Er roert entwat in Duitschiand Groote rampen te Berlijn Geweldige ©mfpleffiug fe Brussel INTERNATIONA AL OVERZICHT Speorwecgtsannel ingestort Groote Brand op ei© Radiotentoonsteliing BRIEF UIT BRUSSEL HERSTEL ÏN 18 UREN. TREKKING DER BINNEN LANDSCHE LEENING 1933 Reeks 289.463 wint 5 miliioen VERWOESTE GEWESTEN 1923 Uitbetaalbaar met 100.000 frank: R. 104199 Nr 1 R. 334377 Nr 5 Uitbetaalbaar met 50.000 frank: R. 65663 Nr 3 R. 76037 Nr 1 R. 308176 Nr 1 Uitbetaalbaar met 10.000 frank: R. 30971 Nr 2 R. 35578 Nr 5 ALLE MEUBELS GEPANTSEÜBE SUKMNTVAMTOESTEUEji 93 8E:epWxi»»> BELGISCHE RADiONIIVERKElD lomsïOiim Er is hij ons nooit veel sympathie gevoeld geworden voor het nieuwe bewind in Duitschland. De laatste oorlog, en de wrange nasmaak er van, hebben hiermee niets of maar weinig te zien. Nochtans heeft de overwinning van het nationaal-socia- lisme in Duitschland onze christene West-Europeesche beschaving van het marxisme of communisme gered! De Duitschers beweren dat, en wij zelf zijn daarvan overtuigd. Maar het na- tionaal-socialisme is een nieuw ge vaar geworden voor ons christendom; een gevaar dat wellicht nog grooter is dan het marxisme zelf. Het marxis me is zuiver materialistisch; erkent geen hoogere zedelijke waarden, on- kent alle begrippen van naastenlief de, vaderlandsliefde, sociale gebon denheid van individuen en standen; streeft naar de vernietiging van gods dienst en familieleven. Wij hebben reeds gezegd dat deze begrippen bij alle menschen aangeboren zijn en vroeg of laat tot het bewustzijn door schemeren. Daarom is het marxisme ten doode opgeschreven. Het natio- naal-socialisme echter verdedigt deze begrippen voor alles, maar de accen ten worden verkeerd gelegd en daar om juist is het zoo gevaarlijk. De standenorganisatie wordt in Duitschland in praktijk gebracht, zooals we het bij ons zouden willen verwezenlijkt zien. Godsdienst wordt aanvaard als het onmisbare cement dat de menschen moet samenhouden en die het impuls moet geven voor alle grootsche strevingen. Doch die godsdienst kan niet de christelijke zijn, omdat ze niet past bij de Duit- sche volksraad. Het christendom werd in Duitschland ingevoerd, het is van joodsch-latijnsche oorsprong, het is strijdig met de wezenheid van het Duitsch-zijn, en daarom schadelijk en moet verdwijnen. De godsdienst die alleen voor de Duitschers past is de godsdienst van de oppergod Wodan, de godsdienst der oude Germanen. Deze leer vindt zijn aanhangers on der de voormannen van het nieuwe bewind; doch heeft zijn bestrijders bij een groot deel van de bevolking der Protestanten en der Katholieken, Met deze laatsten hebben de natio naal-socialistische leiders rekening moeten houden. Daarom werd tus- schen de regeering en het Vaticaan een concordaat gesloten waardoor de rechten van de Katholieken inzake belijdenis van hun geloof gevrijwaard werden. Sedert het teekenen van dit con cordaat echter, hebben de Katholie ken nog geen rust gekend. Voortdu rend worden de bepalingen ervan overtreden, zoodat het conflict tus- schen hun eerbied en werk voor het nieuwe wereldlijke gezag en de ver dediging van hunne bovennatuurlijke belangen een bestendig karakter ge kregen heeft. In de laatste weken nu, is de strijd van het nationaal-socialisme tegen de binnenlandsche vijand openlijk aan gebonden geworden. Daarmee worden niet meer bedoeld de marxisten. Met hen werd reeds lang afgerekend. Het zijn ook niet zoozeer de leden van de Stahlhelm en de Joden; maar wel de Katholieken of politieke zooals ze thans in Duitschland worden ge noemd. Waarom worden nu de Katholieken in Duitschland vervolgd. Officieel heet het dat de Roomsche Kerk hare be voegdheid te buiten gaat. De Staat behoudt zich het recht voor te zor gen voor de wereldlijke belangen van hare onderdanen en onder die belan gen zijn begrepen, niet alleen stoffe lijke maar ook sociale en opvoedkun dige belangen. De Kerk mag zich al leen bezighouden met het bovenna tuurlijk heil van de Duitschers. Doch wij weten dat het bovenna tuurlijk leven van de menschen nauiv samenhangt met het politieke en