MISSIENIEUWS GEDACHTEN het manneke uit de liet Geheim van de Torenhoeve ■l 8-5-32. - DE POPKRING NAAR. - Nr 19. BURGERSTAND VAN BI. 5. VROUWENHOEKJE DUIVENVLUCHTEN mei - bloeimaand HEILIGE BLOEDPROCESSIE te brugge BIJZONDERE TREINEN AANBESTEDINGEN Eene vrouw moet altijd doen wat de man wenscht, en de man moet altijd wenschen wat de vrouw wil. God moet gevreesd worden in het open baar; God moet gevreesd worden in het geheim; brandt de lamp, Hij ziet u; is de lamp uitgeblazen, Hij ziet u. De goede faam is een tengere, langzaam groeiende plant; jaren zijn noodig om haar te ontwikkelen, één dag kan haar zien verwelken. ■BiasESBaasiB&sBsississsaBaüisase VANDAAG, BESTE MENSCHEN zult ge me weer ne keer verwenschen dat ge bij 't lezen, 't is bewezen, trekken zult, de vieste gezichten, hetgeen ik, 'k zeg het met fatsoen niet graag heb... maar 'k an er niet aan [doen! luistert, liefste vrindin en beste vrind want... de pojeet begint: En een, twee, drij 't Is Mei, 't is Mei, voor U en voor mij. Weest allen blij Danst zij aan zij want 'k roep het vrij Leve de Mei en we zijn d'r geeren bij. Groene weiden ons verblijden vogelzang en kleurenpracht en bezijden al die weiden over t veld de zonne lacht. Neen! neen... 'k kan zoo niet blijven voortgaan... want 'k ben hier bezig aan 't liegen... dat ik het bijna zelf geloof, als Ik zeg dat over 't veld de zonne lacht. 't Contrarie is waar! Want terwijl "k hier zit te pennen, regent het nog ne keer zoodanig, dat g' aan ne zondvloed zoudt gaan denken, en de grijszwarte wolken hangen bijna tot op den grond. Enfin, plezant is anders! En nu genoeg gepraat over t weder, Want dat brengt toch geen verandering bij, want hoe meer men er over zeevert... hoe meer zeever er uit de lucht valt. HIJ WAS VERLIEFD, smoorlijk ver liefd, kolossaal verliefd! ('t Verstand komt voor de jaren niet, hé!) Hij zag niets meer dan haar, en op zekeren avond zuchtte hijIeffrouw Irma, ik ben ver liefd op U! Ik heb er zooal iets meenen van te merken! antwoordde het schoon kind (ha! ha! dat verandert de zaak). «Ja, zei hij, ik zou voor U, ik weet niet wat doen... ik zou... ik zou, ge loof ik, voor U bergen kunnen verzetten! Hewel, dat lukt goed, zei Irma. Te naaste weke verhuizen wij... ge kunt dan de kleerkasten en de beddes komen ver zetten!... IN ZEKERE AMERIKAANSCHE GA ZETTEN kwam het volgend belangrijk bericht voor: Gisteren morgen stond een boer in de nabijheid der stad, op in zijnen slaap, kwam bij het venster, viel er uit, met het hoofd op de steenen en brak zijn hals. Vóór hij wakker werd, was hij een lijk... Zijn vrouw die dit vernam viel in bezwijming, bleef eenige uren in dien toe stand, en had den geest gegeven, toen zij weder tot 't bewustzijn kwam! Hoe aardig dat het er soms kan toegaan op onzen aardbol, hé! die nooit stille staat I EN JANVERMIL de malheuren staan ook niet stil en er van dag tot dag meer gebeuren! Ik sla hier de gazet open en lees zoo maar 7 moorden, 3 zelfmoorden, 95 dief stallen en 175 ongelukken, 't Is toch wreed zulle I Och, 't is her op den wereldbol veel gescheer en weinig wol en 't loopt hier nog al dikwijls mis. Ik geef U dra 'n gelijkenis: De wereld is gelijk nen trein waar er dan ook drie klassen zijn. Er zijn er veel in eerste klas die beter zouden zijn te pas ge moet 't waarachtig ï.iet meer vragen... van achter in nen beestenwagen! DAAR ZIJN MENSCHEN, 't is gebleken die zoo maar alle zes weken, denk niet da 'k hier 'n leugen zing, veranderen van overtuiging. Ja, d'r zijn zoo van die lieden die met hunne overtuiging doen, precies zooals ik met mijn hemdslip: ze veranderen ze alle zes weken... of alle zes maand. Dat is precies niet heel schoon!... Neen dat is heel vuil! hoor ik iemand roepen. Ik :-eer me om en sapper de bom dreigend zie 'k Marenta daar voor me staan en met bliksemende oogen kijkt ze me aan. Ik durf geen stapken dichter gaan... of 't is verdraaid... met mij gedaan! En dat allemaal omdat ik zoo maar simpliester gezegd heb, dat het niet schoon is... zoo alle zes weken van overtuiging te veranderen. O! manneken van mijnen kant heb ik altijd getwijfeld aan uw "erstand en iedereen mag het hooren hadt ge nog een beetje langer ooren, t beest waar ge 't best kont meê vergele- [ken zijn zou 't geenen ezel zijn? IBB5B3S3:S5£!3S£S2SEBSBHS3SHSB Mengelwerk van De Poperingenaar25 ROMAN door A. HANS. En waar komt ge met Vlaamsch? Gerard herhaalde den gewonen dom- men praat van lieden zijner soort... Martha luisterde niet. Ze dacht aan haar boeken... Daarover kon ze met haar verloofde niet spreken! Gerard las niets tenzij eenige Vlaamsch- hatende artikelen in een Brusselsch blad. En daarin vond hij dan stof voor dwa zen klap in de herbergen. En hij zou haar echtgenoot zijn... Martha had andere idealen gehad... Stevens kon vlot spreken, doch hij be droog haar. Wie kon Ze nog vertrouwen? Een andere zaak, zei Gerard. We zullen Eugeen Wallaais binnen steken... Wat bedoelt ge? Hij moet naar een zottenkot, eer hij ongelukken doet. Hij zwerft rond, drinkt, maakt ruzie... Hij wordt een schande voor de familie. Vader had hem nooit moeten laten trouwen met Celina. Maar zij wilde hem... er was niets aan te doen. Ze is er wel mee... Is dat nu door den oorlog? Een beetje en de rest van den drank... Maar- 't zal rap