Kachel BRÜXO Het TEEKEN van ZORRO DOUGLAS FAIRBANK a Vercruysse=Van Heule, Bs Zr ROESELARE Maandag 16 November en volgende dagen GOED NIEUWS c Christ-Mas Bier, de Brouwerij MAS&'CHELEIN P OOSTSTRAAT, 56-58 *15-11-31 - DE POPERINGENAAR. - Nr 46. - BI. 2. DE RAPSTE VLÏEGK&S DER WERELD Het Oordeel van Minister Heyman De Beste Belgische Fabricatie en brief van den Hoofdraad van. den Belg. Boerenbond EIGZMARDIG POSTBUREEl F Politiek Overzicht We vernemen dat m~*t Al'2 heiligen opnieuw haar vermaard komt uit te leveren. CHRIST-MASEier fliiiiiiimiiiiiiHiiiiiuii eert/. Éusm VOLKS...VERHEFFING STAD POPERINGE KATHOLIEKE KINEMA Zondag 15 en Maandag 16 November, GEEN VERTOGNL iG Aanttaande Week met zullen al de artikelen aan ongelooflijke prijzen verkocht worden Komt naar 't Sayette Wijveken. 't Beste magazijn der streek. Groote Afslag, Schoone Occasies. Maatregeïsii lol stam; van den Landbouw 't Zijn Engelschon: Luitenant M. Stain- forth, links, wereldrekordman; de andere Luitenant M. Boothman, die den beker Schneiderbehaalde. Beiden zijn op weg naar Buckingan Palace om een eereteeken te ontvangen. DE GEMEENTEVERKIEZINGEN Tijdens de vergadering van het Chris ten Werkersverbond, Zondagvoormiddag, te St Niklaas, heeft de minister van Nij verheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, volgende rede voorgedragen: In de laatste tijden schijnt er een zekere strekking onder de bevolking te zijn ontstaan welke er op aanstuwt het belang van de politiek, in ons land, te onderschatten. De politiek is zeker niet de hoogst bereikbare zaligheid, maar er mag niet worden vergeten dat het langs de politiek is dat het land wordt ge regeerd. Voor de Katholieken kan het ver- ■waarloozen der politieke bedrijvigheid ge vaarlijk worden. Wij hebben in ons land tegen een anti-klerikale meerderheid welke bij de minste verzwakking langs onzen kant gereed staat om zich in wer kelijkheid en openlijk te vormen, de rech ten van Kerk en School te verdedigen. Frankrijk en Spanje moeten ons. op dat gebied, schrikwekkende voorbeelden zijn. Uit al onze krachten moeten wij on der de katholieke menschen tegen die strekking reageeren. De katholieke partij is een leidende partij. Vijftig jaar lang is zij onafgebro ken aan 't bewind geweest: vóór den oorlog in volstrekte meerderheid, na den oorlog in samenwerking met andere po litieke partijen. Door onze medewerking aan" de re geeringen tijdens de naoorlogsche periode hebben wij belet dat een soort godsdienst vervolging is ontstaan. Daarom ook moe ten wij als Christene Arbeidersorganisatie de katholieke politiek steunen. Aan oppositie doen is natuurlijk heel wat gemakkelijker. Maar opbouwende werking wint het ten slotte toch. De fronters b. v. die er zoo hoog mede op- loopen boven en buiten alle partijpolitiek te staan, zijn in hun politieke strekking zelf radeloos verdeeld. Niemand en zijzelven het minst van al neemt nog hun onzinnig voorstel van federalisme ernstig op. In het Arrondissement Tielt bestaan er voor 't oogenblik zes verschil lende frontersgroepen die tegenover el kaar staan gelijk water en vuur. Thans bevinden we ons weer aan den vooravond van den kiesstrijd, die reeds vroeg wordt ingezet en zich als uiterst vinnig voorspelt. Delattre heeft op het socialistisch Congres te Brussel openlijk de revolutie aangeprezen als het middel om het be heer van den Staat in handen te krijgen. Voor wat de gemeer 'overkiezingen be treft, moeten wij beoogen: Plaatselijke eenheid zooveel mogelijk. •I Het opmaken en voorhouden van een democratisch rn vlaamschgezind pro gramma. De werklieden moeten op de gemeen schappelijke lijsten vertegenwoordigd fijn. <i Wij moeten bekwame menschen aan duiden als kandidaten. Bekwaam in dien zin dat zij in den gemeenteraad werkelijk iets kunnen doen ten voordeele van hun nen stand. Binnen eenige weken belegt het Pro vinciaal Werkersverbond te Gent een congres om de gemeenteverkiezingen te bespreken. Onze gemeenteraadsleden en candidaten moeten er allen aan deelne men. Ook in de plaatselijke katholieke co- miteiten moet de toestand tijdig worden nagegaan. Niet gewacht tot het laatste oogenblik en cogenblikkelijk aan 't werk dus. Het aanvaarden van een politie".: man daat legt een zwaren gewetensplicht op. Onze werklieden afgevaardigden zullen de hun opgedragen taak in alle verant woordelijkheid beoefenen Uit deze woorden moet elke katholieke organisatie en eiken katholiek afzon derlijk nut trekken. OM HET PARLEMENT De Gouverneurs bij den Heer Renkin. De gouverneurs van de provincies heb- oen Donderdag een onderhoud gehad met, ien Heer Renkin, eersten minister. De bespreking liep hoofdzakelijk over den toestand van de provincies en de ge meeneten naar aanleiding van het besluit van het gemeentelijk krediet geen leenin gen