Crédit Anversois leis voor de lamme Mi Carnavalstoet In Sint Vincents-College. Handelen Nijverheidskamer Algemeene vergadering "HET YPERSCHE VOLK,, Studiebeurzen. Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- an Beurs ver handelingen. Tooneelmaatschappij "KUNST ADELT,, Christen Middenstand. De vijfde Handelsfoor van Yper. Autobusdienst. Aanbesteding. Belgische Film Universiteit. Autoongeval. Ypriana - Concert. Zitting van den Gemeenteraad Voor de Wevers Katholieke Actie in het Vlaamsche Land. YPERSCHE WEVERIJ Naamlooze Maatschappij. Ferdinand Waterbley-Rietf Aannemer Na het stormachtige weder dat gedu rende game! de verleden week ons te berde viel, haaden wij het geluk Zondag laatst van een zonnig echt lenteweder te genieten Veel volk was van alle kanten in Yper toegestroomd om den Carnavalstoet te bewonderen. De bijval was groot en 't was recht. Sinds verleden jaar is er eene merkelijke verbetering in de inrichting te bemerken de groepen waren talrijker, met meer smaak getooid en opgesmukt en in deftig heid w-as er veel gewonnen. Jammer dat op enkele wagens sommige drinkebroers zich zoo systematiek aan het zuipen overleveren, wat toch voor de toeschouwers en in het bijzonder voor de jeugd geen al te kiesch en gelukkig voor beeld kan zijn. De muziekkorpsen Ypriana en Vlaam- sche Harmonie van Yper, van Waasten. Voormezeele en Meessen namen aan den stoet deel en lieten de stad dreunen van het beste van hun repertorium. Het is onmogelijk al de welgelukte groepen aan te stippen de Kabouters, de Ypersche Schotten, les Moules a Surpri ses, de Vrije Bolders, de Zeeschuimers, de lustige Morijnen, de Sicambers, de Reus van Steen voorde, les Bigophones en vooral de groep van de C.S.Y. met de Ypersche Reus, die den eersten prijs op meesterlijke wijze wisten weg te kapen, 't Was ver diend,de reusjes en de reuzinnetjes waren de mooiste onder de mooiste groepen. Hun bijval was groot. Wij vernemen dat het Gemeentebestuur voor dezen Carnavalstoet eene karige toe lage van duizend frank verleend heeft. Ons dunkens is dit veel te weinig. Het is genoegzaam bewezen dat dusda nige vermakelijkheden veel volk naar de stad lokken, dit ten bate van onze hande laars en winkeliers. Die toelage moet dus voor aanstaande jaar in ruime mate verhoogd worden. Dat verders het inrichtingskomiteit het besluit neme dezen stoet wat later in het seizoen te laten doorgaan en daartoe de noodige toelating veikrijge en alles zou ten beste geschikt zijn. Wij hebben Zondag goed weder gehad wat zal 1929 ons gunnen ten dien .opzichte. De Studenten van ons Ypersch Bischop- pelijk College gaven Zondag laatst hun jaarlijksch Liefdadigheidsfeest ten voor- deele der armen bezocht door hun Sint Vincentiusgenootschap Deze traditioneele plechtigheid maakt deel van het Ypersch leven, en zoo komt het dat zij jaarlijksch grooten bijval geniet. De oude Yperlingen herdenken met ge noegen den luister dier vooroorlogsche feesten, in de prachtige ruime feefstzaal van het oud college, waar koorzangen, symfonie, tooneel en bijbelsche levende tafereelen een kunstig afwisselend pro gramma vormden. Dit jaar kwamen op den spelwijzer Padrecito drama in 4 bedrijven door Isabie, en Kosthuis Bulier klucht spel in 3 bedrijven. Het boeiend drama getrokken uit het missieleven, bij den Araukaanschen stam in Chili, werd meesterlijk vertolkt, en de levendige klucht viel met recht in den smaak van het lachend publiek. Al de spelers verdienen lof om hun ta lent, met eervolle meldidg voor de too- venaar Curulco in het drama, en de eigenaardige Philip Klaproth in het blijspel. Zonder twijfel zal de omhaling voor de ondersteunde huisgezinnen en het welge- lukken van dit feest een spoorslag zijn voor onze studenten om hun liefdadig christelijk werk ievervol voort te zetten als voorbeeldige