gedaan zijn. Ik heb gewacht op een vriend, die dokter is. Hij was op reis. Hij komt vandaag terug. Die zal Eugeen zot verklaren. En waar moet hij dan naar toe? In een gesticht te Brugge of elders. Celina kan haar hof verkoopen en op haar goed leven... of voort doen met Stevens! spotte de veearts. Ja, wie weet wat er nog g beurt, ze hc 'ft ook niet veel verstand. Ieder heeft al zoo iets in Zco valt Marenta m' ln de rede! En daarmee is onzen huiselijken vrede 'k zeg het gansch aangedaan nog ne keer naar de maan! Ik heb het hier niet over 't veranderen van overtuiging, gaat ze voort, maar wel over 't alle zes weken veranderen van uw hemdslip. Wat gaan de menschen wel den ken met wat voor 'n vuile polak ik ge trouwd ben! In alle geval lk blijf bij mijn gedacht, 't Is niet schoon... zoo altijd te veranderen (niet van hemd maar van overtuiging.) Ons ideaal moet zijn: Katholiek en Vla ming te zijn en te blijven... gansch ons leven door! En het ook te toonen in onze daden en werken! Zoo van tijd tot tijd 'n zedepreêksken is niet te veel, hé! HEBT GE 'T VERSTAAN, Snulle- mans, vroeg den sergeant, in den oorlog mag een soldaat nooit het hoofd verlie zen? Ja, sergeant, sprak de piot. En weet ge waarom men nooit het hoofd mag verliezen? vroeg de sergeant weer. Wel, sergeant, sprak nu Snullemans, omdat men dan niet meer cn zou weten waar zijn ijzeren casque zetten!... JONGE VERLIEFDEN, 'k ga U hier bij [m'n leven alras een goede raad gaan geven. Als ge naar malkander 'n liefdebriefje [schrijft maak dat g'er over waken blijft dat de brief niet te lang op de post blijft [liggen, want ge zoudt kunnen varen, gelijk madam Verschaeren een inwoonster van 't klein dorpje Viggen. Een brief, aan die madam gericht, was 26 jaar onderwege gebleven, om 300 kilo meters af te leggen, want hij was door 'n lief van madam Verschaeren den 26 April 1906 in de post gestoken geweest tc Com- mency... en daardoor zijn ze nooit met el kander getrouwd. 't Is komiek, sapperdepoenl 't geval van dienen brief dat de vrijers dus maar attentie doen als ze schrijven naar hun lief. 't Is maar spijtig, zegt Marenta, dat uw brieven allemaal geen 26 jaar later toekwa- :en, dan waren we nooit met el kaar getrouwd geweest! Voor een complimentje... t is een com plimentje! Marenta is een beetje slecht gemutst vandaag, omdat heur ekster- oogen zoo'n beetje steken. Enfin, 't is al geen zonnegeur en rozenschijn op deze wereld. JANSEN GING NAAR AMERIKA om rijk te worden. Hij las daar eens op een dag ln de gazet een aantal annoncen, waar- In van alles beloofd werd... mits men een dollar opstuurde. Jansen waagde er een paar dollar aan en de antwoorden, die hij kreeg, waren interessant genoeg om ze hier te melden. Op de mededeelingVoor één dollar wordt men van drankzucht genezen was het antwoord: «Zweer het drinken af en wordt nooit meineedig. Advertentie twee beloofde een uitste kend middel om bieten uit den grond te trekken; antwoord: «Pak de bieten van boven aan en trek ze er zoo uit. Een volgende advertentie beloofde voor één dollar 12 nuttige voorwerpen, welke bleken te bestaan uit... twaalf naalden. Dé volgende aanlokkelijke aanbieding: Hoe kan ik snel rijk worden? kreeg als antwoordWerk als een paard en geef vooral nooit één cent uit. Een andereHoe kan men zonder inkt en pen schrijven? antwoord: Ge bruik een potlood. Maar de laatste was de brutaalste: Hoe kan men leven zonder werken? en als antwoord: Zoek naar domooren, even als ik doe. 'k GELOOVE dat g' er 't akkoord mede zijt dat 't pessimisme in onzen tegenwoordi- [gen tijd beheerscht gansch d' aard. 't Is dan ook, geloof ik, de moeite waard hier zonder falen er.kele gezegden aan te halen van groote mannen, die niet meer zijn in [leven, opdat g' U rekenschap zoudt kunnen geven dat de huidige toestand, beste vrind en [vrindin reeds van over lang v as voorzien. Wellington bijvoordeeld, zeide op zijn sterfbed: Ik ga sterven. Ik dank God dat Hij mij het aanzicht gespaard heeft van het te niet gaan der aarde, dat nakend is. Disraëli beweerde: Een ramp hangt over de wereld... handel, nijverheid en land bouw moeten gansch te niet. Plezant vooruitzicht. William Pitt William, de toekomende generatie staat 'n ramp te wachten... die overal wanhoop en het g-o riste pessimis me voor gevolg zal hebben. Maar we laten 't aan ons harte niet ko men zulle! En we drinken er ne goeien op! want zoolang er leven ls, is er hoop. VAN DRINKEN GESPROKEN. Mie ging heure zeun bezoeken die d'eerste maal ln de kostschool was en ze vroeg aan den direkteur hoe 't was met den kleinen. Bezonder goed, zei de di rekteur, uw zeuntjen heeft grooten dorst naar kennis. Wel da verwondert mij niet, menheer, zei Mie hooveerdig, de ken nis heeft hij van mij en den grooten dorst heeft hij van zijn vader! DE REDENAAR was bezig aan 't dui velen en 't sakkeren tegen den alkooi. Ja, beste toehoorders, sprak hij, ik ga U hier bewijen dat alkooi een groot vergift is... ik heb hier 'n hond, ik ga hem 'n pikuur geven in zijn bil, ge zult de ge volgen ervan zelf kunnen nagaan! Zoo ge zegd zoo gedaan... 