- HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK 19, Arenbsrgstraat, Antwerpen HOQGER ONDERWIJS - MIDDENJURY Liefhebbers Fotografen 3 Stad Yper - Muziekschool Zondag 29 Mei aanslaande Maatschappij van Ouderlingen Bijstand De Oud-Leerlingen der Stadsschool - YPER - Stelt verkrijgbaar Grondpandobligatiën 5,00 netto KASBONS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto, ieder jaar terugbetaalbaar. KASBONS* terugbetaalbaar na 6 maand, 3*25 netto. ZILLEBEHE Erg Verkeersongeval Eerste Zittijd 1932 VICTOR BONNY 16, Hondstraat, 16, YPER om 3 uur zeer stipt namiddag in de Feestzaal der Muziekschool VOORDRACHT door de Leerlingen. PROGRAMMA 1) Avondzang uit de Opera Hansel und Gretel E. Humperdinck Tweestemmig kinderkoor. 2) Adagio uit het Concertino O. Rieding in si klein, voor viool. Mejuf. Masquelier Paule. 3) Rondo voor Klavier L. Van Beethoven Mej. Calus Jeanne. 4) J Solo voor Bugel H. Waelput M. Burggraeve Gérard. 5) Divertissement voor Klarinet E. Lucas M. Kerrinckx Roger. 6) Tweestemmige Notenleerles in ré groot door de middelbare en hoogere noten- leerklasscn der Juffrouwen. 7) Sonate in mi klein voor viool Corelli Largo Allegro Moderato Sarabande Giga. Mejuf Bultinck Ivonne. 8) Madame Butterfly G. Puccini Mej7 Van Caeyseele Germaine. 9) l Avondlied A Schumann b Impromptu voor Klavier (vierhandig). door de Juffrouwen Souvage Béatrix en Mabieu Jeanne. 10) Solo in la klein voor viool H. Léonard M. Verhack André. x a Och Ewich es so lane K. Mestdagh bi Chanson Espagnole E.Chaminade Mevr. Pockelé. 12) Studiën voor Altviool Nr f5 in mi b groot (Allegro). Bruni Nr 6 in la klein Andante AllegroHoffmeister M. Legley Victor. 13) Réve d'Amoiir voor Klavier Fr. Liszt Mej. Verhack Fernande. 14) BemintE. Hullebroeck Tweestemmig vrouwenkoor.. Gedurende de uitvoering der stukken zullen de deuren gesloten blijven). De Beheerraad. De leden worden dringend verzocht de ALGEMEENE VERGADERING bij te wonen op Zondag 22 Mei a.s., om 10,3o u. 's morgens, in Concordia», Seminariestraat. DAGORDE 1. Jaarverslag en rekeningen. 2. Herbenoeming van bestuursleden. 3. Mededeelingen. Het Bestuur. N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Er. 120.000.000, voor 5 jaar. Zesmaandelijksche coupons. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer MAURICE BAERT, te Yper Y andenpeer eboomplaats, Nr 37. Dinsdag morgen, om 7 u. 45, gebeurde hier op het gehucht de Hooge Zandberg een weinig over het kasteel van den heer Struye, een erge botsing tusschen een autobus en een heerenauto, die in tegenovergestelde richting de groote baan van Yper naar Meenen volg den en malkander moesten kruisen juist op het oogenblik dat de stoomtram, uit de rich ting van Meenen komende, daar op die plaats voorbijreed. De autobus, toebehoorende aan Fl. Doom Cyr. Verhaeghe-Sigier, was gevoerd door Cy ille Verhaeghe zelf die terugkwam van Tourcoing waar hij, zooals naar gewoonte, werkvolk had heengevoerd. Nevens hem zat den genaamden André Dewanckel, van Moor- seele, die wekelijks deze autobus nam om naar zijn weik te Yper te komen, terwijl wat verder de vrouw van Verhaeghe, geboren Antoinette Sigier, en zekeren Valère Desodt, van Woumen-Jonckershove, zich nog in de autobus bevonden. De heerenauto, die Meenenwaarts reed, was slechts door twee personen bezet, name lijk door den geleider, Valentin Veihoye, 24 jaar oud en gehuwd, in dienst van M. Ch. Fremaux, eigenaar eener leertouwerij te Marcq en-Barceul (Frankrijk Noord), en door dezes zoon, Cyr