STADSNIEUWS. EL90SE Antwerpen. Nieuws ovjr de 61 winners van het groot lot van 200,000 fr. Dood van zijne Eminentie Gardinaal Goossens, Diefte van 30,000 fr. Schielijke dood. Ongeluk. Benoeming. Theatre d'Ypres. Koninklij ke maatschappij Kruisboogschutters. Maatschappij Burgerwacht. Land- en Tuinbouw. Bourse de Bruxelles. HAAR HERSTELLER In de gebuurte. Verschillige tijdingen. ter van financiën overgehouden werd. Ik kon die niet bekomen omdat de rekenkamer ze mij niet kon mededeelen, zoolang geen beslis sing was genomen. Maar vandaag is dat een voltrokken feit en de heer minister kondigt aan dat de briefwisseling in de aanmerkin gen van de rekenkamer zal voorkomen. Ik vraag dat de kweste tot beraadslaging over het gemeentefonds zou voorbehouden worden. Zoo dus liggen de papieren, en 't zal eindelijk blijken van waarde fameuze bonis komen, wanneer onze primus in de Wetge vende Kamers komt goochelen voor elke wetgevende kiezing. De leden der oppositie in 't Parlement heb ben den wakkeren strijder M Buyl dan ook hartelijk gelukwenscht over de muilpeer welke hij den verwaanden Dom Bosco van het Belgisch finantie wezen heeft toegebracht. Bravo M. Buyl zulke scherrewegs kunnen tellen. BERT. Vlaamsche Gazet 24 December 1905. Brand in de Scala. In den nacht van donderdag en vrijdag rond 3 ure is het drukst bezochte volkstoo- neel van Antwerpen de prooi der vlammen geworden, en van de Scala die donderdag avond nog eene vertooning voor duizende toeschouwers gaf, blijft er al niet veel neer dan de vier muren over. Het voornaamste is dat de ramp slechts stoffelijke schade veroorzaakt, Hoe de brand ontstond is moeilijk om zeggen, en gelijk in veel andere gevallen weten de menschen die er dichtst bij waren, min dan de andere. Het zal rond drij ure geweest zijn, toen voorbijgangers brandreuk gewaar werden, en opziende rook uit het gebouw zagen ont snappen, zij gaven onmiddelijk 't alarm. Geene ongelukken zijn te betreuren. Zooals wij van deze week vernomen hebben, werd het groot lot van 200,000 fr. van de tombola van Luik gewonnen door ar- tisten, koristen, danseressen en beambten van de Galerieschouwburg De spaarkas bezat 74 loterijbriefjes, doch eenige personen als de tooneelschrijver G. Garnir, Mad. Maugé, de bestuurster, Me- juffer Lantenay, Germaine Ety en Maugé stonden hunne briefjes aan de tontine af, zoodat er slechts 61 deelgenoten meer over bleven. Daar het groot lot met aftrok der 10 °/0 maar 180 000 fr. meer bedraagt, zal ieder zoowat 3000 fr. ontvangen. Zooals men denken kan, ging het er vroo- lijk toe, gisternamiddag, in de schouwburg, waar de troep het oprette Boccace moest repeteeren dat morgen op de plakkaat zal ko men en waarvan de eerste opvoering heden avond dinsdag plaats heeft. Daar het geweten is dat het kleine thea tervolkje doorgaans iu de weelde niet zwemt kan men oordeelen met welke vreugdebe- teogingen en uitgelatenheid het nieuw werd ontvangen. En in hunne vreugde omhelsden de lieve meisjes van de koren al de vrienden en be kenden die zich aanboden om hen geluk te wenschen. Het was zeer eigenaardig om af te luiste ren welke plannen de nieuwe rijken met hun kapitaaltje aan 't smeden waren. Ah! riep eene kleine brunette uit, nu kan ik mij toch eindelijk een costuum- tailleur koopen waarnaar ik zoolang reeds goes ting heb. Aardsbisschop van Meehelen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is zijne Eminentie de Gardinael Aartsbis schop van Meehelen, rond 3 4/3 ure in den heer ontslapen. Mgr. Petrus Lambertus Goossens, was geboren te Perck, den 18° Juli 1827,benoemd tot Bisschop van Abdere en Hulpbisschop van Mgr. Gravez, Bisschop van Namen, met recht van opvolging, den 1° Juni 1883. gewijd den 24° Juni 1883. Den 16" Juli 1883 nam hij bezit van den bisschoppelijk en zetel van Namen en van den Aardsbisschoppelijken stoel van M'Chelen, den 12° April 1884, Den 24° Mei 1889 werd Mgr. Goossens Cardinaal-Priester der Room- sche Kerk, met den titel van Sinie Kruis van Jerusalem. De doorluchtige afgestorvene was Primaat van België en vereerd met het Groot Lint van de Leopoldsorde Hij droeg rok het Groot Kruis van de Orde van het H. Graf. Dinsdag heeft het tribunaal van IJper, uit spraak gedaan. De twee verdachte zijn ge straft als volgt Delaire Arthur, 4 jaar gevang, 100 fr. boete of 1 maand gevang, 5 jaar onttrekking van zijne rechten. Depuydt Madeleine, 1 jaar