'n half uurke daarna was 't beest dood. Hewel, vroeg de spreker zegevierend, wat heb ik nu bewezen? Pier Gatspiegel stond recht: Gij hebt bewezen, ten eerste dat al- kooi niet voor honden gemaakt ls... en ten tweede dat men geenen alkooi moet drinken langs zijn bil!... EEN CALIFORNISCHE MAGISTRAAT die 20 jaar lang echtscheidingsrechter ge weest is, geeft praktische wenken aan trouwlustigen IBEBBEIgiaiBBailiaBBBBBBBBBI de familie. We zullen dat aflappen zon der veel drukte. Ek steek Eugeen in de auto en rijd met hem naar Brugge. Maar ge kunt toch niet handelen bulten zijn vrouw. Die zal blij genoeg zijn, dat ze van hem af 1st Martha zweeg weer. Wat gingen haar die familieaangelegenheden aan? En als ze aan de Torenhoeve dacht, voelde ze pijn aan het hart. Ze had daar eens in de dreef gestaan... Te leper wilde Gerard nog eens uit stappen. Hij had nadorst, al zei hij dat niet. Maar Martha weigerde, ze moest thuis zijn, beweerde ze. Weer nijdig gehoorzaamde Braams. 't Zal later allemaal niet waar zijn, nam hij zich voor. Ge zult over mij den baas niet spelen. Toen ze Wartelare bereikten, bracht Braams Martha naar huis. Boer Wellems kwam lachend naar de auto. Dat zie ik gaarne, zei hij. Martha ging snel binnen, ze kon vaders gefleem tot Gerard niet verdragen. Ze begaf zich naar haar kamer en zuchtte diep. Ze keek naar het portret van haar moeder. O, moeder, waart gij blijven leven! snikte ze. Dan zou ik zoo eenzaam en verlaten niet zijn... Alles ware hier an ders... Martha werd nog somberder. Ze hoorde op het hof haar broer vloeken tegen den koewachter. 's Avonds dronk hij... den volgenden dag was Staf dan prikkelbaar en sloeg, bij het minste dat hem tegen ging, tot grof heid uit. Al die ruwheid hinderde Martha. Maar zou het beteren als ze haar eigen huis betrad? Was Gerard Braams, ondanks ijn sludle, beschaafder dan haar broer? J Toen het schemerde kwam de meid 1. Trouw nooit met een meisje dat trotsch ls op haar lelieblanke handjes. De handen van haar moeder zullen ver moedelijk ruw van het werk zijn. Zulk een meisje ls geen goede levensge zellin. 2. Trouw nooit met een meisje dat lede ren avond wil uitgaan en niet gaarne «iet u thuis blijft. 3. Trouw nooit met een meisje dat op haar kamer de portretten van vroegere vrienden bewaart. 4. Trouw nooit met een meisje dat reeds voor het huwelijk zeer veeleischend is. Ge zuit nooit gelukig met haar zijn. 5. Trouw nooit met een meisje dat zich schaamteloos kleedt. Geen man vindt het aangenaam te moe ten blozen over zijne vrouw. Gemis aan zedigheid is in staat om zelfs de Innigste liefde te dooden. 6. Trouw nooit met een overkokette vrouw. Ze zal u slechts zorg en leed be reiden. 7. Trouw nooit met een meisje dat geen ongelijk wil erkennen en steeds van eigen volmaaktheid is overtuigd. Als 't vrouwken niet deugt dan ls er geen vreugd want de vrouw ls In huls de zegen of 't kruis. JAN SLOK wou zich van den drank beteren en hij was bij d'onthouders ge gaan... De president van de waterdrin kers kwam hem tegen met zijn vra. Wel, madam, zei de president, 'k moet u profl ciat wenschen, omdat Jan hem zoo ferm van den drank bekeerd heeft... Met den eenen waggelde Jan 'n beetje op zij. Wat zie 'k, madam, zei de president en hij sloeg zijn handen te gaar, Jan is weeral zat. Jamaar, zei de vra, da's hem te pardonneeren, hij heeft er eentje ge pakt uit plezier omdat hij van den drank genezen is!... TOEN IK JONG was en in armoede verkeerde, zoo zei Ketels, dan had ik al mijn tanden, maar niets te eten, en nu ik oud ben en in het geld zwem, nu ben lk mijn tanden kwijt en kan niets meer eten!... IN DE TWEE LAATSTE EEUWEN 't is om ervan te geeuwen hebben er acht groote oorlogen plaats gehad waarin zoo tezamen entwat 30 miljoen zielen vielen. Die acht groote menschenslachterljen waren: De zevenjarige oorlog die het le ven kostte aan 554.000 man; de oorlogen der Fransche Revolutie, 1.400.000 man; de oorlogen van Napoleon, 1.700.000; de oor log van Crimea, 785.000; de oorlog voor de Amerikaansche Onafhankelijkheid, 700 duizend; de Russo-Japansche oorlog, 624 duizend; de Balkanische oorlogen, 108 dui zend; en eindelijk de wereldoorlog, 23 mil- lioen. Een droevige statistiek, voorwaar! MADAM STOPNAALDE ging dezer da gen een zomerhoedje koopen, en haar zusters meisje, Lisbetje was meegegaan. Madam Stopnaalde koos en paste voor den spiegel, terwijl Lisbetje naar de voor bijgangers keek. Hé, Lisbetje, zei ze plots, dat is ne chikken, hé? Ja 't, tante, den dien ginder met zijn klein moestaske, ja, zulle! En zeggen dat Lisbetje nog maar zeven tien lentes telt. Madam Stopnaalde ver telde mij 't gebeurde, waarop ik zeide: Ja, mensch, er zijn :een kinders meer! In den tijd... Wel, kwam dat snotjong er nogmaals tusschen, wel, als er geen meer zijn, dan moet g' er maar koopen. Ik dacht dat ik van mijnen stoel don derde. IN BRUSSEL HAD MEN OVERTIJD ingericht 'n danswedstrijd. Daarover heeft veel inkt gevloeid en iedereen heeft er zich meê bemoeid. Die danswedstrijd, ge zult het U mis schien nog wel herinneren, had plaats ln het koninklijk cirkus. De burgemeester van 't groot dorp Brussel had daartoe de toelating verleend. 