PRIEUR Pillen Ons Vrouwenhoekje VEREENIGHiG VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAI ill UITKl'NTEKDE GEWOONTE.. GEDACHTEN WILLIAM HOLT VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT BLAD. {SBCSBB3SZZS£BBSESBXZSBaSSaa IN ENKELE REGELS HET LINNENHUIS Rijselstr. 20 - IEPER SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! WEEK-KALENDER NOVEMBER - SLACHTMAAND DECEMBER - WINTERMAAND HANDELSBELANGEN Hei freMz taaMnuddei AANBESTEDINGEN Hocv, el meer geduld zou men met an deren hebben, indien meii hunne gebre ken als dwaasheden beschouwde. Elke haan kraait het luidst op zijn eigen mesthoop. Doorzoek uw huis zevenmaal, voordat uw buurman van diefstal beschuldigt. Prijs iemand nooit, voordat gij hem op de proef hebt gesteld. IIUS HETMANNEKE UIT 0 DE TIJD van den maliënkolder (D'r ligt er nog een op mijn zolder Die een voorvader van mij heeft gedragen Toen hij zijn schoonmoeder wou plagen!) Die tijd, 'k zeg het vrij, Die is al lang voorbij Maar nu komt, holder den bolder De tijd van den... aluminium-kolderl I.aat astemblieft ons goed verstaan. Mijn voorvader trok dat ijzeren costuum niet aan om zijn schoonmoeder daarmee te plagen, maar wel 0111 zich te bescher men tegen de gevolgen van zijn plage rijen... Wat 'n familie! Ja, joernalist zijn is nen ondankbaren stiel, want om tot mijn doel te komen, moet ik U al die fa miliegeheimen vertellen. En welk doel dan nog! Dat men uit glasdraden weefsels kan maken is geen nieuws meer, evenmin dat Australische vakmenschen op het denk beeld gekomen zijn uit kurk kleedingstof te maken die met het oog op het gewicht, door waterdichtheid en onverscheurbaar- heid, zal uitblinken. Maar nu hebben Amerikaansche colle- ga's een nieuwe ontdekking gedaan: ze hebben uitgevonden dat men uit alumi- nium-draden een weefsel kan maken, dat over 't algemeen zacht en soepel is, net als. zijde. Uit deze aluminium-draden krijgt men de eigenaardigste kleuren. Binnen kort zal men op de Amerikaansche mark ten, kteeren, schoenen, hoeden en hand- tasschen van aluminium kunnen koopen. 'k Drage toch liever 'n wollen onder broek MENEER POCHANS en meneer Op- snijder waren samen aan het redeneeren. Meneer Pochans vertelde van de hooge 'bergen, die hij al beklommen had, maar natuurlijk beweerde meneer Opsnijder, dat de Tergen, die hij had bezocht, veel X hooger waren. f 1Kom, kpm, zei meneer Pochans, een- jnaal was ik zoo hoog, dat ik moest bok- téèn, anders kon de maan niet over mijn hoofd heen. Zoo, zei meneer Opsnijder, maar hebt U toen ook den man in de maan gezien Natuurlijk! Nu, zei meneer Opsnijder daarop, met een glimlach, dat was ik! KAÏN was de broer van Abel En... ne sjampetter draagt ne sabel 't Schip ligt aan den kabel [tabel En voor de veremenigvuldiging hebt ge de Hier volgt thans 'n Oostersche fabel En da's gansch... den Toren van Babel. "En als ge denkt dat er niks uit te le.e- yen 'n valt, dan vergist g'U... formidabel! Een wolf, een vos en egn leeuw had den besloten samen op jacht te gaan en met vereende krachten hadden zij een jchaap, een hert én een haas gedood. Nu sprak de leeuw tot den wolf Verdeel den buit onder ons drieën. 'En de'wolf sprak: Het schaap is voor U, hét hert is voor mij en de haas is voor den vos. Maar over dit voorstel raakte de ko ning der dieren zoo vertoornd, dat hij den wolf aanviel en hem verscheurde. Toen sprak hij tot den vos: Verdeel den buit! En de. vos sprak; Het schaap is voor' uw ontbijt, het hert voor uw middagmaal en de haas voor uw avondeten! Toen ze: de leeuw Van wien hebt ge geleerd zoo recht vaardig te verdeelen? .En 't antwoord van den vos klonk: Van den wolf, die hier voor ons ligt, Biijn heer en koning! En... de vos leeft nog... Die fabel dag- teekent wel van... xxit den tijd dat de beesten spraken, lijk alle fabel die zich respecteert... maar z'is toch hedendaags... en nu misschien nog meer dan ooitl DE WERKLIJST1 't Was in den drukken zomertijd en daarom had de boer er nog 'n knecht bij gehuurd. Hij liep met den nieuwen knecht op het erf om te wijzen, wat deze alzoo in den loop van den dag doen moest, 't Werd een heele lijst 1 Toen de boer uitgesproken was, in formeerde de knecht: En hoe zit 't met het sneeuwruimen ®p 't erf? De boer keek verwonderd op en ze: geprikkeld Maar in dezen tijd is er toch zeker geen sneeuw 1 Nee, maar voor ik met al dat werk klaar ben kan er wel sneeuw liggen. Ge moet niet vragen 1 KONING zijn, bij mijn ziel 't Is geen plezante stiel Vroeger nog minder dan thans We gaan er eventjes de balans Van opmaken En ge zult zien dat die grooten Harde noten Hadden te kraken 1 Zoolang de zon scheen... in eigenlijke beteekenis was het voor de koningen van dien tijd ook altijd... zonneschijn... in den MUBaBBaBBBHBaaaBaaBBSitiH» Mengelwerk v. 26 Nov. 1939 nr 37. oorspronkelijke detective-roman door i- Maar dat is, dat is... Och dat is heel eenvoudig. Ze zijn Veilig opgeborgen, tegen wil en dank, maar voor hun eigen bestwil. f Het was Frits Werner of hij droomde. Als het waar was, wat Bunning hem vertelde, dan moest hij toegeven, dat deze een zeer origineele, maar afdoende methode gebruikte om de Evan's te be veiligen. Hij voelde zijn woede zakken, maar er rezen bij hem toch zeer groote beden kingen tegen deze manier van doen. Hebt u wel bedacht, zeide