Tegenstrijdigheden in de nieuwe Regering Moeder, die op Vlaandren waakt Warden Oom te Hooglede naarVlaamse trant herdacht H. Bloedprocessie Pé VLAMYNCK Maria Assumpta het nieuwe Retraitenhuis voor Priesters te Dadizele door Mgr DeSmedt ingewijd POPERINGE - IEPER - WERVIK Maandag 3 Mei gaat de Hulde door al de Vlaamse standen aan de Volks- schrijver die Vlaanderen metterdaad gediend heeft I«ifc»y*_c>cm p I - ,r... vererend leerzaam nuttig De Westvlaming is een Maria-kind" Neem deel aan de „Maria-prijskamp" uitgeschreven door de BANK VAN ROESELARE Walen protesteerden reeds. Geteisterde Vlamingen zwijgen De portefeuille-verdeling J keimes and... Mariamaand! 50» JAAR. Nr 18. 12 Blx. Prijs 3,— Fr. ZATERDAG 1 MEI 1954 Meer dan 900 priesters woonden de Priesterdcg bij in dit Vlaams Genadeoord NIEUWSBLAD VOOR WESTVLAANDEREN ONZE 3 UITGAVEN: UITGAVE De goede zaaier BUITENLANDS OVERZICHT EIGENAARDIG ONGEVAL TE ZWEVEZELE Maandag-, in de late avond, reed een personenwagen met geweld een huis binnen te Zwevezele. De beide inzittenden werden gewond. Twee personen, die zich in de kamer bevonden, waar de auto bin nenreed, bleven als bij wonder ongedeerd. De foto geeft een duidelijk beeld van de aangerichte schade. Niet alleen is het mystiek hüwe- lijk van de regeringspartners een absurd geval op sociaal gebied, ook op andere terreinen kan men veel tegenstrijdigheden waarnemen. Nemen wij bijvoorbeeld het even wicht in de portefeuille-verdeling Het aantal portefeuilles toege kend aan de liberalen is buiten alle verhouding tot hun parlemen taire getalsterkte. Tijdens het ho mogeen bewind verweten de socia listen aan de C.V.P. dat zij al de ministeries bezette, zonder dat meer dan de helft van de kiezers voor de C.V.P. gestemd had. die desniettemin de volstrekte meer derheid veroverd had. Deze zelfde socialisten hebben thans een regen van ministeriële portefeuilles laten neerzijgen over de liberale partij de onbeduidendste van de traditio nele staatspartijen. Niet alleen bezetten de liberalen 7 ministeries, zij krijgen tevens al de hefbomen van de economie in handen Financiën. Economische Zaken, Oninbare Werken. Land bouw, Middenstand, Koloniën. Een waterhoofd op het lichaam van een dwerg DE VLAAMS - WAALSE VERHOUDINGEN Hier zijn de tegenstrijdigheden nog meer in 't oog vallend. De nieuwe regering biedt niet de minste waarborgen in Vlaams op zicht. Het Vlaamse land is er in vertegenwoordigd door de Heren Van Acker 'Brugge), Lilar (Ant werpen), Liebaert (Gent), Spinoy (Mechelen), Van Glabbeke (Oost ende). Anseele (Gent), en ook door dhr Vermeylen (Brussel). Het is bekend, dat de heren Li lar, Liebaert, Van Glabbeke, An seele geografische Vlamingen zijn die het Nederlands te min achten cm in de huiskring gesproken te worden. Ook de zoon van Eedje Anseele De politiek die zal nagestreefd worden, wordt overigens duidelijk wanneer vernomen wordt dat de uitslagen van de talentelling zullen gepubliceerd worden. Dit betekent dat de vervalste opgaven van Ron- se, Edingen, de Voerstreek en el ders kracht van wet zullen krijgen met al de daaraan verbonden ge volgen. Op het laatste sociaal con gres werd deze bekendmaking be streden door Antwerpse socialisten. Zullen deze de moed hebben dit ook te doen ter openbare zitting in de Kamer De enige strijdende Vlaming in de regering is dhr Spinoy. Of hij het alleen zal kunnen bolwerken in de regering