COURSES D'YPRES Verdronken. l'Ecole d'Equitation Dimanche 4 Juin 1899, Ongeluk. 2500 FRANCS DE PRIX. 1" Avis. 2me Avis. 3me Avis. Snel wielrij dersmaatschappj Rapid Club. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 18 tot den 25 dezer maand. Roeselare. Meenen. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. «De aankomstder vreemde sprekers Ten 6 ure 's avonds vele volk aan de statie, nieuwsgierig om priester Daens te zien... die niet en kwam. Algemeene teleurstelling. «Inzijne plaats kwam Mijnheer Planquaert, van de zoo gezeide Christene Volkspartij, in gezelschap van den socialist F rans Shaw, letterzetter van den Vooruitenden brusselsctien radikaal Paul-Kmile Janson.» Dit is een kolossale leugen. M Planquaert was niet in gezelschap van M. Shaw, want deze laatste was reeds van 's morgens vroeg te Yperen en woonde zelfs om li ure eene vergadering bij die in het Brouzen Hoofd plaats had, ls een De Meeting. begon rond 6 1/2 ure in de zaal der Oud- Pompiers. Mijnheer Polydoor Vermeulen zat voor en voerde eerst het woord om de vreemde sprekers te ver wellekomen. Nog een leugen. M P. Vermeulen nam het woord om het doel der Meeting uit te leggen. Hij kon de vreemde sprekers niet verwellekomen, aangezien zij nog niet toege komen waren, en maar in de zaal getreden zijn terwijl gezel Shaw reeds volop aan het spreken was. Is twee. Daarna, gelijk te voorzien was, viel hij uit tegen den heer burgemeester Surmont uit reden dat de stadstooneelzale voor de meeting was geweigerd geweest. De waarheid is dat M. Vermeulen geen uit- valgedaan heeft tegen BurgemeesterSurmont- maar dat hij zich bepaald heeft met tezeggen dat hij, om de meeting op een onzijdig terrein te geven, eene schriftelijke aanvraag aan het Stadsbestuur gedaan had en dat de Burge meester op het laatste oogenblik deze aan vraag beantwoord heeft met eene weigering Is drie. Welk gedacht moet men hebben van de fatsoenlijkheid en beleefdheid van kerels, die op de muren der stad plakkaarten uit- hangen waarin zij goedsmoeds beschikken over de Tooneelzale, vooralleer zij die ge- vraagd hebben? Nog een leugen. De aanvraag tot het be komen der Tooneelzaal was gedaan vooraleer de plakbrieven uitgehangen werden. Is vier. Wat de fatsoenlijkheid en beleefdheid der Kerels (Je inrichters) betreft, wij mogen stout weg verklaren dat zij deze van den hoffelij- ken Burgemeester overtreft. Want het is algemeen gekend dat die fatsoenelijke en beleefde man zich dikwijls bij de hooren laat trekken om eene vraag zijner ingezetenen te beantwoorden. Ten andere, het zou de eerste maal niet geweest zijn dat de Tooneelzaal voor eene meeting zou toegestaan zijn geweest. Wij herinneren ons Burgemeester Surmont in de tooneelzaal gezien te hebben wanneer over drie of vier jaren eene Meeting gegeven werd voor de Evenredige Vertegenwoordignig. De Burgemeester wilde zich toen doen door gaan vooreen partijganger der E. V. maar sedert zijn de zaken veranderd; P. Boomheeft gesproken en zijn slaaf moet buigen, Het scheen aan den Gitoyen Shaw dat er jusit niet te vele volken was....» Nieuwsblad, er waren maar menscben. Is dat niet veel?.... Is vijf. en daarom op zijne aanvraag liet men het nieuwsgierig vrouwvolk dat buiten stond, naar binnen komen. Gezel Shaw handelde anders dan de kleri- kalen die, wanneer zij eene meeting beleg gen, het met gesloten deuren doen en slechts hunne slaven binnenlaten die wel hooren mogen maar zwijgen moeten. Met het vrouwvolk binnen te willen, bewees Shaw dat er in de