HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ^r~7TÏÏXG De J4i'Tiuje tvjken voor Pope-Li 15 Centiemen ABOMJffifflBTPfUJS per JAAR Zondag 27" December 19 25 uonsissen uüsevsrsm-meste, örüüuerii Üe vervlaamsching tier Gentsche Hoogeschool. Een Ieelijke poets. De Viaamsche leergangen te Leuven. Generaal Richard is overleden. De Leuvensche Boekerij. Nog over het finantieel plan. M. Jacquemotte. Pelgrims te Rome. ^otjwbbss kroostrijke gezinneji. Amnestie Zes dagen verlof. PRIESTERWIJDING - PRIESTERNOOD HULPMIDDELEN 0. L. VROUW VAM TROOST Ie Vliiinerlinglie VERWOESTE GEWESTEN 51. h. 1923 Speel- en Ziciitkaarten ten bureele dezer. In Stad S fr In Belgie per post 9 fr. 50 Buitenland 15 fr, <?0 TARIu DER PRIJZEN: Biilemsn itëpRoopgen O fr. 70 per regel 0 fr. 60 per regel Eene lnlassching 2 en 3 Inlasschingen I fr. 50 per regel 5 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. .lie annoncen zijn vooraf te betalen en moe'- 1 ien tegen den Donderdag avond ingezonden j worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gas'huisstraat, 15, Poperinghe 'Mor Postcbéck "5 57" - -ja', 'k" wil u buut 'èveren, sprak de groene.bdtikiert want 'k heb uitgestrekte bosjschen aangekocht, maar gij moet mij dan soldaten leveren, om de boomen uit te rooien. Dat kon schikken, immers waren er dan in de loopgraven tenige, wat ze dan indésira- bles noemden en ze zouden zoo maar seffens een grepe in de rangen doen Polke was dan drie en twintig jaar oud 't had zijn huis en zijn Vlaanderen en zijn school waar het inetorikaner was ont- loopcn, om oorlogssoldaat te worden ei 't was een puike soldaat, zoo voor zich zelf als voor de anderen, want door zijn kranig heid hield het hun moed op, verdreef hun walg en opstand en hield ze af van de ver beesting, maar Polke stond geboekt als flamingant, dus, als indésirable. Zonder ooit straffen op te loopen, enkel om aanmerkingen, werd Polke op een «a- middag met nog anderen uit de rangen ge grepen en zonder tribunaal of veroordeeling met die anderen opgesloten, om 's ander daags op den trein gestopt en verre wegge voerd te worden, verre-verre, naar de b'oschstreken in 't Fransche, om er boomen te vellen. Dat uitrooien, dat was natuurlijk een «zaakje» en zaakjes moeten opbrengen. Met een man als mijnheer de bankier móest dat opbrengen. Vooreerst raadpleegde hij lieden van het vak en zoo wist hij hoeveel werk een 'oeii huomvelder per dag kan 'afk'ggt n. Evenveel zouden de soldaten moe ten serrichten en een daghuur ontvangen van vijf en twintig centiemen En, ziet ge, de matrakke zou 't overige regelen 's Avonds werd Polke ginder met de anderen in een barakke gedouwen, die niet méér sloot en dicht was dan een peper- schudder door de spleten van dak en wan den zagen ze de sterren pinkelen en daar lagen ze te daveren in hun kapote die 's mor gens vervrozen was dat ze stijf stond. Eer het daglichite klonk het appelze kregen elk een slukske zwaar brood, en, voor drank, een soort schoteldoekuitwring- sel en<Jan marche 1 eenige kilometers ver, na.ir de bosschen, om er, met hun papierene handjes de zware happen in het eerdsgat der boomen te zoeven. Na eene maand was Polke zwart en blauw van de matrakkeslagen en had nog enkel het vel o\er de beên, dat zoete kind van moe dertje, 't huis, in Vlaanderen. Hoe dikwijls dacht het nu aan Vlaande ren, waar het als een vogeltje gewipt en gesprongen, gezongen en geklonken had, betroeteld in zijn huis door vader en moeder en in de school door leeraars en leerlingen. En nu moest het met zijn heerenhandjes boomen vellen En dat 'n ging niet I En nu moest het hondenkost knabbelen en nog veel te weinig er bij. Nooit had het zijn peii 's avonds alhoewel het gekraakt was in leên en lidden van 't schabouv.elijk hakken en kapper. Dan kwam de bewaker en ran selde hem af met de matrakke I Hadde de bewaker van de barakken een beeste geweest gelijk de werkbewaker, Polke zou er onder bezweken zijn, maar deze was een mensen, een beste jongen, die leed om de ellende van zijn houthakkers, te meer, omdat hij dacht als zij en voelde als zij, maar, dat moest hij kort houden, om niet van bewaker ook houthakker te worden Al wat hij kon doen om 't lot van zijn hak kers te verzachten deed hijhij fuimelde nu en dan wat brood in hun vuist, schreef die- velinge naar hun volk, deelde Voorzichtig de antwoorden meê en verdreef soms met een glimlach de wanhoop uit hun oogen. Doch, tegenover de goedheid van dier bewaker rees de hondschheid van de werk- bewakers en vooral van den officier-inspec teur. Dagelijks kwam die te peerde aange rend, doorreed de werkwerf en deelde, met vloeken en verwenschingen, eegdeketens straffen uit. Die officier had een duivel schen haat opgevat tegen Polke en géén overzicht ging voorbij, zonder dat hetflamin, flamin- boche en crapule op 't manneke regende. En eens, op den vooravond van Kerstdag, kwam die duivel weer op toezichtsronde Polke was doende met de eerde, welke het van rond een boomstam dolf, wat verder af te gooien. Met moeite zag hij het manneke °f zijn galle rees hij gaf zijn peerd vai de spoor, én, hópH in volle vlucht stormde hij er regelrecht op los. Polke had juist den tijd om te springen en robbelde onderteboven in den boomput Dien avond lag het al plat wat er in Polke leefde, alles, uitgezonderd één geweldige passie de wraakzucht, 's Avonds, als het iïi zijn luizepoik liggen ging, stond zijn besluit yastals die verdceire overmorgen op inspectieronde gaat, kap ik hem met mijn happe de ingewanden uit zijn balgZe zullen mij door den kop schieten, maar dat ze 'k Moet hier toch kreveeren 'k heb er hier 2) zoo veel gekreveerd zien uit dragen Polke 'n kon niet slapen van opgewonden beid en lag te woelen, te woelen De uren Sleepten zoo traag, want het leed als een verdoemde ziel. 