Hoe ver staat het met den Oorlog De gruwelijke Moordpartij te Abbeville De oorlog in Frankrijk geëindigd. - De Fransche Regeering teekende den wapenstilstand met Duitschland en Italië Onze Zuiderburen beleven niet alleen een militaire maar tevens een politieke ineenstorting. Hoe het Duitcche volk den wapenstilstand vernam 2 - «DE POPERINGENAAR Sensationneele onthullingen - Een ontsnapte uit de hel vertelt Joris Van Severen onder de slachtoffers - Schandelijke praktijken vanwege Belgische veiligheid - Weerzinwekkende tooneelen Het gevang Het Massagraf Aan 't strand te Duinkerke DE ALCEMEENE TOESTAND De oorlog ls geëindigd In Frankrijk. Van teruggekeerde vluchtelingen vernemen wij boe het einde van dit bloedbad vernomen werd docr het F. ansche volk In de k'eine centras en vooral In de stre .en die ean den lijve ondervon- c a wat ootlog te be"rekenen heeft, j bat men cm het fcer'u't van de Re- gre.ing Fe a'n en President lebrun Daar echter vaar men niet weet te eken van ocrlcg en In ze-ere chau- vln stische middens, zijn de gedachten Ver-eeid of tegen de Regeering. Zulks is licht te verkl- en. Doch wanneer de geb u -teniss n van dichtbijdoen zullen onderzocht zijn, zal het Fran-De pransche sche volk spoedig beseffen dat Presi dent Lebrun en Maarschalk Retain Frankrijk hebben gediend zccals alleen 2icht van ware Staatshoofden een land dienen. De Engelsche props canda za' he* on Bezetting van de gansche Westkust van Frankrijk, en van de streken ten Noorden van de lijn Genève-Tours door het Duitsche Leger Ontwapening en demobilisatie van het Fransche leger, op enkele elemen ten voor de handhaving der orde na; ontmanteling van de bruggen. De kosten der bezetting door Frank rijk te dragen. Afstand aan Duitschland van de Fransche wapens; kanonnen, vliegtui gen, pantserwagens, munitie. Al de stocks van grondstoffen zijn ter beschikking van Duitschland. Geen enkel Fransch koopvaardijschip zal een Britsche haven mogen aan- oorlogsvloot zal naar zijn basissen terugkeeren; de eenheden zullen ontwapend worden onder toe een Duitsch-ltaliaansche Commissie. Sommige eenheden zullen kunnen gebruikt worden, voor de ter moge Ij k e doen om de eerlijke daad de(jiging van de overzeesche bezittln- van de Fransche Regeering als oneer lijk te doen doorgaan. De Fransche Generaal de Gaulle heeft te Londen een soort nieuwe Fransche Regeering gevormd tegen de Regeering Petain gen. De spoorwegen .verbindingsmiddelen, havens en haven-lnrlchtingen staan ter beschikking van het Rijk. Eli verkeer tusschen Duitschland en Londen is een scort Me:.ka gewor-iItalie wordl vergemakkelijkt, den van alle gevluchte ministers enDe Fransche Radiopcsten in het Regeeringen. niet bezette gebied, zullen hunne uit- Daar vertoeven Immers, behalve dezendingen staken. nieuwe Fransche schijnregeering de Gaulle, een Hollandsche. een Pcolsche, De Duitsche gevangenen worden in vrijheid gesteld; de Fransche gevan een Tsjecho Slovaaksche. een Nocrsclre genen worden gevangen gehouden tot en een Belgische Regeering verper soonlijkt door niemand minder dan Marcel Henri Jaspar! Wij zouden voorstellen ai die Re- geerirgen met de daaraan verbonden bureelambten te versmelten tot een le gerdivisie en dit nieuw leger in de eer- aan de onderteekening van den Wa penstilstand. Duitschland kan zonder voorafgaan- delijke mededeeling den Wapenstilstand opzeggen, indien Frankrijk de vrijelijk aanvaarde voorwaarden niet naleeft. Buiten de reeds medegedeelde voor ste vuurlijn te plaatsen in den strijd waarden, komen nog onder die bepa- tusschen Duitschland en Engeland! Geen ander ordewoord zou gelden dan: Jusqu'au bout! De wapenstilstand tusschen Frank rijk en Duitschland heeft nieuwe toe- lingen voor: 1.) Onmiddellijke invrijheidstelling van alle gevangenen om politieke re denen ln verband met Duitschland. 2.) Uitlevering van alle Duitschers standen geschapen, die natuurlijk zeer wier naam door het Rijk wordt opge- zwaar vallen voor Engeland Daar wordt de oorlog neg immer ge voerd met redevoeringen en met erre vooruitzichten. Wanneer de wer.te'.ijk- heid zal spreken dan veerzien wij een spoedig einde van den oor'cg. Wat ook het eindresultaat van deze b'ced'gc in- deh tegen Ita ie stop met alleen in het wrtrt v Art1s v\ fvnw l.rtlrtwlrtw» geven, en die in Frankrijk of zijn ko- 'onien verblijven. De Italiaansche voorwaarden 1.) Frankrijk zet alle vijandelijkhe- ternationale gebeurtenis mege zijn, de Engelsche prestige heeft over gansch de wereld een gevoeligen knap gekre gen. Dit kan voor een machtig en uitge breid rijk lastig zijn om te aanvaar- moederland, maar ook in zijn koloniën, protektoraten en mandaatgebieden. 