Openluchtfeest AUTO TE KOOP A vendre Occasion 8 Wekelijksch Overzicht De verkiezingen in Duitschland hebben dus plaats gehad. Alhoewel Hitier nog sterk is vooruitgegaan op de verkiezingen van xg3o, heeft hij toch de meerderheid niet kunnen behalen. Ziehier in 't korte wat de nieuwe •uitslagen hebben te weeg gebracht. Er zijn 617 zetels te verdeelen en daarop heeft Hitier er 230 tegen vroeger 110 sociaal demo craten i33 tegen i36 communisten 89 tegen 78 centrum 76 tegen 69 nationalen 37 tegen 42 populisten 7 tegen 27 midden stand 1 Staatspartij 4 tegen 16 Beiersche populisten 20 tegen 19 economisten 2 tegen 21 christen socialen 4 tegen 21 landbouwers 2 tegen 5 landsbund 2. Over 't algemeen hebben de Cuitsche kie zers dus hunne stem gegeven aan de vooruit strevende partijen, de extremisten zoowel aan den kant van Hitier als van de commu nisten. Dat is ten andere eenigszins te verkla ren de ontevredenheid is algemeen en deze twee partijen kunnen meest beloven aan het mistevreden volk, omdat zij bekwaam zijn om tot gewelddaden over te gaan. En de kiezers denken dat het enkel met geweld kan ver beterd worden. Nochtans blijft de Regeering den toestand meester. Nochtans mocht Hitier, onder de drukking zijner voormannen over gaan tot een aanvaler bestaat nog al veel beroering onder zijne partijgangers. De andere partijen, die tamelijk sterk uit den slag gekomen zijn, willen ook baas spelen en daaruit volgt een onzekeren toestand die nog eenigen tijd zou kunnen duren. Men denkt de eerste zitting van den nieuwen Reichstag te bepalen op einde Oogst. Dan zal er eerst zienbaar worden hoe de toestand eigenlijk is. Het valt op te merken dat de gewezen Keizer in Holland vol hoop zat te wachten op een heel anderen uitslag en vast rekende dat men hem naar zijn land zou terug roepen. Het is hem echter zwaar tegengeval len en na deze kans zal zich wellicht geen andere meer voordoen waar hij zooveel hoop mag op bouwen. Niettegenstaande al wat men tot heden ge daan heelt om oorlog tusschen de landen te vermijden, schijnt het bijna zeker dat in de eerste dagen de oorlog zal verklaard worden tusschen dolivië en Paraguay. Alhoewel men van alle zijden alle krachten uitgeput heeft om dezen strijd te vermijden, schijnt niets te helpen, zelfs zou, volgens sommige berichten, Bolivië reeds een aanval gedaan hebben. Óp aanvraag van den Volkerenbond heeft Engeland zich gevoegd bij Duitschland Spanje, Frankrijk en Italië om een laatsten oproep te doen ten einde vrede te bewerken. Tusschen Engeland en Ierland heerscht een verwoeden strijd op oeconomisch gebied. Daar Ierland den getrouwheidseed tegenover de engelschekroon nietheeft willen aannemen, heeft Engeland alles in het werk gesteld om Ierland met nieuwe inkomrechten in zijn han del en nijverheid te krenken, ten einde dit land tot overgave te dwingen. Maar Ierland gaat op dezelfde wijze te werk en verbiedt aankoopen te doen in Engeland. Oostenrijk komt een zijner grootste en behendigste Staatsmannen te verliezen, in den persoon van Mgr Seipel. Onmiddellijk na den oorlog reeds wierd -hij in de politiek be trokken en deed zijn invloed gevoelen. Toen de Oostenrijksche Republiek op het punt stond in de grootste ellende te vergaan, on dernam hij eene wereldreis om de andere lan den over te halen om hulp te bieden. Aldus bekwam hij eene leening van den Volkeren bond die hem toeliet de financiën van zijn land erdoor te helpen. Een heethoofd heeft hem zekeren dag willen vermoorden door een aanslag, waardoor hij gedurende drie maan den onbekwaam bleef om zijn ambt terug te hernemen. Door zijne groote eerlijkheid, zijne rechtschapenheid, zijne zelfopoffering voor het gemeenebest, heeft hij de bewondering van iedereen afgedwongen, zelfs van zijne politieke tegenstrevers. Na eene smartelijke ziekte komt hij thans te overlijden op 56 jari gen leeftijd. RIK. De Autobusdienst Yper-NieuwherKe afgeschaft De autobusdienst Yper-Dickebusch-Clytte- Kemmel- Wulverghem-West - Nieuwkerke-De Seule, sedert