leden van Sint Vincen- tus genootschap. Onze beste gelukwenschen. van Zaterdag 3 Maart 1928, om 8 uren stipt, in de Sultan. Men zal zich herrinneren de hoogst be langrijke voordracht, vroeger gegeven door M. Benoot, ontvanger der registra tie I/S, over de fiscale taksen. Deze taksen hebben in de laatste tijden, ver scheidene veranderingen ondergaan, en M. Benoot is zoo welwillend te beant woorden aan de uitnoodiging van het bestuur, om in de algemeene vergadering van 3 Maart, aan de leden der Handel- en Xij verheidskamer, deze veranderingen nan de fiscale wetten, te komen uitleggen. Zooals op de eerstgemelde conferentie, zullen de leden mogen vragen stellen aan den heer ontvanger Benoot, na de voor dracht. Het bestuur verhoopt dat de leden tal rijk die vergadering zullen bijwonen, de welke voor allen van groot belang zal zijn. WILT GIJ regelmatig ontvangen, betaal een abonnement in de post of aan uwen briefdrager. BERICHT De jaarlijksehe algemeene vergadering der deelgenooten van het Ypersche Stadium zal plaatsgrijpen op Maan dag 27 Februari 1928, in het 1 Hotel Continental Statieplaats, om 6 uren. Dagorde Goedkeuring der bilans en rekenin gen. Herkiezing der uittredende leden, een Beheerder en een Kommissaris. Uitbetaling der intresten. De Beheerraad. Volgens K. B. van 26-6-1927 moeten de aanvragen van studiebeurzen voor ineestbegaafden vóór i5-3-ig28 bij 't Arrondissementsfonds t'Yper inge diend worden, den aard der gewensch- te studiën en de begeerde school aan duiden, en veigezeld gaan van 1) een uittreksel uit de geboorteakt van het schoolkind 2) een getuigschrift van zijn gewe zen schoolhoofd gedurende de 3 laat ste jaren 3) een afschrift van het gezond heidsboekje 4) bij gebeurlijk geval, zijn school boekje. Die stukken zijn vrij van zegel. De Burgemeester, H. SOBRY. Op Zondag 26 Februari om 6 1/2 u. en Maandag 27 om 8 u., geeft dez maatschappij een prachtig tooneei- fee t in hun lokaal, Christen Volks huis, St Jacobstraat, 3o. Men zal opvoeren De Zoon des Beuls beroemd drama in 6 deelen door Van Driesche, gevolgd van een grappige klucht «Huwelijksmorgen door Ern. Schmidt, in een bedrijf. Dit prachtig programma zal het publiek uitermate voldoen. Algemeene ingangsprijs 2 fr. voor behouden 1 fr. opleg. Het Bestuur. Maandag avond gaf onzen Christen Middenstand, voor eene bomvolle zaal eene welgelukte feestvergadering in het Christen Volkshuis. G. Delahayc, de Voorzitter, wensch- te de talrijke leden en hunne families hartelijk welkom. Hij gaf een over zicht over de werking van den Mid denstand gedurende het jaar 1927 en begin 1928. Het secretariaat bezorgde aan de leden den noodigen uitleg over tak sen, pensi enen, enz drie leergan gen voor dubbel boekhouden werden gehouden, en reeds bekroond met 36 diploma's van comptabiliteit. Twee leergangen over Engelsche handelscorespondentie waarvan een nu nog in gang. Stichten van den dienst der belas tingen, enz. Hij deed een klare uiteenzetting óver de tegenwoordige crisis in het bouwbedrijf, en beloofde het Christen Werkersverbond te steunen in het bestrijden van deze crisis. Hij stelde ons Eerw. Heer Alios serij voor, den waren apostel van de Christen Middenstandsbeweging in West-Vlaanderen. Eerw. Heer Allosserij, den immer jonge baanbreker gaf ons een voor dracht zooals hij alleen het kan. Hij sprak van de Middenstanders uit vroegere eeuwen, die fier waren op hunne vakkennis, getuige die heer lijke praalgebouwen hier, waa.' ons Yper te recht zoo fier op was; hij sprak van de liefde voor hun vak. Het tweede deel van zijne leerrijke voordracht was een oproep tot de centralisatie van alle middenstanders enkel en alleen door de vereeniging zullen wij nog iets te zeggen hebben. Hij eindigde met een klare uiteenzet ting over de verzekering en het bank wezen van den Middenstand. Een groote ovatie viel de geleerde spreker ten deel. Na het nuttige het luimige. Eenige jeugdige „iddenstanders hebben daar eene klucht afgegeven. 