Grootheid vac I el liberaal verleden Ons Yper, ja, blijft katholiek Ja katholiek, Weg geuzènkliek Keer u eens om, Reusje, Reusje, Keer u eens om, Reusje komt Menscbenfoppers HJ Was de liberale ■partij groot't is te zeg den, groothertig, grootmoedigtoen zij, hier Heester en baas zijnde, alles wilde doen buigen onder haar juk, de rechten misken- ïende en de vrijheid krenkende van alwie katholiek was Was iij groot, wanneer zij de wraakroe- pendste geldverkwistingen pleegde, en haar dzoo in de onmogelijkheid stelde nuttige verken te verrichten, die geldwinning en >rood zouden verschaft hebben aan de wer kende klasse Was lij groot wanneer zij, om de katho- ieken te tergen in hunne godsdienstige ge- oelens, het Carillon deed spelen op goeden Vrijdag, en zwijgen binst de processiën Was iijgroot wanneer zij de Halle weiger- le voor de prysdeelingen van het geestelijk kollege «n de kiosk aan de katholieken om lezen te beletten de hulde van hunne Vader- andsliefde te bewijzen aan hem die eens mze koning moest worden Komt dat tegen Het schuttel doekje van recht over de nieuwe post, in zijn verslag Pver de liberale fiasco van 30 oogst, boft en Btoft, men kan niet meer, over de GROOT HEID van het liberaal verleden Hoe is 't mogelijk niet te bersten van schaamte bij 't drukken van deze woorden Wat Grootheid van 't liberaal verleden!!! Reusje, die, als oudste burger van Yper de pretentie heelt dat verledenbeter dan wie het zijn moge, te kennen, zal hier eenige staaltjes geven van deze grootheid. 't En heelt daarvoren maar eenige vragen te stellen aan zijne medeburgers. Was lij groot, wanneer zij het stedelijk pompierskorps verbod gaf de processiën te vergezellen Wanneer zij uit dat korps de I deftigste zijner mannen bande, omdat zij deel mieken van katholieke maatschapjnjen, en ja, zelfs omdat zij een pintje gingen drin ken bij katholieke herbergiers Was i\j grootde liberale partijwanneer zij in onze straten die schandalige en eer- looze kavalkaden gedoogde en toejuichte,in dewelke al wat voor een christen herte dier baar en heilig is, gehoond en bespot wierd Was lij groot, wanneer hare voorvechters, nu hare oppermeesters geworden, de kloos terzusters wilden wegjagen uit onze gestich ten, te beginnen met de weezenscholen Was lij groot, wanneer zij, tijdens den schoolstrijd, uit godsdiensthaat, de arme en weerlooze menschën verdrukte, vervolgde, en van gebrek had laten sterven, hadde 't niet geweest van de katholieke liefdadig heid? Was lij groot, wanneer zij de brave en welbeminde Lamottezustertjes buitenzette en alleene omdat zij kloosterlingen waren zij aan wie de Ypersche werkende klasse sedert eene c aw hare broodwinning en hare kristene eerlijkheid ten grootendeele ver schuldigd was Reusje iou nog vele zulke vragen kunnen stellen, maar deze zijn voldoende om het libe raal verleden in gansch lijne afschuwelijk heid af te schetsen. Is er wel één Yperling te vinden, een ware Yperling, wel te verstaan, die op eene dezer vragen zou kunnen ja antwoorden, en bij gevolge, is er wel een die het liberalismus niet en moet schandvlekken En nogthans ja nogthans vindt het Weekblad dat dit eerloos, recht- miskennend en godsdiensthatend liberaal verleden gboot moet genoemd worden. En nogthans iou de liberale jeugd e?i met haar geheel de liberale partijdit verleden willen doen herleven 't Is tot dit doel dat al hunne pogingen zullen strekken in de naaste kiezing 't is daar immers himne Hoop in de toekomst Schande 't Weekblad, de liberale gazette, geeft als eerste artikel, in haar nummer van 12n Sep tember Godsdienst en Liberalismus. In dat artikel klaagt "t liberaal orgaan, 't weekblad over de katholieken omdat ze rondstrooien dat de liberalen tegen de religie zijn. Dat en is geen waar, zegt het. Verwerpt het liberalism den godsdienst! Hoegenaamd niet, integendeel. Zoo drukt het Weekblad, op 15" Septem ber 11. Ifa dat waar Ge zult seffens gaan zien. Ten eerste-, 'f Weekblad is NIET VOOR den katholieken godsdienst. Den 23 mei 1903 drukte het Wat kan het ons maken dat er in de wereld 685 (juiste geteld N. V. Reusje) ge kende godsdiensten zijn en dat eenieder in de overtuiging leeft, dat hij slechts in zijn geloof kan zalig worden. Ons persoonlijk is >H 4-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1903 | | pagina 11