BANK van POPEHINOHE, NIETS NIEUWS UIT BEltGlE. SULFER K. R, Beste Merk van FERRIS, COEVOET, BAERT Cie :IIZ%at,»TI*AJVI.\ o, i*opei-iaigiie. L(>ope nde Rekeningen, leeningen op Pnblieke Fondsen. Leeningen op vaste Goederen. Boars bewerkingen. Bewaring van Titels. Betaling inning vn Handelseffecten, Crediet Openingen. Spaarboekjes aan 3 en 3,5o p. °)t, TELEPHÖON W 68. De Oorlog. Tentoonstelling van Gent. IIs-jhssvISchrik kelijke moord. In het huis nr 53 der Kerkstraat, woont de kerkwachter Welle- kens, met zijn vrouw en zijn 16 jarige zoon Pierre. Op het le verdiep in dit huis, ver blijft de 81 jarige mejuffer Rosa Verdicht, ioorgaande als iemand die eenige fortuin bezit Oe Prijsuitdeeiing in 't College. öe Bo-feest te Watou. Examen. Wetensweercligheden. Meng-eliïig'en. Laatste Tijdingen. Uit de Boekenwereld. BURGERSTANDEN 'VAN HOPPE. IN 'T PARADUS, POPERINGHE, VERKOOPT MEN VOOR HOPPE. Op Zondag 3" Augustus. Te ¥ei*bolien. Maandag 4n Oogst, Feesten en Vermakelijkheden, Men vraaj;! To Koop comptes courants. RacnflONMsa De kartelmannen die sedert een in,tand do meerderheid hebben in Holland, zijn er nog niet in gelakt een ministerie samen te stellen. Rooden en blauwen weten er niet hoe uitgeraken. De beroemde hellende toren van Pise dreigt in te storten. In Spanje is de hitte stikkend. Groote bosscheh staan er in brand. De fransche vlieger Chambenois, viel dood to Hauterive. Het chineesch leger bezigt ook vlieg- machienen, Een bejgische foorreiziger werd te Parijs door zijne vrouw en schoonmoeder doodge schoten. In Rusland zonk eene. overzetboot met 28 personen alle verdronken. In Amerika stortte eene tribuun in waar 5000 toeschouwers op stenden. Vele werden zwaar gekwetst. Een groep belgen kreeg vergunning in China om daar een spoorweg van 1800 kim. te leggen. In de gevechten dezer week werden ir Ma okko 74 fransche soldaten gedood en 57 gevangen genomen, waaronder commandant Picard, wiens lijk men bijp.a onkenüjk en verbrand terugvond. Te Chart ros werd een 16 jarige kerel ter dood veroordeeld voor moord op eene oude vrouw. Wreede gevo'gen der godde loos opvoeding. M. Filkington, een koersinan van Good wood, heeft zijn peerd Prins Palatine uit ter hand verkocht aan M. J.-B. Joel, voor 1 miljoen 200.000 frank. Dit is het record van den verkoopprijs van een peerd. is meer aan te bevelen feget Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, O i» V O L G li II s ii. reOTH ki>A I%B si Groote Markt. 18. POPERINGHE. Door de Gr ieken ondergingen de Bul garen erge verliezen. De kroonprins van Turkije beeft in Andrinople zijne plechtige intrede gedaan. Alle mogendheden gebieden den Turk Andrinople te verlaten. De Turk hoort op dat oor niet en zegt dat hij liever alles verliest dan die stad. lu Engfclsch Indië bereidt zich een al- gemeece opstand, voor in geval Engeland den Turk zou verplichten Andrinopel te ver- verlaten De onderhandelingen voor den vrede gaan hun gang, maar wie weet hoe die warboel eindigt. Een sprekende statistiek Een oorlogsberichtgever die zich in Ma cedonie bevindt en het oorlogsveld in alle richtingen doorkruiste, heeft, een vergclij kende tabel opgemaakt van de manschappen en ook van het geld opgeofferd tijdens de twee Balkan-oorlogen Eerste ooriog Buigarie 350,000 gemo biiiseerde soldaten, 80.000 dooden in den oorlog en aan ziekte; een miljard en half verlies in rijkdom. Griekenland 150,000 soldaten waarvan 10.000 hot leven lieten 350 miljoen verlies in geld. Servie 250 000 gemobiliseerde soldaten 30,000 dooden 800 miljoen frank verlies Montenegro 30,000 soldaten, 8,000 doo den 20 miljoen verlies in geld. Turkije: 450,000 soldaten 100,000 doo den, 2 miljard frank verlies. Tweede oorlog Buigarie 300,000 solda ten 60,000 doo'ien, 900 miljoen frank ver lies. Servie 200,000 soldaten 40,000 dooden 500 miljoen verlies in geld. Griekenland 120,01)0 soldaten 30,000 dooden 250 miljoen fr.mk verlies. Montenegro 20,000 soldaten. Bij dit cijfer moeten nog gevoegd worden de personen die verminkt werden, de ver loren schatten ten gevolge van de brand stichtingen, de slachtoffers van de cholera enz. enz. Men komt dan bijna op een totaal cijfer van 400,000 slachtoffers en ongeveer 6 mil jar.is en half verlies aan geld. Wijze rnmS. Is men kloek en wel gespierd, dan is men waarlijk mensch. I men zwak en krachteloos, dan is men op aarde van geonon tel. Krach