hij, dat het voor een jonge dame als Alice, toch vreeselijk is gevangen genomen te wor den, onder verdenking van zoo een gru welijk misdrijf. En het publiek zal haar schuldig oordeelen, haar eer en goeden naam door den modder sleuren. Wij zullen wel zorgen, dat zij vol komen in haar eer hersteld wordt. Dat zal zij zijn, zoo spoedig de werkelijke moordenaar en de motieven welke deze dreven bekend worden. Maar als dat nu eens niet gelukt, als de dader niet ontdekt wordt. Dan zal men, ook als zij ontslagen wordt haar blijven verdenken. O, we zilllen hem vinden, daaraan is geen twijfel. Als ik daarvan niet over tuigd was, zou ik dit middel niet be proefd heboen. En ik geef u heel gaarne toe, dat nex middel om haar te bescher men een heel pijnlijk middel is. Doch nu zal het leed slechts kort duren, ter figuurlijken zin! Maar ne keer dat 't slechte weêr in aantocht was! Bij de Herulen bestond de charmante gewoonte hunnen koning te dooden... in geval de oogst door den regen werd ver nietigd! In Ierland werd de koning ter dood ver oordeeld in geval van inbreuk op de wet ten. van hongersnood, van onvruchtbaar held... bij de koeien, van verrotting van het fruit en van verrotting der gezaaide zaden In Mexico deed men den koning bij zijn troonsbestijging zweren dat, geduren de zijn regeering, de regens zouden val len... volgens de seizoenen, dat er geen overstroomingen zouden plaats hebben, en dat er geen droogte zou heerschenGe moest nen echten profeet zijn, allee! an ders was 't maar voorzichtiger dat ge vaarlijk baantje niet aan te nemen! In China doodde men den keizer In geval van aardbeving... en als hij zelf er aan ontsnapte, wel te verstaan Sedertdien is er veel verbeterd... in dien stand, maar of ze 't zóó gemakkelijk heb ben, valt ook nog te betwisten 1 KONING HENDRIK IV bezocht eens eenige boeren, die op hun land aan de arbeid waren. Het viel den Vorst op, dat één van hen spierwit haar had, doch een zwarte baard Wel, vriend, vroeg de koning, hoe komt het, dat uw baard nog zoo zwart en uw haar al zoo wit is? De boer dacht even na en antwoordde toen Dat komt, omdat ik mijn haard twin tig jaar later gekregen heb, Sirel KAN 'T U BOEIEN Beste gezel. Als 'k U vertel Hoe snel d'Olifanten groeien? 'k Hoop van ja nE:: 'k ga 'm aldra Zonder scha Met die affaire moeien! In 't voorjaar 1931 kwamen, in het Hël- labrunn dierenpark te Muenchen 3 jonge Afrikaansche olifanten aan die in Mid- den-Afrika gevangen werden. Naar schat ting waren het schattige van 6 tot 8 maan den oude diertjes, een mannetje- en twee vrouwkens olifanten. Zij waren 80 cen timeter groot, toen zij na een lange reis te Hellabrunn uitgeladen werden. Na ver loop van een jaar hadden ze reeds een grootte van 1.20 n:. en na twee. jaar een grootte van 1.50 m. bereikt. Tot dit tijd stip waren de twee vrouwtjes-olifanten gelijkmatig met het mannelopgegroeid; nu echter nam het mannetje een voor sprong. In 1934, dus na drie jaar, had de mannetjes-olifant de 2 metergrens reeds overschreden, terwijl de anderen zeker nog 15 centimeter te kort schoten. Zooals dus de onderzoekingen in Muenchen heb ben bewezen, groeien de jonge 'olifanten in een verbazingwekkend tempo! En daarmeê... als g'er 5 centiemen, bij deed, had ge voor den oorlog 'n goei pint faro! KLOPPERS vierde zijn vijftigsten ver jaardag en moeder Kloppers ze: 't Is toch een mooie leeftijd, hé? Vijftig jaar. Men is nog goed te been en heeft nog heel wat voor zich. Kloppers kwam daar tegen op en zei: Och, als ik nog eens moest begin nen, zou ik toch heel wat anders doen. Kom, kom, dat zeggen ze allemaal als ze ouder worden, maar als ze dat zouden kunnen, dan deden ze toch alle maal weer dezelfde domheden. Toen keek Kloppers zijn «oudje» aan en zei Nu ja, Maartje, ik zou U toch weer némen, hoor. KAN 'T U BEKOREN 'n Sigaarken te smoren? 'k Offreer er U een Maar 'k zeg U meteen Opgelet 1 Opgepast Want hebt g'er later van last... En kunt ge geen meisken behagen Komt bij-mij niet beklagen! En daar 'k het op mijn geweten niet wil hebben... de onrechtstreeksche oor zaak te zijn van uw... perfect geluk hier beneên door jongman te blijven... zal 'k mijn aanbod maar intrekken, want ('k richt me Jne.r bijzonder tot mijn jonge ongehuwde lezers), 't Schijnt dat men aan 't rooken van een sigaar, het karak ter van een man kan kennen...! En ge moest ze ne keer... goed oprooken! Het schijnt dus dat Wie zijn sigaar diep in den mond steekt, een vastberaden natuur is 1 Wie zijn sigaar met de tanden afbijt, gelijkmoedig en onbezorgd leeft. De man. die zich van een meerschuimen pijpje bedient, een verwend persoon is. Wie lichte sigaren rookt, een minnaar 1 is van vreugde en muziek. Wie zware sigaren rookt, ook van sterke dranken houdt. Wie een sigaar geheel oprookt, een verstandig en bezadigd echtgenoot zijn zal. Wie zijn sigaar half oprookt en dan weggooit, een verkwistende natuur is. Wie zijn sigaar laat uitgaan, een slecht geheugen is... en wie geen sigaren rookt... veel sigaren van zijn vrouw zal meekrij gen omdat hij, ofwel nen armen sukkeleer is... die 't zich niet kan betalen... ofwel nen pantoffelheld... die ze niet kan ver dragen... de sigaar, bedoel ik! GEEN GELUK. Een boer kwam in de stad voorbij den winkel van een apo theker, die tegen zeer lage prijzen uit verkocht. Wij hebben ook nooit geluk, zei hij tegen zijn vrouw, die hij bij zich had. Waart ge nu maar ziek, dan konden we daar eens goed van profiteeren. VEEL LEUGENS staan d'r gewis In 't boek der geschiedenis...! De reden ervan ligt gansch bloot: Die toen leefden zijn thans dood... En... in 't kort beslecht... D'r wordt toch zooveel gezegd...! En... 