Het Schot op het Spoot GANDHI EURSEL MISSIENIEUWS De Anfciteringzegels DOET ZOOALS GEDACHTEN UIT D BERICHT ST MIKLAASARTIKELEN DE VOLLEDIGE WERKEN Alt de vrouwen het hoofd opteken, jtke n da mannen gewoonlijk het hunne kwijt. Een grofheid kan wel eens een waar heid In lompen zijn. {■RiSMannaaanaBRaBHiiBBBiBH itfTAVANNÉKÊ 'K GROET U ALLEN, Dames, Heeren Tc Groet U allen, groot en klein •k Kom m'n reke presenteeren Dat z'U aangenaam moog' zijn. Reeds November een en dertig Vliegt de tijd toch wondersnel Straks ls 't Nieuwjaar tweeëndertig U is 't goed en mij is 't wel. Waarom treuren, waarom klagen Wat ik doe, of wat gij doet Moet de tijd toch mededragen Of ge wilt of niet... Het moet!! OM TE BEGINNEN, als 't U kan in- resseeren moet ik U laten weten alsdat oning Boris van Bulgarië, een zijner domme «-stieken uitgezonden heeft naar Scandinavië, om voor hem eene vrouw te gaan zoeken. Er zouden drie princessen als bruid in aanmerking komen. Namelijk de 18-jarige prinses Ingrid, dochter van den kroonprins van Zweden de 20-jarlge prinsessen Caroline en Mathilde, de belde oudste dochters van prins Herald, broeder van den koning van Denemarken. Koning Borus mag nu kiezen onder de drie! 't Zal nog nen keer zijn zooals z'in 't liedje zin gen: Daar is liefde bij De drie prinseskens moeten zeker schrikkelijk geflatteerd ofte gevlijd zijn... over zulk een occasie...! WEEST blij... weest blij Dedroeve tijd die is voorbij Men zegt dat alles op gaat slaan Maar ik... kom met 't contrarie aan. Want alles slaat niet op... Integendeel sommige dingen worden met den dag be terkoop... zoo bijvoorbeeld de... adelti- tels!... Tot heden betaalde iemand die tot den adelstand werd verheven, 50.000 frank per. stuk, 't is te zeggen indien vrouw en kinders meê geadeld werden, betaalde de nieuwbakken edelman zooveel maal 50.000 ballekens (of meer, volgens den titel) als zijn gezin hoofden telden! Nu zal 't maar 50.000 ballekens meer zijn voor gansch den nest. Allez! liefhebbers, profiteert dus maar van d'occasie! EN MARIEKEN Krerfipaté, de meid van den pastoor van Vivedogne St Antoine (waar dat de kalkoenen barvoets loopen) profiteerde ook van d'occas: Terwijl mijnheer de pastoor weg was, was heur harteschat haar een bezoekje komen bren gen. En... de kraaien hadden het uit gebracht. <i Marieken sprak de pastoor streng, wat hoorde ik, gij ontvangt jongens in m'n pastorij terwijl ik weg ben... Het was... 't was 'n broer, mijnheer de pastoor! stotterde Marieken. 'n Broer? En g'hebt mij toch gezegd, niets dan zusters te hebbenMeiske, meis- ke, op den koop toe dan nog liegen! Niet waar, mijnheer de pastoor, gij hebt den vorigen Zondag in uw sermoen toch zelf gezegd dat we... allemaal broe ders en zusters zijn! dus! ER WORTDT gezeid, "k zeg 't U tot m'n spijt hoe ge nu ook mort, dat ne mensch z'n leven verkort, met te veel koffie Je schinken en te drinken en dat hij er op 't leste van ziet scheel! Maar gelukkig 't schijnt dat er niks van waar is. Een zekere amerikaansche pro fessor zegt dat, om de schadelijke gevol gen van den koffie te ondervinden, ge 150 taskens op 'n dag zoudt moeten drin ken. Maar zoo 'n koffiewijven worden er toch niet gevonden, hé? In alle geval 'n goeie raad met koffie ook: houdt maat want d'overdaad altijd schaadt, 't zij vroeg of laat en nu... poets ik de plaat! *k Wil zeggen... nu heb ik gedaan met over die fameuze koffiehistoiie te broe- belen en gaan we voort met iets anders!... Een dingen is in alle geval waar. Van veel koffie te drinken wordt ge fel leelijk... als ge docd zijt! FONSKE kwam Lowieken tegen en Vroeg: Hewel Lowieken, dat schoon kind van 1000 weken, waarmede ik U vroeger nog Ni eens zag? Z'is getrouwd Fonske Dat heeft U zeker veel verdriet ge daan? i) 'k Geloove U, Fonske, want z'is met mij getrouwd! KAN MEN nog stommer zijn... dan stom? Kun men nog dommer zijn... dan dom? 'k zal U daar, bij m'n leven dra een antwoord gaan op geven! In Hongarije was er een vrouw, 'k zeg 't U, 't harte vol rouw, die omgekomen is in nen brand en zoo ls verhuisd naar 't piereland. Die vrouw nu was bekend als 'n arme bedelaarstor, die gansch haar leven door grooten honger en koude (in den winter) geleden hadl Hewel nu ls 't uitgekomen, volgens haar testament, dat die vrouw het ronde som metje van 50.000 franskens bezat... en dat ra gansch haar leven door gebedeld ISBBBaBBBBBBBBBaBBBBBBBBBBBB Mengelwerk van De Poperingenaar 11 Oorspronkelijke Detective-Roman door I HOLT. Wij behoeven niet ver te gaan zelde Jac. Purdy, laten wij in het restaurant van dit hotel een rustig plekje zoeken. Ik moet nog iets eten ook, wij kunnen pra ten en eten tegelijk. De andere knikte en vijf minuten later gebruikte Jac. een stevigen maaltijd. Wel., telde hij na eenigen tijd, «lk dacht, u had mij het een of ander voor te «teilen. Ja Maar eerst nog deze vraag: Zijt gij m het bezit van die papleren. Dat ben lk. En gij weet dut ook wat ze waard «IJ 11. Jac Purdy wist er eigenlijk nog niets fan, doch hij antwoordde: Ik weet het tamelijk wel. Goed. dan zult ge weten, dat de aan wijzingen waar die schat te vinden la, niet volkomen voldoende zijn. Nu ben ik van oordeel, dat lk ln deze ook het een en ander weet, dat het opsporen moge lijk kan maken. Dit ls zeker, dat uw pa pleren alleen, evenmin alt bet geen lk bij overlevering van dat geld weet voldoende zijn om preolet de plaats te weten waar het gold verborgen is. Daarom