't Greep zijn vest die op zijn polk lag, trok zijn uurwerk uit, en, in het ■°lï Ji vr Vb, ,-jchX De ondervraging over de benoemingen Ier Viaamsche Hoogieeraars heeft Minister Hu snu s in het gelijk gesteld. De dagorde van verrrouwen werd goedgekeurd met 102 stemme.) 24 en 26 onthou 'ingen. Die ondervraging heelt Ieelijke dingen aan den dag gebracht, in piaats van een aanval egea Minister Huysmans is het eene ware verplettering geweest van de voor slaar,ders cler half- en half Hoogeschool. Er werd Klaar bewezen dat de Minister geen betrouwen kan hebben in de onparlijdigheid ier verslagen van het beheerder Gentsche Hoogeschool, dat de taaltwisten bij de leeraars meer bekommering verwekken dan de wetenschap en dat de Minister werd be drogen ten einde eene eerlijke toepassing der wet te beletten. Er werd nogeens klaar ingezien welk een vreeselijk misbaksel die Noif-barak maar is. Zij doet het Viaamsche Volk meer kwaad dan goed. De wensch is en blijft nog steeds Gent geheel veivlaamscht Zou de democratische Regeering met een Minister Huysmans en achter hem de Socialisten, met een Hoofd minister Poullet gesteund door de Katholieke Democraten deze kwestie niet kunnen op lossen Voor de Vlamingen is zij een kwes tie van strikte rechtveerdigheid. De tijd daartoe is rijp, dat heeft de laatste onder vraging klaar bewezen. De communistische provincieraadsleden van Luik hebben de socialisten een Ieelijke poets gebakken. Bij de jongste provincie- kiezing hebben de socialisten in Luik de volstrekte meerderheid verloren, maar dank zij de stemmen der communisten werd de socialistische Deputatie herkozen. De socia listen meenden dan ook, dat zij veilig aan 't bestuur zaten, maar bij de stemming over de begrooting hebben de communisten, waar schijnlijk ontstemd omdat de socialisten hun steun bij de samenstelling der Depu tatie niet beloond hadden, het ééne front gemaakt met liberalen en katholieken en de begrooting werd afgestemd. Men voorziet dat de provincieraad van Luik zal moeten ontbonden worden. Daar er geene wet bestaat die zulks regelt is het mo gelijk dat men eerst moet overgaan tot het maken eener wet voor die ontbinding. In alle geval de Luiksche Socialisten zitten ferm in nesten. De Provinciale Raden van het Viaamsche Land zijn goedgunstig geweest voor de in richting ter bevordering der Viaamsche leergangen te Leuven. Antwerpen stemde 75duizend frank, West- Vlaanderen 30 duizend, Limburg 20 duizend en Oost-Vlaanderen 10 duizend. Dat maakt tezamen 135duizend frank. De Katholieke leden van de Bestendige Deputatiën en de Viaamsche gekozenen, die de toelage voorstelden of goedkeurden, heb ben de hulde en den dank verdiend van alle Katholieke Vlamingen. Generaal Richard, Katholiek Kamerlid voor Neufchateau (Virton) is overleden. Het is de 2 maal in 14 dagen dat Luxemburg een Katholieke vertegenwoordiger verliest. Onlangs stierf M. Lefebre. Generaal Richard heeft eerst in Congo ge diend. Hij heeft den oorlog medegemaakt, erst als majoor der grenadiers en later als oionel der 3 jagers en bevelhebber der di ;sie onder de bevelen van generaal Jaques. la 1919 werd hij op pensioen gesteld en door de Katholieke kiezers vau Luxemburg naar de Kamer gezonden. Generaal Richard was een rechtzinnig good man en een oprechte Katholiek. Hij oegreep evenwel noch de Viaamsche noch Je democratische kwestie. De plaatsvervanger var. Generaal Richard is M. Pierlot. De hee; Hoover, voorzitter van het komi teit voor 't herstel van de LeuvenscheHooge- school, heeft medegedeeld dat het bedrag van een millioen dollar voor het herstel der boekerij van 'le Hoogeschool volteekend is. Er werd bericht gegeven dat de werkzaam heden mogen voortgezet worden. narelicht, dat door de spleten van de berdels leekte, bekeek het de late midder nacht Twaalf ure Kerstdag Met den dop ging zijn verbeelding op reis en verhuisde van daar tot in de kerk van zijn orp, bij het kribbetje, met het Jesuskind erin. omringd van licht, licht, licht Al licht, op dat zoete kindje Het licht weerketste in zijn ziei en dooide ze 't werd warm in haar en ze weende... Polke stond op, knielde neer voor zijn polk en kermdeEmmanuel, 'n ga toch nooit meer weg van.mij Warden Oom. Mengelwerk van «Dr Por cwnoiienaar» 18 ROMAN door A. HALO'S Pst, fluisterde hij. Ze komen in de val Opgepast, ik hoor /e H ud u aan onze in spraak. En zwijgen nu... Eensklaps begon do kleik luid te snork tl, en al schenen zijn oogcii dicht, toch zag hij de deur opengaan en den koopman én zijn zoon met een licht binnen treden. Luister eens hoe hij slaapt, zei Willy met gedempte, maar toch goed hoorbare stem. Hij snorkt ais een zwijn. Eeh.moord Willy... We gaa toch een moord doen. Kan het niet anders? Neen. Gij zult mij helpen. O, ik kan niet... Elk zijn deel... Gij houdt den arm op en ik spuit... We doen de daad samen... Of