tclooze, afgematte, ontzenuwde personen, bleeke jonge dochters, beproeft eens den goeden Theobroma. Te Poperinghe apotheek M0NTEYNE, op volger H. NÖTREDAME apotheek A. KES TELYM; te Yperen apotheek LIB0TTE. Sfatiünieuws. Onderscheidingen in de xccreldlen- toonstelling van Gent. Jn de wedstrij den ingericht in de tentoonstelling, komen twee onzer stadsgenooten zich met rer ie onderscheiden In den prijskamp voor hop- uitstallingen behaalt M. Del fosse-Pauwets de Eere-Diploma. en in der. wedstrijd voor Belgisch en vreemd biet', behaalt Al. Ba- taille- Moncarey een zilveren eeremetaal. Deze onderscheidingen strekken tot cere aan deze twee firmas en zijn tevens een be wijs hunner voortreffelijke waar. AaD beide onze beste gelukwenschen. Eereleekens. Ter gelegenheid van de nationale feesten hebben de volgende werklieden van Poperirlghe eene decoratie van tweede klas verkregen voor meer dan 25jaar getrouwen dienst en bekwaamheid in hun vak Gusiaaf Gheeraert, hofbouw kundige hij de Zusters Paulinrmn binnen stadHenri Thery, schoenmaker bij M. Romain LeroyAdolf Maerten, dieast- knecht bij M. Karei Kesteman Henri Car- ron, dienstknecht bij M. Henri Kesteman. Beste Cirage voor meubels, in den meubelwinkel van Sansen-Decorte, Pope ringhe, vanaf 50 cent. liet doosje. Gevonden. Over 14 dagen werd een pander met 50 eieren op de markt achtergelaten. De eieren werden ver- Op het hulpgeroeg toegeloopen, vond vader Welleken» de vrouw dood en zijn zoon bezig met het venster te openen om erdoor te springen. De vader kon dit beletten en liep om hulp. De zoon werd aangehouden maar had reeds zich zei ven verscheidene messteken toegebracht, niet gevaarlijk echter. kocht en het geld berust ten politiobureele ter beschikking des verliezers. Vrijdag morgen werd op de markt een handdoek met twee pakken van 1 kilo tabak erin. Aanvallers. Toen Henri Dewaege- maeker, wonend in de Zwijnlandreek te Poperinghe, zondag om middernacht een herberg te Reninghelst verliet, werd hij door eeriige onbekende personen aangevallen en zijn geld gevraag Daar de man niets gaf werd hij duchtig afgeranseld. Wanneer hij 's morgens tehuis kwam, bestatigde hij dat men bij hem inge broken had en dat een broek en een gilet verdwenen waren. Ruitenbrekers Bij P. Top, wonend bij 't Wit Peerd, Abeele kalsiede, drongen zondag avond eenige jongelingen van den hoek binnen en wierpen er met steenen ruiten, quinqnet, enz. aan stukken. De in woner werd zelfs door een steen aan de baad gekwetst. Een dronkaard, zekere H. D..., werd dinsdag nacht door de gendarmerie in 'tdro- ge gezet tot hij nuchter was. Proces werd ook opgemaakt trgon de herbergierster die den kerel laatst had drank gegeven. Naar Yper. Met Yper Tuinfeest begeeft, zich ons stads nu dek lieden Zondag naar Y'per waar een muziekfeest plaats heeft'. De muzieken van Komen, Wervick, Waasten en Poperinghe zullen op de Groote markt een concert uitvoeren Poperinghe speelt laa'st, van 7 tot 8 ure. Nuttige werken. Het stadsbestuur heeft beslist de markt in nieuwe kasseien te leggen. Daarvoor zullen de kasseisteenen gebruikt worden d^r Yper kalsiede, welke men nu naar do Peerdenmarkt brengt Men wacht om het werk te beginnen tot dat de D; Bof resten voorbij zijn. De, staat zal ook de Veurnestraat doen verleggen van aan de markt tot aan de gen darmerie, 600 meters. Dat zal ook geen ver loren werk zijn. Wanneer ge naar de Tentoonstelling gaat, laat niet na van het Pavilljoen te bezoeken waar het Trappistenbier iter Abdij St Sixtus te Westvleteren verkocht wordt. Het is gelegen schuins over den ingang van de Waterchute op hel plein der aan trekkelijkheden. Zitling van den Gemeenteraad. Maandag aanstaande, 4" Oogst., zal er ten stalhuize vergadering van den Gemeente raad gehouden worden. Op het dagorde komen de volgende pun ten voor 1. Begrooling der kerkfabriek van Sint Jan voor 1914. 2. Advies nopens eene aanvraag door de kerkfabriek van Sint Jan onfeen tailliebosch uit te roddeo. 3. Aanveerding van het ontslag van M. Devacht a's hulponderwijzer. 4. Benoeming van oenen hulponderwijzer in de Lagere Gemeenteschool.' 5. Vernieuwing der keurrechten op hei slacht vleesch. 6. Advies over het vaststellen d<>or de Burgerlijke Godshuizen van den prijs per dag onderhoud in 't Gasthuis voor 't dienst jaar 1914. 7. Aanvraag strekkende tot het bekomen eener vérhooging van wedde voor drij poli tieagenten. 