RIISELIJKE GEBOOR Handelsbank BANK - UNIE WEET GE WAT Oil de Leuensbtschriimg m E. H. poppe 100.000.000 franken. Kalanderberg, 1, GENT Het Kapitaal en de Reserven der bij deze UNIE aangesloten Banken overtreffen de 52e Jaar, - Nummer 37. 30 Centiemen. Zaterdag 13 September 1930. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Gouwdag voar Kath. Studentenaklië in West-Viaandren Het Eucharistisch Congres te fêechelen. NABESCHOUWINGEN. Vliegtuigen worden nu gebruikt voorden haring-vangst. De Soir, zoo gezegd onzijdig blad en uitdien hoofde zeer gevaarlijk voor een waren christen, drukte dat Pius X in 1914 Oostenrijk aangemoedigd had tegen Serbie. N. V. betrokken bij de i)ct i)jjciöcljc iloll ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maaaden 9 fr. 3 maanden 5 fr Men abonneert ia alle Postkantoren en in bet Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 25 frank. Op bet Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 0- CASIER) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. ZITDAGEN. Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huu, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1* en 3* Zaterdag der maand,van 9 y2 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2* Zaterdag der maand, van 9 ]/2 tot 12 uur, in H®1 Kapitel HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK» 't Is een verheugend nieuws én voor de Koninklijke Familie, én voor Belgen- land, dat Zondag laatst een Koninklijke Erfgenaam geboren is. 't Is een gebeurtenis die wonderwel samenvalt met het vieren der Eeuwfees ten. De Almogende weze er voor gehul digd en gedankt Bij den doop heeft de kleine Prins, waarvan de Koning Peter is, den naam Baldswijn ontvangen. Gazetten spreken van nood-doop. Dat is onjuist. De nood-doop mag door een ieder toegediend worden, als een kind stervende ziek is, hetgeen hier geenszins het geval is. Maar voor Koninklijke kinderen bestaat er een voorrecht Dezen mogen aanstonds na de geboorte, ten huize gedoopt worden, door den priester, met water uit de vonte en met ééne zal ving van H. Chrisma. De andere ceremo niën van 't Doopsel worden dan later en in 't tegenwoordig geval dat is binnen eenige maanden toegediend in de Kerk. Dit zal met veel'luister en pracht verricht worden door Zijne Eminentie den Kardinaal. Na de figuur van St Jan-Berchmans te hebben opgeroepen en te hebben herin nerd aan het woord van Guido Gezelle, zegt Eerw. Spreker dat wie de Kath. Ak- tiëbonden aanvalt, deze zuiver kerkelijk en officieel door de Kerk erkende instel lingen, ook de Kerk aanvalt. Volgenden eenige inlichtingen nopens de Rome-Reis der studenten in 1931 en daarna het lied Onze lieve Vrouw van Vlaandren. Die gouwdag werd in Rouselare ge houden den 12 Augustus 1.1., in aanwe zigheid van Mgr. Lamiroy. Deze dag werd ingezet met eene plech tige Hoogmis in St Michiels-Kerk en nagenoeg duizend studenten woonden dit plechtig H. Misoffer bij en zongen stich tend de misgezangen. Z. E. Pater de Clippele, S. J. sprak na het Evangelië van op den kansel tot de studenten en riep de jongens toe Vigi late, waakt, want gij leeft in een schoo- nen tijd, maar tevens ook in een schrik- kelijken tijd. Hoe is dat paradoks Schoone tijd, afschuwelijke tijd uit te leggen? Over het algemeen kent de H. Kerk en het Pausdom een ongekend pres tige en een overal-bekend gezag de be keeringen zijn talloos en in Vlaandren doet Koning Jesus zijne koninklijke in trede in steden en dorpen. Anderzijds leven wij in een slechte wereld, die dreigt ten onder te gaan in godsdienst-onver schilligheid. De studenten moeten in de apostoli sche liefde van Christus worden Radi- kalisten. voor Christus, radikale Christus- Gezinden met een Paulushert en een Paulusgeest Na de mis was er een bestuursverga dering in de Gilde der Kattenstraat. Rond 2 uren begon de optocht, door stad, die