meer toe te staan. De Heer Renkin heeft beloofg de zaak verder te onderzoeken. CHINA-JAPAN Hoewel het nog tot geen ofïicieele oor logsverklaring kwam, worden toch hevige gevechten geleverd. Albert Deny», Poperinge. Tel. 61. Wij drukken hieronder af, den open brief over de maatregelen die zich van Staatswege opdringen om in de nijpende landbouwcrisis te verhelpen, namens den Hoofdraad van den Belgischen Boeren bond gezonden aan den heer Eersten Mi nister, alsook aan den heer Minister van Landbouw. Leuven, 4 November 1931. Mijnheer de Eerste Minister De Hoofdraad van den Belgischen Boe renbond, vergaderd op Donderdag, 29 Oc tober, heeft andermaal al zijn aandacht gewijd aan den nijpenden crisistoestand, waarin onze landbouw verkeert, en aan de maatregelen die zich van Staatswege op dringen, om er in te verhelpen. Hij heeft ons gelast onderhavig schrijven te zenden aan den heer Eersten Minister en aan den heer Minister van Landbouw, en er den tekst van mede te deelen aan de Pers. Dat de toestand voor onze boeren ne telig is, weet iedereen die met onzen landbouw begaan is. Het gepondereerd landbouw-indexcijfer, dat rekening i.oudt met het evenredig belang der onderschei dene ontvangsten en uitgaven van het landbouwbedrijf, bedroeg in September 1930 voor de ontvangsten 777 en voor de uitgaven 944, een verschil dus van 167 punten, tegenover 617 voor de ontvang sten en 856 voor de uitgaven in Septem ber laatstleden, wat een verschil geeft van 239 punten. De toestand is dus veel ha chelijker geworden, en hij verscherpt nog met den dag. De landbouwcrisis in België is voor een groot deel te wijten aan de protectionis tische maatregelen door andere landen getroffen: de meeste landên bemoeilijk- heden ten zeerste den invoer van land bouwproducten door al te hooge toltarie ven en verdere afwerende maatregelen, terwijl andere weer hun afzet bevorderen bij middel van premiën bij den uitvoer of dergelijke dumpingsstelsels. Voor den bel- gischen landbouw heeft dit een dubbel noodlottig gevolg: eenerzijds verliest hij als uitvoerder een deel der buiter.landsche markten; anderzijds komen de vreemde concurrenten, die elders van hun produc ten niet meer afgeraken, binnen onze open grenzen onze eigen binnenlandsche markt al meer overrompelen, met het ge volg, dat de prijzen abnormaal laag zinken. Noch de boeren, noch hun vereenigin- gen, zijn in de mogelijkheid zich tegen de beschermmaatregeien der vreemde landen te vemeren. Alleen het Landsbestuur kan dat en heeft dan ook den plicht, doelma tig op te treden, om den landbouw, die een zoo belangrijke rol speelt in 's lands economie, van den ondergang te redden. Tijdens de vorige landbouwcrisis, in de jaren 1880-1895, heeft hec Landsbestuur enkele tolrechten geheven bij den invoer van dieren, vleesch en boter. Deze lichte bescherming bleek zelfs in den normalen toestand, dien de landbouw van 1900 tot aan den oorlog beleefde, noodzakelijk. Iedereen >.eet dat onze boeren dan -iog, ondanks hun taaie werkzaamheid en hun spreekwoordelijk geworden spaarzaam heid, niet zelden in minderwaardige le vensvoorwaarden verkeerden. Anderzijds beamen bekende vr.jhan- delsgezinde economisten volmondig' dat deze bescherming geen afbreuk heeft ge daan aan de vrijhandelspolitiek van Bel gië, omzeggens geen invloed heeft gehad ten nadeele van den verbruiker, en onze nijverheid en handel niet belet heeft tot een hoogen bloei te Stijgen. In 1919 werden de invoerrechten op vleesch en dieren volledig afgeschaft; dsze op boter, die vóór den oorlog 0.20 fr. bedroegen, bleven onveranderd. I'oen in 1924 de tolrechten op de meeste nijver heidsproducten met een coëfficiënt 8 10 werden vermenigvuldigd, heeft de toen malige Eerste Minister Theunis verklaard, dat de aanpassing aan de verminderde geldwaarde van de tolrechten op de land bouwproducten niét gebeurde, omdat ze op dat oogenblik niet noodzakelijk bleek. In de huidige omstandigheden is deze aanpassing een noodzakelijkheid: de hui dige crisis is erger geworden dan de vorige en de landbouw kan het niet meer uit houden. Daarom stellen wij op dit oogenblik namens onze 128.000 aangesloten boeren huisgezinnen den concreten eisen dat de vroeger bestaande invoerrechten op le vende dieren, vleesch en boter zouden her steld en aan de huidige omstandigheden aangepast worden. Wat bestond en nood zakelijk was in normale jaren, kan niet langer uitblijven in deze abnormale en onhoudbare toestanden. Met genoegen heeft de belgische land- bouwwereld vastgesteld, Mijnheer de Mi nister, dat de Regeering den ernst van den toestand heeft ingezien en tot het be sluit is gekomen een ontwerp in dien zin neer te leggen. Wij dringen er ten zeerste op aan, dat het verwachte regeeringsont- werp onmiddellijk bij ds heropening van het Parlement