VOOR POPERINGE EN IEPER 20 Dat is echte, deugdelijke Vaderlandsliefde Verdacht overlijden te Bette De Belgische Economie tijdens 1950 De Oorlog in Korea 12 D Voor een pensioen behoorlijk Ouderdoms- der Vrij - verzekerden Het Auto-Salon KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: ZATERDAG JANUARI 1951 Bond der Grote Ge zinnen van België vraagt opheffing van militaire belasting BUITENLANDS OVERZICHT Het ontstaan van de Automobiel Stierf de oude Fany Grember een natuurlijke dood of werd zij het slachtoffer van een gruwelijke roofmoord Aanzienlijke geldsom ontdekt in de armoedige woning ïïlïdcSensfands- In het teken van de internationale gebeurtenissen Wordeei de zinken 5 fr. shakken uit de omloop getrokken? Een rechtmatige sociale eis Geallieerde verkenningsacfies Souwoa tot in en door Volksvertegenwoordiger Adv. Fernand Lefere WONDJOE PRIJSGEGEVEN Peking verwerpt nieuw regeringsvoorstel van de U. N. O. s i n t Lo'Jiseken Egels, de 102-jarige uit izegem, overleden HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 10. Tel. 9 Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 47* JAAR Nr 3 Bladzijden PRIJS 3 Frank POSTABONNEMENT 1951: België 125 fr. Belgisch Congo 4fr. p. week Frankrijk - Holland 4fr. p. week Anderelanden 5fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge. at was ook wel... evolutie! Onze jongensvan 114-18 weten het best. Ze trokken over den IJzer met de restjes van hun soldaten-tenutje; met rode en gele strepen, met hun blinkdozen op hun kop!... Plotten, jagers, grenadiers, om terug te keren, in khaki en met een helm, een echte helm op de kop. Ze leerden soldaat zijn onder de oorlog zelf. Wat was immers heel hun kazernetijd geweest? Ze had den zelfs geen zakskes moeten vul len! t Veranderde na de oorlog. Sol daat zijn was reeds heel Iets an ders. En toch, we kregen dan een gemekaniseerde oorlog en we wa ren met ons legertje weerom van de oude tijd. Handgranaten en loopgrachtgerief, mortiers en vlam menwerpers kwamen er niet meer bij te pas. Pantserwagens en... stukas gaven aan de oorlog een heel nieuw uitzicht. En de evolutie gaat verder... De vliegers gaan aan een gang van 1000 km. per uur, de bommen op zijn navenant en de atoom, de hel- lebom, en nu de Cobaltbom dreigen een half land weg te vagen. Toch heeft men nog soldaten nodig, ge motoriseerd zoveel als ge wilt, maar men heeft soldaten nodig! Dat is ook een evolutie en ze duurt voort. Wij ook hebben soldaten nodig. We werden tweemaal onder de voe ten gelopen en bezet. We weten er alles van. Ons klein landje houdt aan zijn grote vrijheid lijk geen ander; we hebben geproefd van de bezetting. Er is hier, goddank, ook evolutie. Heel West-Europa doet samen: Amerika en Canada sluiten aan bij dat Atlantisch pakt. Die fameuze Eisenhower wordt weerom de baas over de gezamenlijke strijdkrach ten van de verbondenen en waar? schijnlijk komen weldra Duitsland en Spanje eveneens tot dit ene le ger hun macht voegen. Die verdediging van het Westen zou wel kunnen aan het Oosten al le lust ontnemen om er eens op los te gaan, omwille immers van de... weerböts. Was er eenheid geweest, dan zouden we de ramp van 1940 niet gekend noch... beleefd hebben. Er was echter nog een evolutie nodig en wel bij ons. Hebt gij het onthouden van de... droevige dagen en van «Viva de liberteit», wan neer wij afzwaaiden? We dienden een jaar vroeger in Nameur, Monst of Charleroo! La ter lagen onze jongens dichter bij huis en dan hadden we nog on ze regelmatige congé! Nu zullen mze jongenstwee jaar dienen, 't Kan min zijn, maar dat zijn we absoluut niet zeker. Nu reeds zitten, of liggen ze in Duitsland, met velen! Ze komen niet dikwijls naar huis; 't is te ver en te... kostelijk. Ze zouden de jon gens zeker helemaal voor... niets moeten in congé sturen. Dat is werk voor de regering. Maar wij zelf hebben iets, hebben veel te doen voor onze jongens. Wie zelf soldaat is geweest weet het best. Met vrees zien alle moeders en de vaders ook «hun» jongen van