Gemeenteraad van Yper Begrafenis van den Heer EVARISTE VANDE LANOITTE Mort de Monsieur Henri Iweins d'Eeckhoutte Z. E. H. Deken (links) en E. H. Milner (rechts) houden hunne aanspraak en bidden ter nagedachtenis van Koning George V. denkteeken der Meenenpoort, een tweede plech tigheid plaats waarbij de oudstrijdersvereenigin- gen en een groot deel der bevolking van Yper zich aansloten. Onder de aanwezige overheden bevonden zich de Heeren Vanderghote, burgemeester, Van der Mersch, schepen, Clinckemaille, arrondissements commissaris, en de leden van het Last Post Comi- teit, waaronder de Heeren Vergracht, bevelheb ber van het brandweerkorps, Leclercq, telegraaf- ontvanger, en Vandenbraambussche, politiecom missaris. Verders had men de leden van het Bri tish Legion, geleid door den Heer Mac Farlan, de afvaardigingen, met vaandels, van de verschil- iige groepeeringen van het Verstandhoudings- comiteit der Oudstrijders, en een buitengewoon talrijke menigte. Z. E. Heer deken Vermaut, bijgestaan van twee priesters, bracht, in 't engelsch, een roerende hul de aan den afgestorven vorst en bad vervolgens enkele gebeden tot zijne zielerust. Na hem hield E. H. Milner op zijne beurt een treffende rede waarin hij de vele gaven van Koning George roemde, en zegde daarna insgelijks enkele litur gische gebeden op. Nadien werd door den Heer Leclercq, namens het Last Post Comiteit, een prachtige kroon neer gelegd, terwijl deze roerende plechtigheid met het blazen van den Last Post, door vier klaroenen uitgevoerd, besloten werd. Notaris te Vlamertinghe. Woensdag 22 Januari 11. is de Heer notaris Vande Lanoitte te Vlamertinghe ontslapen in den ouderdom van 68 jaar. Gedurende de 40 jaren dat de Heer Vande La noitte notaris was te Vlamertinghe, had hij er, door zijn eenvoudigen en vriendelijken omgang met iedereen, door zijne groote gedienstigheid, de genegenheid en de achting van iedereen weten af te dwingen. Hij vervulde er, en steeds tot een ieders voldoening, verschillige openbare ambten en zijn aftreden als burgemeester in 1927 werd door velen zeer betreurd. Zoo was de Heer Vande Lanoitte lid der Kerkfabriek van 1895 tot 1910, secretaris-ontvanger der Burgerlijke Godshuizen van 1896 tot 1910. Den 5 October 1907 trad hij in den gemeenteraad en den 24 Januari 1910 werd hij tot burgemeester van Vlamertinghe benoemd en bleef dit ambt waarnemen tot wanneer, op 13 Januari 1927, de nieuw gekozen gemeenteraad aangesteld werd. De Heer Vande Lanoitte was Ridder in de Kroonorde en vereerd met het Bur gerkruis van 1' klas. Maandag laatst had de begrafenisdienst plaats van den betreurden afgestorvene die te Vlamer tinghe en in gansch 't omliggende niets dan vrienden achterlaat. De plechtige lijkdienst, welke om 10 u. 30 in de parochiale kerk van Vlamertinghe plaats had, werd door een overgroote menigte bijgewoond. Vele Yperlingen hadden de verplaatsing naar Vlamertinghe gedaan om den afgestorvene een laatsten blijk hunner genegenheid te betuigen. Ook meest al de notarissen van het arrondisse ment hadden eraan gehouden de uitvaart van hun geachten ambtgenoot bij te wonen. In hun naam sprak de Heer notaris Pieters, voorzitter van de Kamer der Notarissen, vóór de lichting uit het sterfhuis, de volgende lijkrede uit E. H. H., Mevrouwen, Mijnheeren, Nogmaals valt mij de droevige taak te beurt om, in naam der Tuchtkamer en der notarissen van ons arrondissement, hulde te brengen en een laatste vaar wel toe te sturen aan onzen afgestorven ambtgenoot, meester Evariste Vande Lanoitte. Na eenige jaren, in zijne hoedanigheid van kandidaat notaris, overgebracht te hebben ter studie van onzen eerbiedweerdigen ambtgenoot, eerenotaris