Beteugeling der misdrijven betreffende de voedselvoorziening de rantsoeneering en de vaststelling der prijzen 10. Verzwaring der straffen Het drogen van den oogst Vaststelling der prijzen voor geitenvellen HET YPERSCHE 22-8-1944 O In het Staatsblad van 20 Augustus verschenen twee besluiten houdende verzwaring van straffen tegen de overtredingen van de wetsbepalingen betreffende de voedselvoorziening, de rantsoeneering en de vaststel ling der prijzen. Het eerste besluit houdt verzwaring van de straffen voor sommige misdrijven tegen de wetsbepalingen be treffende de voedselvoorziening en de rantsoeneering inzake broodgraangewassen, aardappelen en droge peulvruchten. Het tweede besluit handelt over de straffen voor som mige misdrijven betreffende de voedselvoorziening, de rantsoeneering en de vaststelling der prijzen. Deze besluiten worden voorafgegaan door volgende beschouwingen De overheden, die moeten Instaan voor de voedsel voorziening van het land, staan vooreen angstwekkende taak. Nu een bijzonder te duchten winter in aantocht is, achten zij zich ertoe genoopt maatregelen te treffen die als streng zullen worden aangezien. Eenieder moet zich, tegen binnen zijn bereik vallende prijzen, een levensminimum kunnen verzekeren. Al de beschikbare inkomsten van het land moeten dan ook, ten behoeve van de gansche natie, worden gemobiliseerd. Elk bij zonder egoïsme moet volstrekt wijken voor het gebie dend belang van het algemeen. Deze besluiten strekken er toe de bepalingen, die met dat doel zullen worden genomen, met bepaalde straffen te bekrachtigen, en de ontdekking van de te dier zake gepleegde misdrijven te vergemakkelijken. Zij bedoelen essentieel de perso nen. die er op uit zijn zich door het exploiteeren van de openbare nooden te verrijken. Uit ervaring is gebleken hoezeer het van belang is een dringend beroep te doen op den burgerzin onzer landgenooten. Voor de waren, die de basis van de volks voeding uitmaken, verleent een besluit aan de produ centen de mogelijkheid de onjuiste aangiften te ver beteren en zich zoodoende aan elke straf te onttrekken. Eens die termijn verstreken, zal eenieder, die onge rechtigd een product zal achterhouden of er ongerech tigd over zal beschikken, zich blootstellen aan strenge straffen, waarvan het minimum op zes maanden of één jaar gevangenisstraf wordt gebracht, naar gelang het voorwerp van het misdrijf de waarde van 1,000 frank niet bereikt of wel die waarde overschrijdt. Om de ontdekking van de misdrijven in zake be voorrading te verzekeren, werd het nocdig geacht de bepalingen, die afbreuk doen aan de vrijheid van den persoon en aan de onschendbaarheid van de woning, te verscherpen. Op dit gebied zullen de burgers zich ongetwijfeld, van wege al de overheden, aan een onwrikbare kracht dadigheid bij de toepassing van de voorziene maatre gelen verwachten. Maar zij zijn er dan ook toe gerech tigd, van de ambtenaren en beambten, aan wie nieuwe Techten worden toegekend, te verwachten dat zij bij de vervulling van him opdracht, van een wijze gematig- heid zullen blijk geven; de hoogere instanties zullen er angstvallig de hand aan houden dat de toegekende vrijheden niet in misbruiken ontaarden. Verder dient opgemerkt dat de ingevoerde maatre gelen de toepassing niet in den weg staan van de ge wone regelen die gelden voor de vordering tot straf en de voorloopige hechtenis buiten de in het bijzonder bij de nieuwe bepalingen bedoelde gevallen. Hieronder volgen de voornaamste artikelen dezer be sluiten. DE VOEDSELVOORZIENING EN DE RANTSOE NEERING IN ZAKE BROODGRAANGEWASSEN, AARDAPPELEN EN DROGE PEULVRUCHTEN. Artikel 1, S 1. De hoven en rechtbanken van