'k zeg het ook maar van... I100- ren zeggen In den tijd van de Brugsche Metten, zoo leert men in de geschiedenis, dood- aBEBBBBBBEEEaSBSaiSSaanBBBSBXa wijl wat haar anders overkwam onher stelbaar zouch. zijn. Nog was Frits Werner niet overtuigd. Hij beminde Alice en kon niet goedkeu ren, dat het meisje dit vreeselijk lèed was aangedaan, met hoe goede bedoe ling dit dan ook mocht zijn geschied. Bunning bemerkte dit wel. Hoor eens, mijnheer Werner, zeide hij, ik weet er een beetje meer van dan u en daarom zie ik die dingen een beetje anders. De zaken staan zoo Van Gie- len had alles geregeld, als Alice Evan nog in vrijheid was zou zij vandaag naar Engeland zijn afgereisd en morgen daar in het huwelijk getreden met Antoon van Gielen. Noch u, noch iemand anders zou den haar daarvan hebben kunnen terug houden. En als Jozef Evan vrij geweest ware zou hij met z'n revolutionaire bond- genooten eveneens vertrokken zijn, onder welk gezelschap hij, wijl zij hem wan trouwen zijn leven geen oogenblik meer zeker was. De inhechtenisneming van broeder en zuster is een ontzaglijke streep door de rekening èn van den bankier èn van Janowski. Maai' nu, wat zullen die nu doen. Hm, dat is met zekerheid niet voor uit te zeggen. Ik vermoed wel het een of ander, maar ik wacht af en heb intus- schen mijn maatregelen genomen. Op dat oogenblik rinkelde de telephoon. Werner nam den hoorn op en luisterde. Wat, ben jij het Antoon, hoorde de detective hem terugroepen, uw vader zegt ge. Maar neen, dat kan toch niet. Samen werken, wij, maar ge weet toch... Hij luisterde weer. blijkbaar viel dege ne, die heni opgebeld had, hem in de rede. Ik kom, hoorde Bunning roepen, bij God, gij hebt gelijk, ja zeker ik kom da delijk. Tóen hing hij den telephoonhaak op. Dè detective vroeg niets, maar zeide En ik. ga mee. Werner wilde hem uitleg geven. den de Klauwaerts al diegenen die de woorden «schild en vriend» niet behoor lijk konden uitspreken...! 't Schijnt nu dat dit een vergissing Is, en dat het 's gilden vriendwas, dat, om zoo te zeggen, het wachtwoord uit maakte 1 't Kan waar zijn... en de beteekenis zal er zeker niet door verliezen. En nu op 'n ander gebied! Vaak hoort men de uitdrukking «salut en de kost» tot iemand richten... en deze iemand antwoordt dan (als 'm goed opge bracht is) «en de wind van achter!» Welke beteekehis dient daaraan gehecht! Wel «salut» moet vertaald worden door het Kastiljaansch salud wat «gezond heid beteekent. Het was het vaarwel dat men richtte tot diegenen die Spanje ver lieten om naar Amerika te varen. Die uitdrukking wil dus beduiden: «wij wenschen U 'n goede gezondheid, goed eten en de wind van achter voor uw schip Da's dus nog ne kado die ons overge bleven is van "in den tijd der Spaansche overheersching. En daarmeê zijn die twee zaakskens opgeklaard, zie! EN HIER 'N AMERIKAANSCHE. Pachter Jones was in gezelschap van zijn dochter naar de stad gereden om er boter en eieren te verkoopen. Toen zij terug naar hun hoeve reden, werden zij door bandieten aangerand. Toen deze met kar en paard wegreden zei de pachter tot zijn dochter: M'n mooi geld! M'n mooi geld! 't Meisje greep in haar mond en haalde een beurs te voorschijn. 'k Had 't geld in mijn mond gestopt, ze: ze triomfantelijk. - Wat jammer dat je moeder thuis is gebleven, jammerde de pachter, dan hadden we misschien 't paard en de kar ook kunnen redden 1 T STAAT VAST en buiten kijf Werelddeelen zijn er vijf Onnoodig z' U op te sommen (Mijn Lezers zijn geen domme::) Dat is, of ge weet Maar wat 'k betwijfel... tot mijn spijt In 't lang en in 't breed Waarvan hun benaming is afgeleid 1 Afrika komt van Afarika, de oude naam die aan de inboorlingen van Carthago werd gegeven. Amerika werd afgeleid van den Ita- liaansche ontdekkingsreiziger Amerigo Vespucci (1451-1512). Australië, komt van het Latijn Austra- lisof Zuidland. (Austral beteekent zoo als men weet, in het Franschzxtidelijk.) Azië stamt van het Assurisch woord Aszoe, zonsopgang; het is dus het land der opgaande zon. Europa komt eveneens van een Assu risch woord Ereb, of zonsondergang, in tegenstelling dus met Azië. En... bij mijn wijf, daar hebt ge z'er alle vijf 1 En vermits xve toch in d'aardrijkskunde verzeild geraakt zijn... en daar het toch... oorlog is... De stad Venetië bezat vroeger een stuk geschut waarop elke Venetiaan trots was. Het bezat drie vuurmonden ende men kander dry kogelen te gelycke uytschie- ten De dichter wiens vers in het kanon gegraveerd stond, vergeleek het met de hond Cerberes die, volgens de legende, den ingang van d'helle bewaakte cu vele koppen had Cerberus de Hellehond kan vier spouwen [uyt dry kelen Mach ik oock niet dien naem voeren, ick [kan 't hem zeer fraye naspelen! En waarom niet? 1 EEN SCHOT moest naar den dokter. Hij wist dat deze voor het eerste bezoek 30 frank, voor het tweede 10 frank re kende. Mijnheer de dokter, zei hij, ik ben al een keer hier geweest. De pijn