D'Huvettere te Yper, alwaar, onder het wijs beleid van zijnen meester, de goede hoedanigheden, zoo noodig om een voorbeeldig notaris te worden, hem aangeleerd wierden, werd E. Vande Lanoitte door Zijne Majesteit de Ko ning. den 12 September 1895, benoemd tot notaris ter standplaats van Vlamertinghe, in vervanging van den achtbaren Heer Veys. Die standplaats zou hij niet meer verlaten en daar, gedurende een tijdperk van 40 jaren, zou Meester Vande Lanoitte al zijne krachten besteden om, vol eerlijkheid en offervaardigheid, zijn ambt van notaris uit te oefe nen. Vriendelijk in zijne omgeving, kunnen zijne mede burgers getuigen met welk gezag en met welke kennis hij zijn ambt waarnam. Goede raadgever, wist hij in vele omstandigheden, met behendigheid en zachtmoe digheid, verzoeningen bij te brengen en vrede te be komen. Noeste werker gelijk Hij was, kon zijne ziekte hem zelfs niet beletten zijne dagelijksche bezigheden te vervullen. Bedienstig, ervaren en rechtschapen, genoot hij de achting en de genegenheid van al zijne ambtgenooten. Ook wierd hij opvolgenlijk aangesteld en gekozen als lid en voorzitter van onze Tuchtkamer, en op heden nog bekleedt hij de eervolle plaats van verslaggever. Al die bedieningen oefende hij uit met iever, plicht besef, vol eerlijkheid en onpartijdigheid. Ook was het met een ware ontroering dat zijne ambt genooten zijn afsterven vernamen. Waarde Ambtgenoot, Wij zullen van u een waar en genegen aandenken behouden, want gij bemindet het notariaat en waart het genegen. Aan dezen die door uw afsterven in volle droefheid gedompeld worden en u zoo beweenen, bieden wij onze rechtzinnige en sympathieke deelneming, met de ver zekering dat wij ook innig in hunnen rouw deel nemen. En nu, beste ambtgenoot Vande Lanoitte, dat de af- scheidsstond gekomen is, sturen wij u een laatste vaar wel toe, met de hoop dat wij elkander zullen wederzien in een beter leven, voorbeschikt aan dezen die hunne plichten getrouw hebben gekweten. Vaarwel dus en tot wederziens in den hemel. Le 29 Janvier est déeédé aux Mélèzes a Ste- Croix-lez-Bruges, M. Henri Iweins d'Eeckhoutte. Continuant les traditions de sa noble familie, le défunt s'était mêlé trés jeune a la vie poli tique et publique de la ville d'Ypres et de l'ar- rondissement. Dés 1904, il fut nommé conseiller provincial, mandat dont il ne demanda plus le renouvelle- ment en 1922. Envoyé par ses concitoyens au Conseil Commu nal d'Ypres en 1904, il resta en fonctions jusqu'au 31 Décembre 1926, ses électeurs renouvelant, a chaque élection, la confiance qu'ils avaient placée en lui. Dans l'accomplissement de ces fonctions, M. H. Iweins d'Eeckhoutte fit preuve de grandes qua- lités administrateur prudent et éclairé, homme intègre et d'une probité incomparable, esprit droit et juste, intelligence supérieure et toujours en éveil. Président, durant de longues années, de l'as-, sociation catholique de l'arrondissement d'Ypres, il fut pour ses amis politiques un chef respecté, admiré et aimé. Chrétien par amour de la Religion, catholique par conviction, le défunt donna les plus beaux exemples de foi, de piété, de droiture, de dévoue- ment et de désintéressement. Cette dernière qua- lité, si rare aux hommes politiques, il la profes- sait avec une modestie, une facilité qui susci- taient partout la plus belle admiration. Lorsqu'après guerre, l'adoption des nouvelles lois électorales et les nécessités de la represen tation des différents groupements sociaux ame- nèrent les élus en fonctions a céder leur place a d'autres, M. H. Iweins d'Eeckhoutte fut toujours le premier, nonobstant les sollicitations pressantes et les objections répétées de ses