VOOR VRIJGESTELDE KINDEREN De raad van beheer van de Bond der Grote Gezinnen van België, heeft naar aanleiding van het voor nemen van de regering, de wet van 10 Januari 1940 houdende instelling van een militaire belasting toe te passen in een eventueel gewijzigde formulering, deze gevraagd de voor ziene vrijstelling van de belasting voor de kinderen van de grote ge zinnen te behouden. De bond herinnert er aan, dat deze vrijstelling in 1940 werd ge stemd als erkenning van de hoog staande diensten, die door de grote gezinnen worden bewezen ten aan zien van de verdediging, de voor spoed en het voortbestaan van het vaderland. Deze redenen hebben thans nog hun volle waarde be houden. hun weg gaan voor twee jaar! En waar zal hij... liggen? En met wie zal hij daar omgaan? Wat zal hij doen in zijn vrije tijd! Jongens van 19, 20 jaar kunnen aardig doen! Hoe zal de jongen terugkeren van 't leger? Beter? Slechter? Zal het heimwee, de trek naar huis hem het hert niet afvreten, hem tot dwaasheden verleiden? Is er ver leiding hier, er is oneindig meer verleiding ver van huis en de offi cieren en onder-officieren geven niet altijd!! het goede voorbeeld. Geen wonder dat onze moeders on gerust zijn als de jongenin 't soldaten-uniform gesteken en... ge- bunseld wordt. Men moet bij de «troep» voor de jongens zorgen en niet alleen voor hun soep! Daarover zijn we helemaal akkoord, maar 't is niet genoeg dat de troep zorg draagt. Hoort ge mij komen? Wij moeten ons deel doen. Wij? Niet alleen de ouders van de soldaten, maar ik en gij, Pier en Jan en alwie geen... hond is. 'k Ben er. We moeten de MILAC steunen, de Militanten-aktie. Daar nog niets over gehoord? Nu vooral de Milac de Soldatenweek organi seert van 4 tot 11 Februari, 'k Be gin nu reeds aan die week. 't Zijn jonge kerels, die dat werk uitgevonden hebben, kerels die bij ondervinding weten wat het is nu soldaat te zijn, ergens in Duitsland te liggen met al de miseries die er aan verbonden waren. En die kerels hebben ingezien dat het huisfront plichten heeft tegenover onze sol daten. Die kerels? 't Waren eenvou dige Kajotters. Maar er steekt een ziel in die kerels. Het huisfront heeft plichten. Zeker, vader en moeder, broers en zusters schrijven af en toe naar Leon of Roger... een meisje schrijft al eens naar haar jongen. Maar dat is onvoldoende. Er moeten veel meer betrekkingen zijn. Daartoe werd de Milac gesticht. Er wordt door de Milac een sol- datenblad uitgegeven waar ook de soldaten aan meewerken. Marsch is een flink blad, geloof me, doet oneindig veel goed en kost veel geld... Vestaan? Het plaatselijk comité stuurt het Parochieblad naar de soldaten, ken comité's die de soldaten van hun gemeente geabonneerd hebben op Het Wekelijks Nieuws Daar hebben ze uren lezing aan zonder zich te vervelen. Het comité staat in regelmatige briefwisseling met de jongens. Milac moet verder... evolueren. De gezinnen, waar niemand sol daat is, hebben tot plicht, zware plicht dat werk te steunen. Die jon gens dienen 't land, dienen ons, in zware dagen en lange dagen. Wij moeten er de ziel, de moed, de kracht in bewaren en versterken. Wij moeten ze godsdienstig en ze delijk gaaf en gezond helpen hou den. Dat is waarachtig plicht en dat is vaderlandsliefde, echte, 't Is misschien wat kostelijker dan op 21 Juli een vlag uit het venster la ten hangen... maar 't is echte va derlandsliefde. Dat is de derde evolutie; ziet ge, en aan die kunnen allen meedoen die wisten of weten of... vermoeden wat het is nu soldaat te zijn. En nu vooruit met de week van de soldaat! En vooruit met de plaatselijke Milac-Comité's. Vlaams liefdewerk voor onze Vlaamse jon gens! Dat is echte vaderlandsliefde voor 't huisfront. PÉ VEAMYNCK. Nuchterheid en Weerbaarheid HERBERT HOOVER voormalig president der Ver enigde Staten die uitkomt voor een nieuw isolationisme. dat te Brussel doorgaat van 13 tot 24 Januari, biedt aan de bezoekers een rijke keus van allerhande moderne wagens. Dit Auto-Salon geeft echter geen