'n dertigtal verdierlijkte koppels zwier den daar dag en nacht, gedurende meer dan 'n maand, zonder ophouden, rond. Ze zagen zoo bleek en waren zoo mager als 'n lijk op 't laatste. En nu wordt er weêr zoo'n fameuze danswedstrijd ingericht! In Brussel, beschaafde stad?, hangen er bordjes aan de hoeken der straat met als opschrift: Behandelt de dieren met zachtheid In 't koninklijk cirkus mishandelt men de menschen-dieren... met zachtheid... voor 't profijt. JONGEN, sprak de vader tot zijn zoon die op trouwen stond, als ge ge trouwd zult zijn, zult ge pas beseffen, waarin het ware geluk bestaat. Ja, vader? Ja, m'n zoon... maar dan zal het te laat zijn! MIJNHEER GATSPIEGELS had een zeer slechte gewoonte, die zijn vrouw niet aanstond. Hij sprak altijd van mijn huis, mijn tafel, mijn piano, mijn jongen, mijn kamer. Zijh vrouw speelde op zekeren dag op haren poot en ze zei dat 't zeer belee- digend voor haar was, dat hij altijd sprak van het mijn, waar hij integendeel het ons had moeten zeggen. Mijnheer Gat- spiegels beloofde dit te doen. Op zekeren morgen was hij vroeg opgestaan en liep zoekend de kamer rond. Het was duide lijk dat hij iets maar niet kon vinden. Naar wat zijt ge aan 't zoeken? vroeg zijn vrouwe. Ik zoek naar ons broek!... antwoordde Gatspiegels. En daarmeê nu beste vrinden zijn er geen nieuwsjes meer te vinden, die, 'k zeg bedaard, U 't vermelden zijn waard. Daarom zeg ik als besluit 'k schei hier rap maar uit en wensch U vrank en vrij een plezante maand van MeL 't Manneken uit de Maan. IBBBB3SBBBBBBB!3SiBSSa3EBUESB9B Gebruikt Chïcorei WYl'ELIER-TAFFIN 't is de beste. aBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB DE STRIJD TEGEN DE VLEKTYPHUS IN CHINA SI-WANTZE (Mongolië, China). E. P. Rutten, van de Congregatie van Scheut, voert hier sedert Januari '31 den strijd te gen de vlektypus, die bijzonder ln China zoo gevaarlijk is. HIJ heeft reeds goede en veelbelovende uitslagen bekom Dn. Samen met Dr Gajdos en Dr Jozef Tsjang, een Chinees die te Leuven zijn diploma be haalde, heeft E. P. Rutten de preventieve antl-typhus inspuitingen van den Pool- schen professor Weigl gegeven aan 150 missionarissen van 5 Apostolische Vicaria ten. De epidemie dooide verleden jaar nog vele inlanders; geen een van de mis sionarissen werd echter aangetast. Groo- ter suces kon niet verwacht worden, want vroeger vielen er gemiddeld tien missio narissen per jaar aan de typhus. Daar het nog niet mogelijk geworden is de duur van dat behoedmiddel te ken nen, heeft P. Rutten de inspuitingen ver nieuwd. Dr Tsjang is naar Polen vertrok ken om Prof. Weigl te helpen aan de voorbereiding van de entstof, en Dr Gaj dos naar Peking waar hij aan de Bene dictijner universiteit zijn proefnemingen zal voortzetten, die van het allergrootste belang zijn. Indien er onder de missionarisseri geen slachtoffers zouden zijn aan de vlekty- phus, zou E. P. Rutten een grooten dienst aan de missioneering hebben bewezen. MISSIONARISSEN BOUWEN TE HAIPONG EEN TOEVLUCHTSHUIS VOOR BLINDEN HAIPONG (Tonkin, Indochina). Ve le blinden kwamen tot hier toe aanklop pen aan de missie van Halpong. De mis sionarissen, gesteund door hun mildda dige christenen, hielpe.i die ongelukkigen, meestal heidenen. Daardoor kregen ze de gedachte de blin den op te nemen in 'n toevluchtshuis. Een rijke dame schonk den noodigen grond en 'n menigte hutten rezen op uit den grond. De blinden hielden zich nuttig bezig en werden in den catechismus onderricht. Maar hun aantal steeg voortdurend. De Apostolisch Vicaris nam het besluit 'n grooter en beter ingericht gebouw te zet ten. Hij moest daaraan 20.000 dollars be steden, maar nu zijn er 600 blinden ge herbergd, uit de verschillende streken van Indochina afkomstig. De blinden volgen een vasten levensre gel. De tijd ls stipt Ingedeeld voor gebed en werk. Bijna allen bekeeren zich tot het katholicisme. Dit liefdadig werk is dus terzelvertljd 'n uitstekend middel tot evangelisatie. De Spaansche Dominica nen hebben de zorg over het Apostolisch Vicariaat Haipong, dat zich uitstrekt over 'n oppervlakte van 12.321 Km2 en 1.300.000 zielen telt, waarvan 90.000 katholieken. Het toevluchtshuis wordt bediend door de Zusters van St Paulus van Chartres. DE KARMELIETESSEN IN DE MISSIELANDEN ROME. De Karmel van Kanton, die onlangs door Belgische Karmelietessen gesticht werd, heeft in Januari 1.1. haar eerste kleedingsplechtigheid gevierd; nu zijn er 8 zusters: de 5 Europeesche, 'n Chineesche novice en 2 Chineesche pos tulanten. In Januari werd ook te Bangalore de tweede Karmel voor Indië geopend door 5 zusters uit Frankrijk. O*o 19 Maart, feest dag van H. Jozef, zat Z. Exc. Mgr. Leo Kierkels, Apostolisch Afgevaardigde, de kanonnike plechtigheid voor, waardoor het klooster aan de zusters gegeven werd. zeggen, dat Gusta Vervloet Martha wilde spreken. Mij spreken? Waarvoor? Dat weet ik van eigen niet... Wel, laat ze dan hier! Gusta werd ln de kamer geleld. Waarmee kan ik u dienen? vroeg Martha. Ik voel het mijn plicht u toch eens te komen zeggen dat ze Maarten Stevens bij u belasteren, zei Gusta met vaste stem. Maar wat gij u aantrekt. De Stevens zijn oude vrienden van mijn familie... Ja, en de zoon zit veel bij u! riep Martha scherp uit. Wilt ge mij daarmee beleedigen? Dan zijt ge toch zeer onrechtvaardig. Maarten drinkt nu en dan een glas bier bij ons... 