ligt het zeer voor do hand, dat wij samen werken en samen deelen. Hmzei Jac., lk zou dan maar moeten aannemen, dat de Inlichtingen die gij beweert te kunnen geven en de stukken, die lk ln mijn bezit heb van even groote waarde zijn. En dat betwijfel lk sterk, of liever, dat weet lk zekep, niet bet geval te zlja had en honger geleden... om zich een schoone begrafenis te kunnen betalen. Zij wilde eene begrafenis 1' klasse... een koor om het officie te zingen en eene eeuwig durende vergunning. De erfgenamen trokken een vies ge zicht... en de overledene moet nu fameus gelukkig zijn in hare grafstede waar de lijkkoets-I* klasse haar naartoe gevoerd heeft! Dat is dommer dan dom, zie... uw leven in armoe te slijten om 'n rijke begrafenis te hebben! Hewel Jef, waar hebt gij nu dat blauw oog gehaald, longen? Ge weet dat schoon meisje, met wie ik uitging en wier lief in China was hé? Ja... en dan? Hewel hij was in China niet!... MADELEINEKE was getrouwd, met een flls papaeene met centen. Alle man meende terecht dat zij niet heel ge lukkig zou zijn. Hij hield nogal van uit gaan en men voorzag dat het vrouwtje algauw 's avonds alleen thuis zou zitten. En ziet, toen de wittebroodsweken door waren, schenen de vermoedens waarheid te zullen worden. Eerst was het 'n paar keer ln de week biljarten en pintjes pak ken met vrienden en op den duur alle dagen. Hij kwam dan laat in den nacht thuis en iedereen bekloeg het vrouwtje. Maar opeens kwam er een ommekeer, de jonge echtgenoot bleef thuis... of ging met z'n vrouw uit. Hoe hebt ge dat gedaan gekregen? vroeg men aan het vrouwtje. Geheel simpel.en ik raad alle vrou wen wier man 's avonds lang weg zit, dit middeltje aan. Ik deed de deur op nacht slot en toen hij thuis kwam en klopte, vroeg ik: Zij gij het, Frans? En sinds bleef hij thuis... want hij heet Gerard EN TERWIJL we nu toch van liefde spreken, komt dat gedichtje hier ook van pas De liefde kan met welbehagen Het kindje op haar armen dragen O liefde, die ons oorsprong zijt Hoe heeft uw vaderlijk ontfermen Ons opgenomen in uw ermen en draagt ons naar de zaligheid. WELKE is nu m'n beste vrinden, volgens U de grootste tunnel (uw antwoord zal zijn. heel wei) die op de wereld is te vinden? Wat zegt ge: De Sinplon? heel wel. Ja. 19.900 meters. Daarna komen de Appenij- nen 18.510 meter, de St Gothard 14.940 meter. De Loetschberg 14.546 meter, de Cenisberg 12.333 en den tunnel onder den Arlberg 10.250 meter. Maar nu schijnt het dat de Simplon zijne plaats gaat verlie zen... (niet dat hij gaat verplaatst wor den zulle!) maar men gaat een nieuwe tunnel maken die Argentinië aan Chili zal verbinden, door de Cordilliere geberg ten. Zijne lengte zal ongeveer 45 kilome ter bedragen. .Dit zou ongeveer de lengte zijn van den tunnel onder het Kanaal tusschen Frankrijk en Engeland). Binnen vijf jaar moet hij af zijn cn zal zoo maar 'n twee miljard kosten! D'Amerikanen met tranen (van plezier!) in hun oogen en gansch bewogen zullen dan zingen van: de Simplon-tunnel is fel verslagen, notre manière door dien van den Cordillière en dan zal bij hen nog ne keer op dit oogpunt ook alles the biggest in the worldzijn! En hunne tongen zullen hunne gangen gaan. VAN TONG gesproken, hier een hoop spreekwoorden en gezegden met betrek king tot dat slangenmasjien, Het is voorwaar een wijze man die wel zijn tong bestieren kan. (en een vrouw dan!) Uw tong zij als een blinde op straat Haar moet geleiden goede raad. Slangetonnen zijn kwaad venijn Nog vindt men tongen die erger zijn. Scherpe distels steken zeer Scherpen tongen nog veel meer. De kwadetong die is gewis het grootste monster dat er is. 't Is beter struiklen met den voet, dan dat men 't met de ronge doet. Wat is die dwaze wereld boos! Wat zijn der klappers'tongen loosl Die zijn mond en tong bewaart Ruste voor zijn ziel vergaart. Men vangt visschen met den haak De menschen met de tong en spraak. Thijmos, lavender en rozemarijen Zijn drie kruiden, die rieken zeer fijn; Padden en slangen zijn groot venijn Maar daar zijn nog veel tongen die er- treg 2ijn. 't Is beter van adders en slangen door- steken te zijn Als van een kwade tong verraden te [zijn. Zooals ge ziet, m'n beste Lezers en al- derliefste Lezereskens, daar is meer dan keuze genoeg. G'hebt maar uit te zoeken wat ge 't liefste hebt. 't Is gratis voor niet. JEF SOEPAP zat in den bak, omdat hij 'n horloge gepikt had en Sus Pompier zat ln de cla daarnevens omdat hij per abuuseen koe uit een weide had ge haald. Op een middag riep Sus spottend van in zijn cel naar Jef Soepap: Zeg Jef, zie ne keer op uw horloge hoe laat het is! Sus Jongen riep echter den anderen terug, 't is juist tijd om uw koe te mei ken! O 't IS ALTIJD de gewoonte geweest beste menschen die dit leest dat de liefde twee personen van verschil lend geslacht tot in het huwelijksbootje bracht, maar wat ge misschien niet weet... of toch nog nooit hebt gezien dat is wat er geschiedt te Liandoom daar trouwen de mannen met... 