eersten aanleg, bij wie de zaak aanhangig is gemaakt overeen komstig artikel 5 van het besluit van 15 Februari 1941, spreken een hoofdgevangenisstraf uit van ten minste zes maanden, onverminderd de andere straffen voor zien bij artikel 9 van het besluit van 27 October 1939, betreffende de bevoorrading van het land, tegen elkeen die. als dader of medeplichtige, uit winstbejag en in strijd met de voor de benuttiging van den oogst gel dende voorschriften, gemalen of niet gemalen brood graangewassen, aardappelen of droge peulvruchten heeft behouden, verkocht, aangekocht, geruild, afge staan, vervoerd, geleverd of voorhanden gehouden. Indien de waarde van de producten, eet- of koop waren die het voorwerp van het misdrijf uitmaken, 1,000 frank overschrijdt, bedraagt de gevangenisstraf ten minste één jaar. 2. Wanneer het misdrijf wordt begaan door een producent, een industrieel of een handelaar, wordt het geacht uit winstbejag te zijn gepleegd voor de toepas sing van 1 van dit artikel. Worden eveneens geacht uit winstbejag te zijn ge pleegd, de verkrijgingen en vervreemdingen van pro ducten, eet- of koopwaren in strijd met de bij 1 van dit artikel voorziene bepalingen, gedaan door een persoon die geen handelaar is, maar die, zelfs toevallig, zich die producten, eet- of koopwaren met het oog op verkoop of verdeeling aanschaft, of ze verkoopt of verdeelt. Art. 2. Met de bij artikel 1 bedoelde straf worden gestraft, de producenten die verzuimd hebben hun be bouwingen van broodgraangewassen, van aardappelen of van droge peulvruchten aan te geven, op voorwaarde dat de niet aangegeven oppervlakte ten minste 5 van de totale oppervlakte van genoemde bebouwingen bereikt. Die straf wordt evenwel 1° niet samengevoegd met de bij artikel 1 gestelde straf 2" niet toegepast op de producenten die tijdens de maand, die volgt op het van kracht worden van dit be sluit, bij het bestuur van de gemeente waar de zetel van hun bedrijf gevestigd is, een verbeterende aan gifte doen. Art. 3. In de bij dit besluit voorziene gevallen, kunnen de hoven en rechtbanken bovendien, bij wijze van straf, uitspreken a) tijdelijke of definitieve sluiting van de inrichting; b) ontzegging of beperking van het recht het beroep of een aanverwant beroep uit te oefenen c) verbeurdverklaring van de onrechtmatig verwe zenlijkte winst. In dezelfde gevallen zijn de personen, die voor de gerechtskosten burgerlijk verantwoordelijk zijn, het eveneens voor de geldboete, de verbeurdverklaringen en de andere straffen bedoeld bij de vorige alinea. Art 7. De bekeurende agenten kunnen elkeen, die heeterdaad werd betrapt aanhouden en voor den de9 Konings geleiden. Zij hebben het recht _t openbare macht op te eischen. De Procu- KonlngS brengt de zaak zonder verwijl voor ten onderzoeksrechter en maakt hem de processen-ver- >aal over terwijl de verdachte in handen van het ge- VOORZIENING, DE RANTSOENEE- VASTSTELLING DER PRIJZEN 1. De hoven en rechtbanken van eer- is gemaakt over- van 15 Februari de zaak aanhangig is 5 van het besluit van 1941. spreken een hoofdgevangenisstraf uit van ten minste zes maanden, onverminderd de andere voor ziene straffen, tegen alle daders van of medeplichtigen aan een misdrijf dat uit winstbejag werd gepleegd in strijd met a) de besluitwet van 27 October 1939, betreffende de bevoorrading van het land, gewijzigd bij de besluit wetten van 11 en van 14 Mei 1940 en bij de latere be sluiten; b) het besluit van 3 Juli 1940, gewijzigd bij dat van 31 Juli 1940, betreffende de vaststelling der prijzen; c) de ter voldoening aan die besluiten genomen of te nemen besluiten. Indien de waarde van de dieren, producten, eet- of koopwaren