in den rug is nog niet verminderd. Zoo, antwoordde de dokter, dan ge bruikt ge de medicijn nog n:aar die ik U toen heb voorgeschreven; De dokter was ook een Schot. «ALLES is betrekkelijk.dixit emsteih En om hen echten held te zijn 'k Zeg het zonder liegen Is 't niet vandoen Kalm en koen Duizend kilometer te vliegen Ook, 't bewijs voer ik aan... *n Palar meter kunnen volstaant Dat heeft ons bewezen soldaat nummer 214 uit het Deensche garnizoenstadje Vi- borg, die zich ontpopt heeft als nen twee den baron von Münckhausen. Bij een oefening in 't werpen van hand granaten verloor de buurman van 214 zijn zelfbelieersching. Alleman is niet in de wieg gelegd om soldaat te zijn... 1 Wel trok hij de slagkoord uit, doch... hij ver gat de granaat weg te slingeren... Ja maar dat zijn nu precies geen toeren om uit te halen, hé... de gevaarlijke sardine doos viel op den grond, de baasnam de boenen... en (o! reuzenbloed! o! hel denmoed!) nummer 214 zette met veel tegenwoordigheid van geest zijn helm over de brandende granaat... daarna ging de dappere er boven op zitten... juist lijk d'andere die gaan loopen was zat... boven iets anders... dat maar eenen bwl draagt, rustig afwachtend wat er gebeuren zou. De granaat ontplofte... Nummer 214 maakte een luchtreis van een paar meter, maar kwam overigens goed van het avon tuur af. De weglooper zelf... had maar -'n nieve onderbroek van doenl DE LORD zat pas in 't zadel. Plotse ling werd 't paard onrustig. Een paarde- vlieg had zich aan 't dier vastgezogen. Wat sclveelt Diane? riep de lord zijn stalknecht toe. Sir, antwoordde de stalknecht, er zit een beest op! Opgepast voor 't misverstand 't Manneken uit de Maan. fBa&ZSBSEB3S2&aS3SaBBHBBBSaa Neen, neen, riep Bunning, we heb ben geen minuut te verliezen, vertel me dat onderweg. Hij greep zijn hoed en Werner volgde z'n voorbeeld. Zij liepen naar buiten en naar den hoek van de straat, waar een standplaats voor auto's was. Daar spron gen zij in een taxi en Werner gaf een adres op, met de belofte van een goed drinkgeld als de chauffeur haast maakte. Toen de auto wegsnorde, zei Bunning Vertel me nu, wat Antoon van Gie len u meegedeeld heeft. Hij zegt dat zijn vader plotseling verdwenen is, hij meent, dat men hem ontvoerd heeft. Hij is de wanhoop nabij, want hij wil of durft de politie niet te waarschuwen. En in zijn wanhoop heeft hij zich onze vriendschap herinnerd en mij gesmeekt bij hem te komen. Hij wil zijn vader redden en meent, dat ik hem misschien helpen zal. Toch heeft hij be grepen, dat ik zelfs niet om zijn vader te redden ooit zou kunnen meewerken, dat Alice tegen haar zin met hem zou trouwen. En hij riep mij toe, dat hij daaraan niet meer denkt. Juist en toen waart gij besloten naar hem toe te gaan. En we gaan er heen met een tamelijk vaartje, sprak Bunning. Zijn toon klonk zoo opgewekt, dat Wer ner hem vroeg Het lijkt wel of u zich verheugt over wat er voorgevallen is. Of vergis ik mij daarin? U vergist zich heelemaal niet waar de Wemer, ik heb u immers gezegd, dat ik mijn maatregelen heb genomen, maar afwachten móest wat de anderen zouden doen. Welnu ik heb heelemaal niet be hoeven te wachten. Gelooft u dat de bankier ontvoerd zou zijn? Om claa: over te oordeelen zollen we eerst moeten hooren, wat uw vriend te vertellen heeft. Maar onmogelijk lijkt het mij heelemaal niet, mmSb^m£SM6mt HET WORDT WEERAL SINTERKLAAS In steden en dorpen kondigt de groote Sint zijn komst reeds aan bij middel van schitterend verlichte uitstalramen en plak katen. Onder ons gezegd en gezwegen, begrijp ik nog steeds niet waarom de winkeliers deze groote heilige niet tot patroon hebben gekozen, want waarlijk, zelfs ln tijden van tegenspoed en oorlog zorgt hij voor hun zaken. Niemand toch, die nog een paar centen bezit wil zijn kinderen berooven van deze blijde ge beurtenis op Sinterklaasmorgen. Maar juist ln deze tijden ook is een aanmanend woordje hier op zijn plaats. Ik kreeg Im mers eenige dagen geleden een prijscou rant in handen, gezonden door een groot warenhuis. Bij het openslaan viel het me aanstonds op dat de oorlog ook hier een groote plaats innam. Forten, soldaten, tanks, kanonnen, was al wat de klok sloeg. Men zou zeggen dat de wapenindustrie zich ook in miniatuurformaat gespecia liseerd heeft. Mitrailleuzen, kanonnen, tanks en ver dedigingslinies, zijn op dit oogenblik mis schien onmisbare zaken voor sommige landen, dien den vrede niet hebben kun nen bewaren omdat geen van hen ooit geweten heeft wat echte vrede is en waar het vertrekpunt ligt van een durenden vrede, zeker is het dat onze kinderen deze rommel kunnen en moeten, missen. Er zijn in het leven andere en meer hoog staande zaken te betrachten dan het manoeuvreeren van soldatenspeelgoed. Wij geven onze kinderen speelgoed opdat ze al spelend zouden leeren, en zich verede len. Daarom ls een eerste princiep bij het aankoopen van speelgoed geef uw kin deren geen kijkgoed maar speelgoed. Iets waar het zich mee kan bezighouden, wat niet in de kast moet gezet om op feest dagen mee te pronken. Iets ook wat te gen een stoot of slag kan, wat het on misbaar onderdeel kan worden van uren intens plezier en vermaak. Soldatenspeel goed leidt de kindergedachten onvermij delijk naar pijn doen, dooden, vernieti gen. Wel komt dit zoo tragisch