VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. 2,50 fr. 's jaars, 3,00 fr. 's jaars, Twintigste jaar. Zaterdag 27 Januari 1906. Nummer 4. Het klerikaal ministerie door de oog eener naald gekropen. Hun rijk is uit en t' einde Klerikale scherreweg vau 5 1/2 millioen franks Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 AJle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzond* ring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Pubïicité, Magdaienastraat. Brussel Men woidt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onde.'teekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personualiteiten bevattende worden r.icï opgenomen. De abonnenten of de personen die wekelijks het weekblad niet ontvan gen worden vriendelijk verzocht het on mid lelijk te laten weten aan den uitgever rijselstraat, 59, teYper. De nieuwe inschrijvers aan het Weekblad kunnen een abonnement bekomen aan den prijs \an voor den buiten, (met den post) dit blad verschijnt wekelijks den zater dag namiddag. De inschrijvingen worden ontvan gen ten bureele van het blad. Voor de herbergiers die een abon nement nemen op ons blad worden prijskampen en vermakelijkheden, wel ke door hun gegeven worden zonder kosten opgenomen. De niet geabon- neerden betalen voorop. Kermisklok, doodsklok! 't Is wel !t geval om het uit te roe pen. De kermisklok die luid over de redding van het ministerie, is de doodsklok die klept over het nade rend afsterven van de klerikale par tij. M. De Groote die zich bij elke kie zing aanstelde als onverzoenbare vij and van alle krijgsuitgaven, die in vele gemeenten van het kiesdistrikt optrad als anti-militarist, is nu al met eens, als door de hand Gods geraakt, de grootste bewonderaar van forten en soldaten geworden, Ja, ja, na zes maanden lang het wetsontwerp op Geschiedkundig Roman. Wie weet inderdaad of dan de snoode Wouter zijn boos ontwerp hadde durven uitvoeren; sprak Gozewijn nadenkend. En een tranenvloed sprong dan uit de oogen der gevoelige Lente Van den Broecke en zij gaf zich aan de bitterste wanhoop over. Die herhaalde tooneelen van droefheid en treurnis troffen Artevelde diep. wat meer is, Raas van Herzeele had eindelijk zijne pogin gen bij die van zijnen zoon en Philips echtge- noote gevoegd, zoodat de Ruwaard ten slotte genoodzaakt was aan de wenschen van gade en vrienden toe te geven. Ondanks de eischen der staatkunde, werd hij ver plicht ernstige middelen te beramen om Kerste aan pleegmoeder en minnaar weder te schenken. Vergezeld van Lente, van Goze- wijn en van eenige wethouders, begaf hij zich achtervolgens naar ce bijzonderste ste den van Vlaanderen met het dubbele doel ■alom een verbond met Gent te bewerken en de forten voorgesteld te hebben als eene nuttelooze en abominabele mil- josnenverbrassing stelde een amende ment voor uit enkel partij belang! Ja, anders niet dan uit partijbe lang, want indien M. De Groote het ontwerp op de forten zoo slecht vond de miljoenenverbrassing zoo gewel dig afkeurde en ze toch stemde om het klerikaal ministerie aan het roer te houden, doch met eene meerder heid van slechts 3 stemmen. Wij, liberalen, kunnen ons anders niet dan ons over die kazakkeering verheugen Heden de triomfklok voor de red ding van het ministerie In Mei de doodsklok voor de kleri kale partij Het is er ver meê ingeschept, met de klerikale regeeringhet schoonste van haren tijd is voorbij, hare dagen zijn geteld. Ieder nieuwe dag die aanbreekt, brengt voor ons eene verzekering te meer bij van den nabij zijnden en on vermijdelijk en val van het klerikaal gouvernement. Niet alleenlijk zijn al de oppositie partijen den huidigen toestand moede maar zelfs katholieken beginnen op te staan en zich vijandig te toonen aan het tegenwoordig klerikaal be stuur. Zulks geeft soms aanleiding tot te vens tragische en komische toonee- len, als het haarkenpluk tusschen de twee allerklerikaalste heeren Woeste en Beernaert, in de kamer, ofwel tot kostelijke veropenbaringen als die tevens Kertste te verlossen zoo het mogelijk ware. Alom werd hij met de levendigste bewijzen van vreugde en verknochtheid ontvangen. Veurne, Nieuwpoort, Damme, Oostburg, Sluis en Yper onthaalden hem met ware geestdrift en roemden hem als den Redder hunner vrijheden. Beschermer en Verdedi ger hunner voorrechten. In de laatste stad verzocht men hem zelfs vau uit een spreekge stoelte, vóór de Halle opgericht, de menigte tot moed en volharding aan te manen en vervolgens de kiezing der schepenen voor te zitten. Tot dan echter, had hij over het wezenlijk verblijf van Kerste enkel onbepaalde inlich tingen kunnen inwinnen. Wel hadden de boden, die men sedert eenige weken uitzond het bericht gebracht aat Daneel van Hale wijn met zijne dochter en Wouter van Massemen te Kortrijk geweest waren, maar men wist niet zeker of zij vandaar den graaf waren gaan vervoegen, dan of Kertste naar het "en of ander kasteel gevoerd was Dat gebrek aan juiste inlichtingen had Lente door Woeste laatstleden te Gent ge daan en die luidt: Wij, katholieken, leven in een huis waarvan de grondvesten ge schokt zijn. y> Openhartiger kan een klerikaal al moeilijk wezen, doch die verklaring is troostend, want ze is