in verband waarmee het misdrijf werd ge pleegd, 1.000 frank overschrijdt, bedraagt de gevange nisstraf ten minste één jaar. §2. Wanneer het misdrijf wordt begaan door een producent, een industrieel of een handelaar, wordt het geacht uit winstbejag gepleegd te zijn voor de toepas sing van 1 van dit artikel. Worden eveneens geacht uit winstbejag te zijn ge pleegd, de verkrijgingen en vervreemdingen van dieren, producten, eet- of koopwaren, in strijd met een van de bij 1, van dit artikel, bedoelde bepalingen gedaan door een persoon die geen handelaar is maar die, zelfs roevallig, zich die dieren, producten, eet- of koopwaren met het oog op den verkoop of de verdeeling aanschaft, of ze verkoopt of verdeelt. Art. 2. Op het verslag van den Procureur des Ko nings, bij wien het misdrijf aanhangig is gemaakt, en na het advies te hebben ingewonnen van den gouver neur der provincie waar de Procureur des Konings zijn standplaats heeft, heeft de procureur-generaal bij het Hof van beroep het recht, binnen de grenzen gesteld onder de litteras a) tot e) van artikel 6 van het besluit van 15 Februari 1941, een minnelijke schikking te tref fen tot op het ©ogenblik waarop de verdachte recht streeks gedagvaard of naar de correctioneele rechtbank verwezen wordt. Lüidens art. 4 kunnen volgende straffen uitgesproken worden a) tijdelijke of definitieve sluiting van de inrichting b) ontzegging of beperking van het recht het beroep of een aanverwant beroep uit te oefenen, hetzij voor goed, hetzij voor een door den rechter te waardeeren tijdperk c) verbeurdverklaring van de onrechtmatig verwe zenlijkte winst d) bekendmaking of aanplakking van de veroor deeling, volgens de wijze en in de voorwaarden door den rechter vast te stellen. Voor dezelfde misdrijven zijn de personen, die voor de gerechtskosten burgerlijk verantwoordelijk zijn, het eveneens voor de geldboete, de verbeurdverklaringen en de andere vernoemde straffen. HET BETEUGELEN VAN DE MISBRUIKEN IN DEN HANDEL VAN SOMMIGE KOOPWAREN. In het Staatsblad van 20 Augustus verscheen nog een besluit houdende wijziging van de besluitwet van 27 October 1939, ter aanvulling van de maatregelen voor het verzekeren van de bevoorrading van het land en voor het voorkomen en het beteugelen van de misbrui ken in den handel van sommige eet- en koopwaren. Voortaan mogen, volgens dit besluit, de ambtenaren en beambten In hoogergenoemd besluit aangeduid, als mede de officieren van de gerechtelijke politie 1° de inbreuken op dit besluit en op de ter uitvoe ring van dit besluit genomen besluiten opsporen, de bewijzen ervan bijeenbrengen en de daders ervan afle veren aan de rechtbanken die ermede zijn belast ze te straffen 2° de regelmatig voorgeschreven vorderingen be- teekenen en ze ten uitvoer leggen 3° alle nuttige vaststellingen dóen, met inbegrip van het opmaken van den inventaris van de eet- en koopwaren in de opslagplaatsen, private entrepots, fabrieken, werkhuizen, magazijnen, slijterijen en. over 't algemeen, op alle plaatsen waar die zaken worden in bezit gehouden met handels- of speculatieve doeleinden, tentoongesteld of te koop gesteld 4° een telling doen van de huisdieren, geoogste of nog tak- en wortelvaste grondproducten 5° alle vervoer, hoe het ook geschiede, contröleeren; 6° zonder kosten de noodige monsters opnemen voor het bepalen van den aard der eet- of koopwaren, zoo mede voor de bewijsverschaffing omtrent een inbreuk In voorkomend geval dienen de eigenaars, bezitters of houders van bedoelde koopwaren zonder kosten de noo dige recipiënten te verschaffen, om er de monsters in te plaatsen 7° zich op eerste vordering doen overleggen of op zoeken alle