que pour la lettre singulière laquelle il a •donné lieu, de la part d'un habitant de Gre noble. Mais, pour servir d'antidote l'an nonce d'un gain aussi considérable* (tour pié- tnmitr certains iectenrs contre des espérances extravagantes et contre les jchances funestes de la loterie nous nous empressons de leur soumettre des observations faites, peut-être, pour les éclairer au besoin.On a souvent |>arlé des désastres de la loterie on s'est élevé contre ce hideux impôt, qui n'enrichit le fisc, qu'en faisant des coupables ou des malheureux. Aucun raisonnement ne nous semble plus pjopte que ceux qui suivent en démontrer toute l'immoralité.-- Ce jeu est frauduleux, parce que le banquier y est trop favorisé aux dépens des joueurs. En effetdes 90 numéros que contient l'urne on en fait sortir 5 gagnaus.- Ûelui qui joue l'extrait a 5 chances pour et 85 contre il a donc 17 fois plus de motifs pour ciaindre de perdre, que d'espérance pour gagner. L'équité exigerait donc que le banquier payât 18 fois la mise, sur l'extrait gagnant ettoutefois il ne paie que i5 fois celle mise. L'ambe a to chances pour, rt plus de. 400 chances contre lui: il devrait être payé 4001/2 fois la mise, et l'on ne do;i,.e que 270 la mise. 11 est facile, maintenant, de comprendre le tableau suivant, qui fait ressotlir l'iniquité de ce jeu A payer. F.st payé. Extrait. 18 fois. i5 fois la mise. Ambe4001/2 270-- Terne11*748 5,5oo Quafternc. 5i 1,0^7 75,000 Ce jeu est immoral, parce que l'immense majoiité des joueurs est formée des ptrsouue simples, qui, non-seulement ne savent pas qu'on les trompe mais ne sont pas même eu état de comprendre en quoi et de combien on les trompe. Ce jeu est immotul parce qu'il existe une disproportion étiorme entre la for tune du joueur et celle du banquier. Là même perte qui suffit pour anéantir jamais le bien-être de l'un, n'entraîne même pascelui de l'autre. Cette cause d'immoralité existerait en core lors même que toutes les chances se raient, rigoureusement et cquilablementcom pensées. Ce jeu étant fondé sur le hasard est irréligieux parce qu'il favorise, fortifie !e penchant la supeistition si naturelle l'hom me qui est obligé de cherchersous des ren contres fortuites les ruotits de ses détermina tions. Ce jeu est anti-socialparce qu'il enseigne et fait saisis les moyens de parvenir subitement sans aucuu travail sans aucun droit acquis, aux avantages de la richesse; moyens qu'il n'est donné, aucun législa teur, d'au toi ker: patee qu'aucune morale ne les sanctionne, -- H est anti-social, parce que, sous prétexte de moJérerde diriger la pas sion du jeuchez quelques iridiridtts, il la développe et l'alimente chez une foule d'au tres. Est-il jiermis de fairêmi mal considérable rt certain, eu vue d'un bien faible et iucertain.- II est impolitiqueparce que l'exploitai ton des vtcVsesl une mauvaise ressource financière, qu'il n'est dans l'intérêt d'aucun gouvernement de metlië en usagé, et qu'uùctni particulier, sans renoncer l'honneur 11'oserait publique ment avouer. - Un Phicanturope. Annonces. Le Sieur COULON, Cootelifr de Na- mur, venant s'établir en Cette Ville, a l'honneur de prévenir le public qu'il est arrivé avec uti Assortiment de Coutellerie: fait et repasse les 7» 2 4) Instrumenî de Chtitugie et tout rr-qm concerne son état; laccomode et repolit hs Ai nies et Moulins café. - Restant sur la Grand'- Place, au coin de la rue de Tour bout, Ypres. a 75. PUBLIEKE WERKEN. Aanbesteding by /4 fslctg. Burgmeesler en assessoren der stad Meessen district Yperen, provincie West-vlaanderen vermanen hel publiek, dat voor Iiuri, op bel Stadhuis te Meessen, den Dingsdag i«n junij i83o, otu vier ureti na middâg, zal aanbesteed worden, eene herstelling in Metsel en limmer- werkeu aan gemelde Stadhuis, begroot op 33o guldetis 5t) ceins. Hel kokier van voorvvaarden met de be- slekken der zelve wetken, berusten ter inspeclie van eeu ieder, op bel sécrétai iaal der zelve stad. Burgmecster en assessoren te Meessen, J. DOSSAERT. Bij bevel: De secretaris C. G o U B A U. 2. 