I 3 Ml ilaai-.N- 1»-9 Juli 1987 8« Année, N° 13 - 9 Juillet 1927 De Engelsche Praalboog aan de Meenenpoort Weekblad - rooi bet Arrondissement Yper Qygya.au dor Vereeniging der Ge teisterden, der Ypersche Clubs, enz. tf Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d'Ypres Organe de 1'Association des Sinistrés» des Clubs Yprois, etc. BeheerOpstel en Aankondigingen 15, Boterstraat, 15, Yper Abonnement 15 fr. 00 per jaar Buitenland 22 fr, Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren 25 ct. het nummer Naamlocze artikels geweigerd Rédaction, Adminislration et Pablicité 15, rue au Beurre, Ypre» Abonnement 15 fr. 00 par an Etranger 22 fr. On prat s'abcnncr dans tous les bureaux de poste Beiges 25 ct. Ie numéro - Les articles non signés sont refusés Handels- Nijverheidshamer - yper - Maandelijksche vergadering, heden Zaterdag 9 Juli, om 8 uur, in het lokaal «Café du Sultan Groote Markt. Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper De aanstaande inaandelijksche verga dering van de Afgevaardigden der Bonden zal plaats hebben den Zondag 10 Juli 1927, om 14 1/2 uur zeer stipt, in het Hotel Continental Statieplaats, YPER. DAGORDE 1. Overzicht van den toestand. 2. De betalingen aan handelaars en vijve raars. 3. De kwestie der pioniers. De Gemeentebesturen der plaatsen waar geen bond bestaat alsook al de Coöperatieven worden verzocht afgevaardigden naar deze vergadering te zenden. Al de geteisterden hebben vrijen ingang. Federation des Sinistrls de 1'Arrondissement d'Ypres La prochaine réunion mensuelle des Délégués des clubs de sinistrés aura lieu le dimanche 10 juillet 1927, a 14 1/2 heures trésprécises, al' Hotel Continental Place de la Gare, YPRES. ORDRE DU JOUR •f' Examen de la situation. 2- Les paiements aux industrials et com- nwgants. 3- La question des pionniers. Les Administrations communales des loca tes oü il n'y a pas de Clubs de sinistrés, amsi que toutes les Coopératives, sont invi tees a envoyer des délégués a cette réunion. Tous les sinistrés sont admis. Le Président, Arth. BUTAYE, Av., Ypres Men schrijft ons Wij naderen spoedig den grooten dag ^aar°P de inhuldiging zal plaats grijpen van jachtige praalboog opgericht door geheel oft ^r'tsc^le RlJk ter nagedachtenis aan zijne ieren en mannen, welke verdwenen zijn n en uitsprong van Yper. eze huldebetooging aan diegenen wier be]. 1J'se'en zelf geen gekend graf voor rust wamen strekt grootelijks tot eer aan het Britsche Volk en is een bewijs van hoogst ver heven gevoelens. Naarmate de werken vorderen en de stel lingen verdwijnen kan eenieder de pracht van de boog meer en meer bewonderen. Het is een echt meesterstuk en het zal den roem maken zoowel van de ontwerpers ah van de uitvoerders. Bij ons laatste bezoek namen wij nota der opschriften welke het gedenkteeken draagt en wij geven ze hieronder, met eene vlaamsche vertaling, tot inlichting voor onze lezers. Langs de zijde der Meenenstraat zoowel als langs de Meenenpoort staat het volgende te lezen PRO PATRIA PRO REGE To the armies of the British. Empire who stood here from 1914 to 1918 and to those of their dead who have no knowrt grave. VOOR HET VADERLAND VOOR DEN KONING A an de legers van het Britsche Rijk welke hier stand hielden van 1914 tot 1918 en aan deze van *hun gesneuvelden die geen bekend graf hebben. Onder de boog, boven de trappen, prijkt dit opschrift AD MAJOREM DEI GLORIAM o Here are recorded names of officers and men who fell in Ypres salient but to whom the fortune