Moeder zet de pot op 't vier De pot op 'l vier De Reus is hier Keer u eens om, Reusje, Reusje, Keer u eens cm, Reusje komt. Reusje aan zijne lievelingen de werklieden Als de kiezinge nadert wordt er vele ge sproken van politieke. 'k Zal u plataf biechten, indien de politieke anders niet en ware dan zuivere politieke, ik voor mij en zou er niet vele achter loo- pen. Ge moet mij wel verstaan, en ge zult mij dan gelijk geven. Indien er tusschen katholieken en libera len geen ander verschil en bestond dan een verschillig gedacht over lasten, over werken die moeten uitgevoerd worden enz., ik zegge en herhale dat het mij al verre gelijk ware. Bij voorbeeld katholieken zouden van gedacht zijn dat 't eerste werk dat moet gedaan zijn is ik veronderstelle 't her stellen onzer monumenten de liberalen integendeel zouden beweren dat men eerst de straten moet herleggen en maar achterna zorgenvoor onzepraalgebouwen; mijnherte rechtuit gesproken, 'k en zou niet weten wien vorentrekken. Maar ongelukkiglijk politieke en is geen politieke meer politieke is een godsdien- tige strijd gekomen Van den eenen kant zijn 't de liberalen die God, de kerk, den Paus, bisschoppen en priesters, de deugd, enz. aanvallen met eene helsche razernij en van den anderen kant de katholieken die dat alles kloekmoedig verdedigen.... En 'k zal hier even openhertig spreken Als ik te kiezen hebba tusschen God of den duivel, tusschen goed of kwaad, ik ver- kieze Onzen Heere en doe meê met de goeden. Gij moet niet peizen, vrienden, dat ik overdrijve. Horkt nen keer Gij werklieden, ge hebt gij verstand lijk een andere, en ge zult wel verstaan hetgeen ik zal zeggen. De groote reden waarom gij soms min weet dan de rijke, 't is omdat ge min lange naar de schole hebt mogen gaan en dat ge nu geen tijd meer hebt om vele te bepeizen. Maar ge hebt gij, werklieden, gezond ver stand en ge zult mij schoone begrijpen. Volgt nu wel. 'k Zal beginnen met te zeggen dat ik niets en wil overdrijven 'k wil gezapig spreken, gelijk gij wel geware zijt. 'k En sta niet geweldig, lijk die politiekers die willen 't werkvolk meêslepen elk al hunnen kant. 'k En ben geen politieke man en 'k en hebbe er bijgevolge geen interest bij! 'k Wil alleenlijk aan u, werklieden, iets leeren dat ge reeds lange zoudt weten,indien gij meer tijd haddet om alles te overpeizen. Nu beginne ik Zijt e keer rechtzinnig als ge nu de katholieken en de liberalen van Yper be kijkt, als gij overlegt wat dat ze al doen en zeggen, had ik geen gelijk van te zeggen dat de politieke geen politieke meer en is, maar een gevecht vóór en tegen God zelve. Wat doen de katholieken Zij gaan ter kerke, kwijten hunne plich ten, eerbiedigen Paus,bisschop en priesters, bezoeken de arme menschen in hun huis, geven bij duizende franks uit voor brood, voor kolen, voor kleers onderhouden de goede scholen voor arme kinders, enz.... Wat doen de liberalen Zij zetten geen voet in de kerke, houden hun Paaschen niet, zingen van 't ongedierte der Papen, bezoeken nooit geen arme men schen en als ze iets weggeven 't is nen keer den man trakteeren met een pinte.... Ziet gij 't verschil 'k Vrage het u nu, waar zijn de beste. Peist een oogenblikske Waarom, om de liefde Gods, al dat zin gen tegen de priesters. Alia, gij kent de priesters van Yper, wat is er tegen die hee- ren. Zijn ze geen menschen lijk een ander Zijn ze geen menschen voor u beter als een andere Moesten al de priesters van Yper u, werklieden, den rugge keeren en u laten steken moesten zij geen cent meer jeunen, noch voor eten, noch voor kolen, noch voor kleedinge moesten zij niets meer vragen voor u bij de rijken u nooit meer komen troosten en bijstaan uwe kinders wegzen den uit de scholen.... gij zoudt dan geware zijn, niet waar, wat dat de priesters doen voor u Wat doen ze tegen u 'k vrage het u 1 Ik wete dat er vele werklieden Reusje lezen, die nogthans tot nu toe voor de liberalen stemden, omdat de liberalen hun de ooren vul geblazen hebben en dat zij, werklieden, nog nooit de zaken overleid en doorgrond en hebben. Maar nu dat ze de zaken voor oogen geleid zijn, nu gaan ze klaar zien. 'k Herhale 't dus Wat doen de priesters tegen u? Niets.... volstrekt niets Weet ge hoe alles komtDe liberalen komen en leeren u roepen en tieren, en zeg gen Weg alhier, en wel aldaar Gij alhier, en gij aldaar n En sommige werk lieden zeggen 't achter.... zonder peizen. Maar spotten en verwijten... en zijn geen redens. Ge ziet vandage klaar dat het mis is alzoo te werke te gaan en gij en zult u

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 7