antwoord op de vraag hoe de automobiel ontstaan is en zich verder ontwikkelde. Dit antwoord vindt de lezer op blz. 12 van dit nummer waar behandeld wordt in een WEEK-END REPORTAGE EEN BEVOEGDE AMERIKAANSE STEM Wij hebben ons in ons jongste artikel sterk verzet tegen de thesis dat China tot aanvaller zou moe ten verklaard worden en dit op grond van practische en machts beschouwingen. Ons standpunt is inderdaad dat daaruit hoogstwaarschijnlijk een derde wereldoorlog zou voortvloei en en dat de vrije volkeren op dit ogenblik niet in staat zijn een ge beurlijke communistische aanval op wereldschaal af te slaan. Grote ge bieden, o.m. gans West-Europa zouden groot gevaar lopen binnen zeer korte tijd bezet te worden. Enkele dagen nadat wij ons ar tikel geschreven hadden vonden wij dan in de New York Herald Tribune een artikel van de hand van niemand minder dan Walt Lippmann, die doorgaat als een van de meest heldere geesten van onze tijd en geacht wordt in meer dan één kwestie privaat raadsman te zijn van de President en zeer lang als de officieuse woordvoerder van de Amerikaanse regering werd aangezien. En Lippmann denkt hetzelfde: Geen sancties tegen Mao Tse Tung, geen verklaring dat China de aan- Belle, het stille nette stadje in Noord-Frankrijk, amper een zestal kilometer voorbij de Westvlaamse bergen gelegen, werd Maan dagmorgen 8 Januari, in zijn rust verstoord door een gruwelijke ontdekking. Van mond tot mond ging het woord dat de oude Fany Grember, die in een der eenvoudige huisjes van de Rijselstraat woonde, vermoord in haar bed werd aangetroffen. Nog voor het ge. recht een onderzoek instelde, sprak men van moord, het gerecht zelf moest toegeven dat het een zeer duistere zaak betrof en heden is het nog niet met stelligheid uitgemaakt of hier van een natuur lijke dood dan wei van een vreselijke roofmoord dient gesproken. De buren die wij over het geval spraken, zwijgen achterdoch tig, want iedereen voelt dat een verschrikkelijk geheim dit alles omsloten houdt. FANY IS DOOD Men noemde haar Fany in de buurt, de kranige 64-jarige Stefanie Grember, die in een der kleine huis jes van de Rijselstraat woonde met haar man Charles Singier Voor Fany was het leven hard. Zij werkte in de weverijen Spriet en verdiende op deze wijze de kost voor haar en haar zieke man. Ein de December was Charles Singier gestorven, het enige kind dat uit hun huwelijk sproot, een meisje, verblijft te Rijsel in een zwakzin nigengesticht De bewoners der Rijselstraat hiel den van Fany en voor een buurt praatje was haar woning een ge kend rendez-vous. Men zegde van Fany dat zij wel een tikje zwak zinnig was, doch dit blijkt een praatje te zijn dat men al te los lippig over deze gemoedelijke volks vrouw rondstrooide. Wel was zij on geletterd, zij kon lezen noch schrij ven en had er zelfs geen benul van laatste buurvrouwen het huis ver lieten. Met verwondering bemerkte vrouw Patfoort dan ook dat de ingangs deur op een kier stond. Misschien was haar buurvrouw reeds uit de veren, doch plichtsgetrouw riep zij van in de gang: «Fany 't is tijd om op te staan». Er kwam echter geen antwoord. Tastend in de duisternis had zij inmiddels de deur van de slaapka mer bereikt en herhaalde haar ge roep. Zij schoof de kamer in om de slaapster wakker te schudden. Zij greep de arm die uit het bed hing: «Fany...», doch de overige woorden werden versmacht in een gil die de verschrikte buurvrouw uitstiet. De arm voelde koud aan en bood geen de minste weerstand. Zonder er aan te denken licht te maken in de kleine slaapkamer ijlde vrouw Patfoort verschrikt naar buiten en verwittigde een paar kennissen in de straat. De verschrikte geburen begaven om op een klok te ontcijferen hoe zich naar de woning en toen licht laat het was. Zij stelde het echter goed met de geburen en °en dezer, vrouw Patfoort, bewees haar graag de dienst haar 's morgen te wek ken, zodat Fany tijdig' cp haar werk kon zijn in de fabriek. Die Maandagmorgen, 8 Januari, kwam vrouw Patfoort dan zoals naar gewoonte rond 6.30 uur om haar buurvrouw te wekken. 