M. Vrambout. Stadsnieuws. Hoe men het getal geuzen in mijne gemeente vermeerderd? geheel eenvou- diglijk door de slechte herbergen. Door slechte herbergen, doet de gees telijkheid verstaan deze waar er eene liberale gazet is, waar de liberalen zich vereenigen, waar den baas niet al te wel staat met den pastor, enfing, de estami- nets die door de priesters niet aanbevo len zijn. Het heilig papiertje vervolgt: De dag van heden zijn er bijna geene kinderen meer, aan den ouderdom van 14 of IS jaar rookt men reeds zijne pijp of cigaar en men drinkt zijn pintje, bij voorkeur in slechte herbergen. In de slechte herbergen worden daar de slechte gazelten gelezen en uitgelegd, alsook alle andere vuile kleine bladjes, dat men er soms ten dievelinge binnen brengt onder het bestier der geheime sociëteiten en van het liberalism, die zich alle moeite der wereld geven om meester tc zijn in deze plaatsen van ver derf. Zij weten wel waar het kwaad best wortel schiet en zijn verzekerd dat de slechte herbergen de plaatsen zijn waar men met meer zekerheid werkt tot het vormen der geuzen. Dit is voor u, liberalen, die gelooven veel te verrichten tot de verbetering van den dorpeling met ter plaats liberale dag bladen te zenden. De drij-vierden der bazen of bazinnen, steken het gezonden blad weg, en, wan neer zij dezelve durven laten ter lezing liggen, dan worden hunne herbergen als slechte staminels aangewezen, als putten van verdoemenis. Maar laat ons het artikel terug nemen, men leest nog verder In deze herbergen hoort men niet anders dan schandige schertsen, smeerige klap, onzuivere liedekens, de ontkenning van alle gezag, uitvallen legen kerk en priestersdoor den mond van jonge melkbaarden en deze der grijze Iiberater bollen, die eenen voet in het graf met de religie spotten, en in state niet zijn het symbolum des geloofs op te zeggen. De jongelingen luisteren naar dezen verachtelijken praat, en, met hun bier of genever zwelgen zij geuzenvenijn in, die hunnen geest in de afgrijslijkste dwaling werpt en er hun in blijft vast-klampen. Zeldzaam ziel men een melkbaard liberaal worden omdat zijn vader kazak gekeerd heeft; maar integendeel ziet men een volbloede liberaal dikwijls zeer katholijke ouders hebben. De werkman vooral bezwijkt onder de vergiftigde werking der slechte her bergen en laat in dit rooversnest, niet alleenlijk de rust zijns gewetens, maar nog den lust naar 't werk en hel geluk zijns huisgezins. Daarom zeg ik dal de slechte druk pers en de slechte staminels zich de hand leenen om in mijn dorp het getal geuzen te vormen en te vermenigvuldigen. In de vlaamsche gemeenten, had de geestelijkheid zijne verkorene herbergen, zijne aanbevolen herbergen. Heden is zij een stap verder gegaan: zij veroordeelt al de anderen en wijst die aan als plaatsen van verderf. Nog een weinig verder en men zal in volle letters de naam der herbergen schrijven waar de buitenlieden den voet niet meer zullen mogen zetten zonder den toorn der gees telijkheid te moeten vreezen. Zal dien nieuwen veldtocht gelukkiger zijn dan dezen tot heden te vergeefs tegen de liberale gazetten en de wereld lijke scholen onzer sleden ondernomen? Wij en peizen noch en gelooven hét niet. Zeker is het zwarte schrikbewind op den buiten almogend,daaronze vlaamsche gemeenten aan den klerikalen invloed overgelaten zijn maar kan zulks blijven duren? Met zich in alles te willen mengen, met overal te willen meester zijn, tot in de eslaminets toe. is de geestelijkheid bezig met haar gezag bot te vieren en de buitenlieden zullen eindigen met zulke gedurige tyrannie moede te worden. Het kan zijn dat de zoogezegde en aangewezene liberale (slechte) herbergen