HET HINDOESCH GRAF ONZE FILMKRONIEK CINE FLORA SPEELT Hindoesch Graf In geheime Zending Jenny Jugo Fransch gesproken Maximum-prijzen der inlandsche granen van den oogst 1941 Joodsche ondernemingen moeten duidelijk kenbaar gemaakt worden Prijzen der inlandsche vroege en half-vroege aardappelen per 100 kgr. 5 N. W. K. Kindervoeding leper Belangrijk Nieuws Bericht- aan de Kolenkleinhandelaars Davidsfonds - Gewest-bond leper Davidsfonds - leper HET YPERSCHE 22 - 8-1941 Wij leven in een tijd van verrassingen. Maar moesten het allemaal aangename verrassingen zijn, zooals in de cinemaprogramma's, dan ware het een aangename tijd In plaats van de oorspronkelijk aangekondigde versie kregen we het Fransche exemplaar te zien van «De Bengaalsche Tijger» We hebben deze film bewonderd met haar geheim zinnige Hindcesche personages, die hard en onverbid delijk zijn, met haar beangstigende intrigues en vooral met haar opnamen uit de grootsche, machtige en luxu- euse paleizen uit Indië. Deze week krijgen we het ver volg daarop te zien in Hin doesch Graf» en de verwikkelin gen, die zich nog zullen voor doen. alsmede de ontknooping en de grootsche opnamen zullen zeker het eerste gedeelte niet beschamen. Het ware nutteloos het vervolg te verklappen. De toeschouwer zal er veel meer plezier aanheb ben. als hij dat niet vooraf weet. Wij herinneren er nochtans aan, voor hen die het eerste ge deelte niet hebben kunnen zien, dat de mooie Maharanée Sitha uit haar land ontvlucht was met Sacha Grégorief, en dat de Maharadja Chandra en zijn vertrouwensman, de prins Rami- gani, haar opzochten. In Parijs zijn ze erin gelukt haar te scha ken. Maar eveneens in deze stad is de Maharadja In betrekking gekomen met den beroemden ar chitect, Pierre Morin, dien hij groote werken in opdracht ge geven heeft in zijn land, en met dezes verloofde, de schoone Irè- ne. Chandra verlaat nu Parijs in gezelschap van Irene, wie hij beloofd heeft dat ze haar ver loofde zal terug vinden in zijn paleis. Het is altijd gevaarlijk nachtkroegen te bezoeken, .al ware men de eerlijkste mensch van de wereld en vol goede inzichten op den hoop toe. Het is wat onze vriend Jan Jenssen. de sympathieke marineofficier, die naar den dichtstbijen politiepost geleid wordt om het slachtoffer van een onrechtvaardige aanranding te willen wreken, ondervindt. 's Anderdaags heeft zijn schip het anker gelicht en er staat hem niets anders te doen dan tegen zijn wil in zijn verblijf te verlengen. Dit neemt zijn bescherme ling van den vorigen avond te baat om hem met een zending te belasten het komt er op aan een contract naar Genua te brengen betreffende de pas in Amerika ontdekte Berilmijnen. De cineast maakt nu van deze gelegenheid gebruik om naar hartelust deze reis met moeilijkheden te be zaaien. door tusschenkomst van een mooi meisje dat verliefd is, jaloersch en... eerst en vooral oneerlijk, en de medeplichtigheid van een internationalen bandiet genaamd Morrow. De bewogen reis zal eindigen in Amerika, tot groote voldoening van de moraal en ook van den kleinen Cupido. De film, die ons door Gülstorff en Dunnhöffer aan geboden wordt, is in haar eerste gedeelte toch vol goe de eigenschappen, leven en belangstelling. Wat de vertolking betreft, zien we met plezier op nieuw Camilla Horn en Gustav Fröhlich op het witte doek verschijnen. Aribert Wascher heeft altijd het zelfde indrukwekkende