WETEN/CHAPPEL'j k GROOTE FIGUREN Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Vergoedingen voor de gezinnen van de opgeroepenen van 16 tof 35 jaar die gevangen zijn of geïnterneerd a /rri/ Leest en verspreidt HET YPERSCHE HET YPERSCHE 22-8-1941 SACCHARINE Nu de saccharineverkoop ons land vrij ge komen is, is het wel eens interessant nader ken nis te maken met dit kunstmatig zoetmiddel. De naam saccharine komt van het latijn sac- charum, hetgeen suiker beteekent. We vinden dezen naam ook terug in saccharose of rietsuiker. In de organische scheikunde draagt deze stof een zeer geleerden ellenlangen naam dien we hier ten titel van curiositeit overdrukken ortho- sulfamidobenzoëzuuranhydride of ook nog ben- zoëzuursulfonimide. Het is dus een derivaat van benzoëzuur (een stof die veelvuldig in de natuur voorkomt en gebruikt wordt in de geneeskunde en in de kleurstoffentechniek). Een molecule saccharine bevat 17 atomen en de formule is C7H5NS0 3. De saccharine werd in 1879 door Constantin Fahlberg ontdekt. Deze Fahlberg werd in 1850 in Tambow (Rusland) geboren, studeerde in de chemie te Leipzig en was eerst enkele jaren be drijvig in de industrie. In 1878 werd hij verbon den aan de John-Hopkins-Universiteit in Bal- timore waar hij het jaar daarop de saccharine ontdekte. Zeven jaar na de ontdekking richtte hij met een neef de eerste saccharinefabriek op in Westerhüfen bij Magdeburg en sedert dan wordt ze in het groot bereid. Hij stierf te Nassau (Duitschland) in 1910. De saccharine wordt uit toluol, een bijproduct van koolteer, bereid, zoodat zij tenslote uit steenkool wordt verkregen, vandaar de naam koolsuiker waarmede men saccharine bedoelt. Steenkool geeft door destillatie vluchige produc ten die door condensatie gassen leveren. Door zuivering verkrijgt men uit de gassen koolteer, waaruit door nieuwe destillatie lichte olieën ont staan. Door gefractionneerde destillatie bekomt men benzol, hieruit toluol en eindelijk uit toluol saccharine. Saccharine is een wit kristallijn poeder en vormt kleur- en reuklooze kleine naalden die moeilijk oplossen in koud water, iets beter in warm water en gemakkelijk in alcohol, aether en glycerine. Zij smelt, met gedeeltelijke ontbin ding ,bij ongeveer 220° C. Zuivere saccharine is 500 a 600 keer zoo zoet als rietsuiker, en de zoete smaak is nog merkbaar in een oplossing 1 100.000, doch het product dat in den handel voorkomt (niet in België en Frank rijk) is het natriumzout van deze verbinding, de sodiumsaccharine, waarvan de scheikundige formule nog wat langer is. Deze verbinding is gemakkelijk oplosbaar in water, vandaar de naam oplosbare saccharine. De fijngepoederde kristallen worden met de drievoudige hoeveelheid natriumbicarbonaat ge mengd en tot kleine tabletjes geperst, zoodat af hankelijk van het gehalte 100 x tot 400 x zoo zoete stoffen als suiker verkregen kunnen wor den. Een pilletje met 2 mm. doormeter heeft dan de zoetwaarde van 1 a 2 stukjes suiker. Saccharine heeft geen de minste voedende waarde en wordt veelal als vervalsching aanzien, in het algemeen wordt aangenomen dat ze on schadelijk is, zelfs in betrekkelijke groote doses, daar zij onaangetast het lichaam weer verlaat. Sommige geneesheeren beweren dat zuivere sac charine na langdurig gebruik lichte stoornissen in de spijsvertering kan teweeg brengen, zooals bv. buikloop, het gewone handelsproduct echter niet. Saccharine wordt zelfs in zekere tandpasta gemengd daar het zwak antiseptisch (microben- doodend) werkt; ook kan ze gebruikt worden om den smaak van zekere geneesmiddelen aan- genamer te maken en voöral om suiker bij lijdei s van suikerziekte te vervangen, deze laatsten mo- gen saccharine gébruiken daar het geen koolhy- draat is (suiker wel) en zooals reeds hoogei ge zegd, deze zoetstof toch het lichaam totaal onge wijzigd verlaat. Tenslotte zij gezegd dat insecten en honden nooit aan saccharinehoudend water snoepen. Zooals van zelfs spreekt kan zij de suiker niet vervangen, maar is overal voor gebruik geschikt, waar het slechts op den zoeten smaak, niet op de voedingswaarde aankomt, zooals bij likeuren, conserven van vruchten, in de bierbrouwerij de bakkerij, enz. Een