'n boom! IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Hoe zoudt gij dat weten», vroeg de andere met iets dreigends in zijn stem. Wel, lk heb alle reden om te veron derstelen, dat ik zonder u dat geld ook wel opsporen zal. En wat gij er van weet, helpt u bedroefd weinig, anders zoudt gij er u al lang van meester gemaakt hebben. ■I Gij zult het alleen ook niet vinden. <i Verontrust u daaromtrent niet, dat zal wel in orde komen. Uw vertrouwen zal zeker beschaamd worden. Maar daar komt nog iets bij. Ik laat mijn recht op dien schat gelden. Gij weet misschien dat er al lange jaren tusschen de beide takken van onze fami lie daarom strijd gevoerd wordt. Ja, daar weet ik iets van. «Die strijd zou nu een einde kunnen nemen, als gij tot een overeenkomst be reid waart. Me dunktantwoordde Jac., die strijd heeft al een einde genomen.» Wat zegt ge? «Ja zeker. Gij kunt de dame, die wij zooeven verlaten hebben, geheel en al met rust laten in het vervolg. Zij heeft die papieren niet meer, ik heb ze. Gij behoeft mij niet te beschouwen als haar bondgenoot of helper, ik handel er mee geheel vrij en voor eigen rekening. En als ge zoo dwaas zijt te meenen er eenig recht op te kunnen doen gelden, zal de strijd daarover gaan tusschen u en mij. Daar moet ge eigenlijk verheugd over zijn. Het is nu geen te betreuren familie strijd meer, want ik ben zelfs in zeer ver ren graad geen familie van u. En gij hebt dan niet meer te doen met een vrouw, niet? Jac. Purdy zeide dit alles met een dood' kalme stem en onderwijl at hij met den grootsten eetlust alsof het gesprek, dat hij voerde van heel weinig beteekenis was. De ander zou geneigd geweest zijn te denken, dat die onverschillige jong man daar tegenover hem het gewicht van de zaak, waarover het ging, niet begreep. Maar hij was eenmaal reeds door hem bij den neus genomen en hij wist, dat ,15-11-31 - DE POPERINGENAAR. - Nr 46. - BI. 5. 't Eerst dat ik er van hoor zult ge zeg gen... en pertang 't is zoo. Die mannen die daar met nen boom trouwen zijn al tijd weduwnaars, ofwel zijn ze i?eds eens of tweemaal getrouwd geweest, met vrou wen en zijn deze overleden. En nu willen ze nog voor nen derden keer het huwe lijksbootje instappen... maar, ze vinnen geen enkele vrouw meer die het aandurft' met hen te trouwen omdat ze schrik heb ben hetzelfde lot van hunne voorgangsters te ondergaan. Hewel, dan moet die we duwnaar zich tot den dominee wenden, deze gaat met hem naar het woud en kiest daar een geheiligde boom uit. Het hu welijk van den man met den boom wordt ingezegend. Daarna wordt den boom af gehakt... hij is dus dood... en nu zal de man gauw een andere vrouw vinden, want de geheiligde boom, zal over de nieuwe vrouw waken, Die gekke bijgeloovigheicl toch! EEN CHINEES was cioor een tegenpar tij (welke wist hij zelf niet) ter dood ver oordeeld. Een sectie gewapende mannen vormde 't vuurpeloton. 't Regende dat het goot en door dat hondenweer moeten ze naar de executie - plaats marcheeren. Gij zijt allemaal heel wreed, zei de ter dood veroordeelde, van me door zoo'n hondenweer te laten gaan! Is dat wreed, zei een der schutters. Denk dan eens aan cns. Wij moeten nog terugkeeren ook! EN IK ga ook stillekensaan terug kee- ren van waar da 'k gekomen ben, 't is te zeggen van uit de keuken want 't is tijd om te eten. En Marenta heeft ne goeien haas gereed gemaakt.hij rook wel al een beetje zulle... maar 't schijnt dat 't zoo 't beste is. Allee 'k zal U toekomende week eens zeggen hoe hij mij gesmaakt heeft. Ge verwatert toch niet hé?» Allee, tot den naasten keer, en aan iedereen een plezante Zondag! 't Manneken uit de Maan. WAT ZEGT DE COMMUNISTISCHE LEER OVER DE VROUW, HET HUWELIJK, DE FAMILIE Sovjet-Rusland is de eerste staat die aan de vrouw volledige (gelijkheid in rechten heeft gegeven... De arbeiders- en boerenregeering heeft de vrouw van de huiselijke lijfeigenschap bevrijd(zegt de weduwe van Lenin). Het huwelijk is het gevolg van eene vrijwillige overeenkomst van beide par tijen, een gemeenschap van twee men schen, die elkaar beminnen en bereid zijn met elkaar te leven. Men kan het te za- men leven, maar slechts met een persoon, ook laten registreeren Niet gere gistreerde huwelijken de zoogenaamde vrije verhoudingen, ook wanneer meer dere terzelfdertijd bestaan, worden met den geregistreerden echt, volledig gelijk gesteld, dit met het oog op de verzorging der vrouw en der mogelijke kinderen. Zwagerschap om 't even van welken graad is geen hindernis voor registreeren. Slechts het registreeren der bloedver wanten is verboden, maar de bloedschan de zelf is vrij voor alle straffen. Dubbele echt en veelwijverij zijn geen sociaal ge vaarlijke handelingen en blijven onge straft. Er bestaat geen onderscheid tus schen wettige en natuurlijke kinderen-en tusschen wettige en onwettige moeders. Alle moeders en alle kinderen hebben de zelfde rechten. Echtscheiding, 't is te zeggen het ver breken an een geregistreerde overeen komst, kan zonder reden, eenzijdig, bui ten weten en afwezigheid der andere par tij geschieden. Mogelijk kerkelijke gesloten huwelijken hebben geen juridische waarde. (Uit den Codex over Huwelijk, Familie en ver wantschap in de U. R. SS. Om de .vrouw te krijgen moeten wil ze van den huiselijken aard verwijderen. Wij moeten in haar het instinkt der zooge naamde moederliefde smoren... Wanneer de vrouw hare kinderen bemint, is zij niets anders dan een dier(Lenin op het Congres van 24 Dec. 1924). Revolutie is onmogelijk zoolang de familie bestaat. De familie is een inrich ting der bourgeoisie en een uitvinding der Kerk. Ze moet vernietigd worden (Congres der Communistische vrouwen, 1924). De Staat draagt zorg voor het voorko men der zwangerschap. Destijds heeft Moskou 16 gebouwen voorzien van de modernste heelkundige inrichtingen ter beschikking gezet van alle vrouwen. De familie moet