Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 27 Oogst 1908. 5 centiemen. Vierdejaar. Nrs 41-V2. Voor onze Kinderen. Broodroovers. Hel Geraamte der independente» uit hun graf gehaaid* KAMER. Afschaffing der harrieren hij den doorgang der waterpas liggende wegen. De overname van den Congo. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad i Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, bixmudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel, lteklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Sedertcenige dagen zijn de school deuren gesloten Vakantie Wat vreugde en jolijt voor de jeugd die nog onbezorgd door 't leven gaat. Maar ook watoogenblik van kom mer voor menige ouders. Want vele leerlingen zullen niet meer naar cijfer bord en landkaart terugkeeren. Hun leerjaren zijn geëindigd en zij moeten hun eersten stap gaan wagen in hel stoffelijk leven. Ér dient voor hen een bedrijf gekozen te worden. Moeilijk vraagstuk Immers, voor eerst hoeft er rekening gehouden Ie worden van den voorkeur des jonge- lings, van zijn aanleg, zijn graad van ontwikkeling, en dan moeten de ou ders ook eens nagaan of hun zoon bij machte zal zijn later, in het vak dat hij verkiest, zich er boven op te wer ken Er bestaat in onze dagen bij vele lieden nog een betreurlijk vooroordeel op welks noodlottige gevolgen niet ge noeg kan gewezen worden. De meeste ouders, vooral onder de kleine burgerij, wenschen voor hun kinderen een betrekking die, volgens hun opvatting hooger staat dan^die van arbeider of stielman. Als hun Frans of hun Edward het op de gemeentescholen tot een di ploma van eersten graad heelt ge bracht, of de vierde van het Atheneum heeft uitgedaan, moet hij ten minste klerk worden, wel te verstaan als hij het niet tot dokter, advokaalof inge nieur brengen kan Waarom, inder daad, zou het noodig zijn, hem zoo lang naar de school te hebben gezon den en zijn geest met zooveel kennis sen te hebben verrijkt, indien hij niet ten minste bureeloverste of postmees ter kon worden Opeen bureel zitten, brieven kopi- ëeren, staten opmaken, inventarissen opstellen, vrachtbrieven schrijven, ziedaar wal in de meening van vele eenvoudige menschen vrij wat hooger staat dan den hamer doen bonzen, de schaaf en vijl hanteeren. Mijn jon gen is klerk, of hij bekleed een plaats in post of spoorwegen, dal is voor die lieden een heele voornaamheid. En zoo worden voortdurend de rangen versterkt van de advokaten zonder zaken, van de geneesheeren zonder patiënten, van de ingenieurs aan 100 en de klerken aan Töfrs per maand. En indien er dan nog maar altoos klerkenen bedienden aan een honger loon noodig waren. Maar hebben we niet vastgesteld dal, wanneer de Staat, zooalsonlangs, 60 plaatsen van treinwachteraanbood, er niet minder dan 1200 postulanten voor den dag kwamen Er is in Frankrijk een zeer belang rijke statistiek opgemaakt geworden. Men heeft bevonden dat in het Parle ment aan eiken afgevaardigde per jaar niet minder dan 10 duizend bla den papieren evenveel briefomslagen worden geleverd. De vier vijfden van dien ontzaggelijken voorraad worden uitsluiteljk verbruikt om aan de mi nisters postjes te vragen voor de zo nen van invloedrijke kiezers. Excusez du peu Die algemeene stormloop om het bekomen van bestuurbaantjes heeft natuurlijk voor gevolg, dat het lands bestuur zich veroorloven kan, zijn bedienden zeer slecht te betalen. Wie met zijn lot niet tevreden is, meent de Staat, trekke er uit. Er zijn liefheb bers met de vleet. Zoo ook in den privaten handel en nijverheid. De loonen van bedienden en klerken worden laag gehouden door den overvloed van aanvragen. Hoeveel verstandiger