zou neergelegd en ter bespreking gebracht worden. Wij verwerpen beslist de valsche voor stelling van hen die dezen steun aan den landbouw trachten te verijdelen, onder voorwendsel, dat hij de levensduurte zou verhoogen. De ware toestand toont im mers duidelijk aan, dat de landbouw het reuzenaandeel heeft gehad in de daling der levensduurte. Het indexcijfer der 20 landbouwproducten die m den algemeenen index voorkomen, nam sinas Januari 1930 met 139 punten, of met 20 af, terwijl het indexcijfer der 36 niet-landbouwpro- ducten in diezelfde tijdruimte slechts met 65 punten of 7.5 afnam! Er valt nog op te merken dat, zoo de landbouwpro ducten in den kleinhandel met 20 in prijs verminderden, deze daling bij den boer ongeveer 4ii bedroeg. Zoo bijv. daalde de index van het vleesch bij den boer met 223 punten en in den kleinhan del slechts 33 punten! Het herstel en de aanpassing der vroe ger bestaande invoerrechten kunnen het indexcijfer met ongeveer 4 punten doen stijgen. Wij meenen echter, dat zij niet den minsten invloed zullen hebben, indien de daling der prijzen in den kleinhandel eenigszins de daling der prijzen bij den boer volgt. Wij nemen ook niet aan dat de in het vooruitzicht gestelde maatregelen zouden doorgaan als een afbreuk aan de tra- ditioneele vrijhandelspolitiek van ons land. Het herstel dezer enkele rechten kan daaraan geen afbreuk maken, wan neer men weet dat België er een toltarief op nahoudt, waardoor meer dan 1200 ar tikelen, bijna uitsluitend nijverheidsarti kelen, beschermd worden. De landbouw neemt aan dat in zoover het noodig; is, de nijverheid beschermd wordt. Wij zagen overigens nog onlangs maatregelen treffen, om bedreigde nijver heden als de stikstof- en koolnijverheid te steunen. Hij neemt aan, dat de Staat ter hulp komt, aan de door werkloosheid getroffen arbeidersbevolking. Dat geeft hem des te meer het recht, ook steun en aanmoediging op te eischen om niet onder de crisis te bezwijken. Wij danken U, Mijnheer de Minister, om de belangstelling voor den landbouw, die gij door het aankondigen van uw regeeringsontwerpen hebt betoond. Wij hopen dat wij ons eerlang over het herstel van den vooroorlogschen toestand inzake steun aan den landbouw, zullen mogen verheugen en vertrouwen dat gij ook in de toekomst uw bijzondere bezorgdheid voor onzen zoo belangrijken landbouw zult betoogen en, naar het voorbeeld van meerdere landen, de gepaste maatregelen zult weten te treffen, om de andere in nood verkeerende takken van het land bouwbedrijf als de verbouw van granen, tabak, hop, vlas, enz., van den ondergang te redden. Inmiddels bieden wij U, Mijnheer de Voorzitter, ds betuiging van onze oprechte hoogachting. Namens het Hoofdbestuur van den Belgischen Boercnuond: De Voorzitter, De Alg. Secretaris, V. PAREIN. E. LUVTGAEUEN3. Te Labelle, in Amerika, groeit dezen ouden eik, waaraan een aantal brieven bussen gehangen werden. De bewoners van het stadje halen en dragen er hunne brievenwisseling. Er bestaat aldaar geen ander post'oureel. ssisaaissBazsaHaasQsaaazünsiiHia IIET GESCHIL TUSSCHEN CHINA EN JAPAN Een nota van Briand. In de hoedanigheid van voorzitter van den Volkenbondoraad heeft M. Briand Woensdag zijn antwoord op de Japansche nota van 26 October aan den zaakgelas tigde van dit land laten geworden. M. Briand doet o. m. volgende opmer kingen 1. - Het stopzetten van alle aanvallende politiek of vijandige drijverijen was reeds vroeger besloten en aanvaard. 2. - Ook het eerbiedigen van China's grondbezittingen. 3. - China heeft stellig op zich genomen om de Japanners in Mandsjoerije te be schermen. De laatste onderhandelingen hebben bewezen dat de twee mogendheden over alle deze punten volledig akkoord zijn. Er blijft dus slechts over: eerbied der rech ten aan Japan toegekend, door verdragen, in Mandsjoerije. Door zijn brief van 24 Oct. heeft de volksvertegenwoordiger van China beslist verklaard dat zijn regeering alle verdragen wil eerbiedigen en in geval van geschil bereid is de regeling ervan voor te dragen aan arbitrage of scheids gerecht. De groote struikelblok De groote struikelblok in dit geschil blijft de eisch van Japan tegenover China, dat laatstgenoemd land het verdrag van 1915 moet eerbiedigen. China heeft dit verdrag nooit aanvaard. Inwilliging van al deze eischen van dit verdrag zou im mers China tot" weinig minder dan een protectoraat van Japan hebben gemaakt. Na onderhandelingen, die slechts enkele weken duurden, werden de meest-krasse eischen ingetrokken, maar de andere moesten, zij het in ietwat verzachten vorm, worden ingewilligd. Daartoe be hoorden ook eenige verlangens met be trekking tot Mandsjoerije. In China be schouwt men dit, tijdens den oorlog, op gelegde verdrag als een der ongelijk verdragenwaartegen naar men weet