8. Aanvraag tot pensioen door de woduwe van een gewezen stadsbediende. 9. Benoeming van eeuen weger ter stods- schaal. 10. Ontwerp van den buurtspoorweg Po- peringhe-Kemmei. 11. Hulpgeld aangevraagd voor eene volks- bibliotheek. 12. Toekenning van den naam De Bo straat aan eene straat van stad. lytte gSonin.aJielsf. De plechtige inslellaiie van den Eerw. Heer Callewaert ais proost der Ciytte zal plaats hebben op Maandag aanstaande, 4° Oogst. De inwoners maken zich gereed om hunnen nieuwen her- Ier weerdigiijk in te huldigen. Yarsscnaerc. De nieuwe Pastooi E. H. Beraf, zal hier op Maandag 11" Oogst, plechtig lijk ingehuldigd worden. Yper. Boetstraffelijke rechtbank. Om andere drank verkocht te hebben uit flesschen dan deze die de flesschen eigenlijk moesten inhouden, werden twee herberg- hiersters van Yper veroordeeld tot 26 fr. of 8 dagen. Bericht aan de liefhebbers. Om eene flesch franschen jenever binnenge smokkeld tèhebben wordt Henri Vansprang- lie veroordeeld tot 40 fr. 50 of 1 maand. Reroi Glabau van Poperinghe werd in ver boden tijd verrast dat hij aan 't visschon was met verboden tuig. Hij krijgt daarvoor 50 fr of 8 dage en 50 fr. of 8 dage om zijn getuig aan den gendarme Vancampenhoudt niet te hebben willen afgeven. Zuivere keNie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de heift Trappisten chicorei Vincart bij doet. Dépöt bij Delhaizegebr. A Moncarey-Sanse," ngge. Verdronken. De genaamde Emiel Braem, herbergier en steenhakker, werkte sedert eenige dagen in Frankrijk. Zondag namiddag ging hij met een vriend, Jerome Poreye, te Mervil- e zwommen. Nauwelijks bevonden zij zich in 't water, of Braem werd door een bloeds- opdrangaangedaan. Hij riep zijn makker, die omniddelijk toesnelde. Doch eer hij hem be reikte, was de herbergier reeds gezonken. Poreye kroop onmiddellijk uit het water en ging hulp bijbalen. Peilingen werden be gonnen en na geruimen tijd zoekens haalde meu liet lijk op van den ongelukkige. Braem laat eene weduwe achter met een kind. Er dienen s'renge maatregelen genomen te worden tegen al die waagspelen, waarop, in groote steden bijzonderlijk, do werkman zijn weekgeld verspeelden zijn gjzin onge lukkig maakt Spel heeft aliijd de slechtste gevolgen en leidt dikwijls tot moord of zelf moord Sedert de wreede moord nu te Sint Gilles gepleegd zijn alle waagspelen te Sint Josse ter Noode door den burgemeester verboden. Dat is de eenige goede maatregel. De burgemeester van Brussel stelt voor eene taks van 15 000 fr. per Petit Cour- reürte leggen. l)it. is allemaal gtfJklop- perij, en een speler, ora zijn drijft te voldoen, onthoudt zich vau het spel niet, zelf als het duurder kost. Prachtige kindervoiluren, stoven en cui sinièren, In den Bazar der Galerij, bij Etienne Moncarey-Sanson, Gasthuisstraat, 20, Poperinghe. Vrijen ingang. De engelsche vlieger Slack, te Parijs opgestegen om naar Engeland te vliegen, werd door de wind weggedreven, eu viel te Breedene. Da vlieger werd gekwetst, maar niet erg, en geheel zijn tuig vernield. In Brussel en Amsterdam werden tien heeren aangehouden die men sedert eeni- grn tijd verdacht valsche titels uit te geven. Men vond bij hen voor 1 miljoen valsche titels der Elektriciteit Mij van Parijs. Hevige onweders hebben Zondag in 't Luiksche onzegelijk veel schade aange richt. In sommige gemeenten werden geheel straten metsteeuen en waterleidingen, door de stroomen regenwater als uitgedolven, Vele landbouwers zijn geheel te niet ge bracht, Te Assebroucke speelden een groepji kinders processie. Een ervan gerecht in vlammen en brandde dood. Te Bovigny werd een landbouwer door een jonge stier doodgestoken. Benden everzwijnen zijn in Luxemburg verschenen en richten overal veel schade aan. Te Dworp ging een ballon op met M. Dumortier en 4 andere personen.'Op 1500 m. hoogte sprong de luchtbal open. Op vijf minuten tijd was hij beneden en bh ef in eei: boom hangen. Geen der reizigers werd ge kwetst. Men hooft hier te Wervick een tiental gevallen van mond- en klauwzeer waarge nomen. Bijzondere maatregelen zijn geno men om alle uitbreiding te beletten. SSc iiiiiwlrn. hcwaai'lmtzcn en w erkhuizen A I> O L 8* 81 85 S I> 85 L II A I 85 15 X O zij» overgebracht naai' «3e Schi'ep- reederspluats, [Brussel - Zcelin- veii (rechtover hei Stoniuitüjh Staprlkuis voor 10 mededingers Dus heeft