wezen. Wat betreft Paul We gener, hij stelt een Morrow voor zoo vol listen als men maar kan wenschen voor een valsche getuige. VOOR DE LENS De filmliefhebbers van onze stad zullen zich wel de fijne vertolking van Jenny Jugo in Nanette herin neren. Voor volgend jaar wordt ons nog, met haar in de hoofdrol, Jenny, onze schooljuf beloofd en wellicht schrijft een van onze cinemaexploitanten nog eens Een hopeloos Geval op zijn programma. Het succes zou niet uitblijven. Jenny Jugo staat mede op de eerste rij onder de ar- tisten die met één slag aller harten veroverden. Ze heeft namelijk van natuur uit alles meêgekregen, wat daarvoor noodig is. Om te beginnen een zeer sterke persoonlijkheid, zóó sterk zelfs, dat ze buiten deze van haar personages uitgroeit, zcodat de toeschouwer al tijd veel meer een Jenny ziet dan een Nanette of een Joséfine, en de productieleiders den door de draaiboekschrijvers opgegeven naam steeds vervangen in dezen van hun filmdiva. Maar die eerste waren haar eerste filmen niet, zoo min als de laatste hèar laatste zijn zal. Inderdaad, de huidige piepjonge generatie zal wellicht vreemd op kijken, als ze verneemt, dat de steeds van jeugd stra- Een beeld uit Hindoesch Graf (Foto Tobis) lende Jenny Jugo feitelijk behoort tot de generatie van... de stomme film. Wie de geschiedenis inkijkt van het Duitsche witte doek en zijn kunstenaars, bemerkt dadelijk dat deze generatie op opvallende wijze ook haar zeer bijzondere ouders had en ook daartoe behoorden die van onze heldin Zonder uitzondering bijna wilden allen paal en perk stellen aan de filmambities van hun kroost. In dit geval is uit dien nutteloozen strijd nutte loos voor de ouders natuurlijk een sterk-gestaalde persoonlijkheid gegroeid in den vorm van een vinnig, hardnekkig, energiek persoontje, maar aan wie al die doorgaans weinig-vrouwelijke eigenaardigheden ver geven worden, dank zij een onweerstaanbaren glimlach, een paar bezielende oogen en beminnelijke kuiltjes in de wangen. Jenny Jugo woont thans in het schilderachtigste ge deelte van de Berlijnsche omgeving, in een tuinhuisje, waarvan het blauw schaliëndak dit seizoen opsteekt uit een berg van witte vlieren. Een eigen strand loopt zacht hellend in den stroom en ieder zonnigen morgen kunnen de vroege pagaaiers een slanke nimf in het helgroene water zien spelemeien. Onbescheiden zijn ze echter nooit! Als goede schippers mijden ze... on weer. Maar vanzelf zijn tuinhuis, vlieren, strand, reputatie en succes er niet gekomen. In t begin schenen Jenny's ouders zelfs het bij 't rechte eind te hebben gehad, want haar debuut bij de film was hoegenaamd geen over rompeling. Ik kreeg de kans niet, beweert ze, en dan verdwij nen met haar glimlach, zelfs de kuiltjes in de wangen. Maar iets had haar eerste Ufa-regisseur in dat alles behalve schuchter debutant je dan toch wel ontdekt, want een contract voor één jaar en twee filmen draai en wordt niet verleend aan de eerste de beste begin nelinge. En zoo kwam het, dat Jenny Jugo vaarwel zei aan de studies bij de Universiteit en bij de Ufa werk leverde, dat aller voldoening oogstte, vermits haar, na dat proef jaar, een schitterende verbintenis werd voorgesteld bij het Phoebus - Filmgesellschaft, waar ze altijd in stomme films haar groote Jenny - Reeks kon Inzetten. Victor NEYTS. (DAS INDISCHE GBABMAL) HET VERVOLG OP DE PRACHTIGE FILM DE BENGAALSCHE TIJGER