een blijkend bewijs dat de klerikale partij bedor ven is van binnen als van buiten en dat ze met vrees den vervaldag van 1906 tegemoet zien. Mijnheer Buyl in de Belgische Reken kamer een klerikalen scherreweg van 5 1/2 millioen frank ontdekt, gepleegd door het beheer van finatiën ten nadeele van het ge meentefonds. Wat is het gemeentefonds In i860 heeft wijlen minister Prère-Orban het stelsel der Octrooien afgeschaft, w. z. de belastingen welke de gemeenten hieven op allen invoer van levensmiddelen, dranken, kleedingstukken en andere voorwerpen van eerste noodzakelijkheid. Om de gemeenten te vergoeden voordat verlies van inkomsten, stelde M. Frère-Orban het Gemeentefonds in krachtens de wet van 18 Juli 1860, waar van artikel 2 luidt als volgt: De gemeenten wordt een aandeel van 41 ten honderd toegestaan op de bruto ontvangsten van allen aard in het postwezen de inte grale» ontvangstenderrechten op den invoer van koffie35 ten honderd op den ontvang sten der aceijnsrechten van wijn, alkooi,, bier azijn en suiker. Art. 3. De verdeeling van dit fonds geschied tusschen gemeenten in verhou ding van het bedrag der belastingen wel ke zij betalen aan den staat. Uit deze wetsbepalingen volgt, dat het Ge meentefonds jaarlijks Eene som van verscheidene milj oen frankdaarstelt, waarmee onze Napoleon van van den Broucke diep bedroefd en niet zelden gaf zij hare teleurstelling in bittere klachten lucht. Die verregaande treurnis zijner gade pijnigde Artevelde uitermate. Hij begreep dat die gedurige spanning heure gezondheid moest krenken en besloot daarom ten spoedigste naar Kortrijk te reizen. «Zouden wij daar beter gelukken? vroeg Lente wanneer Philips haar het ver trek naar die plaats aankondigde. 't Is te hopen; overigens dit is ook het gedacht van den heer van Herzeele; ant woordde de Ruwaard. Het spijt mij zelfs niet eerder daar heen getrokken te zijn, wijl ook de soldenier van Male, naar het zeggen van onzen vriend, "an gevoelen was dat Daneel en Kerste naar het zuiden ge vlucht waren. Stellen wij dan niet uitverklaarde de vrouw eenigzins opgebeurd en zich met de hoop van den drenkeling, die eene red dingsplank grijpt, aan dit laatste vooruit zicht hechtende. Te Kortrijk werd de Ruwaard insgelijks met veel gulhartigheid onthaald en eveneens finantiën omspringt met zekere vingervaar digheid welke de heer Buyl Vrijdag 2211. aan 't licht heeft gebracht in de Kamers. Ziellier, lezers, hoe het beknopt verslag der Kamerzitting dit' incidentje weergeeft: DE HEER BUYL.Dezer dagen ver weet ik den heer minister dat hij de hand had gelegd, op 5,400 000 Irank, van welke som de gemeenten 35 f t.h. moesten trekken Herhaalde uitroepingen) 't is een zeer ge wichtig vraagstuk, WANT HET GELD EEN GELDELfJKEN SCHERREWEG. (Gelach Sedert 1860 is het steeds de wet, die de verdeeling der ontvangsten regelde tusschen Staat en het Gemeentefonds. De waarheid is, dat de heer minister van financiën op dat geld enkel de band beeft ge legd omdat hij het noodig had, ten einde de eindregel! ng der gewone begrooting over het dienstjaar 1903 met een batig slot te kunnen opma ken. In afwachting lijden de gemeenten een gevoelig nadeel; ztj verliezen 35 t. h. op 5,459.680 frank, 't is te zeggen nagenoeg twee millioen (1,910.860 frank) of ongeveer 28 centiemen per inwoner voor gansch het land. Dat maakt 12,000 frank voor eene stad als Oostende en 1,000 fr. voor eene ge meente van 3.000 tot 4,000 inwoners. Ik daag de Regeering uit om ons de brief wisseling tussctien de Rekenkamer en het departement van financiën mede te deelen. De uitleggingen door minister M. de Smet de Kaeyer gegeven, bedoelen enkel de brieven welke het beheer van financiën zelf heeft ge schreven aan de Rekenkamer. De opmer kingen welke deze heeft gemaakt over deze onregelmatigheden, deelde de heer Minister aan de Kamer niet mede en M. MECHE- LYNK, liberale afgevaardigde voor Gent, heeft de beweringen van M. Buyl bekrach tigd in deze voege DE HEER MECHELYNCK. Tijd ont breekt om ai de deelen der begrooting te be handelen maar de kwestie, door den heer Buyl opgeworpen is van groot belang. Wat het bewijs is dat daar gansch eene briefwis seling tusschen de rekenkamer en den minis- vergden de staatszaken er in den beginne al zijnen tijd. Met Gozewijn was dit echter het geval niet en 's daags na de aankomst kon hij, bet hart met zoete hoop vervuld, aan Lente mededeelen dat Kerste zich, naar alle waarschijnlijkheid, in de nabijheid van Korti'ijk bevond. Kerste te Kortrijkriep de vrouw, die, in hare opgetogenheid, slechts ten halve de mededeeliDg van den jongeling begrepen bad. Niet te Kortrijk, Ver Artevelde; ver beterde Gozewijn, «maarzij is hier geweest. De Kastelein der herberg waar ik afgestapt ben, heeft mij eene zoo juiste beschrijving van haar, van iiaren vader en den snooden Massemen gegeven, dat er geene vergissing mogelijk is. Zij hebben, een paar weken geleden, in dezelfde afspanning vernacht en zijn vervolgens naar Waalsch-Vlaanderen getrokken. Dan zal het ons moeielijk zijn Z9 te achterhalen, wijl de Leliaarts daar almach tig zijn klaagde Artevelde's gade. (Wordt voortgezet.) WEEKBLAD (43» Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1