is een ander paar mou wen. Want de Walen, die werke lijk geen reden tot klagen hebben bij de samenstelling van de nieuwe regeringsploeg hebben ai de kop pen bijeengestoken, om aan Minis ters een lange lijst van Waalse grieven voor te leggen. Het heet dat de Walen benadeeld zouden zijn door het feit dat de posten van Eerste Minister, Voorzitter van de Kamer en van de Senaat aan Vla mingen zouden toekomen. Dit laatste is o.m. nog niet definitief uitgemaakt, maar zoveel is zeker als het allemaal Vlamingen zijn zo als dhr A. Van Acker, zij op hun beide oren mogen slapen. De Vlamingen, die in de regering werkelijk niets in de pap te brok kelen hadden, hullen zich in een serene kalmte. Helaas... zou de dichter gezegd hebben. HET is Mei, de blijde Mei Blijde Mei voor allen, groot en klein die winterbeu, de Mei ingaan; de maand waar alles leeft, groeit, vooist en zingt, alles wat tot de leven de natuur behoort. 't Is Mei en in die maand wenden we ons tot Haar die is de Moeder van het ware leven; die aan het dode mensdom de Verlosser schonk en ons aller Moeder werd. Moeder van God en van de mensen Die titel hebben Haar niet dichters of schrijvers gegeven; die zijn gewoon te overdrijven. Die titel werd Haar niet geschonken door geleerden of redenaars. Die titel werd Haar geschonken door God zelf en O. L. Heer gaf ons wanneer Hij naakt op 't Kruis hing het kostelijkste dat Hij bezeten had DIE Moeder. Lieve Vrouwe Mijn Moeder Gods Moeder, Gij zijt ook mijn Moeder; ik weet niet, maar ik heb toch schroom wanneer ik dat bedenk, en toch, als een klein kind kom ik dan toch tot U gelopen en noem U zo gaarne en zo hertelijk Moeder In die Meimaand kniel ik voor uw beeld, thuis, in de kerk of langs de baan O Maria, die daar staat, Gij zijt goed en ik ben kwaad. i Wilt Gij mijn arme ziele gedenken, 'k Zal U een Ave Maria schenken. In die Meimaand zullen we 's avonds bij uw kapellen samen komen... Nabij de veldkapel; en daar, in de rust van de avond, waar alleen een merelaar of een lijster zingt, de pater noster bidden; het heerlijke koor waar kinder-, vrouwen- en zware mannenstemmen 'n ware melodie scheppen. Dan is het daar zo goed, zo stemmig, zo vredig. Dan hangt er vrede over land en veld, niet als een nevel, niet als mist, maar die rustige vrede van de blijde zonne-morgendan hangt, dan... huist die zelfde rust en vrede in ons gemoed, dan... smaken wij die rustige vrede. MIDDEN bloemen en licht zult Gij staan, Moeder, in deze kerk. In de vroege morgen zullen, van de verschil lende wijken van parochies in stad en te iande, oude mensen komen bidden en spreken met U, de handen vouwen en... vragen, Moeder Nooit vragen kinderen tevergeefs aan moeder, nooit zelfs gaan de gehuwden naar moeder of zij heeft iets over voor hen; want een moeder weet niet wat vra gen is, zij weet alleen wat geven is, Hoe zijt Gij dan, Lieve Vrouwe, die verre de beste aller moeders zijt 1 We zuilen gaan in bedevaart, een bedevaart van de familie, een bedevaart van de parochie, een bedevaart van orga nisaties, naar die vele plaatsen in onze provincies, waar Gij vereerd, waar Gij aanroepen wordt, onder alle soort namen en titels. Want Gij, Moeder, zijt in wer kelijkheid de Moeder die alle titels draagt. We hebben ze U niet gegeven, we hebben ze leren kennen bij erva ring Troost in nood, O. L. Vrouw ter Rust, O. L. Vrouw van Bijstand. We zullen bedevaarten, och