omtrent veertien maanden uit gebaat door de gebroeders Vandepoele, van Zonnebeke, is afgeschaft geworden. Deze week Woensdag werd er, op klacht van de Nationale Maatschappij der Buurt spoorwegen, door depolitie aan den uitbater, die nog de vergunning voor dezen dienst niet bekomen had, verboden nog een enkele maal de reis Yper-Nieuwkerke af te leggen en dit niettegenstaande verscheidene reizigers te wachten stonden en deze alzoo slechts ver- schillige uren later met de tram thuis konden geraken. Nadat de gebroeders Vandepoele maanden lang dezen'dienst uitgebaat hebben met een regelmatigheid en een dienstvaardigheid, waarover al de reizigers en de bewoners van de bediende gemeenten ten hoogste tevreden zijn, nadat zij zich groote onkosten getroost hebben om aan de reizigers alle gemak en com fort te bieden, en bewezen hebben dat zij be kwaam zijn om tot eenieders voldoening een regelmatigen autobusdienst in te richten, wordt hun al meteens hun bestaan ontnomen. En dat alles op aanklacht van de Maatschap pij der Buurtspoorwegen die hier, in plaats van mededingende en gemakkelijke vervoer middelen te doen afschaffen, veel beter zou trachten hare kliënteel terug te winnen, door de verbetering en de moderniseering van haar eigen materiaal, zooals zij dit reeds op andere plaatsen heeft gedaan. Het moet niet meer bewezen worden welk groot profijt de autobusdiensten zijn voor de steden en gemeenten die zij bedienen, want hoe meer gelegenheid en hoe meer gemak er aan de menschen geboden wordt om zich te verplaatsen, hoe meer zij ook geneigd zijn daarvan gebruik te maken. De afschaffing van dezen autobusdienst is des te onbegrijpelijker, daar hij verschillige gemeenten doortrok die door geen tramlijn bediend zijn, en dat hij aan De Seule aansluiting gaf met de fransche autobus van Belle en Armentiers, en «r om zeggens geen dagen voorbijgingen zonder dat er franschmans naar hier kwamen om er aan koopen te doen, die zij vroeger in hun eigen streek deden. Wat denken de heeren Burgemeesters van Yper, Dickebusch, Kemmel, Wulverghem en West-Nieuwkerke van deze afschaffing en wat schikken zij te doen? En de Handelskamer van* Yper, die steeds op de bres staat voor uitge breide en gemakkelijke verkeersmiddelen, zal zij nu niet handelend optreden, zooals zij het vroeger reeds met bijval en in samenwerking met verscheidene gemeentebesturen deed voor de autobusdiensten Yper-Abeele en Yper-Rousbrugge Wij verwachten van hen een krachtdadige werking om tegen deze afschaffing te protes teeren en zoo spoedig mogelijk dit besluit, dat met de belangen van eenieder strijdig is, te doen intrekken. Bij het ter pers gaan, vernemen wij dat de gebroeders Vandepoele gister Vrijdag opnieuw de toelating bekomen hebben om de autobus lijn Yper-Nieuwkerke voorloopig uit te baten, en dat zij onmiddellijk hun gewonen dienst hernomen hebben. De bedreiging van afschaffing blijft niette min voortbestaan en daarom verhopen wij dat er toch een werking op touw zal gezet worden om dezen autobusdienst bepaald te mogen behouden. Gevonden en Verloren Voorwerpen Gevonden Zaterdag 3o Juli, nabij Sint- Maartenskerk een bril met gekleurde glazen. Zondag 3i Juli, een gouden ketting met borstsieraad, door M. Robert Declercq, gemeenteraadslid, die het voorwerp ter be schikking van zijn eigenaar houdt. Maandag I Oogst, een paar dameshand schoenen, door M. Vandamme Gustave. Dinsdag 2 Oogst, een damesschoen. Woensdag 3 Oogst, een autoplaat nr 132.772, door M. Lebbe René, te Kemmel. Denzelfden dag, een handzakje door M. Deltombe Gaston, die het ter beschikking van den eigenaar houdt. Allerhande Nieuws Yper. Een lastige kerel. Zekere Sen..., wonende in de Pilckemstraat, kwam in den nacht van Zondag op Maandag, om 2 u. 