sociale leven. De bovennatuurlijke belangen zijn alleen gevrijwaard wanneer op sociaal en politiek gebied de noodige waarborgen geboden wor den. Onder het nationaal-socialistisch bewind zijn reeds verschillende wet ten uitgevaardigd geworden die recht streeks indruischen tegen de leer der Kerk, waarvan de belangrijkste de sterilisatiewet is. Daartegen hebben de Duitsche bisschoppen hunne ge- loovigen gewaarschuwd. Ze hebben ook gewaarschuwd tegen de propa ganda voor de niet-confessioneele school. Omdat ze dit doen, gaan de bisschoppen en de priesters hun be voegdheid te buiten en worden ze gevaarlijk voor het bewind. Het zijn de vijanden van het nationaal-socia lisme, dus van Duitschland. Daarom hebben de nationaal-socia- listische ministers het volk in ron kende redevoeringen verwittigd dat ze die vijand in eigen vesting zou den bestrijden en verpletteren. Dat heeft Göbbels gezegd, en Goering en Frick en Ley en Hitier en de maat regelen tegen katholieke jeugdorga nisaties en dagbladen volgen mekaar dicht opeen als een zware zomerre gen. Er wordt gedreigd met de alge- heele afschaffing van katholieke lee- kenorganisaties en dagbladen en wij gelooven wel dat het gebeuren zal. Het zou echter ook kunnen gebeuren dat de Katholieken zich schrap zul len zetten en die Katholieken zijn ook Duitschers, dragen ook de ken merken van dat groote, sterke en geniale volk dat Duitschland is. Som mige bisschoppen hebben reeds het woord katacomben genoemd! In die anti-katholieke actie moet echter ook een andere reden gezocht worden. De economische en finan- cieele nood van Duitschland is voor het oogenblik zeer groot, grooter dan hij ooit geweest is. Nochtans wordt regelmatig door Hitier, Göbbels en Goering gewezen op het enorme werk geleverd sedert de nationaal-socialis- ten aan het bewind kwamen, er wordt gewezen op de verbetering van de economische toestand en vooral op de vermindering van de werkloosheid. Doch die vermindering van werkloos heid is te wijten aan de herbewape ning en is dus geenszins een factor in de algemeene verbetering; het is zelfs een post die het budjet in ruime mate verzwaart en daardoor de finan- cieele toestand van het land in 't ge drang heeft gebracht. Er wordt echter ook gezegd dat het nationaal-socialisme heel wat meer zou verwezenlijkt hebben indien het niet door zekere personen en duistere machten tegengewerkt was geworden. Met andere woorden er moeten ver antwoordelijke schuldigen gevonden worden opdat het nationaal-socialis me onbevlekt zou blijven. Die schul digen zijn gevonden: de Joden, de Katholieken, de Stahlhelm. En zijn de omstandigheden niet gunstig voor de bewindvoerders? Hebben de katholie ke paters en kloosterzusters niet het zoo broodnoodige geld van de Duit sche onderdanen over de grenzen ge smokkeld"!? Breken thans werkelijk voor de Duitsche Katholieken de donkere tij den van vervolging aan zooals ze door de meesten zoo angstig gevreesd wor den? We vrezen het, maar er zijn ook teeken, die wijzen op een verbetering in de toestand. De laatste maatrege len tegen de Katholieken zouden het gevolg zijn van een Hetze ingezet door enkele fanatieke leden van de nationaal-socialistische partij, oud- loge-broeders, die door hun overdrij ving gevaar loopen in ongenade te vallen. En er is ook de zeer bemoedi gende rede van Dr Schacht, president van de Duitsche Reichsbank en mi nister van Economische Zaken, ge houden te Königsbefr;. Ddarin heeft hij de zorgvolle toestand van het huidige 'Duitschland geteekend en' de zware taak waarvoor de regeering staat. Die taak nu, zegt hij, wordt be moeilijkt door de 10 twijfelaars en saboteurs waarover Hitier spreekt maar ook door zekere tegenstrevers van wie men zou kunnen zeggen: Heer bevrijd mij van mijn vrienden. En wie zijn die vijandige vrienden? Degenen die helden zijn als het don ker is en in de nacht de huisgevels gaan bekladden en plakbrieven uit hangen, waarop men lezen kan dat de Duitschers die bij Joden hun inkoo- pen doen, landverraders zijn. Het zijn ook degenen, die de strijd aanbinden tegen de pastoors die