anders samen naar den beul. Gaan we onzen tijd verliezen... O, wat beef ik... Niet doen danl Maar ik vlucht... Kies nu..., Vooruit dan. Kiummel naderde het bed. -Is het spuitje gereed vroeg hij. ik moet even zien of 't vergif goed bij de punt zit... Een oogenblik. Die kerel wordt toch niet wakker... Ja,'t is in orde... Hef zijn arm op Beef zoo niet... Een sekonde is 't maar. Eensklaps rees Deroem met een luiden Men kan loochenen dat er spoed gemaakt werd met het onderzoek over de financieele wetsontwerpen van de Regeering. De parle mentaire commissies hebben eene week lang vergaderd in den voormiddag en ook in den namiddag. De wetsontwerpen werden grondig be sproken en hier en daar werden amendemen ten ingediend, aangenomen en verworpen. De Regeering heeft veel veranderingen toegebracht aan het eerste ontwerp, maar de hoofdvereischte bleef steeds dat 581 millioen nieuwe belastingen zouden geslegen worden. Daar de nieuwe belastingen de voorwaarde zijn tot het goedkeuren van al de andere financieele wetsontwerpen, werd er beslist dat zelfs de begrooting van 's lands middelen niet zal worden goedgekeurd, vooraleer het belastingsontwerp in zijn geheel zal aanveerd zijn. Na de uiteenzetting van geheel het finan cieel plan, door Minister jansens, is er niet een enkel lid der regeringsmeerderheid, dat niet overtuigd is dat het sta ilisatieplah van de Regeering zal gelukken. Wat de tegenpartij aangaat, die bestrijdt het plan uit politieke partijgeest, omdat het van de Regeering uitgaat. Maar tot nu toe heeft niet een aangetoond wat hij wel in de plaats zou zetten in geval het plan Jansens niet gelukt. Men moet het weten. Wij staan er voor en wij moeten erdoor. Belgie was de weg der failliet op en het is alleen een krach tige maatregel als de huidige Regeering hansyneemt die-Belgie ka d ledden. Voor de huidige Democratische Regeering is het eene uiterst onaangename zaak zooveel belastingen te moeten leggen op de bevol king. En het is geheel verkeerd de regeering van nu daarvoor aansprakelijk te maken. Als er een put gemaakt werd in de staatskas het is grootelijks door den oorlog en zijnen nasleep van ellenden, doch het is zeker de Democratische Regeering niet die zeker daar schuld in heeft. Nu doet deze niets anders dan de broodnoodige maatregelen nemen om dien put te vullen. Vertrouwen is de grootste factor tot het gelukken dezer onderneming. Er wordt ook een beroep gedaan op den fiscalen moed der Belgische bevolking. Er is zekerlijk niets ter wereld dat een Belg nooder doet dan belastingen betalen en de burger lijke opvoeding der Belgen op dat punt vooral staat niet al te hoog. En toch, ter wille der hoogere belangen van het land, wordt die opioep nu gedaan. Mocht de regeering van haren kant zoo zuinig mogelijk zijn en mocht een einde komen aan tal van nuttelooze militaire en bestuurlijke verkwistingen waarvan de be lastingbetalers het slachtoffer zijn. De laatste dagen van het jaar zal er in Kamer en Senaat dapper doorge wrocht wor den, want er werd beslist dat de belastings plannen nog vóór Nieuwjaar moeten gestemd worden. Dank aan de goede bereiding in de afdeelingen zal dat mogelijk zijn. Dat is mij een Chan-1 I Als leider van de Communistische groep der Kamer, ze zijn namelijk in 't geheel met 2 leden, tracht M. Jacquemotte den boel zooveel mogelijk in wanorde te helpen en tracht hij zijne vorige meesters en vrienden, de Socialisten, het nueste mogelijk plezier af te nemen van wat zij als lid der regeeringsmeerderheid zouden kunnen genieten. Te passé, en meest ten onpasse, tracht hij, door hoofdelijke stemmingen uit te tokken, het parlementair werk stil te leggen. Dat doet hij natuurlijk liefst als de Kamer niet meer in getal is en de zitting moet geheven worden. Vrijdag heeft hij een record behaald. Hij heeft gesproken van om 5 uur tot kwait na negen. In dien tijd heeft hij wel herhaalde keeren hetzelfde gezegd, maar toch ook ge'egenheid gevonden om de Socialisten ijzer te doen eten. Dat is immers zijn grootste plezier. Hij vindt er een helsch genoegen in, de socia listen in tegenspraak met zich zeiven te brengen en te doen inzien hoe hunne daden van nu strijden met hunne woorden en daden uit het verleden. Vooizitter Brunet heeft bedreigd dat hij, door een nieuw reglement te doen stemmen, paal en perk zal weten te stellen aan de obstructie-liefhebberij der Communisten. Maar op dat oogenblik vergat de Socialist Brunet dat obstructie en ellenlange zinlooze redevoeringen juist middelen waren welke vroeger herhaalde malen door de Socialisten aangewend werden, toen zij behoorden tot de oppositie als Jacquemotte. Gedurende het Heilig jaar 1925 heeft Duitschland het grootste aantal pelgrims gezonden naar Rome, namelijk 400 duizend. Dan komen italie met ongeveer 200 duizend. Frankrijk en Spanjemet elkbijna 12duizend. Zwitserland, Noord- en Zuid-Amerika, Belgie, Oostenrijk. Hongarie,Tjecho-Slowa- kije, Litauanen volgen dan. Uit Rusland, Turkije, China en Japan zijn afzonderlijke pelgrims naar de Eeuwige stad afgereisd. schreeuw overeind. Tegelijkertijd sprongen, Bmwaan en Jim té voorschijn. De Kruminels gilden van schrik, maar werden onmiddeiijk vastgegit pen. Verrezen, verrezen gilde de patroon. Hij staarde Bruwaan aan. De goede geesten kernen terug, hé, u .e \os! spotie Deroen En de