op den buiten nog verminderen, maar gare den wederbots Wij zouden sterk moeten bedrogen zijn of de vlaamsche boer, zal. in weêr- wil van alle pogingen en bedreigingen der geestelijken, welhaast zelve de nood zakelijkheid gevoelen het juk af Ie schudden dat men zoo loodzwaar op hem doet wegen. liet is omdat dit juk dagelijks ondra gelijker wordt: en dat de vlaamsche boer, alhoewel de papen meenen, en zeggen zelfs, dat zij met die bijgeloovigen en onwetenden alles kunnen doen wat zij willen, dat die boer, zich zooveel als een ander zijne eigen weerde gevoe lende en niet minder dan een ander be zield is met gezonde reden en zucht naar het vrije burgerleven, wanneer het erop aankomt, als zijne voorvaderen, weieens zou knnnen toonen hoe zij zich ten zijnen opzichte deerlijk bedrogen hebben. Uit de Zweep ontleenen wij het volgende, hetgeen ons toont hoe groot het verlies is dat de vlamingenin hem gedaan hebben Gevoelig is de slag die West-Vlaande- ren treft, en nog gevoeliger is hij voor onze vlaamsche nationale beweging. Slecht weinige dagen voor zijnen dood verdigde hij nog inden provincialen raad het vrij wereldlijk onderwijs tegenover de aanmatigingen der klerikale raads- heeren. Niemand beter dan M. Vramboutkende de noodwendigheden van hel weslvlaam- sche volk, en in bijzondere gesprekken met vrienden of kennissen wist hij den vervallende toestand der vlaamsche stre ken naar waarde af te schilderen. Vóór een drietal jaren ontvingen wij van den heer Vrambout een briefje, ons persoonlijk toegericht, dat nu vooral wel van pas komt, om het bewijs te leveren hoezeer hij de vlaamsche volkszaak ge negen was. Men oordeele over het onder staande uiltreksel Brugge, 10 Februari 1874. Geachte Heer Redacteur, Wees zoo goed regelmatig uw blad te zen den en over het beloop per poste te beschik ken. Ik heb met aandacht uwe artikels over ons Westvlaanderen gelezen, enzij bevatten, anders niets, eilaas, dan waarheden. O, gij hebt overvloed van gelijk aan de verblinde liberale partij de waarheid te zeg gen, want door verfransching en verpaap- sching werd hier alles ten onderengebracht. Dat ons noordsche Venetië onder dien dubbelen dwang kwijnt, dat het Westvlaam- sche kerelenras alle spierkracht verliest, dat handel en nijverheid zullen verdwijnen met de talrijkevermenigvuldigingderkloos ters is enkel eene kwestie van tijd gewor den.... Verfransching en verpaapsching zijn en zullen de twee geesels blijven, die door de Vlaamsche beweging hardnikkiger dan ooit dienen bekampt te worden. Hoe jammer dat mijn ambt van gouverneur mij eene soort van onzijdigheid oplegt... anders ware ik te Brussel naar den landdag gekomen, om mede het woord te voeren over Vlaanderen's belangen Aanvaart de groetenissen van uw abon- nent, P. S. Dit schrijven wordt u persoonlijk toegericht, er geen gebruik van maken in de Zweep, S. V. P. Is deze brief niet het treffendste bewijs dal onze nationale vlaamsche strijd hem niet alleen achting, maar zelfs groot be lang inboezemde Het verlies voor Vlaanderen is groot, en juist om die rede oordeelen wij het geraadzaam den man te doen kennen die steeds alles aanmoedigde wat vlaamsch was en voor de jonge vlaamsche letter kundigen een wezenlijke beschermer mocht genoemd worden. De kansen van M. Bruno Kervyn, ge zegd de Letlenhove. om gouverneur van West-Vlaanderen te worden, zijn aan 't dalen. Ze vinden hem niet serieus genoeg. De Patrie van Brugge, meldt dat M. De Cock, nog langen tijd het interim, van gouverneur zal moeten doen en dat het nog zoo spoedig niet zal zijn dat men aan M. Vramboutcen opvolgerzal geven. Een andere kandidaat is opgetreden, M. De Lantsheere. Deze gevoelt dat het niet lang