bescheiden, stukken of boeken van nut voor het vervullen van hun opdracht en inzonderheid de of- ficieele documenten, de vervoerdocumenten, -briefwis seling en -boeken, alsmede die onder de documenten in beslag nemen, welke noodzakelijk zijn om het bewijs van een inbreuk te vormen of om de mededaders of de medeplichtigen der overtreders op te sporen; aan de belanghebbenden wordt een ontvangstbewijs der in beslag genomen documenten overhandigd. Zij mogen langs fotografischen weg of anderszins afschrift nemen of doen nemen van de aan hun toezicht onderworpen bescheiden en door middel van fotogra fische opnamen vaststellingen doen 8° de overtreders aanhouden wier identiteit niet onmiddellijk kan worden vastgesteld of die geen gere gelde verblijfplaats in het land hebben. De overtreders worden vóór den burgemeester, den politiecommissaris of den commandant der Rijkswachtbrigade gebracht. die zich van hun identiteit vergewist en ze, indien daar toe aanleiding bestaat, ter beschikking van den procu reur des konings stelt. Indien de overtreder een vreemdeling is zonder regelmatige verblijfplaats in het land, kan een aan houdingsbevel tegen hem worden uitgevaardigd, zelfs indien het misdrijf met minder dan drie maanden ge vangenisstraf wordt gestraft. De invrijheidstelling van den beklaagde tegen wien aanhoudingsbevel is uitge vaardigd, moet steeds afhankelijk worden gemaakt van de verplichting om een borgsom te storten 9" beslag leggen op alle eet- of koopwaren waarvan verbeurdverklaring kan worden uitgesproken, alsmede op alle voertuigen, vervoermiddelen, valiezen of welke voorwerpen ook die bestemd zijn of gediend hebben om bedoelde eet- of koopwaren te vervoeren. De beambten stellen onmiddellijk de waren te koop, die niet kunnen bewaard blijven. De procureur des Konings kan 'bovendien op elk oogenblik van de pro cedure het te koop bieden van de in beslag genomen waren bevelen. De opbrengst ervan wordt geconsi gneerd tot dat over het misdrijf een beslissing is getrof fen. Die prijs neemt de plaats in van de goederen, zoo wel wat de verbeurdverklaring als de eventueele resti tutie aan de belanghebbenden betreft. De gemeentebesturen zijn er toe gehouden de in beslag genomen waren voorloopig in ontvangst te ne men en de bewaking en eventueel het vervoer ervan te verzekeren. Zij kunnen, te dien einde, in den persoon van den burgemeester, van een der schepenen, van den ge meentesecretaris of van een der officieren van de ge meentelijke politie, worden opgeëischt 10° deskundigen opeischen hetzij om de tenuitvoer legging van de door de overheid voorgeschreven maat regelen te verzekeren of te contröleeren, hetzij om den aard en de omstandigheden van een misdrijf te waar deeren. 2. Bij het vervullen van hun opdracht mogen de bij de vorige paragraaf bedoelde ambtenaren en be ambten, terwijl zij zich desnoods doen vergezellen door de opgeëischte deskundigen 1® te allen tijde binnengaan a) in al de openbare plaatsen en in al de plaatsen waar het publiek toegang heeft b) bij alle producenten, industrieelen of hande laars c) in alle plaatsen waar zij gerechtigd zijn te meenen dat, voor handels- of speculatieve doeleinden, achterge houden producten, eet- of koopwaren voorhanden zijn d) in alle plaatsen waar dieren of producten die het voorwerp van een telling uitmaken, zich bevinden; e) in de lokalen of besloten ervan die palen aan de bovenbedoelde plaatsen en inrichtingen. De huiszoekingen in de private woongelegenheden moeten door ten minste twee agenten gezamenlijk wor den gedaan. Zij mogen 2® te allen tijde binnengaan in de stations, haltes, opslagplaatsen, magazijnen, aanhoorigheden, convooien en