DE 24ste IEPERSE HANDELSFOOR gaat een flink succes tegemoet Officieel geopend op Witte Donderdag ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD 7e [AARGANG Nr 20 FRI|S 3 Fr. ZATERDAG 17 APRIL 1954 VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Verlichting der stadsgebouwen Bij de Vriendenkring van het Merghelynckmuseum te leper De Televisie van Rijsel in het Merghelynckmuseum ET YPERSCH NIEUW, ■KÏTL'L'K EN REDACTIE 31, BOTERSTRAAT, YPER 500Postcheckrek.4€1.73 (L. DUMORTIER) VBUNNEJVIENTSPRLIS l JAAR 135 tr. 6 MAAND76 ti. Met Pasen wordt de Lente definitief ingeluid, zo wil het de traditieDie traditie brengt ook mee dat met Pasen onze Ieperse Hallen uit hun sluimer worden wakker gesihud. om zoals in de Middeleeuwen weer het hart van onze stad te worden, een kart waarvan de polsslag door onze handelaars en nijveraars geleverd wordt- Want peen last of moeite is hun te zwaar om op Witte Donderdag paraat te zijn op de Handelsfoor, en er hun producten en goederen ten toon te stellen, opdat iedereen mu weten wat de stad leper aan het koopgrage publiek bieden kan. Zo was het andermaal Donderdag 11- toen in de Ieperse Hallen de 24e Handels foor officieel geopend werd. De traditie werd voortgezet en dit andermaal onder dc leuze steeds beter EEN FLINK GEHEEL Bij elke opening van de Ieperse Han delsfoor moeten we schrijven dat het ma ximum van vindingrijkheid, van smaak volle voorstelling en degelijke inrichting bereikt werd, doch steeds moeten we het volgend jaar reeds bekennen dat we dool den als de ketters, toen we deze absolute waarheid neerschreven, vermits de nieu we uitgave nog beter was. Voor deze 24e Handelsfoor is dit opnieuw het geval en comiteit van de Handelsfoor. We bemerk ten er eveneens de aanwezigheid van Mgr. Detrez van Rijsel. voorzitter van het Co mité Flamand de Francede h. Jottard. consul-generaal van België te Rijsel. Z. E H. Deken VerhaegheE. H. Debruyne. principaal van het St. Vincentiuscollege E H Dewulf. directeur van de St. Jo- zefsberoepsschoolde hh. Matton, voor zitter van de rechtbank van le Aanleg Verfaille en Verbeke, rechtersGhestem. Dc h. Aimé Gruwez. vooraitter van het Comiteit der Handelsfoor, spreekt zijn rede uit. Van links naar rechtsde hh. Robyn, Feys, Gruwez en Vandevyver. wij kunnen er ons enkel over verheugen, want het is het beste bewijs dat onze mid denstanders. spijt de minder gunstige tij den. er hun vitaliteit en werkkracht niet hebben bij ingeschoten en dat ze steeds op de bres staan om handel en nijver heid in de stad tot groter bloei te bren gen. Mocht hun streven van hogerhand naar waarde geschat wordenhet zou voor hen. naast een goede verkoop die we allen toewensen de mooiste be loning zijn en een kostbare hulp om hun initiatieven tot volledig welslagen te brengen. Het past dan ook dat we bij de aan vang van dit relaas een woordje van dank brengen voor het comiteit van de Handelsfoor, dat steeds even flink op de bres staatwe vernoemende eeuwig - jonge en joviale voorzitter Aimé Gruwez en zijn secretaris, duivel-doet-het-al Gas ton Feys. naast de andere ledenOmer Robyn. Gerard Van Raes Omer Stevens. Leon Monkerhey. Joseph Dewulf. André Stevens. Victor Vandenbossche. Edgard Cardinael en René Marynen. Ze mogen fier zijn over hun werk. DE OFFICIËLE OPENING Op Witte Donderdag omstreeks 15 uur had de officiële opening plaats van de 24e Ieperse Handelsfoor. De h. van Outryve d'Ydewalle. gouverneur der p'ovincie Wcstvlaanderen, die zeer pijnlijk getrof fen werd door het afsterven van zijn va der had er toch aan gehouden de Han delsfoor te openen, wat een bewijs is van oe sympathie die hij onze stad toedraagt. p< gouverneur werd aan de ingangspoort bi de J. Coomansstraat. begroet door het vrederechterBiebuyck. substituut van de procureur des Konings Dethoor, ere hoofdgriffierFeryn. Missiaen en Stubbe. senatorsBode en Lefere. volksvertegen woordigers Bossuyt. Gillon. Ollivier, Smissaert en Storme. leden van de Be stendige DeputatieDehem, burgemeester der Stad leperRobyn, Muiier en Rou- seré. schepenenCapoen. Melis. Nuytten. Pattyn, Pype en Six. gemeenteraadsleden stadssecretaris