uitging van op het wapenplein. Een goed duizendtal studenten namen er aan deel, vlaamsche liederen zingende en voorafgegaan van Pauzen- en Leeuwen vlaggen. Een spandoek Vlaandren her nieuwen in Christus en twee andere gaven duidelijk te kennen het zuiver godsdienstig karakter dezer studenten- aktiëBoven alles en vóór alles Katholiek te zijn. Ten 2.30 uur werd in de groote Feest zaal van het Gildenhuis algemeene ver gadering gehouden. Deze zaal die ruim 1000 man kan bevatten was bomvol en velen konden geen zitplaatse meer vinden. Toen Mgr. Lamiroy, samen met Ka- nonnik Cruysberghs, algemeen proost van de Katholieke Jeugdaktië, Leeraar Dubois, proost voor West-Vlaandren en èeeraar Sobry, feestredenaar, binnentra den, ging een geweldig applaus op in de zaal. Evviva Pio XI werd gezongen E. H. Dubois nam het woord om de stu denten welkom te wenschen en hun Mgr. Lamiroy voor te stellen en na het zingen van O Kruise den Vlaming kwam Kanonnik Cruysberghs aan het '"oord... Eerw. Spreker sprak over den schreien- den nood in Vlaandren op godsdienstig gebied, toestand die door de studenien -iet wordt begrepen. «Vlaanderen heeft flood aan apostolische Liefde van de stu denten en van de vlaamsche intellec- :<eelen. Er is nog wel een Katholiek Vlaandren, maar er is ook een Vlaandren, *-at dreigt ten onder te gaan en daarom "floet er iets veranderen. Wanneer 'laandren Vlaamsch wordt tot op den bodem zijner ziel *n het verliest zijn Katholie ken Geest, dan tooien we 'laandren met een herfstge- *aad en dat is een lijkwade, daarmee Vlaandren in het lfaf kan worden gelegd. De plicht der Vlaamsche intellectueelen tiet, zich zelf te geven aan hun volk en •aar te beminnen met een zichzelf-weg- -Eenkende liefde. Maar zichzelf-weg- "ken moet geleerd worden en de eesters van die leer zijn uw Bis- poen, uw priesters. Tot Pauius de Christus Ga tot uwen ■ester, die zal u den weg Christus feeren Dat zegt Hstus ook tot U, studen- Spreker E. H. Sobry begon zijne feest rede met te bekennen dat hij liever voor kleine kinderen sprak en voor groote menschen dan voor studenten De reden Omdat studenten zoo weinig zin hebben voor werkelijkheid en eenvoud missen Spreker handelde dan over kath.aktië én den plicht en de verantwoordelijkheid der studenten en intellectueelen. De oorzaak, dat er zoo weinig vlaamsche intellectueelen in het leger der katholieke aktië staan, is een ongewettig wantrou wen. De studenten moeten niet alleen verantwoordelijks-gevoelen hebben tegen over zich zelf, maar ook tegenover hun makker. De leuze moet zijn Nader tot den Priester, nader tot den Bisschop, nader tot den Paus, nader tot Christus Mgr. Lamiroy in een kort slotwoord dankte de Eerweerde Sprekers en de Studenten, er zich over verheugende, dat het weer begint te gelijken aan de vóór- oorlogsche studentendagen. Laat ons komen tot meer aaneenge slotenheid, wars van alle wantrouwen. Studenten zijt mannen van durfGe zult zeggen Wij studenten durven alles Ja, roepen en tieren, maar ge zijt be vreesd voor een monkellachje en een stootje. Gaat recht door zee en steunt elkaar. De brave menschen zijn door gaans veel te braaf, als het den strijd tegen het kwade betreft. Studenten zijt In veritate et caritate Christi zijt eerst waar; weest waarheidslievend waar in uw spreken en waar in uw han delen doet wat ge zegt. Leert dan het groote gebod der liefde beter kennen en dan zult ge u heelemaal kunnen geven. (Stormachtig applaus). De grootschë dagen zijn voorbij. Iedereen is teruggekeerd naar zijn stad en dorp, doch draagt mede het scherpe beeld van deze eenige 'dagen. De kinderen zullen niet zoo spoedig vergeten al het heerlijke dat ze heb ben meegeleefd dien Donderdag 28 Augustus, waar ze met meer dan 50.000 den Kinderkruistocht hernieuw den uit de glorierijke tijden der Kruis" vaarten; hun frissche en ongerepte zielen als