't Was waarlijk prachtig, en leutig ook. Om niemand te vergeten wil ik geen namen noemen, maar zij speelden allen als ware arti ten. Daar zit stof in die gasten en beroepjpelers zouden het niet beter doen, dat was het ge dacht van iedereen. Ook moet er een bijzonder bloempje gegeven worden aan den dikk- n postiche ur. Aan al de spelers onzen hertelijk- sten en welgemeenden dank en tot een naaste maal. Een Chr Middenstander van Yper. De Handel- en Nijverheidskamer van Yper richt dit jaar hare vijfde handelsfoor in. met Paschen. Deze verjaring van al de vroegere popingen tot heropbeuring van Yper zal opgeluisterd worden door eene koloniale- en eene landbouwafdeeling. Het spreekt van zelf dat de bijval van de voorgaande tentoonstellingen eene waarborg is voor den uitslag van 1928 Te dier gelegenheid heeft het bestuur een plakbrief doen vervaardi gen die een echte parel is van Yper sche Kunst, veel zal bijdragen tot het welgclukken dezer 1 ieuwe poging en en duizenden bezoekers zal aantrek ken. Daar het bewezen is, dat de lokal n der Beroepsscho 1 verleden jaar on toerijkend waren, zal dit jaar een g - deelte der tentoonstellirg, en onder andere de koloniale afdeeling onze r Congo-kolonie, in de Staatsmiddel bare School plaats hebben. De toenemende uitbreiding is een bewijs van den bijval der Handelsfoor en die van het nut dat zij oplevert, de versiering der stad it insgelijks een waardevolle iactor om de vreemde bezoekers aan te trek kt n. Zooals voorgaande jaren, omvat de foor ook de handelaa s, welke in hun huis uitstallen de inschrijvingen werden verleden week ingezameld en het getal toetreders overtn ft de ne gentig, hetg' en een waar sukses mag genoemd worden. Er zal hen, zooals vroeger, een plakbrief overhandigd worden om in hun vitrien te hangen. Degene welke bij vergetendheid of om eene ander reden nog niet zijn ingeschreven hebben nog steeds d gelegenheid daartoe het is nooit te laat om wel te doen. In de loop dezer dagen ontvangen de handelaars en nij veraars eene uit noodiging tot deelneming air: de ten toonstelling in de openbare lokalen. Het bestuur durlt verhopen dat de toetredingen zullen talrijk zijn en dat de handelaars en nij veraars van Yper door hun getal zullen bewijzen, hoe zeer zij de werkingen van het bestuur der handelskamer waardeeren. Er wordt aangeraden, duidelijk te antwoorden op al de vragen der in- schrijvingskaart en namelijk betref fende den aard en de grootte der uit stalling en de waarde ervan. Het bestuur der Handel- en Nijver heidskamer van Yper tracht zijn plicht te verstaan en te vervullen aan de handelaars en nij ver aars, den gebaanden weg in te slaan, ten bate der gansche Ypersche bevolking. Wij vernemen dat sedert 17 Februari 1928 een Autobusdienst tusschen Meenen- Yper ingericht is. Meenen (markt) Gheluwe Koe- lenberg Nachtegaal Cruyseecke Gheluvelt Kantienhoek Zandberg Hoogbe Zillebeke (Kruiskalsijde) Yper (bascule) (markt) en (statie.) Vertrekuren uit Meenen 7 - 9 - 11 13 -r5 - 17 - 19. Vertrekuren uit Yper 8-10-12-14-16-18-20. Bijgevoeg- den dienst voor den Zondag: uit Meenen 21- 23 uit Yper: 22 - 24. Verledene week had de openbare aan besteding plaats voor den opbouw eener tweewoonst bestemd aan den machinist en den stoker der Waterbevoorrading bij Dickebusch-vijver. Vijf aanbiedingen wa ren ingekomen, de voordeeligste, ingediend door M. Pelgrim en Vandelannotte, aan nemers te Dickebusch, bedroeg 83.600 fr. Zij wierd voorloopig aangenomen onder voorbehoud der goedkeuring van den Ge meenteraad. Keurt de Gemeenteraad die aanbeste ding goed, de stad, die van den Staat maar 60.000 fr. oorlogsschadevergoeding