2.) De Italiaansche troepen zullen de uiterste punten bezet houden welke zij bij het sluiten van den wapenstil- I stand hadden ingenomen; de Fransche den. maar feiten houden geen reke-1 iroep.eIi,^Ien.ie^JmiJn^® ...50„knl" van ning met gevoelkwesties. Hoe de Wapenstilstand geteekend werd die vuurlijn verwijderd blijven. 3.) Tunis en Somallland worden ge demilitariseerd. Algerië en I.ibye wor den gedemilitariseerd tot op 200 km. van de grens. 4.) Dzjlboeti wordt bezet door de Italianen, die de vrije beschikking krij gen over de spoorlijn Dzjlboeti-Addis- Abeba. 5.) De vlootbasis Toulon. Ajaccio, Bizerta, Oran worden door Italië be zet. 6) In Noord-Afrika en Syrië wor den nog alleen voor het handhaven van de orde. Fransche strijdkrachten gehandhaafd. 7.) De wapens, voertuigen, voorra den van de Fransche eenheden die te gen Italië streden, worden aan Italië overhandigd. 8.) De aanmaak van oorlogsmate riaal wordt onmiddellijk stop gezet. 9.) Italië heeft niet het voornemen bij het sluiten van den vrede, de ..itie- vering te vragen van de Fransche vloot Met uitzondering van de eenheden die door de Duitsch-ltaliaansche kommis sie zullen aangewezen worden om de kolonieën te verdedigen, zullen de Fransche oorlogsschepen ontwapend worden. 10.) Tot nader bevel, wordt de Fransche koopvaardij geschorst. De Fransche schepen zullen zich naar een onzijdige haven begeven of in Fransche havens blijven. 11.) Frankrijk zal binnen de 10 da gen alle mijnen en andere versperrin gen voor de scheepsvaart in de Mid- dellandsche Zee, wegruimen. 12.) Geen weerbaar man zal neg Frankrijk mogen verlaten. 13.) Politieke gevangenen zullen ln vrijheid worden gesteld De Wapenstilstandskommissie heeft haar setel te Wiesbaden Als gevolg van het sluiten van den sfapenstilstand is een Kommissie tan den Wapenstilstand ingesteld waar van de zetel te Wiesbaden is gevestigd. De Fuhrer benoemde infanteriegene- raal von Stuelnagel tot voorzitter der kommissie. De kommissie heeft als opdracht de uitvoering der voorwaarden van net verdrag te regelen. De Fransche re geering werd verzocht haar vertegen woordigers te zerden. Hoe het Duitsche Volk den Wapetistilstan-' vernam Het Duitsche volk heeft in den nacht het begin van den wapenstilstand aan de fronten in Frankrijk aan den luid spreker meebeleefd. Om 1 uur 35 klonk het aan alle coldaten welbekende sig naal das ganze halt uit de luid sprekers. Nog eens weerklonk het sig naal uit de verte en toen richtte de omroeper de volgende woorden tot het geheele Duitsche volk; Op dit oogenblik is aan alle fron ten in Frankrijk de wapenstilstand van kracht geworden De Duitsche na tie buigt eerbiedig voor de doode hel den van dezen veldtocht, die met gou den letters in het boek der Duitsche geschiedenis wordt opgeschreven. In dit historische uur richten alle Duitschers aan de fronten en ln het vaderland en ver buiten de grenzen van het land. hun blikken naar den Fuhrer. Hij heeft het Duitsche volk uit de diepste vernedering van Compiègne en Versail les door een roemrijke revolutie tot in nerlijke eenheid gebracht. Hij gaf het weer de kracht der zelfbeschikking en smeedde het scherpste zwaard der na tionale verdediging, dat thans de boei en der ons opgelegde schandelijke ver dragen verbroken heeft. Een overwinning roemrijker dan onze fantasie die kan uitdenken is be- De Duitsche Vredesvoorwaarden J^nen Tntit WstcS oo?enbhk"al Onder alle voorbehoud publiceeren hun verwachtingen en venschen te za- wij hieronder de Duitsche vredesvoor- j men ln den roep: Lang leye de Fuh- waarden. zorals deze door de Radio I rer Zij verbinden daarmede de ge- van Londen webden rrfedegadeeld: Ivoelens vkn dankbaarheid tegtmyer Zaterdag 22 Juni te 17 u. werd In het woud van Compiègne het wapenstil- standsverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk geteekend. Zaterdagavond vertrokken de Fran sche onderhandelaars naar Italië en Zondag avond te 19 uur 15 werd de wapenstilstand met Italië geteekend ln de Villa Incisa delia Rocetta op 19 Km. van Rome aan de Via Cassia. Zondag nacht te 1 uur 35 werd op al de Fransch-Duitsche