A. Versailles; Delobel. voorzitter van de C. O. O. en de commis sieleden Biebuyck. Donck en Brabants Glissoux. voorzitter van de Handel- en Nijverheidskamer kapitein Bellangé, be velhebber der rijkswacht te leper politie commissaris HuyghebaertDep'.ancke. be velhebber van de brandweerB. Stever- lynck. voorzitter van het Sociaal - Eco nomisch Studiecentrum Delahaye. direc teur van de plaatselijke dienst voor ar beidsbemiddeling en werkloosheidDu- thoy. provinciaal inspecteur van het tech nisch onderwijs, alsmede tal van anderen. Een flinke afvaardiging van de vrienden kring van het Merghelynckmuseum, ge leid door de h. van Renynghe de Voxvrie. werd eveneens opgemerkt. OPENINGSREDE VAN DE HEER AIME GRUWEZ De h- Aimé Gruwez. voorzitter van het Comiteit der Handelsfoor. hield volgende openingsrede Wel Edele Heer Gouverneur, Achtbare Heer Burgemeester, Zeer Eerwaarde Heer Deken. Mevrouwen. Mijne Heren, Het is me zeer aangenaam XJ welkom te heten en te mogen verklaren dat de Yper- se Handelsfoor voor de 24ste maal paraat De h. gouverneur der provincie, ridder van Outryve d'Ydewalle tijdens zijn toespraak. 1 an links naar rechtsde hh. Gruwez, Feys en de provinciegouverneur. stoot haar poorten te openen. Andermaal werden de prachtige Hallen welwillend door het stadsbestuur ter onzer beschikking gesteld. Hierdoor vinden ze dan ook hun oor spronkelijke bestemming terug, namelijk de verheerlijking en vooruitgang der Yper se economie. Was het de lakennijverheid in de middeleeuwen, dan is het nu ter be vordering van de handel en de ambachten. Deze foor moet de mensen bewijzen dat Yper er fier op gaat 'n degelijk centrum te zijn voor het Westland, en dat het de streek de mogelijkheden aanbiedt in onze stad de meest verscheidene en ook de meest nieuwe produkten te vinden. De vele prachtige standen enerzijds, de kunstvolle uitstallingen in de stad ander zijds. waaraan handelaars en nijderaars hun beste krachten hebben gewijd, zullen be wijzen dat de vitaliteit en het vooruitstre ven der Yperse middenstanders geen ijdel woord is. Het Handelsfoorcomité en de Handelska mer stellen hun leden deze mooiste publi citeit ter beschikking, ten einde de bloei hunner zaak en de uitmuntendheid hun ner jyrodukten aan de duizenden bezoekers te vtrtenen. Ze hopen echter dat de Staat- en Stuelsoverheden bij het zien van derge- lijre ijver en werkgeest hun beste krach ten zullen wijden om het klimaat onzer streek, die een schreiende nood heeft aan industrialisatie, zo gunstig mogelijk te ma ken ten einde private initiatieven niet al leen te bevorderen maar ook in het leven te roepen. Hoeven we er hier aan te herin neren dat de Yperse Handel nooit tot volle bloei kan komen, zonder 'n vermeerdering van werkmogelijkheid en dientengevolge meer industrie in de streek. We vragen dan ook aan de heren die onze belangen zul- len te verdedigen hebben in Kamer en Se naat dat ze er van overtuigd zouden zijn, dot de eerste vereiste om 'n streek econo misch aantrekkelijk te maken, het bevor deren is van de vele en zo nodige open bare werken in de eerste plaats, (en we laten hier nog onze touristische industrie ter zijde), het verbeteren van financiële en sociale omstandigheden anderzijds. Het weze ons toegelaten er die Heren en ook de vertegenwoordigers van Staat en provincie er aan te herinneren dat de be vordering van werkgelegenheid aan welker bron voornoemde desiderata liggen, voor een zo groot deel van hen afhangen. Mochten ze er ook van overtuigd zijn dat bij het scheppen van initiatieven van hunnentwe ge de Yperse, en wellicht ook vreemde pri vate hulp. niet achterwege zullen blijven. Wij danken dan ook bij voorbaat alle personaliteiten die zich met de toestand van onze stad en van ons gewest willen In laten en daardoor verbetering kunnen bren gen. Qu'il me soit permis de souhaiter la bienvenue et de saluer lei les personnalités Francoises, Qui sont venues d. la reunion du Musée Mergheljjnck, autre joyau, que nous devrons d l'initiative de notre ami Mr. van Renynghe de Voxvrie. Ces personnalités ont tenu d assister d l'inauguration de notre foire Commerciale, quils en soient vivement