veel aciie wordt gevoerd. Japans bedoeling is het blijkbaar, een erkenning te ver krijgen van dit verdrag, welke China meer zou binden dan thans het geval is. DE WERKLOOSHEID M. Heyman, minister van Nijverheid en Arbeid, gaf een uiteenzetting over den toestand van de werkloosheid, en de maatregelen welke moeten getroffen wor den, om de nadeelige gevolgen ervan weg te nemen. H. Heym. - heeft deze kwestie grondig bestudeerd en heeft den uitslag van zijn bevindingen meegedeeld aan zijn collega's. Verschillende maatregelen werden in het vooruitzicht gesteld, waarover de mi nisterraad nog geen besluit heeft getrof fen, doch waarover het onderzoek in een volgende raadszitting zal worden gedaan. Wel is er nu reeds één besluit getroffen en nl. betreffende de werkloosheid, welke ook bij de bedienden heerscht. De wet op het krisisfonds voorziet dat, zoolang geen 10 der arbeiders in éénzelfde be drijf werkloos zijn, het krisisfonds niet heeft tusschen te komen. De minister heeft besloten van deze bepaling af te wijken en werkloosheidsteun uit te be talen aan de bedienden, die bij een werk- loozenkas aangesloten zijn. De minister heeft ook gewezen op de rechtschapen houding welke de arbeiders hebben aangenomen ten opzichte der loonskwestie, vermits zij zich steeds heb ben neergelegd bij de vermindering van hun loon, op grond van de overeenkom sten die werden afgesloten Dit heeft ook mogelijk gemaakt, dat België op dit oogenblik, met succes, met de andere landen mededingen kan inzake den uit voer. Wat de beperking van den arbeids duur betreft, ae minister onderzoekt deze kwestie, en doet thans pogingen om plaatselijke overeenkomsten tusschen werkgevers en arbeiders, betreffende ver mindering van arbeidsduur, tot stand te brengen. Wat de algemcene toestand betreft, de cijfers wijzen uit, dat 650.000 arbeiders bij de werkloozenkassen aangesloten zijn, terwijl het aantal werklieden 1 200.000 bedraagt, w. o. duizenden dienstboden, knechten en landbouwwerklieden, die door de krisis niet getroffen werden. De minister kan evenwel aannemen, dat 25 der verzekerde arbeiders, volledig of gedeeltelijk werkloos zijn. SCHOOL VAN DEN VREDE TE PAKIJS Het politiek weekblad L'Europe Nou velle meldt de stichting te Parijs van een School van den Vrede Alle fransche Volkenbondsafgevaardig den w. o. Briand alsmede talrijke ver tegenwoordigers van wetenschap en der universiteiten zijn toegetreden. De «School van den Vrede die o. a. ook van plan is voordraenten en lezingen in te richten, zal een blijvende inrichting zijn en is be doeld als een centrale voor de diploma tieke en wetenschappelijke bestudeering van den vrede. DE BELASTINGEN IN ENGELAND Nergens zijn de belastingen zoo hoog als in Engeland. De income-tax of de be lasting op het inkomen bedraagt 5 sh. per pond of 25%. Als wij daarbij voegen al de andere belastingen die de Engelschman te betalen heeft aan Staat, Provincie en Stad dan komen wij tot eer som die meer dan 50 van het inkomen bedraagt. Wegen de rechtstreeksche belastingen loodzwaar op de schouders van den En gelschman, dan zijn de onrechtstreeksche belastingen niet minder zwaar om dragen. De belastingen op het bier, welke voor den oorlog 7 sh. 9 bedroegen, zijn opvol- gentlijk verhoogd geweest, en zijn sinds eenige dagen gebracht op 134 sh. per Barrel of 720 frank per hectoliter. De accijnsrechten op bier en likeuren hebben in 1929, wanneer de cijfers nog zoo hoog niet waren dan deze die we nu opsommen, aan het engelsch gouverne ment opgebracht 76 millioen pond voor het bier en 44 millioen pond voor de li keuren, samen 120 millioen pond of meer dan 20 milliard. NOG HET BELGISCH MILITAIRISME In het belgisch leger bestond de voor korten tijd eerst opgeheven «koks-school». Deze» school kostte aan België 's jaars 240.000 fr.ü! Het laatste jaar telde deze school drie leerlingen, aan wier opvoeding in de kookkunst aldus per hoofd 80.000 fr. is ten koste gelegd. DE ECONOMISCHE CRISIS EN DE TERUGSLAG IN BELGItó De Vlngtième Siècle heeft de mee ning ingewonnen van verschillende voor name persatien over de economische en financieele trisis en meent dat uit die verklaringen de gevolgtrekking mag wor den gemaakt dat het pessimisme niet ge grond is en dat veeleer vertrouwen mag worden gesteld in dc toekomst. De Belga staat \test en de gouddekking overtreft alle normale verhoudingen. Wat de daling van de Beurs betreft deze is het gevolg van massieve verkoo- pen door vreemde houders die verplicht waren hun aandeden van de hand te doen. Vele titels droegen het merk van het Hollandsche zegelambt. De daling van de goede belgische waar den was dan ook hoofdzakelijk het gevolg van dezen gedwongen verkoop. Wat niet belet dat de magere jaren in getreden zijn en dat ledereen, nijverhe