blanke hostiën aanboden aan den Goddelijken Kindervriend. De christene moeders en meisjes die ten getalle van meer dan 30.000 sa menkwamen dien zonnigen Vrijdag 29 Augustus en hun familiën, hun toe komst stelden onder den zegen van den Liefde-Koning; zij, de edelvrou- wen en jonkvrouwen uit den dienst van den Vorst die heerscht door de gave van zijn Eucharistie. En dien Zaterdag 30 Augustus trek ken door de straten van Mechelen on ze katholieke jeugdleiders, de flinke en kranige wegbereiders naar een schooner toekomstde wakkere edel- knapen dragend op hun blazoen het kruis van het Geloof, den anker der Hoop, de zon der Liefde. Zij getuig den van hun daadwerkelijken wil om hun geloofsbelijdenis om te zetten tot een wekkende geloofsdaad in den ver zoeningsgeest en de apostolaatsge- dachte die hun leven richting en stuw kracht naar en voor het hooge ideaal door deze jeugd, de mannenschap aan Christus Eucharisticus. Doch deze drie eerste dagen, waar ernstige en doelmatige studie be nuttigd door gebed en offer samen ging met grootschë uitingen van geestdriftig geloofsleven waren nog maar enkel als het eerste aanrukken van de troepen die 's Zondags 31 Augustus, van uit alle hoeken van het land, Mechelen zouden bezetten en den heelen dag naar het woord van Zijne Eminentie, den Kardinaal de stad zouden uitbouwen tot één groote Kathedraal. Naar den geest en naar de letter is dit aartsbisschoppelijke woord in vervulling gegaan. Reeds hebben al onze katholieke bladen, met kleurig enthousiasme en treffenden waarheidszin, het schitte rende gebeuren van dien onvergetelij- ken dag vastgelegd. De wijding van den morgen, waar over de heele stad hing het voorgev e- len van wat de dag brengen g g; liet onweerstaanbare aanschriideu onder de wapperende banieren der tweehonderd duizend De heilige stonde der Pontificale Hoogmis in den luister dezer plech tigheid onder den weidschen koepel van den zilveren heme!in het stralen de kader der historische ('irnoft: Markt; in de indrukwekkende/gees telijke weelde van het hoogepriester" lijke purper en het prinselijke kardi-, naalrood. Alles overgolfd van die tweehonderd duizend stemmen, tot ééne stem groeid in een overweldi gende geloofsbelijdenis, in een hooge liefdeakte. De ontzagwekkende uren van den optocht over heel de stad, de deelne mers als een ontelbare eerewacht, voorafgegaan door het vlaggenleger het acht-duizend stemmige te Deum En dwars door de versierde stad en tusschen de saamgestroomde menigte de grootschë geestelijke stoet met zijn 1500 priesters en kloosterlingen; zijn onafzienbare rij van abten, prelaten en bisschoppen, met de aangrijpende uitstraling der geestelijke macht van mijter en staf, tot kwam de Gevierde, de Gehuldigde van dezen dagChris tus-Koning in de Eucharistie: een bliksemend-witte Zon in het hart van den gouden Kruismonstrans, gedragen in de handen van den Primaat van ons land Dat was de droom die werkelijk heid werdhet grootschë Christus- overwint, Christus regeert, Christus gebiedt Deze dag was een hulde, een belij denis een belofte Het eerbewijs van gansch een volk; de belijdenis van de levende geslach ten de belofte heilig als een eed naar een schooner trouwer toe komst. Deze dag was een dag van katholie ke waardigheid en katholieke fierheid uitglanz-end in een voorbeeldige ordèf een veerkrachtige tucht en een hoog opheffen van de katholieke gedachte. Het was een dag van katholieke durf en katholieke verzoening. Niets heeft het kunnen weerhouden Op den wekroep van het Episcopaat en dank aan de grootschë uitwerking van het Inrichtend komiteit was het geen waagstuk is heel het land, zonder menschelijk opzicht opgekomen en werden de modernste machten spoornet, auto, film, radio gemobi liseerd zoo dat de katholieke geloofs overtuiging, de liefde tot de Eucharis tie, deze machten beheerschte en deze machten