remerciés. Mr de Gouverneur ik verzoek V de 24ste Yperse Handelsfoor te willen open verkla ren. ANTWOORD VAN DE GOUVERNEUR In volgende bewoordingen antwoordde de h. van Outryve d'Ydewalle op deze toespraak Nog waart hier de herinnering rond aan de folkloristische Kattefeesten van vóór en kele weken en reeds weer flappen de vlag gen in de wind en gooit de beiaard parel klanken over de stad. leper wil herleven en zoekt langs de han delsfoor een weg naar blijer horizonten de economische herbloei voor zijn eigen bewoners alsook voor deze van het omme land. Jaarbeurzen zijn ongetwijfeld een stuw kracht voor de handel en de nijverheid. Ook de landbouw kan er bij worden be dacht. Wemelende en sprankelende bijen korven van bezoekers en nog bezoekers die. in plaats van uit te zwermen naar andere centra of over de grens, thans hun gading vinden te leper, herboren centrum, waar de taaie en nooit wankelende kracht van een inrichtend comité jaar bij jaar tegen de zorgen van het bedrijfsleven in het Ieperse wil oproeien om aan het Westland ziin oude roem en welvaart terug te ge ven. Om dit pogen feliciteer ik welgemeend het Comité om zijn initiatief zin. om zijn werkkracht, om zijn handelsgeest en om zijn zin voor samenwerking. Telken jare als ik hier kom. ontdek ik nieuwe initiatie ven daar waait me een geest toe van ver beten wil en vranke durf met het inzicht de sociaal-economische toestand van de streek te verbeteren. W es tv laander en kent grote werkloosheid. Ter gelegenheid van de 24e Ieperse Handelsfoor werd de feërieke belich ting der praalgebouwen van de stad in werking gesteld op Donderdag 15 April. Dit zal eveneens het geval zijn op Zaterdag. Zondag en Maandag, 17. 18 en 19 April. De stand van de St Jozefs Vrije Beroepsschool uit leper, werd zoals de voorgaande jaren, met smaak opgevat. Ziehier gekiekt vóór deze stand (van links naar rechts)- de hh. Lowie en Doom, leraars van de beroepsschool ToussaertE. H. Dewulf. directeur van de beroepsschoolschepen RobynVandevyver en burgemeester Dehem. leper kreeg spijtig genoeg zijn deelop een arrondissementele bevolking van 123.000 inwoners telde men in Januari niet min der 9528 werklozen. Dit arbeidstekort zou veel aanzienlijker zijn, moest een deel van de werklieden niet de moed hebben om te gaan werken in Frankrijk of diep in het binnenland. De internationale toestanden drukken vanzelfsprekend op handel en nijverheid. Dat sluit evenwel niet uit, dat er in het binnenland verbeteringen kunnen aange bracht, dat de instanties hier ten lande alles in het werk kunnen stellen om, al wat handel en nijverheid administratief als gouvernementeel belang wekken kan of van belang is, naar haar best kunnen te coördineren. Het spreekt vanzelf dat ook zij han delaars en nijveraars hiertoe moeten me dehelpen. Het samenbundelen van alle krachten kan nieuw welzijn brengen. Zo is het Comité voor Bedrijfsleven, dat alhier werkt, een dier middelen om de wonden op te sporen maar ook, door het nemen van initiatieven of het onderling steunen, mal- kanders strijd te verlichten en de weg open tc stellen tot sociale welvaart. Laten ook de plaatselijke instanties haar plicht begrijpen Het Ieperse heeft een ver leden het kan economisch en toeristisch weer gedijen. Zijn er offers van particu liere zijde te brengen, ook de officiële in stanties kunnen een belangrijke rol spelen, om maar de uitrusting te noemen van al wat tot een degelijk verkeer in alle opzicht dient. Tot die uitrusting droeg de Pro vincie ook bij in het jaar 1953 tot heden beloofde zij 1.043.976 fr. aan wegenwtrken, waarvan totnogtoe 782.594 fr. zijn uitbetaald geweest. Uw eigen ijveren, Mijne Heren, heeft vruchten geworpen. Veel remt, doch uw samenwerking is een goed teken. Maakt van leper een beter handelscentrum, zet er allvs op om uw stad en streek weer toeris tisch te laten ontdekken, bouwt rond uw Kattefeest en O. L. Vrouw van Thuynedag mogelijkheden op welke nieuw bloed toe voeren en jonge levenskracht. In deze verwachting dat het Ieperse zijn nijverheid kunne uitbouwen daar is hoop op zegen en velen vragen om werk gelegenheid ter plaats laat in