den, staat, provincie, gemeenten en en kelingen een strenge politiek van spaar zaamhsid moeten voeren. Verder heerscht in belgische nijver heidskringen de meening dat er wel ge vaar dreigt van de zijde van Engeland wat betreft de protectionistische, maatregelen die door de nationale regeering zouden kunnen getroffen worden. Anderzijds hoeft Frankrijk eveneens zijn tolpoiitiek verscherpt in die mate dat het reeds de nadeelige gevolgen ervan ge waar wordt. De expovtindui-trie in Frank rijk zal er meer door lijden dan België's nijverheid. Ten slotte schijnt het dat Engeland er naar streeft om van die verschillende lan den een verlaging van de invoerrechten in die landen te bekomen. België heeft reeds geantwoord dat het bereid is dien weg te bewanfNWn. Dit zou natuurlijk de protec tionistis'cftë maatrepeter, die door Enge land zouden getroffen worden, eeniger- mate verzachten. DE LANDBOUWEXPLOITATIES VAN DEN ST4AT Men deelt de rekeningen mede van de zelfstandige landbouwexploitaties welke "an het departement van justitie afhan gen. Het landbouwbedrijf van het Rijkswel- dadigheidsgesticht te Sint-Andries-blj- Brugge laat noch winst noch verlies. Het landbouwbedrijf te Merksplss laat een winst van 250.000 fr. Het landbouw bedrijf te Hoogstraten laat een verlies van 15.000 fr. Het landbouwbedrijf van Mortsel boekt een winst van 49.000 fr. Het landbouwbedrijf van de strafinrichting- van Merksplas boekt een winst van 45.000 fr. Het landbouwbedrijf van den Staat te Mol maakt geen winst. HET VOORSTEL FRANCQUI Francqui, die bij onze lezers voldoende bekend Is door zijn tusschenkomst in de financieele crisis van 1926, was naar Amerika vertrokken om zijn voorstel te verdedigen in verband met de oplossing van de duitsche financieele crisis. Daar moest een nieuwe bank gesticht worden om de korte kredieten op te vangen en om te zetten in lange kredieten. Maar Frank rijk en Amerika willen niet tusschenko- men om de kapitalen te vormen die daar voor noodig zijn. Tot nu toe is een andere oplossing nog niet gevonden. DROEVIG OM BESTATIGEN Wij begrijpen heel goed dat, ten aan zien van de waalsche beweging die mor gen als een groote vlam kan opstaan, en kele Katholieken zooals de Heer Depres- seux, die vreezen dat de godsdienstige be langen door dit wallonizeerend gedoe be dreigd worden het mogelijke doen om aan sommigen het monopole van die zui vere waalsche aktie niet over te laten Niettemin als ze op dit oogenblik in Wallonië een federalistische beweging aan het worden is die veel gevaarlijker is dan het Vlaamsche federalisme, dan hoe ven diegenen zich op de borst te kloppen die steeds voor de Walen de ware betee- kenis van de Vlaamsche beweging ver borgen hebben gehouden. Gooi d&n piaar banbliksems naar het federalisme; schrijf maar op dat het fede ralisme naar den burgeroorlog leidt, en naar den oorlog kortweg, het zal alles nut teloos zijn. Doeltreffender ware het de Walen voor te lichten over wat er recht vaardigs, nuttigs en heilzaams steekt in de vlaamsche herwording, en hen hiervan te overtuigen dat een vlaamsch Vlaande ren Belgie rijker en schooner maken zal. Te dien prijze alleen zullen scherpe in wendige twisten kunnen vermeden wor den. Er is wat nuttigers te verrichten dan ten strijde te trekken tegen 't waalsch en vlaamsch federalisme. Er dient een po litiek gevoerd te worden waardoor beide extremisten iederen vasten grond verlie zen. Wij worden thans de gevolgen gewaar van een politiek die niets opgeleverd heeft. Noch de regeering, noch de par tijen, noch de fransch-schrijvende pers hebben nuttig werk verricht. De toestand is heel eenvoudig. Niets vermag de ver- vlaamsching van Vlaanderen nog te stui ten en anderzijds werd die vervlaam- sching aan de Walen afgeschilderd als een kwaad, dat hardnekkig moet bevocn- ten worden omdat het 't vaderland weg vreet en Wallonië bedreigt in wat het het dierbaarst Is, zijn Waalsch zijn Tot dit punt zijn wij thans gekomen. DE OPPENSIOENSTELLING DFR STAATSAMBTENAARS Vóór de geruchten die wc-rden verspreid nopens het bepalen op 68 jaar, van den ouderdom waarop de op pensioenstelling der ambtenaars voortaan geschieden zou heeft een afvaardiging van het Kristen Syndikaat van Y. P. T. T. Z. en L. een on derhoud gehad met den Heer Van Isacker, Minister van Verkeerswezen, op Woensdag 4 November. Deze afvaardiging heeft aan den minis ter de redenen voorgelegd die pleiten voor het behoud van den ouderdom van ver plichte pensionneering op 65 jaar. M. Van Isacker heeft met de meeste aandacht de uiteenzetting gevolgd en be loofd de kwestie met de passende belang stelling te zullen onderzoeken. BELGISCH-FRANSCHE ONDERHANDELINGEN Frankrijk zoowel als België hebben be lang in de toepassing van het Young- plan. M. Laval had met het oog daarop een onderhoud, waarvan