Herinneringen aan Aitlwr STOFFEL Dood van Arthur Stoffel ZIJN BLIJDE INTREDE TE YPER, OP 5 MEI 1921 jgg Tirr HeasSB***** Maandag avond kwam ons de droeve mare. Arthur Stoffel is dood Dood, op het oogenblik dat hij de laatste schikkingen nam om zijn innig geliefd Yper opnieuw te komen bewonen. Dood, de menschenvriend, die dag en nacht in de 'eei stond om tijdens dè zoo talrijke als moorddadige beschietingen onzer gemar telde stad, overal heulen troost, hulp en bij stand re Heden Dood: de heldhaftige ziel van Yper, die hij meer dan zijn eigen zelve beminde r\. ARTHUR STOFFEL Dood, de trouwe, verkleefde medewerker van wijlen Mgr De Brouwer, van Kanunnik Delaere en zooveel andere onversaagde bur gers, die, het dreigend en gestadig doodsge vaar trotseerend, alles in 't werk stelden om de stadszaken te beredderen, om de onge schonden kunstschatten te bewaren en voor namelijk om onafgebroken den reddingsdienst te verzekeren. Arthur Stoftel mocht, helaas, het herwor den Yper niet meer terug zien Maar zoolang hier nog een dankbaar harte klopt zal zijn aandenken blijven leven en zijn naam als zinnebeeld van burgerdeugd en heldenmoed geroemd worden De treurige nieuwsmare van het overlijden van den Heer Arthur Stoffel verspreidde zich hier als een loopend vuur en dompelde zijrie tallooze vrienden en bewonderaars in diepe verslagenheid. De aflijvige was een volksvriend in den vollen zin des woords. Montesquieu spreekt ergens over deze man nen, die in de moeilijke omstandigheden onder de menigte verschijnen en die op den eersten rang komen door hu ne natuurlijke, alles over- hegrscóende geestes gaven. Arthur Stoftel was een dezer uitgelezenen. Iedereen weet welke uitstekende diensten hij bewezen heeft aan zijne medeburgers, gedurende de ijselijke dagen der vernieling onzer ongelukkige stad, wanneer het stadsbestuur de wijk genomen had naar veiliger oorden. Met éeuige vrienden stelde hij een voorloopig bestuur in, dat zorg de voor de bevoorrading der gebleven bevol king, dat de rechten der burgerij onversaagd verdedigde tegen de soms te verre gaande aanmatigingen van het leger, en dat trachtte te redden, wat nog te redden viel. Wanneer iedereen bedrukt en moedeloos was, wist hij door zijn immer luimig woord allen hartsterk- te en moed in te boezemen. Van af 1905 aanvaardde hij het voorzitter schap der maatschappij van Onderlingen Bijstand De Oud-leerlingen der Stadsschool» en dank aan zijne practische kennis nam die maatschappij eene groote uitbreiding De herverzekering werd ingericht, de leden bij de Lijfrentkas aangesloten en het bezit der gilde omgezet in Belgische Schuldbrieven der 4de Reeks, in pond Sterling dus, waardoor de goudwaarde behouden is gebleven en heden de maatschappij in staat is zulke breede hulp aan de zieke leden te verleenen. Daar ook was hij een weldoener en de dankbare leden benoemden hem in 1 9 2 4 tot Eere- Voorzitter. Men kent zijne lieve leus Wilt gij bemind worden, begint met zelve te be minnen en daar hij natuurlijk die leus steeds toêpaste, hadden al zijne medeburgers hem lief. Duizend daden bewijzen zijne kieschheu en zijn goed en medelijdend hart. Wat hem on derseheidde als inrichter en beheerdeiet was zijne minachting voor het hangen var. In t hek aan den ouden stift de rasse oogslag, en de plotselinge ingevh g, een onverdroten werkzaamheid, eene so >rt vlam, die hij aan zijne medewerkers wist mt-fte te deelen. Rotsvast in zijne grondbeginselen, ver draagzaam voor anders enkenden, dienst vaardig voor iedereen, altud minzaam en hoffelijk, openhartig en eeih k tot het hoogst punt, telde hij niets dan v'ri» nlen.Zijn aister ven zal diep betreurd worden en zijn aanden ken lange jaren bij on« bevolking in eere bewaard blijven Woensdag, om '3 uur, had op het stedelijk kerkhof van Yper de teraat