aan politiek doen, doch het onderscheid niet kun nen maken tusschen den godsdienst en het misbruik van den kansel.». Heeft de H. Schacht gesproken na ruggespraak met Hitler of heeft hij zelfstandig gehandeld? Daarvan hangt veel af. In het eerste geval mogen we ons verwachten aan 'n kentering van de houding ten opzichte van de Katholieken. God geve dat het zoo weze! (Verboden nadruk.) ROSKAM. iSHBSSB3BBS33BD9SBEBS3aSBSBZB MOEST ELXE LEZER van dit blad mij 5 ol 10 fr. (of meer) zenden, ik kon school en patronaat bouwen tot kerstening de» parochie. In naam van H. Gerardus Ma- jella. Postcheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendelesse. Te Berlijn was men een tunnel voor de metro aan liet graven in de Goering- strasse toen op een heele lengte de bal ken van de galerij begaven en een in storting plaats bad. Verscheidene arbei ders werden er onder bedolven en alhoe wel spoedig met de reddingswerken be gonnen werd heeft men weinig hoop nog een ervan te kunnen redden. Men haalde reeds twee lijken en vier erg gewonden boven. Er zouden een twintigtal arbeiders omgekomen zijn bij de instorting. In de Maurice Lemonnierlaan te Brus sel had een juffer kleederen schoonge maakt met essence en ging dan de keu ken binnen waar een kachel brandde. De gassen verspreid door de gekuischte klee- pen zicht op de puinsn ven den inetngestorten me.ro-tunnc'. te Berlijn, Eeh" geweldig vuur vernielde enkele za len der pas geopende radiotentoonstelling te Berlijn. Op de tentoonstelling was ook een zendtoren gebouwd die 120 m. hoog was en in den top een restaurant bevatte waarin, bij 't losbreken van den brand, kellners en bezoekers waren. De lift was buiten gebruik daar ze in lichte laai stond. Na uren arbeiden konden de pompiers die verschrikte personen, die steeds om hulp hadden geroepen, uit hun netelige positie bevrijden. Om dit te verwezenlij ken waren pompiers langs de ijzeren span ten omhoog geklauterd met enkele slan gen die voortdurend water stortten op de vlammen. Er zouden drie dooden en een twintig tal gewonden te betreuren zijn bij de ramp. Enkele gebouwen of zalen bleven gelukkig bevrijd van het vuur. Men denkt dat een aanslag werd gepleegd tegen de tentoonstelling, die intusschen heropend werd. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) De torsi, van het restaurant bleef overeind midden dc putsen, deren ontploften en de gansch winkel werd stukgeslagen. De juffer werd enkel licht gewond en enkele voorbijgangers bekwamen verwondingen door glasscher ven. Nauwelijks 18 uur na de brandramp of de inrichters waren reeds in staat het publiek in een nieuw gebouwde balie te ontvangen. anaaaBSEoiQSBBBsaBaasaBnsaEisEBBisEasesxBzaaxaaszaBBSBBsaB Zaterdag heeft de 23* trekking plaats gehad van de Binnenlandsche Premie- leening 1933. en al de andere nummers van deze reeks met één miliioen. De zeventig volgende reeksen zijn te rugbetaalbaar men 25.000 frank, zoodat elk nummer van deze reeksen 5.000 frank wint 107646 139789 165935 197893 231754 254194 275823 309464 321649 345129 364838 391224 108962 146249 174178 204402 238816 258606 278728 310994 322366 345556 376018 394177 113621 149679 179509 214256 245156 258888 287462 312713 324027 351767 378137 398673 116898 155721 180697 219333 245286 265975 291381 316428 325394 356030 381157 399653 128526 156614 183094 227483 246977 268537 295952 316728 338320 357611 385054 137687 165283 184714 229127 250839 268715 296580 318650 342563 358186 387726 Hierboven het uitzicht van den winkel na de ontp.ou.ng. Elke obligatie behoorend tot een uitge trokken reeks heeft recht op één vijfde van het lot toegekend aan de reeks waar van zij deel uitmaakt. 