het college tweemaal zijn deel gekregen en behoudt het dan ook zijn aloude vermaardheid. De Z. E. H Kanunnik besloot het feest met een woord van gelukwensching aan leerlingen, ouders en meesters. Een oude vriend van 7 college. Het Schooljaar 1913-1914 begint op Maan- lag S2 September voor de inwonende leer lingen en op Dinsdag 23 September voor de buitenleerlingen. De plechtige H. Geestmis zal den Dinsdag 23 September, te 8 uren gezor.gen worden De zoon Pierre had zaterdag avond zijn weekgeld verloren op een speeltafel Le Petit Courreur genaamd en t' huis zegde hij iiat do baas hen maar de maandag ging talen Zondag avond rond 4 ure, drong hij op de kamer van Juf. Verdicht en vroeg haar 50 cent. in leening om weer de kans te wagen De vrouw weigerde hem het geld en de kerel viel erop en doorstak ze met een mes. Een prijsuitdeeling bijwonen blijft altijd een waar genoegen en... ge moogt nog zoo oud zijn van jaren, als gij al die lachende wezens ziet, die levenslustige, brave jongens, gij waant zoo gemakkelijk dat gij ook nog in den rozigen morgen van uw Jeven zijt. Tegen 9 uren 30 was de zaal gevuld met een uitgelezen publiek, zoowel van buiten ais van binnen i'opermge. Er was merkelijk meer volk dan verleden jaar eu wij g. Roven niet; dat iemand zal beklagen de plechtigheid bijgewoond te hebben. De Zeereerwaatdo Heer Kanunnik Duclos ;at voor. Benevens den E. H. D ken en een talrijke geestelijkheid bemerkten wij vooraan in de zaal de Heer René Devos, schepen, de Heeren Hector L bbe en Charles Brutsaert. provinciale raadsleden, de Heeren Louis De Quecker, M. De Baene, Notaris Lava, ge meenteraadsleden, den Heer Pelyt, vrede rechter. Ambtsplichten weerhielden den Hoer F. v. Merris, Burgemeester, te Brus sel. Kort en goed mag men de stukken heeten welke ten gehooregebracht worden. Eene kleine vergissing is een fijn blijspel, tintelend van geest en aardige zetten de jonge spelers vertolkten liet oprecht flink en waren in hun rollen t'huis 't Doet ons al tijd genoegen op liet programma zulke stuk ken aan te treffen die onze jeugd bekend maken met het werk der groote meesters, e die dus oer,e innerlijke waarde hebben. Le Pater van Francois Coppée was zulk een stuk en dat de studenten die het speelden iiet zoowel gevat en zoowel weergegeven hebben bewijst ten hunnen voordeele. 't Is een teeken dat hart en zin bij de Popering- sche jeugd nog steeds ontvankelijk blijven voor het schoone. Hier volgen de namen van de leerlingen die in de verschillende klassen eerst zijn. Voorbereidende, afdeeling. Tweede klas M. Paul Van Bruwaene, St Pol. Derdejaar M. Michel Vandormar;iere, Re ninghelst. Vierde jaarM. Joseph Van Boxksta!, Lennick St Quentin. Vijfde jaar M. Charles Dupont, Poperinghe. Zevende klasseMM. Prosper Anuoot, Nieucappeile en Emile Davos, Poperinghe. Beste Gedrag onder de inwonende Leer lingen M. Joseph Denys, Crombeke. Onder de buitenleerlingen Il'oogere Afdeeling: M. Valère Billiau, Poperinghe; Voorbereidende Afdeeling M. Pierre Quaghebenr, Pope ringhe. Bijzondereieergang van christelijke lee ring voor de leerlingen die dit jaar hun Eerecorainunie gedaan hebben M. Charles Dupont, Poperinghe. Middelbare afdeeling.D *rde kla?se, 28 leerlingen M. Jerome Vandewyrckel, Poperinghe Tweede klasse, 13: prijs in uitmuntendheid niet toegekend. Afdeeling der Ilumamiora. Zes''e klasse, 13 M. Daniel Allaeys, Poperinghe. Vijfde klasse, 13: M. Paul Brutsaert, Watou. Vierde klasse, 11: M. Emile Meurisse, Kortrijk. Derde klasse, 9 M Felix Quaghebeur, Poperinghe. Tweede klasse, 13 M. Alidor Van Cayzeele, Pope ringhe. Klasse der Rhetorica, 10M. Jozef Denys, Crombeke. Dj medaille gejond door de stad Pope ringhe, is dus toegekend aan M. Jo/ef De nys, van Crombeke. Na de uitreiking van de medaille beklom de Z. E. Heer Kanunnik Duclos het verhoog. Iiij bracht in roerende woorden hulde aan de gedachtenis vanden ëerw. HeerVander- stichele, principaal, en riep dan den uitslag af van wedstrijd van het bisdom. Op 270 mededingers in de zesde klasse Op 24 April hadden eenige onzer Vlaamsche gilde- broeders den liederavond bijgewoond met voordracht tot herinnering van den E. H. De Bo, te Poperinghe. De volmaakte uitvoering der zangen en de boeiende voordracht van de E. H. Verhamme hadden onze vrienden verrukt en begeesterd. Het verhaal van deze zoete avondstonden, deed op zijne beurt de gemoede