nadeel voor de pasteibakkers is dat het geen volume inneemt. Gemengd met suiker (en eenigszins rose gekleurd) werd ze tij- j dens den vorigen oorlog in Nederland gebruikt (niet bij ons), maar pogingen om na den oorlog deze zoetstoffen weer in te voeren hadden weinig succes, omdat de zoete smaak vergezeld gaat van een eenigszins bitteren nasmaak en in bakwaren ontleding en dientengevolge smaakbederf van het baksel kan plaats hebben. Saccharine komt onder allerlei fantasienamen als kristallose, crystallosetten, sycorine, sycose, Keulsche suiker, enz. voor. Behalve saccharine zijn nog een aantal zoetstoffen ontdekteen der voornaamste daarvan is dulciet, dat minder zoet is als saccharine. Mengsels van deze twee schij nen het zoetst. In België en in Frankrijk is steeds de invoer van saccharine verboden geweest, o. a. om de nationale suikerindustrie te beschermen. In Duitschland wordt het gebruik ervan sinds 1926 toegelaten. Tot besluitsaccharine is geen voedingsmiddel doch een genotmiddel dat in sommige geval len de suiker als zoetstof kan vervangen. Wie meer over dit kunstmatig zoetmiddel wil weten leze van Oskar BeherHandbuch der Sac- charinfabrikation (1923). van 24 tot 30 Augustus 1941. Zondag 24 Augustus Bartholomeus. Maandag 25 AugustusLodewijk, Gregorius. Dinsdag 26 Augustus Zephyrinus. Woensdag 27 Augustus Jozef van Calasanz, Cesarius. Donderdag 28 AugustusAugustinus, Hermes. Vrijdag 29 Augustus Onthoofding van h. Joannes de Dooper. Sabina. Zaterdag 30 AugustusRosa van Lima, Felix, Adauc- tus. Opgang Ondergang Zondag 24 Augustus 6 u. 42 20 u. 46 Maandag 25 Augustus 6 u. 44 20 u. 44 Dinsdag 26 Augustus 6 u. 45 20 u. 42 Woensdag 27 Augustus 6 u. 47 20 u. 40 Donderdag 28 Augustus 6 u. 49 20 tl. 38 Vrijdag 29 Augustus 6 u. 50 20 u. 36 Zaterdag 30 Augustus 6 u. 52 20 u. 34 Opgang Ondergang Zondag 24 Augustus 8 u. 43 21 u. 28 Maandag 25 Augustus 9 u. 58 21 u. 57 Dinsdag 26 Augustus 11 u. 15 22 u. 27 Woensdag 27 Augustus 12 u. 31 23 u. 00 Donderdag 28 Augustus 13 u. 45 23 u. 37 Vrijdag 29 Augustus 14 u. 57 0 V- 20 Zaterdag 30 Augustus 16 u. 03 1 u. 10 Eerste kwartier29 Augustus, te 16 u. 4 m. Volle maan 5 September te 19 u. 36 m. Laatste kwartiert 13 September, te 21 u. 31 m. Nieuwe maan 21 September, te 6 u. 38 m. De lichtverduistering begint met den zonsondergang en eindigt met den zons opgang. Het Staatsblad van 15 Augustus kondigt af Herzien de bepalingen van het besluit van 31 Maart 1941, betreffende de vergoedingen aan de gezinnen van soldijtrekkende militairen, miliciens, wederopgeroepe- nen of onder de wapens gehandhaafden; Overwegende dat het billijk is het genot der bij dit besluit voorziene uitkeeringen uit te breiden tot de ge zinnen van Belgische burgers die, gehoorzaamd heb bende aan een op last der regeering aangeplakt be richt tot terugtrekken, gevangen genomen of geïnter neerd werden, ofschoon ze niet als militairen worden aanzien Artikel 1. Art. 1 van het besluit van 31 Maart 1941 wordt aangevuld als volgt C. Worden, onder dezelfde voorwaarden als de ge zinnen der soldijtrekkende militairen, tot het genot der bij dit besluit bedoelde uitkeeringen toegelaten, de echtgenocte en de rechthebbenden van de jongelin gen en de mannen, die niet tot het gemobiliseerde leger behoorden doch aan het op last der regeering aange plakte bericht tot terugtrekking gevolg hebben gege ven en dientengevolge gevangen genomen of geïnter neerd werden. Zoo het geval zich voordoet kunnen de belang hebbenden ook, onder de voorwaarden voorzien bij ar tikel 3, 5, van dit besluit, aanspraak maken op de dagelijksche uitkeering van 3 frank voor het tijdvak van 1 Juli 1940 tot op den dag dat ze in het land zijn teruggekeerd. Art. 7 van bedoeld besluit is voorloopig niet van toe passing. Art. 2. Artikel 27, 1°, van het besluit van 31 Maart 1941, gewijzigd bij dat van 7 Mei 1941, wordt aangevuld als volgt De aanvragen tot het bekomen van de krachtens, artikel 1, C, van dit besluit verschuldigde achterstal len moeten vóór den 31D October 1941 bij de gemeen tebesturen ingediend worden voor de rechthebben den die in het bezette gebied in den vreemde verblij ven dienen die aanvragen vóór 30 November 