wij elders ken nis geven, met M. den baron de Gaiflier dHestroy, gezant van België. Omtrent dit onderhoud werd het volgende mede gedeeld Belgie en Frankrijk staan niet onverschil lig tegenover het vraagstuk van Duitsch- lands financieele moeilijkheden, maar zij houdt n daarbij vooral de algemeene eco nomie van Europa voor oogen daar zij geen groote kapitalen in Duitschland ge plaatst hebben. M. Laval heeft medege deeld hoe hij het vraagstuk oplossen wou en verzocht dit plan aan de belgische re geering te willen mededeelen. Eene con ferentie der bijzonderste betrokkenen wordt tegen de eerste dagen yan Januari voor mogelijk gehouden. België zal verder op de hoogte gehouden worden van de onderhandeling gevoerd tusschen Parijs en Berlijn. HET HULDEBETOON TER EERE VAN BURGEMEESTER VAN CAUWELAERT Steunfonds voor de armen. Wij hebben reeds medegedeeld dat het komiteit tot stand gekomen om het tien jarig burgemeesterschap van den Heer Van Cauwelaert te herdenken, op het uitdrukkelijk verzoek van den Heer bur gemeester zelf, er zich bij bepalen zal een geldinzameling in te richten ten bate van een steunfonds voor de arme, hoofdza kelijk kroostrijke gezinnen tijdens de har de Wintermaanden welke nakende zijn. Dit mooi gebaar om elke manifestatie af te wijzen, welke niet geheel de meest beproefden zijner medeburgers ten goede zou komen in de voor zoovelen kommer volle maanden welke wij tegemoet gaan, werd met meevoelende waardeering ont haald. Uit de reeds Ingekomen stortingen blijkt hoe In alle kringen het Initiatief van den Heer Burgemeester ruimen weer klank heeft gevonden en zijn onrecht- streeksch beroep op het steeds zoo mild dadig hart der bevolking ten voordeele der meest beklagenswaardige zijner stad- genooten edelmoedig wordt beantwoord. De bestelling der gelden zal plaats hebben ten stadhuize op Zondag 15 No vember om 11 uur. DE HEROPENING VAN DE KAMER Dinsdag werd de Kamer heropend. Het bureel werd herkozen en verder werd de zitting verschoven tot de volgende week. Het eerste punt op de dagorde is de on dervraging over de crisis vooral in den landbouw. Ondertusschen zullen de com missies verschillige wetsontwerpen be spreken en onder andere de wetsontwer pen op het lager en het middelbaar on derwijs, door den Senaat goedgekeurd. De openingszitting van de Kamer, werd voorgezeten door M. Siffer, ouderdomsde ken, bijgestaan door de twee jongste ka merleden, M.M. Romsée, Vlaamsch Na tionalist, en De Jaegher, Christen Demo- kraat. DE BEWAPENÏNGSVACANTIE De houding van België. In naam der belgische regeering werd door Heer Hymans, minister van Buiten landsche Zaken, aan den algemeenen se cretaris van den Volkenbond te Genève, het volgende schrijven gericht: Ik heb de eer u ontvangst te melden van uw brief van 2 October, waarbij gij mij 't verslag hebt overgemaakt, alsmede het besluit betreffende den stilstand der bewapeningen, aangenomen door de Ver gadering den 29 September. Gij vraagt mij u te laten weten of de belgische re geering bereid is den stilstand der bewa peningen bij te treden, voorgesteld door de Vergadering, in de termen van het be sluit ej\ het verslag, waaruit blijkt dat de stilstand niet onvereenigbaar is met de normale verwezenlijking der getalsteik- ren voorzien door de militaire statuten in voege, noch met de normale uitvoering van de programmas van onderhoud en hernieuwing van leger- en luchtvaartma teriaal en de overeenstemmende bevoor radingen, noch met de uitvoering der ingang zijnde verdedigingswerken. De regeering van den Koning, over tuigd dat een verbintenis van dien aard zal bijdragen tot het scheppen, eener at mosfeer van vertrouwen, op demvooravond der conferentie voor de beperking en de vermindering der bewapeningen, neemt den stilstand aan zooals hij bepaald en uitgelegd wordt door het verslag der der de commissie en het besluit van de Ver gadering - Engelands antwoord dat in princiep toestemmend is, zou een commentaar be vatten die op voorbehoud zou neerkomen. Engeland zou zijne vrijheid van actie voorbehouden bij geval van onlusten in overzeesche gewesten. Het zou in alle geval de maatregelen die het meenen zou te moeten treffen, openbaar maken. DE WET OP DE VFRVLAAMSCHING VAN HET MIDDELBAAR ONDERWIJS De Senaat heeft het ontwerp van de Commissie bekrachtigd met bijna alge meenheid van stemmen. Over het alge meen willen wij erkennen dat de wet veel beter is dan de vroegere ontwerpen ingediend door de regeering Jaspar en geamendeerd door de regeering Renkin Vooral schijnt de kwestie van de minder- heidsafdeelingen gunstig opgelost te zijn. Een ander voordeel is de beperking van de overgangsklassen tot het lager onderwijs. Nochtans wordt nog veel kritiek gevoerd tegen de gestemde teksten. De Vlamingen zijn niet gerust over de eventueele