rijtuigen van de spoorwegen, buurtspoorwegen,trams, autobussen, trolleybussen of andere openbare of pri vate vervoermiddelen en er alle vaststellingen of in beslagnemingen doen, eender of gezegde rijtuigen in gang zijn of stil staan. Bij de eerste vordering moeten de vervoerders blij ven staan en hun voertuig stilhouden en de noodige hulp verleenen tot het vaststellen van den aard en de hoeveelheid van de vervoerde goederen. Kan het onder zoek onmogelijk ter plaatse geschieden, dan moet het vervoer, zoo de optredende ambtenaar of beambte zulks beveelt, naar een plaats worden gebracht, waar het on derzoek kan worden gedaan dit alles gebeurt op kos ten van den vervoerder zoo een inbreuk te zijnen laste wordt vastgesteld 3® onder meer, om zich door hen te laten verge zellen in al de openbare en private plaatsen, de mede werking opeischen van alle agenten van de openbare macht, die ertoe gehouden zijn hun bijstand te ver leenen. DE SLUIKSLACHTINGEN EN DE ONWETTIGE HANDEL IN VLEESCH. In hetzelfde Staatsblad verscheen ook nog een besluit tot verklaring en aanvulling van het besluit van 28 Juni 1941, betreffende de sluikslachtingen en den on- wettigen handel in vleesch, waarvan de artikelen lui den Art. 1. De rechtsmacht vin onderzoek die geroepen is uitspraak te doen over de bevestiging van 't bevel tot aanhouding verleend tegen een overtreder die op hee terdaad betrapt werd en in handen is van het gerecht, moet 'bedoeld bevel bevestigen indien er tegen den ver dachte voldoende aanwijzingen van schuld bestaan. Art. 2. Wanneer de overtreder, die op heeterdaad betrapt en in handen van- het gerecht gesteld werd, naar de rechtsmacht van wijzen zal verwezen zijn, blijft hij in hechtenis gedurende gansch de rechtspleging en kan hij niet in vrijheid gesteld worden dan in geval van vrijspraak of op eensluidend advies van het openbaar ministerie. De Nationale Landbouw -en Voedingscorporatie deelt mede Wegens de voortdurende regens lóopen de brood graangewassen, wanneer de regen aanhoudt, groot ge vaar. Sommige meer gevoelige variëteiten beginnen reeds te kiemen. Om aan den toestand te verhelpen worden de land bouwers ervan ingelicht dat de bevoegde overheden de mogelijkheid onderzoeken den oogst in inrichtingen te drogen, welke daartoe geschikt zijn en die In het land bestaan. Degenen wie zulks aanbelangt, gelieven zich te wenden tot de mouterijen en drooginstellingen die zich in hun streek bevinden. Deze zullen de noodige brandstof ontvangen. af waarbij de maximaprijzen voor vellen van geiten en Het Staatsblad van 15 Augustus kondigt een besluit geitjes als volgt vastgesteld worden A. Groote geiten 1. Wintervellen eerste kwaliteit 2. Najaars- en zomervellen. eerste keus 3. Geitenvellen van tweede keus B. Jonge geiten 1. Vellen van vette geitjes eerste keus 2. Idem 3. Idem 4. Idem 5. Idem 1 6. Najaars- en zomervellen van vette geitjes, 1® keus... 7. Vellen van vette geitjes, tweede kwaliteit 8. Slechte vellen van geitjes 9. Fijne vellen van geitjes, tweede kwaliteit, afval 10. Chevreaux voor handschoenen, eerste keus 11. Idem, tweede keus. zonder afval Gewicht per stuk 1 kilogram en meer 1 kg. 300 gr. en meer 1 kg. 170 gr. en meer 500 grammen en meer 450 tot 500 grammen 400 tot 450 grammen 350 tot 400 grammen 300 tot 350 grammen 500 grammen en.meer o00 grammen en meer 500 grammen en meer 300 grammen en meer 180 tot 210 grammen 210 tot 250 grammen 250 tot 300 grammen 180 tot 210 grammen 210 tot 250 grammen 250 tot 300 grammen Prijs per stuk fr. 41,25 34,50 26,25 3125 27,— 21.75 18.75 17,— 27,— 21,75 10.75 8.75 6.25 7.25 8-75 3.25 3.75 S.—

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10