vernietigd en met haar, haar recht op de kinderen; dan be- hooren de kinderen de toekomstige medeburgers aan de Communistische maatschappij. Best is, ze zoo vroeg moge lijk aan den invloed der ouders te ont trekken om hun een systematische op voeding te geven 77 uit Het A. B. C. van den Kom- munist». L. V. H. IBBBBBBBBBSIBBBBBBBBBBBBBBBB VROUW DEGRUYTER-BALLYN Rekhofstraat, 17, Poperinge, maakt kenbaar dat er bij haar te ver krijgen zijn: Allerhande vervaardigd in de fijnste Chocolade aan 2 frank de kilo. Zij verhoopt met uw gunst vereerd te worden en bedankt op voorhand. ONTPLOFFING VAN EEN KANON Vier dooden en tien gekwetsten. Tijdens de schietoefeningen in het zicht van het eiland Santa Rosa, is een kanon van zeven duim ontpoft aan boord van den amerkaanschen kruiser Colorado Vier kanonniers bleven op den slag dood en tien werden gekwetst; vijf dezer ver keerden in hopeloozen toestand. EÜ33SS5BE)l£3Si:SSaB&aBa93frM Jac. Purdy een niet te versmaden tegen stander was, die onder den schijn van eenvoud, groote sluwheid verborg. En hij voelde, dat Purdy hem eigenlijk voor den gek hield en volstrekt niet vreesde. Hoor eens zeide hij, tracht niet geestig te zijn. Het is in onze familie ge weest een strijd op leven en dood en gij hebt erg dom gedaan u daar tusschen te steken. Het is een heel eigenaardige rol, die gij op u hebt genomen, een zeer eigenaardige rol, voor iemand uit een der oudste engelsche geslachten. Het heeft er veel van of gij een opleiding voor inbreker gehad hebt. Zeer vereerd, zeide Jac lachend, lk ken er wel, die men zou verdenken een opleiding als moordenaar genoten te heb ben.» Gij wordt grappig.» Niet grappiger dan gij, doch ga voort, ge waart, meen ik, nog niet uitgespro ken.» Goed. Gij hebt hier als Jac Purdy rondgezworven en mijn achternicht het hof gemaakt. Toen ik u 's nachts in dat huis trof, dacht ik, dat gij als een echte Don Quichot voor haar zoudt beproeven er weg te halen, wat ik er kwam zoeken. Maar ik weet nu dat gij voor eigen risico werkt.» Een onbegrijpelijke rol voor u, niet' waar «Ja zeker, en een rol waarvan het risi co zoo groot is, dat ik nog altijd overtuigd ben, dat gij niet weet, wat ge waagt.» Toch wel, gij zult mijn tegenstander zijn en dat zegt alles, omdat gij absoluut gewetenloos zijt, mijnheer De Montor- gueil. Laten wij er niet verder over spre ken. Ik zou daarom reeds iedere overeen komst met u weigeren, omdat ik u niet vertrouwen kon en nooit zekerheid heb ben zou, dat gij u aan eenige overeen komst zoudt houden. Daarom kunnen wij gevoeglijk dit gesprek staken. Ik heb de papieren, gij wilt ze hebben, welnu, beproef of ge ze krijgen kunt. Maar be denk, dat -ge niet met een paar zwakke vrouwen te doen hebt. Ik zal dien schat Brief van E. P. VERRAES, missionaris van Scheut te J*nn San Yao tse (China). Weerom is het een heele tijd geleden dat ik U zonder mare liet. Niet om te beweren dat er nu zoo 'n groote dingen gebeurd zijn. Wel neen, maar dankbaarheid ten uwen opzichte blijft voor mij plicht. Verleden zomer zijn er geene merk- weerdige dingen gebeurd, 'k Heb de men schen hier moeten bepreêken om den Hemel geweld aan te doen onzen oogst te zegenen. Daar waren nogal wel biechten en H. Communiën. Het verdorren van den oogst is wekenlang eene voorspelling ge weest van een hongersnoodjaar, dan kwa men. eenige duizenden veldmuizen, die eenige hectaren oogst half opaten... God dank, de bijzonderste vrucht is heel goed gelukt. (De boeren klagen hier altijd, 't Is nu jammer van dien sorgho, en van dien kemp, die maar een vierde van andere jaren zal opleveren). Mgr. komt juist 24 benoemingen te doen. 'k Blijf hier in mijn rooversgewest. Toekomende maand zal het twee jaar zijn. Ingezien ik den draad der omstan digheden kan volgen en beoordeelen, moet ik nu vooruitzien voor de volgende maan den. Na den aankoop der benoodigheden van Kerk en Kindsheid, na het binnen halen van den oogst moet ik rap uitzien om de scholen aan den gang te krijgen, ongens- cn meisjesscholen, scholen voor nieuwbekeerde vrouwen en avondscholen voor het mannenvolk. Dat is voor mijn dorp zélf. Buiten is er nog een post waar de rest der bekeerlingen van 't jaar 1928 nog speciaal op 't doopsel moet voorbereid worden, 'k Zeg speciaal omdat deze in de vorige jaren ofwel de gelegenheid niet hadden, ofwel den moed misten om goed den katechismus te leeren. Zoo hoop ik daar met Gods gratie 't volgend jaar 20 menschen te kunnen doopen. (Als 't U belieft, peinst nu niet op Congo, daar gaat het bij honderden, hier moet het gaan familie per familie, in Japan man per man). Jammer genoeg daar zijn in die plaats nog achterblijvers, die hun eer ste vuur verloren zijn. En toch, hier wou ik nog 20 familiën bijwinnen, om alzoo een schoone groep kristenen te vestigen. De solidariteit van een dorp, de eensge zindheid in 't geloof van bijeenwonende gezinnen, de groepeering geeft moed en volherding, de eene is eene aansporing voor den andere. (Dat is op zijn schoonst gezegd, brutaal gezegd zonder blad vóór den mond; chineezen zijn kuddemen- schen. Tot nu toe zijn de uitingen van hun godsdienstig leven nog reglementair - mechanisch. Dat spontane van ons vlaamsch geloof vindt gij hier niet). Te Poperinge zit men te praktizeeren over de krisis en laat geen hulpmiddelen onverlet. Als missionaris zit ik hier al twee jaren te mijmeren over het lot van mijne buitenposten: het werk van eene generatie