ren der Vlaamsche vr.enden van Watou trillen. Dit verhaal slichtte in hen het innig verlangen, den te vroeg verscheiden Heer beter, le leeren kennen. Zondag 27 juli hadden wij liet genoegen, onze Vlaamsche vrienden uit Poperinghe te Itooren, in de daartoe sierlijk opgesmukte zaal van de oude kneclt- tescliool. Het muziek had er zich gereedeiijk toe ge leend,dank!om de uitvoerders van den tram- ïtiistand tot de vergaderzaal te geleiden. De feestzaal was in eenige stonden opgepropt van volk. De heeren geestelijke en wereldlijke overlieden, al de voornaamste ingezetenen, Heeren en Vrouwen, hadden aan den oproep der Vlaamsche Herten beant woord. Een aanzienlijk getal leden van de ver schillende gilden waren zich bij hunne beschermers komen vervoegen. Kinderen, waarin de liefde voor taal en voUc pasonlvonkt, kwamen ook, woorden van opwekking ontvangen. Met een woord van welkom, dat den genoodigden al ware 't niet bij disch, maar voor aanvaarde taak Vervulling, steeds aangenaam is, gaat de zangersgroep •aan 't werk. Het krachtig woord Ons volk ontwaakt dat de ■zegenpralen der Vlaamsche beweging huldigt, dreunt door de zaal Jaren werd uw taal verdrukt Ziet, hoe zij, wêer 't graf ontrukt, Met haar eeuwenoude pracht Glanst in bonte lentekracht. O Schelde rijst uit een bronzen borst, uit een gevoelvol hart en bezingt de wapenfeiten van voor heen, geleverd om de vrijheid Door de Nederlanden, waar de krijg heeft uitgewoed, Stroomt de vrije Schelde, Vrij van vreemden band en dwang. Voor Godsdienst, Taal en Vaderland opstel van De Bo, wordt ook meesterlijk gezongen, met taal en stem weerdig van de hoogachtiug, die elke vrome ziel moet gevoelen voor onzen H. Godsdienst, onzen ge leider tot het eeuwig Vaderland. Dat dit gevoel in ons versterke en de liefde doe ontvlammen tot het aard- sche vaderland. Bewaarheden wij de krachtige diep gevoelde woorden van den E. H. De Bo Maar 'k voel mijn hert van woede ontsteken, Als men den Belg ook strikken spant. Als men den Belg ook aan durft spreken Verloochen God en 't Vaderland Neen, aiwie vroom is en rechtschapen, Bemint zijn God en 't Vaderland Want wie den Godsdienst liefde dragen Beminnen best liet Vaderland. Spijls ons zeiven bewonderen wij in den E. H. De Bo de moedige uitgalniing van zulke edele grondstel lingen, in kunstvolle taal uitgedrukt. De spreker, E. H. Verhamme, brengt hem ten an dere, in zoo vloeiende, in zoo boeiende taal, lioog- verdiende hulde. Deze talentvolle leeraar maalt den Hoogcerweerden Heer De Bo in zijne eerste jeugd en vroege studiejaren, en later in zijne bekwaamheid ais leeraar. als dichter, als woordenzanter. Hierin prijkt bovenal het groot werk, het westvlaamch Idioticon dat meer dan 28.000 woorden bevat, die zonder zijne schranderheid, zonder zijnen onverpoosden iever, voor altijd in den vergetelhoek zouden gebleven zijn. Door dit meesterstuk beeft de E. H. De Bo eenen onbere- kenbaren dienst aan deze schoone moedertaal bewe zen en toch jammer ook zijne kostbare gezondheid langzamerhand verzwakt. Doch deze verflauwing deed zijden moed, zijnen iever niet falen in zijne priester lijke zending. Overal te Elverdinghe, te Ruisselede en eindelijk te Poperinghe stelde de E. H. De Bo alles in volkomene orde, trok aller herten tot zich door zijne zachtmoedigheid, liefdadigheid. Hij ontzegde zich dikwerf het noodige in rust, in spijs, in vergas ting, om zijne lijdende broeders te helpen. Op het einde van zijn dichtstuk «De Liefdadigheid», ook door eenen onzer geliefde Poperinghenaren zoo meesterlijk uitgesproken, had onze eerweerde, in zijne ooimoedigheid niet vermoed, dat men de woorden En de engel van troost was de deken van Thielt zou mogen vertolken door deze En de Engel van (troost was de deken De Bo Eenvoud, versterving, liefdadigheid kenmerkten steeds dit vruchtbaar leven. Het is biliijk dat zoo een schitterend figuur boven alle verwachting gevierd worde, zoo eindigt de E. H Verhamme, wien wij hier onze hulde en onzen dank betuigen. Allen dus, wien eenig christen gevoel is overgeble ven, wien nog Vlaamsch bloed door de aderen vloeit, opgeheven door het voorbeeld onzer bekwame vrienden uit Poperinghe, allen naar onze naburige stad op 24 Augustus aanstaande. Ja, allen zegt een onzer ieverigste Vlaamsche leden ten slotte, allen erkentelijk voor het goede dat de Poperingsche broe ders in liet omliggende