aan die overtuiging, aan die liefde werd dienstbaar gemaakt. Doch vooral weze deze dag: het signaal tot een nieuwen opmarsch van ons land ter verwezenlijking van Christus' Koningschap: in gebed en offer, in studie en werk, in geloof en apostolaat, in durf en trots. Kinderen, vrouwen, meisjes en man nen, hebt gij het gehoordGod wil het De verzoeningskruistocht be gint! Christus vereeren in onze hiërarchie, 't Is tijd Want die beweging gaat ver- keeide banen op, en van het terrein van den taalstrijd verzeilt ze ongemerkt naar becritizeering, ja, misprijzen van de priesterschap zelf Op zekeren dag 't moet in 't laatst van 1920 of in 't voorjaar van 1921 zijn geweest kwam een erg Vlaamschge- zind priester bij hem op bezoek te Moer- zeke. Edward zat juist te schrijven in zijn bed. Druk aan den arbeid Wel ja, 'k ben bezig aan iets, dat u waar schijnlijk zal verwonderen En Een traktje voor de oplossing van de Vlaamsche kwestieZorg maar dat ge radikaal genoeg zijt, hooranders verbeurt ge 't vertrouwen van velen Wees gerust, aan fe verregaande gema- tigheid zal de voorgestelde oplossing zich allerminst bezondigen Drie maan den later komt de vriend weer op bezoek. «En 't traktje over de Vlaamsche beweging, Ward Den doofpot in, man Monseigneur vond het uitgeven ervan niet opportuun. Wat geluk, hé, dat we van Godswege een Overheid hebben om klaar te zien en ons te leiden Zoo niet, wat al dwaasheden zouden we uit richten 'k Vind het algelijk wonder, dat de Vlaamsche strijd zoo zelden een bemoedigend woord mag ontvangen. Is die beweging niet schoon en christelijk Heel zeker, schoon genoeg, en rechtvaardig ook, maar ze mist wel eens gebed en nederig offer. Daar zijn er te weinig, die zich in- en uitwendig kunnen onderwérpen. En toch, dat zou de zaak méér vooruit helpen dan mistevreden heid, jammerklachten of groote diskoer sen. Misschien wacht O. L. Heer op eén priester, één enkelen, die zich in stilte nederig slachtoffert, om die schoone zaak eene schoone opiossing te geven In Frankrijk waren groote legeroefe- ningen in de Alpen, op Italiaanschegrens. Met tanks zijn ze geklommen tot op de hooge bergpassen. Langs die passen, vóór XX eeuwen, trok Anniba! met een machtig leger naar Italië, hetwelk Rome op twee vingers van zijnen val bracht. De tanks van Annibal waren groote oli fanten en velen er van verongelukten in de Alpen, daar men dan geen wegen be zat als heden ten dage, en tuimelden in de diepten. In Griekeland zijn er veel vreemde scholen, waar rpen onderwijs geeft in vreemde talen. Van stonden af is het door den Staat verboden, in die scholen Griek- sche kinderen te aanveerden, die geen certificaat bezitten van lager onderwijs, gevolgd in grieksche school. bruik van olie-lampen Quinquet en vóór deze had men niets anders dan roete-keersen. Verbeeld u de nachtfees ten der koninklijke hoven, waar honder den roete keersen stonden te branden, te rooken en te stinken Bij Amiens een prachtig oud kasteel is in de vlammen opgegaan 28.000.C00 fr. schade. De brandstichters er van zijn kraaien, De Gravin de Clermont- Tonnerre ging op haar kasteel komen en om alles in gereedschap te brengen miek men vier in de ouderwetsche schoorstee- nen. Kraai-nesten, die in eene schouwe vastzaten, moeten brandende neergeval len zijti, opengevlogen in eene kamer en alzoo den brand aansteken hebben. In een apothekerij bood men een re cept aan van den dokter. «4 hirun- dinés In menschentaal dat wil zéggen 4 bloedzuigers. De discipel alleen te huis, daar de meester naar den bank geloopen was, en die dezen weten schaplijken naam niet kende, zegde ge heel bedaard Wat later terug keeren... die remedie moet een half uur koken. In dezelfde apothekerij stond een gla zen bokaal met wit poeiër en zonder aan wijzend ópschrift. Als het nu gebeurde, dat men onleesbare en onverstaanbare recepten door den dokter toegezonden was, men gaf altijd uit dien bokaal en zonder gevaar... 