VERTOONINGEN: Vrijdag, Zaterdag en Maandag, om 7 uur. Zondag om 2 u., 4 u. 30 en 7 u. TERECHTWUZING In het Staatsblad verscheen volgende terechtwijzing Haver, 180 fr. per 100 kg. in plaats van 190 fr. De andere prijzen, verschenen in het Staatsblad van 3 Augustus 1941 blijven gehandhaafd. a De Duitsche militaire overheid deelt mede Volgens pr. 7 van de derde verordening voor de Jo den dd. 21-5-41, dienen Joodsche ondernemingen zich op duidelijk zichtbare wijze kenbaar te maken. Men heeft vastgesteld dat sommige joodsche handelaars de opschriften zoo hoog aanbrachten dat men slechts met moeite opmerkte. Derhalve werd thans ev de herkenningsopschriften ter hoogte der oogen aan e brengen. Tevens wordt er op gewezen dat, in geval van niet-nakoming van dit voorschrift, sancties zullen g - troffen worden. {Besluit van 14 Juni 1941, Staatsblad >i van 18 Juni 1941.) 0 Toe te passen vanaf 17 Augustus tot 23 Augustus inbegrepen Prijs te betalen aan verbouwer, waar geleverd op de dichtstbijgelegen verzamelplaats 90 fr. Verkoopprijs van den grossier geleverd in den win kel van den kleinhandelaar 123 fr. Toe te passen van af 19 Augustus tot 25 Augustus inbegrepen Prijs te betalen door den verbruiker 140 fr. De koopwaar 's Zaterdags bij den voortbrenger aan gekocht, mag den volgenden Maandag aan den klein handelaar nog verkocht worden aan den aankoopprijs. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN Voor de kinderen van 3 tot 6 jaar zal er alle veertien dagen, in 't gewoon lokaal van de Kin dervoeding St-Jacobsstraat, een Kostelooze Ge neeskundige Raadpleging gehouden worden t. w. den Donderdag 's namiddags om 5 ure. De inschrijving van de kinderen heeft plaats op Donderdag 4 September, te 5 ure. Gewestelijke Bedrijfsgroepeering Kolenkleinhandel Provincie West - Vlaanderen o ARRONDISSEMENT IEPER O De Bedrijfsgroepeering Kolenkleinhandel deelt ons mede dat de kolenkleinhandelaars verzocht worden zich te wenden voor hun bevoorrading in Augustus, tot de groothandelaars, die hun in 1937-38-39 geleverd heb ben deze hebben van hun Bedrijfsgroepeering instruc ties ontvangen, om aan de kleinhandelaars een tonne- maat in brandstoffen te verzenden in overeenstemming met de hoeveelheid in 1937-38-39 geleverd. De kleinhandelaars, die in 1937-38-39 rechtstreeks bij de koolmijnen gekocht hebben, verzending per spoor of te water (komptante verkoop uitgesloten), mogen zich wenden met de facturen op bun naam, die deze aan- koopen rechtvaardigen, tot de Bedrijfsgroepeering Ko lenkleinhandel, 117, Emile Jacqmainlaan, Brussel. Een verklaring zal hun onmiddellijk afgeleverd of toegezonden worden. Tegen aangifte van deze laatste zal de Bedrijfsgroepeering Kolengroothandel aan de belanghebbenden bons uitleveren overeenstemmend met de tonnemaat voorheen verkocht, hun alzoo toelatend zich rechtstreeks bij de mijnen voor de maand Augus tus te bevoorraden. Voor het Arrondissement leper zijn de bureelen on dergebracht in de Elverdinghestraat, Nr 7. Ten einde een doelmatige Winterwerking mogelijk te maken, verzoekt het Bestuur van den Gewestbond de verschillende afdeelingen van het Arrondissement, hem de hiernavolgende inlichtingen te laten geworden: lu Samenstelling van het bestuur met adres van voorzitter en sekretaris 2° Aantal leden 3° Samenstelling van het winterprogramma met naam van sprekers en titel van hun onderwerp. Zijnerzijds