Verschillige tijdingen. Officiële akten. Men verzekerde ons dat de werken van de verbin dingsvaart der Leve met de Yperlée. spoedig voort gezet werdendat meer dan duidend man aan het delven werkten en dat de tunnel bijna gansch doorboorden reedshet metselwerk begonnen waren. Van aan de hoogte tot aan Hollebeke was alles aan gang- Bij het onder de pers leggen, zegde men ons dat men aldaar tijdelijk alle werkingen opgeschorst had! Men schrijft uit Luik {Gazette de Lièqe, den 9 November 1865 Mijnheer D'Arbrefontaine, in de Gretry-straal, slachtoffer eener brandramp die hem boven de honderd duizend franken schade veroorzaakte, acht het zich eenen plicht te verklaren dat hij, over de handelwijs der maatschappij van wederzijdschc verzekering Les lielges réunis, en zijn voorna me agent M. Lambert-Jamme), zeer te vreden ishunne vrije en billijke handelwijs, innig met hare samenstelling van wederzijdsche hulp verbon den, beveelt hen onder alle oogpunten aan. M. D'Arbrefontaine is ter zijner heele voldoe ning schadeioos gesteld geweest en verzoekt ons deze daadzaak ruchtbaar te maken als blijkleeken zijner erkentenis. Begraafnis des Konings. Inhuldiging des Konings. De begraafnis van Z. M. Leopold, den ecrsle| Koning der Belgen had Zaterdag 16 dezer plaats. Gansch België, verte genwoordigd door de groote wetgevende korpsen, de minis ters, de magistratuur,de bestuurders der steden en provinciën, het leger, deputation der burgerwacht en van 't leger, hebben aan den Koning, door die plechtige begraafnis, een laatste vaarwel toegebracht. De stoet opende zich met het garnizoen van Brussel en an dere afdeelingen van al de regimenten uit geheel het leger, alsook de gewapende burgerwacht van stad en omliggende dorpen. De lijkwagen was getrokken door acht paarden, met zwarte d.ekkleéren behangen. De wagen was kolossaal groot en in drukwekkend. De datum van 's Konings komst op den troon stond langs den eenen, die zijns overlijden aan den anderen kant. De Koninklijke mantel hing op het bovenste gedeelte des wagens. Langszaam rolde de doodskoets voorbij, die den eersten Koning naar zijne laatste rustplaats geleidde Achter den wagen slapte het paard dat de Koning gewoon lijk bereed. Daarna volgde de protestandsche geestelijkheid, de Konink lijke Familie en andere voorname personagiën, in zeventien elkaar opvolgende rijtuigen, allen in volle rouw. De gouverneurs der provinciën, de arrondissemenls-kom- missarissen, de leden der bestendige deputatiën, de leden der gemeente-raden, enz., enz., een aantal gezelschappen, met de standaarden in krep, en eindelijk de troepen sloten den stoet. Langs heen de twee kanten van den weg, die met zand bestrooid was, stond eene dikke hme menschep. Als men den weg op of neêr zag, was het alsof men twee lange, zeer lange, rouwbanden zag, die zich van Laeken tot aan de stad uitstrekten. Vele huizen hadden rouwversiersels, zwarte drapmën, niet zilveren L's; al de vensters en deuren, de daken van huizen en kerken, de muren en gevels waren bezet; in iederen boom zat een, zoo niet twee, persoouen. De meeste vensters en balkons waren verhuurd; men vroeg 10, 4 5 fr. voor eene plaatsin de Koninklijke straat vroeg men 400 fr. voor een venster; en op den dag der begraafnis werd er ;j00 fr. geboden. Langs den weg, op de plaatsen waar geene huizen gebouwd zijn, had men estraden getim merd, die met koordan gebonden, en men verhuurde er plaatsen van 2 en 5 fr. Zondag deed Z. M. LEOPOLD II zijne intrede in de hoofd stad. De geestdrift met welken de nieuwe Koning onthaald werd, is niet te beschrijven. Nooit was Brussel zoo opge propt van volk als dien dag. Ook in dë Kamer is de Koning met buitengewonen geest drift ontvangen. De redevoering door Leopold II uitgespro ken is schoon en treffend zij werd tot zesmaal toe door de toejuichingen onderbroken. De Koning zegde dat hij nauwge zet de voorschriften en het voorbeeld, hem door den iKoning nagelaten, zou volgen dat hij geene partijschap kende, maar allen hem dierbaar waren; dat hij wenschte dat de broeder lijkheid, de hevigheid der partijtwisten zou matigen; dat de Koningin hare kinderen opbracht in de liefde des vaderlands, eindelijk dat hij de woorden zijns vaders herhaalde,die geene. ander eerzucht had dan Belgie gelukkig te zien. Bijna achter elke zinsnede weérklonken de woorden van Leve de Koning 1 Leve de Koningin Ten half twee verliet de Koning het paleis. Er was schier geen middel om door het volk te dringen. Op het balkon ge treden, heeft de Koning de burgerwacht zien defileren. Laat ons nog opmerken dat toen het rijtuig der Koningin aan het Paleis der Natie kwam, het letterlijk met bloemen overdekt was. Tijdens het revue, was de geestdrift onbeschrijflijk. De ba- jonnettender burgerwacht waren met drijkleurige linten en bloemen versierdde geweeren en shako's werden opgeheven cn toen de Koningin den graaf van Henegouwen oplichtte en hem aan het volk toonde, kenden de toejuichingen geene pa len meer. Gebrek aan ruimte doet onsafzien van deKoninklijke redevoe ring na het afleggen van den grondweltelijken eed uitgespro ken, vandaag te drukken doch in ons naaste nummer zullen wij dal monument van vaderlandsche welsprekendheid onze lezers mededeelen. Ilrt testament des Konings is door den notaris in handen gesteld van den president der rechtbank van eersten aanleg. Men schat het vermogen van L. M. op 80 millioen. De af wezigheid van prinses Charlotte, keizerin van Mexiko, maakt het hoogst waarschijnlijk noodig, dat alles verzegeld worde. Te Antwerpen is een nieuw vlaamsch weekblad ver schenen, getiteld De Huisvriend. De prijs van het ration munitie-brood voor de garnizoe- nen, gedurende het 5° kwartaal 1861), staal voor Yperen op 42 centiemen 9,963 tienduizendste, voorArlon op 44-6,804. Te Brussel 4 3-2,701 - Donderdag laatst, 21 dezer, ten 6 u. 50 m. 's avonds, eindigde de herfst en begon de winter. De zon stondt 's mor gens ten 7 u. 51 m. open ging onder ten 4 u. 02 m. Bij Kon. bes!van 47 december 1865, wordt er kwijt schelding vergund i°Van al de hoofdzakelijke veroordeelingen tot gevangenis, o maanden niet te boven gaande, van alle boeten de 500 fr. niet overtreffende, en van de lot verzekering dienende gevan genisstraf, die zo vervangt, afzonderlijk of gezameritlijk uit gesproken vóór 17 dezer loopende maand, door arresten of

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2