't was meel-bloem. Op het graf-kruisken voor eene jonge vrouw wilde de grafbezorger doen schil deren Eeuwigdurend aandenken... Dat kan niet zijn zegde de wedu wenaar, ik heb den grond maar ge kocht voor 10 jaar. Van de 6 bijbels gedrukt door Guï- tenberg, eenige eeuwen geleden, be zat Oostenrijk nog slechts 2 exemplaren. Het schoonste en best bewaarde exem plaar, gedrukt op perkament werd on langs aangekocht door een Amerikaan- schen millionair, Dr Volbehr. Deze heeft het dezer dagen verkocht aan de con gresbibliotheek van Washington voor 1 millioen en half dollars, 't zij ongeveer 37.500.000 fr. zelfde blokken veel bijbels drukken kon, zoodanig dat zoo een bijbel veel min duur kwam dan een geschreven... en van daar zijn naam Biölia paupe rism... Boek der armen «Vooraleer iets nieuws te ondernemen, onderwerpt Poppe zijn opzet eerst aan Monseigneurs oordeel. Zegt deze: «Neen» dan legt hij zich onmiddellijk bij dat oordeel neer en spreekt niet verder over de zaak. Keurt Monseigneur het plan goed, dan gaat hij vooruit in de volle overtuiging en de geruste zekerheid dat zijn werk Gods zegen niet zal missen, «Ue moet uwe conferentie aan de Zusters niet te lang maken tien minuutjes is voldoende had Monseigdeur, met het oog op Poppe's toestand van vermoeienis gezegd. Edward weet bij ondervindg, dat hij bij't spreken uur en tijd gemakkelijk uit het oog verliest, en daarom, vooraleer hij zijne conferentie begint Zuster Overste, ge zult me verwittigen niet waar, als de tien minuutjes om zijn Meer dan ooit lijdt deze kinderlijke onderwerping aan 't gestelde gezag in onze dagen schipbreuk. Onze 20* teuw is eer verstandig, maar ze heeft den zin van hiërarchie en gehoorzaamheid verlo ren Daarom juist wees Poppe bij elke gelegenheid in schrift en in woord op de verraderlijke klippen. Waar ook mijn apostolaatsbedrijvigheid zich uite, alles komt bij mij hierop neerte zorgen dat de geloovigen één zijn met hun Bisschop als ledematen met het hoofd De afzijdige houding van sommige Vlaamschgezinden tegenover het Bis schoppelijk gezag was dan ook een kwestie, die Edward erg bekommerde in zijn laatste levensmaanden. Wel heeft Edward, heel zijn leven door, veel voor den Vlaamschen taalstrijd gevoeld, maar de buiten-hiërarchische strooming, die zich in de laatste jaren in de beweging afteekende, bedroefde en verontruste hem. Wat zal ik zeggen schreef hij nog enkele dagen vóór zijne dood, over de huidige studentenbeweging en 't ge zag Helaas, laten we bidden en door ons voorbeeld zoowel als door ons woord De haringen verhuizen regelmatig van zeegewesten. Zij doen dat in groote me nigte, samen zwemmende dicht van el kander en alzoo banken vormende, die ge zoudet mogen vergelijken aan zeer dikke balken, kilometers lang. De ha ringvangst-booten laten op den doortocht van die banken netten in 't water zak ken, die loodrecht hangen. De haring gaat voor niets uit zijnen weg, stuikt te gen het net en kruipt met zijnen kop in de mazen. Hij zit gevangen en als de visschers het net boven halen, ze schud den al de gevangene visschen op hunne booten uit en laten dan weer aanstonds het net zakken. Tot nu toe moesten de visschers wat blindelings zoeken naar de voortzwemmende banken, terwijl nu een vliegtuig van uit de hoogte gemakkelijk de banken ontdekt en ze aan de booten signaleert. De duitsche ijzerwegen beschikken van eene kraan, die ééne locomotief kan ophalen. «Geef mij een steunpunt», zegde Archimède, en ik zal de wereld opheffen Den 31 Augustus was het ommegang te St Fiacre, bij Parijs. Velen gaan er nu naar toe met den trein Parijs-Straats burg en stappen af te Trilport. Eertijds deed men die reis meest per rijtuig en men vónd altijd rijtuigen voor die bestem ming in het hotel St Fiacre te Parijs. Van daar hebben