147* Trekking van 20 Augustus. R. 50954 Nr 2 R. 159644 Nr 2 R. 222229 Nr 1 R. 267690 Nr 2 R. 318657 Nr 2 R. 350440 Nr 3 R. 130915 Nr 3 R. 205889 Nr 3 R. 256650 Nr 5 R. 275243 Nr 5 R. 342400 Nr 5 R. 379181 Nr 5 R. 387741 Nr 3. Met 575 of 550 frank de andere num mers van die reeksen, naar gelang ze al dan niet onderworpen werden aan de renteomzetting. HUIS ETIENNE MONCAREY, Gasthuisstraat - 18 Poperinge. Brussel, 22-8-35. De oogstmaand ls voor de begunstigde menschen beschouwd en benuttigd als de voornaamste vakantiemaand. En naar den trok naar de kust en de badplaatsen, laat vermoeden dat heel wat menschen erg ver moeid en uitgeput zijn, groote behoefte hebben aan rust en ontspanning, en nog heel wat gespaard geld op zak hebben, dat ze zeer kwistig verteren. Als ge die groote bedrijvigheid in de badsteden en de ongemeene nieuwsgierigheid om de Wereldtentoonstelling van de hoofdstad te gaan bezoeken en bezichtigen, komt ge onder den indruk dat de menschen nog heel wat geld hadden weggelegd om hun ne nieuwsgierigheid te bevredigen, voor eenige dagen te doen gelijk rijke men schen, zich laten leiden door de zegwijze: eens weelde is niet altijd armoe Het staat in elk geval vast, dat groot verteer wordt gemaakt, een weelde in kleederdracht, ontspanning en ook heel wat uitspatting vertoond is, die men niet zoo gemakkelijk kan uitleggen. Wel wordt gezegd dat de badplaatsen zeer druk be zocht worden door vreemdelingen, niet het minst Franschen, die betrekkelijk goed koop kunnen bediend worden op het groot verschil in de waarde van de nationale munt. Onder dat opzicht zal het wel waar zijn, dat het zomerseizoen een groote geldver- plaatsing heeft uitgelokt waaraan men zich niet had durven verwachten. Een groot deel van het volk blijft steeds kermisvolken de minderen doen heel gaarne de grooten na. Het kan ook wel waar zijn, dat onze geldontwaarding bijgedragen heeft om de gehechtheid aan den spaarzin te verloo chenen, zoo wat te leven als 'n visch in 't water. Ik ben er wel van bewust, dat deze kri tische beschouwingen niet veel aan de moderne opvattingen van de menschen zullen veranderen. De jaarlijksche Bedevaart naar den Ijzer naar het Heldenkruis van Diks- muide, door schoon weder begunstigd, heeft andermaal zijn roerende momenten gehad. Over die heldenhulde zult Ge in 't blad wel verslag vinden. DE WAALSCHE EN VLAAMSCHE SOCIALE WEKEN TE LEUVEN Van Vrijdag tot en met Zondag werd te Leuven, in het St Pieterscollege, de XXII* Waalsche Sociale Week gehouden. Het getal deelnemers overtrof deze maal de vier honderd. De Vlaamsche Sociale Week, die Maan dag aanving om Woensdagmiddag te ein digen, werd gevolgd door meer dan zeven honderd leergierige menschen, jongeren en ouderen, die acht zware lessen hadden te volgen. Pater G. C. Rutten O. P., Senator, de stiohter der Sociale Weken In België, is zonder onderbreking degene geweest die niet alleen die 22 Waalsche en Vlaamsche Sociale Weken heeft voorgezeten, maar de leerstof heeft bestudeerd en toegelicht, opdat de mannen van de praktijk der Sociale Actie met groote klaarheid hun ne levenswijding zouden kunnen vervul len. Ik kan hier nauwelijks de leerstof der XXII* Sociale Weekaangeven, met de namen der lesgevers. De meeste diocesane en gewestelijke be stuurders van de katholieke sociale wer ken, de vrijgestelden van Syndikale Cen- tralen en van de gewestelijke verbonden zijn aanwezig, en volgen met aandacht en vrucht de lessen. Z. Exc. Monseigneur Coppieters, bis schop van Gent, heeft 22 Seminaristen ge stuurd om de Sociale Week te volgen. Dat is een schoon voorbeeld. De 1* les ging over de «zonder God»- beweging in Rusland en 't was de welspre kende Dominikaan-Pater M. De Wyn die over het goddelooze Rusland een ingrij pend beeld gaf. M. Robert De Man, Volksvertegenwoor diger van leper, hield een treffende les over het Duitsch Nationaal-Socialisme in Duitschland. M. Alf. De Groeve, dokter in de rechten te Brugge, besprak uitvoerig den toestand van het kerkelijk-godsdienstig leven in België. Zijn uitvoerig dokumentatiemate- riaal levert uitvoerig materiaal om het gevaar van de ontkerstening van ons volk tegen te gaan. Z. E. H. Kanunnik Janssen, hoogleeraar te Leuven, een regelmatige lesgever van onze Sociale Weken, handelde over de vrijheid door de Kerk verdedigd In de 5* les -besprak oud-minister Hey- man zeer uitvoerig en bevattelijk de toe passing van de grondwettelijke vrijhe den in België met een sterke verdediging van het parlementair