Fremaux. Deze laatste had de Sinxendagen te Breedene doorgebracht, waar zijne ouders thans voor eenigen tijd ver blijven, en was op weg om naar Marcq-en- Barceul terug te keeren. Toen de heerenauto den Zandberg boven was, zagen de inzittenden dat de buurttram afkwam en de heer Cyr Fremaux, naar het geen hij nadien zelf verklaarde, maande den voerder aan voorzichtig te zijn, waarop deze den gang van zijn auto nog meikelijk vertraag de. Tengevolge echter van den rook en den stoom van de tram was het zicht der baan gansch belemmerd, zoodat, naar alle waar schijnlijkheid, beide autovoerders malkander niet tijdig genoeg zullen gezien hebben. Hoe het ongeluk juist gebeurde, zal het onderzoek moeten uitmaken, doch naar het geen wij ter plaats konden zien is het te ver onderstellen dat de heerenauto, die goed de rechterkant der baan hield, bij het voorbij rijden van de tram eerst door een der tramrij tuigen op den achtersten hoek, die daarvan nog op zichtbare wijze de sporen droeg, werd aangereden en zoo een weinig naar links gedreven met het ongelukkig gevolg dat de lichte auto wat verder vlak op de aanrijdende autobus botste. Mogelijks werd het achterste van de heerenauto door de tram slechts gegrepen terzelfdertijd der aanrijding met de autobus of nadat deze botsing had plaats gehad, doch glasscherven voortkomende van een gebroken en met reklamen beplakte tram ruit schijnen de plaats aan te duiden waar de heerenauto door de buurttram werd aange reden, terwijl de twee auto's slechts een acht tal meters verder op elkander zijn geloopen. Te oordeelen naar den deerlijken staat in denwelken beide voertuigen gesteld waren, moet de schok vreeselijk geweest zijn- Het vorenste van de zware autobus was merkelijk ingedrukt, het linkervoorwiel gansch geplooid, de vorenste ruiten gebroken en de motor waarschijnlijk buiten dienst. De heerenauto echter was nog deerlijker gehavend, gansch het vorenste was totaal ingebeukt, deuren afgerukt, het stuur gebroken en ongetwijfeld heeft de voerder het daaraan te danken dat hij de borstkas niet werd ingedrukt. In de auto waren de zitbanken allen overhoop en dooreen geslingerd, en men vraagt zich verwonderd af hoe de inzittenden daar nog levend uitge komen zijn. De zwaarst gekwetsten, ter getale van vier, werden dadelijk op twee andere auto's gela den, die daar weinig nadien voorbij kwamen gereden, en naar het hospitaal te Yper over gebracht. Deze waren de genaamden Ver- hoye, die buiten kennis lag en in hopeloozen toestand scheen, Dewanckel, Desodt en de vrouw van Cyr. Verhaeghe. Deze laatste, die kneuzingen in het aangezicht droeg en aan lippen en tong gekwetst was, alsmede Cyr Fremaux, die slechts een onbeduidende kwet suur aan den neus bekomen had, bleven ter plaats om alle noodige inlichtingen te ver schaffen aan de rijkswacht van Yper die, per telefoon opgebeld, spoedig ter plaats aan kwam, korts gevolgd door de veldwachters van Zillebeke en Gheluvelt die er den orde dienst en het verkeer verzekerden. Na onderzoek der gekwetsten in het hospi taal stelde men er vast dat de voerder van de franschc auto, Verhoyej het ergst van al getrof fen was en een gevaarlijke schedelbreuk be komen had. De genaamde Dewanckel, die met zijn hoofd door de ruit van de autobus gesle gen werd, was erg aan het linkeroog gekwetst en zal waarschijnlijk het gebruik ervan verlie zen. De vrouw van Verhaeghe was haar lip gescheurd en droeg een diepe vleeschwonde aan de kaak, doch kloeg ook nog van pijn aan haar