's Avonds had zij na het gewone babbeltje nog bemerkt dat Fany de deur stevig grendelde toen de Foto van de woning die door liet echtpaar Grember-Singlier bewoond werd en waar zich di geheimzinnige feiten afspeelden waarvan ho ger sprake. Men bemerkt aan de achterkant der woning het aange bouwde schuurtje, waar door de politie de schat van 250.000 frank ontdekt werd. gemaakt werd zag men een ver schrikkelijk toneel. Fany lag voor over levenloos op het bed uitge strekt, de klederen waren haar in een verward kluwen rond het hoofd gedraaid terwijl het hoofdkussen op haar hoofd gedrukt was. Inmiddels was de politie gewaar schuwd die op haar beurt het par ket van Rijsel op de hoogte bracht van deze gruwelijke ontdekking. Het lijk vertoonde geen merkbare tekens van geweld, alleen een lich te schram was zichtbaar boven de linker wenkbrauw. HET ONDERZOEK Het gerecht stond hier voor een raadsel. Duidelijke sporen van ge weld waren er niet te vinden. Dat de woning doorzocht zou geweest zijn door een roofmoordenaar kon onmogelijk met zekerheid uitge maakt worden, want de wanorde waarin zich alles bevond scheen hier altijd geheerst te hebben. Eens de eerste opschudding rónd het gebeurde voorbij kwamen ech ter de tongen los. Op deze wijze werd eén neef van' het slachtoffer, een persoon woonachtig te Nieppe, verdacht van de hand te hebben in deze zaak. Volgens getuigen im mers had deze persoon enkele da gen voordien woorden gehad met het slachtoffer en het zou zelfs tot een hoogoplopende ruzie zijn uit gegroeid. Deze persoon zou even eens door Fany op diefstal betrapt geweest zijn toen hij kort voordien haar een bezoek bracht. Dat deze neef aan zijn tante een bezoek bracht, geeft hij toe, de ruzie ech ter loochent hij hardnekkig. Nog een tweetal personen, ditmaal uit de omgeving, werden verschillende juren ondervraagd. Het gerecht kreeg echter van al de verdachten een sluitend alibi, zodat voorlopig niemand in hech tenis werd gehouden. Het onderzoek van deze alibi's werd zeer bemoeilijkt door het feit dat de autopsie van het lijk geen al te nauwkeurige aanduidingen geeft nopens de doodsoorzaak en nopens het uur van overlijden. Slechts indien dit punt in het klare getrokken wordt kan het on derzoek op vastere gronden wor den voortgezet. EEN FORTUIN IN EEN SCHUURTJE Het kwam de onderzoekers vreemd voor dat er in de woning van het slachtoffer geen geld gevonden werd. Twee dagen na het overlij den werd hier een verrassend ant woord op gevonden. In een schuur tje, dat achter aan de kleine wo ning is aangebouwd, werd door de politie een ontdekking gedaan die de zaak nog wat geheimzinniger scheen te maken. Een bundel geldwaarden kwam voor de dag, samen met een boekje van de Spaarkas, op naam van de overleden echtgenoot, en een pakje effecten. Alles te samen bedroeg de waarde van het gevondene zo wat om de 250.000 fr. Men is ech ter de vaste overtuiging toegedaan dat de vrouw van het bestaan de zer geldwaarden nirts afwist. Het zou een persoonlijke spaarpot zijn van haar overleden man, die, naar verluidt, uiterst gierig was en zijn vrouw liefst buiten de geldkwesties hield. Nu stelt men zich wel de vraag of een dief mogelijks op deze buit is afgekomen. Heeft de roofmoor denaar misschien zijn slachtoffer aanwijzingen willen doen geven nopens de bergplaats van dat geld? Het liikt wel een redelijke veron derstelling te zijn doch in dit ge val is het dubbel tragisch dat deze vrouw vermoord werd omdat zij de geldschat niet wilde aanwijzen waarvan zij niet eens het bestaan kon vermoeden. De gerechtelijke politic van Ri'- sel zoekt inmiddels onverpoosd ver der en hoopt sooeclig een aankno pingspunt te vinden dat haar zal toelaten deze geheimzin'* ire zaak te ontwaren GEMO. valler is, om aldus een derde we reldoorlog te voorkomen. Dhr Lippmann komt dan tot de logische conclusie, die positief is voor één van de oplossingen die wij mogelijk achtten: De U.N.O.