regiem. Hcogleeraar G. Eyskens (Leuven) be- sprak in een leerrijke studie de ontwikke ling van het economisch liberalisme in België, de gevolgen van het economisch liberalisme, de reactie tegen die maat schappelijke liberale leerstelling en zijn geleidelijke ontbinding. M. Au-g. Cool, Sekretaris van het Alg. Chr. Vakverbond, gaf een uitvoerig beeld over den internationalen toestand, met volgende besluiten: a) de katholieke leer in zake Staatsopvatting doen kennen, aan- leeren en verdedigen; b) ondersteuning van den Volkerenbond en van het Inter nationaal Arbeidsbureau; c) de voorberei ding van een internationaal gezag; d) de plichten van de katholieken om steeds een katholiek standpunt in te nemen. De 8» en laatste les werd voorgehouden door M. P. W. Segers, Algemeen Sekretaris van het Alg. Chr. Werkersverbond. In die les werd de noodzakelijkheid van een ka tholieke organisatie van den arbeiders stand noodig blijft, om het algemeen wel zijn en den socialen vrede te waarborgen, het arbeidersrecht te verdedigen, de zen ding der Katholieke Kerk in het arbeiders- midden te vergemakkelijken. Een uitvoe rige beschrijving van die noodzakelijke organisatie vormde den inhoud van die praktische les. Naar een traditie werd Pater Rutten, stichter van de Sociale Weken en leider van de besprekingen, bij het einde Woensdagmiddag zeer geestdriftig toe gejuicht. Maandagavond heeft Het Vlaamsche Triomet het Tokkel-Ensemble Bel Canto van Brugge, onder de leiding van M. Xav. Geerolf, een heerlijke verpoozing bezorgd aan de deelnemers van de Sociale Week. De feestzaal der Christene Werklie den in de Vaartstraat was bomvol. En gedurende bijna drie uren werden de beste nummers van een rijk repertorium met een buitengewoon succes voorgedragen. Menige uitvoering moest herhaald wor den. Heerlijke muziek en schoone liede ren. Maar 't publiek had toch 'n voorkeur voor het humoristische. M.M. Htndiryckx, tenor, G. De Pourcq, bariton, en M. Mar tens, bas, zijn met 't grootste succes weg gegaan. Het kunstgezelschap van Brugge heeft niet alleen dien schitterenden avond be zorgd, maar zijn faam wijd en verre doen ronddragen. De deelnemers van de So ciale Week hebben tevoren nooit zulke schitterende verpoozing gekend. Oud-mi nister Heyman heeft het schitterend Trio dank gezegd en gelukgewenscht. 't Was wel verdiend. LANDSBOND DER CHRISTENE MUTUALITEITEN In de feestzaal der Brusselsche Wereld tentoonstelling werd Zondagvoormiddag het jaarlijksch Congres van den Lands bond der Christene Mutualiteiten gehou den. M. De Clercq, Senator te Antwerpen, zat voor en hield in beide talen een rede. Talrijke parlementairen waren aanwezig; ook Mgr Van Cauwenbergh, hulpbisschop te Mechelen. Ook het Ministerie van So ciale Voorzorg was vertegenwoordigd. Z. E. H. Kan. Eeckhout, bestuurder van 't Sekretariaat van den Landsbond, gaf een beeld over de ontwikkeling van den Landsbond. Van 113.367 leden ln 1919 ls het ledental gestegen tot 398.527 op einde 1934. Van de 1434 aangesloten mutualitei- Ür~l>Ê GLORIE VAN wO Deze ontvangtoestellen zullen ten toongesteld worden ln de 7« Radio- beurs welke plaats grijpt te Brus sel, Groote Hal van het Jubelpark van 7 tot 16 September, stands 7-8-9-49-50-51-117-118-119-124, Kostelooze ingangskaarten zijn te bekomen (het aantal gewenschte, kaarten vermelden) voor de perso nen die deze aanvragen bij de NATIONALE RADIO-ELECTRISCHE FABRIEK 141, Louisalaan, Brussel. ten zijn 1.082.951 leden aangesloten bij den genees- en artsenijkundigen dienst. Het ledental ging*in 1934 met 32.164 een heden vfforuit. De stortingen bedragen 80.172.944 fr., hetzij rond de 3 miljoen meer dan het jaar te voren. De totale uitgaven waren van 106.291.750 fr. Het bezit van het Mu- tualiteitsverbond bedroeg einde vorig jaar 54.763.940 fr. Aan ziektevergoeding werd 11.804.889 fr. uitgegeven; voor begravings- kosten, 205.143 fr.; voor geboortevergoe dingen 58.016 fr. De toestand der pensioenkassen la ln 't algemeen niet gunstig. De kleine toelagen van den Staat schie ten tekort om die uitgaven te dekken. M. Van Melle droeg