Allerharde Nieuws A. BAERT - LEPLA BAL TANGO 8 WEKELIJKSCH OVERZICHT Sint-Vincentiuscollegeleper Handels- en Nijverheidskamer van Yper VERANDERING VAN WOONST TABAKWINKEL EN HULPPOST DE STUERSSTRAAT, 3 1 OP ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 - GROOT CONCERT - Le Bal de TUnion des Anciens Élèves de l'École Moyenne de l'État The English Players ON APPROVAL ON APPROVAL Handboogmaatschappij «Yper-Hoekje» VRIENDENSCHIETING HANDBOOGSCHIETINGEN Burgerlijke Stand van Yper Engeland heeft in grootsche betooging zijn «verleden vorst ter aarde besteld. Men kan alleen in Engeland nog zulk veelvoudig vertoon terug vinden van oude en nieuwe pracht, van oude en nieuwe gebruiken. Het is eene indrukwekkende plechtigheid geweest die een overgroote massa volk heeft te been gebracht. De levensbeschrijvingen van den nieuwen ko ning teekenen hem uit als een man, die op alle gebied groote vakkennis bezit, die veel ondervin ding heeft opgedaan eerst en vooral in zijn eigen graafschap waar hij toezicht hield op zijne eigendommen en zijne uitbatingen dan in zijn land op oeconomisch en politiek gebied en ten slotte op zijne talrijke en langdurige reizen in alle landen van Europa, in Amerika en Afrika. De toestand van den oorlog tusschen Italië en Ethiopië is weer voor een tijdje tot stilte ver vallen. Het is ontegensprekelijk dat Italië langs één kant een merkwaardigen vooruitgang heeft gemaakt. Maar als de Ethiopiërs geen aanval doen, zal generaal Badoglio waarschijnlijk ook gedurende langen tijd werk hebben om het ver overde gedeelte bruikbaaiv te maken voor zijne legers. Maar er is van Italiaansche zijde eene andere werking op internationaal gebied op touw gezet. Eerst heeft men voorzichtig, dan meer openbaar gewag gemaakt van eene toenade ring tusschen Italië en Duitschland. Het was reeds opvallend voor iedereen dat Berlijn zich gansch onzijdig wilde houden en daar het geen deel meer uitmiek van den Volkerenbond, had Duitschland de handen vrij. Nu echter ziet men dat het hoe langer hoe meer overhelt naar Italië. Dagbladen die persoonlijk tegen den strijd waren, die tegen Abyssinië gevoerd wordt, beginnen nu partij te kiezen voor den heer Mussolini. Er zijn reeds reporters vertrokken per vliegtuig om op het Italiaansch front de vijandelijkheden te gaan bijwonen en verslagen uit te brengen die heele- maal ten voordeele van Italië zullen luiden. De heer Mussolini heeft een lang en geheim gesprek gevoerd met den gezant van Berlijn toen deze terug gekomen is uit zijn verlof. De diplomatische kringen zien in dit onderhoud een groote stap tot werkdadige overeenkomst tusschen de twee landen. Dit werd bekrachtigd door de uitzonder lijke houding van den Italiaanschen gezant, ba ron Alo'ïsi, toen te Geneve de zaak te berde kwam over het geval van Dantzig. In plaats van tusschen te komen gelijk Frankrijk en Engeland heeft baron Aloïsi zich welwillend onthouden, aldus in de kaarten spelend van Duitschland. Italië, dat zich van iedereen verlaten voelt en hoe langer hoe meer in de klem gebracht wordt, keert zich naar het eenige groot land in zijne na bijheid waar het tot hiertoe niets van te lijden had. Duitschland van zijnen kant, dat ook alle vriendschap van zijne buren zag verloren gaan, tracht daar een nieuwen bondgenoot te vinden. En 't is juist een bondgenoot, die na vele moei lijkheden nieuwe vriendschap had gesloten met Frankrijk. En Frankrijk, wat men ook zegge of