slechte oefen weg Is het Bruwaan 1 levenden lijv e. O, Joris... vergiffenis... Vergiffenis! snoekte üc ou-;e Krummel. Ik ben toch uw vader. Neen Ji, mannen, vervolgde hij tot zi makkers, deze schurk heeft mij op de w reld gebracht en mijne arme moeder naar 't berkhof gestuurd. Maar hij, mijn vader... Ik heb toch altijd voor u gezorgd. - Uit vrees dat de menschen het zouden w.ten, welk een gemeene kerel gij zijt! Maar voor mijn moeder hadt gemoeten zorgen, ei'endeling. Ha, eindelijk wordt ze gewro ken, die ongelukkige. Joris... Joris... hebt toch genade... Ge krijgt geld... veel geld... - Duitsch geld I Neen man, eerlijke men schen koopt ge niet om I Duitsch geld I tierde Wiliy. Wat, durft ge zeggen O, ge wilt informeeren, wat wij weten Alles man... alles... Ge hebt verraad ge pleegd jegens uw land! Wacht maar... de bewijzen zijn er. We hebben goed de zaak n«gepluisd... Deroem moest uit den weg ge ruimd worden, hé! Het vergif, dat snel werkte... Ge zijt een duivel I Ja, ja, tier en raas maar, docht 't is nu te laat. Zeg .11 ï'l KI* wie c'ij zijt. zal u zeggen, B- dénkt i eenmaal eer ge geeffNC ge aaiinei mt, en duizend maal eer ge viaajfü' De beste harten worden Weggegeven, de slim- -te omgeruild, de slechtste vei kocht. Indien het vat niet schoon is, verzuurt alles wat men er iu giet. Veel geleerdheid Waarborgt nog niet altijd veel verstand. Gedenkt in tijds uw' ouden dag. Terwijl uw jeugd nog werken mag. Vermindering aan Es' De belanghebbenden worden eraan herin nerd, dat de thans in gebruik zijnde erken- ningskaarien voor het verleenen van vermin dering aan de leden van kroostrijke gezinnen op 31 December vervallen, en uiterlijk op 3 Januari 1926 aan de statie van afgifte die nen teruggegeven. Opdat de afgifte der nieuwe kaarten voor 1926 trapsgewijze volgens de behoeften der belanghebbenden kunne geschieden, worden de rechthebbenden, die van en met de eerste dagen van 1926 van de kaarten wenschen gebruik te maken, verzocht hunne aanvraag van 15 December af in te dienen. Het Beheer zou dank weten aan die welke niet voorzien te moeten reizen op bedoeld tijdperk, hunne aanvraag uitstellen tot na 31 December. De provincieraden van Antwerpen en Limburg hebben den wensch uitgedrukt dat amrestie zou verleend worden in ons land. Dat is wel gedaan. Het is maar spijtig dat noch West-Vlaanderen noch Oost-Vlaanderen zulkdanigen wensch niet uitgebracht hebben. Amnestie is er nóodig. Er is immers am nestie verleend in de meeste landen van Europa. Er is amnestie verleend in Duitsch land voor de aktivisten van den Rijn. Wij zelf hebben amnestie verleend aan de Duit- schers van den Rijn. Waarom zou men dan ook amnctie "it?en j'fi'L gerióóten V 'an Nu heeft de Regeering de handen vol met de stabiiiseering van den frank. Maar eens die zware taak uit de voeten waarvan zou de Amnestie-kwestie niet kunnen aangepakt worden De wetsvoorstellen Hubin-Blavier kunnen door de Regeering omgewerkt wor den tot een algemeen ontwerp van amnestie. Dat zou het eerste en groote werk kunnen zijn van Minister Poullet als nieuwe Minister van Justitie. Van 1 Januari eerstkomend af zal het werkliedenpersoneel van S P. T, T. Z. en Electriciteit op een betaald jaarlijksch verlof van zes dagen recht hebben. Ditmoetde staat 10 milliioen kosten. Doch deEventallige Commissie uit dit beheer heeft het middel gevonden oin door groote voort- brengsten besparingen deze uitgave te ver goeden. Het is vooral eene betere inrichting van het werk, verbeteringen aan het gereed schap, aan de voorraden enz., die tot die besparing moeten geleiden. Tegenover de goedwilligheid van hei beheer hebben de afgevaardigden der syndi caten ingestaan voor den goeden wil van het personeel. P/jjido. KOOPT ALLEEN WuiktM'ij If. Op Zaterdag 19 dezer, heeft Z. D. H. de Bisschop van Brugge, in zijn hoofdkerk, de H. Priesterwijding toegediend aan een tien tal jonge Levieten. Schoon, indrukwekkend en zielroerend boven alle aardsch vertoon, is de kerkelijke plechtigheid gedurende dewelke de Bisschop het verheven Sacrament van het Priester schap toedient. Indrukwekkend en zielroerend vooral voor le wijdelingen Hoe trilt hun edelmoedige ziel wanneer de Bisschop hun in Christus' naam de woorden toestuurtontvang de macht om het Sacri ficie aan God op te dragen»... ontvang den H. Geest wiens zonden gij vergeven zult, dien zijn zij vergeven, en wiens zonden gij weerhouden zult, dien zijn zij weer houden Voortaan is de kranke mensch uit het stof verheven, en, bekleed met de waardigheid van het H. Priesterschap, zal de priester optreden als een andere Christus, als midde laar tusschen God en de menschen Aandoenlijk ook is de priesterwijding voor de familieleden en de vrienden van de wijde lingen Vader en moeder, broeders en zusfers deelen zoo innig in bet geluk van hun kind, hun broeder, die het altaar des Heeren zal betreden Dagelijks zal voortaan hun kind, hun broeder, ook voor her. hulde bren gen aan de Heilige Drieëenheid en heil en zegen over hen afsmeeken. Hoeveel tranen van het zuiverste genot vloeien er niet op den dag der H. Priester wijding, wanneer vader en moeder, broeders en zusters, geknield voor hun kind-priester, hun broeder-priester, zijn eersten en besten zegen ontvangen O heilig Priesterambt I Wie zal er ooit uw verhevenheid naar waarde schatten