't is bij hem thuis niet plezie rig. Maar vader moet hem toch nooit gebieden te zwijgen, zooals het al meer dan eens met uw broer Staf gebeurd is... en ook al met den veearts... Maarten Stevens is altijd treffelijk en nu wordt hij door de Braamsen schandelijk belas terd. Hij is eenige keeren naar de To renhoeve geweest voor een zaak van graan. Dat is de zuivere waarheid. En daarvan maken de Braamsen een lee- lijke historie... een van gemeene leugens. Ook ls het onwaar dat zijn broer een moord heeft gedaan. Och Gusta, ge weet niet wat ge zegt... Heeft Maarten u dat opgestoken? Neen... ik kom om wille van het recht... Er wordt gelogen, zeg ik... René Stevens is geen moordenaar... Wacht maar, ge zult er meer van hooren... Och, dat gaat mij niet aan... En de Torenhoeve... dat Maarten Stevens liever beschaamd zwijgt! Hij moet zich niet schamen... Hij is een eerlijke en treffelijke jonkman... Wie zijn de kerels die hem belasteren? Alle giften voor de Missie worden met dank aanveerd door E. H. R. Debevere, St Janskruisstraat, 5, Poperinge. (Post- checknummer: 197972.) IBSBffSSdBBiiBSBZiZEïSEEISS&SZaaB PROVEN, maanden Maart en April 1932. Geboorten. Rappèlet André, z. v. Cy- rlel en Faes Magdalena. Quaghebeur Henri, z. v. Camiel en Cambler Lucie. Alleweireldt Andréa, d. v. Felix en Van- dersype Maria. Clauw Paula, d. v. Mar cel en Maerten Magdalena. Cambler Ivonne, d. v. Jules en Pattyn Germaine. Flou Georgette, d. v. Henri en Porte Marguerite. Sterfgevallen. Soenen Charles, 20 j., ongeh. Decasteker Maria, 22 j., ongeh. Neuville August, 74 j., echtg. Debruyne Julie. Vanstraesselle Florence, 67 j., wed. Castryck Jules. Dewlppe Leonie, 71 j., wed. Decaesteker Aloïs. Huwelijken. Dehondt Arthur van Krombeke en Indevuyst Julia van Proven. Dewippe Marcel en Dever Maria. Indevuyst Firmin en Vandenbroucke Irma. WIJTSCHATE, maand April 1932. Geboorten. Gillebert Noël, z. v. Char les en Adeline Vanderjcugt. Bouten Noël, z. v. Cyrille en Ferdinande Blon- deel. Taffin Floris, z. v. Jeróme en Ma ria Leroy. Elslander Norbert, z. v. Jo seph en Rachelle Lesigne. Lottegier Roger, z. v. René en Irma Decommer. Pacquet Alice, d. v. Emile en Helene Beele. Overlijdens. Doolaeghe Henri, 45 j., fabriekwerker, echtg. van Philomene De- clercq. Lemay Julie, 64 j., z. b., echtg. van Aloïs Deleu. Vandenbussche Marie- Thérèse, z. b., 88 j., wed. van Florimond Dufour. Casteleln Martha, 44 j., z. b., echtg. van Oscar Decrock, overleden te leper. Deleu Aloïs, z. b., 72 j., wed. van Julie Lemay. Dezeure Charles-Louis, 82 j., z. b., wed. van Mathilde Leynaert. Vanraes Henri ,83 j., wed. van Mathilde Liefooghe en echtg. van Eugenie Devroe. Huwelijken. Van Eeckhoutte Victor, daglooner, wed. van Sylvie Ryckewaert, van Kemmel, met Marie Sohier, wed. ln 1» huwelijk van Engclbert Gouwy, en in 2e huwelijk van Jules Leleu, z. b., van WIjtschate. RENINGE, maanden Maart cn April 1932. Geboorten. Vanoorenberghe Henri, z. v. Stephanus en Irma Delva. Leuridan Hugo, z. v. Camiel en Maria Leuridan. BBlBBBBBBBSiSB&SBBEESZlBEaBBIilB Gasten die drinken en zwieren. En* gij gelooft hen... Ik weet wat ik gezien heb... Gezien? Ja, maar ik spreek er niet verder over... En ik zeg, dat gij niets ontreffelijks van Maarten Stevens kunt gezien heb ben! Als hij naar de Torenhoeve ging, was het omdat bazin Wallaais hem vroeg graan voor haar te verkoopen. De boer verwaarloosde zijn zaken. Zij wist geen raad. Ze had vertrouwen in Stevens. En hij heeft die zaak eerlijk voor haar ge daan. De boer mocht het niet weten. Die wordt opgehitst tegen Maarten, de zat- terikl En nu is hij benauwd van zijn eigen familie... Vraag het Eugen Wal laais dan zelf waaróm Maarten daar ge weest is. Maar veroordeel iemand niet op den laster van kerels die valsch zijn... Och Gusta waarom trekt ge u dat zoo aan? Uit genegenheid voor Maarten, daar, ge moogt het weten. Ik zie hem ook gaarne, doch ik steek dat weg. Hij be- bemint u... mij zal hij niet vragen... 't Is een man, die maar een keer echt lief heeft... Misschien begrijpt gij mijn gevoelens niet meer. Er wordt over mij licht geklapt... Maar door wie? Door gasten die zelf niet deugen. En als René Stevens Joris Braams niet vermoord heeft, wie deed het dan? vroeg Martha. Dat weet ik niet. Maar het zal wel uitkomen... Gusta bepleitte nog Maartens eerlijk heid. Ze moest dan terug naar huis. Ze vroeg niet of Martha iets te zeggen had aan Stevens... Ik heb mijn plicht gedaan, sprak ze. Op het hof ontmoette ze boér Wellems. Wat zaken hebt gij hier? vroeg hij. O, ik moest Martha spreken. Waarover? Vraag het haar zelve... Overlijdens. Caeyzeele Jozef, 25 ongeh., z. v. Camiel en Marle-Loulse Bar' bier, overleden te Beernem. Van Loo Theophlel, 73 J., ongeh. Butstraen Ro salie, 88 J., wed. Decaestecker Karolus. Florisoone Henricus, 71 J., wed. Vanholme Juliana. De Coninck Theophlel, 60 j., wed. Alice Verdonck, overleden te Oost ende. Stragier Maria, 80 J., wed. ea sier Petrus. WATOU, maanden Maart en April 1932. Geboorten. Beys Maria, d. v. Firmin en Bruneel Rachel. Ryckebosch Anna, d. v. Henri en Maerten Elisa. Carton Martha, d. v. Reml en Firey Bertha. D'Alleine Béatrice, d. v. Gaston en Ve ntere Maria. Swaels Michel, z. v. Odiel en Deheegher Antoinette. Declerck Maria, d. v. Camille en Denecker Rachel. Vanoost Agnes, d. v. Georges en Adriaen Maria. Flauw Agnes, d.v. Mau rice en Maerten Gabrielle. Vuylsteker René, z. v. Maurice en Gadeyne Eudoxie. Wagemaker Jules, z. v. Emile en La- noo Adrienne. Overlijdens. Vermeulen Amand, 91 