en Fransch- Italiaansche fronten het teeken gege ven het vuur te staken De Fransch-Duitsche onderteekening van den wapensti'stand gebeurde zoo als hooger gezegd ln het woud van Compiègne .in dezelfde wagen en op dezelfde plaats waar den 11 November 1918 de wapenstilstand werd geteekend als einde van den oorlog 1914-1918. Daar stond een Fransch monument met het Inschrift: Hier werd de mis dadige Duitsche hoogmoed tot staan gebracht. Op bevel van den Fuhrer zal dit monument naar Berlijn worden ge voerd De wagen waarin de voorwaarden van den wapenstilstand van 1914-1918 werden vastgesteld, zal vernietigd wor den eveneens op bevel van den Fuhrer, Alleen het gedenkteeken van Maar schalk Foch zal behouden b'lijven. Generaal Huntziger, lid van de Fransche delegatie legde, blijkbaar on troerd door de pijnlijke omstandighe den, volgende verklaring af. zich wen dend tot den leider der Duitsche de legatie, Generaal Oberst Keitel. In naam der Fransche regeering verklaar ik dat deze het besluit nam het wapenstilstandsverdrag te onder- tcekenen dat zij aan het opperbevel van het Duitsche leger heeft aange vraagd. Daarna legde Generaal Huntziger volgende persoonlijke verklaring af: Op het oogenblik dat zij in naam der Fransche regeering het wapenstil standsverdrag onaerteekenen zal, oor deelt de Fransche delegatie het on ontbeerlijk volgende verklaring af te leggen: Door het lot der wapens verplicht d"ü striid te staken dien het aange- faan had. tiet Frankrijk zich gedwon- g..i de zware eischen der wapenstil- standvoorwaarden te aanvaarden Het is zijn recht latere onderhandelingen te gemoet te zien die aan twee groo- te in nabuurschap levende volkeren «uMen toelaten ln vrede te leven m te bestaan. Mijn Generaal, dat was het (inde van wat Ik u te zeggen had. Ik doe beroep op uw gevoelens van soldaat in deze moeilijke en pijnlijke oogen- bllkken. Gij zult begrijpen wat het voor een soldaat beteekent deze oogen- bükken door te maken. Daarop antwoordde de woordvoerder der Duitsche afvaardiging: Wij stellen vast dat de Fransche regeering het besluit nam het wapen stilstandsverdrag te onderteekenen. Wat betreft de verklaring der Fransche delegatie, hierop willen wij antwoorden dat het voor den overwin naar eerbaar is den overwonnene zijn achting te schenken. Daarop werd het verdrag door de Duitsche en Fransche afgevaardigden onderteekend Tenslotte werd met in getogenheid een groet gebracht aan de geva'lenen der beide legers. Tijdens het kwartuur dat de plech tigheid had geduurd, werd over de toe komst van Frankrijk beslist. den Fuhrer en zijn soldaten, die door hun moed. door hun dapperheid en door een heldhaftige doodsverachting de roemrijkste zege der Duitsche ge schiedenis hebben behaald. Bij de laatste woorden van de toe spraak begon de Duitsche klok aan den Rijn te beieren. Haar ijzeren mond zong over het Duitsche land het roem rijke lied van overwinning en eer. Het Niederlandische Dankgebet en de volksliederen besloten de plechtige his torische handeling, en toen. na drie minuten van stilte in den ether, bruis te het Engelandlied op. Frankrijk moet een nieuw leven aanvangen De Fransche minister van Binnen- landsche Zaken Pomaret. hield voor de radio een korte toespraak tot het Fransche volk over den wapenstilstand. Deze dag, zoo verklaarde hij, staat in het teeken van het aandenken aan de soldaten, die met heldenmoed voor het vaderland hebben gestreden. Hij deelde mede dat alle winktls en café's gesloten moeten blijven en de vlaggen op openbare gebouwen half stok moeten geheschen. worden. De soldaten blijven in hun kazernen. Om elf uur zou gedurende één minuu* stilte in acht genomen worden. Pomaret besloot met de woorden": Dat Woensdag voor het Fransche volk een nieuw leven aanvange. Alle burgers en soldaten moeten tot hun arbeid terugkeeren. De taak van de Fransche regeering moet thans zijn: het verzekeren .an rust en brood voor het Fransche volk. Hij riep alle Franschen op. zich te scharen om de regeering van maar schalk Pétain en zich te wijden aan het welzijn van het- land. MAARSCHALK PÉTAIN SPRAK TOT HET FRANSCHE VOLK De geest van ongebondenheid en het recht tot genieten sloopten wat de offervaardigheid had opgebouwd Ik richt mij tot alle Franschen, tot dezen van de hoofdstad en tot deze van de koloniën. Ik wensch het volk uitleg te verstrekken omtrent datgene wat ons noopte ons