en welke pen zal ooit uw ware grootheid vc> kondigen Altijd lag het in de schikking van Gods Joris, al mijn geld I hernam de oude. Ik zou het niet willen. Er kleeft zoo veel aan... bloed van soldaten, tegen wie gij wapens hebt helpen leveren... tranen van weduwen en weezen! Neen, man, lamenteer nu niet, uw uurtje is geslagen. De allerdef tigste, allervoornaamste, allerbraafste heer Krummel komt voor 't gerecht. Nu niet meer getalmd I zei Jim. Die kerels moeten in de doos. De zoon is al ge boei i als een os. Nu die oude nog I Laat mij eerst nog eens naar mijn kan toor gaan? vroeg de koopman. Om eenige papieren te vernielen Neen neen, 't zou u toch niet redden ook. Toen beiden nu gebonden waren, zei de agent Ik ga naar mijn bureel, Bewaak hen in- tusschen en ik kom met versterking terug. Goed. Wegloopen zullen ze niet meer doen. O, heb toch medelijden I kermde vader Krummel. Ga niet... neen ga niet... Laten wij onderhandelen. Vraag wat ge wilt. Jim gaf zelfs geen antwoord en verliet het vertrek. Ja, Ja, vrienden, zei Deroem, ge hebt het ver gebracht. De verleiding om nieuwe rijken te worden is zoo groot hé? Baas, had ik geen gelijk om niette willen gelooven dat Bruwaan dood was. Hij zal nu uw toestem ming niet meer noodig hebben om met zijn lieve Anna te trouwen. Maar ik geef die toestemming en een goede bruidschat er bij I Ze is niet meer noodig, zeg ik u... Bruwaan is een brave man I Dat is hij I En dat zuilen de rechters ook zeggen, als ze hooren, hoe nauw hij uw zoon naging aan de grens van 't oorlogsland Vporzienjg^ijd, unde ijf t vUL wdtóüle s sfarid té roepen. Zoo was het tijdens het Oud Testament, wa" neer de afstammelingen van Aaron van rechtswege tot priesters van Jehovah werden gezalfd zoo is het ook in het Nieuw Testa ment, sedert Christus zijn Apostelen en Dis cipelen uitverkozen heeft, om zijn werk van heiligmaking vooit te zetten. De priesters zijn, naar Christus' woord het iicht der wereld en het zout der aarde Zonder hen gaat het heil der menschen ver foren. Priesters zijn er noodig om het ongelukkig menschdom van af de wieg tot aan het graf tot zijn bestemming te leiden. Priesters zijn er noodig om het Woord en de Wet Gods aan te leeren aan grooten en kleinen om de bronnen van genade toe te dienen aan rijken en armen om gansch het menschdom voor te lichten op den donkeren weg van het leven. Doch, terwijl wij ons verblijden omdat de laatste pries'erwijding aan Christus' Kerk nieuwe priesters schonk, terwijl wij de nood zakelijkheid en den zegen overdenken van talrijke en heilige priesters voor ons christen volk, wordt het ons droevig ten gemoede wanneer wij erop denken dat de Kerk van Rome een te kort aan priesters te gemoet ziet, ja aan priesternood reeds lijdende is. Dat de roepingscrisis zich bijzonder fel in menige landen doet gevoelen, weet iedereen. Doch waaraan men minder der kt, het is j woordig wellicht voor de grootste geloofs- beproeving uit zijn geschiedenis staat, ook met een te kort aan priesters bedreigt wordt Arm Vlaanderen I moeten wij wel in verzuchting uitroepen, indien Vlaanderen arm wordt aan priesters I Arm Vlaan deren I want een volk dat te weinig prie sters telt, is een volk dat vervalt I Veel priesters zijn gelast met de cbristene opvoeding in de collegie's, veel priesters zijn werkzaam in het parochiewezen. Maar wie weet niet welke groote uitbrei ding ons middelbaar onderwijs genomen heeft sedert den oorlog Wie weet niet dat de katholieke sociale werken menige prie sters vergen Wie weet niet dat, tegenover de immers toenemende werking van den booze, meer en meer priesters moeten ingrij pen in hef parochiewezen,ten einde het chris ten volk, de jeugd vooral, aan de slechte invloeden te onttrekken De noodzakelijke uitbreiding onzer wer ken, vergt heden mee* priesters dan vroeger. En alhoewel wij ons t V huidige dage, in het bisdom Brugge voora', nog mogen verheu gen in hetzelfde ca ital roepingen nagenoeg als voor den oorlog, foch moeten wij spre ken van priesternood, van roepingscrisis. Uit het diepste onzer ziel voelen wij een bede opstijgen tot God Heer, verlaat het christen vtaamsche volk nietHeer, tot ver heerlijking vai Uw Naam, en tot heiHgnta- 'xing van uw volk, schenk ons talrijke en heilige priesters I Verscheidene oorzaken zouden wij hier kunnen opgeven die, ten huidigen dage, als hinderpalen van priesterlijke roepingen aan gezien worden. Doch het gaat hier niet, om ze allen op te sommen. Bepalen wij ons tot een hinder paal van stoffelijkeri aard. Ons doel is tevens een werk te laten kennen dat, door de zorgen van de geestelijke overheid, werd ingericht om die hinderpaal uit den weg te ruimen. De immer stijgende levensduurte, die niet alleen op den werkersstand maar ook ip onze burgerij drukt, houdt weieens den jongeling af van het priesterschap. Het priesterschap vergt lange jaren studie en opleiding. De priester immers moet be gaafd zijn met wetenschap en heiligheid Welnu die lange jaren noodig tot de prie stervorming, eischen van veel burgersgezin nen groote kosten. Die groote kosten (alhoe wel de oversten van collegie's en seminarie's gereedelijk ruime tegemoetkoming schen ken), zijn ongelukkiglijk weieens de oorzaak dat sommige edele jongelingsziel den roep van God heeft moeten onderdrukken. Jammer is het te moeten vast