meer met het ministerie kan duren, en zoekt ergens een goed plaats- ken voor zijnen ouden dag. Er zullen waarschijnlijk nog wat an dere kleppers opdagen om die plaats- te bekomen. Zaterdag avond heeft er een schoone plech tigheid plaats gehad. Benige welmeenende IJperlingen hebben het op zich genomen eenen oproep aan de bijzonderste maatschap pijen der stad te doen, ten einde den heer Eugeen Van Elslande plechtig in te halen, ter gelegenheid van den schitterenden zege praal welke hem dit jaar in het Conserva torium van Brussel te beurt gevallen is. Deze oproep is gulhartig door verschillige maat schappijen onthaald geweest. Twee muzieken de Witte Klakken en de Pompiers, waren onder het getalde geheele stoet was om 9 1/2 ure ter statie-plaats om den overwin naar de eere te bewijzen waarop hij met recht aanspraak mocht maken. Nauwelijks was de held van het feest de standplaats uitgetreden of hij werd begroet met de Brabangonne, dat de beide muzieken samen aanhieven, en de stoet stelde zich in beweging, trok, omringd van eene ontelbare menigte, langs de Tempel- en Boterstraten, Groote Markt, St. JacobsstraatenSt. Jacobs- kerkhof, alwaar men stand hield voor het huis van M. Van Elslande vader, alwaar de laureaat, gevolgd van een groot getal vrien den en kennissen binnentrok. In eene welgemeende rede, boodM. D hem hulde aan, in name van al de vrienden en kennissen. Deze rede, die menigwerf door toejuichin gen onderbroken geweest was, werd luid ruchtig begroet. Vertrek. - Maandag morgend, rond 7 ure, is van hier vertrokken het 2- rege- ment Gidsen zich naar het kamp van Bever- loo begevende. Dit regement logeert den eersten dag te Kortrijk, dan te Audenaerde, dan te Den- dermondedan te Mechelen en dan op Waterloo, zal het den zesden dag het kamp bereiken. Prijsuitreiking. - De prijsuitreiking aan de leerlingen van ons wereldlijk Colle- gie heeft Dindsdag laatste plaats gehad. Een groote minigte woonde deze plechtigheid bij, welke voorgezeten was door onzen achtbaren heer Burgemeester, bijgestaan door M. A. Vandenpeereboom, staats-minister, alsook der voornaamste burger en militaire overhe den. De gewoonelijke redevoering werd uit gesproken door den heer Vanheugen, prefekt der studiën. Hij heeft in gekozene zinsneden, gezegd dat het noodig is aan de ouders deze waarheid in de planten, dat in alle openbare gestichten van onderwijs als dit het princiep der gelijkheid de basis moet zijn van alle regeltuchtnoch invloed, noch rijkdom der huisgezinnen, voor den leerling komtditniet te pas, het reglement is en blijft een. Deze aansprak werd bejegend met veel en warme toejuichingen. Drie Posthoorns. - Maandag aan staande 20 dezer, ten 4 ure namiddag, zal er een luisterlijk VELDFEEST gegeven wor den ter herberg de Drie Posthoorns, buiten de statie-poort, bestaande inPrijskamp voor het Bolspelallerschoonste prijzen zullen de overwinnaars aangeboden wor den. Concert. Veld-Bal. Schitte rende Verlichting en Vuurwerk. (id.) BURGERSTAND Huwelijken. /i'é* j{' ~r™ Benoit Vrambout. IJperen, 18 Augusti 1877. Schoolpenning.-Vorige lijsten, 10,055-87 Voor het werk van eenen koordedan- ser, na elen, 7-20 Van Binnen bij van Buiten, 8-60 De klanten der estaminet De Zon, 1-25 Ruwe opbrengst eener poulle gewonnen op den billard, door de Aalslenaren, in den Zalm, (12 Augusli), 2-90 Omhaling tusschen reizigers, 4-07 Karei maakt geen onderscheid tusschen brevet en autorisatie, 0-25 Men mag smooren op de Halie, Karet, 0-25 Uilgaven tot heden, 10,058-39 6,912-95 Blijft in kas IV. 3,145-4 4 Mijnheeren, In deze plechtige omstandigheid, in het bijwe zen van een groot getal maatschappijen, neem ik, met een gevoel van blijde ontroering, in