neer te leggen bij de wapenstilstandsvoorwaarden ons voorgelegd ën door Duitschland én door Italie. Zoo min vandaag als gister wordt een oorlog gewonnen alleen met goud en grondstoffen. E:n zegepraal wordt slechts behaald door het land dat be schikt over verpletterende effectieven en die oordeelkundig weet te gebrui ken. Duitschland heeft die effectieven ter beschikking en het kan bezwaar lijk geloochend worden dat het die heeft weten te gebruiken,. De slag ln Vlaanderen eindigde met de capitulatie van het Belgische leger en de omsingeling der Fransche divi sies. Deze laatsten hebben zich held haftig geweerd. De Fransche troepen slaagden er slechts in hun effectieven te redden door hun zwaar oorlogsmateriaal in den brand te laten. Op het front van Lorreinen werd het Fransche leger aangevallen door 150 Duitsche infanterie divisies en 11 ge pantserde divisies. Tegen een derge- lijken stormloop viel niets te beginnen. Virtueel was Duitschland reeds de overwinnaar toen Italie in den dans ging. Het ten strijde trekken van Italie bewerkte dat acht mlllioen Franschen, achter onze linies het anderhalf mil- lioen Belgische vluchtelingen vervoe gen kwamen. Deze exode voltrok zich in de ellendigste voorwaarden, die weldra een niet te beschrijven paniek veroorzaakten en duizenden menschen aan vreeselijkste ellende overleverden. Den 15 Juni trok het Duitsche leger over de Loire, de Fransche Regeering aldus voor de keuze stellend te blijven of over zee haar heil te zoeken. Zij die nog niet gevlucht waren, besloten dan tijdens een vergadering in Franrijk te blijven en de komende gebeurtenissen af te wachten. De vraag is thans of de eer werd gered. De eer is gered. Juist de eer en het gezond verstand zijn het die de door ons genomen beslissing' wettigen. Aan den strijd kwam een einde... Op dezen dag van nationalen rouw, verwijlen mijn gedachten bij de doo- den. De voorwaarden waarbij we ons hadden neer te leggen, zijn hard. Een grn'-" gedeelte van ons grondgebied, het gedeelte gelegen boven de lijn Ge- neve-Tours, blijft tijdelijk bezet. Al de havens van Tours tot aan de Pyreneeën zuilen door Duitsche garnizoenen wor den bezet. Onze legers moeten gedemobiliseerd worden, onze versterkingen z allen ge sloopt en onze vlootbasissen ontwapend worden. We zullen slechts de beschik king hebben over onze luchtvaart en onze vloot, doch slechts in zoover als door Duitschland zal worden bepaald, met het oog op het verzekeren der bin- nenlandsche orde. De Regeering blijft vrij. De Regee ring blijft Fransch. Buiten Frankrijk stel ik noch mijn persoon, noch onze hoop. Ik zou niet waardig zijn aan uw hoofd te staan indien ik mij gehouden ad aan de directieven der enkele Fran schen die slechts de eischen van het oogenblik hebben begrepen. We moeten onze inspanningen naar de toekomst richten. Een nieuwe orde begint. Ge hebt geleden. Ge zult nog lijden. Velen onder u zullen hun tehuis niet meer terug vinden. Frankrijk zal moeten heropgebouwd worden en uit zijn puinen herrijzen. Het leven zal hard zijn. Het zal moe ten aanvaard worden. De Franschman die de beproeving zou weigeren, zou niet waardig zijn van Frankrijk's ver leden. Ik zal u niet bedriegen. Ik zal u niet beliegen. Ik haat de leugen die u bedrogen heeft. Keer u naar de aarde to*. Want de aarde sterft niet. Een akker die braak blijft liggen, is een stuk Franschen grond die sterft. Re kent op niemand: r:l:ent op het heden en op u zelf. Werkt voor de toekomst uwer kinaeren. Toont aan het jonge Frankrijk dat ons stoïcisme op de hoogte staat van onze geschiedenis. De geest van losbandigheid en het recht tot genieten hei -,en vernjeid wat de offeringsgeest had opgebouwd. De les is hard. Ieder Franschman heeft thans een. plicht. Franschen ge zult hem vervullen. Er zijn van die dingen in het leven die men zonder bezwaar aanneemt zoolang men goed weet dat zij slechts bestaan heb ben in het vruchtbare brein van een schrijver van goedkoope gruwelromans. Van zoodra deze feiten echter het karak ter van een waar gebeuren wordt toege kend, komt onwillekeurig de geest in op stand. en weigert het mensclwlijk gemoed deze gruwelen te aanvaarden als zelfs maar mogelijk laat staan werkelijk ge beurd. Zoo is het ons ook vergaan toen wij op zekeren avond langs de radio het re laas vernamen van de onmenschelijke martelingen waaraan een groep Belgische gevangenen in