liberale meetings niets gezegd werd dat de vrouw niet hooren mocht. Nu volgt een klein verslag over Shaw's aanspraak, verslag dat zoo vervalscht en verminkt is als de leugenaars van 't Nieuws blad alleen in staat zijn iets tè vervalschen en te verminken. Dan kwam de beurt van den radikaal Janson. Deze donderde tegen ons katholiek mi- nisterie en vond dat de nieuwe kieswet r, eene eerloosheid was. En hij had overschot van gelijk. De nieu we kieswet is het schandaligste, het eer looste, het verachtelijkste knoeiwerk dat een minister ooit heeft durven verrichten. Alle middels moeten in 't werk geleid worden om dat ministerie weg te vagen; en als 't niet weltighjk kon gaan, men moet.... revolutie maken. Dit is een zesde leugen. M. Janson heeft niet gezegd dat men moest revolutie maken, maar hij heeft luidop verklaard dat indien het katholiek ministerie niet wil gehoor geven aan de billijke wenschen van de meerderheid der Belgen, het de oorzaak zou zijn dat eene revolutie zou uitbersten. Zie daar de waarheid. Eindelijk sprak Hector Plancquaert, plaatsvervanger van Priester Daens. Wij en zijn geene revolutionnairs, zei hij, maar christenen en katholieken. Wij willen het Algemeen Stemrecht en de Evenredige Vertegenwoordiging en 't is daarom dat wij met de liberalen en de so- cialisten samenspannen. Zij ook hebben overschot van gelijk, want zij toonen dat zij belgisch bloed in hunne aderen hebben en niet willen bukken onder den hiel van dweepzuchtige mannen, die liever het land in het verderf zouden storten dan hunne heerschzucht af te leggen. Maar als 't ministerie weg is zullen wij elk zijne politieke vrijheid hernemen. Dit wil zeggen als de algemeene vijand verslagen is, zullen wij het verbond breken dat wij nu gemaakt hebben en elke gezind heid zal voor eigene rekening werken. Geen een oud-liberaal of doctrinair heelt daar den mond geopend. Geen een katholiek, noch senators, noch volksvertegenwoordigers, noch Burgemees ter, noch schepenen, noch gemeenteraads leden, heeft den moed gehad naar de mee ting te komen en te protesteeren tegen de beschuldigingen door de drie sprekers in gebracht. Als leiders van de partij der oud-libe- ralenals toekomende kandidaten voor de Gemeentekiezing van October, staan zij te recht voor de vierschare der openbare meening. Even als uwe meesters, die den moed niet gehad hebben hunne rechten te komen ver dedigen en ais lafaards hunne spioenen heb ben uitgezonden om te hooren wat er gezeid werd. Nu volgen eenige vragen die wij zonder aarzelen zullen beantwoorden Wie van de drie sprekers keurt gij goed? Alle drie, voor wat het Algemeen Stem recht en de Evenredige Vertegenwoordiging aangaat. Tot welke partij behoort gij nu? Tot de partij die recht, gelijkheid en vrij heid voor iedereen wil. Zijt gij socialist met Shaw, die u uitgeeft voor luiaards? Zijt gij oproermakers met Janson? 01 hebt gij misschien goeste zoogezeide democraten te worden en den opgeschors- sten Priester te volgen? Deze drie vragen zullen wij met eene an dere vraag beantwoorden. Tijdens de bespreking der wetDeVriendt- Coremaus, aangaande het gebruik van 't vlaamsch in bestuurzaken werd er een man gevonden die de Vlamingen voor schooiers uitschold, die durfde zeggen dat zyne stam broeders plaatskenjagers waren en die door alle gazetten van 't land, zoowel katholie ke als liberalen en socialisten aan den schandpaal gespijkerd werd, en de liefelijke benamingen kreeg van lafaard, verrader, Judas en bastaard-Vlaming. Ja die man was een