stellen dat in ons christen VI anderen soms wel een heilige priesterroeping niet tot zijn uitir.g kan komen om reden van een handsvol geldIs het mogelijk in een tijd waar er geld genoeg is voor pracht en vermaak, dat de noodige sommen niet zouden gevonden worden om de priesterroepingen te begun stigen De geestelijke overheid van het bisdom Brugge, zdo waakzaam om de geestelijke roepingen te verwekken en te ondersteunen, heeft die hinderpaal reeds lang ingezien, en wat meer is, zij heeft de hand aan het werk geslagen om ze uit den weg te ruimen. Een genootschap tot bevordering van prie sterlijke roepingen werd door Z. D. H. den Bisschop van Biugge kerk wettig opgericht in het jaar 1921. Dat genootschap staat onder de bescher ming van het Priesterlijk Hart van Jezus 8®®. S~ Z&ltX- vlaamsene volk de priésterlijke roepingen te vormen en aan tv moerigtn, en tevens er voor te zorgen dat niemand door geldgebrek van de H. Wijdingen afgehouden worde Dit geno itschap rich zich niet alleen tot de priesters, het ri iit zich ook tot de gdoo- vigen Alwie jaarlijks, tot ondersteuning van het genootschap, een gift van 10 fr. stort, wordt als eerelid ingeteekend Alwie minstens 100 fr. stort, wordt als weldoener van het genootschap aanzien Zij, die een volledige of gedeeltelijke stu diebeurs aan het genootschap uitbetalen, worden ingeschreven als bijzondere wel doeners De bijzondere weldoeners kunnen zich met alle vertrouwen wenden tot den Z. E. H. Callewaert, voorzitter van het Genootschap, die hun met bescheidenheid denoodigeinlich- tingen zal geven, over den student, die door hun christelijke mildadigheid ondersteund wordt de weldoeners mogen, door bemid deling van een priester, een jongeling tef ondersteuning voorstellen aan het midden bestuur van het werk. De Eerw. Heeren Seminaristen halen jaar- lijksch, met het verlof, persoonlijk het geld af bij de ingeschrevenen, ten ware deze laatsten het anders zouden verkiezen en hun geld storten, bij voorbeeld door rechtstreek- sche storting, op postcheckrekening N. 94776 van Z. E. H. Callewaert, voorzitter, groot Seminarie Brugge, '.eimonu *- fjzóflJére vFTieeien geschon ken, aan al degenen, die van hetgenootsch ip deel uitmaken. In hit groot Seminarie te Brugge, wordt er dan 1" Donderdag van elke maand een H. Mis opge Jragen voor de leden van het werk. Voeg bij deze geestelijke voordeelen, dat de leden van het genootschap nog mogen rekenen op de bijzondere dankbaarheid van hen, die door hun toedoen zullen opgaan tot het heilig priesterschap. Daarboven, aange zien het genootschap zoo uitstekend bear t- woordt aan de vurige begeerte van het H. Hart van Jezus, zullen de medewerkers Gods mildsten zegen mogen verwachten. Ziedaar de uiteenzetting van het prachtig werk tot bevordering van Priesterlijke roe pingen in ons Bisdom. Het is te hopen dat de christene lezers dit werk niet stilzwijgend zullen over het hoofd zien en dat zij, in de maat van hun vermogen, hetzelve zullen ondersteunen. Het is ook te hopen dat de goede christe nen,dikwijls een vurig gebed tot God zullen stoiten ten einde talrijke en heilige priesters af te smeeken. Alle heil komt van God. Hij is het, die priesters verwekt gij zijt het niet die Mij hebt uitverkoren zegde de Meester tot zijn Apostelen, lk ben het, die u heb uit verkoren Doch God geeft maar zijn zegen, aan die- ge en dfë FTetn zijn zegen vragén. Daarom wezen wij immer het woord van Christus indachtig De oogst is wel groot, doch de arbeiders zijn weinigen smeekt dus den Heer van den oogst,dat Hij arbeiders in z jnen oogdzende». (Luc. X. 2). Met betrouwen wordt dit werk der prie sterlijke roepingen aanbevolen. Wij durven de zoete hoop koesteren, dat velen hetzelfde met een milde bijdrage zullen begunstigen. Ook zijn wij overtuigd, dat de christene lezers, niet zullen nalaten dikwijls een vurig gebed ten hemel te sturen, opdat er aan den priesternood zou kunnen voorzien worden. Dan heb ik den schurk toch gezien I zoo sprak Willy als tegen zichzelf. Ja... ge hebt mij gezien... maar ik heb ook wat gezien, antwoorde nu de hulploods Wat zoudt ge kunnen bewijzen I Er zijn nog verrassingen voor u wegge legd I Och, beste Wiliy, zei nu Deroem, laat alle hoop varen. Ik spreek niet met u. Ge zijt een slang. Ik geef u een goeden raad. Laat alle hoop varen, want er is geen meer. 't Is beter dat ge de naakte waarheid kent, hoe hard ze ook is,dan u te trposten met iets, dat niet verwezentlijkt - kgn 'woiifen. Gij zijt nu een vogel voor de kat. En ge verdient.(w ieelijke schavuit! Ge moest niet naar 'ty "1. In plaats van daarmee tevreden te zii „ei«ngt ge de anderen die wel voor 't land ef'^ten, in den rug stooten. Al leugens I Nu dat zullen de heeren van 't gerecht wel opklaren, 't Is hun toevertrouwd. De oude Krummel lag te kreunen. Joris, riep hij... -Ja? Laat mij los... Houd dan Willy alleen. Hij is de schuldige en heeft mij meegetrok ken I Houd nu toch uw bek, riep Willy, zult ge nu zelf dingen vertellen, die we immers niet gedaan hebben. Ja zoo moet ge maar beginnen. Joris, laat mij gaan I smeekte de pa troon opnieuw. Willy is de plichtige... Dat zullen de rechters uitmaken... Ik ben toch uw vader! Neen I Zeg dat niet I Ik noem een schurk mijn vader niet. Hadt ge mijn moeder gehol pen, en geëerbiedigd, maar ge liet het arm Aan den uitweg