Frankrijk heeft blootge steld gestaan. Een Deensch ingenieur Paul Winter, had de zaken van dichtbij gezien; best mogelijk, maar dan overdreef die man toch alleszins. Immers, de bijzonder heden die hij aanhaalde, waren TE weer zinwekkend om door menschenhanden be dreven te zijn. Eilaas.... Het is maar al te waar. Als een donderslag bij helderen hemel, kwam ons deze week de bevesti ging dezer bloedstollende slachtpartij toe. Een man kwam bij onseen man die bleek was, en vermagerd wiens oogen diep in hun kassen waren weggetrokken en in wiens nog jeugdig aangezicht blij vende lijnen van de diepste ontzetting zijn gegrift een man die ontsnapte uit de Fransche hel. die alles gezien, alles mee gemaakt, alles meegeleden heeft, een een voudige Brugsche jongen, die nooit iemand heeft kwaad gedaan, dien men als zooveel anderen op de sluwste en meest geniepige manier heeft meegetruggeld en wegge sleurd. dien men aan de Fransche spits broeders heeft overgeleverd met den harts- grondigen wensch Débarrassez nous de cette pourriture Het volledig verhaal dat die man ons deed, en dat uren duurde, kan slechts weergegeven worden ln een lijvig boek deel het is dan ook met spijt dat wij ons moeten bepalen bij het weergeven van de hoofdfeiten. Het is onze lezers wellicht bekend dat sinds de eerste ure der vijandelijkheden, de Belgsche Veiligheidsdienst (weldra ge holpen dooi de Fransche Kollega's) over ging tot arrestaties bij de vleet. Wie er al niet werd aangehouden en waarom, grenst soms aan het belachelijke. Sommigen wer den bijna dadelijk weer losgelaten, ande ren na min of meer langeren tijd. maar een feit is dat een groep van 78 personen in elk geval gevangen bleef. De franskil- jonistische elementen hebben' in extre mis x gepoogd dit aantal dat ze blijk baar te gering vonden nog aan te dik ken, en er werd aan het parket een boel met lijsten overhandigd, dragende de na men van personen die absoluut verdacht waren, en die nog moesten aangehouden worden. Voor Brugge alleen bestond deze lijst uit ongeveer 200 namen. Om de een of andere reden, die ons echter niet be kend is op het oogenblik. ging het parket niet in op deze t aanklacht zoodat het getal 78 behouden werd. Al deze personen werden ondergebracht in het gevang te Brugge, vanwaar ze op 15 Mei werden overgebracht, door middel van drie ka- mions, naar Frankrijk, juister gezegd naar Bethune. een stadje ten zuid-oosten van Duinkerken. De datum en het gebaar, schetsen ten volle-het gebaar en de men taliteit van de Belgische Veiligheid. Er had nog geen schijn van onderhoor plaats gevonden, en al wat men officieel van deze groep gevangenen wist. was, dat het mee- rendeel ervan Belgische Staatsburgers wa ren, die tot dusverre hun lasten regelmatig hadden betaald en dus recht hadden op de bescherming en de voorkomendheid van hen die. dank tij deze lasten zich de weelde konden veroorloven van te bevelen. Niettegenstaande dat. was het eerste wat de heeren van Brussel deden, deze, hunne medeburgers als een bende weerlooze scha pen over te leveren aan een vreemd land, aan vreemde rechters en vreemde wetten., aan vreemde beulen. Het gebaar van Pilatus was edel verge leken bij deze schandelijke handelwijze. We laten echter dit punt ter beoordeeling over aan den volkswil, van zoodra de ware schuldigen zullen ontdekt en gegrepen ge worden zijn. Onze karavaan bleef in Béthune tot op 19 Mei. Dan kwam er een bevel dat hun ne overbrenging bévool naar Rennes (in Bretagne) over Abbeville en Roeaan. Deze eerste rit van Béthune naar Abbeville was al op zichzelf de grootst mogelijke moreele martelng die een onschuldige kan te ver duren hebben. Overal waar de karavaan voorbijkwam, was hen reeds de mare voor afgegaan dat 't un ensemble de boches. d'espions et de parachutistes was. Van de kinderen tot de ouderlingen verdrong elkeen zich op den doortocht om hen uit te Jouwen en te belasteren. Wanneer er dan de een of andere terugriep dat ze Bel gen waren, des Beiges, des Alliés... dan klonk het als uit één mond A Mort les Boehes A mort Een typisch staaltje der Fransche men taliteit vindt men in het volgende. Op een gegeven oogenblik moest een der kamions stoppen omdat de weg versperd was. Tij dens dezen korten stilstand hield er, vlak ernaast, een ander voertuig stil, waarin vluchtelingen waren samengepropt. Een vrouw stak smeekend de handen uit naar onze Jongens