noem ze mij, die plaatsen en plaats jes in Vlaanderen En deze keer zal het echt bedevaren zijn; geen uitstapje, geen fietstocht, geen autoritje, maar een bede tocht en ook wel een... boetetocht. Want Gij zelf, Moeder, hebt te Lourdes, te La Salette en te Fatima met nadruk gewezen op die boete We kunnen zo nukkig zijn, zo grillig, zo koppig We kunnen op sommige dagen in ons leven U helemaal ver geten, U en O. L. Heer te schande zijn. Maar dan worden wij weer uw groot Moederhart gewaar en in waar spijt en berouw keren wij tot U terug. Wij zijn grillig; Gij zijt goed wij zijn kwaad. WE noemen U, O. L. Vrouw van Vlaanderen Wij durven U zo noemen, maak Gij, o Moeder, dat het waar blijve Och ja, er is geen gezin waar uw beeld niet hangt of staat, ook daar, och arme waar men nooit knielt. Toch zou men uw beeld niet willen missen. Moeder, maak dat Gij daar weer thuis hoort. Gezinnen zijn er wel, Moeder, waar Gij in... slecht gezel schap staat of hangt... en waar in de zelfde «keuken» dingen hangen, waar Gij de blikken van afkeert. Waak Moeder, over die gezinnen; ze gaven toe aan de nieuwe, aan de gekke tijd. Moge het daar veranderen, om Uwentwille Waak Moeder, over onze jeugd. Uw kinders zijn het, die meisjes en jongens, die 't zo nauw niet meer opnemen en niet meer weten hoe zeer zij U bedroeven. Jongens en meisjes van Vlaanderen zijn het die de oude tradities verloochenen, die eerbaarheid van de ouders geringschatten en al wat vreemd en onheems is nalopen. Moeder, leer hen schoon te zijn in onge repte reinheid Waak Moeder, over de gezinnen. Kinderzegen, kinder vreugde, kinderweelde... Waar al de kinderen uw kinderen zijn. Help die vaders en moeders die in de strijd leven, strijd voor het dagelijks brood van hun kinderen, en de bittere strijd voor de gaafheid van hun kinderen. Maak Moeder, dat de Lieve Heer, nergens meer dan hier onder onze gezinnen en hun kinderen, blommekesmag lezen en kiezen,... priesters, zendelingen, kloosterlingen, uit ons volk gekozen in de dienst van O. L. Heer en in uw dienst, Moeder Moeder die op Vlaanderen waakt, schenk ons volk uw zegen IN dit Maria-Jaar willen wij, Lieve Vrouw van Vlaanderen, worden en blijven de beste uwer kinderen. Wij houden van U als geen ander volk. Gij weet het, maar we kunnen, als kinderen, wispelturig zijn. Zulke kinderen vooral hebben... Moeder nodig. Bewust van deze... grilligheid komen wij in kin derlijk vertrouwen uwe hulp inroepen. Moeder, wanneer van alle kerktorens de klokken de Mei maand zullen aankondigen over' Vlaanderen, zult Gij uw volk kunnen aanschouwen... geknield voor uw beeld, thuis of in de kerk... U smekend Moeder, waak over Vlaanderen Dit jaar, meer nog dan de vorige, zal ten allen kante voor de over- talrijke Mariakapellekens in stad en te lande, de Maria-devotie tot uiting komen. In dit Mariaal jaar valt ons Vlaamse volk vuriger dan ooit Moeder Maria te voet. Het grote genadeoord Dadizele, waarheen jaarlijks duizenden be devaarders optrekken, kende Maan dag 26 April zijn jaarlijkse Pries terdag. Ruim duizend seculiere priesters en priesters-kloosterlingen waren samen met Z. H. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, naar dit Vlaams genadeoord geko men om er Maria's voorspraak af te smeken over hun apostolaat. De eigenlijke priesterdag begon te 14 uur met een conferentie door Monseigneur in de Basiliek, die al deze tijd voor het publiek gesloten was. Vervolgens werd gezamenlijk de traditionele Ommegang gedaan Daarna begaven de aanwezigen zich processiegewijze naar het kas teel dat enkele maanden geleden ae eigendom werd van het Bisdom en dat thans ingericht is als Re traitenhuis voor Priesters onder de benaming Maria Assumpta Alvorens tot de plechtige inwij ding over te gaan hield de Bis schop er aan ten overstaan van al de priesters een dankbare hulde te brengen aan Z. E. H. Pastoor De- weer van Dadizele, die onverpoosd ijverde voor het tot stand kooien van dit Retraitenhuis. Ten aanzien (Zie vervolg blz. 7) Met de Basiliek van Dadizele In de achtergrond, heeft men van uit het park een heerlijk zicht op het nieuw Retraitenhuis voor Priesters. Vooraan ziet men de honderden priesters in wit roket, die de plech tige inwijding bijwoonden. Poperinge - Gasthuisstraat 19. I inrnuicDi - w/,»n |1IPPTW, A I Postab. tot l-'55: België 91 fr, Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. ixicowjolhu v WK WHI v iMMiNLZCKcm 5 Andere ianden. 4 fr. per week. HET WEKELIJKS POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE - MENEN - KORTRIJK VEURNE - N1EUWPOORT - DIKSMUIDE Boven Units: Z. E. H. Moncarey wijdt de nieuwe vlag van de Davidsfondsafdeling Hooglede. Middenr de met bloemen getooide grafzerk van Warden Oom. Links: een hoekje uit de Warden Oom-ten- toonstellingzijn schrijftafel. Onder links: de Overheden bij de gedenksteen aan de woning waar Warden Oom leefde en schreef. Wij herkennen hier v. 1. n. r.: Burgemeester Billiet, Schepen Deblae- re, Z. L. H. Moncarey, Schepen D'Hondt en Bestendig Afgevaardigde Storme. Midden: de onthulling van de gedenksteen door Burgemeester Billiet. Rechts: F. R. Boschvogel tijdens zijn toespraak bij het graf van Warden Oom. AI zijn de zes werkdagen van een week in een landelijke gemeente altijd druk bezet, vooral in tleze tijd van het jaar, dan heeft men er eveneens een handje van we» op één enkele Zondag een zwaar beladen feestprogramma af te wer ken. Dat was ten minste het geval te Hooglede, waar Zondag 25 Anri! door trimards, Davidsfonds en Ge meentebestuur, hulde gebracht werd aan Warden Oom. Hooglede, met zijn kraaknette dorpsplaats, had de beste kleren boven gehaald en de leeuwenvlaggen stonden er strak gespannen in de wind naast driekleur en blauw-witte Maria- vlaggen. Men had er zich voorzien op een grote dag en zo is het ook geworden, zelfs een lentezon in al lerbest humeur was van de partij. EERST DE TRIMARDS Spreekt men van Warden Oom, dan komen de trimards, de seizoen arbeiders, er in één adem bij te pas, want voor hen stonden zijn hart en zijn huis altijd open. Het waren dan ook de seizoenarbeiders die het eerst aan de beurt kwamen om de eerste voorzitter der sei zoenmannen té huldigen. Te 7.30 uur werd op hun verzoek een plechtige H. Mis opgedragen tot zielelafenis van hun Warden Oom en E. H. Joris Dejaeghere, Pastoor der Fransmans, sprak hen van op (je kansel toe over hun gro te vriend, die ontzaglijk veel voor hen gedaan had. Na de Mis kwamen de seizoenarbeiders sa men in afscheidsvergadering en werden nog enkele punten van practische aard besproken alvorens de grote trek naar het zware la beur in Frankrijk zou aanvangen. Dhr Paul Van den Eynden, natio naal secretaris der seizoenarbeiders, herinnerde nogmaals aan Warden Oom, de vriend van de trimard, de onvermoeibare medewerker