schrijve, zal voor Duitschland altijd de aarts vijand en tegenstrever blijven. Het ware te wen- schen dat er weldra een minnelijke schikking mocht gevonden worden om het geschil tusschen Italië en Ethiopië tot een einde te brengen. Zoo niet loopt men nog gevaar andere en zwaardere verwikkelingen in Europa te zien ontstaan. In Egypte kan men ook maar geen rust vin den. Er heerscht aldaar eene algemeene onte vredenheid die gedurig aanleiding geeft tot rel letjes, opstoot en wanorde, waarbij de politie heel dikwijls met de wapens moet tusschen ko men. Er moet aldaar door geheimzinnige opsto- kers gewerkt worden om de moeilijkheden en wanordelijkheden in gang te houden, anders zou die strijdlustigheid, die met geen toegevingen te bedaren is, reeds lang verdwenen zijn. De bewe ging gaat voornamelijk uit van de studenten, die bijna alle dagen botsingen verwekken met de politie. Deze laatste, die natuurlijk niet iedereen kan grijpen en vastzetten heeft deze laatste dagen een eigenaardig middel uitgevonden om de opstandelingen te herkennen, die aan zulk of zulk wanbedrijf hebben deel genonjen men spuit er met een zeker soort inkt die niet af te wrijven is en eiken dag wordt de klem- daarvan veran derd. Zóó is het mogelijk deze gebrandmerkten» op ieder oogenblik te knippen. RIK. Op Zondag 9 Februari, en Maandag 10 Februari, geven de leerlingen van St Vincentiuscollege hun jaarlijksch tooneelfeest ten voordeele van de conferentie van St Vincentius a Paulo tot onder steuning der armen. Op 't programma staat het sprookjesspel Piro en Harlekijntjeen een boeiende dramatische schets van C. Staes Bij 't Wassen van den Vloed». Dit feest bijwonen is een almoes geven voor de noodlijdenden en de leerlingen aanmoedigen in Jwn liefdadigen ijvei l De Voordracht van M. Joseph De Meyere Verleden Zaterdag avond gaf de heer Joseph De Meyere, Bestuurder der Hoogere Technische School van Kor tri jk en Regeer ingscommissar is voor de grensarbeiders der arrondissementen Kortrijk, Yper en Veurne, voor de leden der Handelskamer in het Hotel du Sultaneen uiterst belangwekkende voordracht over De Invloed van den Demographischen Factor op de Economische Ontwikkeling Met behulp van talrijke diagrammen welke hij uitvoerig commenteerde, wist hij op de verschil lende phasen van de demographische ontwikke ling onzer bevolking en de gevolgen die eruit voortvloeien, aan de meest oningewijden duide lijk voor te stellen. Door plaatsruimte beperkt moeten wij een uit voerig verslag over deze zeer interessante voor dracht tot aanstaande week verschuiven. YPER. In het water gesukkeld. De 55 jarige De- puydt Henri, wonende Meenensteenweg, kwam Woens dag avond, rond 6 u., langs de buitenwandeling tus schen de zwemkom en de Meenenpoort gegaan, toen hij opeens, omtrent rechtover de woning van den Heer Vergracht, een misstap deed en in het water viel. De man, alhoewel hij gebrekkig is, slaagde er toch nog in op eigen krachten uit het water te geraken, doch viel korts daarop in bezwijming. Voorbijgangers, die den ongelukkige zagen liggen, droegen hem de herberg De Meenenpoortbinnen, vanwaar hij met de ambu lance-auto van het Rood Kruis naar het hospitaal van Yper vervoerd werd. Sedert WOENSDAG 29 JANUARI is de uit de Tempelstraat, 9, overgebracht naar PASSCHENDAELE. Akelige ontdekking. Zater dag morgen, rond 8 u., vond men nabij een oorlogsge- denkteeken, op het gehucht 's Graventafel, het lijk van een ouden man, met