dhestelling plaats. Een talrijke schaar vrienden was opge komen om aan den grooten Yperling een laatst en vaarwel te ze g gen. Onder de aanwe zigen bemerkten wij heer Ernest Nolt, ge wezen Senator, heer Sotny Burgemeester, eene talrijke afvaardiging, met vaandel, der Koninklijke Handboogmaatschappij Sint- Se aastiaen waarvan de afgestorvene sedert 54 jaar lid was, eene afvaardiging, met vaan del, van den Onderlingen Bijstand De Oud leerlingen der Stadsschool waarvan de Heer Voorzitter, R. Cordenier, volgende lijkrede uitsprak Mijnheeren, Wij hebben de rouwvolle taak te vervullen hier namens de maatschappij van Onderlingen Bijstand De Oud Leerlingen der Stads school eene laatste hulde te brengen en een droevig vaarwel te zeggen aan onzen diepbetreurden Eere Voorzitter, Heer Arthur Stoffel. In dealgemeene vergadering van 5 Februari igo5 werd hij met algemeene stemmen tot Voorzitter gekozen in vervanging van den Heer Achiel Thiebault die ons door de dood ontrukt was. De Heer Stoffel, be gaafd met een practischen geest, in 't bezit van volledige menschenkennis, bezield met de toegenegenste gevoelens voor zijne mede burgers in 't algemeen en voor de arbeiders in 't bijzonder, kon niet anders dan den bloei der maatschappij bewerken. Zijne onverdroten werkzaamheid vond er gelegenheid nuttig werk te verrichten op het gebied van vooruit zicht en spaarzaamheid. Zijn goed hart en zijne genegenheid voor de nederigen wekte ook wederliefde op en deed deze gestadig toenemen. Al wat hij voorhield strekte ten voordeele der leden, die zijn heilzaam streven voor hun welzijn volkomen begrepen en er hem zeer erkentelijk voor waren. Aldus wer den de leden, boven de vergoeding voor werkonbekwaamheid, aangesloten bij de Lijf rentkas, ten einde hun tegen den nood in den ouden dag te verzekeren de dagelijksche vergoeding voor ziektedagen werd verhoogd en de Herverzekeringskas ingericht om hen die meer dan zes maanden tot werken onbe kwaam bleven, voort te ondersteunen tot volledige genezing. In 1914 toen hij zag dat dé Belgische rent, waarin het bezit der maat schappij geplaatst was, bestendig in waarde zakte, werden deze omgezet in de nieuwe leening, 4d- reeks, in Engeland uitgegeven in ponden sterling. Door die omzetting heeft ons bezit zijne goudwaarde behouden en de maat schappij kan, dank aan die goede voorzorg nu op breede schaal in de noodwendigheden dei- zieke leden helpen voorzien De maatschappij heeft dus veel te danken aan den Heer Stoffel, Ook werd hij, in 1924, wanneer zijne gezondheid hem, tot zijn innigen spijt, belette zijn voorzitterschap als voorheen waar te nemen, werd hij met geestdriftige toe juichingen Eere Voorzitter uitgeroepen. Zijn voorbeeldig bestuur, zijne nauwge zette zorg voor het naleven der standregelen deden de maatschappij gestadig in bloei, voorspoed en getal toenemen. Toen de oor log uitbrak telde men er 735 werkende leden. Wij trachten zijn goed voorbeeld immer voor oogen te houden en te volgen. In onze werkzaamheden zullen wij steeds zijn geest in ons midden voelen zweven. Hij sterft bij ons niet. De Heer Stoffel was een goed burger, paalvast in zijne grondbeginselen, maar vol eerbied voor de overtuiging van anderen. Hij was vrijmoedig van karakter, maar altoos minzaam, vriendelijk en dienstvaardig, vol medelijden met de ongelukkigen en zijn groot ste voldoening bestond in het lenigen der ellende en het troosten der bedrukten. Hij telde niets dan vrienden. Ook zal hij diep betreurd worden en zijne edele figuur zal nimmer uit ons geheugen gewischt worden. Vaarwel, Arthur, goede en verkleefde vriend In ons midden blijft gij voort leven en onze dankbare gevoelens ten uwen op- zichte zullen onuitwischbnar blijven. Vaar eeuwig wel, edele en diepbetreurde Eere-Voorzitter. Van 's morgens vroeg