van pasterke Denys en wiens droom het was van de seizoenarbeiders schone mensen te maken. HOOGLEDE EERT ZIJN GROTE BURGER In de parochiekerk van Hooglede was ieder plaatsje bezet toen te 10 uur de Hoogmis aanving, door Z. E. H. Pastoor Moncarey opge dragen tot nagedachtenis van War den Oom. Vooraf wijdde Z. E. H. Pastoor de nieuwe vlag der plaat selijke afdeling van het Davids fonds. Z. E. H. Hoorn,aert, Pastoor te Grupont, in de provincie Luxem burg, een oude vriend van de ge vierde schrijver, hield de kansel rede en riep een beeld op van de man die het beste en schoonste dat in hem was liefderijk aan zijn volk heeft gegeven». Aan de offer gang, tijdens dewelke aan ieder aanwezige een gedachtenis van Warden Oom werd overhandigd, scheen geen einde te zullen komen. Na de mis werd een stoet ge vormd met muziek op kop. Alvo rens de stoet aan de eigenlijke op tocht zou beginnen, had vlak bij de kerk, aan de woning waar Ed ward Vermeulen de laatste 30 jaar van zijn leven woonde en waar hij al zijn werken schreef, de onthul ling plaats van een gedenksteen, in de gevel van dit huis ingemetseld. Onder de vooraanstaanden be merkten wij de Bestendig Afgevaar digden Lonc-ke en Storme, Burge meester Billiet en de Schepenen Deblaere en D'Hondt; Z. E. H. Pas toor Moncarey, Z. E. P. Caliewaert, Z. E. H. Dejaeghere, de hh. Amter, Algemeen Secretaris van het Da vidsfonds, Van Tyghem, afgevaar digde van het Davidsfonds, Gouw- bastuur Westvlaanderen, de Letter kundigen F. R. Boschvogel. André Demedts, Willem Denys en Fred Germonprez en talrijke vrienden en sympathisanten van Warden Oom. Wij bemerkten eveneens talrijke familieleden van wijlen Edward Vermeulen. Or.der de naaste ver wanten citeren wij: E.H. Marcel Vermeulen, Onderpastoor te Oost ende, Gerard Vermeulen - Adriaen uit Poperinge. Robert Vanderstiehc- len - Vermeulen uit Gullegem, Gas ton Gheysen Vermeulen uit We- velgem, Paul Vermeulen - Devos uit Hooglede, Maria Vermeulen en Van Tyghem - Vermeulen uit Egem. Schepen Deblaere, tevens plaat selijk vo.-rzitter van het Davids fonds, herinnerde in een toespraak aan het grote werk dat Warden Oom in deze woning tot stand bracht aan zijn 23 romans die hij er senreef. Zoals d= schrijver vriend was van alle standen, zo ook bren gen alle standen hem thans hulde. Dhr Deblaere roemde tevens de verdiensten van Warden Oom als stichter der plaatselijke afdeling van het Davidsfonds. Op verzoek van dhr Deblaere onthulde Burgemeester Billiet ver volgens de gedenksteen en nadat de zwart-gele wimpelverwijderd was, speelde de Fanfare van Hooglede de Vlaamse Leeuw, geestdriftig door de aanwezigen medegezongen. Burgemeester Billiet nam vervol gens het woord en deelde het be sluit van het gemeentebestuur me de, de voormalige Oude Roeselare- straat, die naast voormelde woning loopt, voortaan Warden-Oomstraat te noemen. Hij knipte vervolgens het lint door, dat de straat afsloot. In stoet trok men door de straat, die in de toekomst aan de grote schrijver zal blijven herinneren. Op de tonen van Vlaamse mar- chen en strijdliederen trok men vervolgens naar het kerkhof. Het was immers een blij herinnerings feest aan een Volksvriend en ter wijl de leeuwenvlaggen tegen de zonne klauwden, schetterde het Lied der Vlaamse Zonen over de daken. Maandag 3 Mei a.s., te 10.30 u., zal de H. Bloedprocessie te Brugge uitgaan. Traditiegetrouw zullen weer duizenden