MOTOR-BRANDSTOF Gebruik voor uw AUTO - CAMION Inlichtingen IEPER, Boterstraat, 38 POPERINGE, Doornstraat, 11. Marktdag te leper Rood Kruis van België OORLOGSSCHADE IEPERSCH KRONIEKSKE Voor de Bakkers Het fiscaal regiem voor de tabak ALS Gemakkelijk Zeer zuiver Goedkoop Binnen kort wordt te leper een persstation opgericht. HET YPERSCHE 22 - 8-1941 krisis door. Hij sloeg om zich heen als een wild dier. Doch geen straf volgde. Met diepen wee moed zeide hem de onderwijzer Waarom doet gij aldus, wat Rij zelf goed weet, dat het niet goed en niet schoon is Waarom doet gij mij zooveel verdriet aan Toen begon de jongen nog meer te huilen en half krankzinnig uit te roepen «Sla mij, trap mij, vermoord mij, maar ik kan uw zachtmoedigheid niet langer meer verdra gen Toen brak dit weerspannig gemoed en hij gaf zich gewonnen. Het geweld was nochtans totaal geweerd. Al leen de liefde met al haren weemoed en hare kracht had het wonder doen geschieden. Zijn kind opgeven mag men nooit. De vader in de gelijkenis moest zijn kind laten gaan. Men kan het niet immer vasthouden of vastbinden. Niemand noemde nog in huis den naam van den verloren zoon. Maar eiken avond zat de vader aan de deur van zijn huis uit staren in de rich ting. dat zijn kind gegaan was, toen het de ouder lijke woning verliet. Het was hem of de verlo rene langs dienzelfden weg moest terugkomen. En op zekeren dag kwam hij terug. Het eigenzinnige kind had de diepten van nood en smart doorgemaakt en was ondertusschen een ander mensch geworden. Anders gezegd de wil van het kind was geworden Vaders wil. De liefde wanhoopt nooit. Dinsdag 19 Oogst hadden we te leper onze eer ste marktdag. Ongeveer een vierhonderdvijftig dieren werden op ordentelijke wijze aangevoerd. De buitenstaanders en de toeschouwers van op het voetpad hebben er natuurlijk een beetje praat aan gehad, maar voor de menschen die van den toestand der zaak kennis hebben en de an dere die gezond verstand bezitten, zullen bij zich zelf tot de overtuiging gekomen zijn, dat zoo een markt op een maximum van acht dagen inrichten meer dan flink werk gevraagd heeft en dat een begin een begin is. Buiten enkele wan ordelijkheden, die bij een eerste markt altijd voorkomen, mag deze markt als gelukt be schouwd worden. Lof zij aan de stad leper die in een rekord tempo het marktterrein heeft klaar gemaakt. Natuurlijk moet het de volgende markt beter gaan. We hebben onze fouten gezien en juist deze willen we verjnijden. Daarom hier enkele stipt te volgen inlichtingen voor wie het aanbelangt Ten 1' Voor wat het aanvoeren der dieren be treft, zal er naar den ingang der markt toe een enkele richting bestaan. Alle aanvoerders van dieren, te voet, met paard of auto moeten langs de M. Fochlaan naar den ingang der markt komen, stoppen op gemarkeer de plaatsen, hun dieren zoo spoedig mogelijk af lossen en terug het marktterrein langs de Pope- ringestraat (Hommelzak) verlaten. Ten 2' Alle dieren moeten vóór 9 uur reeds op de markt zijn. Wie later komt loopt gevaar dat hij zijn eigen commissionnair niet meer kiezen mag. Ten 3" Ieder landbouwer heeft met zijn dier een geleidbrief mede te geven, zonder deze mag zijn dier op de markt niet en wordt hij boven dien nog beboet. Ten 4* Bij het klinken der bel moet iedereen het marktterrein verlaten, alleen degenen die een speciaal kenteeken dragen zijn gemachtigd te blijven. Dit wordt enkel afgegeven aan het dienstdoende personeel, aan commissionairs met hun drijvers en aan enkele vertegenwoordigers der landbouwcorporatie. Voor wie niet bij dezen behoort is het dus nutteloos onze bureelen om een toegangskaart lastig te vallen. Namens den Marktafgevaardigde te leper, Afdeel in gen leper Poperinghe Belangrijk Bericht aan de Zenders van Pakketten voor Krijgsgevangenen. Bij bevel van de overheid moet voortaan de inhoud van al de pakketten gezonden naar de in Duitschland verblijvende krijgsgevangenen hier ter plaats gecontroleerd worden. Daarom wordt gevraagd aan de afzender^ voortaan de pakketten open te laten en er het noodige bij te voegen opdat, na contróle, het colli zou kunnen verpakt worden. Het adres moet op de zijde links-onder van de verpakking gevestigd worden. Het Commissariaat-Generaal voor 's Lands Weder- vestigt de aandacht der geteisterden op het het speciaal formulier voorzien bij het besluit IS Maart 1941. met het oog op het indienen der door het Commissariaat-Generaal gratis wordt door tusschenkomst der Provinciale en der