toege staan wierd. zal 23.600 fr. uit den zak der lastenbetalers moeten betalen. Heeft de stad misschien eene schooner tweewoonst gevraagd dan deze die bestond bij het Waterkasteel der Elverdinghestraat integendeel, want deze was een gebouw met verdiep, en de tweewoonst te Dicke busch zal zonder verdiep zijn kon deze tweewoonst voor niet min gemaakt wor den 't blijkt van neen door den uitslag der openbare aanbesteding bijgevolg zou den Staat 83 600 moeten instaan, vermits de stad zooveel oorlogsschade onderging, de wet van 10 Mei 191Q herstel de- oor logsschade beloofde, en de vijand, volgens Dawes plan, jaarlijks oorlogsschade 'moet betalen aan den Staat Woensdag laatst gaf. zooals hare loffe lijke gewoonte, de Belgische Film Univer siteit, hare derde vertooning. De bijval der inrichting groeit weke- lijksch aan en het was voor een zeer menig vuldig publiek dat het boeiend en leerrijk programma voorgebracht werd. Fen film over Jerusalem, het eiland Cuba, met hare tabak- en suikerteeltde borduurnijverheid in de Philippinen, over het boren der petroleumputten in Mexico, het filmeeren van den zeebodem en andere dergelijke, keurig gefilmd en ingesceneerd. om eenieders aandacht te prikkelen en te boeien. In een avond, eene zeer aangename avond, op 2e Maart, om 8 ure. vierde ver tooning in Oud Yper». Dat eenieder er aanwezig weze Niemand zal het beklagen. Zaterdag avond, om 5 1/2 uur, botsten twee automobielen op elkaar, aan den hoek der Stuersstraat en Maloulaan. Gelukkiglijk dat alles zich bij stoffelijke schade beperkte en dat de ingezetenen enkel met schrik er van afkwamen De beide automobielen zijn slechts licht be schadigd. Er is verzekering voor beide kanten. Zou het niet mogelijk zijn een agent aan dit druk bereden kruispunt te plaatsen om dergelijke ongevallen en verdere ongeluk ken te vermijden Wij herinneren eraan dat het Concert der Symphonische Afdeeling van Ypria na op Dinsdag, 28 Februari om 8 uren plaats heeft in de zaal Oud Yper Binst de schoone dagen waarvan wij nu sedert omtrent eene week genieten, hebben vele wandelaars den hof bewon derd, aangelegd voor het gebouw dat vroeger als gevang diende en waar men meende dat nu de gendarmerie gevestigd is. Doch het schijnt dat het enkel de bu- reelen zijn die men in dit gebouw aan treft. Indien men de gendarmen van doen heeft moet men naar den Kalfvaart op trekken en dan op zoek gaan om te wetan waaromtrent men de gendarmen zou kun nen vinden. Ware het niet wenschelijk daar een of ander opschrift te plaatsen om nutteloos zoeken te voorkomen Betere verlichting zou er ook welkom zijn. In de laatste dagen werden eenige kwajongens betrapt die in verschilhge winkels chocolade en ander suikergoed stolen. Men zou wel doen die snaken eens goed aan te leeren een anders goed te laten waar het is. Bij het delven eener riool voor het wegleiden van het dakwater van Sint- Maartens kerk hebben werklieden niet min dan 23 zware steenen ballen gevonden met eene doorsnede van 5o cm., welke vroeger gediend hebben tijdens de eene of de andere belegering onzer stad om deze te beschieten. Ze zullen verzameld en in het kerkmuseum tentoongesteld worden. op Maandag 27 Februari 1928, te 18 uur. DAGORDE ie Punt Proces-verbaal der zitting van 6 Februari 1928. 2e Punt Wegenis. Aankoop en rui ling van grond. 3e Punt. StaatseigendommenVer koop van grond. 4e Punt. Vleeschhuis. Opslag van pacht. 5e Punt. Openbare Onderstand. Ver pachting van landgoederen. 6' Punt. Openbare Onderstand Grondverwisseling. 7e Punt. Muziekschool. Rekening 1927. 8e Punt. Kerkfabriek Sint Pieters. Rekening 1926. 9e Punt. Brandweer. Rekeningen 1927. ioe Punt. Tweewoonst te Dickebusch. Aanbesteding, proces-verbaal, goedkeu ring. 1 ie Punt. Aanbesteding voor het ma ken van baden en stortbaden i-1 de Stads meisjesschool der St Jansstraat. 