heeft het bestuur onderhandelingen aan geknoopt met sprekers, die bereid zouden zijn voor drachten te geven in de verschillende gemeenten van het gewest. Nadere inlichtingen zullen dienaangaande rechtstreeks naar de sekretarissen der verschillende afdeelingen gestuurd worden. Het ontgaat zeker niemand hoe het thans meer dan ooit noodig is de werking van het Davidsfonds niet alleen voort te zetten, maar ook onverpoosd uit te breiden. Daarom wordt voor de gemeenten, waar er nog geen Davidsfonds-afdeeling bestaat, een dringende op roep gericht tot bewuste Vlamingen, die bereid zouden zijn er een nieuwe afdeeling te stichten. Hiervoor hoe ven ze zich maar in verbinding te stellen met den sekretaris van den gewestbond. Voor het Bestuur De Sekretaris van den Gewestbond, Albert DEHEM, Advokaat Diksmuidestraat, 32, léper. In het Oogst-nummer van Leiding, maandblad van het Davidsfonds, verscheen het hiernavolgende artikel: DE XXII IJZERBEDEVAART De XXIIe Ijzerbedevaart heeft dit jaar plaats op Zondag 24 Oogst. Van de bedevaart als piëteitvolle hulde van heel ons volk agn de nagedachtenis van de duizenden die in de wereldramp 1914-1918 vielen, kan er dit jaar andermaal geen sprake zijn. In dag- en weekbladen werd uitvoerig medegedeeld wat er wel te gebeuren staateen vrome plechtigheid in de crypte van den IJzertoren, symbolisch voor de vroegere alge- meene bedevaart, deze plechtigheid zal door Zender Brussel worden uitgezonden. Laten wij dezen dag doorbrengen in ingetogen stem ming en in den geest te Diksmuide aanwezig zijn, te meer daar wij sindsdien nog andere slachtoffers- van het oorlogsgeweld hebben te betreuren en Vlaahderën nog aan het leed niet is ontkomen. Het zal niêt.inoei- lijk zijn om die stemming op 24 Oogst inzonderheid ih onze omgeving te doen heerschen. Want immers, de Davidsfondsafdeelingen, godsdiens- tig-katholieke vereenigingen hebben no^eefl*afider, het hoogst doeltreffende middel bij de hand om den Bede vaartdag wijding te geven en de gesneuvelden niet slechts te eeren in hun nagedachtenis, maar te dienen voor hun zielezaligheid. Wij verzoeken er om dat, in nog christelijker en zuiverder geest dan voorheen het inrichten van groeps reizen gebeurde, dit jaar elke Davidsfondsafdeeling een H. Mis zou laten opdragen tot zielelafenis der ge sneuvelden uit heel Vlaanderen en, uit universeele naastenliefde,, voor de gesneuvelden uit heel de wereld, vriend en vijand. En laten we onze leden en hun families met aandrang uitnoodigen om deze H. Mis bij te wonen530 H. Missen en 65.000 gezinnen die bidden voor de zielen die den zelfden dag in de stilte van de IJzercrypte voor vrede in Vlaanderen en vrede in de wereld eer wordt ge bracht... wellicht zal het Davidsfonds nog nooit beter aan de Ijzerbedevaart hebben meegewerkt. In aansluiting mét den wensch, uitgedrukt door het Hoofdbestuur, heeft het Bestuur van het Davidsfonds- leper besloten op Zondag, 24 Oogst e. k„ om 11 u. 30, in de St Maartens-kathedraal, een H. Mis te laten op dragen tot zielelafenis der gesneuvelden van 1914-1918 en van dezen oorlog. We noodlgen alle Ieperlingen uit, in 't bijzonder de leden van het Davidsfonds, deze H. Mis bij te wonen en tijdens de Plechtigheid ter offe rande te gaan. Voor het Bestuur van het Davidsfonds, leper: De Sekretaris, Albert DEHEM, Diksmuidestraat, 32, leper

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5