en praktischer zouden de ouders niet handelen met hun kinderen een ambacht te laten leeren. In de nijverheid ligt een vrij wat ruimere toekomst dan in den en- gen kring van muflige dokumenten en slofferige papierbladen. In het bureel-en bestuurleven lei den weinige wegen tot hoogeren rang en bijgevolg tot hooger welzijn. De vooruitgang gaat er langzaam goede wil en initiatief komen er weinig in aanmerking. Voor den schranderen, werkman, ondernemenden vakman, integendeel, is de gezichteinder uitgestrekter, het welslagen zekerder. Dit is zoodanig waar. dat de Duitsche burgersfatni- liën hun op verstandelijk gebied wel ontwikkelde kinderen als vakmannen in de nijverheid opleiden, niet alleen in hun vaderland, maar ook in den vreemde. In onze nationale nijverheidsge stichten zijn er zoo vele Duits he ar - beiders, die als meestergasten of spe cialisten aan het hoofd van het wer kend personeel staan tot opheloogen- blik dat ze, dank aan hun bekwaam heid. en voortvarendheid, zelf als patroon optreden. wat zijn ze toch verdraagzaam, onze klerikale tegenstrevers, breed van gedachten, joviaal, echt broeder lijk en toegevend, ook voor anders denkenden Ge kunt dat wekelijksch in 't Niews- blad en in andere klerikale gazetten lezen. De kristelijke chocheteiten zet ten het in letters zoo groot als de kerktoren op hun vaandels en kartels. 'I ls al van Vrijheid in alles en voor allen, dat de klok slaat. In theorie is dat heel schoon en 't klinkt vooral voornaam wanneer het als kenspreuk dienst doet. Maar in de praktijk is het er in hetklerikalekamp heel anders mede gesteld. Willen we u, lezers, daar nogmaals een bewijs van leveren Leest dan wat hier volgt, geknipt uit een Lim- burgsch katholiek blad, wiens opstel lers hun voorbehouden stoel in de kerk hebben en wekelijks in den biechtstoel zitten Onze katholieke vrienden, zoo raast het onding, moeten d'en slier bij de horens grijpen. De stier, dat is de liberaal. De horens dat is zijn winkel, zijne waar, zijn meel. zijn vleesch, zijn suikergoed, zijn koffie, zijn tabak kortom, alles waardoor hij geld verdient om daarna geuzen- politek te maken. Gij moet die horens vastgrijpen, dat isgemoei zijnen winkel den rugtoe draaien. Doet gij het niet, dan handelt gij onredelijk, want het gezond verstand ztfgt u, dat gij uwe vrienden en niet uwe vijanden moet bevoordeelen. Doet gij het niet, dan handelt gij onkrislelijk want gij weet bij onder vinding. dat de liberalen hel nu even als in '79 gemunt hebben op het ge loof van u en uwe kinderen maakt gij hen dus machtig en invloedrijk, dan werkt gij mede om het geloof te vernietigen. Dus houdt uw geld voor uwe katho lieke vrienden Dal de liberalen voor hun eigen winkel zorgen Soort bij soort, wij katholieken, wij willen een katholie ke soort. huichelaars en mannen met twee gezichten zijn geen katho lieken wij geven ons geld aan dezul ken niet. Wij noemen mannen met tweege zichten, zij, die niet openlijk hunne katholieke opinie durven loonen, zij, die zeggen dat zij met kiezing of po litiek niet bemoeid zijn. In plaats van die mannen met tweegezichten, zullen wij echte ka tholieken uitkiezen, en aan hen zullen wij onze penningen gunnen. Probeert eens, vrienden, gij zult met ons bekennen, dat katholieke waren zoo goed zijn als liberale ka tholieke koeien kunnen zoo jong zijn als liberale, enz. De echie katholieken mogen geen gronden meer verpachten dan aan katholieken, geen huizen meer ver huren dan aan vrome lieden, geen be stellingen meer doen dan bij brave geloovigen. Ziedaar nu de katholieke zedeleer I De kerels die zulke walgelijke leer stelsels verkondigen, staan waar schijnlijk in hun omgeving