Programma der Liberalen Een woordeke van Reusje aan zijn beste vrienden Een dop op den kop f Katholieke vergadering in 't VOLKSHUIS En zou dat werk aan de statie 150,000 fr. gekost hebben Wie zou dat ooit durven of kunneupeizen, voor een werk dat een der schoonheden ver nielde onzer stad En als het looveel niet en kostewat heb ben lij dan met den overschot gedaan Er was nogtans nog veel te doen. Onder andere De buurtwegen moesten verbeteren, De straten herleid, De waterloopen vernieuwd en voltrokken, De gehouwen der gemeente onderhouden worden, enz., enz. In één woord veel nuttige en noodzake lijke werken moesten gedaan worden, ze wisten dat ze moesten gedaan worden, ze voelden dat de menschen ontevreden waren omdat ze niet gedaan en werden zelfs ze stemmen er kredieten voor om de menschen te paaien, MAAR Daarmee was het alen niets meer en werd verricht Wat bewijst dat Dat bewijst dat er geen geld meer en was en dat die wij\e bestierdersondanks het half millioen, tot over de ooren in de krotte laten. Krot met striepen Wilt gij een klaar bewijs dat zij in de krotte zaten Neemt de leening van de Hospicen en den Disch. De stad had eene oude schuld aan de Hospicen van 69.000 Ir. In 1881 leende ze nog eens aan de Hospicen 231-0UU lr" Dat miek te zamen 300.000 Ir. Volgens akkoord met de hospicen moest de stad die 300,000 fr. wedergeven in 37 betalingen, te beginnen met i Januari Jb»^ op volgender wijze 10 jaar 5.000 fr. per jaar 10 7.500 fr. 10 10.000 fr. 6 10.700 fr. 1 10.000 fr. Er stond zelfs in artikel 4 van dit akkoord dat de stad verplicht was alle jaren in hare begrooting de noodige sommen m te schrij ven voor de intresten en afkortingen Aan den Disch was de stad schuldig Voor oude schuld 42.000 Voor nieuwe leening in 1881_ 170.000 Te zamen 212.000 Volgens akkoord met den Disch mocht de stad de 212.000 fr. wedergeven in den loop van 50 jaar, bij sommen van ten minste 10.000 fr., te beginnen van 1 April 1881. Wat heeft het liberaal bestier gedaan sedert 1881 aangaande die twee leeningen aan hospicen en disch In de laatste jaren van zijn bestaan had het moeten aan de hospicen 50.000 Ir we dergeven, alle jaren 5000 fr. - die verplich ting en hield het niet en d.eed in t geheele ééne afkorting van 15.000 fr. in 1886. Aan den disch en gaf het geenen duit weder, en alzoo bleef de dubbele schuld schier onverminderd en beloopende tot de som van 497.000 fr.waarvan men alle jaren, zonder inkorting, 19.860 fr. intrest moest betalen. Nog eens, wat bewijst dat Dat bewijst klaar lijk de zon dat er van dan af geen geld meer en was, Omdat de liberalen niet en bestierden gelijk zij moesten bestieren Ómdat zij geen de minste kennis en hadden van bestieren Omdat zij verkwistingen deden, gelijk wij het verder zullen bewijzen. Ziet daar, wat de liberalen deden En twee van diezelfde liberalen staan op de liberale lijste. voor de chefs Hebben is hebben, en krijgen is de kunst. voor het werkvolk Vecht lelve voor de brokken. voor de meêloopers Tiert en raast weg met de papen En \iet datje snavonds jen huis nog vindt. Goê Raad 't Is Zondag en acht dagen kiezinge een sroote dagDe katholieken zullen een schitterende zegepraal behalen iedereen zegt het, en de liberalen voelen t. Maar.... Er is een maar Opdat onze zegepraal zoo verpletterend mogelijk weze, moeten al de kiezers wel stemmen Wel stemmen? Wat is dat?... Dat is - ten eerste stemmen voor de „0ê voor AL de katholieken 't Zijn de ka tholieken en de katholieken alleen die uwe ware vrienden zijn. Vaders zij geven u werk, en veel werk Moeders l zij ondersteunen uw menagie, en zorgen best voor uwe kinders Dat is ten tweede stemmen volgens al de regels, zoodanig dat er geen een deelke van uw stemrecht verloren gaat. Gij hebt trouwens recht van te stemmen voor 10 kandidaten, noch min, noch meer. Dus stemt gij voor meer of tiene, 't en geldt nietgeheel uw briefje is verbuischt Stemt gij voor min of tiene, dan oefent gij niet geheel uw recht uit.... en ge moet aan uw recht houden Hoe moet ge dat nu doen om geheel uw recht, en niet meer dan uw recht te gebiui- ken 't Eenvoudigste van al is van op uw rood brief ke, rechts, in dat vierkanten kotje onder nummer 2, met uw potlood dat rood rondeke zwart te maken alzoo zult ge reeds voor 8 katholieken gestemd hebben. Jamaar, ge hebt recht van te stemmen voor 10 kandidaten?! Ehwel, neemt dan uw wit briefje, en doet daar 't zelfste maakt met uw potlooü het wit rondeke zwart in 't vierkantje, rechts, onder nummer 2. Alzoo zult ge gestemd hebben voor nog 2 katholieken. Eneè, 't en is niet moeilijk Algelijk, 'lc weet ik wel wat dat er van is men is dien dag lijk niet straf op het gemak; evja, 't zijn lijk zoovele dingen om op te peizen 't Is waar, maar Reusje gaat en handje toesteken. Opdat ge straf gemakkelijk zoudt zijn, Reusje gaat u te naaste neer klaar en kort uiteendoen hoe ge moet te werke gaan. Die stemt voor katholiek EN liberaal en is noch mossel noch visch_ ^en^n^^^^^^^we^weerd^gewi^^^ van Zondag laatst Prachtige geestdriftige vergadering Ongeveer l 0 0 0 vrienden vergadeid. M. Stray e met eene wondere kracht "van gedachten en gevoelen, met eene kloeke stem en meesle pende woord, met een altijd groeiende en begeesterende overtuiging, heeft de zitting geopend, de gewichtigheid van den strijd

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 32