missionarissen ligt in puin. Daar is een buitenkerkje waarrond nog drie kristene familiën, die met den dag al lauwer worden. De twintig heidensche fa miliën denken op geen bekeeren. Ter con trarie! Wat een steek in mijn hart. Ze bouwen een nieuwe pagode in baksteen. In de eerste veertien dagen is het solem- neele inhaling: trommelgeroffel en gefluit, theater met schunnige farcen en eenige tafels voor de geldspelers. Van Gods- dienstwege wat wierook of verguld papier verbranden, een knieval voor een onooglijk beeld, 't Zal wel al zijn. De groote hoop is meer belust op de aantrekkelijkheden der foor theater en geldspelen. Dat is de kermis van alle heidensche dorpen, die zich respekteeren Lang reeds verzucht ik naar eene gele genheid om dit of gindsch dorp aan den lijmstok te krijgen. Wachten is zoo pijn lijk, 't laat varen alle pogingen zien dood- loopen op onverschilligheid en meteen honderden zielen uit de hand zien glip pen. Goddank! Gods Voorzienigheid heeft er middel op gevonden. In 't Noorden is er een dorp dat veel geleden heeft van de roevers. Na den hongersnood zijn de meesten terugge keerd en van meet af begonnen. Die roe vers maakten him toestand hopeloos. Eens de winter voorbij haddén ze een ax- koord gemaakt ondereen. Liever dan nog onder den klauw der roovers te geraken zouden ze nu hun dorp versterken. Ze vergaarden zes tot zeven honderd dollar. De stampaarden muur als een ring rond den huizengroep was halfwege toen de kas leeg was. Wat nu gezongen? Zelfs waren ze t'einden adem. Hun spaarcenten zaten in eenen stommen muur, die toch niet baatte omdat hij niet afgemaakt was. Toen zijn zij op 't gedacht gekomen in blok te bekeeren... in de hoop dat de priester hun zal helpen in de onkosten om hunne vesting af te maken: borstwering ofte parapettorens aan de hoeken en poort. 't Heeft nu 15 jaar geduurd eer de priester de kans kreeg. Ze hadden ons niet noodig. De genade botste af op stalen onverschilligheid. O! wat kunnen chi neezen tot stoffelijk aangelegd zijn en spreken! maar daar zijn ook verontschul digingen. TE groote armoede belet goede kristenen te worden. Dc kommer om den kost van morgen beheeischt alles. Preekt maar op.: Ventre affamé n'a pas d'oreil- les Oordeelt zelf of deze mensefcen medelij den weerd zijn! Verleden winter alleen hebben ze 16 maal bezoek gekregen van eene rooversbende hetzij voor eenen maai tijd, eenen nacht of zelfs 4 dagen lang. Dat beteekent vrouwen onteerd, mannen volk bont en blauw geslagen, graan ver brast door de peerden. Kortom een spek takel van losgebroken duivels uit de hel! 'Dat de aanleiding tot bekeeren zoo stoffe lijk en aardsch is, weest toch niet geër gerd. Door het lichaam wordt de ziel be reikt. Profiteert men niet van deze gelegen heid, dat kan het nog jaren duren, en 't zal nog zooveel meer moeite kosten om ze te krijgen. Weeklagen over verwaar loosde gelegenheid zal niet baten, 't Goed moment is wanneer God die, menschen roept. Dan vooral moeten we oppassen dat we Gods werk niet bederven of onze bemiddeling niet ontzeggen. 'k Heb moeten schrijven, en ja zelf de reis naar de Blauwe Stad moeten doen om de zaak bij de Oversten te bepleiten. Nu het toegezegd is dat ik mijn plan moet trekken, valt het tegen. Daar die men schen niet eerder afgekomen zijn bij mij om te bekeeren zoo kon ik mij vroeger er niet mee bezig houden. We zijn in vollen oogsttijd. Geen werkvolk ter beschikking, 'k Heb nog eene maand tijd vóór het ge regeld vriest en in dien tijd moeten er twee scholen gebouwd worden, drie torens en eenen muur van driehonderd meters. 'k Droom al van volle scholen, tientallen iloopelingen, nset de jaren een nieuw kerkje... Volgenden winter komt de proef op de som! Spaart mij toch deze ontgoocheling voor 'nen keer dat men een heel dorp met eens te pakken krijgt, 'k Meen uw vurig gebed en H. Communiën. In Gods zegen is alles gelegen. Hier is kwestie va-i een kristen dorp te stichten: 'k Weet wel de aanleiding is menschelijk, doch wat belet terwijl ze het vuur aan de schenen heb ben dat God hun de oogen opent en hun hart vermurwt voor ons geloof en de wet ten der H. Kerk. Wat er dus ontbreekt? Wel, uwe tuschenkomst bij Jezus! Zoo er in uwe omgeving beste menschen konden gevonden worden om ondanks kriïis mijne financiën solieder op de markt te houden dan beloof ik 100 bij Jezus... en nog meer. opsporen, gij wilt het mij verhinderen; alweer zeg ik u, probeer het. En mij- netwege maakt ge ook dien Dimitri tot uw bondgenoot, hij aast ook op dat geld. Nu weet ge precies, hoe wij tegenover elkaar staan Ai kunnen we ons gesprek gevoeglijk beëindigen. Jac. riep den kellner, betaalde zijn ver tering en wilde heengaan. Zijn tegenstander siste: Welaan, als gij het aldus wilt. Maar ik zeg u, dat het u berouwen zal. Wij zullen zienantwoordde Jac. en vertrok. Toen hij buiten gekomen was, ademde hij met genoegen de frissche lucht in. Bahzeide hij, die Montorgueil is een groote schurk. En hij meent nu te weten, dat ik het ook ben. Hij gelooft niet anders dan dat de goudzucht mij evenzeer te pakken heeft als hem. Ik kan niet beter wensehen. En ik geloof dat ik mijn naaste doel bereikt heb. Inderdaad Jac. Purdy had zijn naaste doel bereikt. Dit doel was toch het ge vaar af te wenden, van het meisje dat hij liefhad. Zij moest buiten den strijd gehouden worden, zij mocht niet üi angst en schrik verkeeren en gevaar loopen het slachtoffer te worden