reeds heerschte er geestdrift zonder weerga in de stad men wien men in dank een voeide dat de held voor bare hulde het feest geven zou, wezenlijk de lieveling aller Yperlingen was. Reeds voor de aankomst van den trein uit Gent was er veel volk verzameld rond en voor 't station en 't was tusschen in een dubbele rij dicht ineengepakte massa volk dat Arthur Stoffel zijn blijde intrede deed. Daar waren onder meer de heer Burge meester R. Colaert en de gemeenteoverheden, Z. D. H. Mgr. De Brouwer, de Z. E. H. Kanunnik Delaere, de heer Senator Ernest Nolf, de heer Volksvertegenwoordiger Max Glorie en talrijke algevaardigden der Yper- sche Clubs van Yper, Poperinghe, Brugge, Oostende, Gent en Brussel. De Harmonie Ypriana» speelde de Brabanqonne het brandweerkorps, onder het bevel van den. heer Maurice Vergracht, bewees de eer en, toen het gejuich wat gestild was, trok de lange stoet naar de Groote Markt. Daar schaarde zich al het volk in dichte drommen rond de kiosk waarop Arthur Stoffel plaats nam, omringd door boven vermelde burgerlijke en geestelijke overheden alsmede door de afgevaardigden der Ypersche Clubs en andere maatschappijen. Nu volgden de redevoeringen elkander op de heer Aimé Van Nieuwenhove gaf de histo rische uiteenzetting van den nood, de ellende en het martelaarschap van Yper in de jaren 1914 en 1915 en de heldhaftige rol door Arth. Stoffel in deze beroerde tijden vervuld. De heer René Colaert sprak namens het gemeente bestuur de heer Dokter Delie voor de Ypersche bevolking; de heer Ch. L. Hallaert was de tolk van Yper op de heer Georges Lapière de woordvoerder van de Cercle Commercial de heer A. Vermast huldigde den held namens de Yperlingen te Oostende; Mejufter Talon bracht den eeregroet van den Handeisbond» de heeren Robert Froidure en Henri Sobry droegen gedichten voor ter wijl de spoorwegbediende, heer Desodt, niet zonder ontroering eraan herinnerde dat, bij de gedwongen ontruiming der stad, hem de groote eer te beurt viel het karig reisgoed van Yper's verdienstelijksten burger te mogen dragen. En bij de mooie bloemengarve door het statie- personeel met zooveel hartelijkheid geschon ken, voegden zich weldra de talrijke kransen door een schaar lieve Ypersche kinderen aan gebracht.... Aan Arthur Stoffel werd dan nog een prach tige schilderij (de Ypersche puinen onder de sneeuw) van Alfred Bastien aangeboden even als een medaille met de wapenen van Yper en een groot, mooi ingelijst portret, met Arth. Stoffel en zijn groep verkleefde Yperlingen gedurende de beschietingen der stad. Diep ontroerd en tot tranen toe bewogen dankte Arthur Stoffel om al die huldeblij ken. Hij bracht die over op al degenen die hem dag en nacht zoo trouw en zoo liefdevol hadden bijgestaan voor het heil hunner mede- menschen. Een luidruchtig bravo begroette deze har telijke woorden. Vervolgens had in het British Tavern een feestmaal plaats. Het was er heerlijk en lekker en oprecht gezellig. De reeks heildron ken besloot met een telegram aan Z. M. den woning De kperlingen, vereenigd om hun medeburger Stoffel, ridder in de Leopolds- 01 de, te huldigen, juichen Uwe Majesteit toe, met de overtuiging dat Zij altijd de rechten der geteisterden zal verdedigen Dat er ook hartelijk gezongen werd kan men licht begrijpen De heer Georges Ver sailles, onze vriendelijke gemeentesecretaris, vei tolkte onder andere op meesterlijke wijze het welgekende lied Tu renaitras dat 'Joor al de aanwezigen met stijgende geest- iie^h 6t|c|een vee^beteekende overtuiging werd Een concert, door de Harmonie «Ypriana» onder de knappe leiding van den heer Geor- ges V an Egroo, was het einde van dit onver getelijk feest. De v perlingen hadden hier ten volle hun p icht van dankbaarheid gekweten.. MÊ, y

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4