niet voor omdat speelgoed altijd speelgoed blijft, maar een feit is dat dit speelgoed ondanks alles kleineerend inwerkt. Geef uw, kind dus sportartikelen, waar spieren en lon gen baat bij vinden, aan de meisjes hun onmisbare poppen en keukengerief, aan opgroeiende kinderen veel boeken, en goed gekozen boeken. Tegenwoordig is de markt overstroomd met goede en schoone kinderboeken, fijn uitgegeven, in keurige taal. Zoo'n boek is zijn gewicht in goud waard door al het goed dat het verricht in de kindergeesten. Zeg nietmijn kind leest niet. War.t uw kind zal vanzelf le zen wanneer hetgene dat hem voorge schoteld wordt, goed gekozen en schoon verzorgd is. Loop dus bij het kiezen van uw geschenken de wapenhandelaars ln miniatuur voorbij en stap een boekwinkel binnen. Zoodoende zult gij ook dienst be wijzen aan de dienaars van de edelste konste, de schrijvers, die het in deze tijden ook hard kunnen hebben. WAT IS ZEEP Nu zeep dikwijls maar in beperkte hoe veelheid te verkrijgen is, zullen vele huis moeders zich weieens afgevraagd hebben hoe komt het nu en wat ls zeep eigenlijk? Hoe wordt ze gemaakt? De grondstoffen voor het vervaardigen van zeep zijn diverse oliesoorten, vet ten, rundertalk, vetzuren enz. en loog. Voor het maken van harde zeep wordt sodaloog. voor het maken van zachte leep kaliloog gebruikt. Harde zeep wordt bereid door de grond stoffen, (vetten) te smelten, de sodaloog er aan toe te voegen. Door alles goed door te laten koken, vindt er verzeeping plaats en ontstaat er een oplossing van zeep en glycerine. De zeep wordt van de glycerine gescheiden door toevoeging van keukenzout. Ze wordt dan in vormen gedaan om af te koelen en hard te worden en daarna machinaal tot stukjes zeep verwerkt. Van harde zeep kan men allerlei soorten zeep verkrijgen door toevoeging van verschil lende stoffen en kleurstoffen, toiletzeep door toevoeging van parfums. Zeeppoe ders verkrijgt men door de zeep met soda te vermengen en door machines te laten raspen. De fabricage van zachte zeep ge schiedt door bij de grondstoffen kali- cf potaschlocg toe te voegen. Dit laat men te zamen koken en ontstaat er een meng sel van kali-zeep en glycerine. Dit alles laat men te zamen afkoelen en vormt zich de zachte zeep. Door toevoeging van kleurstoffen ontstaat de gele en groene kleur. Een bijzonder soort zeep is de hout- zeep, die gemaakt wordt van de fijn ge raspte bast van sommige boomen. Ze kan goed gebruikt worden voor* 't wasschen van gekleurde stoffen daar ze de kleur niet aantast. IN DE KEUKEN Preisoep. Snijdt in groote stukken en wasch in ruim water 5 tot 6 preien en kg. aardappelen. Leg terzijde het wit van twee,preien. Zet de groenten op het vuur met 1 tot liter bouillon of water, peper, zout, een beetje laurier en een snede brood. Steek door en voeg bij deze puree 1Vz 1. bouillon. Snijd anderzijds zeer fijn het wit der voorbehouden preien en fruit het in boter of vet, voeg wat bouillon toe, dek en laat 20 min. stoven. Voeg het daarna bij de soep en laat al roerende, nog 5 tot 10 min. doorkoken. Mager bereid, voltooi de soep door een klont boter of vet toe te voegen. UnBfflBBBBMBBBBBBMBaBflMBIBBBBBBflBBHBBBBBBBBBBBBSBBBBB Te Issy-les-Moulinots, Parijs, werden drie politiebeambten doodgeschoten door bandieten die zij opdracht hadden aan te houden. De schurken werden dan toch gevat. Te Ingelmunster werd zekere De- raeve, vader van 2 kinderen, die van zijn werk te Harelbeke terugkeerde, door een vrachtwagen gevat en gedood. De auto die doorgereden was kon ingehaald wor den en tot staan gebracht. Het was een vrachtwagen der Firma Wyckhuise uit Roeselare. Te Peronne is een mijnwerker in een der koolpitten gevalen, en stortte ten pletter op 250 meter diepte. Aan de brug over de Maas te Seraing werd een onbekende opgemerkt die zich wilde schuil houden. Twee arbeiders maak ten de schildwacht hierop opmerkzaam. Deze riep den man aan toen hij de ladder wilde afhalen die naar de springstoffen leidde. De gebruikelijke waarschuwingen werden gegeven, de'man stopte niet, zoo dat de schildwacht erop vuurde mét het gevolg dat de onbekende in de Maas viel en verdronk. Te Wetteren, in de buskruitfabriek, heeft zich een ernstige ontploffing voor gedaan, Twee werklieden werden gedood. Een Italiaan gevestigd te Rijsel se dert 18 jaar was toevallig te Halewijn toen luchtalarm gefloten werd boven de Fran- sche gewesten. De man, zooals veel ande- «BBCaBaaSBBBBSQlBBBEiaBSaiBBMB Witgoed, Bonnetteriën, Corsetten, Pull'Overs, Gilets, Sayetten Bloezen, Handschoenen, Kinderartikelen. Specialiteit van schoone Schorten. IB9BBBBBB2EBBBBBBBBBBiSBBBKB!BBBBBBEBBBBBBQBBB9EBSiE3aBBBBK ren, vluchtte naar de neutrale strook ge legen tusschen de Fransche en Belgische tolposten. Toen hij na het alarm huis waarts wilde keeren mocht hij echter niet meer binnen staande houdend dat hij uit Belgie kwam en niet de vereischte papie ren bij zich had. De man kon dan ook niet in Belgie geraken zoodat hij genoodzaakt was in het «nomandsland» te blijven, dag en nacht, zonder 'geld op zak en zonder te weten waar een toevlucht te zoeken. Te Antwerpen werd een wisselagent door gewapende bandieten in zijn woning overvallen. Ook de vrouw des huizes werd met den dood bedreigd. Toch verdedigde de wisselagent zich en riep de vrouw