toe passing in Brussel en de vlaamsche ge meenten rond Brussel, omdat de wet de mogelijkheid biedt om het uitzonderlijk gebied rond Brussel stilaan uit te breiden door gansch Brabant. Ten tweede protesteeren de Vlamingen tegen het behoud van het tweeledig re giem dat den taalstrijd organiseert van af de middelbare school. Ten derde aan vaarden de Vlamingen niet dat de minis ter willekeurig het taairegiem mag ver anderen om concurrentie te doen aan de vrije scholen. Het beginsel dat alle algemeene vakken moeten onderwezen worden in de taai van het kind, werd niet aangenomen. De verslaggever en de minister waren van oordeel dat men nog eeist proefondervin delijk móest uitmaken welk stelsel het beste is. De tijd is dus nog niet gekomen om de onderwijskwestie definitief op te lossen daar msn de vlaamsche kinderen nog verder nooaig heeft voor allerhande ex perimenten! Destijds werden de Kamerontwerpen regelmatig door den Senaat verzacht. We hopen dat de Kamer voortaan weer re gelmatig zou tusschenkomen om de 3e- naatsontwerpen te versterken. Dat is ge makkelijk te doen en de Kamer was al tijd minder conservatief dan de Senaat. We hebben dus geen reden om te wan hopen, maar we hebben wel reden on den strijd voort te zetten. DE COMMISSIE VAN 'T DUUR LEVEN Het Comiteit der Commissie vergaderde en was van oordeel dat de herkomst van vleesch in de beenhouwerijen moest aan geplakt worden in dezer voege«versch in- landsch vleesch of bevrozen vleesch of ook nog vreemd vleeschen dat bij de aflevering der stukken eene faktuur of eene fiche zou moeten gevoegd worden met de vermelding van het gewicht en van de prijs per stuk. In afwachting i vraagt het Comiteit dat de bestaande verordering op het aanplakken van den prijs in kleinverkoop streng zou toege past worden. HET MEER TE HOFSTADE Dinsdagnamiddag, is er in het kabinet van den Heer Van Isacker, Minister van Verkeer, een vergadering geweest waar aan, benevens de Heer Minister nog deel namen: zijn Kabinetsoverste, de Burge meester van Mechelen, en Afgevaardig den van de Nat. Maatschappij van Spoor wegen en van den Dienst der Domein goederen. Er had een bespreking plaats over de uitbating van het meer te Hofstade. Be sloten werd een kommissie samen te stel len, bestaande uit vertegenwoordigers der belanghebbende lichamen om een lasten- kohier op te maken, met het oog op de uitbating van het meer van Hofstade en de Inrichting van een badplaats. EEN INDIËR BEDANKTE VLAANDEREN. Pater Nicolas Kujur, de eerste Indische Jezuïet uit de bloeiende Lievensmissle amaMiaiBMiMiaMMR.1 Liefhebbers van lekker bier eischt overal IV3 ASSCKEL/EIN S UEmr- van Chota Nagpore, wilde dezen moder nen weg langs den ether gebruiken, om alvorens naar zijn zonnig geboorteland weer te keeren, al zijn vrienden en wel doeners een laatsten afscheidsgroet toe te roepen, en zijn oprechten dank uit te drukken voor al de hartelijkheid, waar mede hij In het geheele vlaamsche land bejegend en gevierd werd. De naam Chota Nagpore is voor vlaam sche luisteraars geen onbekende. Zij we ten immers, dat hun groote missieheld, Pater Lievens, daar arbeidde van 1885 tot 1891, en er in dien korten tijd bij de honderdduizend heidenen bekeerde, ten koste van zijn leven. Pater Kujur ver telde over dat machtig pionierswerk van Lievens en zijn metgezellen, en van de vruchten die het thans nog voort brengt. Want het beste bewijs, dat het werk der eerste pioniers degelijk was, leveren zeker wel, de talrijke roepingen die thans ontluiken ln de edelmoedige jeugd van Chota Nagpore: 50 jaar gele den was er alles heidensch, en thans vin den wij er 85 inlandsche zusters, 24 in- landsche wereldsche priesters, en een tiental Jonge Inlandsche Jezuïeten, waar onder Pater Kujur de eerste was. WOORDEN ZIJN GOEDKOOP De Socialisten, bang dat de Communis ten hun wat gras onder de voeten weg maaien, beginnen mede te doen aan cp- rulerswerk. Intusschen dient vastgesteld, dat ze tot hiertoe nog niets tastbaars beproefd heb ben om den nood der werkloozen te le nigen. Ze bezitten, nochtans, als partij, rijk dommen waar de grootste kapitalisten van Belgie niet tegenop kunnen; hun kapitalen steken ln banken, fabrieken, koloniale ondernemingen, coöperatieve handelsverrichtingen, feestpaleizen, kof fiehuizen, cinemas... te lang om te mel den. Met woorden zijn ze kwistig, maar om den nood van het volk te leningen heb ben ze geen cent over. Integendeel, hoe grooter de nood is dier menschen, hoe meer zij hun doen afdra gen ten bate van den rooden politleken winkel. DE NIEUWE REGEERING IN ENGELAND Het Kabinet bestaat uit twintig leden: Elf Conservatieven, vijf Liberalen en vier Nat.