Godsdienst en Liberalen VERLOREN Reusje Dafc is ons lied... leven de liberalen Op strateopkomend geiv oei- geestdrift. Hip Hip Hourak Leven de kalauw- ten 800 stemmen bauwven Fie, blaast de lucht dood... 'k ga naar 't volkshuis Steenwegen, keiwegen, voorlanden, rioo- len Kilometers op kilometers, onder het katholiek bestuur in stad. En geen centiem meer belasting Leven de katholieken Den bergafDe schoolstrijd van 1879 Kweekers van socialistenZedenbederf en goddeloosheid. Je/ken. Jan*- -hebt ge mij onlangs niet gezegd dat ge gewoonlijk voor de liberalen stemt Jan. Bij ons, ja, is het de gewoonte. Ge moet weten, dat in 't bloed en zet zich voort van vader tot zoon... Jefken. - Zoolang als 't nog zal duren Want het liberalismus rolt den berg af met een verbazende snelheid. Jan. -—- 'k Moet bekennen dat de socialis ten ons veel stemmen ontnomen hebben, maar vroeg of laat winnen wij die terug. Jefken. Ja, in 't jaar één, als de uilen preêken Luistert, Jan, de liberalen hebben in België gedaan voor eeuwig en drij dagen! Het volk heeft ze van nabij leeren kennen. Jan.Zijn 't geen deftige menschen, mis schien Jefken. Deftig en deftig is twee. Wij zullen daar niet lang over twisten. Ik zal u slechts herinneren hoe die heeren handelden gedurende den schoolstrijd van 1879 tot 1884. Jan. Ik weet het genoeg het fanatis- mus der geestelijken hebben zij manhaftig bestreden, en daarin geef ik hun gelijk Jefken. Jan, geen groote holklinkende woorden, hé Daarmee ben ik gediend, dat weet ge wel. De liberalen zeggen ditwij zijn meester in den Staat, en de priesters zijn meester in de kerk. Jan. Bravo Dat is ook zoo. Jefken. Daar zou schrikkelijk veel op te zeggen vallen, maar, allons, wij zullen 't niet lang trekken. Hoe hebben de liberalen hun programma uitgevoerd. Zij hebben den naam van God uit de troonrede geschrabt, den pauselijken Nuntius schandelijk wegge zonden, den catechismus aan de kinderen ontnomen, de priesters vervolgd, kortom, door alle mogelijke middelen der katho lieken godsdienst bestreden Jan. Ge legt dit alles uit op uwe ma nier, maar ik zeg dat zij eenvoudig de vrij heid van geweten hebben doen eerbiedi gen. Jefken. Vrijheid van geweten. Daar lachen ze meê Een liberaal blad van Gent, La Flandreschreef uitdrukkelijk Al cle pogingen der liberalen strekken tot hetzelfde doel den invloed der kerk te ver nietigen. Enee^ andere geuzengazet druk te het volgende Het liberalismus is de, vrijdenkerij of is niets. Wil ik u zeggen, Jan, waarin de liberalen het best gelukken Jan. Ja, zeg het eens. Jefken. Ik 't kweeken van socialisten en vrijdenkers. Jan. Ik had het gepeinsd Altijd over drijven doet ge, Jefken, dat is niet deftig, niet eerlijk redeneeren. Jefken. Zwijg maar stil, want ik ben het niet die het de eerste gezegd heeft, maar mannen die de zaken beter kennen dan ik of gij Verklaarde Anseele niet dat de scho len van den Staat Kweekscholen zijn van socialisten En Van der Velde riep uit op eene meeting te Charleroi: WanDeer de liberalen aan 't volk gezeid hebbengij moet aan den hemel niet gelooven wanneer zij op de deur hunner werkhuizen schreven God komt hier niet binnen; wanneer zij t wereld lijk en gansch onzijdig onderwijs inrichtten, hebben zij gewerkt om datgene te doen ver dwijnen wat wij als den grootsten hinderpaal tot het verwezenlijken onzer wenschen aan zien, den godsdienstZij hebben voor ons den weg gebaand. Jan. Altemaal bluf, meetingenbluf Jefken. 'k Wilde wel dat ge waarheid spraakt, maar eilaas de scholen zonder God, die 't liberalisme in België en in Frank rijk aanmoedigt, leveren zulkdanige vruch ten op, dat ik er voor sidder en beef. Jan. Och heere, wat een gevoelig hert. Jefken. Lach er niet meê, Jan, want 't is een te ernstige zaak. Te Parijs is het zedenbederf der kinderen, die uit zulke scholen komen, schrikverwekkend, 't Getal der minderjarige veroordeelden groeit telken jare aan en onpartijdige geleerden schrijven dit feit enkel toe aan de godsdienstlooze opvoeding. Jan. Hoe kunt ge u dit laten wijsma ken Ik ben zeker dat er uit kinderen, door paters en nonnen opgevoed, ook deugnieten groeien. Jefken. Wijt ge weten hoeveel Ik zal 't u aanstonds zeggen. De ojficiëele misda- digersstatistiek van het departement der Seine bewijst dat, op 100 kinderen die vóór het gerecht verschenen, 11 per honderd uit de katholieke en 89 per honderd uit de god- delooze scholen kwamen, 'i Is nog al een schoon verschil, dunkt mij. Jan, om inet een goeden raad te eindigen, laat de liberalen loopen, want in zake van godsdienst en kerk, zijn zij als brieschende tijgers die de christene zielen zoeken te verslinden. Op den doortocht van De Strijkers verleden Zondag, een honderd fokkedijzen, eendozijne biberons, een vijftig tuitjes en wel tweehonderd haarspellen, alsmede een groote hoeveelheid marbels en toppen, sme rige liedjes eneergevoelen. De personen die een der bovengemelde voorwerpen aan de bezitters zullen weder- bezorgen, mogen rekenen op een eervolle melding in het Liberaal Kiesbladje dat men schikt uit te geven. Druk Callewaert-De Meulenaere, Yper.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 29