om hulp,met het gevolg dat de aangerande verwondingen aan het hoofd opliep maar dat de bandieten op de vlucht sloegen zon der geld te hebben gestolen. Te Gentbrugge op de spoorlijn Brus sel-Gent werd het vermorzelde lijk ge vonden van een 19 jarig meisje uit Merel- beke. Te Ardooie aan den onbewaakten o- verweg, werd de 23-jarige Palmira Bec- kaert door een trein verrast en letter lijk ln tweeën gesneden. In Zwitserland werd de helft van de kleine gemeente Saxy bedolven óriaei* een- golf van steenen en slijk die van den Cha- valardberg afstroomde. Op zekere punten werden huizen bedolven onder steenen en slijk ter hoogte van 15 meter. Bij Namen werd een verdachte vrouw evenals twee soldaten aangehouden onder verdenking van spionage. De vrouw be zocht veel de soldaten, dit steeds verge zeld van haar 14 jarige dochter, en deelde sjerpen en cigaretten aan de sol daten uit. Te Zeebrugge in de kerk aldaar wer den twee cibories gestolen. De H. Hosties werden op het altaar en den grond ver spreid. Deze heiligschennende diefstal werd door den E. H. Pastoor Bondue ontdekt. I. GEBRUIK HET JUISTE WOORD: KLEEDING; VROUWEN. Binnen doet het meisje een schoone schort vr. 0.), (boezelaar, vr. o.; voorschoot, vr.: fantaisieschort, vr. 0.) voor, opgehouden door banden op de schouders en toegehaal-d met gestrikte linten (de strik m.). Om te winke len moet men in de pee zijn: het kostuum, de mantel (het jacquet) met rok. De mantel met staanden kraag of breeden omslag moet goed zitten bij het dichtknoopen, anders moet de naaister hemveranderen: innemen of uitlaten tot hij ruimer of nauwer is en goed valt. De pelerine (vr.) h niet ongewoon. De huik, de lange kapmantel zonder mouwen, wordt min der gedragen al doet de schoudermantel, die tot aan de heupen reikt, wel weer zijn intrede en is de manteljas geen leelijke dracht, noch de capa (vr.) met hoogen kraag. Bij regenweer is de paraplu onvoldoende en de regenmantel onontbeerlijk. ZEG EN SCHRIJF: keukenkachel, kookkachel II. - ZEG NOCH SCHRIJF: cuisinière cravat cremerie consommatie crème a la glacé gij zijt nogal curieus een kindervoituurken een voiture floer, vloer velours een floeren of vloeren broek das melksalon verbruik, consumptie roomijs je bent nogal nieuwsgierig een kinderwagen een rijtuig fluweel een fluweelen broek. V.B.O. Bijdragen; Beschermend Lid: fr. 100 of 50: Steunend Lid: fr. .35; Gewoon Lid: fr. 20; Studenten en inwonende Leden: fr. 7,50. - Postrekening 412.386, V.B.O., Antwerpen. 26 Z 28® Zond. na Sinksen. H. Joan. Berch- mans. H. Silvester Evangelie: Het einde der wereld. 27 M H. Acarius 28 D H. Rufus. H. Jacobus van Marchia 29 W H. Saturninus 30 D H. Andreas IV H.Eligius 2Z H. Bibiana. Z. Joan. v. Ruysbroeck 3Z Is Zond. Advent. H. Fr. Xaverius SBBBKSIESSiSIBBBBBBEIBaBBBBBB De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie. 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 17-11-39 in Belgie 9 faillissementen uit gesproken, tegenover 18 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 10-11-39 tot 17-11-39. 4 diversen 1 radio 1 drogist 1 aannemer 1 hotelhouder; 1 meubelhandelaar. In totaal werden er van 1-1-39 tot 17-11-39 in Belgie 659 faillissementen uit gesproken tegenover 550 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 10-11-39 werden in België 23? aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 138 aanvragen gehomologeerd tegenover 197 en 111 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week eindi gende 17-11-39 werden in Belgie 1942 pro testen geregistreerd tegenover 1683 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 17-11-39 werden in Bel gie 102.633 protesten geregistreerd tegen over 87.917 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. dat is steeds vrije en zuivere inge wanden te hebben Neem daarvoor 's avonds, na den maaltijd, 2 kleine Prieur Pillen (dikwijls zal zelfs eene volstaan) en gij zult nooit weten wat verstopping 13. Da Prieur Pillen zijn op basis van planten. Zij pürgeeren zonder onge makken en zonder te verzwakken^ Prijs Fr. 5.— voor 25 pillen: Fr. 7.50 1,-oor 50 pillen; Fr. 12.50 voor 100 pillen. S. A. Anc. Miijon LOUIS SANDERS. Brussel PP. 40 iliS Kv. U f AfV,:r IBBBBBBBBBBBBBBBBBflBBBBBBBBBfilBiEBItBBaBBBBBBBBBaiaBBBBBBBEB aarzelde nog. Hij kon zich moeilijk voor stellen dat Bunning hem helpen kon en Maar wat dan? O, dan zullen we naar omstandig heden handelen, doch in elk geval zullen we kunnen handelen. Maar zal het geen wanhopig werk zijn den bankier op te sporen. Misschien. Wie weet, luidde het ant woord. Doch dit antwoord klonk Werner alsof de detective zeggen wilde we zullen hem heel spoedig vinden. Beiden zv.egen, tot de auto stilhield voor de woning van den bankier. Antoon var: Gielen kwam Frits Wer ner al tegemoet. Het viel dezen op hoe ellendig zijn vriend er uit zag. Hij druk te hem vol medelijden de hand en voelde al de wraak, dien hij tegen hem had ge koesterd als bij tooverslag verzinken. Toen Van Gielen evenwei zag, dat er nog iemand uit de auto stapte, zeide hij met verwijt in zijn stem Ik kan er niet over spreken dan met u alleen. Maar Bunning trad reeds op hem toe. Als gij uw vader redden wilt, mijn heer Van Gielen, sprak hij met nadruk, dan moogt u mijn hulp niet afslaan. Ik alleen kan u wellicht op het