het programma voor van den Landsbond: gezondheids dienst; algemeene geneeskunde; bijzonde re geneeskunde; artsenijkundige diensten; strijd tegen de tering door de ontwikke ling van de dispensaria en de luchtkuren. Mgr Van Cauwenbergh hield een in slaand slotwoord. DE NATIONALE VELDWACHTERSBOND Het 2» tien jaarlijksch Congres van den Belgischen Veldwachtersbond werd laatst leden Maandag ingezet in het feestpaleis der Wereldtentoonstelling. M. Max, bur gemeester van Brussel, zat dat Congres voor. Zaterdag werd een voorbereidende vergadering gehouden in het Provinciaal Gouvernementsgebouw. M. Baron Hou- taert, Gouwheer van Brabant, omringd door de arrondissemantskommissarissen, heeft het verbondsvaandel overhandigd aan M. Meert, veldwachter te Droogen- bosch. De afgevaardigden gingen daarna bloemen neerleggen op het graf van den Onbekenden Soldaat. Daarop volgde een feestmaal, waar M. Semipels, algemeen Sekretaris, hulde bracht aan Volksver tegenwoordiger Maenhout, stichter van den Bond, die groote diensten aan de veldwachters heeft bewezen. Maandag werden de Congresberaadsla gingen voortgezet in de feestzaal der We reldtentoonstelling. Aan 't bureel zaten: M.M. Leclerc, Voorzitter; Mariën, Onder voorzitter; Sempels, Alg. Sekretaris; Ba ron Houtart, Gouwheer; Burgemeester Max, Vertegenwoordigers van 't Ministe rie van Justicie en van Binnenlandsche Zaken. In aanwezigheid van die hooge personen werden de hoofdeisehen van den Belg. Veldwachtersbond besproken. M. Maenhout herinnerde het ontstaan van de organisatie der veldwachters. De groote vragen werden Maandagna middag en Dinsdag behandeld. Onder deze: vastheid van bediening, rust- en verlofdagen, toerusting en wapens, de ze delijke vorming van den veldwachter, enz. Een gevuld Congres, leerrijke en sa menhangende verslagen en besprekingen en eensluidende besluiten. CONGRES VAN HET CHRISTEN ONDERWIJZERSVERBOND Het Christen Onderwijzersverbond heeft Vrijdag en Zaterdag in de Wereldten toonstelling te Brussel een belangrijk Congres gehouden, waar vooral gesproken werd over de rechtspositie van het onder wijzend personeel en over de belangen van het C. O. V. op zichzelf. M. L. Lam mens (Gent) is voorzitter van het C. O. V. en een zeer flinke voorzitter. Bij de bespreking der bestaande wedde- regeling werd zeer scherpe kritiek ge maakt, niet alleen aan 't adres der Re geering, maar ook aan dit van de parle mentairen. De kritiek slaat hoofdzakelijk op het feit, dat de vrije onderwijzers zeer erg geschaad zijn tegenover deze van de officieels scholen. Luide werd dan ook gevraagd: Gelijk werk, gelijke wedde; gelijk loon, gelijke plichten; gelijke plich ten, gelijke rechten! De wedden hebben natuurlijk ook hun invloed op het pensioenbedrag, zoodat de vrije onderwijzers dubbel geschaad zijn. Mgr Van Eynde, die geestelijke over heid vertegenwoordigde, heeft zich zeer scherp uitgelaten tegen de achteruitstel ling van het vrij onderwijzend personeel, en daarom werd hij ook geestdriftig toe gejuicht. M.M. Marck en Sinzot, Volksvertegen woordigers, hebben al hun steun aan het C. O. V. toegezegd. Ik veroorloof mij hier echter de kleine kritische beschouwing, dat het C.O. V. uitsluitend op zichzelf bestaat. Anders gezegd: het ls noch bij het A. C.V., noch bij het A. C.W., noch bij welke andere strijdende katholieke organisatie aange sloten. Volksvertegenwoordger H. Marck (Antwerpen) is wel eerevoorzitter van het C. O. V.; naar mijn bescheiden meening zou het heel wat beter zijn, moesten al de katholieke parlementairen (Kamer en Senaat) in alle omstandigheden beslist aan de zijde staan der leiders van het C.O.V. en van de Vrije Onderwijzers. Slechts wanneer meer gelijkberechti ging verwezenlijkt wordt, zullen de leden van het C. O. V. met meer liefde en geest drift niet alleen in het onderwijs maar ook in de katholieke aotie -taan. 50e VERJARING VAN DE B.W.P. De Belgische Socialisten hebben Zater dag en Zondag de 50» verjaring van hun partij herdacht. Natuurlijk te Brussel. Van de eigenlijke stichters zijn nog slechts een paar figuren in leven: Louis