geboekt als toonbeelden van godsdienstigheid, en noemen zich vereerders van een God, die de broederlijkheid en den vrede bij de menschen aanpredikte. Zij zijn weer uit hun graf verrezen, de kluchtige independenlen van Bius- sel. Na de klopping die zij met de laat ste kamerzitting gekregen hadden, dacht iedereen dat ze voor eeuwig en drij schot' begraven waren, maar 't is mis zei pierlala sasa. De katholieken, diescbnkkelijk met de poeppers zitten voor de kiezingen van 1910, hebben eene overeenkomst gesloten melde independenten. Och, arme, 't zal niet baten. Vraag gericht tot den heer minister van spoorwegen, posterijen en telegra fen door den heer NOLF Het publiek klaagt sterk over de afschaffing der sluithoornen aan de overwegen langs den spoorweg van Yper naar Kortemarck. Het verkeer is daar bijzonder gevaarlijk, vooral in dit seizoen van :t jaar waar de toestand van den oogst en de beplantingen op sommige plaatsen belet de treinen bij .tijds te zien afkomen Er gebeurden reeds ongevallen en andere zijn te vreezen. Wil de heer minister niet, zooala vroeger, bedoelde overwegen doen be waken of een anderen maatregel voor- schrij ven tot verzekering der veiligheid van het publiek, wat thans niet het ge val is met de bestaande opschrift' 't Antwoord van den minister 4 De vraag van het achtbare lid is te onduidelijk opdat ik er ernstig zou kunnen op antwoorden. Geen enkele klacht, aangaande de barrieren der lijn Cortamarck-Yper is mij aangekomen. Over hetzelfde. Hetantwoord van den ininistergeene voldoening gegeven hebbende, dringt M. Nolf aan, en hij stelt deze vraag M. de minister vindende dat mijne vraag te onduidelij k was, aangaande de afschaffing der barrieren der lijn Cor- temarek-Yper, om er ernstig op te antwoorden, doe ik hem opmerken dat mijne vraag al de barrieren trof, maar bijzonderlijk de nr 151, waareen ongeluk plaats had den 20n Juli 1907, dat. voor gevolg had de dood van een persoon (oDgeluk Blootacker) en waar andere ongelukken bijna plaats gre pen. 4 üiensvoigens, vraag ik den heer minister maatregelen over dien toe stand te nembn, het publiek deze eischende. Antwoord van tien minister. Ik heb de zaak ter studie overge bracht. Sluiting van den Zittijd. De Kam,jr heafr Vrijdag der verle den week hare laatste z'ttingeu gehou den. Zij heeft de bespreking van de buitengewone begrootiug geëindigd. De artikelen zijn opvolgentlijk aange nomen geweest. Het geheele is gestemd geweest met 69 stemmen tegen 2 en 37 onthoudin gen. De voorzitter heeft den zittijd geslo ten verklaard en deKamerisonbepaald uiteengegaan. Hettractaat van overname is Donder dag gestemd geweest door 83 stemmen tegen 55 en 9 onthoudingen. Do kolouialo wet is aangenomen ge weest door 90 stemmen tegen 48 en 7 onthoudingen. Het is niet twijfelachtig dat de twee ontwerpen in den Senaat een6 sterkere meerderheid zullen vereenigen dan in de Kamer want als men de cijfers aan ziet zal men zien dat de overname maar 83 stemmen bekomen heeft op 166 volksvertegenwoordigers. Het verdrag van overname zooals het gest'-md is legt het land zware voorwaarden op, wanneer Beigte het recht had over te nemen zonder voor waarden, recht dat hem toegekend wasgeweest, zooals het de heer Masson zeer wel gezegd heeft, door de plech- tigate beloften geformuleerd zoowel in het testament van den 2 Augasti 1889_als in den brief des Konings van den 5 Augusti 1889, het vergelijk van 3 Juli 1890 bevestigd door de wet van 10 Augusti 1901, eindelijk de vorige besluiten der Kamer, namelijk (Tit welk gewettigd werd door de zoo hel dere dagorde van den 14 December 1906. REALM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1