Leve Sinte-Picterswijk. in 'l Volkshuis L isterlijk IHerwerk Reosje ontledigt voor oogen gelegd, de goddelooze strekking van het radikalismus geschandvlekt, en de gegronde hoop der katholieken bevestigd. (Donderend handgeklapLeve, lev'e M. Struye Is dat een deftige man De toejuichingen schenen geen einde te moeten nemen ,a!s hij M .Iweins d'Eeckliontte bedankte voor als kandidaat te willen optre den. [Bravo Dan gaf hij het woord opvolgentlijk aan MM. Iweins d'Eeckhoutte, Oaenepeel, Van- devoorde,Vandenbooga,erdeenVanderghote. Allen spraken evenwel in de goeste van 'tvolk; allen even deftig en overtuigend, verscheidene met eene wondere fijngeestig- heid en welsprekendheid. Maar telken keere dat de nog levende gedachtenis verwekt wierd en de edele beel tenis scheen op te stijgen van den grooten volksvriend M. Iweins d'Eeckhoutte zaliger de \ale dreunde van de dankbare toejuichin- gen. Eindelijk M. Colaert trad op. Een ure lang hield hij de toehoorders ge boeid en begeesterd door zijn beheerschende machtig woord. Na een woord gerept te hebben over de valsche uitstuiksels der liberalen tegen de Hospicen waarover later een afdoende weerlegging verschijnt, vat hij de stedelijke ünanciën aan. 1Rechtuit gezeid Reusje heeft vroeger gemist: in plaats van 6127 meters souatiën,is het75J9 m. 65 csntim. Dit werk heeft gekost 803.67S fr. 63. Daar zullen nog vele souatiën bijkomen... En de liberalen hebben er in 50 jaar ....500 m. gelegd. 2. Gij hebt propriteiten verkocht, zeggen de liberalen. 't Is waar Wij hebben er verkocht voor 115.837 fr. 84. Wat is er met dat geld gedaan geweest Ziethier Het kerkhof vermeerderd, de Klaver- straat, de Doorgangstraat, de St Jan-straat verbreed enz. daarbij wij hebben renten gekocht op den staat. Enalzoo hebben wij besteed: 120.927fr.05! Wij bezitten thans voor 52.621 fr. 58 renten op den Belgischen staat. 3. Kalsijclen en voorlanden leggen kostte ons 155.350 fr. 45. En dat al hebben wij gedaan zander een centieme mesr lasten te leggen[langdurende toejuichingen Ehwel, Sinte Pieternaars, wat zegt ge van de kaloten? Hebben ze een handje of niet om schoone deugdelijke feesten te geven en u een stuivertje te laten verdienen? Overal, bij al de spelen, zoowel binnen de herbergen als op strate, overal machtig vele volk en vele liefhebbers. Rond de 200 voor de kaarte. 80 voor den biljard. 90 voor den vierveugel enz. enz. En dan het muziek dat van 't eene speeltje naar 't ander ging en overal vreugde en geestdrift verwekte. En den hondenloop, sapristi, dat en mag niet vergeten zijn. Rond de 50 honden In een woord, welgelukte feesten onder alle opzichten tot spijt van die 't benijdt, en de liberalen zijn van dit getal. Z'hadden zoo geern gehad dat de feesten mislukten. Ge moest ze zien lachen en in hunne handen wrijven Zondag nuchtend, omdat het slecht weêre was. Hoe vindt ge die mannen die er in vetten omdat de feesten, die aan alleman profijt moeten bijbrengen, staan om geen plaats te kunnen hebben Is er een klaarder bewijs van hun dommen partijhaat en van hunne valschheid Als ze zeggen K We fijn de neringdoe ners en de herbergiers genegen, antwoordt hun maar vlakaf GE LIEGT Neringdceners en herbergiers van Sinte Pieters, onthoudt dat, 't zal te passé komen. En gij allen, Sinte Pieternaars, blijft uwe WARE VRIENDEN, DE KATHOLIEK EN getrouw en dankbaar, gelijk gij er reeds een bewijs van gegeven hebt met bij honderden en honderden de katholieke heeren, in stoet, naar 't volkshuis te geleiden, muziek aan 't hoofd, onder 't spelen en zingen van 't Katholiek strijdlied Hewel, kameraden, gaat gij mêe Hewel, kameraden Hewel, kameraden Hewel, kameraden, gaat gij mêe Met ons muziek, met onze vlag ron- [dom de stêe HOEZEE Wij stappen aan Verheugd en blijde langs de baan Nu wandlen wij Door ons schoon Yper vrij. Wij geven pardaf Zjj liggen in 't graf 1 Wij zullen in vrijheid leven 1 Wij gaven pardaf Ons ketens zijn af Zij rusten in vrede in hun graf Hoerah, Mijnheer COLAERT Wij gaan met u blij Stadlmiswaart Leef de GEMEENTERAAD die u ter zijde staat ZONDAG II OCTOBER 1803 ten gessen GHOO T 15 DAARNA op 't Z\ AJ. HOF. Menheere Toli's redevoeringe Menheere Nolf Ik heb uwe redevoeringe aandachtig, ernstig, twee, drie, vier, om niet te liegen tien këêrs gelezen en herlezen 't Was snavens late, achter mijnen soupé. Ehja Iedereen laat u dan gerust! De Drake zelve, mijn boezemvriend, had mij steeds sedert èn goê kwart verlaten om naar zen hoogste stagie te klimmen, de teenen van zen rechter pootje rond zen spille te krullen, zen bek onder zen hoksels te ste ken en met zen klakkebusje naar de noord- wind gedraaid, eenen rustigen, zoeten, stil len nacht over te brengen. Ge moogt mij vrij gelooven, Menheere Nolf, als ik uwen tienmaal heiligen discours gelezen had, be gon ik ook fraai vaak te krijgen Ik sliep in... en 'k droomde van oorlog, peste en hongersnood, maar meest van al nog, Men heere Nolf, van uwe redevoeringe Als ik 's morgens vroeg ontwaakte, den oorlog was gedempt, de peste rook naar roozen en den hongersnood deed mij mijne lieve Ypèrlingen ontwaren met een dik en welgevuld vertèèrkasje en met kaken, oh! zoo bleuzend als volrijpe korpanduntjes Maar uwe redevoeringe, Menheere Nolf, aiuwe redevoeringe die bleef mij bij en kwam mij voor als... mag ik het zeggen als... zult gij u niet kwaad maken en zeggen dat Reusje schandalig is als.. ja maar is 't zeker wè, als een schéétje op stokje Daar zè, 'k ben 't kwijt Zoodan 'k zei dat uwe redevoeringe mij eene uitermate groote indizeksie veroor zaakt had. Maar, God zij geloofd zonder uw kwalijk nemen met de eerste morgen schemering en zonder 't minste schuifmiddel werd zij allichte gestild Ik las uwe rede voeringe nog keer en 'k hutste van lachen? Dan nam ik mijne potlapenne in hand om u alzoo 't een of 't ander of 't ander of 't eene in de rechtzinnigheid van mijn Reuzenhertje te antwoorden. (Wordt voortgezet.) Druk Callewaert-De Meulenaere, Yper.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 33