- trcepen moeten Korea helemaal ontruimen en zich naar Japan te rugtrekken. Die vraag wordt trouwens meer dan actueel nu wij staan voor een allerlaatste bemiddelingspoging van wege de Aziatische naties, poging die, met uitzondering van het Sov jetblok, door de U.N.O. werd goed gekeurd. Indien die poging lukt, dan is het ook goed. Maar lukt ze niet, dan wordt de toestand critiek, j want dan moet gevreesd worden dat de Verenigde Staten opnieuw zullen aandringen om China als aanvaller te doen brandmerken met al de gevolgen daaraan ver bonden. Jammer genoeg lijken de U.S.A. dat al te zeer te bekijken onder het oogpunt van prestige. De Heer Lippmann slaat echter de nagel op de kop ivanneer hij opmerkt dat onderhandelingen op dit ogenblik slechts zouden kunnen gebeuren tegen een zeer hoge prijs aan China te betalen. (De jongste bemiddelingspoging bevestigt dat inderdaad De Chinezen zijn inderdaad over tuigd dat ze de U.N.O.-troepen vol ledig kunnen vernietigen. Om dit niet te doen zouden ze dus min stens als tegenprestatie eisen: lid maatschap van de U.N.O. en te ruggave van Formosa. Dit zouden ze echter niet kun nen eisen indien de U.N.O.-troepen zich niet meer in Korea zouden bevinden. Elk drukkingsmiddel zou hen uit de handen genomen zijn. In Japan zouden de Amerikanen de oorlogstoestand kunnen ophef feneen soort voorlopig vredesver drag afsluiten en de wederbewape- ning van Japan organiseren vol gens de berichten vragen de Ja panners trouwens een verdedigings- accoord met de U.S.A.). Aldus zou een stap te meer gedaan zijn naar het herstel der krachten, het even wicht in en de beveiliging van het Verre Oosten. Amerika kan in die omstandig heden ook zeggen: Wij blijven te Formosa en wij houden de deur van de U.N.O. voor u dicht. Men zou aldus de onderhande lingen kunnen laten rusten tot China tot het inzicht gekomen is ':lat het, zonder drukkingsrniddelen in de hand, als gelijke moet gaan spreken en handelen. Dan zou er met nut over een pacificatie van geheel het Verre Oosten kunnen gedelibereerd wor den. Er moet echter gevreesd worden dat Amerika er een zodanige pres tigekwestie zal in zien dat het van die oplossing, door Lippmann aan geprezen, niet 'zal willen horen. Daar men nu geen tijdsgrens heeft gesteld aan Mao Tse Tung om op de bemiddelingsvoorstellen te antwoorden, kan het best gebeu ren dat er gedraald wordt met het antwoord tot de U.N.O.-troep en uit Korea zijn weggevochten. Dat zou dan misschien vanzelf de oplossing meebrengen door Lipp mann aangeprezen, maar in veel ongunstiger omstandigheden, aan gezien China zich dan absoluut onoverwinnelijk zal achten en zijn handen zal uitsteken, bv. naar Ja pan, waar de Amerikaanse aanval ler huist en waartegen een eeuwen lange vete bestaat. Moge het nuchtere advies van MAO TSE TUNG leider der Chinese Volksrepu bliek die het de U.N.O.-troepen in Korea lastig maakt. rege- Lippmann in Amerikaanse ringskringen gehoor vinden. REACTIES TEGEN A- uct unnvrn icm atihmkmp tijdens Augustus en de paniek HET HOOVER ISOLATIONISME yan he(. koperspubliek tijdens Sep- De balans van het economisch jaar 1950, in zijn geheel gezien, is voor België niet schitterend, maar evenmin slecht te noemen. De Belgische economie was tij dens de eerste maanden van 1950 bezig een nieuwe evenwichtspositie te vinden, dank zij een vrij snelle aanpassing aan de nieuwe monetai re verhoudingen, die in de wereld ontstaan waren door de scherpe devaluatie van het pond sterling einde 1949 en de daaropvolgende valuta-aanpassingen over de ganse wereld. Korea veroorzaakte een omslag van de wereldconjunctuur. De omslagen van de wereldcon junctuur door de Koreaanse gebeur tenissen, heeft de achtergrond, waarop het economisch leven zich afspeelt, in België zoals elders ge wijzigd. Men kan zelfs zeggen in hogere mate dan elders meestal het geval is. Dat volgt vooreerst uit het feit dat België in zeer grote mate afhankelijk is van de buiten landse handel, die voor ongeveer 1/3 tussenkomt in het nationaal in komen. Anderzijds hebben