en vroeg om wat brood voor haar en haar kind Niettegenstaande de onzen zelf bijna niets hadden, was men dadelijk bereid een stuk te breken van de zwarte homp die zij bij hun vertrek uit Béthune hadden meegekregen. Op het oogenblik dat de vrouw het brood ging aannemen, werd haar gezegd, dit niet te doen daar het uit de hand kwam van Duitsche spionnili en parachutisten. Deze enkele aantijging was voldoende om de vrouw haar honger en haar stervend kind te doen vergeten, en dadelijk heel haar eigen kamion op te ruien om mee te schreeuwen tegen degenen die hun laatste bete broods met haar wilden deelen. En dergelijke tooneelen grepen zoowat overal plaats het was een wilde uiting van kol- lektieve hysterie. Tegen den avond van den 19 Mei kwa men de gevangenen te Abbeville aan. waar ze ondergebracht werden in de keldering van een kiosk op de groote plaats. Er lag wat stroo, enkeW ledige benzinebussen.... dat moest dienen als slaapstede voor meet dan zeventig personen. Als eenlg eten kreeg ieder een brok zwart brood, harder dan een kei. en een kom lauw water met een brok margarine erin. Daarna moest elk z'n kleederen buiten leggen slechts het hemd mocht aangehouden worden. 's Anderdaags reeds werd een begin ge maakt met DE SLACHTING Met ploegen van vier en vijf werden ze. ofwel buitengelokt. ofwel buitengeroepen, ofwel buitengesleurd. De eerste groep ging gewillig, omdat elkeen meende dat er een mogelijkheid* ging bestaan van eindelijk met een over ste te spreken. Tot dan toe. had men nog slechts kontakt gehad met gendarmen en soldaten. Deze hoop en dit vertrouwen werden echter spoedig beschaamd, toen degenen die in den kelder waren, een paar De kiosk waarin de 77 gevangene te Abbeville (Frankrijk) opgesloten wer den. Men ziet heer Advokaat en Mevr. Samyn uit Brugge die het onderzoek ter plaatse hebben ingesteld. Daaruit werden de verdachten met groepjes gehaald. Telkens hoorden de volgende de schoten op deze die hen enkele oogenblikken vol mgen. (Foto Van Eyck) oogenblikken nadien vijf geweerschoten hoorden en toen niets meer. Van dan at weigerde elkeen nog buiten te gaan en' moest geweld gebruikt worden om de on- gelukkigen aan hun einde te brengen. De eenige die moedig was en bleef tot het laatste oogenblik toe. was Joris Van Severen die rechtop en vastberaden in den dood stapte. Om zich een gedacht te geven van het lijden dezer menschen. moet men weten dat enkel de eerste groep van vier, werd weggeleid en tegen een muur doodgescho ten. De overigen werden uit den kelder gehaald, en voor de open deur gedood als slachtvee, onder de oogen van hun iotge- nooten en het gejouw der menigte die langs weerszijden van de plaats was op gesteld. Het heele tooneel werd beheerscht door een mitrailleuse die op een tiental meter vandaar, haar dreigenden loop op de kelderopening richtte. Mén stelle zich voor wat het zooal beteekent. die enkele meter te gaan, die vijf trappen op te stij gen en dan voor de laatste maal de blau we hemel te zien... Hartverscheurende tooneelen grepen plaats tooneelen die een steen konden doen weenen. maar die niet bij' machte waren de Fransche beulen te verteederen Tooneelen als wanneer Jan Ryekoort, de medewerker van Joris van Severen, zich op de knieën wierp, de handen samen vouwde en smeekte in naam van zijn vrouw en z'n kinderen Je suis Beige, je suis ancien combattant, j'ai une femme et des enfants... Neen, geen genade Al- lons. ouste, crapule En toen de oude Maria Ceuterick, de schoonmoeder van on zen stadgenoot Warris, op de trappen struikelde en deze val werd aanzien als een uiting van verzet, en de schurken zich op de arme vrouw wierpen en haar over de steenen sleurden tot buiten op de plaats... Dat de aarde op zoo'n moment niet openscheurde!.... Zoo werden er 21 geslachtwie weet hoeveel anderen er nog zouden gevolgd zijn, indien er niet een voorbarig einde aan de moordpartij was gemaakt door het optreden van een soldaat, die tezamen met enkele anderen, door de bandieten was bijgehaald "geworden om de execu tie sneller te doen verloopen. Deze sol daat, een oud-strijder van '14-18. wilde eerst weten of al die menschen wettig ter dood veroordeeld waren. De soldaat, die zoowat het bevel voerde over de groep der bloedhonden, antwoordde dat zulks niet het geval was maar dat het er niet op aan kwam, aangezien het toch maar om Duitschers en spionnen ging. Daarop