gevang, 100 fr. boete of 1 maand gevang en toepassing van het artikel 26 op de wet van landlooperij dit artikel zegt, na verlooptijd tijd van haar jaar gevang zij ten dienste is van t gouver nement tot hare meerderjarigheid. Donderdag morgend ging de genaamde Eugeen Ghysel naar de begraving van vrouw Liebaert na dat hij de familie gegroet had ging hij buiten bij zijne kennissen toen eens klaps al sprekende neerzakte en stierf, men denkt dat hij door oene aderbreuk getroffen werd. Een doktoor werd geroepen doch te laat, men heeft hem naar het gasihuis overge bracht. Camiel Sereu stond deze week met zijn paard voor d'herberg De Kalfaart. De koord waarmede hij het paa<d vasthield was rond zijn hand gedraaid, toen eensklaps het beest verschiet en op vlucht ging, de koord spande zoo geweldig dat hij een zijner vingers gansch afgesneden werd. Bij Koninglijk besluit van 27 December 1905 is M. Eug. Froilure, eerst aanwezend ingenieur van 2° klas, bevorderd tot den graad van eerst aanwezend ingenieur van 1° klas: Onze hartelijke wenschen aan M. Eug. Froidure. Nous rappelons nos lecteurs que c'est le vendredi 2 Février qu'aura lieu sur la scène du ThéAtre d'Ypres, l'unique representation du Chef d'CEuvre du Maitre Daudet Sapho, pièce en 5 actes, dont, nous avons donné un apergu dans un pécédent article. Quand au Député de Bomhignac, toute politique est bannie, la devise du Comte de Chantelaur est celle-ci Rire, rire, et toujours rire. Done, allons voir Saqtio et ie Député de Bombignac. Hatons-nous, car dans chaque viile il y a ample moisson de bravos, et salie comble. De plus, la Direction désireuse de satisfaire son public, rembourserait au besoin dès le ler actes, tout spectateur croyant avoir se plaindre de la marche du spectacle. Schieting van Maandag 22 januari Kleinen hoepel Hoog getalPinteion Felix. Laag getalAertsens Lambert. Schieting van 24 Januari 1906. Gewone schieting. Masschelein 20 25 25 25 25 120 Burgho A. 25 25 20 20 25 115 Dehollander H. 25 20 20 20 25 110 Fol J. 20 25 20 25 20 ItO Yandevyver A. 75 20 20 25 20 110 Eerste raadgeving. Dat het gebruik van enkelvoudige mesten onder alle opzichten profijtelijker is, dan dat der samengestelde, daarover zijn al de land bouwkundigen het eeDS. We 1 is waar, wan neer men de prijzen van sommige mesten per 100 kil. berekend, beschouwt, zou men nog geneigd zijn te bekennen, dat die of die mest stof niet te duur is; doch onze landbouwers zien thans verder. Zij bekommeren zich maar weinig meer met de hoeveelheid, maar letten vooral op de hoedanigheid; in andere woorden, zij betalen hunne kunstmest liefst volgens den inhoud en kiezen alzoo het profijtelijkst. Om die zaak op te klaren, nemen wij een voorbeeld. De guano, anders eene goede meststof, met haren inhoud van 7°/, stikstof, 10 phosphoorguauo en 2 potasch wordt ons heden aan den prijs vau 24 fr. de 100 kil. aangeboden. De verstandige landbouwer moet al wel eens Dagerekcnd hebben, hoeveel men aar de eenheid der 3 bestanddeelen betaalt, en naar eenen uitweg gezocht om dezelfde samenstelling in andere enkelvou dige stoffen goedkooper te vinden. Misschien heeft hij de oplossing reeds gevonden, zoo niet, ian willen wij hem graag een handje toesteken en wij beginnen. Voorde stikstof behoeven wij nauwelijks 50 k. nitraat aan 25 fr, de 100 k. of 12,00 fr. Het noodige phosphoorzuur vinden wij in ongeveer 66 k. superphospbaat van 15% inhoud, voor de som van 3 frs. (0.20 fr. de eenheid). Slechts 4 kil. chloorpotascb met 50 °/0 inhoud zijn er noodig om de opgegeven hoeveelheid potasch te leveren en vergen slechts eene uitgaaf van 0,80 fr. (0,40 fr. de eenheid). Aldus bekomen wij 50 k. -|- 60 k. j- 4 k. 120 k. mest, de zelfde inhoud daarslellende als guano, voor de som van 12,50 fr -j- 3 fr. 0,80 fr. 16,30 fr. of 4.70 fr. minder per zak als de eerste meststof. Deze bereke ning zegt ons reeds klaar, dat enkelvoudige mesten de voordeeligste zijn. X. ELIXIR D' AN VERS stilt maag en buikpijn. Gomptant. Le marché manque toujours d'activiié et les cours sont en général peu résistants. Nos rentes n'attirent guère l'at- tention. Au coin des lots de villes on décline k 109 5/8 en Bruxelles 1886; il est vrai que l'on vient de procéder a 6 tirages successifs. C'est depuis avant hier que la période de conversion de ce titre est ouverte. Aux obligations nous relevons de bons cours en Sierra de Carthagène