's morgens, bij de rijkswacht een klacht in dienen over een aanranding waarvan hij zoo gezegd te Gheluwe het slachtoffer zou geweest zijn. De man, die erg beschonken was, miek er echter zoodanig veel lawijd en kabaal, kwam zelfs in opstand met de rijkswacht, zoodat hij waarschijnlijk eenige processen- verbaal voor dronkenschap, nacbtlawijd, enz. zal erven. Bestolen. Zondag avond, rond midder nacht, had de baas van het café A la ville de Lille in de Dixmudestraat, twee verbrui kers in zijn keuken toegelaten terwijl de doch ter des huizes een deuntje of twee op de piano speelde. De twee verbruikers verbleven daar eenige oogenblikken, doch een half uur na hun vertrek bestatigde men dat er een brieven- tasch, een zekere som geld bevattende, ver dwenen was. Een onderzoek is ingesteld. Verdwenen- Verleden Zaterdag kwam een reiziger van Moescroen een handelshuis binnengegaan op den hoek der Statiestraat en der Tempelstraat, om er eenige aankoopei* te doen, en had zijn reiszak buiten aan de deur gezet, doch toen hij hem' terug wilde nemen bestatigde hij niet zonder verwonde ring dat hij reeds verdwenen was. 66 Soorten ceramieke, ceramo en ce- menttegels in alle prijzen en kleuren zijn ten toongesteld in de magazijnen van L. Monkerhey - Van Neste 9, Koeimarkt, Yper. Alleenverkooper der vermaarde ceramo tegels van La Louviêre, welke bijna de helft goedkooper zijn dan de ceramieke tegels en toch deze évenaren in schoonheid, kleurenpracht en glans. Komt zien en oordeelt De Kermisstoet van Boesinghe Zondag laatstleden was Boesinghe volop in feest. De wel ingerichte carnavalstoet was bijzonder wel gelukt. Voor het eerste jaar was het een echte bijval. Yper, Roeselaere en Hol- lebeke waren daar wel vertegenwoordigd. Boesinghe zelf had goed zijn beste gedaan en het muziek van Elverdinghe was ook niet te kort gebleven, Th. De Coene met zijn bende allerbeste medewerkers behaalt eere van zijn werk. Zijne menigvuldige pogingen naar Zuid en Noord zijn rijkelijk bekroond geweest. De neringdoeners van Boesinghe zullen zich er van beloven, zij hebben een mooien dag ge had, alsook veel, zeer veel volk, vele leute en pleizier, en treffelijk verzet. Doch het was niet alleen de carnavalstoet die zooveel volk had aangelokt, maar het vie ren van het jubelfeest De Coene was daar ook wel voor een deel de reden van. 't Is immers 75 jaar dat de familie De Coene den dienst van voerman verzekert van Boesinghe naar Roeselaere en Yper. Vader De Coene omtrent 5o jaar en Théo- phile meer dan z5 jaar. Ook had de Handels- kamer van Yper er aan gehouden een afvaar diging naar Boesinghe te zenden om aan den Jubilaris den groet der Handels- en Nijver heidskamer over te zetten, om aan de bevol king van Boesinghe te laten kennen hoe zeer den dienst van Th. De Coene is geprezen en gewaardeerd. Een voorbeeldige voerman en onder alle opzicht een eerlijk man, 't waren de woorden van den afgevaardigde. Een dame bood aan Theophile een prachtigen bloem tuil aan. Dit schoon gebaar deed een onge hoord handgeklap losbarsten. En laat in den avond was het nog van Leve, leve lang Theophile De Coene De heer Burgemeester, omringd van ge meenteraadsleden en overheden van omlig gende gemeenten, had er aan gehouden dit feest met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Voorwaar een dag die lang in 't geheugen zal bewaard blijven. Wilt gij iets nieuws en aantrekkelijks zien dat het bewonderen weerd is, komt naar het OPENLUCHTFEEST dat Zaterdag 13 Oogst 1932, te 9 uur 's avonds, op de Van- denpeerfeboomplaats te Yper zal plaats heb ben, en waarvan hier het programma volgt 1. Lartfort 'n turnles. 3. The Recknods cyclisten. 5. Trio J. A. K. Gladiatoren. 6. Ellen Swangora De Droomdanseres in 'n kleed van i5o m. gekleurde zijde. 8. Harry Flipp Leuke komedianten stepdansers. g Crocody de man die zich in zeven plooit. 11. De beroemde flegmatische acrobaten: De Loret Bross. Binnenstuur 4 plaatsen Goede occasie. 34, Hooge Brug, D1XMUDE. pour cause de départVoiture FORD, con duite intérieure, 4 places. S'adresser rue. de Dixmude, 93, Ypres. 2. Blason de Koning der schaatsen rijders. 4. Musical act. 7. Marchant De Wereldkampioen van den diabolo. 10. Lichtvisioenen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 8