spoor bren gen, waarheen men hem weggevoerd heelt en vast houdt. Hoe, riep Antoon van Gielen, gij gelooft ook, dat hij in een valstrik ge lokt is, dat men hem vasthoudt, mis schien wel gedood heeft. Dat laatste geloof ik niet. Maar wel weet ik, dat het noodig zijn zal hem zeer spoedig te hulp te komen. Zet uw be zwaren op zij, gij moet dat doen, want hier staat het leven van uw vader cp het spel. En tot lang onderhandelen is er heusch geen tijd, want er moet dade lijk gehandeld worden. U vertrouwt mijn heer Werner, nietwaar, welnu laat hij u dan zeggen dat u mij volkomen vertrou wen kunt. De drie heereh waren een kamer bin nen gegaan. De zoon van den bankier helpen wilde. Maar Bunning wist met zoo'n zekerheid te spreken, dat hij on danks zijn wantrouwen tegen hem, ge neigd was over zijn bezwaren heen te stappen. Luister eens, zei Bunning nu, ik be loof u, dat ik in geen geval ten nadeele van uw vcuer gebruik maken zal van dingen, die ik door u te weten zou ko men. En toen Antoon van Gielen nog niet besluiten kon voegde hij er bij Als u niet wilt, goed, dan handel ik zonder u en zal ik uw vader gevonden hebben vóór gij zelfs eenig spoor van hem ontdest hebt. Daarop draalde hij zich om en wilde heengaan. Blijf, zei Werner nu krachtig, we kunnen zonder u zeer weinig beginnen. Eri tot zijn vriend sprak hij dringend Aarzel niet langer, iedere verloren mi nuut is er een, wat is er gebeurd? Van Gielen gaf zijn tegenstand op. Ja, zeide hij, ik moet dan alles maar vertellen. Ik heb vanmiddag mijn vader verlaten, wij hadden gehoord, dat de Evan's in hechtenis genomen waren en ik wilde daaromtrent zekerheid. Toen ik terugkwam was mijn vader weg. Ik ver nam dat hij kort na dat ik heengegaan was bezoek ontving van iemand, die zijn naam niet genoemd heeft, maar wiens vreemde uitspraak van onze taal hem als een vreemdeling verried. Mijn vader is niet teruggekomen. Hij kan opgehouden zijn. Neen, hij was niet voornemens uit te gaan en ik weet, dat hij zeer beslist tegen zijn wh teruggehouden moet wor den. Ik vrees het ergste. Misschien is hij vermoord, misschien... Misschien nog erger, sprag Bunning kalm. Hij dacht even na, toen vroeg hij Laat mij even telephoneerea. Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen én Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallige orderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. 1B1 29 NOV. Te 6 uur, ter Commissie van Openbaren Onderstand, Abdijstraat, Veurne volgende "erken in het St-Jans- hospitaal te VEURNE a) leggen der cen trale verwarming; b) warm- en koud- waterbedeelingc) allerhande werken, o. a. inrichten van een stockruimte en ko- lenplaats, afvoer van afvalwater, enz. Stukken ter inzage 9-12 en 2-5 u. ten stadssekretariaat, en te koop prijs 25, 25 en 30 fr. bij bouwm. J. Leper, 17 Zw. Nonnenstraat, Veurne,Aanget. inschr. 27 Nov. aan H. L. Zoete, voorz. der C.O.O. te Veurne. 27 NOV. Te 11 uur, uitvoeren van een waterwinning, bestemd voor het Kamp van LOMBARDSIJDE. Lastkoh. n. 1355, prijs 6 fr., plans 10 fr., Loxumstr., 16, Brussel. Aangek inschrijv., 24 Nov. ISBBBBBBBBBEHBBBBBBBBBBBBBBB Te Lausanne in een kliniek heeft Me vrouw Goering het leven geschonken aan haar tweede kindje, een meisje. In de streek van Luik werden in drie dagen tijds een 15 tal kinderen slacht offers van den kroep. In Duitschland werden strenge maat •deqosua^uoap ap uaSa; u9jjo.i;aa uaiaSs.: Al wie gekend staat als een drinkebroer wordt de toegang tot de herbergen ont zegd. Te Mainz zal darenboven iederen dronkaard voor vier weken in het gevang worden gestopt en zal zijn portret in de bladen worden opgenomen. 8BBBBBBBBBStI»UBMBaEISBBB3BBaB Hij vroeg aansluiting met het inter communale telephoonnet en daarna hoor den de beide anderen tot hun verbazing hem aanvragen een telephoonnumer te Renswoude. Ik hoop, dat het niet zoolang duren zal eer we aansluiting krijgen, zei Bun ning opgewekt. Maar vertel ons in 's hemelsnaam, riep Werntr, of ge de oplossing zoekt op den Beukenhof. Ge hebt me ook al ver teld, dat ge daar pas geweest zijt. Bunning knikte. Misschien. Dat zal afhangen van de berichten, die ik zoo dadelijk vernemen zal. Zie eens ik heb reden om te veron derstellen, dat het Janowski en zijn hel pers zijn, die zich van uw vader, mijn heer Van Gielen, hebben meester ge maakt. Om hem te dooden? Daar hebben zij niets aan. Neen om hem het geheim afhandig te maken. Dat zal hen niet gelukken, ik ken mijn vader. Hm, maar u kent de middelen niet, waarover zij beschikken om uw vader aan het praten te krijgen. Enfin, zij zullen hem niet gebracht hebben naar de villa, die zij hier dicht bij de stad in huur hadden, omdat zij meenen, dat de poli tie daar het oog op houdt. Maar zij had den nog een ander kwartier tot hun be schikking en zij vermoeden niet, dat ik dit ook weet. Dat ligt dicht bij den Beu kenhof. En het zou mij niet verwonde ren of daarheen is de bankier vervoerd. Dan moeten we daarheen, riep An toon van Gielen. Oh, het is niet zeker, de heeren kun nen ook werkelijk naar het buitenland hun biezen gepakt hebben. Maar ik zal het spoedig weten, want ik heb daar be waking achter gelaten. Op dit oogenblik ging de telephoon. Daar zullen we Renswoude hebben, zei Bunning, den hoorn opnemend. Hij' HERDENKINGEN 26 NOVEMBER 511. Dood van Clovis, de stichter van het Frankische Rijk. Na gansch GalliS veroverd te hebben vestigde hij zich te Parijs, waar hij als Christen stierf ln den ouderdom van 45 jaar. 27 NOVEMBER 1382. Filip van Artevelde trok, aan het hoofd van 50.000 man, de Franschen tegemoet. Hij leed met de zijnen te Roo- sebeke een zware nederlaag de helft der Vlamingen sneuvelden, waaronder ook Filip zelf. Men beweert dat het lijk van Filip van Artevelde aan een boom opge hangen werd. De Gentenaars bleven ech ter, onder leiding van Frans Ackerman, opstandig en de Franschen gelukten er niet ln hen te onderwerpen. Twee jaar later, op 24 Nov. 1384, werd een wapen stilstand geteekend. 