77 SCHOONE ONROERENDE GOEDEREN, Te koopen ter gehuclit genoemd de Clytte bimien de genieente van Reninghelst. YVanof den Instel zal gesch'eden de Dyssen- dag 25 mei 1830 oui tvvee ueren des middags juisl iu de herberg genoemd St.- zl ntonius bewooud door J nanties Verley staande ter gehuclit de Clytte, binneu de gemeeule van Reuinghetst GEMEENTE LAKGEMARCK. Eersten koop. - Alvooren eene partie Bosch en Elsen Vlooge genoemd de Schapweide groot een bunder 3» roeden 2g ellcn met de plantsocnen dobbel en enkel zaeden en opgaende booraen daer op staende behalvens de geene wanof hier na ge- handelt zyn zalde taillie met een getal plant— soenen ontbloot zynde in dezen jaere, gelegen bin- nen de genieente van Langliemarckpalendc aen de oostzyde de Clytstracte loopende van de Pot- terstraete nacr den *Zaelplas van zuyden scherp alwaer eene dreve is doorloopende na bet Hoog- huis van. westen tôt half de Broembeke en van noord 't bosch van Op deze partie zyn gereserveert en niet roede- verkogt elf eyken Booraen geteekend in de schors, die don kooper zal moeten overnemen voor de sont van 3a6 guidons 25 cents. GEMEENTE OICKEBDSCH. Tweeden koop. - Eene goede partie Meersch, met de opgaende boomen daer op staende, groot 62 roe- deu i7ellen, gelegen binnen de genieente Dicke- buschnevens de berberg genoemd het Hallebast abouteerende van oosten sieur Pieter Schecmaeker van zuyden behuyst gras van Pieter-Jacobus Snick, vvest de Kemmel straete en noord de Meessen straete. Derden koop. - Een stuk Zaeyland genoemd den Dryhouckgroot een bunder -êî roeden 76 ellcn gelegen binnen de zelve genieente van Dickebusch, xvat zuyd van de plaetse, paelt oost sclierp de Kapellestraet zuid de zelve straet west sieur Pieter-Joannes Ryckewaert en consorten van noorden d'heer Delmottc, tôt Yper en nog noord de volgende partie bvnevens sieur Félix Vermeerscli. Vierden koop. - Een stuk Zaeylandgroot een bunder 7 roeden 54 ellcnhappende ten noord- westhoucke gelegen binnen 't voornoèinde Dicke busch palende van noorden en oosten dito sieur Snick nog oost de volgende partie en den genaem- den sieur Vermeersch tôt Zonneheke van zuyden da voorgaende partie en van westen dito hcer Del mottc. V3 fdenkoop. - 46 roeden 59 ellen Zaeyland ge legen als vooren strekkende oost ende westab- bouteerenJe, van oosten Jt zaeyland van genoemden Ryckewaert en consorten schecdende op half dyk, van zuyden dito Vtrineejsch van westen de voor gaende partie, en van noorden den zelven Snick. Deze partie liecft vryen uytiveg door het zaeyland van raeergcmelden Vermeerscli als mede door het land genoemd den Dryhouckkoop dry hier boven, om te geraeken opde voorzeyde Vrouwrputtè straet. Den trveeden derden vierden en vyfden koop, le zamen beloopende in lande tôt 5 bunders 1,9 roeden 86 ellen gebruikt door sieur Pieter-Felix T w nog regt van pagt beeft tôt eersten ortober i83i, zul- len ook in masse te koop gesteld zyn. Zesden koop. - Een stuk Zaeyland groot 66 roeden 43 ellcnslrekkende zuyd ende noord gelegen binnen de zelve genieente van Dickebusch, wat zuid van