ook spe cifieke gebeurtenissen in België, zo als de staking in de Antwerpse ha Wij hebben in ons artikel van verleden week ook sterk gereageerd tegen het nieuw isolationisch evan gelie dat in de States door de ge wezen President Hoover gepredikt wordt. We zijn hierbij ook niet de eni gen geweest. In Italië bv. zijn de reacties ge weldig geweest, zodanig dat de re gering de Gasperi erbij gebeefd heeft en in haar grondvesten ge schokt is. Inderdaad het is in zeer sterke mate in de schoot van de meerder heid en jvel in de Democrazia Cris- tiana zelf dat, vooral onder leiding van Kamervoorzitter Gronchi een sterke reactie is losgekomen. In zijn blad La Lïbertavraagt hij in zekere mate dat het roer zou omgegooid worden. Practisch eist hij het volgende: 1. - Een grotere zelfstandigheid in het kader van het Atlantisch Pact; (Zie vervolg blz. 2.) tember, daartoe het hunne bijge dragen. Prijs- en loonprobieem werd gesteld. Enigszins al te voorbarig heeft zich daardoor tijdens het einde van het jaar opnieuw het probleem gesteld van het evenwicht tussen prijzen en lonen. Het feit dat het vraagstuk zich zo vlug heeft kun nen stellen in het land met de hoogste levensstandaard in West- In gezaghebbende kringen ver klaart men dat de regering voor nemens is sommige geldstukken van 5 fr. uit de omloop te nemen, o. m. de zinken stukken. Europa, is er' een illustratie van dat de Belgen wel enigszins sociaal verwend zijn geworden. Door een vrije succesrijke cam pagne tot prijsdaling werd de te sterke stijging van de kleinhandels prijzen tijdens September en Octo ber opnieuw genormaliseerd, zodat einde van het jaar de Belgische prijzen opnieuw afgestemd waren op de wereldprijzen. De stijging der levensduurte in België sinds Juni 1950 is dan ook niet hoger dan bvb. in Nederland. De campagne tot prijsdaling had echter nooit in die mate kunnen gelukken, indien de Belgische pro ductie sinds September geen sterke expansie had gekend. Sterk gestegen productie. Ten opzichte van de basisjaren 1936-1938, bedroeg het niveau van de Belgische productie 122 in Jar nuari 1950. Deze index steeg tot 131 in Maart, om daarna te dalen tot 108 in Juni. De gezwollen vraag nadien bracht deze index tot 138 in September en tot een record hoogte van 146 tijdens October 1950. Tijdens de laatste maanden van het jaar, November en December, bleef het index op het peil 139. De meeste waarnemers van het Belgische economische leven zijn het er over eens dat tijdens de eer ste semester 1950 een lichte econo mische herleving zich deed gevoelen, die waarschijnlijk sterker zou ge weest zijn zonder de te scherpe de valuatie van het pond .sterling, waardoor de Belgische economie een aantal aanpassingsmoeilijkhe den moest doormaken. Over het algemeen is men het er over eens dat de conjunctuur in België tij dens de eerste semester in een vrij belangrijke mate ondersteund is geworden door het voorunie-ver drag met Nederland en de grote uitvoer van textielproducten die daar het gevolg van was, alsmede door de expansie van de woning bouw, die door de Regering met premies aangewakkerd werd. Buitenlandse handel bleef levendig. Wat de buitenlandse handel be treft, schommelde de invoer rond ongeveer 7,5 milliard frank per (Zie vervolg blz. 8.) De sociale rechtvaardigheid van de twintigste eeuw eist dat de oude ren van dagen, die in nood verke ren, van de gemeenschap een dege lijke steun zouden bekomen. Die steun mag geen aalmoes zijn, maar een recht, dat de ouderen verwor ven hebben omdat zij toch al een heel zware menselijke lijdensweg hebben afgelegd. Er wordt nagenoeg niemand meer gevonden die dergelijke stelregel zou durven bekampen. Maar in de werkelijkheid staan wij nog zó ver van de volledige toepassing ervan af, dat wij allen voor deze twintig ste eeuw wraakroepende gevallen van niet-onderstsunde ellende ken nen. De Belgische wetgever heeft zeker liet inrichtend comité der Middcnstandsjeugd - tombola houdt er aan U tc berichten dat het zijn woord van eer gestand