ver zette zich de oudstrijder, en na wat heen en weergepraat, werd de slachting ge staakt. De 55 overgeblevenen kregen bevel om op te stappen in de richting van Roeaan, onderweg werd een 30-tal hunner op een vraehtwagen geladen. Te Roeaan werden enkelen in vrijheid gesteld, een drietal werd bij het Fransche leger inge lijfd (daarvoor waren ze opeens goed ge noeg!) en de overblijvenden werden naar Caen gebracht. Daar werden ze ondergebracht in enge cellen waar ze zicli bijna niet konden ver roeren, waar een enkele bussel vuil stroo moest dienen tot slaapstede van meer dan twintig man waar in den hoek éen gat was gemaakt, waar elkeen onder de oogen der anderen z'n behoeften moest doen. Welk een aanblik, welk een stank, welk een lij den En bovenal, de martelende on zekerheid. wat er met hen ging geschie den, want niemand wist iets af van het verloop der krijgsverrichtingen. Ze zouden waarschijnlijk ten eeuwigen dage daar gebleven zijn, want de Fran schen waren reeds twee dagen uit Caen vertrokken, indien niet een spelend kind de zaak had uitgebracht aan de Duitsche soldaten. Dadelijk werden de deuren ge opend, en kwam na weken en weken niet te noemen lijden de verlossing... de vrij heid. Tooneelen van echten waanzin gre pen plaats bij den aanblik der Duitschers. De soldaten zelve, nochtans in den krijg gehard, weenden van ontroering en vielen om den hals der uitgeputte dutsen. Ziedaar het getrouwe verhaal waar in vogelvlucht verteld van het lot dat beschoren werd aan bijna 80 Bel gische burgers, slachtoffers van blinden politieken haat vanwege eigen landgenoo- ten. Ons rest nog enkel de droevige pnen klaarheid te brengen voor wat betref genen die al of niet gevallen zl->" slachtoffers der fransche terreur de 21 die neergeschoten werden. be\ zich helaas met stellige zekerheid Van Severen Joris, leider van Verdinaso, Ryekoort Jan, uit Brugge, bestuurs van Verdinaso „^.oezeed Caestecker Louis, uit Brugge, kommunist uit Ceuterick Maria, echtgenoote e ^adge_ Brugge, schoonmoeder van on. noot. de Nederlander Warris Qnbe. Een Duitsch kloosterling ln kend) Wéry René. wisselagent. Bruf Vanderkelen Hektor. Ka'nadeesch Belle Robert, waarschijnlijk onderdaan Heider. Van den Plas Johannes, uit jjaag. en Van de Loo Willem, u,t beiden Nederlanders Drie Italianen met name Luigi. Bellumat Ferrucio en Lazellari Taccardi Mireo Monaml Lucierf uit St-Gi s Debruyn Henri, uit Vorst. den door De overige zes slachtoffer r(jerl aan- onzen zegsman niet bij name SedUld" bevrijding te Zeker is in elk geval. -# Caen van de volgende Person Kripelaer Jean (Athus) Perissino Cor- rado (Venetië) Schein Samuel (Brussel) Becker Kurt (Brussel) Tampieri Pietro (St-Gillis) de Mercadere Luis (St-Gillis) Schuller Eugeen (Crèves) Fevery Leo pold (een soldaat uit Dudzele) Luttjo- han Fritz (Brussel) Juchem Leon (Brus sel) Inicheri Renato (Rome) Demol August (Molenbeeki Lein Willem Klein of Klan Roland (Brussel Muller Heinrich (Krefeld) Orlowski Izaak (Brussel). Ziehier nog een derde lijst, ditmaal van personen de buiten twijfel te Roeaan gered zijn geworden, maar waarvan het meeren- deel zich nog in Frankrijk of de terugreis bevindt Mevrouw en Mejuffer Warris (Brugge) Zucker Arthur (Brussel) Bayonnet Jean en zijn echtgenoote Bernardy Henriette (Athus) Schmitt Etienne (Tubize); Kas- perski Frans (Heerlende Zwitser Frede- rik Hurlimann (Brussel) Klisner Gilbert (Borsbeek) Ginsberg Werner Diel- tjens Louis (Antwerpen) en Thomas Frangois (Fransch deserteur). De anderen, waarvan we echter spijtig genoeg de juiste namen niet konden beko men, blijken ook gered te zijn, en mogen eerstdaags thuis verwacht worden. Men zal alreeds vastgesteld hebben, dat er in het voorgaande geen woord is gerept geworden over den Belgischen Rex-ieider, Leon Degrelle. Het is inderdaad nog niet bepaald uitgemaakt of Leon Degrelle in- derdaad is doodgeschoten willen op de officicele oettndir.it: gaande zijn lot met vooruitloopt- nen dus enkel vermelden wat »e weten, nl. dat Degrelle te Duirdanj! de groep werd verwijderd. Zijn deden den indruk op dat hij terechtgesteld, maar een olficitti zoek heeft intussehen reeds uugt s_' Degrelle van Duinkerken naar t werd overgebracht, zoodat het Ln onmogelijk was dat hij te Duintop. Er blijft dus nog altijd een straalt;?