1899. Overlijden te Brugge van den Vlaamschen priester-dichter Guido Ge- zelle. Hij werd 1 Mei 1830 te Brugge ge boren uit arme ouders. Hij deed zijn La- tijnsche studiën in het Klein Seminarie te Roeselare, waar hij ria zijn priesterwij ding in 1854 o. a. tot leeraar in de klasse van poëzie werd benoemd. Hij was er een Vlaamsche levenswekker, echter tot er gernis van zijn overheid, die hem zijn klas ontnam en naar Brugge verplaatste, waar hij onderrector werd aan een En- gelsch Seminarie. Opeenvolgend werd hi] toen: in 1865 onderpastoor van Sint Wal- burgis, in 1871 onderpastoor aan O. L. Vrouwekerk te Kortriik, in 1889 bestuur der der Zusters van het Kindeken Jezus aldaar, ln 1899 bestuurder der Engelsehe Kanunnikessen te Brugge. Hij schreef o. m. Kerkhofblommen. Vlaamsche Dicht oefeningen (1858); Kleengeöichten, Ge dichten, Gezangen en Gebeden (1860); eerst 20 jaar later Tijdkrans (1893); Rijmsnoer om en om het jaar (1897); Laatste Verzen (1902 - uitgegeven na zijn dood). Hij vertaalde ook in verzen Hia watha. Guido Gezelle is een van onze beste Vlaamsche dichterszijn naam wordt met eerbied in de Europeesche 11- teratuur-geSchiëdenis vermeld. 1938. Overlijden van Basil ZaharöfT. 28 NOVEMBER 1650. De beroemde heelmeester Jan Palfijn wordt te Kortrijlc geboren. Dood ts Gent 21 April 1730. waar hij hooglee raar was. Hij is: de uitvinder van «Je for ceps. Hij schreef o. rri. Beschrijving aer beenderen van 's mengchen lichaam en Heelkonstige ontleding van 's menschen lichaem 1792. De stad Luik wordt door de Franschen Ingenomen. 1821. De onafhankelijkheid van Pa nama. wordt uitgeroepen. 1935. In het Memelgebied vormt de op de Duitsehe eenheidslijst gekozen land dag-president Baldschuss het Directorium. 1936. Sovjet-Rusland Het ontwerp van dë nieuwe .Sovjetische Constitutie wordt te Kremlin voorgelezen. 29 NOVEMBER 1475. Karei de Stoute bemeestert Nancy. Doch één jaar later, op 6 Okt., werd hij aldaar door de Lotharingere verslagen en in dén slag gedood. 30 NOVEMBER 1792. Nadat de Oostenrijkers te Je- mappes verslagen waren, moesten de Bel gische steden zich beurtelings aan do Franschen overgeven. Ook Antwerpen was op 30 Nov. 1792 genoodzaakt zijn poorten voor den vijand te openen. De Republi keinen plantten overal den vrijheidsboom en zongen al dansend eromheen hun re volutielied Carmagnole. 1 DECEMBER 1521. Overlijden te-Rome van Leo X (geb. 1475) die de Kunsten en Letteren beschermde, en in Italië zijn naam gaf aan de XVIde eeuw. 1633. Overlijden van Isabella van Spanje. Zij overleefde haar echtgenoot aartshertog Albrecht van Oostenrijk 12 jaar. Daar zij geen kinderen naliet, kwam België terug aan Spanje. 1825. Overlijden van Alexander I, ge boren ln 1777 Keizer van Rusland, te genstander van Napoleon I. 1923. Dood te Gent van de Vlaam sche romanschrijfster Virginie Loveling. Geboren te Nevele op 17 Mei 1836. 2 DECEMBER 1851. Staatsgreep door Louis Napo leon. Ulteenwerping van de Wetgevende Vergadering, Proklamatie. lEBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB luisterde en een glimlach verhelderde zijn gelaat. In orde, riep hij. neem nauwkeurig alles op, maai' neem liever niets op, dan dat ze zouden bemerken gecontroleerd te worden. Toen keeK hij op z'n horloge, wendde zich tot de beide heeren en zei hen Het marcheert alles zooals Ik ver moed had. Ik verwacht de heeren over één uur en 20 minuten aan den trein. We zuilen dan reizen naar het station van waar we het snelst den Beukenhof be reiken kunnen. Maar dat zou een groote tijdsver- spilling zijn, riep Antoon van Gielen. Waarom nog langer dan een uur gewacht. En die trein is misschien nog een boemel- trein Ook. We kunnen oneindig eerder ter plaatse zijn, als we met onzen reis wagen gaan. Natuurlijk, stemde Werner in. Maar Bunning schudde het hoofd. Auto's rijden soms tegen boomen op, zeide hij, en in ieder geval wil ik dat de menschen, die ons in de omgeving daar thans niet gaarne zien zullen, niet ge waarschuwd v/orden. De snelste weg Is in dit geval niet da beste, we moeten daar op tijd verschijnen, maar ook Onbemerkt. J& maar mijn vader, riep Van Gie len. Ik begrijp uw ongeduld volkomen, maar ge zul; moeten wachten. Wie weet,,-wat die ellendelingen dur ven te doen. Elk oogenblik, dat we aarze len, kran hem het leven kosten, mijnheer Bunning, denk daar toch aan. Ik heb die kans overwogen, maar, ik mag het welslagen van mijn onderne ming niet op het spel zetten. Over een goed uur dus aan het station, zei de de tective kort. Hij draaide zich om en ging heen. (Nadruk verboden) ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 6