langs de straten postvatten om de indrukwekkende processie in ogenschouw te nemen. Op 1, 2 en 3 Mei zullen de reien en de gebouwen te Brugge verlicht zijn. Op het kerkhof stelden de aan wezigen zich in een wijde kring op rond de grafkelder der Familie Vermeulen - Spruytte. Door de zorgen van het Davidsfonds werd een arduinen zerk van Heldenhul- de opgericht. F. R. Boschvogel hield er vol» gende toespraak: BESTE WARDEN OOM Het i olk van Hooglede en omme land, het volk van het Kersten Vlaanderen komt op deze Beloken Pasen, 20 jaar na uw verscheiden, stil en eerbiedig bij uw grafstee staan. Om U te danken. Om U te zeggen hoe we nog on verminderd van U houden. Om uw hulpe af te smeken. We danken met het Heldenhulde- zerkje van Joe English, dat voor de verdwaalde betweters een teken van tegenspraak blijft, doch dat voor ons de sereenste hulde incarneert voor hun volk en voor hun vaderland. Tot dezen behoort Gij. üw hele wezen, uw hele kunnen hebt Gij ingezet om dat volk te dienen, om het beter en gelukkiger te maken. Gij hebt. zoals de Herder van Hoog lede getuigt, menig lezer tot beter mens gemaakt. Gij hebt gewoekerd met tijd, talent en levenskracht om dit volk te dienen; het volk, dat naar uw eigen woord, zoveel goede leiding nodig heeft om niet los en verdoold te lopen. Gij hebt de edele leuze van hei Davidsfonds. bijna zo oud als gij, in konsekwente levensdaad omgezet! Voor Godsdienst, Taal en Vaderland, Daarom dankt U het volk. danki U het Davidsfonds met dit Kruis van ere, dit Heldenhuldekruis, dat Gij zult willen aanvaarden, met de zelfde liefde waarmede Gij bij le ven het Pauselitk Erekruis Pro Ec clesia et Pontifice andere deco raties hebt Gij niet gewild heb! ontvangen. Zie hoevelen hier staan met ees hart vol liefde voor U, zoals kinde ren op "ieltjesdag bij 't ouderlijks graf staan, kinderen die zich plots verweesd voelen, verlaten, zonder hun dierbare doden. (Zie vervolg blz. 2) De Trimards poseerden even voor onze fotograaf, nadat zij 's mor gens gezamenlijk de H. Mis bijwoonden te Hooglede en aldus aan de Warden Oom-herdenking deelnamen. Aziel: Of dat zaad zal schieten?... Dat moet ik zelf nog afwachten, hé vriend. De slag is aan de gang OVER KANONNEN EN DIPLOMATEN Terwijl te Dien Bien Foe de slag in volle hevigheid bezig is voor de laatste overrompelingzijn de di plomaten van de verschillende oor logvoerende staten in Korea te Genève bijeengekomen. Uit de verklaringen die door de verschillende hoofden van de de legaties werden afgelegd, is moei lijk een vredeslijn te zoeken. En het is duidelijk dat de ge beurtenissen in lndo-China een eerste rangsrol zullen spelen in de besprekingen te Genève. Niet dat die gebeurtenissen als zodanig veel vuldig zullen worden aangehaald, maar de diplomatieke gevolgen van de gevechten in dit verre land zullen niet uitblijven. We hebben trouwens tijdens de laatste weken herhaaldelijk de aandacht op dit feit getrokken, en nml. dat de oorlog in Indo-China nauw in ver band stond met de besprekingen die te Genève zouden gehouden worden. Thans zitten de diplomaten rond de. tafel en staan de Vietnamese soldaten rond de laatste verster kingen van Dien Bien Foe. De toestand is echter zodanig dat er geen verrassingen in dit verband 'moeten worden verwacht. Ook al slagen de Vietminh-legers erin Dien Bien Foe onder de voet te lopen, dan zal deze gebeurtenis nog niet van aard