van dat vervloekte goud, dat daar ver weg nu bijna honderd jaar verborgen was en toch zoo noodlot- tigen invloed had uitgeoefend. De Montorgueil zou een strijd voeren op leven en dood, doch zij bleef er bui ten, voor wie Jac. groote vereering koes terde. En had hij dat resultaat bereikt door nu de aandacht geheel op zich zelf te trekken, door de te verwachten aan vallen op zich te concentreeren, wel dat verontruste hém niet. De jonge edelman bezat een groote lust tot avonturen, het gevaar schrikte hem niet af en c.kwijls was hij niet ten onrechte van roekeloosheid beschuldigd. Evenwel hij bezat behalve grooten moed en scherp verstand en bovendien een gouden hart. Dit deed hem de lieveling zijn van jongsaf van al de onderhoorigen Alle giften voor de Missie worden met dank aanveerd door E. II. R. Debevere, St Janskruisstraat, 5, Poperinge (Post- checknummer: 197972). 'Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 1 't is de beste. Op 1 December komen de anti-tering- zegels uit. Die uitgifte is een traditie ge worden Elk jaar bij het naderen van den tijd der wensehen stelt de post die zegels te koop, waarvan de gravure steeds ge slaagd mag heeten. Naast bet adres bren gen ze den glimlach der liefde op de om slagen, boden van wensehen van geluk en gezondheid. De anti-teringzegels dragen dit jaar de beeltenis onzer Koningin cn worden met een licht bijport van 10 of van 15 centiem boven het gewoon port verkocht. De Belgische Nationale Bond tot be strijding der Tering deed die keuze in een geest van dankbaarheio. Iedereen weet hoe zeer onze Vorstin he- gaan is met den strijd tegen de gevreesde ziekte De frankeering met anti-teringzegels in December zal een zinnebeeldige beteeke nis hebben, waarvan garsch het land, door uiting te- geven aan zijn gevoelens, de roerende schoonheid nog zal verhoogen. JBaSSUSÏJEEEBHiSBSEaBEISBSaHEHEa OORLOGSVERHAAL Verhaal uit den laatsten oorlog, dat Paul De Mont uit het fransch heeft ver taald: Het 63" Unieregiment had een harden winter in Champagne doorgebracht. Toen het meende ter rust te gaan, wordt het regiment naar een nieuwe sektor gestuurd in Lorreinen, voert er een aanval uit te Regnéville, waarbij de 5" kompagnie zich onderscheidt. De kapitein en de luitenant sneuvelen. De drie vierden van de man schappen vallen, gedood of gewond. Ver sterkingen komen aan uit het depot jonge lieden de verliezen worden aan gevuld, en het regiment rukt opnieuw op. Het is weer eens de 5" kompagrpe die moet aanvallen. De soldaten mopperen: 't is hun beurt niet. Want op het front was er een BEURT om gedood te worden, zooals in de kazerne om de wacht op te trekken. Wanneer het sein weerklinkt ko men de meeste soldaten uitgeput niet buiten. De Generale Staf brengt de kompa gnie achteruit en zondert ze af. Generaal Delétoile, kommandant van 't legerkorps, wil een klinkend voorbeeld stellen. De hulpdokter Raphaël Terrière verklaart dat de woedende generaal heel de 5" kom pagnie wilde laten voorbijtrekken voor een schietend machiengeweer. Kolonel Paulmier kroop letterlijk op zijn knieën voor hem, smeekend en weenend. Een tragisch loven en bieden greep plaats: 75 man, dan 50, dan 20, dan 10, dan 6 moesten aangeduid worden door de sek- tieoversten om gefusiljeerd te worden. De sektieoversten gehoorzaamden en duidden elk een man aan, als gold het een doodgewone karwei. In een der sek- ties (die van luitenant Ménieux) trok men lot wie gedood ging worden. Een enkel sektieoverste weigerde een naam op goed vallens uit te geven. Er werd niet aangedrongen. Er gingen dus vijf veroordeelden zijn in plaats van zes. De krijgsraad kwam bijeen. De be schuldigden verschenen, werden onder vraagd: maar het vonnis werd niet ge streken, want de verdedigers vroegen een verder onderzoek. Doch twee dagen later vernamen de officieren van het regiment met versla genheid dat toch vier terechtstellingen bevolen werden. Een van de vijf soldaten werd vrijgesteld, men heeft hem daarvan verwittigd, en hij heeft het op een loopen gezet, door het veld, als waanzinnig: nooit heeft men van hem nog iets ver nomen. Vergeefs protesteerden de vier ande ren dat zij niet gevonnist werden. Met het krieken van den dag stond het regi ment vergaderd. Zij werden geblind doekt. Een van de vier hield boven zijn hoofd het portret van zijn vrouw en van zijn kinderen. Een salvo weerklonk. De vier soldaten vielen. Een adjudant diende hen de genadeklop toe, terwijl 't heele regiment uiteenstoof met den vloek in 't hart: Moordenaars! Moordenaars! Na den oorlog verkregen de vrouwen en de weezen van de vier onschuldig te- rechtgestelden een pensioen. HET JODENDOM Het aantal Joden, over de heele wereld in bijna 90 staten verspreid, bedraagt on geveer 14.600.000. Het leeuwenaandeel 9.500.000 valt Europa te beurt. Polen is het rijkste met Joden geze gend: 2.850.000 of 10 pet. der totaal-be volking dan volgen Oekraine met 1.795.540, West-Rusland met 115.613, Wit Rusland met 395.104, de Oost- en Noord Republiek met 304.000 en de Krim met 51.565. Naar verhouding is de Joodsche bevol king ook in Rumenië zeer sterk: 900.000 of ongeveer 6 pet. In Tscheko-Slowakije leven 354.342 Jo den, of 2,5 pet; in Duitschland 615.000 of 1 pet.; Oostenrijk telt er 350.000 waarvan alleen meer dan 200.000 in Weenen. In Hongarië zijn er 473.000, waarvan 217.500 te Budapest. Engeland telt er ongevee. 