A revenu variable A 120; c'est décidément 6 fr. qui sera attribué a ce titre cette année. Un peu d'indécision dans l'allure des actions de banques Outre Mer 382 1/4 et crédit g1 de Belgique 132. En actions de chemins de fer on relève de la fermeié de central sud A 165 et de la lourdeur en fond Congo A 42121]2. Les tramways ne se montrent pas trés résistaats. La divid, Bruxellois ne vaut peu que 724 1/2 la puis. Caire est revenue A 660 2/2 mais en Floren- tyns sont bien tenues A 361 1/2. Les titres sidérurgiques manquent encore de tendances. Les charbonnages ne som pas mieux disposés non plus. Ces deux rubriques sont appelés A bénéficier les premières de la reprise des affaires, qui ne peut manquer de se déclarer a la première éclaircie. Les zincs sont visi- blement discatés Nébida 950. Les glaceries s'alourdissent aussi. Affaires des plus res- treintes en valeurs d'éclairage. De l'üésita- tion aux diverses; de la faiblesse en colo- niales sur des nou. elles peu rassurantes de l'enclave de Lado. Les actions étrangères ne sont généralement pas mieux. P. G. F. Proeft de Petit-Beurro Parein van Antwerpen. BURGERSTAND van den 19 tot den 26 Jannari 1906. Gcb oin. Vanseveriant Josephus, Frezenbergstr. Van Acker Alphonsus, Biindenliedenstr. Mahieu Maria, Brugge steenweg. Ververken Martha, Nieuwe Houtmarkt. Gastel Julianus, Meenensteenweg. Laroye Gerardus, Rijselstraat. Br. yne Aliéia, Alfons V. D. P. Bootnpi Huwelijken. Paeine Josephus, wisselagent en Boute Bertha, zonder beroep, beiden te Yper. Marg nneau Alexis, wachtmeester bij )w 4e regiment schutterij te Leuven en Breyn Philcmena, zonder beroep, te Yper. Verhaeghe Alphonsus, bloemist en Gontier Sylvia, zonder beroep, beiden te Yper. Sterfgevallen. Deladerière Sidonia, 25 j, zonder beroep ongehuwd, Bollingstraat. Gastelein Lucia, 84 jaar, zonder beroep echtgenoote Liebaert, Fnnciscus, PatKlst/ Verly Aloisus, 40 jaar daglooner, cchtgel noot Masscho Helena, Mondstraat. Bailleul Ludovieus, 46 jaar, ble.eke sgast weduwnaar van Watteeu Maria, och;genoot Velghe Celina, Beluikstraat. Bottelegier Germana, 6 maanden, Muizen- straat. Rogiers Maria, 62 jaar, winkelierster echtgenoote Verslyp Isidorus, Doorgarigstr. Gheyselen Eu.renius, 55 jaar, timmerman echtgenoot Knock: ort Maria, Monstraat. BALSEM, zuivere kinawijn, ver wekt eetlust herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwi ert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Te bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie-en reukverkooper. Groote Markt, 55. Yperen. Bentley's Extra Stout B. Y. B. Agent Bailleul Heugebaert. Nieuws zooals het volgende boezemt ons hier te Yper bijzonder belang in, en dit voor twee reden, ten eerste het betreft eenen gebuur en ten tweede, zulks is goed om te weten. M. A. Deraedt, 8 Kruisstr. te Poperinghe, schrijft ons Sedert een jaar lang leed ik aan vreeseiijke nierkwalen, mijne nachten waren slecht, en van 's morgens bij 't opstaan was ik reeds vermoeid, ik had zweetingen en verdruk kingen, rhumatiek, mijn water was troebel, ik verkzwakte alle dagen meer en meer en was verplicht mijn werk, ter oor zake van mijne pijnen te staken, de gevolgde behande lingen hadden mij in niets verlicht, ik was zeer ongerust, toen ik van de Foster Pillen voor de Nieren hoorde spreken ver kocht. te Yper in 1e Apotheek Becuwe, en ik beproefde ze aanstonds. Ik was zeer gelukkig reeds na weingen tijd eene zeer merkbare beternis in gansch mijnen toestand te bestatigen, en ik hoop wel, dat ik met de verpleging volgens de aanwijzingen van het bericht, voort te zetten weldra genezen te zijn; voor zulk eenen waardeerbaren uitslag reken ik het mij tot plicht mijne dankbaarheid uit te drukken met ze zeer aan te bevelen aan degenen, die aan dezelfde pijnen lijden. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het ken baar te maken Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M. Deyaedt gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Alge meen Depot voor België; Engelsche Apo theek Ch. Delacre, Goudenbergstr Brussel. Pacht U voor namaaksels, eisch het handteeken James Foster op elke doos. W Y. (10). Waarom nog hoesten? Wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eene flescü Borst Siroop De Pratere altijd voldoenen tt. "y Hïir 'i <r~~m w MEEST GEZOCHTE - r -•?, jaatüRfrr."

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2