blijft. De trekking der tombola gaat door zoals in de beginne aangekondigd, op Zondaj 28 Januari 1951, te 17 u., in zaal Fatriate Roeselare. Een laatste kans wordt U dus aangeboden door storting op P.C. 957G Bank van Roeselare, Noord- straat 38. Roeselare; voor re kening 3483 van Midden stand jeugdtombola. Wij vragen ook al degenen, aan wie een boekje werd toe gezonden onverwijld op bo venstaand P.C. te willen stor ten! e 6 VAN HET FRONT De zwaarste en verbitterdste ge vechten dezer laatste dagen werden geleverd in de centrale sector, en zulks in de nabijheid van de plaats Wondjoe, posities welke de U.N.O.- troepen ten slotte opgaven. Meer naar het Oosten wisten communis tische troepen, bij dichte infiltra ties, de plaats Tanjang te berei ken. Het plaatsje Jongwol, nog meer naar de Oostkust toe, wordt er thans betwist. Langs de westkust zijn nu sterke tankpatroeljes van de U.N.O-legers tot de aanval overgegaan en her overden opvolgenlij'k Osan, Kcem- jangjangni en de belangrijke plaats Soewon, gelegen op 27 Km. ten Zuiden van Seoel. De Roden zou den er thans op de vlucht zijn ge slagen. Naderhand werd evenwel gemeld dat deze verkenningspatroeljes zich naderhand hadden teruggetrokken van Soewon, maar stand hielden in drie vooruitgeschoven posten. De Chinezen bleken spoorloos verdwenen te zijn in dit gebied, wat een algemene verrassing wekte en tevens het zonderlinge van het verloop van deze oorlog nogmaals bevestigde. Men vraagt zich dan ook af of die troepen niet naar het Oosten zijn opgerukt cm aldaar een grootscheepse aanval uit te voeren, ofwel of het soms geen di plomatiek manoeuver is. Geruchten doen ook de ronde dat de U.N.O.-troepen zich zouden te rugtrekken op het vroeger bruggen hoofd van Foesan, om dan van daar uit de lange verbindingswegen tan de Communisten te beter te kunnen bestoken. Te Tokio werd ook een belang rijke conferentie gehouden door hoge omes van het Amerikaanse le ger en belangrijke beslissingen wer den ervan verwacht, maar welke deze zijn geweest, is nog niet be kend geworden. BEMIDDELING S VOORSTEL VAN BRITS GEMENEBEST DOOR U.N.O. AANGENOMEN. DE SOVJETS STEMDEN TEGEN Peking wijst dit nu ook van de hand. Op de Conferentie van het Britse Commonwealth, gehouden te Lon den, werd een voorstel tot regeling van de Koreaanse kwestie ontwor pen en door r.lle leden van het Ge- meneb.st goedgekeurd. Dit voorstel behelsde namelijk: 1. Uitroepen van wapenbe stand 2. Na uitroeping 'van het be stand instellen van een onderzoek naar d; mogelijkheden van een re geling van het konflikt; 3. Daarna geleidelijke terug- tr.kkiag van alie niet-Koreaanse strijdkrachten uit Korea en volgens de U.N.O.-principes het Koreaanse volk in de gelegenheid stellen vrij zijn wil te doen kennen in verband met zijn toekomstige regering; 4. Treffen van tijdelijke schik kingen, in overeenstemming met de U.N.O.-principes, voor het bestu ren van het land en de handhaving van vrede en veiligheid; 5. Zodra een akkoord over Ko rea is tot stsnd gebracht een on derzoek tussen de U.S.A., Groot- Brittan je, de Sovjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek, ter rege ling van alle problemen welke het Verre Oosten betreffen. Door de U.N.O. werd dit voorstel goedgekeurd maar Malik.de Sovjet- vertegenwoordiger, stemde tegen. De U.S.A. aanvaardde overleg te plegen met Peking, maar slechts acht dagen op toestemming dezer te willen wachten. Het voorstel werd overgemaakt door India aan de Chinese Rege ring te Peking, die mededeelde het aan een onderzoek te onderwerpen. een flinke inspanning gedaan om een voortreffelijk stelsel van ouder domspensioenen te organiseren. Vooral door de opeenvolgende wet telijke beschikkingen sedert de be vrijding' genomen en niet het minst door de recente wet van 24 Decem ber 1950, werd ten voordele van de loontrekkenden een rechtvaardig en algemeen geldend systeem gescha pen, waardoor enkel nog zeer wei nig gewezen arbeiders en bedienden van een pensioen zullen beroofd blijven. Ongelukkig