de voorgaende partie paelt oost cenen voetweg daer over de Volgfchde Partie, van zuiden mynbeer Devrierewest de delabeke ende noord mynbeer de Ghendt. Zevensten koop. - 44 roeden 09 ellen Zaeyland,, zynde eene vierkante partie, gelegen als vooren. paelt oost dito liefcf Devriere nog oost en van, zuyden de volgende partie, van westen den zelvefi bcer Devriere en de voorgaende partie, en van noorden d'heer de Ghendt voornoemt. Achsten koop. Een bunder 60 roeden 6*1 ellen Gras, met de Gebouwen en boom Catheel daer op staende, zynde den nosrdkant render partie, gelegen binnen de voornoftnde gemeente van Dickebusch, paelt oost de Vronrvc putte straete, van zuyden den euydkant der aelve partie Gras, competerende dito "sieur Ryckewaer® en consortenschecdende met païen op regte li-, nie door den woonhuyzc, van westen voornoem- heer Devriere, nog west en ten deele van noor den de voorgaende partie en nog noord den zelven heer Devriere. Negenslen koop. - Een bunder 7 roeden Zaey land, gelegen digt by de voorgaende partie, da Vrourve Putte straete alleenlyk daer tusschen abb.° van oosten 't zaeyland voor dezen gra» van d'heer Boudryzuid d'heer Strnye, west de volgende partie en noord de zelve straete. Tienden koop. Een stuk Zaeyland groot 4s roeden 4^ ellen, gelegen aen den westkant der vaorgaendc partie paelt van zuiden en westen voor- noemden heer Struyc en vau noorden de meer- gemelde straet. De vyf laeste koopente zamen uytbrengende in lande 4 bunders 19 roeden 5y ellen, gebruikt door Joseph Zerhelst, landsman te Dickebusch 114 guldcns »4 cents by jareboven de con- tribulienwiens pagt expireert te Baefraisse i8i3, zullen ook in niaise te koop geveitt zyn. Elfsten koop. - 2 bunders 42 roeden »6 ellen beplant Gras genaemt den Eyken Bilkmet Zaeyland en Meerscb aen de u estzydegelegen 't eender Blokle binnen de zelve gemeente van Dickebuschpaelt oost de Poperinghe straete leedende van gemelde herberg genoemd het Halle bast, na Wytschaete, daer over aen deze partie is competerende een kleyn dry houckxken meerscb, van zuyden de bekedaer orer 't gras ge— bruykt door sieur Francis Bartiernog zuy^ en van westen sieur Constantinus Depuydt,cn van noorden gemelden sieur Ryckewaert en con sorten. In pocht gehouden door gezeyden Baert en Verhelsttôt bavo i83i, ten pryze van 66 gnl- dens by jaere boven de contributien. Twaeljsten en laesten koop. - Een huvs vcrdeclt in twee woonsten met 14 roeden' 70 ellen Grond en Hovenier hofstaendè en gelegen binnen de gemelde gemeente van Dickebusch by de plaetse, palende van oosten Joùfvrousr de Neckcre, zuyd de Vyver straete, west het huys van d'ilr. Baelde tôt Yper en van noorden den den hovenier Lof van Pieter Behacgcl. Den oostkant van gemeld buis is bervoond door Pieter Beele, dùgtrerltr en den westkant door Philippus van Jionse, bedienden der Accynsen. Deze Veikooptug zal geschieden met gexvia van Iustel eu Veihoogpenningendoor de amblsbediening van Meester LUCIEN, Nota- ris residereude lot gezeyde Reninghelst, tetr wiens kantoor de voorwaerden 't elks iniage berusteiide zyn. 1 e.:_ ABONNEMENT au PuotACAtsu* Jouhsai d'Yr&xs, Politique, Judiciaire et Notarial. Paix: pour les au Le* villes du royaume40 cents de plus (franco, par la pot.e) pat trimestre. NSF.R'lIONS. Paît: 8 cents par ligne) au dessous de 7 lignes 5o cents. - S'adresser chez Pays-Bus. la ville 2 fl-, 70 cents pur 5 mois pour l'Éditeuret tous les bureaux des postes de* Ypres. Imprimerie de R. G A.MB ART-MORTIERLibraire, sur la Grande-Plac*

Le Propagateur (1818-1871) | 1830 | | pagina 4