stichten, allen, op 24 Augus tus in dichte drommen'geschaard rond de grafsteen van den onvergetelijken heer De Bo, allen knielen wij neder bij de stoffelijke overblijfselen van dien hoog- weerdige, die wie weet het, misschien ongeschonden gebleven zijn, want het leven van den E. H. De Bo was waarlijk een toonbeeld van deugd, van christen gelatenheid, van heiligheid. Ons muziek gaat heden Zondag naar de Panne en zal er een concert uitvoeren, 't Zal een aan ge na im uitstapje zijn. De Heer Emiel Gardoen, van Passchendale heeft met onderscheiding zijn laatste exa men voor geneesheer aan de hoogeschool te Leuven afgelegd. Aan dezelfde hoogeschool deed de Heer René Candaele van Beveren aan den Yzer zijn derde examen voor ingenieur. bekwam de Heer Daniël Allaeys van Popa- ringe de 6C vermelding in Latijnsche thema en de 13e vermelding in Latijnsche overzet ting de Heer Joz f Neuvilie van Rousbrugge won de 13e vermelding in thema. In de rhetorica behaalde de Heer Jozef Denys van Crombeke de 3° vermelding in Latijnsche rede, de 11® in Fransche rede, de 3e in Vlaamsche rede. De Heer H. Hasse- broucq van Wytschate behaalde de 1° ver melding in Latijnsche rede, de Heer Joz>f Dondeyne van Loo de 9e, de Heer Marcel Delanote do lle vermelding in Vlaamsche rede. Er wordt éón vermelding per vak verleend SPORT. De ronde van Frankrijk. 15 en laat ste lit Dumkerke-Parijs (310 kilom.) Zondag om 3 1/2 ure, vertrokken de renners van den Rondrit van Frankrijk voor den {aatsten rit Duinkerke-Parijs, waarna zij in 15 koersdagon tneer dan 5.009 kilom. zullen hebben afgelegd. Nog 14 gegroepeerde en 11 afzonderlijke renners namen er d-„el aan. In bet Prinsenpark moest men duizende toeschouwers weigeren. Buysse kwam de jrste toe om 3.31 en werd door twintig duizend personen eene ovatie toegebracht. Met angst Vroegen de tegenwoordige Belgen hem nieuws over Thys Oh, zei Buysse, hij komt achter, frise als eene roos, ik heb hem maar verlaten in de laatste kontrool, als ik zag dat hem niets meer kon overko men. Dit bracht de Belgen in de beste stemming. Engel kwam in een halve minuut later en 4 minuten later kwamen Faber, üan igou en Thys samen toe. Thys werd in triomf gedragen, met bloe men overladen en moest eene eereronde doen wijl eene machtige Brabanqonne hem begroette. Algemeene klasseering1. Thys 197 uren 54 ut., 2. Garrigou 198 u 2 m. 36 s., Buysse 201 u. 21 m. 55 s., 4. Lam bot 202 6 m. 45 s., 5. Faber 204 u. 20 tn. 4 s., 6. Spiessens 205 u. 5 m. 23 s., 7. Cbristophe, 8. Bertarelli, 9. Vandaele, 10. Engel, 11. Trousselier, 12 Deloffre, 13 Canepari, 14. Deman, 15. Dhulst, 16. L. Petiijean, 17. Hostcin, 18. Leliaert, 19. J. Alavoine, 20. Contesini, 21. Colsaet, 22. Besmet, 23. Du- mout, 24. H. Alavoine, 25. Celidonio. Rangschikking der afzonderlijken. 1. Bertarelli, 2. Delolïre, 3. Dhulst, 4. Petit- jean,5. Leliaert, 6. Contesini, 7. Colsaet. Wat de Bijzonderste renners hebben gewonnen. Verzorgde rijders. Thys, 0671 fr. Buysse, 5150; Garrigou, 3895; Faber, 2304 Lambot, 1791 Petit-Breton, 1550 Engel, 771 Van Daele, 541 Demaü, 516 Spiessens, 500 Defraye, 495 Cbris tophe, 430 Pélissier, 379 Micheleito, 350 Motüat 295. Ni et-verzorgde renners. Bertarelli, 2520Deloffre, 1600 Dhulst, 870Petitjaen. 680 Contesini, 500 Van Lerberghe, 370 Leliaert, 335 Everaerls, 298. gjggg Overwinningen per nationaliteitBelgie, 10 overwinningen irn-t Masselis 1, Buysse, 6, Van Lerbu-ghe 1, Thys 1 en Lambot 1. Frankrijk 2 overwinningen met Pélissier en Garrigou. Luxemburg 2 overwinningen met Faber. Italië 1 overwinning met Micheletto. Dat is toch wel een feit van eene groote beteekenis voor de belgen, en dit strekt hen voorwaar tot eer, want in Me moeilijkste en meest gevaarlijke ritten wa ren de Belgen verre uit de eersten. Over de ronde van Frankrijk geeft Buysse de volgende beschouwing ten beste: De ronde van Frankrijk is eeu eclu beulenwerk. Er is geen penne machtig genoeg, om te beschrijven wat men al afziet, noch een woord sterk genoeg, om het ver langen uit te drukken, die de deelnemers gevoelen naar het einde van den koers Van het reglement weet ik niets anders te zeggen, dan dat de rangschikking per tijd veel lastiger is dan per punt, en dat liet ge heel spel maar een deerlijk zaakje is Marcel Buysse is hij den terugkeer van Frankrijk, maandag in Vlaanderen fel gefeest geworden. Voor ons heeft hij het wel erdiend, alhoewel zij er in Parijs anders over denken. Groote feesten hadden donderdag te Anderlecht plaats ter eere van Philip Thys, den winner van den Fransche Ronde. Hij werd door het Gemeentebestuur ontvangen en de Bi usseische sportmakkers boden hem een banket aan. Wilt gij een geschenk, wanneer gij uw portret laat trekken, wendt U tot Oh Beauprez, Yperstr.Poperinghe Zieannon. Uuiveiilteiitl - Uitslag van den Prijskamp uit Breteuil van 27 Juli 1913 Wind Noord. 