J., echtg. Ooudenhooft Eugenie. Huys Henrl, 76 j„ echtg. Dequidt Emerence. Vanneste Pharailde, 71 j., ongeh. Gal- liaerde Stephanie, 68 j., echtg. D'Arras René. Pladys Henri, 87 j., wed. Grae- schepe Sylvie. D'Heere Romanie, 75 j., echtg. Cornelle Henri. Lenz Pieter, 65 j., ongeh. Derudder Achille, 2 j., z. v. Julien en Indevuyst Maria. Blanckaert René, 56 J., echtg. Zoé Wagemaker. Brion Karei, 79 j., wed. Millecam Gra- tiana. Swynghedauw Marcel, 19 j., ongeh. Goussey Sidonie, 85 j., wed. De- vos Déslré. Labey Eugenie, 89 j., ongeh. Bouttekien Achille, 76 j., wed. Keirle Phllomène. Kesteman Regina, 97 j., wed. Demerre Seraphien. Demol Lucie, 69 j., echtg. Dejonghe Jules. Huwelijken. Cappelaere Achille te Poperinge en Wullus Madeleine te Watou. Deraedt André te Poperinge en Saelen Jeanne te Watou. Wullus Emile en Da- rou Maria. Top Marcel en Darou Nes- torine. RENINGELST, m. Maart en April 1932. Geboorten. Decrock Willy, z. v. Ro- main en Borrey Juliette. Louchaert Si- monne, d. v. Firmin en Malbrancke Ma deleine. Capoen Irena, d. v. Georges en Billiet Agnes. Lagache Henriette, d. v. Henri en Wildemeersch Madeleine. Verkruysse Agnes, d. v. Marcel en Van- acker Augusta. Keyngnaert Jeanne, d. v. André en Malbrancke Margeriet. Bul- teel Noël, z. v. Jeröme en Wostyn Agnes. Overlijdens. Cleenewerck Marie, 61 j., wed. Louchaert Jules, wijk Ouderdom. Delpierre Charles-Louis, 61 J., echtg. van Quaghebeur Silvie, Visscherijmolen. Marquis Robert, 32 j., Poperingestraat. Verhaeghe Jules, 73 j., echtg. van Lefever Leonie, Vlamertingestraat. Bulteel Noël, 5 d., Kasteelmolenwijk. Charles Henri, 56 j., wijk Lindegoed. Fiey Max, 75 j., wed. van Baelen Renilde, wijk Zevecote. Huweii$;. Maurice Vandooren, land- werker en Emma Degryse, b. te Reningelst. ZONNEBEKE, maand April 1932. Geboorten. D'hulster Simonne, d. v. René en Verbeke Zenobie. Hoornaert Marguerite, d. v. Richard en Knockaert Flavie. Samyn Daniël, z. v. Alfons en Bommez Maria. Garreyn André, z. v. Georges en Bataillie Anna. Degryse Paul, z. v. Odiel en Tytgat Marie-Louise. Vyncke Allee, d. v. Omer en Vanden broucke Adrienne. Overlijdens. Steen Pharailde, wed. van Cornardt Déslré. Denorme Roger, z. v. Omer en Dewulf Emelie. Herman Cyriel, z. v. August en Deman Elodie. Peene Elodie, wed. v. Ramon Servaes en echtg. v. Vervisch Henrl. Huwelijken. Deramoudt Camille met Leroy Martha. Decapmaker Gerard met Naert Bertha. Mathys Napoleon met Chaerle Magdalena. Vercoigne Cyrille met Goeminne Margarita. Verbrigghe Gerard met Callewaert Maria. Dumeez Henri met Callewaert Martha. PASSCHENDALE, maand April 1932. Geboorten. Qryson Ileana, d. v. Pol en Coene Rachel. Verfaillie Godelieve, d. v. Richard en Dierick Magdalena. Depuydt Rafaël, z. v. André en Haeck Ivonna. Sterfgevallen. E. Z. Prisca (juffer De- clercq Eugenia, 77 j. Debeuf Elodia, 50 j., echtg. Vanbesien René. Vercruysse Pharailde, 72 j., wed. Meersseman Xavier. Huwelijken. Baccarne Jules v. Lan- gemark en Blanckaert Julia v. Passchen- dale. Feys Hendrik en Vandenbussche Elza. Vermeersch Alfons v. Oostende en Decommer Herminie v. Passchendale. V. d. Bussche Edmond en Ledoux Alice. Ameele Camiel vï Moorslede en Mille- ville Emma v. Passchendale. Callens Gérard en Nuttens Rachel. Vermeulen Maurits en Claeys Julia. Deblauwe Maurits en Van Fulden Willelmina v. Nederweert (Holland). Vandepitte Gustaaf, wed. Silvie Lampaert en Degrae- ve Zenobie v. Ledegem. LOO, maand April 1932. Geboorten. Vanbeveren Georgette, d. v. Hieronymus en Coutereel Rachel. Deman Michel, z. v. August en Decau Celesta. Vandenbroucke Agnes d. v. Jules en Smagghe Flavie. Sterfgevallen. Ghyselen Theophilus, 76 j., z. b., wed. v. Amsria Bruysemael, echtg. v. Massenhove Elodie. Decleyre Evariste, 66 j., daglooner, wed. van Ma- hieu Maria-Ludovica. Corhette Paul, 2 m., z. v. Prosper en Dewilde Irma. Moeneclaey Rosalia, 75 j., z. b., ongeh. Vanbeveren Georgette, 1 d., d. v. Hiero nymus en Coütereel Rachel. Decrock Zoë, 59 J., landbouwster, echt. v. Page Julius. Huwelijken. Lasure Florent, landb. te Alveringem met Page Elisa, z. b., te Loo. Verhulle Rogerius, telefonist te Pope ringe met Pauwels Maria, z. b. te Loo. Beloften. Smagghe Maurice, timmer man te Woumen met Veryser Madeleine, meid te Woumen. Vanderfaeillie Ju lianus, landb. te Loo met Vandewynckel Anna z. b. te Loo. Huyghe Georges, landbouwer te Loo met Dekervel Jeanne, landb. te Poperinge. MBBBOaBBBiSaBBflBBBSHBHBBlHaflfl Ge zit zeker achter Staf? Hoe minder uw zoon bij ons komt, hoe liever, boer. Ik ga dan toch uit de herberg, want lk ben treffelijk. Ge durft veel zeggen... De waarheid... Waarom moest gij mijn dochter spreken? Ik wil dat weten... Vraag het aan Martha... Ik moet voort... Aan de poort drentelde Bert Vissers. Welk schoon meisje zie ik nu? Is dat Gustatje? Ja, m'n ziele, zij ls het! sprak hij. En welk een nletwaard zie ik? Den grootsten van de streek. Laat me door! snauwde Gusta. Moet ge Staf hebben? Ja, dat zal wel... Hij is in den stal. Moet ik hem roepen? Ja, zeker? Staf kan naar den duivel loopen. Maar zoo laat ik u niet gaan, m'n keppe. Zulk een geluk u hier tegen te komen... Bert Vissers breidde zijn armen uit, maar Gusta gaf hem een klap op zijn wang, die kletste. Vissers sprong achteruit. Dan schold hij, maar