12* Punt. Toewijding der stad aan het H. Hart. i3c Punt. Mededeeiingen. M. F. Beuselinck van Komen L 5 oorlof te krijgen te Yper, bij M DepuG Declerck. Dickebuschsteenweg. eeneitr canieke weverij met electromotors uit baten. PREMiËN VOOR HET SPAREN Toekenning door de Algemeei. Spaar-en Lijfrentekas met de medewer king van het Studiecomiteit der Gezins vergoedingen, van den Bond der Vien- maatschappijen van Belgie en van fe Bond der Groote Gezinnen van premie tot belooning \an de sparende groot gezinnen. Ten einde de moeite te beloonen, welk groote gezinnen zich getroosten om t sparen, heeft de Algemeene Spaar- t: Lijfrentekas beslist, een zeker getal pre miën van 300 tot 600 frank onder die ge zinnen te verdeelen. Om te kunnen aanspraak maken op dj premiën, moeten de gezinnen ten mins: 4 kinderen van ten hoogste 14 jaar te laste hebben het geheel inkomen de ouders mag niet het dubbele overschrijdt; van het minimum vrijgesteld van de be drijfsbelasting. De rangschikking, naar welke de pre miën zullen verdeeld worden, wordt vast- gesteld met inachtneming van sommige gegevens en met het in verband brengen dezer gegevens derwijze dat alwie geèc- rende het jaar 1927 werkelijke moeite deed om te sparen, aanspraak zou kunnen mv ken, in verhouding tot die moeite,"op'he: bekomen eener premie Met andere woor den, een spaarder, die in 1927 slecht; enkele franken heeft gestort op zijn spaar boekje, heeft, indien zijne inkomstei gering enjrijne gezinslasten zwaar zijn evenveel J, .ns om eene premie te bekomei als iemand, die gedurende het jaar mee gespaard heeft, doch wiens inkomstei grooter of lasten geringer zijn. De gezinshoofden, die verlangen da hunne rechten op het bekomen der pre miën onderzocht worden, moeten de noo dige inlichtingen vertrouwelijk verschaffer aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas. Daartoe kunnen zeer eenvoudige bulle- tijns-vragenlijsten aangevraagd worden bij de plaatselijke of gewestelijke afdeelrn- gen van den Bond der Talrijke Gezinnen, Men vergeteniet den brieftefrankos»- Categorie Gemeenten. Samenstelling minder van 50 van het gezin dan 5000 tot 1501 Vader-Moeder inw. inw. 4 kind. 10,750 11,42 5 13,750 14,42 6 16,750 17,42 7 19,750 20,42 8 22,760 23,42 De E. H.'Cruyberghs, leeraar aan he; groot seminarie te Mechelen, komt aan gewezen te worden als almoezenier van A J. V. K. A. (Jeugdvereeniging van Katb. Actie). Geboren teiMeerhout den-28 Maart i8p. priester gewijd in iqi5. E. H Cruyberó won zijn diploma's van baccalaureus de Godsgeleerdheid te Leuven. Z. E. Kardinaal van Roey, benoemde hem n 1920 tot Leeraar in de Godsgeleerdheid 1; het groot Seminarie te Mechelen. Iedereen zal zich verheugen over des benoeming. Het voorzitterschap van het organism; zal waargenomen zijn door M. Van Go® hem, leeraar aan de Hoogeschool va: Leuven. Wij wenschen beiden veel geluk in hu: apostolaat. De aandeelhouders der Ypersche V.- verij komen bijeen in algemeene ge* vergadering op 12 Maart eerstkomend om 17 ure in het Hotel du Sultan'1 Yper. Dagorde 1.) Verslag der beheerders; 2.) Verslag der Kommissarissen; 3.) Goedkeuring van den bilan 4.) Herkiezing van een uittreden: beheerder en kommissaris. BELANGRIJK BERICHT Ar kei 28 der standregels vermeldtfr aandeelbebbers, bezitters van aandeel® op naam, moeten, ten einde aan de algf" meene gewone vergadering te kunt^ deelnemen, deze waarden afgeven in-{. bank door de maatschappij aanged*" minstens 8 dagen vóór den bepaaV datum Diensvolgens moeten de aandeelhebw die aan de vergadering en de stemnV' willen deelnemen hunne aandeelen iif leggen in de Bank van Kortrijk te Af® vóór 5 Maart aanstaande. van Openbare en private werken Telefoon 125 De Haernestraat, 15, Ype*-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2