het gelaat naar den grond gekeerd, de handen krampachtig in de aarde gedrukt, en die voor alle kleeding slechts een lijfbaai, een hemd en een kous droeg. De ongelukkige was gekwetst aan het gelaat, de han den en het been. Zijn lijk werd naar het oudemannen huis van Passchendaele overgebracht. Daar niemand ter plaats den man scheen te kennen werd door de rijks wacht dadelijk een onderzoek ingesteld om te weten zoo er nergens geen vermiste aangegeven was. Alzoo vernam men eenigen tijd nadien dat zekere Sedeyn Polydoor, 75 jaar oud en die soms aan zinsverbijste ring onderhevig was, wonende te St Jan-bij-Yper, se dert Dinsdag spoorloos uit zijne woning verdwenen was. De ouderling moet 's nachts zijn kamer langs het venster en schier ongekleed verlaten hebben zonder dat iemand zulks bemerkte en sindsdien, spijts de ge dane opzoekingen, had men niets meer van hem ver nomen. Het vermoeden, dat het lijk te Passchendaele gevon den wel dit van den vermisten Sedeyn mocht zijn, werd spoedig, bevestigd daar naastbestaanden den on gelukkige kwamen herkennen. Te Passchendaele is er nog niemand gevonden die dezen schier niet gekleeden ouderling ontmoet heeft, zoodat men er ook niet in ge slaagd is uit te maken hoe hij daar ongemerkt is kun nen geraken om er in de eenzaamheid, nabij een koud en verlaten monument, de eeuwigheid in te treden. Deze akelige ontdekking heeft in de streek nogal wat op schudding verwekt en men stelt alles te werk om dit zonderling geval op te klaren. WAASTEN. Smokkeltabak aangeslagen. Tolbe ambten die 's avonds van dienst waren, bemerkten nabij de hoeve Bondue een groep van negen mannen die zware pakken droegen. Op het zicht der douaniers sloegen de smokkelaars op de vlucht en lieten hun vrachten in den steek. Deze werden aangeslagen en bevatten een hoeveelheid van 345 kg. gekorven tabak, eener waarde van 21.562 fr. in Lapiere's zaal, Hondstraat, Yper gegeven door de Maatschappij JONGE ACCORDEONISTEN YPER met een orchestre tango, 15 muzikanten onder leiding van den virtuoos accordeonist Albert DE HOLLANDER. Om 23 uur PROGRAMMA 1. Marche des Accordéonistes Yprois A. De Hollander 2. Valse Militaire Beige L. Frémaux 3. L'Auberge du Cheval Blanc Stolz en Benatzkij 4. Retour de Liége, marche Em. Van Herck Algemeene inkomprijs3 Fr. Leden gratis. Kaart"" to bij al de leden en in 't lokaal Hondstraat, 22. C'est Samedi 15 février prochain, a 21 heures,. en la Salle Lapiere, rue des Chiens, qu'aura lieu; le 3ms> bal annuel, donné par l'Union des Anciens Elèves de l'Ecole Moyenne. Cette année, le comité s'est assuré le concours du fameux orchestre The Rhythm King's qui joua le bal de l'Uni- versité de Bruxelles. Que les rètardaires se hatent, car beaucoup' de tables sont déja retenues. Les personnes qui désirent une invitation sont priées de s'adresser soit a M. Van Nieuwenhove, rue de Lille, 45, soit au directeur de l'Ecole- moyenne, rue de la Bouche, 17. Een eenige gelegenheid De uitstekende Engelsche tooneelgroep «The English. Players die hier drie jaar geleden zulk succes behaal de met het stuk Ten Minute Alibizal op 13 Fe bruari, te 8 uur, in Oud-Yper, te leper opvoeren door Frederik Linsdale. Het stuk behaalde te Londen een reuzensucces eo. werd er honderden keeren opgevoerd. Een eenige ge legenheid wordt hiermede geboden aan de liefhebbers van goed tooneel en aan hen die voor weinig geld een uitstekende les in de Engelsche taal willen volgen. De English