813)336 Duiven los om 8,50 ure. Aan komst eerste duif om 11,20,15 ure; laatste om 11,36,44 ure. Snelheid eerste 917,40 tn. laatste 833,40 ra. per minuut. Afsiatid 138,792 km. 1 Dave G. 4 p. 2 Dave G. 3 p. 3 Du pont R 4 Dave G. 3 5 Missiaen V 3 p. 6 Delava C. 7 Baes H. 3 p. 8 Vande- voorde G. 2 p. 9 Vanden Berghe H. 1 p 10 Verstraete H. lp. 11 Dave G. 2 p. 12 Bars H. 1 p 13 Dave G. 2 p. 14 Thee- ten C. St Jan-ter-Biezen 2 p 15 Devos Re mi 2 16 ÜesaegherH 2|> —17 Merievede C. 2 p.—18 Merievede C 2 p. 19 Dave G. 1 p. 20 Vandevoorde C. 2 p. 21 Ver- mrersch C.22 Lietaert J. 1 p.23 Lietaert El. 24 D'Amour M. 25 Lava A. 1 p. 26 Dupont G. 27 Sansen Etrt. 28 L>-bbe H. 1 p. 29 DaveG. 1 p. 30 Hauwen G. 1 p 31 Baes H. 1 p.—32 Derynck C.33 Amez A.—34 Dewachier R.35 -lbaere J.36 Delava C37 Devos Justin. 38 id. 39 Messiaen A. 40 Vermeersch C. 41 Baes H.12 Bi-ys R St J»n. 43 Legrand C. 44 Delbaere J 45 Haifroaerten Ch. 46 Merievede C.47 Dupont G.48 Verstraete H 49 Derynck C.öOVerhaeghe Ern. 51 Hazobroeck— 52Delbaere J.—53 Vallaeys Alph.—54 Labaere Ach. Overduiven. Devos Remi.Vannieuwen- huyze Arth. Si«'l<M>iiing. In de lijst der personen die met de naiionale feesten beloond werden voor daden van moed en zelfsopoffering ge pleegd te hebben, merken wij de volgende Medalic van 2" klas J. Debacker, veld wachter, Beveren-aan-YzerR. Van Ren- terghem, voorloopig bericht besteller bij de Staatsspoorwegen, Abeele E. Vantomme, koster Bisseghem Mcdalie van 3" klas H. Bolle, brieven besteller, IsenbergheA. Decroos, been houwersgast, Póllinchove J. Lanssens, sto kcr bij den Staatsspoorweg, Yper L. Ver meulen, werkman, Viamertinghe. Eervolle vermeldingA. Faes, Yper A. Stekelorum, schipper, Oustvleteren PIANOS Lucien OOR, en andere mer ken. - SI» 18 K li li .18 A 111KX li X GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPA TIIEPHONES mei sa phicr diamantjesbij i!cre«m MATTHYS *Y ZOXEX, ISOI SSIiYAItl Een Meisje mag haren hoed zetten gelijk zij wilt, daar zegt niemand iets van maar als een man zijn hoed op één oor zet. roepen ze allemaal dat hij zat is, ofwel een vechters baas. P! ats u niet hooger dan noodig is, opdat gij niet zoudt moeten dalen. Ook een gedachte. Hoe aardig, dat minstens de helft der menschen die zoo vol komen weten wat er te de doen is in buur- raans geval, geen het minste besef hebben van 't geen er in hun geval moet gedaan worden. Een theoreticus zeide onlangs aan eenen boer. Bij den tegen woord igen vooruitgang der wetenschap, kan weldra het mest, be- noodigd voor een ganschen akker, in een vestzak geborgen worden. Wel zeker, antwoordde de boer, en in en volgenden zomer den Oogst in dert att- aderen vestzak. Cliieorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Te Wevelghem beging de 33 jarige ModesteSeynaeve, werkman,ongehuwd, de onvoorzichtigheid, donderdag avond over de barrier van den ijzerweg te springen om huiswaarts te gaan Hij werd door een koop' warentrein verrast en in twee gesneden de twee beenen lagen tusschen de riggels, de romp langs den dijk. Men vond zijn lijk om 3 1/2 ure's morgens het was nog warm De ongelukkige heeft dus eeu lange ver schrikkelijk doodstrijd gehad. BIDDAGEN DER WEEK. Donderdag te Reninghe. Davidsfond Uitgave Nr 185, algemeene Vergadering. I. Verslag voor 1912. Over het algemeen is een hooge bloei waar te ne men. Zoo ontstonden erin 1912, 12 nieuwe afdeelin- gen en won het Davidsfin 't geheel 1629 nieuwe leden bij. Verschillende andere afdeelingen zijn nog in t komen. Ijveriger werkzaamheid is overal te bespeuren. Stu diekringen, boekerijen bestaan bijna overal, vergade^ ringen worden belegd met voordrachten, iieder- en tooneelavonden worden gegeven, vlaamsche feesten worden ingericht uitsiuitelijk door of ten minsten met de medewerking van het Davidsfonds. Ook de provin- cieafdeelingen vergaderen regelmatig en bespreken de ernstige vragen van