Bertrand en Eduard Anseele, die allebei naar de tachtig draaien, en ook allebei Staatsministers zijn. Dat wil echter niet zeggen, dat er niet méér stichtende leden nog in leven zijn. Vanderveide is er maar ingekomen wanneer de partij reeds eenigen tijd in werking was. Hij is de groote mange worden en tot heden gebleven. Fungeert Bouchery (Mechelen) als voorzitter, de groote woordvoerder blijft Vanderveide, die naar de zeventig 'gaa.. Vanderveide is tweemaal getrouwd, na tuurlijk voor de wet alleen. Of zijn eerste vrouw nog leeft, kan ik niet zeggen. Na de echtscheiding is zij naar Engeland vertrokken, en van daar is over haar niets meer te vernemen. Hij heeft dan uit een ander huwelijk een vrouw overgenomen, met dewelke hij destijds te Parijs is gaan trouwen, vermoedelijk om te Brussel geen bruiloft te moeten vieren, In de B. W. P. heeft zich niemand daaraan geërgerd. Voor de rest heeft hij steeds sober geleefd, zelf de geheelont houding beoefend en voor drankbestrij ding geijverd in de rangen van zijn partij. In hoeverre hij daarmeê succes heeft ge had, heb ik niet te onderzoeken. Naar de leerstellingen van Carl Max heeft Vanderveide steeds geijverd voor enkelvoudig kiesrecht en voor de vernie tiging der kapitalistische maatschappij- ordening. Enkelvoudig kiesrecht voor de mannen op 21 jaar de vrouwen zijn slechts in aanmerking genomen voor gemeentekies recht is eerst ingevoerd ln 1920, dus na den wapenstilstand. In den schijn heeft Vanderveide aan Eduard Anseele, de leider der Gentsche Socialisten, een groote vereering toege dragen, maar Anseele heeft het nader hand leelij'k verkorven. Anseele, jaren vóór den oorlog, stichtte te Gent de Bank van den Arbeiden met de geld beleggingen van die Bank stichtte hij kapitalistische naamlooze maatschappijen die de eene na de andere den dieperik ingingen. De Stadsbesturen van Gent en van Antwerpen zitten in dat deficiet nog vast met ruim 75 miljoen, waaruit gevolgd is dat Balthazar, Socialistische Schepen van Geldwezen te Gent en Aug. De Bruy- ne, dito te Antwerpen, hun Sohepenambt hebben ingeboet. Die naamlooze kapitalistische maat schappijen staan dik aangeschreven bij het Nationaal Komiitelt voor (Nijver heidskredieten dat Komiteit kan wel terugVORDEREN, maar terugKRIJGEN zal wat anders zijn! De Socialistlsphe Spaarkassen, die destijds hunne geldbe leggingen deden in de Bank van den Arbeidzijn van regeerlngswege wat uit den nood geholpen geweest, maar de Bank ls zoo goed als gelikwideeid, en Anseele's droom van grootheid en geld macht ls meteen verzwonden. Voor zijn ouderdom hij ls in zijn 80* Jaar staat hij steeds goed op, en ge zoudt zeggen dat bij bet aan zijn barte niet laat komen. Dit neemt weg, dat het gezag en de maeht B.W.P. daardoor geweldig zijn L geweest. Voor den vorm draagt velde den Gentschen leider no-* ting toe maar ln den grond fcM1' omdat Anseele in zijn verwaandh id meend heeft de financiers en de t» talisten de les te mogen spellen h«.w nochtans niet wegneemt, dat' noentans met wegneemt, dat AnL,£ toch nog heel wat sympathie heeft ov„ gehouden in de partij, en kracht genoeg behoudt om te Ijveren vo» het Plan van den Arbeidde staats, uitbating van flnancie en grootindustrie Zaterdag had in het Socialistisch Volkshuis een pleohtige zitting plaats van de Syndikale Kommissie, het Cooperat-ef Verbond, de Federatie der Soc. Mutuall. telten en de Soc. Vrouwenorganisatie Vanderveide zat die vergadering voor' 't Werd een onderlinge bewierrooking waaraan ook vreemde afgevaardigden deelnamen. Anseele was zelfs een dor esr- sten om gehuldigd te worden. 