Gusta spoedde zich heen. Martha Wellems zat weer alleen... Ze was toch onder den indruk van dat bezoek... O, zou René Stevens de misdaad niet gepleegd hebben. Maar ze had Maarten toch nog meer afgewezen om zijn eigen gedrag... Gusta beweerde dat hij onschuldig was. Ik stond in de dreef... ik hoorde hun afspraak, mompelde Martha. Maar die kan over die zaak geweest zijn, over den verkoop der tarwe, dat moest verhandeld worden buiten weten van Eugeen Wallaais. Martha twijfelde... Als ze zich eens schromelijk vergist had. En wat geeft het, zei ze bij zich zelve. Ik moet toch met Gerard trouwen. T IS MEI! Wees gegroet, mij nauwelijks uit deft morgendoom herkenbaar, lieve Vrouwken aan den Lin [denboom! G. G. (Laatste verzen.) In Vlaanderen geen strate geen huis, of men vindt er 't bleed van Maria vereerd en, gepint... G. G. (R. d. H. 1883.) De Meimaand, in haar blij gewaad, weer overal te blinken staat, vol groene en versche blaren; o mensch, wat zal 't hierboven zijn, wat zal 't in 's hemels hoven zijn? Dat zal U, zal U varen! G. G. (Tijdkr. I d.) IN BEN HOF Nu mogen alle jaarlijksche bloemen ge zaaid •-orden. Dahlias, begonias-plan- ten. Goed de rozelaars nazien; de verfron- selde blaren afnijpen, opmerken of er geen groene rupsen aan de rozenbotten knagen. PATROONFEESTEN 10 Mei: H. "ridorus, patroon der land bouwers. 19 Mei: H. Ivo, patroon der advokaten, pleitbezorgers en notarissen. In het Dagbladgeven een paar ge lukkige ouders met genoegen kennis van de geboorte van hun zoon. Vlak daaronder staat zonder scheid- teekens: Dagelijksch concert van 7 u. 30 tot 11 u. 30» wat wel kan gebeuren! EIEREN MET KAAS IN EEN SCHOTELTJE Men laat de boter in een vuurvast scho teltje licht bruin bakken, strooit hierin de helft van de geraspte of fijn gesneden kaas en breekt daarna de eieren in met een weinig peper en zout. Men strooit hier weer op de andere helft van de kaas en Iaat het geheel ln den oven bakken. GOED OM TE WETEN Schuifladen, die moeilijk schuiven, glijden gemakkelijker als men de wrlj- vingsvlekken met talk Inwrijft. Ivoren voorwerpen kunnen we reinigen met een doorgesneden citroen in zout ge doopt. Vettig geworden sponzen kunnen we schoonmaken in een sterke oplossing van zout en water. Hi Vader, staan al de woorden in den dictionnaire? Neen, Jantje, want met al die nieu we uitvindingen komen er gedurig nieuwe bij. En welk is het laatste woord? Dat moet ge aan moeder vragen, manneken! DE VERBROEDERING POPERINGE CLERMONT van 1 Mei 1932. Los om 6.34 u. 373 duiven. Eerste duif om 8-35-25 u. Laatste prijs om 8-55-37 u. Afstand 165 Km. Snelheid per mi nuut eerste duif: 1359 m. 20. UITSLAG. 1. Fache M.; 2. Desender J.; 3. Vermeulen J.; 4. Dupont G.; 5. Hof- lack L.; 6. Prinsie A.; 7. Schaballie M.; 8. Slosse G.; 9. Schaballie M.; 10. Lava A.; 11. Deplaedt L.; 12. Fache M.; 13. De preeuw Gebr.; 14. Laseure U.; 15. Huyghe M.; 16. Geldhof C.; 17. Moncarey A.; 18. Fache M.; 19. Pattyn M.; 20. Loncke M.; 21. Vandevoorde V.; 22. Derynck C.; 23. Mlssiaen M.; 24. D'Amour M.; 25. Dupont G.; 26. Debyser J.; 27. Desmadryl M.; 23. Verpoot E.; 29. Devos R.; 30. Vercruysse O.; 31. Peutevinck M.; 32. Lamond G.; 33. Depreeuw Gebr.; 34. Clabau M.; 35. Mahieu C.; 36. Vanbruwaene G.; 37. Gil- lioen E.; 38. Keignaert O.; 39. Fache M.; 40. Fache M.; 41. Vermeulen G.; 42. Devos J.; 43. Loncke J.; 44. Batheu J.; 45. Te- chel A.; 46. Techel A.; 47: Silvert G.; 43. Amez A.; 49. Dewachter R.; 50. D'Amour C.; 51. Clabau H.; 52. Delava M.; 53. Cla bau H.; 54. Labaere M.; 55. Depoorter L.; 56. Mahieu C.; 57. Desender J.; 58. La baere M.; 59. Schaballie M.; 60. Desender J.; 61. Schaballie M.; 62. Pouseele M.; 63. Debelr J.; 64. Vanhoucke J.; 65. Vankem- mel G.; 66. Missiaen M.; 67. Delava M.; 68. Fache M.; 69. Gillioen E.; 70. Vande voorde V.; 71. Orbie M.; 72. Amez A.; 73. Vanbrabant M.; 74. Clabau H.; 75. Labae re M.; 76. Laseure U.; 77. Devos J.; 78. Laseure U.; 79. Vandermarliere M.; 80. Missaen M.; 81. Deplaedt L.; 82. Vanbru waene G.; 83. Desender J.; 84. Deplaedt L.; 85. Vanbruwaene G.; 86. Lenoir O.; 87. D'Amour C.; 88. Carpentier M.; 89. Vanbruwaene G.; 90. Roffiaen J.; 91. Du- rieux A.; 92. Mahieu C.; 93. Pinceel M.; 94. Vercruysse Omer. Serie van 6 duiven: Fache M.; serie van 5 duiven: Desender J.; serie van 4 duiven: Schaballie M.; cie van 3 duiven: Cla bau H., Labaere M.; serie van 2 duiven: Dupont G., Mahieu C., Missiaen M., De- lava M., Vandevoorde V., Amez A., La seure U., Devos J. Zondag 8 Me!: DOURDAN. - Heeft aan 2 fr. BRETEUIL. - Schouwpendule. Woensdag 11 Mei: CLERMONT, bij G. Vanbruwaene. (Regulateurs). IBHESHH8EHSSBSa3ÏS3EnaE2,EÏHB[2a Stevens is arm. Vader kan niet geruïneerd worden... Zwaar zuchtte ze weer. De avond kroop naar binnen. Martha begon in haar eenzaamheid te weenen. Zacht trad haar vader binnen. Waarom zit gij zoo in het donker? vroeg hij. Ik heb nu niets te doen... Schreemt ge? Neen, neen... Ik hoor zoo iets aan uw stem... .Wat kwam Gusta Vervloet hier doen... Niets bijzonders... Mag ik dat niet weten? Och, wat geeft ge er om... Sprak ze kwaad van Gerard? Ze heeft hem niet vernoemd... Gij zijt toch geen vriendin van haar. Ze is niet van uw stand. Waarom loopt ze hier dan in en uit. 