der hofstede tegenwoordig beboerd door Ursmar Bonte-Vandenbulcke, langs de baan van Vlamertinghe naar Poperinghe, op t gehucht Het Hoeksken werd er rond het jaar 1895 door de zorgen van den Heer Baron Raoul Mazeman de Couthove et de Tonlieu van Proven, eigenaar dezer hofstede, een kapel leken gebouwd in steen en gedekt met pannen. Over het ontstaan van dit kapelleken Hier te lande is heden nog 't gebruik in voege de dooden ter kerk te voeren met den wijtewagen en aan elke kruisstraat dat de lijkstoet tegenkomt wordt er stilgehouden en gebeden voor den overledene. De plaats waar dit kapelleken staat vormt ook eene kruisstraat en de echtgenooten Alois Ampe Clarebout, vorige pachters dezer hofstede mieken hun beklag bij den eigenaar dat, wanneer de lijkstoeten aan deze kruisstraat stilhielden, er. beeld noch kruis was, waarvoor men een gebed kon storten tot zielerust van den afgestorvene en onmiddellijk heeft deze eigenaar aan hun verlan gen voldaan met daar een kapelleken te doen bouwen, al is het dat deze pachters ook ten deele in de onkosten ervan voorzien hebben. Dit kapelleken kreeg weldra den naam van Ampe's kapelleken of Kapelleken van 't Hoeksken en hedendaags noemt men het .ook Bonte's kapelleken naar den naam van den huidigen pachter. Hier vereert men O. L. Vrouw onder de bena ming van O. L. Vrouw van Troost, welker titel op dit kapelleken geschi'derd is. I rei.' ua* ii- i en een nieuw O. L. Vrouwbeeld, welke men in den handel vindt, heelt de plaats ingenomen van het vorig beeld, niettegenstaande dit laatste tijdens den ooi log gered werd Over het oorspronkelijke heeld Ten jare 1836 kwamen de eerste nonnen, Zusters Maricolen genoemd (1), naar Vlamertin ghe over om school te houden en waren in den beginne zeer armtierig ingericht. Zij namen hunnen inlrek in de woning waar vóór den oorlog de E. H. Onderpastoor Labis woonde en de schoollokalen waren het nevenszijn- de huis en den werkwinkel welke vóórden oorlog betrokken waren door den timmerman Emeric Gillioen-Barroo (2). Daar werd ook eene Congre gatie voor Jonge Dochters ingericht welke weldra een beeld van O. L. Vrouw bezat. Ten jare 1862 zijn deze Zusters Maricolen vervangen door Zusters vau Liefde van 't Moe derhuis van Wervick (3). Tijdens de schoolwet van 1879 zijn de Zusters van Liefde verhuisd naar eene ouderwetsche woning (4) langs de Pop'eringhestraat, waarachter nieuwe schoollokalen gebouwd werden (5). Bij hun verhuizen werd het O. L. Vrouwbeeld der Congregatie geschonken aan den timmerman 1 lenri Gillioen-Druant, die dan de schoollokalen al - woning en werkwinkel betrok. Dit beeld is later overgegaan aan dezes dochter Sylvie Gillioen, echtgenoote van Henri Parmen- tier. Deze vtouw woonde op hetHoeksken ten tijde dat voornoemd kapelleken gebouwd wierd en schonk het gemeld O. L. Vrouwbeeld aan de echtgenooten Alois Ampe-Clarebout, ten einde het ter vereeiing in dit kapelleken te plaatsen en op voorwaarde het meê, te nemen wanneer zij de i - V Thie'ei! I De vooruitgang der vijandelijke legers in April 1918 met Je innnme van den Kemmelberg en de schrikk lijke ontploffing van munitiestapels langs de Galgestraat op 27 April 1918 hadden voor gevolg dat de krijgsoverheid besloot over te gaan tot de ontruiming der overblijvende burgerlijke bevolking van Vlamertinghe. De landbouwer Alois Atnpe, alsdan den titel dragende van dienstdoende burgemeester, moest door dit bevel insgelijks de gemeente verlaten en hij nam het beeld van O. L. Vrouw van Troost mede op zijne vlucht Hij verbleef omtrent acht maanden te Watou en na den wapenstilstand kwam hij naar zijne hofstede tf Vlamertinghe terug en met Lichtmis 1919 betrok hij een huis in de Poperinghestraat alwaar dit beeld van O. L. Vrouw van Troost zich nog bevindt Het beeld van O. L. Vrouw van Troost, in kleuren geschilderd, is ruim een meter hoog en uit Endenhout gesneden. O. L. Vrouw houdt in de rechterhand eenen schepter en op haar linker hand zit het Kindje Jezus welke tegen hare linker zijde gedrukt is. Hare voeten zitten in sandalen en haar hoofd is geschikt om een kroontje te dragen. Het Kindje Jezus is blootsvoets, draagt in de linkerhand eene kleine wereldbol en steekt duim en de twee eerste vingers der rechterhand omboog. De achterkant van dit beeld is geheel uitgehold van aan de voeten tot omtrent den nek. Sinds het ontstaan van dit kapelleken tot aan den oorlog van 1914-1918 deed de jaarlijksche O.L. Vrouwprocessie haren ommegang tot aan dit apelleken alwaar den zegen met het Allerheilig ste gegeven werd en nu sinds twee jaar doet de H. Sacramentsprocessie haren ommegang aldaar. Vóór het bouwen van dit kapelleken deed de processie van O. L. Vrouw half Oogst haren jaarliiksclten ommegang naar 't Oude-Mannen- huis (6), alwaar er insgel ks eene kapel bestond en waar alsdan den zegen met het Allerheiligste gegeven werd. Mochten de echtgenooten Alois Ampe-Clare- bout overhaald worden ont dit oorspronkelijke beeld van O. L. Vrouw van Troost terug te schenken aan deze kapel welke door hun toedoen ontstaan is I... REMY DUFLOU. iOp 26 Juli t836 werd door de Zusters Maricolen it Brugge hun vierde klooster gesticht te Vlamer tinghe. Deze schoolzusters worden naar hun moeder huis op 1 Maart 1862 teruggeroepen 2) Deze woningen en werkwinkel zijn tijdens den oorlog 1914-1918 vernield endaar niet meer heropge bouwd. 