schouder. Alleen Desodt kon, na verzor ging zijner verwondingen, dadelijk het hospi taal verlaten. De meeste kwetsuren dezer drie laatste werden door glasscherven veroorzaakt en zijn slechts vleeschwonden die gelukkiglijk niet het minste gevaar opleveren. Te 10 u. 20 stapte het parket van Yper, bestaande uit de heeren Opdebeeck, Substi tuut van den Procureur des Konings, Hey- vaert, rechter, en Dehem, griffier, ter plaats af om er de noodige vaststellingen te doen. Gansch den morgen ook werd de plaats van het ongeval druk bezocht en de meeste toe schouwers waren het eens om te bekennen dat de buurttram voor het druk verkeer langs die baan een bestendig gevaar oplevert en reeds oorzaak was van tal van ongelukken. Wanneer het ongeval zich voordeed bevond er zich, naar het schijnt, slechts een enkele persoon op de tram terwijl, bij de terugreis naar Meenen er geen enkel reiziger op te zien was. In derge lijke omstandigheden vraagt men zich terecht af waarom men die gevaarlijke en nutteloos geworden stoomtrams, die aan de gemeenten en de lastenbetalers zooveel kosten, laat voortrijden en waarom de Nationale Maat schappij der Buurtspoorwegen zoo traag te werk gaat om hier in onze streek de uitbating harer lijnen te moderniseeren, minder gevaar lijk voor de baangebruikers en ook winstge vender voor haar zelf te maken. De Afgevaardigde van de Regeering zal, ia het Provinciaal Bestuur te Brugge, bureel 12, tot en met Dinsdag 3i Mei ig32, Zondagen uitgezonderd, van 9 tot 12 uur, de candidaten opschrijven die, tijdens den eersten zittijd ig32, met het oog op het bekomen van wet- telijken academische» graad, vóór de Midden jury, examen wenschen af te leggen. De examens worden afgelegd volgens het stelsel van de wet 10 April 1890 3 Juli 1891 of volgens dit van de wet 21 Mei 1929. De candidaten die, vóór het academisch jaar ig3o-1931, zich ïeeds tot een academische proef hebben aangemeld, mogen hun latere examens nog volgens het oude stelsel (wet 1890-1891) afleggen. Evenwel mogen, wat het nieuwe stelsel (wet 1929) betreft, voor het jaar ig32, de can didaten zich slechts voor navolgende proeven, door den Afgevaardigde laten opschrijven 1°) candidatuur in de wijsbegeerte en lette ren (l° en 2" proef). 20) candidatuur in de wetenschappen (i° en 2° proef) 3°) candidatuur in de natuur-en de genees kundige wetenschappen (i° en 2° proef). 40) candidaat-burgerlijk ingenieur (i° en 2° proef). De opschrijvingen voor de andere proeven en examens door de wet 21 Mei 1929 voor zien, zullen, tot en met 4 Juni ig32 op het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen te Brussel, Henri Beyaertstraat 3, aangenomen kunnen worden. Tot het bekomen van inlich tingen omtrent de toepassing van de wet 1929 en omtrent de verschillende mogelijke geval len, moeten de candidaten zich tot bewust Departement schriftelijk wenden. Met schriftelijke aanvragen om opschrijving wordt door den afgevaardigde volstrekt geen. rekening gehouden. Echter zal de afgevaardigde alle noodige inlichtingen omtrent de toepassing van de wet 1890 1891 verstrekken aan de candidaten die, bij hun verzoek, een postzegel voor het antwoord voegen. Voor het ontwikkelen, afdrukken en ver- grooten van uwe Filmen en Fotoplaten. wendt U tot het huis waar U spoedig en voordeelig zult bediend worden. Specialiteit voor het aftrekken, vernieuwen, vergrooten, retoucheeren van alle portretten en foto's. Verkoop van kaders en schilderijen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 3