Gemeentebesturen. die hun aanvragen zouden indienen die niet van de persen van het Staats- dlt op eigen risico. Commissaris voor West-Vlaanderen ir.J. AFWEZIGHEID. Een kroniek heeft veel gemeens met een brief. Een brief die men overeengekomen is op een vastgestelden dag te schrijven en die maar hierin verschilt met een gewonen brief dat men hem drukt en hij door dui zenden menschen gelezen wordt in plaats van door één. Men kan het ook best vergelijken met een samen komst Alsof men eiken Zaterdag zou te zamen komen met zijn lezer en. een kopje thee drinkend, gezellig zit te praten over wat men in de week gehoord, gezien en beleefd heeft. Dit is mijn gevoelen. Wanneer het dan gebeurt dat de brief, die men ge woon is te ontvangen, er niet is, of dat de vriend niet komt, is dat een ontgoocheling. Maar moest de schrij ver van het briefje of de vriend zeker weten dat hij welkom Is. zou hij dat niet nalaten. Want als hij •achter blijft, is het dat hij er aan begint te twijfelen of hij eigenlijk wel best doet te komen. We leven immers in zulke moeilijke tijden en we verstaan elkaar dikwijls zoo slechtWeet wel dat uw vriend, die u elke week dit briefje schrijft, het zoo goed meent met u. Versta hem dan ook niet verkeerd IL PLEUT, IL PLEIT BERGÈRE: We hebben te veel geboft met 't mooi weer. Wie kan gelooven dat we in Augustus zijn Is dat niet de winter Zou onze tijdrekening weer verkeerd zijn We zullen maar vertrouwen in de geleerden, die ons plechtig verzekeren dat alles tn orde is, voor wat be treft den tijd ten minste. Maar die regen komt hier zeker niet van pas. Juli heeft wat te veel warmte en mooie dagen genomen. Nu blijft er niets meer over voor de Oogstmaand. Van oogst gesproken, het blijkt dat die niet al te schitterend zal zijn. 't Schietzeggen de boeren. Van 's morgens tot 's avonds in de week en zelfs den Zondag hebben er veel gearbeid om binnen te halen wat binnengehaald kan worden. Laat ons echter niet al te veel pessimist zijn. Het eene jaar is natuurlijk beter dan het andere Maar het is nu eenmaal zoo. Laat ons doen wat we te doen hebben. Help u zelf en God zal u helpen. Met geduld komen we wel aan 't einde van den oorlog. Wie* her innert zich niet meer wat verleden jaar verteld werd Als men sommigen moest gelooven, zouden we nu niet meer geleefd hebben. Ondertusschen staan we er nog altijd. Zoo spartelen we er wel door. DE GOUDEN VORK. KOEIEN EN STILSTAANDE WIJZERS. In De Gouden Vork is men nu druk aan den ar beid om dit lokaal tot een net bureau om te vormen ten gerieve van de rantsoeneeringsdiensten. Waarschijnlijk deze week nog geschiedt de verhuizing. Naar we vernemen, zullen in de Crédit Anversois waar deze diensten tot nu toe waren ondergebracht, in 't vervolg de diensten der opeischingen een onderko men vinden. leper heeft nu eindelijk ook zijn koemarkt. Dinsdag laatst kon men er een goeie troep bijeen zien nabij het station. Het is een groot gemak voor iedereen die er iets mee te maken heeft, maar ook voor de café's in 't ronde. Er waren niet alleen verkoopers en koo- pers. maar ook nieuwsgierigen, want het vleesch blijft aan de orde van den dag. Een die er zich niet meer van aantrekt, is het uurwerk op den halletoren. Reeds verscheidene dagen staan de wijzers onbeweeglijk. Wat hapert daar aan WU DROOMERS. De vermakelijkheden op het Esplanadeplefn zijn druk bezocht geworden. Wanneer oude menschen een kermis hooren of zien, halen ze gewoonlijk dé schouders op. De levenslustige jeugd nochtans springt op en zoekt het plezier. IJdelheid der ijdelheden zuchten sommigen. Wezen we nochtans rechtzinnig met ons zelf. Wie van ons wordt niet aangelokt door muziek en vermaak Dorst niet iedereen, wiens hart verdort tusschen kale muren, naar den dauw van vreugde? En met wat lachen we, waaraan hebben we plezier Als we kunnen ont vluchten uit het huis der saaie werkelijkheden, waarin de spinnewebben der onvolmaaktheden wonen. We zoe ken een paradijs op en zoolang onze ziel aan ons li chaam gebonden blijft, vinden we dit maar in droomen. En droomen zijn zoo ver en zoo vaag. Ze zweven lang zaam voor onzen geest voorbij in bochten, keeren en deinen en mengelen zich als doellooze wandelaars. Als een kind grijpen we naar haar, maar onze hand blijft leeg en de droomen vluchten. VLUCHT UIT DE WERKELIJKHEID. Daarom zoeken we droomen die voor onze zintuigen vatbaar zijn. Daardoor is het dat cinema en theater zoo druk bezocht worden. Alles gaat zooals in een droom. De bruid