3 Op 8 September 1862 kwamen er vijf Zusters van Liefde naar Vlamertinghe om school te hou .en. (4 Deze woning werd in 1906 afgetrokken en een ieuw gerieviger woonhuis werd op dezelfde plaats gebouwd. f5 In afwachting dat deze schoollokalen geheel opgebouwd wierden gaven de Zusters van Liefde les p de vouwte der herberg St Joris i>. v6 Tegenwoordig in heropbouw volgens nieuwe plannen mensch van ellende omkomen en met de arm koets naar haar graf brengen. En nu zoudt ge u mijn vader noemen I Jim bleef niet lang weg. Hij keerde met agenten en een officier terug. Willy sloeg dadelijk een hoQgen toon aan. Eindelijk kan ik tot een officier spre ken zei hij, en moet ik niet meer met onbe schofte kerels onderhandelen. Is er nog vrij heid in t land of mag dat... wat hier gebeurt. Een bende roovers overrompelt ons huis... Ik sta verstomd, bekende de officier. Ik eisch dadelijk losgelaten te worden »n zal mijn beklag doen bij de magistraten. En ik ben ook diep gegriefd, verzeker de nu zijn vader. Wat me thans overkomt, zal in de gansche stad hevige verontwaardi ging wekken. Dat zal wel waar zijn, stemde Joris toe Alieen bedriegt ge u in 't voorwerp dier ver ontwaardiging. Ja, ik sta verstomd, herhaalde de offi cier. Maar de eerste bewijzen, mij overge legd, zijn zoo verpletterend, dat ik u beiden wel moet aanhouden. Dat geloof ik ook! hernam de klerk. En bovendien ik beschuldig die beide schur ken mij te hebben willen vergiftigen. Daar ligt een spuitje laat maar onderzoeken wat daarin zit. Bewijzen kreet Willy. Bewijzen van schurken. En daarop worden wij aangehou den en als wilde dieren behandeld. Nog veel te goed riep Joris. Moest het volk het weten, het kwam u halen en aan een lantaarnpaal ophangen Ik moet u naar het politiekantoor,over brengen, deelde de officier mee. lk protesteer I zei nu de oude Krum mel. Wat, mij Krummel aanhouden! Doch de officier talmde niet langer. De beide gevangenen werden recht geholpen en naar buiten geleid, waar reeds een koets wachtte. De officier verzegelde het kantoor Het rijtuig vertrok dan, Joris en Bruwaan zaten op het klerkenkamertje. Mijn hart is goed, zei de eerste, maar ik kan met die booswichten niet het minste medelijden gevoelen. Ik ook niet. Wij hebben eerlijk werk verricht Den volgenden morgen moesten zij op het gerecht komen "en werden ze langdurig door een magistraat ondervraagd. Daar lagen de foto's en Deroem toonde afschriften van brieven, rekeningen, orders en andere stukken waaruit duidelijk bleek dat Krummel en zoon allerlei waren uitvoer den zoogenaamd naar een neutraal land maar ze aan de Duitschers leverden. In dat neutraal rijk hadden ze helpers. De huiszoe king bracht nog meer bewijzen aan 't licht. Weldra bekende de oude Krummel, maar schoof al de schuld op zijn zoon. Willy hield het lang met zijn leugens vol doch riep eindelijk uit I Welnu, ja, ik heb veel gewaagd maar ik heb het spel verloren I Doch de oude is zoo plichtig als de jonge. We zijn aan elkaar verbonden, we zitten vast. Nog een derde aanhoudfng gebeurde, die van Ko Verlaan. Men zou nog moeten onder zoeken in hoeverre deze medeplichtig was Dien avond waren de bladen in een oog wenk uitverkocht. De opschriften alleen reeds wekten hevige aandoening. De Vertrouwen vergaan. De bemanning op twee na omgekomen. Aanhouding van den vader en den zoon TREKKING Behalve de per lot uitgekomen nummers aangeduid, zullen al de definitieve obliga- tiën toebehoarende aan de volgende reek sen uitbetaalbaar zijn tegen 550 frank, in al de agentschappen der Nationale Bank van België, te weten 5 reeksen 104645, 153448, 172861, 231254, 323805. Definitieve obligatiën uitbetaalbanr per lot R. 153448 n. 5, uitbetaalb. tegen fr. 500.000 R. 323805 n. 1, uitbetaalb. tegen fr. 100.000 R. 231254 n. 5, uitbetaalb. tegen fr. 50.000 R. 104645 n. 5, uitbetaalb. tegen fr. 50.000 R. 172861 rt. 1, uitbetaalb. tegen fr. 50.000 Krummel. Landverraad. Handel met den Vijand. Een Wakkere klerk. Poging tot vergiftiging. Een vermiste hulploods teruggekeerd. Ja, dat alles moest sensatie wekken... De Veroordeeling. Eindelijk was de lang verwachte dag van de rechtszitting daar... Veel volk verdrong zich reeds uren voor de opening om toegang te kunnen krijgen, maar honderden werden natuurlijk teleurgesteld, en zouden dus uit de pers moeten vernemen, hoe de zaak Krummel en Zoon behandeld was geworden. De beide beschuldigden werden tusschen hun bewakers binnengeleid. De oude koop man was vermagerd en grijs geworden. Schuw keek hij even naar het publiek achter in de zaal en verborg dan het gelaat in de handen. Willy keek daarentegen de menigte uitda gend aan. Men wist hoe hij in zijn cel ge poogd had zelfmoord te plegen. Nog juist bijtijds had de cipier hem uit een strop van een reep uit een deken ge maakt, kunnen wegrukken. De zitting begon. De beschuldigingsakt werd voorgelezen handel met den vijand... Maar dat niet alleen. Uit gevonden stukken was gebleken, dat Willy Krummel ook in lichtingen over militaire aangelegenheden had verstrekt. Dus dubbel landveraad... De beklaagden werden ondervraagd. Och, ik heb alles wel tien keer verteld, zei de zoon. Waarom het nog herhalen Ik heb het spel verloren I Vervolgt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1925 | | pagina 1