of war denied the known and honoured burial given to the comrades in death. o— Hier zijn ingeschreven de namen van officieren en mannen die sneuvelden in Yper's uitsprong maar aan wie de voorvallen van den oorlog beletten een gekend en vereerd graf te geven als aan hun kamaraden in den dood. o Deze opschriften zijn de uitdrukking van de edelste gevoelens welke het menschdom kan bezielen tegenover deze die hun leven gaven opdat hun medemens.chen in vrede en vrijheid mochten leven. Het is daarom dat zij verdienen door onze gansche bevolking ge kend te zijn. Maar de praalboog draagt een derde op schrift en dit in het vlaamsch en in het fransch en het luidt Deze poort door de stammen van het Britsche Rijk ter eere van hundooden opgericht wordt aan de burgers van Yper geschonken tol versie ring van hunne stad en herinnering aan de dagen toen zij door het Britsche Leger tegen den inval beschermd werd. Erigè par les Nations de l'Empire britannique en. l'honneur de leurs morts, ce monument est offert aux ci toy ens d'Ypres pour V ornement de leur citê et cn commemoration des jours oü l'année Britannique l'a défendue contre l'enva- hisseur. o De lezing daarvan zal voorzeker ieder rechtgeaarde Yperling met fierheid vervullen. De stad Yper zal dus eigenares worden van dit prachtwerk, van deze heldenhulde, het .zal ten eeuwige dage deel uitmaken van het erfgoed dat wij en deze die ons zullen volgen voor plicht zullen hebben ongeschonden en in eere te bewaren... zooals steeds onze voorvaderen het met onze andere praalgebou- wen deden. Er valt door deze omstandigheid aan de bevolking van Yper een groote eer, 'maar tevens ook een greote plicht, een edele plicht te beurt. Laat ons hopen dut deze die zich zullen opvolgen aan hét hoofd van onze stad, steeds goed dien plicht zulten verstaan. En nu Wat staat er nu te doen Wordt er in de bestuurlijke kringen van onze stad eraan gedacht hoe onze genegen heid' en eerbied voor de gesneuvelden, onze dankbaarheid aan het grooteen edele Britsche volk te betuigen De genomen besluiten moeten overeen stemmen met de belangrijkheid der omstan digheden. Men vergete niet dat de 24 Juli 1927 later in gulden letters zal prijken in de geschiede nis van Yper. Een Yperschkind De Harmonie Ypriana en het Ypersch Pompierskorps te Aalst Men schrijft ons uit A alsl Op Zondag 3 Juli, ter gelegenheid der 5oe verjaring van de Vrije Brandweer van Aalst, grepen alhier grootsche feestelijkheden plaats waaraan een honderdtal maatschappijen deel namen. Aan de harmonie Ypriana kwam de eer toe der uitvoering van het groot con cert dat plaats had te 11 V» uur, op de kiosk ter Groo.ce Markt. De kunstfaam was Ypriana te Aalst vooruit geloopen en de bevolking alsook de duizenden vreemdelingen er toegestroomd, verwachtten zich aan iets puiks van wege de Ypeische muziekmaatschappij. De a a si komst Te 9 V* uur kwamen te Aalst de Yperlin- gen aan. - Zooniet een zomerzon ten minste toch een aangename lentezon die ons sinds weken ontbrak, kwam hun aankomst blijue groeten. Een haastige verfrissching en daarna kort en klaar de rangen gevormd van muziek en pompierskorps voor deintiede in de stad. Noch vlag noch kartel gingen beide groe pen voor, maar, tot n 't muziek vooruittrok onder 't spelen van een eerste «Pas-redoubié» hoorde men niet vragen zooals 't gewoon lijk gaat - van waar komen die af?» Neen, 't was aan 't Aals'.ersciic volk als ingegeven HFT VPERSCHE r

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 1