die Hal len waar destijds uw voorvaderen prat gin gen op hun edel poorterschap, de vrucht rijpen van uw handelsgeest en van uw po- (Zie vervolg blz. 5) Een algemene vergadering. Donderdag 1.1. had te 11 uur in het Merghelynckmuseum te leper een verga- dei ïng plaats voor de leden van de vrien denkring van het museum. Deze vergadering ging door onder voor zitterschap van de h. Coppieters de Gib son. die omringd was door de bestuurs leden de hh. Tourneur. Heursel, Van der Mersch en van Renynghe de Voxvrie, secretaris en conservator van het museum. In de zaal bemerkten we verder de aan wezigheid van de hh. Jottard. consul-gc- neraal van België te RijselMgr Detrez, voorzitter van het Comité flamand de FranceRobyn en Rouseré, schepenen der stad leper en A. Versailles, stadsse cretaris A. Gruwez, voorzitter van het Comiteit der Handelsfoor, a'smede tal vtn leden van dit comiteitE. Glissoux, voor zitter van de Handel en Nijverheidska mer; verder nog tal van personaliteiten uit de streek, alsmede uit het Noorden van Frankrijk. De h. van Renynghe de Voxvrie begroet te de aanwezigen en verontschuldigde o.a. Mgr Dupont van Rijsel, alsmede ridder van Outryve d'Ydewalle. gouverneur der provincie, die wegens de dood van zijn vader belet had verklaard. Vervolgens bracht hij hulde aan de nagedachtenis van de h. burgemeester Van der Ghote. die een ware vriend van het Merghelynck museum mocht genoemd worden, alsook aan de nagedachtenis van de h. C. Schmidt, een der trouwste leden. Wat het herstel van het Merghelynck museum betreft, verklaarde de h. van Rer.yrghe de Voxvrie daar niet verder over uit te weiden, vermits men zich na afloop van deze vergadering van de vor dering der werken zou kunnen overtuigen. Hij hoopte dat de regering een subsidie zou verlenen om het volledig herstel van het museum mogelijk te maken. Vervolgens weidde hii uit over de wer king van de vriendenkring, die zeker de toenadering tussen de Vlamineen in Bel gië er. deze van het Franse Noorden in de hand heeft gewerkt. In dat verband wees h-'j er op dat nog een inniger toenadering mogelijk was. v.at op toeristisch gebied slechts bevor derlijk kon zijn voor de beide landsge deelten. Vervolgens maakt de conservator dan ta, van schenkingen bekend, o.a. aan de stad Diksmuide, aan Veurne, namelijk verscheidene vrijbrievenaan de stad leper en aan het Merghelynckmuseum. Het Merghelynckmuseum ontving van wege Mejuffer Deman een doek van 1665 op zijde, gedrukt te Douai en dat de thesis van philosophie voorstelt van de Ieper- ling Louis Winckelmans, die promoveerde aan de universiteit te Douai. De stad leper ontving naast verschil lende documenten betreffende Ieperse fa milies. twee doeken van de Ieperse schil deres Louise Dehem. Na deze uiteenzetting d e op flink ap plaus onthaald werd, nam de h. V. Tour neur het woord namens de Koninkliike Belgische Academie, om de h. van Re nynghe de Voxvrie te bedanken voor zijn gepresteerde werk en voor zijn toewij ding. Bij deze dank betrok hij tevens de aannemer, de h. Mahieu. Verder wees de h. Tourneur nog op het baanbrekend werk van de h. van Renyn ghe de Voxvrie. op intellectueel plan, met het doel de toenadering tussen de Vlamingen van deze en gene zijde van de grens, in de hand te werken. Hierop leidde de h. van Renynghe de Voxvrie de talrijke bezoekers rond in het gebouw, waar hij hun de gedane vorde ringen toonde. Allen waren dan ook vol lof voor het werk van de conservator. In een vorige bijdrage, enkele weken gele den, hebben we reeds op de verdiensten van dit werk gewezen. Nadat een lunch in het gasthof Patria nog allen rond de tafel verenigd had, woonden de leden van de vriendenkring daarna de opening van de 24e Ieperse Han- deiSfoor bij. De televisiediensten van Radio Rij sel hadden er aan gehouden aanwezig te zijn op de vergadering van de Vrienden van het Merghelynckmu seum, die op Witte Donderdag te leper doorging. Voor de ge.ukkige bezitters van een televisietoestel kunnen we mededelen, dat de uitzending van de opgenomen films zal doorgaan heden Zaterdag 17 April te 14 en te 16 uur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 1