amis, a renoncer aux mandats qui lui avaient été confiés. Cet oubli total de lui-même lui avait gagné de profondes sympathies que ses adversaires politiques n'é- taient pas les derniers a partager. La mort de cet homme de bien, de cet Yprois qui aimait tant sa ville, sera unanimement regret- tée. Nous présentons a Madame Iweins d'Eeck houtte, a ses enfants, et plus particulièrement a Monsieur et Madame Ernest Iweins d'Eeckhoutte de Brielen nos bien vives et sincères condo léances. Verslag der zitting van 28 Januari 1936 De openbare zitting wordt te 19 u. 10 geopend- Zijn tegenwoordig de Heeren Vanderghote, bur gemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornil- lie, de Heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Mich iel, Van Alleynnes en Verbeke, raadsledenVer sailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heeren Leuridan en Coutelle, ziek zijnde, kunnen de vergadering van dezen avond niet bijwonen. I. Proces-verbaal der zitting van 23 Decem ber 1935. De Heer secretaris geeft lezing van dit verslag, dat vervolgens zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. M. Vanderghote. Ik verleen thans het woord aan den Heer schepen Lemahieu om lezing te geven van het verslag der beweging van de be- volkmg gedurende het verloopen jaar. M. Lemahieu. Het is de gewoonte in de eerste gemeenteraadszitting van ieder jaar aan de raads leden kennis te geven van de beweging der stads bevolking. Voor het jaar 1935 was de beweging der bevolking de volgende Totaal geboorten 283, waaronder mannen 138, vrou wen 145. Personen toebehoorende tot de bevolking der stad mannen 117, vrouwen 126, samen 243. Personen vreemd aan de bevolking der stad mannen 21, vrouwen 19, samen 40. Personen toebehoorende tot de bevolking der stad maar in eene andere gemeente des lands geboren mannen 4, vrouwen 3, samen 7. Geboorten in aanmerking komende voor het vaststel len van het bevolkingscijfermannen 121, vrouwen 129, samen 250 geboorten. Totaal huwelijken119. Totaal echtscheidingen 7. Totaal overlijdens284, waarondermannen 124, vrouwen 160. Personen toebehoorende tot de bevolking der stad mannen 101, vrouwen 113, samen 214. Personen vreemd aan de bevolking der stad mannen, 23, vrouwen 47, samen 70. Personen toebehoorende tot de bevolking der stad, maar in eene andere gemeente des lands overleden mannen 8, vrouwen 5, samen 13. Overlijdens in aanmerking komende voor het vast stellen van het bevolkingscijfer der stad mannen 109, vrouwen 118. samen 227 overlijdens. INTREDINGEN Door woonstveranderingmannen 375, vrouwen 509, samen 884. Door geboortemannen 121, vrouwen 129, samen 250. Totaal intredingen 1134. UITTREDINGEN Door woonstveranderingmannen 320, vrouwen 438, samen 758. Door sterfgeval: mannen 109, vrouwen 118, samen 227. Totaal uittredingen985. Intredingen1134Uittredingen985, verschil in meer149. Bevolking der stad op 31 December 193415.872. Bevolking der stad op 31 December 1935 16.021. KIEZERSLIJSTEN 1936 MANNEN 1938 Ingeschreven kiezers4560. Parlementskiezers 4509 en 12 vrouwen, samen 4521. Gemeenteraadskie zers 4484. N. B. De kiezerslijsten der vrouwen werden niet herzien. II. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. M. Vanderghote. Ik stel voor een aantal ge vraagde grondvergunningea goed te keuren, waarvoor de vergoeding ten voordeele van den arme op de gezamenlijke som van 2135 fr. vast gesteld werd. Al de aanwezige raadsleden stemmen eenparig ja III. Openbare Onderstand Afstand van Knap ter baan, vroolijk gezind, Nooit vermoeid, steeds voor den wind, Hoog de moed, want 'k weet wel waar PACHA Chicorei staat klaar.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2