-HET YPERSC HE- LA RÉGION D'YPF ïondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht Nieuwe Reizigerstreinen Kortrijk-Yper-Poperinghe 13' Jaargang, Nr 7 21 Mei 1932 13' Année, N' 7 - 21 Mai 1932 Bijvoegsel 0 Supplement Etigelsch Indië kent ook weer eens te meer bloedige d2gen. Gedurende verscheidene dagen hadden er geweldige botsingen plaats tusschen Hindoes en Musuimannen, waar de Engflsche politie en krijgsmacht moesten tus- schenkomen. In vier dagen opstand waren er reeds een honderdtal dooden en bij de duizënd gekwetsten. Alhoewel men politie-uur heeft ingesteld en de verzameling van meer dan vijf personen in de straten en openbare plaatsen verboden heeft, is de kalmte slechts van kor ten duur geweest. De verbittering is zoo geweldig dat beide partijen al deze maatre gelen weer spoedig over 't hoofd zien om op nieuw de onlusten aan den gang te brengen. L'Officiel Onze Postdienst O. L. Vrouw van Frezenberg Weduwe Auguste CAMEÖLYNCK f ZIEL MISSEN Vrouw Eudoxie VERMEERSCH gewezen Echtg. van Heer Isidoor Philippe, en dochter Bertha. Heer Maurice DUMORTIER Zooals reeds sedert eenigen tijd te voorzien was, moest België ertoe komen eene ministe- rieele crisis te kennen. Zij is deze week uit gebroken door het indienen van een ontslag, zonder dat het ministerie door eene kiezing omvergeworpen werd. Dit is dan ook beter, om in de huidigeomötandighedeneene ontbin ding te vermijden. Men dacht echter dat het nieuw bestuur, weer onder de leiding van minister Renkin, in enkele uren wederom te been zou zijn. Nochtans zijn de partijen zoo zeer gevierd op hun eigen standpunt, waarbij zij een dosis politiek eergevoel mengen, dat het zaakje niet zoo vlug van stapel loopt als men wel gewenscht had. Daarbij komt het brandpunt der persoonlijkheden er moeten ministers van kant gezet worden en nieuwe persoonlijkheden moeten bijgeroepen worden. Dat is iets dat gewoonlijk niet zonder stootjes van de baan loopt In Duitschland is de toestand tegenover Hitier, zelfs na de ontbinding der militaire instellingen, ver van klaar te zijn. Door aller lei omwegen, weet Hitier zijn volk bijeen te houden en zijne troepen te versterken, alhoe wel zij oogenschijnlijk niet meer mochten be staan. De verbittering brengt er verders veel toe bij om de macht van Hitier en zijne aan hangers te vergrooten. Het is immers een on rustwekkend teeken als het bestuur van 2 ij a groep nieuwe inschrijvingen moet afwijzen, omdat het aantal leden te groot is volgens de bestuursmiddelen waarover men beschikt. Zelfs komen g'roote duitsche dagbladen er ronduit mede vcor, dat de regeering hoogst- dringend nieuwe maatregelen moet nemen om niet verrast te worden door die steeds aan groeiende macht. Terwijl iedereen tevreden was dat Japan vrede teekende met China, is men in Japan zelf in't geheel niet tevreden. Het Japansche volk is eenerzij is zeer fanatiek aangelegd en anderzijds, hoe vreemd het ook moge schijnen, is de bevolking over 't algemeen mêegesleept door het militarisme omdat het langs die zijde alleen vooruitgang ziet voor zijn vaderland De algemeete meening be schuldigt de overheden al te welwillend toe gegeven te hebben aan de buitenlandsche invloeden om vrede te maken te Changhai. Daarenboven meent men ook dat er gedurig een groot gevaar bestaat van de zijde van Rusland en dat er met geweld moet een einde aan die bedreiging gesteld worden. Er is deze laatste dagen een aanslag gepleegd op een minister die er het leven bij inschoot en de bevolking schijnt bijna meer mêe te spannen met de moordenaars dan met de oveiheden, omdat het aldus zijne ontevredenheid kan lucht geven. Wellicht zijn er langs die zijde nog nieuwe verwikkelingen te verwachten I In Spanje zijn de groote werkstakingen nog altijd aan de dagorde en men bespeurt hoe langer hoe meer ontevredenheid over het nieuw regeeringstelsel. Daar, waar reeds ge- meentekiezingen moeten plaats hebben, be speurt men een volledigen omkeer in de ver kiezing der candidaten. Deze van de nieuwe republiekeinsche linkerzijde worden weer af gestemd. RIK. Justice dePaix de Wervicq. M. J. Catry, greffier de la justice de paix du canton de Messines, est chargé de desservir la justice de paix du canton de Wervicq, Sedert eenigen tijd is de tweede bestelling, zoogezegd om tijd te winnen in den dienst, omtrent met drie uren verachterd. De eerste bestelling wordt gedaan 's morgens omstreeks 8u., de tweede, die vroeger plaats had om i3 u wordt thans slechts om i5 u. 3o of 16 u gedaan, en eenige oogenblikken nadien, namelijk om 17 u.hebben wij reeds de derde uitdeeling. Ook zijn de klachten die ons van alle kan ten toekomen zeer talrijken gegrond. Vroeger reeds waren wij niet te wel gediend, maar thans is het nog een soort