300.000, Frankrijk 165.000, Holland 150.000, Italië slechts 50.000, België 44.000 en Zwitser land 21.000. De Joden zijn schaarscli vertegenwoor digd in Spanje (4.000), in Zweden (6.400), in Finland (1.600), in Noorwegen (1.450) en in Portugal (1000). In de Baltische randstaten is de Jood- «che bevolking echter dichter: Litauen: 96.000; Letland: 155.000; Estland daaren tegen telt er slechts 4.500. In de Zuid-Amerikaansche Staten wo nen ongeveer 23X000 Joden, waarvan ai- leen in Argentinië reeds 200.000. In Canada hebben zich 126.000 Joden gevestigd. Azië beherbergt ongeveer een half mil- lioen Joden waarvan er 150.000 in Pales tina wonen, 87.000 in Irak, 70.000 in Tur kije, 40.000 in Perzië, 35.000 in Syrië en Lybië, 25.000 in Arabië, 21.000 in Indië en 12.000 in China. In Afrika zijn ongeveer 580.000 Joden, waarvan 200.000 in Fransch-Marokko, 85.000 in Algiers, 65.000 in Tunis, 60.000 in Egypte en 50.000 in Abessynië. In Australië zijn er hoogstens 25.000. van zijn vader en het had hem trouwe dienaars bezorgd op wie hij rekenen kon in alle omstandigheden. Kom aanzeide hij tot zich zelf, het zal er frisch op los gaan. En ik moet vooral trachten, mijn tegenstanders voor te zijn, zij zullen mij niet overrom pelen. Ik moet die gewichtige papieren allereerst op mijn gemak bestudeeren, misschien vallen ze hard tegen. Ik kan dat feitelijk niet beter doen, dan aan boord van mijn jacht, dus zal ik mijn zeereisje maken en meteen mijnheer Ad dison zoolang veilig meenemen. Hij mag het mij ondertusschen hier niet lastig maken. HOOFDSTUK IV. Geen week later was Jac. Purdy, want voor Addison bleef de zoon van den graaf Purdy, met zijn jacht op zee. En niemand anders dan Addison was zijn gast. Of hij hoog of laag sprong, Addison kon aan dat noodlot niet ontkomen. Hij had in Londen slechts een rustigen dag gehad, de eerste, toen hij meende dat men Jac. Purdy op Scotland Yard in bewaring ge houden zou hebben. Maar den volgenden dag al kwam zijn zwager Lyde wreed zijn illusie verstoren. Lyde had lang met hem gepraat om hem van het ongelluk- kige idee af te brengen, doch dat had absoluut niet geholpen. Nu en toen was hij met het voorstel gekomen, heel zacht en langs omwegen, dat Addison met hem naar een dokter zou gaan, een zenuwarts van naam. Addison was woedend uitgevallen, dat hij niet gek was, dat z'n zwager zelf zich kon laten onderzoeken, dat de graaf hem zeker had omgekocht en meer dergelijks. Dit had natuurlijk ten gevolge, dat Lyde vaster dan ooit overtuigd was, dat Ad dison niet wel bij het hoofd genoemd kon worden. Wat moest hij doen? Z'n zwager voor stellen, vrijwillig zich in een zenuwlij dersgesticht te laten opnemen? Hij wist wel wat er zou volgen. Hem alleen in Regenmantels BELGICA en Trench-Coats MONDIAL met uitneembare voering. Gebreve- teerde merken voor Heeren, Damen en Kinderen. Allerhande stoffen; al tijd de laatste nieuwigheden. Werk- kleederen. Prijzen buiten concurrentie bij F. Blanckaert-Verleene GASTHUISSTRAAT, 41, POPERINGE 41, Boter straat,41 De BRIL HEURSEL beproeven, is hem voor altijd aannemen. iSBSSBZsaa&ascBsssBsaszEsaaa NOVEMBER - SLACHTMAAND 15 Z H. Leopoldus, bêl. H. Eugenius, b., m. 16 MH. Edmundus, biss. H. Eucherius, b. 17 D H. Gregorius Thaumaturgas.H.Hugo. 18WH. Romanus, mart. H. Odo, abt. 19 D H. Elisabeth van Hongarië, wed. 20 V H. Felix v. Valois. H. Simplicius, b. 21 Z O. L. V. Presentatie. H. Columbanus. aozsasaBassaiKsaESEssEEaEiss» BIJ ONS TE VERKRIJGEN: van Edward Vermeulen - Warden Oom NE GOEIE RAAD De hoofdarts van een der grootste Ame rikaansche levensverzekeringsmaatschap pijen heeft het middel uitgevonden om zijn bazen te dienen. Hij doet aan de klanten het middel aan de hand om lang te leven, en dus vele jaren hun pensioen in de kas van de maatschappij te storten. Ziehjer zijn regels om oud te worden: 1. Geen verdriet of kwaad bloed maken. 2. Matig zijn. 3. Veel frissche lucht. 4. Minstens eenmaal 's jaar zich door den dokter laten onderzoeken. 5. Niet dik worden. De meeste menschen, leert deze dokter, zullen hun moto of auto alle zes maan den eens zorgvuldig doen nazien; maar zich-zelve doen ze niet eens nazien. Ze zijn bang te vernemen wat er aan 't men schelijk machien scheelt. Ze komen toch eens bij den dokter, als... het te laat is. Vroeger hadden ze, met minder suiker of alkool, hun leven kunnen verlengen. Maar ze wisten het niet... Over het dik worden leert hij verders: Vet is een woekerdier, dat het regel matig werken van het hart bedreigt. De paarden uit brouwerijen, die met mout gevoederd worden, zijn dik, maar kunnen tegen geen hard werk. Een vette spier kan niet zooveel weer stand bieden als een vleezige spier. Bezie maar de athleten of kampers: door oefe ning doen zij het overtollige vet verdwij nen. Een diklijvig man door longziekte, ty phus of zelfs maar door moede aangetast, is zeker van een vroegen dood. Vet in het hart of in den lever is het begin van het einde. Die geneesheer voegt er nochtans bij dat men dik mag zijn van den ouderdom van 20 tot 30 jaar, zonder ongerustheid. Doch dik zijn vóór 20 jaar is dikwijls een teeken van tering, en na 3 jaar is de magere mensch zeker van langer te leven dan een dik man. Dus niet te dik worden? IBSïSaflBRESBBaiBSEEÊJEBBEHBBIÏ Londen laten? Dat kon niet, want wie weet wat voor een dwaze dingen hij nog uithaalde. Hem tegen zijn zin in een krankzinnigengesticht laten opnemen? Dat zou echter zoo gemakkelijk niet gaan en heel wat