voor onze streek vallen veel van onze mensen onder die verstoken categorieën, o.m. onze seizoenarbeiders en grensarbeiders, die gedurende sommige tijdstippen voor eigen rekening werkten, onze jachtwachters, enz... Maai- ty-wijl de meeste gewezen loontrekkenden een ouderdomspen sioen genieten, dat sedert 1 Januari 1951 voor gehuwden (geboren bv. in 1835) 21.800 fr, en voor alleen staanden 13.900 fr. per jaar be draagt, zijn ev tienduizenden gewe zen zelfstandigen, middenstanders, landbouwers, kleine ambachtslis- den, die geen het minste pensioen genieten. Velen onder hen bevin den zich in een beschaamde en verdoken ellen-'e. Dit laat ons echter niet toe te beweren dat tot op heden niets werd gedaan in hst voordeel dezer zelfstandigen. Op 1 September 1950 waren er in ons land een 36.010 personen die één of verscheidene voordelen genoten, voorzien bij Se wetgeving betreffende de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegtijdige dood. Voor hen werd in het voorbije jaar 4.573.719.596 fr. uitgegeven. Daaronder bevonden zich 88.133 gerechtigden op een ouderdomsrentetoeslag na onderzoek omt'.-ent de bestaansmiddelen, en 54.623 weduwen gerechtigd op een weduwrentetoeslag, hetzij als we duwe van een verplicht verzekerde beneden 55 jaar. hetzij als weduwe van een vrijwillig verzekerde. Voor deze tw*e Jaatste categorieën, waaronder dus mortal zelfstan digen, werd reep, 449.229.104 fr, en 38.369.672 fr. uitgegeven. De wij-verzekerden <Tc al de ge stelde voorwaarden vervullen, kun nen thans (vooral sedert 1 Ja nuari 11.) over een behoorlijk wor dend zij hst nog veel geringer dan dit der verplicht-verzekerden pensioen beschikken. Zo bv. diegenen, die geboren zijn in 1885. genieten 9.300 fr. per jaar, wanneer zij gphuwd zijn, en 4.8ÓO fr. wanneer zij alleenstaande zijn. Die al de festeide voorwaarden vervullendaar ligt de hond ge bonden Hoevelen zijn er niet uitgesloten, of genieten een veel kleiner pen sioen, soms onbeduidend, omdat zij die gestelde voor waarden niet ver vullen?! Welke zijn die voorwaarden? Het ouderdomspensioen bestaat uit vier delen: 1) de persoonlijke rente, die voort komt van de gedane stortingen. Die rente is thans zeer gering, daar de in het verleden opgeleg de stortingen onbeduidend wa ren; 2) de bijdrage van de Staat, die (Zie vervolg blz. 7.) vastgesteld is pp 5b%_ van die persoonlijke rente en aldus uiter aard beperkt is; 3) de ouderdomsrentetoeslag na on derzoek omtrent de bestaansmid delen. Die wordt uitgekeerd door de Staat en vormt de hoofdbrok. Die speciale rentetoeslag, die bv. voor de gehuwde, geboren in 1885, 2.300 fr. bedroeg, werd einde 1944 verdubbeld, en is thans door de wet van 24 D.ec. 1950 verdrievoudigd, bijgevolg 6.900 fr. geworden. Doch om die renbetoeslag volledig te genieten, moet men de verschillende voor waarden vervullen; 4) de compensatievergoeding, se dert 1 Jan. 1949 bij het pensioen gevoegd, en die 2.400 fr. per jaar bedraagt voor de gehuwden en 1.200 fr. voor de alleenstaanden. Die compensatievergoeding wordt uitgekeerd aan allen, die de rentetoeslag, vermeld onder .3), geheel of gedeeltelijk genieten. Voor het ontstaan van bet recht op de ouderdomsrentetcesiag de grote brok zijn een hele reeks voorwaarden gesteld: 1. MEN MOET DE NODIGE STORTINGEN HEBBEN GEDAAN Het aantal stortingen verschilt volgens de leeftijd. Zo men de helft der vereiste stortingen niet heeft gedaan, vervalt elk recht op ce ouderdcmsrentetoeslag. Dit is de eerste slag van de onverbiddelijke bijl der uitsluiting. Voor ieder ontbrekende storting- wordt 150 fr. (geval der gehuwden) afgetrokken. Dit is een verregaande beperking. De Izegemse eeuwelinge Mevrouw Louise Egels, weduwe van Heer Charles-Louis Tytgat, geboren te Izegem de 6 Februari 1849, wonen de in de Beiaardstraat ter stede, is te Izegem godvruchtig overleden de 11 Januari 1951. De 5" Izegemse eëuwelinge heeft het geluk niet mogen smaken haar 103" verjaardag te beleven.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1