slechter. Zonder hetzelfde aantal bestellingen van vóór den oorlog aan te vragen, meenen wij toch dat het, met wat goeden wil vanwege het Postbeheer, mogelijk ware den dienst op degelijker en meer voldoende wijze in te richten. TUSSCHEN Te beginnen van morgen Zondag 22n Mei, worden dagelijks volgende bijgevoegde ver snelde treinen ingericht, dieniet alleen in alle gewone statiën maar ook nog in de volgende plaatsen stoppen Godshuis (Wervick), Koekoek (Meenen), Meenen (3ruggepoort) en Kortrijk (Kerkhof). Kortrijk 5.21 10.00 13.07 16.13 Yper 6.30 8.35 10.47 14.00 15.00 17.08 18.15 Poperinghe 6.45 8.50 14.15 15.15 18.30 Z N. Poperinghe 7.20 9.13 15.04 10.21 19.15 Yper 7.36 9.30 12.08 15.20 16.37 19.30 Komen Kortrijk 8.23 10.26 12.55 15.40 17.45 De gewone trein 3687 van iÓ.oq uit Yper voor Komen wordt afgeschaft. Trein 3694 Kortrijk Poperirghe zal alle dagen om 19 22 vertrekken uit Yper en niet om 19.32 zooals aangeduid in treinboek. Al deze treinen en wijzigingen werden in de laatste reisgids niet vermeld. YPERLINGEN, Meimaand, de maand van Maria, is be gonnen I Naar alle bidplaatsen stroomen de geloovigen toe, om er aan de Allerheiligste Maagd hun huldegroet en hun smeekgebeden op te dragen. In de gelukkige jaren vóór den oorlog, was het bij de Yperlingen een gelief koosde uiting van hun liefde jegens de Moe der Gods, van 's morgens vroeg reeds, in bedevaart te gaan naar O. L. Vrouw op 't Frezenbergsken. Niet een Yperling wellicht, die het zich niet met aandoening herinnert daarheen gegaan te zijn op zijn eersten Com muniedag, gedurende de bloeiende Mei maand en onder de achtdagen van O. L. Vrouw Hemelvaart, en die het niet betreurt het kapelleken Nood zoekt Troost niet meer te kannen bezoeken. Het beeldeken, dat men er vereerde, is echter bewaard gebleven en berust nu, op eenige stappen van de oude kapel, namelijk in de Kapel der EE. ZZ. Karmelietessen, op het Frezenbergsken, en zal daar, het is te hopen, met evenveel godsvrucht en evenveel troost en voordeel door de geloovigen bezocht en vereerd worden. Het behaagt aan God, zegt de H. Joannes van het Kruis, gebeden, eerder vóór zulk beeld dan vóór een ander, eerder op zulke plaats dan op een ander, te verhooren welnu de genaden, welke Hij vroeger verleende op het aanroepen van Maria bij haar beeldeken op 't Frezenbergsken, de wonderbare samen loop van omstandigheden, die het bewaard blijven van het beeldeken voor gevolg hadden, wijl onder den oorlog zooveel schatten verle ren gingen, het terugkomen er van op bijna dezelfde plaats, onder de zorgen van klooster zusters die tot de Orde der Allerheiligste M aagd toebehooren, duiden genoegzaam aan dat het God waarlijk behaagt zijne Heilige Moeder daar aangeroepen te zien en dat Hij bereid is de gebeden te aanhooren, die tot Haar vóór dit beeldeken gestuurd worden. YPERLINGEN, Herneemt dus uw oude gewoonten en gaat godvruchtig ter Bedevaart naar O. L. Vrouw op 't Frezenbergsken, vooral in Meimaand en onder de achtdagen van O. L. Vrouw Hemel vaart Plechtig gevierd in de Kapel der EE ZUSTERS KARMELIETESSEN Frezenberg Yper-Plein De W eekdag en Te 6 ure Mis en Litanie van O. V. Vrouw. De Zondagen Te 6 1/2 ure Gezongene Mis. Te 3 ure Lof en Sermoen. Necrologies Vendredi, i3 Mai dernier, est décédé a Etterbeekt a l'age de 78 ans, Monsieur Mau rice Fraipont, ancien receveur communal d'Ypres. L'enterrement a eu lieu dans la plus stricte intimité et, suivant le désir du défunt, il ne sera pas porté de druil. Vrouw We Maurice Dumortier, geboren Marie Camerlynck; Jufvrouwen Jeanne en Denise Dumortier Heer Roger Dumortier De familiën Demeersseman, Camerlynck, Coene en Fremault, melden met droefheid het afsterven van MEVROUW geboren Regina-Sophie DEMEERSSEMRM hunne teerbeminde moeder, grootmoeder en bloedverwante, geboren te Stavele, den 26 Oogst 1843, en godvruchtig over leden te Yper, den 18 Mei 1932. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Veurnesteenweo, 103, Yper-Hoekje. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Meiom 8 1/2 uur, in Sint-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Joseph OSS1EUR. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 22 Mei, om 11 1/2 uur, inSt-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van fleer en Yronw Arthur MESSIAEN-DEPUYDT Van wegens de kinders Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 Mei, om 8 y, uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 29 Mei, om 11 y, uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Yper-Hoekje. De Apotheek van La Pharmacie de M' VAN WALLEGHEM Statiestraat o- Rue de la Station is ALLEEN OPEN op Zondag 22 Mei reste seule ouverte k tfimanche 22 Mai

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 9