formaliteiten eischen, hoewel Lyde geen oogenblik twijfelde, of doktoren en autoriteiten zouden er hun toestemming voor geven. Maar Lyde voelde er ook niet veel voor z'n zwager officieel gek te laten verklaren. Daar bracht de jonge graaf hem op een schitterend idee en hood, op waarlijk edelmoedige wijze, zijn hulp aan. Kom, kom had hij gezegd, gij zijt in deze te zwaartillend. Laat Addison desnoods vrij uitgaan, hij is niet gevaar lijk krankzinnig. Hij zal alleen mij maar voor een schurk uitmaken tegenover iedereen, die het hooren wil en vertel len, dat ik een moordenaar of zoo iets ben. Ja, juist en dat kan toch onmogelijk. Bovendien ik ben overtuigd, dat zijn geest steeds verder zal afdwalen. Dat is mogelijk, maar gij kunt hem niet tegen z'n zin opsluiten. Ik weet beter raad. Zie eens, ik ga een zeereisje maken met ons jacht. Gij weet wel, hoe zoo'n zeereisje al bijzonder heilzaam ls voor zenuwlijders. Wel,, laat uw zwager mee gaan. Maar mijnheer Jac., dat zou toch heel onbescheiden zijn als ik zulk een aanbod aannemen durfde. Het zou waar lijk een prettig gezelschap voor u zijn, iemand, die u voor een schurk aanziet en wien het niet uit het hoofd te praten is, dat gij een misdadiger zijt, die overal door de politie gezocht wordt. Och, wat zou dat. Ik geloof zelf dat mijn gezelschap een heilzamen invloed op de zielsziekte van uw zwager hebben zal. Als hij op zoo'n klein vaartuig we ken lang dagelijks met mij omgaat, zal hij spoedig toch tot het inzicht komen, dat z'n geest dwaalt. En ik stel mij alle goeds voor van de versterkende zeelucht. Lyde had zich natuurlijk gemakkelijk laten ompraten en drie lagen later was Van de europeesche bescha ving heeft Gandhi nooit veel gehouden. Tijdens zijn ver blijf in de Universiteit van Cambridge, heeft hij nochtans de gelegenheid gehad ze te waardeeren. Een dingen ech ter trof hem: de glazen met dubbel gezichtvermogen die toelaten van dichtbij en van ver te zien. Overtuigd van hun nut, kocht hij er een en sedertdien verlaat zijn bril met dubbel gezichtvermogen hem nooit meer. Volgt zijn voorbeeld en vraagt heden nog een kostelooze proef bij den specialist 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. Herwording (2* Uitgave) Trimards (2* Uitgave) Caïns Zonde (2" Uitgave) De Dieperik (2" Uitgave) Zwarte Pokken (2* Uitgave) De Pauwenschreeuw Grepen uit het Dierenleven I Piot Grepen uit aardig Menschenleven Grepen uit het Dierenleven II Pee Vlaminck (2 deelen) De Blieckaerts Mietje Mandemakers en C" Stadhuisratten De Vracht De Zotte van 't Abeelenhof Het Betooverde Hof Boerenleven Verstervend Ras De Reis door het Leven 10 fr. 15 fr. 15 fr. 18 fr. 18 fr. 20 fr. 15 fr. 20 fr. 15 fr. 15 fr. 24 fr. 18 fr. 18 fr. 15 fr. 18 fr. 18 fr. 18 fr. 18 fr. 18 fr 13 fr. Zullen binnen kort verschijnen: 21. Oorlogstijd 22. Tegen Sterren en Wind IBBSBBBBBBBBHflBBBBBBSBBHBBBB Verschaf uwe Kinders en U zelf aangenaam tijdverdrijf? Koopt een PATHÉ-BABY of Kindercinema waarmede Ge bij U tehuis alle films kunt op het doek MgarasMBi!. i brengen, pi Jf Er bestaan dul- zende verschlllige wetenswaardighe den, reizen, ro mans en bijzon der veel geestige films waarmede klein en groot gezellig den avond doorbrengen. De gewone Pathé-Babykost 750 fr.; het versterkte model met krachtige licht kost 995 frank. te verkrijgen bij: SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat - 15 - Poperinge IBBBEBSBBBBBSaSBBBESBBBBSBBIBS ZITDAGEN Dr BRUTSAERT, Kamerlid, ls spreke- lijk voor iedereen: Te POPERINGE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te WERVIK, den 2» Zaterdag der maand, van 9 V2 tot 12 uur, in Het Kapitel Te IEPER, den 1° en 3" Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Ka tholieken Kring. BBEBBESZBIBSiEBBBBBBBSSSBBBflS Addison half door list, half met geweid op het Jacht van den graaf gebracht. Hij had weer een slaappoeder genoten en toen hij ontwaakte wiegelde hij op de zilte baren. Hij wist eerst niet, waar hij was, doch na eenige oogenblikken bevond hij zich op een gemakkelijke sofa in een zeer rijk gemeubelde kajuit. En tegenover hom zat Jac. Purdy en rookte kalm zijn sigaret. Addison zat hem tamelijk onnoozel aan te kijken. Wat nu? vroeg hij. Welkom aan boord, mijnheer Addi son», zeide de ander vroolijk. Addison wierp een blik om zich heen en door de raampjes van de kajuit. Watriep hij, ben ik op zee? «Ja, ja, ge maakt een zeereis tot her stel van uw gezondheid. Mijnheerzeide Addison, ik ben een vrij Engelschman, en hoewel mij van u niets meer verwondert, moet ik u toch zeggen, dat gij gevaarlijk ver gaat met uw grappen of hoe ik ze ook noemen moet. Jac. Purdy knikte. Gij hebt volkomen gelijk antwoord de hij, ik ga gevaarlijk ver. Maar ln dil speciale geval heb ik dat gedaan aller eerst in uw belang. In mijn belang? Welzeker. Gij beweert, lk ben Jao. Purdy en alle anderen meenen zeker t» weten, dat ik het niet ben. Ik sta ti schen beide partijen en ik geef u en die anderen gelijk, als ge niet bi elkaar zijt. Gij hebt mij als Jac. Puri ontmoet, ik erken het, maar voor wereld wil ik het niet weten. En de men schen zijn zoozeer overtuigd, dat ik Purdy niet zijn kan, dat zij u voor krankzinnige gaan aanzien, die ge; door een idee fixe beheersoht wordt «Mijn zwager is een idioot», viel Ad dison uit. ehe« Ct Vervolgt^ Alle Drukwerk spoedig uitgevoerd bij Sanscn-Vanneste, Pogerlngf V V,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5