De Gemeenteverkiezing te Yper HELDENHULDE -FOOTBALL- Princesse Czardas 19 JAAR, N 29-15 OCTOBER 1938 Weekblad - voor bet Arrondissement Yper 19 ANNÉE, N 29 -15 OCTOBRE 1938 Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Werklieden, Stielmannen, en gij vooral Werkloozen Handelaars, Nijveraars, Neringdoeners, STAD YPER Zondag 16 October 1938 C. S. Yper - III Sp. - Kortrijk Sp. C. S. Yper - jun. -- F. C. Roeselaere C. S. YPER - II - s. V. RUMBEKE THEATRE COMMUNAL HET YPERSCHE Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refuses Overdenkt dat het herstel der vaart Yper-Komen werk zal verschaffen aan ten minste 1.000 tot 1.500 arbeiders gedurende vier jaren. Het zal voor velen onder U een bestaan zijn en U de gelegenheid bieden U te onttrekken aan den ontmoedigenden en vernederenden werkloozensteun. Tot welke partij gij ook behoort, vraagt aan de mannen in wien gij uw vertrouwen stelt om U op het stadhuis te vertegenwoordigen, vraagt hen dat zij zich zouden verplichten te streven voor het herstel der vaart Yper-Komen. Gij zult aldus gezorgd hebben voor de toekomst van Yper, voor uw eigen welvaart en voor het geluk van uw huisgezin. tot welke partij gij ook behoort, dringt bij de candidaten uwer partij aan opdat zij zich zouden verplichten te ijveren voor het herstel der vaart Yper-Komen. Gij zult aldus zorgen voor de toekomst van Yper, maar ook voor de uwe en voor die uwer naastbestaanden. O De Burgemeester heeft de eer zijne medebur gers en al de Maatschappijen der Stad uit te noodigen tot de die te 11 ure, op ALLERHEILIGEN, zal plaats grijpen. Vergadering te 10.45 uur, Vanden Peereboom- plaats. Wegwijzer Vanden Peereboomplaats Groote Markt Koning Albert Meenenstraat Maar schalk Frenchlaan Kerkhof. Yper, den 12 October 1938. De Burgemeester, J. Vanderghote. K.B.V.B. YPERSCH STADIUM 1938-1939 Om 9.30 uur Om 11 uur Om 3 uur Ingang Match Tweede Afdeeling3 Frank. Lagere Afdeelingen 1,50 Frank. Opleg Tribune 1 fr. Zitplaatsen 2 frank. La Troupe Lyrique du Théatre de Tournai. O C'est Mercredi prochain, 19 Octobre, a 20 h., que, pour la première fois cette année, nous aurons le plaisir d'applaudir l'excellente troupe du théatre Communal de Tournai, Direction Monsieur Pol Bonjean et son orchestre, sous la Direction de Monsieur Léo Tart, lr chef du Royal de Gand, dans l'opérette bien connue Princesse Czardas. Nous rappelons les gros succès de cette troupe dont le sympathique Directeur Monsieur Pol Bon jean fait l'impossible pour présenter toujours de beaux spectacles. Princesse Czardas nous permettra d'applaudir notre nouvelle divette d'opérette Mademoiselle Simonne BATZ, Madame CLOSSET notre des- clauzas ainsi que nos charmantes ballerines dans des mouvements chorégraphiques et des ballets réglés par Mademoiselle JIVETTI, le maitresse de ballet. Nous aurons le plaisir de revoir également quel- ques uns de nos anciens pensionnaires MM. Co- lard, Laoureux, Alberty, Nick-Lair, Saint-Henry, M Yvonne Frédo et Varny. Comme les années précédentes la location est ouverte tous les jours et jusqu'au 18 Octobre au Café ASTRID, en face du Théatre. Le jour de la représentation la location se fera au théatre méme a partir de 14 heures. Wanneer de vrouw zich eens vergist Trekt zij zich uit den slag met list, Maar wat zij toch niet gaarne mist, Is PACHA Cichorei, zei Tist. Morgen, Zondag 16 October, wordt nogmaals aan de kiezeressen en kiezers van Yper de gele genheid geboden om tusschen de candidaten die zich stellen, en dit jaar zijn ze buitengewoon tal rijk, die personen te kiezen aan wien zij wen- schen het bestuur onzer stad voor een termijn van zes jaar toe te vertrouwen. Wij zullen ons wel onthouden hier op voorhand uit te weiden over den waarschijnlijken of moge lijken uitslag der stemming. Dit onderwerp im mers is veel te gevaarlijk, want iedereen heeft zijn persoonlijke meening en voorkeur en zoo- velen moeten nadien met spijt vaststellen dat de uitslag heel anders is dan dezen dien zij zich had den voorgesteld. Daarbij is het beantwoorden der vraag Wat zal de stemming geven