Playerszijn juist teruggekeerd van een 'tournee in Zuid-Amerika. Op hun doortocht te leper treden ze op met een uitstekend blijspel. Het is een eenige gelegenheidKaarten zullen in de British Club te koop zijn en aan den ingang. Prijzen der genum merde plaatsen20, 15 en 10 fr. A Unique Opportunity The renowned English Playersunder the Patro nage of the British Ambassador in Paris are giving a play in Ypres on February the 13 th, 8 p. m. Salle Old Ypres Whoever saw Ten Minute Alibithree years ago will certainly come to admire Mr. Edward Stirling in the famous modern comedy by Frederik Linsdale. On Approvalis one of the most successful pieces and had a very long run in London where it drew large audiences. Tickets will be on sale at the British'- Club Prices20, 15 and 10 francs. MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 OP DE LIGGENDE PERS in de verwarmde zaal der herberg An Saumon gehouden door M. Cyriel Vandermeersch, voor de leden der Ypersche maatschappijen. De inleg is bepaald op 5 fr. 50 te verschieten in- vogels van 2 fr. 50 met aftrek van 0.50 fr. per: schutter voor de kosten. Inschrijving om 5 1/4 uur, begin om 5 1/2 uiur zeer stipt, einde rond 7 1/2 uur. AAN DE LIGGENDE PERS ZONDAG 2 FEBRUARI 1936 Om 2 uurBOESINGHE, bij A. Doom, zaal St Elooi Oppervogel60 fr. 2 zijdvogels, ieder 30 fr.2 kallen, ieder 20 fr.10 premievogels van 15 fr. Kleine vo gels 10 fr. Inleg 13 fr. 50 Zooveel vogels als schut ters. Inschrijving in «Den Anker», bij Maurice De- graeve. Einde rond 6 uur. Om 2 i uurLANGEMARCK, in de Nieuwe Sport wereld, bij A. ParmentierOppervogel60 fr.2 zijd vogels, ieder 30 fr.2 kallen, ieder 20 fr.10 geprimeer de vogels van 15 fr. Inleg 13 fr. 50. Kleine vogels 10 fr. Boven de 50 schutters, alle vijftal een primé van 15 fr. meer. Einde rond 6 uur. AANSTAANDE SCHIETINGEN Zondag 16 FebruariYPER, in de Zon, bij A. Van Wichelen. Zondag 23 FebruariBOESINGHE, bij Constant De- smedt. van den 25 tot den 31 Januari 1936 GeboortenAllegaert Maria, Rijselstraat, 55. Lessens Antoinette, Hoornwerk, 42. Roose Arnold, Meenensteenweg, 163. Huwelijken Hugues Frangois, fabriekwerker en Van- denameele Helene, dienstmeid, beiden te Yper. Van- overberghe André, smid en Verleure Maria, fabriek werkster, beiden te Yper. Overlijdens: Parez Arthur, 64 j., werkman, echtg. Rot- saert Emilienne, Lange Thouroutstraat, 25. Missinne Camiel, 68 j., varkenskoopman, echtg. Verbrugghe Maria, Lange Thouroutstraat, 25. Pinte Henricus, 74 j., z. b., echtg. iBoogaerts Helena, Beluikstraat, 28bis. Platteeuw Pieter, 82 j., z. b., wed. Liefvrouw Marie, Rijselstraat, 133. Vandenberghe Maria, 80 j., z. b.r wed. Ampen Emilius, Dickebuschsteenweg, 145. Gou- denhooft Elias, 58 j., z. b., ongehuwd, Rijselstraat, 28. - Lambert Euphrasie, 78 j., z. b., wed. Toussaert Celestin, Rijselstraat, 85. Speybrouck Justinus, 73 j., z. b., wed, Lootens Emma, Zonnebekesteenweg, 116. Huwelijksbeloften: Henri "Vancompernolle, vlaswer ker, te Gulleghem en Zenobie Mulle, z. b., te Yper. Leon Bollingier, bediende, te Yper en Margaretha Sa- myn, z. b., te St Jan. Frans De Smedt, bierhandelaar en Agnes Milleville, dienstmeid, beiden te Yper. Andreas Baert, autogeleider, te Varssenaere en Gerarda Haumont, dienstmeid, te Sotteghem, verblijvende te Werken, voorheen te Yper. Victor Geldof, landbou wer, te Yper en Zulma Masson, landbouwster, te Pol- linchove.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 8