's Avonds had eene meeting plaats in den Koninklijken Circus, waar Vander. velde een groote rede hield, en waar Cl. toyen Bracke namens de Fransche ciallsten de B. W. P. huldigde. In de Socialistische bladen van Zon. dag en Maandag werden lange kolommen geplaatst over de geschiedenis van B. W. P., die officieel dagteekent van 18 Vóór dien tijd bestonden echter reeds Socialistische Vereenigingen, te Gent i elders. Het eerste Congres had plaats den 5-6 April 1885, te Brussel. Louis Bertrand was toen voorzitter. Eene twistvraag is geweest: hoe men de partij zou heeten, Socialistische Partij of Belgische Werkliedenpartij. Deze laat. ste benaming werd aangenomen cn tot heden gehandhaafd. Het Socialistisch dagblad «Vooruit» is in 1884 te Gent gesticht geweest. Tevoren was Anseele bediende geweest ln een houtmagazijn aan de Gentsche dokken, aan 125 fr. per maand. Tamelijk veel voor dien tijd. ii Vooruitis van meetaf het smerigste en gemeenste van de Socialistische pas- organen geweest en gebleven, zoowel in proza als in beelden. Het nummer van li. Zondag geeft een cliché met de por. toetten van de eerste leiders en strijders, De cliché dagteekent van 1879. Naast ds Socialistische leiders van dien tijd staan daar afgebeeld een zwaarlijvigen bis. schop, die van schrik zijn staf, wijwater, bak en borstel laat vallen, en dikke hee- ren die het patronaat, de magistratuur en de minister-, verbeelden. De socialistischs leider - 1-euwenklauwen, waar mee gezag» verscheuren, De veer: :n niet gemeener zijn. z&ormiddag heeft de %W.P, de 50« verjaring harer stiohttog herdacht bij wijze van een stoet, die gevormd werd op de groote boulevards van de Zuidstatie naar de Beurs. Op de trappen van het Beurslokaal wa ren de leiders en parlementaire vertegen, woordigers van de soc. partij onder roodj drapperijen opgesteld. Om 11 uur zette de stoet ln gang. Talrijke opschriften wer. den in den stoet gedragen, alsmede on telbare vlaggen. De soc. Jonge wachten defileerden tot na het middaguur. Naar de tekstan der opschriften moeten de werklieden, de boeren, de intellectueelen, de kunstenaars en handelaars allemaal plaats nemen in de" rangen der B. W. P, Ook de Middenstand. De stoet duurde lang, heel lang, maar de jeugd defileerde in dunne reien; de vlaggen waren eentonig rood, en zóó wel wat eentonig en vervelend. Er wordt be weerd dat de roode jeugdorganisaties nog al wat geprotesteerd hebben omdat de partijleiding haar de subsidies heeft af genomen. Innerlijk is de eenheid niet zoo oprecht als de soc. persorganen laten uit schijnen. Maar 'k houd daarbij niet lan ger stil. Zaterdag is Anseele te Gent, op den Kouter, gehuldigd geworden. Eenerzijdi was dat een machtbetooging. Socialisti sche mandatarissen uit andere arrondis sementen zijn Anseele komen huldigen, Onder deze G. Houbin en C. Huysmans, 't Was G. Balthazar die Anseele moest toespreken. Hhj verkocht opgeschroefde kost. Daarvan is hij zoo wat 'n monopo list. Naar hem werden te Gent op 't ge past moment de geschiktste mannen aan wezig met een vechterstemperament. Op Balthazar Is die uitlating allerminst toe passelijk. Genoeg daarover echter. Vanderveide heeft E. Anseele voorge steld als de grootste figuur sedert de-Ar* tevelden, als de levenswekker, den Tijl Uilenspiegel van het slapende Vlaande ren, die na de mislukking der algemeene werkstaking voor algemeen stemrecht in 1902, den moed had om de komende weerwraak aan te kondigen. Aan al die opgeschroefde uitlatingen moeten we ons niet zooveel ergeren. Laat staan dat Anseele voor de socialistische beweging een groote stuwkracht is ge weest, maar veel van zijn actie werd ver nietigd door zijn financieele en kapitalis tische bemoeiingen, die deerlijk in den grond zijn geloopen, met al de naweeën die steeds over de socialistische organisa tiemacht hangen. Noch te Gent noch te Brussel heeft Anseele op al de gebrachte hulde geant woord. Dat was zeer -erstandig. ONZE KONINGSKINDEREN TERUG UIT NEDERLAND Prins Boudewijn en Prinses Josephine- Charlotte, die eenige weken verblijf ge houden hebben te Noo-dwijk bij de fami lie van burgemeester Vande Mortel, zijn Zaterdag naar Brussel teruggekeerd. Het afscheid van de prinsen was zeer roerend. M. Vande Mortel heeft onze koningskin deren tot Brussel vergezeld, waar zij o;it 4 uur namiddag in de Zuidstatie zijn aan gekomen. iBsaaansBHaaaaQEBBziaEiiaBsaa GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVREDEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. Z00 HELFT GE ONS.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 2