-Labours. Dat het conservatief element zoo sterk overweegt, ls een natuurlijk en onvermij delijk gevolg van den uitslag der kiezin gen, die feitelijk een beroep van 't volk op de conservatieve reddingspolitiek geweest zijn. De Kiezingen voor de Gemeenteraden Thans zijn de volledige uitslagen der kiezingen voor de gemeenteraden bekend. Aantal zetels: 1385. Daarvan gaan er 1055 naar de Conservatieven, 257 naar de Werkliedenpartij, 50 naar de Liberalen en 15 naar de Onafhankelljken. De Conservatieven winnen er 187, de Liberalen 12, de onafhankelljken 11, ter wijl Labour een verlies van 120 zetels heeft te boeken. GUIDO. TWEE MAN IN EENE BOOT Tien dagen zonder eten. De boot van de kustwacht uit New-York heeft twee visschers gered die in eene open boot naar zee waren afgedreven. Tien dagen lang hadden belde mannen op zee rondgezwalkt, zonder eten en met alleen regen als drinkwater. De twee vis schers, Warskauer en Duchyner, verkeer den in deerniswekkenden toestand en moesten naar het gasthuis gebracht wor den. ZES EN DERTIG MOORDENAARS ONTSNAPT Uit de gevangenis te Rio-Presto, in Bra zilië, zijn 36 wegens moord veroordeelde misdadigers ontsnapt. Een hunner heeft voor zijn part niet minder dan een dertigtal moorden op zijn geweten. IJSELIJKE WANHOOPSDAAD TE DRESDEN De stoker Stein, van het postbeheer te Dresden, vond bij zijne thuiskomst zijne vrouw en zijne vier kinderen door de gas verstikt. De vrouw had een brief achter gelaten, waarbij zij haar wanhopig besluit te kennen gaf. Het oudste der kinderen was elf, en het jongste twee jaar oud. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. A..-« V I VAN DE C-YTXE Wie leerde Zuster Gabrielle niet? Se dert 35 jaren in het onderwijs. Eerst verscbiiiige jaren de jongens en meisjes van den boschkant te Merkem onderwe zen, en hun vroom de wereld ingestuurd en voor 25 jaren wierd ze gezonden naar De Clytte om er een klooster te stichten. Jaren lang gaf ze daar klas in kleine kamertjes, maar haar groot hart stichtte daar veel goed. Later een schoolgebouw kwam tot stand, alles groeide en bloeide onder het waakzaam oog van Zuster Ga brielle. Kwamen nu de oorlogsjaren die alles vernielden, ze bleef nochtans vastgean- kerd aan het stukje grond, van waar zij met hare medezusters en den diepbe- treurden Herder E. H. Callewaert, ver trokken, slechts als gansch de bevolking en inzonder de kinderen in veiligheid waren. Na den wapenstilstand, zoohaast het volk terug kwam, Zuster Gabrielle was een van de eerste op de bres, zij vond kerk en klooster en alles vernield, maar hare edelmoedigheid verwekte hulp en welhaast waren er barakken opgetimmerd om de klassen te herbeginnen! 't Frontleven van na den oorlog kende ze tot in het diepste en niettegenstaande hare geknakte gezondheid werkte ze on verpoosd tot heil der zielen en 't geluk van hare zoo beminde schoolkinderen. Een schoon ruim gebouw kwam tot stand en de school van De Clytte groeide tot een modelschool. Van al dat betere mocht Zuster Gabrielle niet veel meer genieten en over eenige maanden, uitge put van krachten, moest ze terug naar 't Moederhuis te Merkem en haar duur baar volk van De Clytte verlaten was haar eene harde beproeving. Verschillige maanden leed ze veel en verduldig en ze ontsliep in den Heer op Dinsdag 10 No vember 1931. Haar beeld zal voor ons geheugen dik wijls oprijzen, omhuld met den wasem van goedheid en vriendelijkheid, om straald met den glans van godvruchtig heid en met die wondere verduldigheid in 't lijden. Zij weze eene voorspreekster voor allen die ze kenden. En gij, oud leerlingen van die nooit volprezen kloosterzuster en meesteres, vergeet ze niet en blijft haar immer dankbaar Aan haren diepbeproefden Vader, aan Eerw. Heer De Bevere, onderpastor op St Jan te Poperinge, aan hare Eerw. Broeder en Eerw. Zusters bieden wij onze oprechte en christene rouwdeelneming. Op vredesdag had het «Vlaamsch Huis» te Poperinge, vier transparents uitge stoken. Op den eersten stond te lezen: Wie vrede wil, SCHEPPE ORDE. Op den laatsten: LEVE DE Vlaamsche National.' .1 DIENSTWEIGERAARS! she Commentaar ware overbodig!. 13333 ZIJN ZCSTERKEN DOODGESCHOTEN Te Utica, in den Staat New-York, heeft de zevenjarige knaap Peter de Santus zijn vierjarig zusterken met een revolver doodgeschoten. Het brutale rekeltje zegde gehandeld te hebben omdat de klein hem geplaagd en zijn boek vuil gemaakt had! LOKAAL KATHOLIEK VOLKSHUIS 1 om reden van de Kath. Persdag en de Tooneelopvoering der Kajots' ers. M SOLDEN Fourruren, Kousen, Zokken. Echarpen, Gilets, Pull-overs, Baals, Onderbroeks, Fantaisie-Hemden, Cra- vatten, Bretellen, Spreien, Handschoenen, Korsets, Jersey-broeks, Cache-Corsets, Witgoed, Combinaisons in wit en gekleurd, Schorlen, Kleederen, Klnderkostumen, Paletots en Kleedjes, Polos, Hoedjes, Doopartikelen. Alle slag van Breigoederen, enz. enz.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 2