naam van al uwe vrienden en kennissen, die rond u ge schaard zijn, het woord, om u den welkomgroet aan te bieden en u warme gelukwenscl.ingen toe te sturen over den schitterenden zegepraal, die u dit jaar te beurt gevallen is. Gij hebt getoond, Mijnheer, wat men, wanneer men op eigen krachten steunen moet, door eenen onvermoeibaren iever tot de studie vermag, en welke wonderen men verrichten kan,als men met moed bezield is om het droombeeld zijns levens te zien verwezentlijken. Ja, gij hebt gestreefd, en uw doel hebt gij be reikt; op uwen weg hebt gij, wel is waar, moei lijkheden en hinderpalen ontmoet; doch gij hebt ze uit den weg geruimd en lauweren geplukt. Een gevoel van trotschheid en vreugde moet in dit oogenblik den boezem uws waardigen vaders doen kloppen hij die de kiemen der kunst in u gelegd en ontwikkeld en u met de geheimen zij ner ziel zoo mildelijk bekend gemaakt heeft. Hoe zeer moet uw eigen hart in dezen stond van genoegen vol zijn, wanneer gij in het oog van uwen waarden vader eenen traan van geluk en zielsvreugde ziet blinken; in het oog van hem wiens uitstekende talenten de verheerlijking van zijnen naam en uwe groolmaking hebben mogen zien. En de zalige ontroering eener liefderijke moeder, die haar kind in 1876 met den tweeden prijs en in 1877 met den eersten prijs met de grootste onderscheiding heeft zien bekroonen, en, die gewis bij dien roep al de snaren van haar moederlijk hart heeft vuelen trillen. O smaak een wel verdiend geluk, dat gij door onvermoeibaren ie ver en vaste wilskracht verwor ven hebtverstaal uwen geest tol verheerlijking uwer geboortestad, die fier over haar kind mag wezendrijf uwen roem zeer verre op het gebied der kunstleef lang en laat ons dikwijs uw talent naar waarde schatten, opdat wij allen met erken tenis, met hoogmoed en met eenen glorierijken roep mogen aanheffen Engène Van Elslande was een IJperling. Billard. -- De prijskamp op den Engel- schen Billard heeft veel vreemdelingen naar stad gelokt en de neeringdoeners hebben er zooveel te beter bij gevaren. Zie hieronder den uilslag van den kamp die Zondag laatst in verscheide her bergen onzer stad plaats had M. Vandorpe Leon, Rijsel (Frankrijk). Vanbraeckel, Ch., Roubaix, (id.) Vandendaele, Alfred, Rijsel, (id.) Vanspebrouck, Felix, Roubaix, (id.) Devaux, Justin, id. (id.) prijs Pauwels, Pierre, Rijsel, 9 lO- Il0 12e 15° 14° t fi le- 17° 18° 19- 20° 21» 22- 23- 24- 25- Vercruysse, Hip., Meessen, (Belgie). 8° Carbonnelle, L., Roubaix, Frankrijk Vandenberghe, Ed., Meessen, Belgie Vandepulte, A., Roubaix, Frankrijk Declerck, Ch Meessen, (Belgie). Stoffel, Henri, Rijsel. Vanhecke, Ch., IJperen. Gemar, Aug., id. Braer, Jean, Rijsel. Coutrez, Aug., IJperen. Carron, Elienne, Roubaix. Vansuyt, Désiré, Meessen. Soudan, Désiré, Rijsel. Vaudenberghe, J. id. Vanmeires, Alph., Meessen. Depaepe, Evariste, Rijsel. Vandelanoitte, Edmond, Meessen. Berchoff, Jean, IJperen. Vandendaele, Jean, Rijsel. De medaillen zijn gewonnen Voor 't land meeste getal, De Harmonie van Meessenverstafgelegen, De Harmonie, idem schoonste tenue, niet toegekend. Voor buiten t land: meeste getal, Sl. Louis van Roubaix; verstafgelegenheid, de sociëteiten van Roubaix, het lol heeft les Vrais Anus du Moulin aangewezen schoonste tenue verdeeld tusschen les Amis réunis de la Flandre van Rijsel, en les Amis adroits van Roubaix. Grootste getal voor stad, aan deze uit de her berg De Valk. van tien 10" tot den 17" Augusti 1877, GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk id. 5) Michiel, Hendericus, werkman, en Cardinael, Leonia, kantwerkster. Van Maldeghem,Emma- te zamen 8.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2