een soort huur-rijtuigen den naam gekregen van Fiacre Deze bijbel mag aanzien worden als een der eersten, gedrukt met plaatsver- wisselende lettei s. De oudste gedrukte boeken noemt men incunabula.dat is een latijnsch woord dat wil zeggen: wieg... en de eerste onder de incunabels zijn de blok boeken. Vóór de drukkunst, moesten alle boeken met de hand geschreven worden en ingezien dat handwerk waren de bij bels van zoo groote weerde, dat men ze maar aantrof, buiten de kloosters, bij Koningen en hooge dignitarissen der Kerk. Om een blokboek te drukken was er voor ieder bladzijde ééne plank noodig, blok waarop al de woorden van de bladzijde uitgesneden waren. Die blokken konden alleenlijk dienen om altijd het zelfde weer te geven, daar zij niet beston den uit plaatsverwisselende letters. Maar zoo kwam het nogthans dat men met de Voor 40 jaar een jonge priester, die per toeval mis gelezen had in een klooster van 't Brugsche, vernam van Moeder Overste, met wie hij na de mis een ge sprek had, dat de zusters in bezit waren van een ouden leelijken boek, dat ze gebruikten om er de warme café op te zetten. Toon hem eens vroeg de pries ter, die een snuisteraar was. En hoe stond hij verwonderd te zien, als hij er in een blokboek, Biblia pauperum, erken de! Met toestemming van Moeder, deed hij den boek schatten en men bood er voor 4000 frank, omdat het eerste blad ontbrak, want ware hij totaal geweest dan was de weerde er van 6000 fr. Twee chineesehe steden wer den van uit de lucht gebombardeerd door Nationalistische vliegtuigen. 33 er van konnen nedergehaald worden en zoo kon men bestatigen dat 4 vijfden er van geleverd werden door de Vereenigde Staten en 1 vijfde door Duitschland. Dit heeft vijandelijke gevoelens verwekt bij het volk, tegen deze twee mogenheden. Zie hier wat het niet-katholijk Itali- aansch blad El IVfessagero» liet verschijnen... en dat is een klinkend antwoord. Begin 1914 zegde Pius X aan een vertegenwoordiger van een Zuid-Ameri- kaanschen Staat Gij zijt gelukkig dat uw land niet zal gemengeld wezen in den oorlog, die welhaast uitbreken zal. Ik zal al doen wat ik kan om hem te belet ten, maar zal er in niet lukken en ik zal hem niet kunnen overleven. Kardinaal Merry-del-Val, staatssekre- taris, zegde aan den bisschop van Laval, tijdens een verhoor: De groote oorlog nadert en 't zal nog in dit jaar 1914 zijn Met den aanslag van Sarajevo, schreef Pius X persoonlijk aan den Keizer van Oostenrijk, om hem te smeeken dat hij op het einde van zijne levensbaan Europa niet storten zou in een bloedbad. Kar dinaal Scapinelli overhandigde den brief aan den Keizer, maar daarop kwam geen antwoord. Vóór het overhandigen van dien brief had Kardinaal Merry-del-Val reeds een telegram gestuurd, denwelken Pius X zelve gedicteerd had en...geen antwoord. Daarop riep Pius X den Oostenrijk- schen Ambassadeur om hem te smeeken dat hij werken zoude tegen het losbersten van den oorlog en de Ooslenrijker gaf ontwijkende antwoorden, j Volgde een nieuw bevel aan den Nun- cius in Weenen, opdat hij bij den Keizer zoude aandringen. De Nuncius wachtte een geheelen dag op verhoor in het paleis maar werd niet bij gelaten. Al de telegrammen van den Nuncius naar Rome werden onderschept en kwa men dus niet toe, buiten deze Janus patet Dit wilde zeggen Janus' tempel staat open en beteekende dat de oorlog verklaard was. Dees jaar viert men veel eeuwfeesten. In Belgie, in Griekeland, in Algeriën. Weinigen hebben herinnerd dat het honderd jaar is, dat het Verlichtend- gas in gebruik kwam. 't Is Lebon, fransche ingenieur, die het uitvond en de eerste gas-fabriek in gang stelde. De ge bouwen dier fabriek zijn nu het hospitaal St Louis te Parijs en men nag dus zeggen dat de gaze licht zag in een hospitaal Vóór het verlich'end gas miek men ge-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 1