Vlaming, een kind der Artevelde stad, het was uw meester, het was de senator van het Arrondissement en de burgemeester van Yperen, kortom, het was Baron Surmont de Volsberghe. Welnu op onze beurt vragen wij u: Zijt gij lafaards, verraders Judassen en bastaard-Vlamingen gelijk Surmont? Zijt gij bereid uwe stamgenooten te honen en te verloochenen gelijk Surmont het deed» Keurt gij dien geschandvlekten lafaard Judas verrader en verbasterden vlaming goed? Wij zullen met ongeduld uw antwoord verwachten. Dinsdag morgend heeft men de genaamde Marie Aman, vrouw Gourtequisse uit de stadswaters getrokken. Volgens wij verno men hebben handelde zij in wanhoop ten ge volge van huiselijk verdriet. avec le bienveillant concours de a S tires de relevée. Woensdag noen is de bliksem gevallen op de hofstede gebruikt door Vanhaeverbeke te Staden. Eigenaar M. VanPraet te Gent. De schuur stallingen en wagenkot met gansch den inhoud, waaronder 2 koeien zyn tot asch verbrand. Alles is verzekerd. I. Course au trot monté, pour che- vaux de 3° série. 350 francs, dont 175 au premier, 100 au second, 50 au troisième et 25 au quatrième. Entrée 17.50 fr., moitié for fait. Poids 70 kilos. Distance 3000 mètres. II. Course au trot monté, pour che- vaux de 2* série. 400 francs, dont 200 au premier, 100 au second, t30 au troisième et 40 au quatrième. Entrée 20 fr., moitié for fait. Poids 70 kilos. Distance 3000 mètres. III. Course au trot monté ou atte- lé, hors série. 600 francs, plus une poule de 5 fr., dont 300 et la moitié de la poule au premier, 150 et un quart de la poule au se cond, 100 et l'autre quart de la poule au troisième et 50 au quatrième. Entrée 30 fr. Poids 70 et 100 kos. Distauce 3000 mètres. IV. Course au trot attelé, pour che- vaux de 1" série. 650 francs, dont 350 au premier, 150 au second, 100 au troisième et 50 au quatrième. Entrée 30 fr., moitié for fait. Poids 100 kilos. Distance 400 mètres. En réunion du 14 mai 1899, le comité du sport hippique d'Ypres, a décidé que la location du buffet prin cipal a établir, le jour des courses, dans l'enceinte du pesage, au frais plus haut soumissionnaire, se fera le 28 du mois de mai de cette année, a midi précis, au café du Sultan, grand place a Ypres, et c'est pour trois an- nées consécutives, avec faculté pour le locataire de pouvoir renoncer tout les ans, moyennant d'en prévenir le comité par écrit, au moins deux mois avant la course suivante. La commission du sport hippique a l'hon- neur de porter a la connaissance du public, que l'École d'Equitation commencera son intéressant travail a 2 heures. Les courses au trot monté et attelé com- menceront a 3 heures précises pour se ter miner a 4 1/2 heures. L'École d'Équitation terminera la fête par un concours de sauts en hauteur qui durera 30 minutes. Les personnes qui désirent se faire inscrire comme Membres Protecteurs (10 francs, carte de familie habitant sous le même toit) sont priées de s'adresser jusqu'au 28 Mai inclusivement chez Monsieur Auguste Brun- faut, rue de Lilie, ou chez Monsieur Louis Vandoorne, Place Van den Peereboom i Ypres. Après cette date les inscriptions ne seront plus reyues. Op zondag 18 Juni geeft deze maatschappij op het plein d'amour eenen grooten prijs kamp voor SNEL WIELRIJDERS (Velocipeden). en Automobllen. Iedereen herinnert zich nog het feest wel ke deze maatschappij één jaar geleden gege ven heeft. Geen wonder of dit feest zal dit jaar nog meer aantrekkelijkheid aanbieden. Reeds kan men kaarten bekomen bij dé leden dezer maatschappij. BURGERSTAND van den 19 tot den 26 Mei 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 7. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Vanhoutte Henri, fabriekwerker, en Room Helena, dienstmeid. Bollengier Georges, schilder, en Grymon- prez Christina, kantwerkster. Wolters Georges, schrijnwerker, en Du- prez Louise, dagloonster. Coutelle Emiel, kleermaker, en Gekiere Alix, dienstmeid. Vancampo Pieter. schoenmaker, en Ver- camer Maria, kantwerkster. Bolleyn Jeroom, metser, en Sigier Felicia, dienstmeid. Wouts Arthur, schrijnwerker, en Demey Gelina, zonder beroep. Parein Edmond, fabriekwerker, en Lacan- te Maria, kantwerkster. Overlijdens. David Catherina, 71 jaar, zonder beroep, wed.vanLombaert Constance,Brielen-bui ten. Markey Cecila, 76 jaar, kloosterlinge, Plaats Paleis van Justitie. Fertinel Arthur, 33 jaar, wever, echtge noot van Percque Helena, Cartonstraat. Mevrouw de Ghelcke Jeanne, 25 jaar, echtgenoote van Messire Theodoor ridder van Elewyck, Boterstraat. Aman Maria, 36 jaar, huisvrouw, echtge noote van Gourtequisse Pieter, St Jans-buiten. Desain Michel, 60 jaar, olieslager, weduw naar van Dommecent Maria, Blauwe leliestr. Einders beneden de 7 jaren Mannelyk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 0. Geboorten. Mannelijk gesl. 7. Vrouwelijk gesl. 5. Huwelijken. Arthur Gelein, bediende aan den ijzer weg en Emma Gouwy, kleermaakster. Sterfgevallen. Vangheluwen Leonie, 62 jaar, werk vrouw, echtgenoote van Fidelis Glabau, Val kenberg. Loones Charles, ongehuwd, oud 65 jaar, werkman. Wijk H. Einders beneden de 7 jaren, Mannelyk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 0. Eene lQOjarige. Op ln Juni worden al hier groote feestelijkheden ingericht ter eere der honderdjarige Buyse Theresia, die alhier in het Godshuis verblijft. Het lOOjarig vrouwken Buyse is alhier algemeen geacht, is nog flink te pas, zingt zelfs heel vroolijke liedjes en is nog geens zins van zin ons tranendal te verlaten. Zij is onder alle opzichten kloek en gezond en komen er geene verkwikkelingen, nog goed om tien jaar te leven 1 Op ln Juni zal het gansche Oudmannen- en Vrouwenhuis in feest zijn. Maandagavond werd te Halewijn, in de Schoolstraat, plotseling een kostganger van het godshuis zinneloos. De ongelukkige sprong op de voorbijgangers toe en wilde ze bijten. Twee veldwachters hadden de groot ste moeite den zinnelooze naar den poiicie- posi te krijgen, waar men hem het dwang- kamisool moest aantrekken. Na geneeskun dig onderzoek werd de arme man, zekere J. B...., 48 jaar oud, naar het Hospitaal St- Sauveur, te Rijsel, gevoerd. M. Vincent, apotheker, rue de la Limite, te Brussel. Ik leed reeds lange jaren aan jichtige rheumatiek. Na alle geneesmiddels uitgeput te hebben, nam ik, op aanraden van mijnen geneesheerhet anti-rheumatiek en anti- flerecijn Elexir Vincent. Van de eerste da gen hielden mijne pijnen op, mijne gansche herstelling volgde weldra. Ik ben er, MijnheerVincent,zeerdankbaar voor en beveel zijne bereiding aan al de jicht en rheumatieklijders. Louis Fra.nqois, restauratiehouder, quai au Bois a, brüler, 39, Brussel. Depot bij M. C. Libotte, apotheker Boomgaardstraat, Yperen. Prijs: 3 fr.de flesch. (38) Kortrijk. Stoutmoedige dieven. Een agent vreeselijk gebeten. - De agenten Buelens en Dujardin betrapten verleden nacht op het grondgebied van Wevelghem, drie kerels welke in de woning poogden te bre ken van M. G. Desmet. TT» HM"

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2