zijn de Fransen tot een kapitulatie op het Europees plan te brengen, zoals de Russen het wel graag hadden gewenst. De gebeurtenissen die zich tij dens de jongste weken en vooral tijdens de jonaste dagen nog heb ben afgespeeld, staan hiervoor borg. LAATSTE VOORSPEL Onze lezers zullen zich herinne ren dat wij verleden week hier nog onderlijnd hebben dat de heer Dulles eigenlijk geen succes had gekend met zijn reis naar Londen en Parijs. Inderdaad, Dulles was vertrokken met de gedachte de Fransen en de Engelsen ertoe te overhalen een plechtige waarschu wing aan communistisch China te richten en met represailles te zwaaien. Hij is echter naar Was- hington teruggekeerd met een voor-ontwerp van een Pact voor de Stille Oceaan in vergelijking met het Noord-Atlantisch Pact. Engeland en Frankrijk hebben dus gelijk gehaald en verkiezen voorlopig nog de diplomatieke weg boven de wég van het zwaard en het kanongebulder. Anderzijds hebben wij de Indi sche leider Nehru aan het woord NAM IL de eerste woordvoerder van de Communisten te Genève. gehooord die met een nieuw vre desplan voor de dag is gekomen. Dit plan zal wel elders in dit blad worden uiteengezet. Wij gelo ven trouwens niet dat het veel kans heeft om te worden aange nomen, aangezien de antagonisten voorlopig niet bereid zijn op een totaal vriendschappelijke manier de wereldzaak te regelen. Verder kregen wij nog een klein voorspelletje onmiddellijk voor de conferentie een aanvang zou ne men en wel tussen Dulles en Molotov. De Westerse Mogendheden, had den inderdaad aan de Russen la ten weten dat zij China niet als inviterende mogendheid konden aanzien, maar eenvoudigweg als uitgenodigde. Daags voor de conferentie nu stuurde Molotov een nieuwe nota aan de Amerikaanse staatssecreta ris waarin hij erop aandrong Chi na als inviterende mogendheid te erkennen. Daarmee zou dan gedeeltelijk de communistische slag thuisgehaald zijn, nml. Rood China als de Vijfde der Vijf Groten officieel te doen erkennen. Maar Dulles kende geen enkele toegeving en zegde eenvoudigweg dat indien Rusland nog verder op ditzelfde punt wenste aan te drin gen, hij dan eenvoudigweg het vliegtuig zou nemen en terugkeren naar de Verenigde Staten. In de opvatting van de heer Dulles is China in dit geval niet een inviterende groot-mogendheid, maar eenvoudigwea de beschuldig de die op het bankje moet omdat hij de oorlog in Korea heeft ont ketend. Wij geloven dat Dulles het hier bij hei goed eindje heeft en dat men er verkeerd zou aan doen Rood China als groot-mogendheid te erkennen dan wanneer dit land uitsluitend een aanvaller tegen een vrije staat is geweest. TWEE POLITIEKE SALVO'S Het buitengewoon belang van de conferentie te Genève wordt nog onderlijnd door twee gebeurtenis sen die zich tijdens de laatste nacht om zo te zeggen hebben voorgedaan. Enerzijds was er het feit dat de hr Eden, Brits Minister van Bui tenlandse Zaken, niet ineens naar Genève doorvloog, maar na een onderhoud met de heer Bidault te Parijs, onmiddellijk terug uit Le Orly vertrok om terug naar Lon den te reizen. Terug in Londen gekomen werd de Britse Kabinetsraad ,in spoed vergadering bijeengeroepen en de besvrekingen duurden zeer lange uren. Geen enkel communiqué werd achteraf uitgegeven, wat vanzelf sprekend deze zaak nog een ern stiger aspect geeft. (Zie vervolg blz. 2)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 1