is zoo hemelsch schoon en de bruide- gom zoo knap. Hij verklaart zijn meisje zijn liefde op de maat van vers en sublieme muziek. Alle moeilijk heden worden opgelost, en zoo gemakkelijk. Niets is onherstelbaar. Er is altijd een goed einde, niemand gaat ten gronde, allen zijn gelukkig. Omdat we een verzinnelijkten droom zoeken, heeft ook de kermis zoo'n aantrekkingskracht. De kinderen besturen een auto of een vliegmachine of fietseen droom. Er is een rups die op en neer gaat en we zitten in het donkere lichaam van de rups. Het is een droom. En wie heeft nog nooit de reis naar de maan gemaakt op sommige kermissen, te .Brugge bij voorbeeld Een droom in vormen gegoten, een vlucht uit de werke lijkheid, waaraan we ons gemoed overgeven en waar van we graag de illusie inademen. En dan wie houdt niet van de snelheid die bedwelmt en onzen geest gretiger de droomen doet inademen Schreef niet een dichter De dronkenschap der snelheid is me zoet Laat het ons maar bekennen we zijn groote kinde ren en achter onzen hoogmoed, het op ons respect houdenen wat zouden de menschen daar wel van zeggen schuilt in het diepste van ons hart het ver langen eens dwaasheden te begaan, eens te breken met alle regels die de oogen der menschen naast ons heb ben gelegd en waarin we gespannen zitten als in een corset of die ons den hals wringen als een stijve col. We verlangen allen eens als gekken op een kermis rond te loopen, misschien met een langen neus en een papieren hoed, en te lachen, te gieren, al komt die vreugde wel van niet diep, maar toch te lachen. VERWELKT. Als men nog niet in den leeftijd gekomen is waarop men in de rubriek Burgerstand eerst de sterfge vallen leest, maar wel huwelijkenen geboor ten wekt het steeds een pijnlijke verwondering een doodsbericht in zijn brievenbus te vinden. Men kan niet gelooven dat iemand van zijn vrienden zou gestorven zijn. En wanneer men dan den rouw brief opent en erin den naam leest van een jonge ver pleegster van pas een en twintig jaar oud, wordt uw ge moed week. Nog zoo jong en reeds sterven Er zijn menschen die sterven na een lang leven, waarin ze zich maar weinig hebben bekommerd om anderen en in hun eigen klein cirkeltje hebben geleefd. Het zijn ongelukkigen. Ande ren blazen den laatsten adem uit na een rijk ert vruchtbaar leven ten gunste van evenmensch, volk en vaderland. Dit zijn de gelukkigen Een kleine groep eindelijk vallen op hun post. Het zijn de vlieger aan zijn stuur, de soldaat in den strijd, de verpleegster in haar kamp tegen de ziekte. Het zijn de glorierijken. Zoo was zij wiens doodsbrief ik in mijn hand houd. Ze deed niet enkel haar plichtze deed meer. Ze troostte de kranken en sprak hun moed in. Ze was voor hen een vriendin. Ze omarmde ze zelfs. Als woe dend dat zij de smart weert die ze zaait, heeft de ziekte ook haar aangevallen. Toen is ze aan 't verwel ken gegaan. Nu is ze gestorven. Een en twintig jaar en sterven. Door zelfopoffering Glorierijke ziel Fernand DE BRUYN. De Landsbond der Belgische Bakkersbazen, werd door de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie belast met het verdeelen van het maandelijksch con tingent kolen, dat ter beschikking van de patronale bakkerijen wordt gesteld. Deze regeling treedt in voege op 1 September aanstaande. Alle bakkersbazen, die niet rechtstreeks door de plaatselijke bakkersgroepeeringen verwittigd worden, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk in betrekking te stellen met den secretaris van den plaatselijken of gewestelijken bakkersbond. ERRATUM In ons laatste nummer meldden wij dat de tabaks planter voor zijn verbruik over zijn oogst mocht be schikken ten beloope van 30 planten. Dit is echter een vergissing en het moet zijn ten beloope van 300 planten, zooals wij het reeds vroeger in ons nummer van 8" dezer hadden aangekondigd. De meeste belanghebbenden zullen onzen misslag van verleden week reeds zelf hersteld hebben, doch opdat hierover geen den minsten twijfel meer over- blijve, herhalen wij hier den daarop betrek hebbenden tekst zelf van het besluit van 31 Juli 1941 «Artikel 4 1. Iedere tabaksplanter mag, voor zijn verbruik en zonder verplichting tot verpakken of tot aanbrengen van fiscale bandjes, over zijn oogst 'beschik ken ten beloope van 300 planten, waarvoor hij het ac- cijnsrecht moet betalen, tegen 't bedrag va'n 1 frank per plant, uiterlijk op 30 November van het oogstjaar. STADSGAS

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2