1941 aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volks gezondheid gericht. WJ"' -i' k' 4 j I, i t1 X*y, iïV'l EMANUEL HIEL Op 31 Mei 1834 werd Emanuel Hiel te Sint- Gillis bij Dendermonde geboren. Zijn ouders wa ren nederige menschen en Emanuel moest al vroeg van school thuis blijven en handenarbeid verrichten nl. steen kappen. Lang bleef hij dit stieltje niet uitoefenen, daar hij een plaatsje kreeg als klerk in een fabriek te Dendermonde. De arbeid \yas nu meer intellektueel en ook had hij meer vrije uren, die hij doorbracht met het lezen van de werken van de Vlaamsche let terkundigen uit de eerste periode van het be staan van BelgiëConscience, Van Rijswijck, Snieders, Ledeganck en zijn stadsgenoot Pru- dens Van Duyse. Hij voelde den geest der dicht kunst in hem en zette zich aan het dichten. Hiel werd liederdichter, meer nog, de baanbre ker voor het Vlaamsche lied. Zijn verzen klon ken als klokken en de toondichters zochten zijn teksten op. Vooral Peter Benoit, die een groote vriend was van Hiel, componeerde op tekst van Hiel. Herman Bauaert schreef over HielZonder Emanuel Hiel zou er geen Benoit geweest zijn in onze kunstbeweging, ten minste geen vlaamsche BenoitInderdaad, vooral Hiel heeft er voor gezorgd dat we een Peter en geen Pierre Benoit hebben gekregen. Hiel en Benoit schrijft Bauaert verder «twee prachtkerels van eender tuk Naar leest en geest van gelijkslachtigen aanleg. Beiden sterk en taai als twee prille eiken, frisch en niet ontaard van wege opvoeding en mode. Niet lijdend aan hypér- kultuur, maar primitief en oerkrachtig voelend, vereenigd door eenzelfde liefde de kunst, die voor hen het hoogst bereikbare is Vlaanderen dat zij krachtig en schoon willen maken. Daar is kruim in hun woord, metaal in hun stem, glans in hun blik... Toen het veroorloofd werd in 1864 dat de Vlaamsche dichters mochten meedoen in den wedstrijd voor het gedicht dat voor den prijs van Rome zou op muziek gesteld worden, was het Emanuel Hiel die den prijs behaalde met zijn kantate De Wind Zij werd getoonzet door Leo van Gheluwe. Hiel zag alles in 't groot, hij was een vizion- nair dichter, die stoute beelden, grootsche in drukwekkende tafereelen voor het geestesoog op riep. Hij voelde sedert eenigen tijd een stouten droom hij zou een poëma maken, dat den strijd zou schilderen tusschen goed en kwaad, en dat al dus den val zou schilderen van Lucifer, in zijn feilen opstand tegen de Godheid. Nauwelijks had Benoit van het ontwerp kennis genomen of ook hij ontstak er voor in geestdrift en in 1865 werd de laatste hand gelegd aan Lucifer Het werk was voor beide kunstenaars een triomfVerder schreef hij voor Benoit den tekst voor de besten van zijn oratorio's de Schelde, Prometheus en van een vijftigtal kleinere stukken. In 1867 werd Hiel professor in' de declamatie aan het Conservatorium te Brussel, in 1869 tevens bibliothecaris van het Koninklijk Museum van Industrie. Emanuel Hiel heeft aan niet minder dan aan 71 toondichters tekst geschonken voor stukken van allen aard gedichten, liederen, feestzangen, historische zangen, enz. We vernoemen alleen de bijzonderste Benoit. Blockx, Wambach, Mortel mans, Antheunis, Brengier, Gevaert, Toussaint- De Sutter, Florimond van Duyse, enz. Hij overleed te Schaarbeek op 27 Augustus 1899. Hier volgt nog een beknopt overzicht van Lu cifer» 1'' deel. De Natuur rust in volkomene be wustheid. Omringd van de Geesten der Duister nis verschijnt Lucifer, de Geest van den opstand. Hij bezweert de natuurkrachten, Aarde, Water en Vuur, hem te helpen in zijn voornemen de Mensch tot erkenning brengen van zijn macht en hem verleiden tot opstand tegen de macht van God, welke hij wil vernietigen. 2"' deel. De Aarde, het Water en het Vuur ver klaren zich onderworpen aan Lucifer, en open baren hem de middelen die zij willen aanwenden om den Mensch te verderven. 3'' deel. Lucifer mislukt in zijn pogingen om den Mensch tot het kwaad te drijven. Geesten van Vrede, Licht en Liefde verschijnen. In deze laatste stelt de Mensch gansch zijn betrouwen zijn kracht wil hij gebruiken ten goede en wint daartoe het ware geluk.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9