ÏJ bestaan omtrent het lot \an Lé-A grelle. Tot slot van dit verhaal willen woorden op een vraag die reeds lezer bij zichzelve zal gesteld nt:> Maar kon dit zoo maar gebeuren glë was toch de verbondene van Frans-' Werd er dan geen onderzoek ingestt.;^ de Belgische overheden Hierop kunnen we slechts het aanhalen van een t onderzoek het van Belgische zijde geschied* i Te Béthune reeds werden de gevi-;» bezocht door twee' inspecteurs van jj."^ gische Veiligheidsdienst De hotj leefde en met vertrouwen trad ma landgenooten tegemoet. Eilaas De lichtstraal zou var. t-, duur zijn. Slechts enkelen werden &Ji. vraagd en de heele onaervragng cj> nog geen minuut. Ze verliep a voege Uw naam s X Ouderdom, beroep x Waarom bent U hier Dat vragen we ons reeds a! dagen we hebben er niet het aas idee van x. 't Is goed. Leid hen terug üse cel. Suspect...x Na zulk een parodie van reehtsfe blijkt al het andere nog slechts et: 4 gisch verloop van een tragisch er, s» treurig begin. Het doek is nu gevallen over het di^ te Abbeville, nog enkel de slotscène uj gebeuren de straf der schuldigen. daarmee is alles niet uitgevaagd. De v: den bloeden en zullen blijven bloeden,! er kan met de tijd maar een balsem iieiJ worden om de schrijnende pijn in zootJ harten, ietwat te verzachten de iffljl delijke wetenschap dat zulke gTtiweidat die enkel geboren werden uit lage poli haat. voor goed onmogelijk zullen maakt door het verdwijnen zelve ïm heele politiekskliek, die, na z'n lanél nooten verraden en afgeslacht te hebbel de hand wilde slaan aan het reinste ssj bool van de heele gezonde natie trjl groote Koning, Z. M. Leopold III. J. d. T. I tjiaar hef Uragsch 'Jiandelsüil, I 'isjcJ lOlitiJ ZhdJ van J De Franschen hadden de lijken niet begraven. De Duitschers hebbn graf gegraven en er een paal op geplaatst met opschrift. Als bloom garve hangt een band machiengeweerkogels. Foto Van f?' INZA".: ING VAN OUD KOPER, ZINK, TIN, LOOD, enz. Er wordt ter kennis van de ingeze tenen gebracht dat er op bevel der Duitsche Overheid overgegaan wordt tot het inzamelen van oud koper, oud zink, oud lood, oud tin, enz. met uit sluiting van oud ijzer. Het gaat hier om alle voorwerpen buiten gebruik, doorgaans als waarde loos beschouwd en die weggeworpen worden, inzonderheid blikken doozen busjes voor geneesmiddelen, omhulsels van alle afmetingen, vervaardigd uit koper, lood, zink, tin. enz. Voortaan mogen deze voorwerpen niet meer verloren gaan. of worden weggeworpen, zij moeten verzameld worden en zullen door bemiddeling van den reinigingsdienst worden afge haald tezelfdei'tijd als het wegnemen der vuilnissen De inwoners zijn dienvolgens gehou den deze voorwerpen niet meer bij de vuilnissen te werpen, maar in afzonder lijke bakjes te vergaderen of waar het om kleine hoeveelheden gaat. ze boven of naast den vuilnisbak te leggen. Onderhavige onderrichtingen zijn van toepassing van af de aanstaande afha ling der vuilnissen. De postdienst. De postdienst ziet zich nogmaals verplicht de aandacht van de bevol king op het volgende punt te trekken: Gesloten brieven worden niet besteld of verzonden. Worden dus alleen aanvaard: open brieven, postkaarten, zaakpapf* monsters zonder waarde en dagUn' verschenen sedert de bezetting uitsluiting van alle andere fclaJe» Er dient nogmaals op gewezen i de posterijen zich voorloopig niet - zig houden met eenige -errichW" financieel gebied. De houders van spaarboekjes posterijen kunnen evenwel langs i." schappen der Nationale Bank bepe:!' terugbetalingen bekomen. De stichting eener nieuwe b3" van uitgifte is nog slechts et' kwestie van dagen In de kranten werd meegedeeld op initiatief van de Société Généd* in overleg met het consortium der t ken en na het verwerven der rw°" vergunningen bij de bezettende c' heid, zou overgegaan worden stichting eener nieuwe uitgift' die dadelijk met het drukken van*1' we biljetten zou aanvangen. Dat er eerstdaags tot de stt' eener nieuwe emissiebank zal overgegaan, schijnt inderdaad v»* staan en laat zich trouwens a:*' uit het nieuws, dat thans de ronde en luidens hetwelk de statuten VF zouden goedgekeurd zijn. Indien dit nieuws inderdaad pf' is en niets geeft te veronderf" dat het niet gegrond zou zijn kan daaruit ook worden beslote', we dezer dagen het nieuws moge!1 wachten dat de stichting val nieuw emissie-instituut een voU-"= feit is. ïïansch slagschip L'Adroit in de haven van Maio-les-Bains

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 2