dit jaar uiterst bemoeilijkt door het feit dat er hier te Yper nog nooit zooveel lijsten opkwamen. Dit grooter aantal tegenover elkaar staande lijsten zal natuurlijk ook een grootere verdeeldheid der stemmen voor gevolg hebben, en het aantal stem men, hoe gering het ook weze, door de nieuw op gekomen kleine partijen behaald, zullen onver mijdelijk bekomen worden ten nadeele der groo tere partijen. In afwachting echter den definitieven uitslag der stemming te kennen, die wij hopen het kalm zax verbeid worden zooals ten andere gansch de verkiezingsstrijd kalm verliep, zal het niet van belang ontbloot zijn hier eens een retrospectief overzicht te. geven van de voorgaande kiezingen die wij hier te Yper sedert den oorlog reeds ken den. De eerste gemeenteverkiezingen waren gesteld op Zondag 24 April 1921. Tot dan toe'was de stad Yper bestuurd geweest door de Heeren Colaert, burgemeester Vanden Boogaerde en Sobry, sche penen Bouquet, D'Huvettere, Iweins, Lemahieu, Seys Valère en Struye Félix, raadsleden. Daar er voor de verkiezingen van 24 April 1921, tengevolge de overeenkomst gesloten tusschen katholieken en liberalen, slechts een regelmatige candidatenlijst voorgedragen werd, had er te Yper, zooals ook nog in 18 andere gemeenten van het arrondissement, geen stemming plaats. De gemeenteraad, die hier te Yper aldus gekozen werd zonder strijd, bestond uit de Heeren R. Co laert, H. Sobry, M. Reynaert, Ch. D'Huvettere, L. Van Alleynnes, R. Bouquet, A. Van Nieuwen- hove, J. Van der Mersch, A. Donck, H. Iweins d'Eeckhoutte, C. Lemahieu, R. Glorie, G. Dela- haye, R. Declercq en H. Delhem. Voor de daaropvolgende gemeenteverkiezingen van 10 October 1926, boden zich hier te Yper vier partijen aan, te weten Katholieken (lijst Nr 1) met M.M. Colaert Re- né, Sobry Henri, Vandamme Gaston, Lemahieu Cyrille, D'Huvettere Constant, Delahaye Gustave, Declercq Robert, Cornillie Irma, Biebuyck Eu- gène, Van der Mersch Joseph, Swingedouw Char les, Dehollander Maurice, Seys Valère, Bollengier Joseph en de la Kethulle de Ryhove E. Frontpartij (lijst Nr 2) met de Heeren Vander ghote Henri, Capoen Jules, Verbeke Hilaire, La- ton Arsène, Leuridan Jerome, Lamoot Gerard, Devynck Maurice, Florissoone Isidoor, Blootacker Theodoor, Soete Marcel, Notebaert Antoon, Lou- age Edgard, Vermeersch Michel, Debondt Fer dinand en Vervaele Michel. Socialisten (lijst Nr 3) met M.M. Missiaen Ed gard, Bossaert Maurice, Bonnet Hector, Deprez Eugène, Desodt Remi, Duflou Francois, Lowier Elisa. Coutelle Gustave, Vancoillie Alfons, Roels August, Braecke Georges, Vanhee Georges, Pope lier Leopold, Knockaert Cyriel en Meul Damien. Liberalen (lijst Nr 4) met de Heeren Van Nieuwenhove Aimé, Glorie1 Robert, Van Alleyn nes Léonce, Cordenier René, Vergracht Félix, Vermeulen Hector, Ommeslagh Raymond, Simoen Henri, Baeyen Albert, Cardinael Raymond, La- cante Robert, Verfaillie Polydore, Vandevelde Julien, Brabandts Arthur en Gouwij Jules. De stemming gaf volgenden uitslag Katholieken lijststemmen 2257, bonte stem men 106, totaal 2363. Aantal behaalde zetels 6. Frontpartij lijststemmen 1939, bonte stemmen 46. totaal 1985. 4 zetels. Socialisten lijststemmen 1546, bonte stemmen 11, totaal 1557. 3 zetels. Liberalenlijststemmen 1231, bonte stemmen 75, totaal 1306. 2 zetels. Werden gekozen Van lijst Nr 1 M.M. Colaert, Sobry, Vandamme, Lemahieu, D'Huvettere en Van der Mersch. Deze laatste behaalde het groot ste aantal voorkeurstemmen, namelijk 432, en kwam alzoo van de tiende naar de zesde plaats. Van lijst Nr 2 M.M. Vanderghote, Capoen, Ver beke en Laton. Van lijst Nr 3M.M. Missiaen, Bossaert en Bonnet. Van lijst Nr 4: M.M. Van Nieuwenhove en Glorie. Bij de gemeenteverkiezingen van 9 October 1932 kwamen te Yper opnieuw de vier zelfde par tijen op. met dit klein verschil echter dat de ge wezen Frontpartij thans optrad onder den naam van Vlaamsche Nationalisten. De voorgedragen candidaten waren Voor de Socialisten (lijst Nr 1) M.M Missiaen Bonnet, Coutelle, Braecke, Bruneel Irma, Michiel

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1