't Is de eerste keer dat ze komt... Ik zou toch willen weten waarvoor. Ewel, ze zei, dat René Stevens geen moordenaar isl riep Martha ongeduldig uit. Wat weet zij er van... en waar moeit ze zich mee. Stevens had ze zeker ge zonden? Ze zegt van neen... Vaneigen zit hij er achter. Hij drinkt daar veel... Maar laat ons zwijgen over Stevens! Dat is nu voorbij... Ik ben immers met Gerard verloofd. En het zal een goed huwelijk zijn... Binnen twee maanden vieren we bruiloft. En zal er zoo nooit een op de streek ge weest zijn. Vader, als ge zoo lastig zit, ls het ^ivaas om bij mijn huwelijk veel verteer te maken. En ik wil niet dat Braams daar iets van betaalt. Jamaar zoo arm ben ik niet... Ge krijgt nog wat mee ook... Waarvoor ge schuld zult maken. Neen, neenLaat alles maar aan 8 Z 6' Zend. na Pascb. ExaudL Itta. 9MGregoriUS. H. Bloedproc. te Brngg* 10 D Antonlus, Wlro, Gordianua, Eplm. 11 W Franciscus v. Hieron., Mamertus. 12 D Pancratius, Nereus en Gez., Modoald. 13 V Servatlus, Joannes de Stilzw. 14 Z Vastendag. Bonifacius, Victor en Oof. SBB OP MAANDAG 9 MEI 1932 HEEN: Hazebrouck V. 6.0S Caestre 6.1$ Godewaersvelde 6.31 Abeele 6.47 Poperinge 6.58 Vlamertinge 7.08 leper 7.28 Zonnebeke 7.40 Moorslede-Passchend. 7.51 Roeselare 8.2a Thourout 8.4a Zedelgem 8.58 Brugge A. 9.10 TERUG: Brugge V. 16.15 Roeselare 17.08 Moorslede-Passchend. 17.23 Zonnebeke 17.33 leper 17.50 Vlamertinge 17.58 Poperinge 18.07 Abeele 18.17 Godewaersvelde 18 30 Caestre 18.38 Hazebrouck A. 18.48 PER - KORTEMARK -RRUGGB HEEN: leper V. 7.28 Boezinge 7.33 Langemark 7.43 Poelkapelle 7.49 Westroozebeke 7.53 Staden 8.03 St Jozef 8.10 Kortemark 8.19 Torhout 8.31 Loppem 8.53 Brugge A. 9.00 TERUG: Brugge V. 17.30 Loppem 17.37 Torhout 17.54 Kortemark 18.23 St Jozef 18.30 Staden 18.38 Westroozebeke 18.46 Poelkapelle 18.51 Langemark 18.57 Boezinge 19.03 leper A. 19.13 Buurtspoorweg Popcrlnge-Diksruulde-Leke-Brugg# Te dezer gelegenheid wordt er tusschen Poperinge en Brugge een Plezlertrein in gericht, heen en terug aan halve prijs op MAANDAG 9 MEI 1932. UURTABEL: Heen: Poperinge Statie Poperinge Markt Jagershof Krombeke Dorp Westvleteren Oostvleteren Reninge Noordschote 3 Grachten Merkem Woumen Diksmuide Diksmuide Brugge Smedepoort Terug: Brugge V. 17.30 Poperinge Statie A. 21.20 Enkel stilstand aan de hierboven melde statiën. De kaarten moeten genomen worden voor de reis heen en terug. Kaarten zullen op voorhand gegeven worden te Poperinge (dépot) en Diks muide, gansch de week vóór den 9 Met PRIJZEN HEEN EN TERUG: 1* Klas 2* Klas Van Poperinge Statie fr. 27,50 19,50 Van Oostvleteren 23,50 16,50 Van Diksmuide 15,50 11,50 HET BESTUUR. A. V. 6.00 6.03 6.15 6.25 6.35 6.40 6.55 6.59 7.03 7.15 7.30 7.45 7.50 9.40 AFGIFTE VAN WEEKEIND-BILJETTEN Ter gelegenheid van de Processie van het H. Bloed te Brugge, op Maandag 9 Mei aanstaande, mogen, bij uitzonde ring, dien dag, Weekeind-biljetten voor Brugge afgeleverd worden. Die biljetten zijn maar één dag geldig. De terugreis moet dus uiterlijk 's Maan dag te middernacht plaats hebben. iBaasoBaHHBBBBsgDsiBaaaEiaBBEa 13 Mei Te 10 u., ten stadhuize to NIEUWPOORT, vergrooten van de visch- mijn. Stukken, prijs 15 frank. 16 Mei. Te 2 u., ter Dekenij van St Gillis, Baliestraat, Brugge, herstellen van de daken der parochiale kerk van St Gil lis te Brugge. Bestek 38.860 frank. Stuk ken ter Inzage bij bouwm. J. en L. Viérin, 14, Lange Rel, Brugge. Aanget. lnschrijv. 14 Mei aan E. H. Vander Heeren, pastoor deken van St Gillis, te Brugge. 20 Mei Te 11 u., ten stadhuize, te KORTRIJK, verbeteren van den Marke steenweg. Bestek fr. 790.246,75. Stukken ter inzage 9-12 en 2-5 u., ten bureele der werken, en bij ingr Vandendriessche, 68, Beheerstraat, Kortrijk. Aanget. inschr. 17 Mei. 20 Mei Te 2 u., ten gemeentehuize te WEST-NIEUWKERKE, bouwen van het gemeentehuis. Stukken ter inzage ten ge meentesecretariaat, 9-12 u., en te koop, prijs 60 frank, bij bouwm. G. Gits, 26, El- verdingestraat, leper. IBBBBBBBBSBBBBUBBBBBBBBBBBBa mij over! Wel, waar die Gusta zich mee moeit, 't Is gekonkel van Stevens. En als zijn broer de moordenaar niet ls, wie heeft Joris Braams dan vermoord. Ik weet het niet... en ik trek er me niets van aan... Stevens is aan het liegen... De suk kelaar zou beter de gemeente verlaten. Bah, zulk volk! Martha stond op. 't Zal tijd worden voor het eten, zei ze... Ze meed nu zelfs 't liefst haar vader, de vleier der Braamsen. ONRUST Gerard Braams was nog eerst naar het dorp gereden en had daar zijn nadorst gelesUrt, half bedronken kwam hij thuis. Zijn vader slenterde over het hnf. Hij kwam naar zijn zoon toe en sprak: Hoe is de reis geweest? O, goed! Was Martha aangename compagn! Ja, ja... Ziet ge ze waarlijk gaarne? Peinst ge, dat ik ze anders zou pak ken? Ha 't is goed dan! Maar we moe ten eens spreken over Eugeen Wallaais Hij moet weggedaan worden. Anders ruï neert hij zijn vrouw. Bah, wat kan ons dat schelen! Van- eigen, zou hij het best in een gestioht zitten, maar we moeten toch zien, wat we doen! Wat is.dat nu voor praat! Och, soms denk ik dat ge u dat te veel aantrekt, vader. Laat de Torenhoeve draaien lijk ze wil. Eugeen is de schande van de fa milie en dat moet ophouden! Waarom liet gij hem met mijn nicht trouwen? Dat is de stomlteit ge weest Ut Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1932 | | pagina 5