den dag. Zoo hield zich de West vlaamsche afdeeling voornamelijk bezig met het ont werpen van een feestprogramma ter herdenking van Deken De Bo te Poperinghe en de afdeelingen der 5 vlaamsche provincies richtten alle bedevaarten in om de genezing te bekomen van den teergeliefden voorzitter prof. Vliebergli van Leuven. De boekuilgaven kwamen regelmatig uit. In 1912 ontvingen cle leden 6 boehdeelen met eene gezamenilijke waarde van 18,50 fr. dus 4 1/2 keeren zooveel als voor ieder lid aan de has van het hoofdbestuur wordt uitbetaald. Dat zal vele menschen aanzetten om nog lid te worden van het Davidsfonds. Wat de muziekuitgaven betreft, men mag gerust zijn dat hetgene men koopt echte kunst is, de namen van de leden van den keurraad spreken er borg voor. li. Over Boekerijen door Kan. Am. Joos. Mijn boeken zijn mijn beste vrienden heeft ergens een groot man gezeid, en het is hetgene Kan. Joos aan zet om over boekerijen te spreken. Iedereen kan geen eigen boekerij bezitten daarom moeten er openbare zijn, en dat kan het Davidsfonds doen voor zijne leden. Het is ten deele daaraan te dan ken dat het Davidsfonds zulk een uitbreiding genomen heeft. Maar dat ook nog is niet genoeg, den werklie den moeten er GOEDE hoeken ter hand gesteld wor den waar ze in hun eigen vlaamsche taal hun werk en ambacht kunnen bestudeeren, en waarmee ze de lange wintersche avonden kunnen breken. Dat is liet werk der volksboekerijen. Op dien. iceg ?s het Davids fonds van Poperinghe ingegaan. Alle middels dienen gezocht om de boekerijen te ondersteunen. Kan. Joos geeft cr verscheidene o. a. iedereen kan zijn eigen bibliotheek onderzoeken en de boehen die hij kan missen aan de boekerij schenken van het Davidsfonds. Dat kan hier ook gemakkelijk gedaan worden. P.oo kunnen we door middel der boekerijen, zegt Kan. Joos, ons volk ontwik kelen. Men kan niets beters lezen dan dit boekje om een hoogen denk te krijgen van het Davidsfonds en van de bekwame mannen, die, met Viiebergh aan het hoofd het langs zekere wegen weten te leiden. V«s'g-cc'l iiiei, vooraleer meubels of stoelen te koopen, van de uitstellingen te komen bezoeken vsn den Bazar, in de Gast huisstraat, 15, Poperinghe. Ih'icsfi'i'lijke benoemiitgen. Mgr de Bisschop heeft benoemd tot on derpastor va Sl-Maartens, te Yper, E. H. Gezt'lle, professor in 't coilegie van Kortrijk. Tot onderpastor te Proven, E. H. De Knock, coadjutor van E. H. pastor van Lophern. POPERINGHk, van 27 Juli tot 3 Augustus. Geboorten. 172. Daniel Bonduelie z. v. Jerome en Emma De Caestecker. 173. Louis Dissenbergen z. v. Gulllaume en Amclle Lefertin. 174. Roger Ostyn z. v. van Jules en Maria Huyghe. Overlijden. 54. Carpentier Jeanne, 5 maanden, Wijk k: Huwelijk. 59. Hubert Moyaert. handelaar, 24 j. met Marie Callcns, 24j.,z. b. beide te Poperinghe. In onze streek schijnt de bladluizenplaag veel ver minderd en in de goed verzorgde hommelhoven zelfs verdwenen. In 't land van Aalst is er wat meer zwart dan hier, alhoewel de toestand veel verbeterd is. Uit andere landen luiden de berichten niet al te gunstig. Aai.st, 31 Juli. Markt vast, met verhoogde prij zen. Nieuw gewas 150 fr.; beschikbare hop 116 frank. Poperinghe, 1 Aug. Markt prijshoudend, doch koopers en verkoopers zijn op hun weerhouden, in cultuur betaalt men stadshop 150-155 fr.; parochie- hop 140-142 1/2 frank. De handel noteert: koopers 150-152 1/2 fr.; verkoopers 155 frank. Schoone Melkgeit, S Ice den Werkman, geg. door Jules Delplace, bij Auguste Vandecasteele, Veurnestraat. Schoone Geit, 3 jaar, 2 In «ien Lnmlhouvv, bij Jules Deraeve, Werfstraat. Schoon Konijn, 3 8n ilen fceii'Kolaar, geg. door Theophile Vandevoorde, bij René Gantois, Crombeke kalsiede. Combat met blinde vinken, om 3 ure, 4 A la villc cle Xiee, bij Camille Milleville, Meessenstraat. Groote Prijsbolling, 5 In «le Liiuie, bij Caron-Vion, Westoulre. Groote Combat-bolling, O En «le Cone«>r«le, bij Cyrille David, Casselstraat. Gaaibolling. Beveren, dorp Rousbrugge. Op Zon dag 10 Oogst, in den Voerman bij René Dj- creus. Oppervogel 20 fr. zijdvotrels 10 fr. Inleg 65 cent.; terug 1 fr. Inschrijving tot 3 ure. Crombeke. Op Zondag 17 Augusti, In de Hooge Zaag bij Désiré Wylleman. 50 Fr. prijzen. Inleg 05 cent., terug 1 fr. Flesschenschieting. Abeele. Op Zondag 17 Oogst, In St Sebasiien, bij A. Huys-Denecker. 125 fr. prijzen ais volgt verdeeld: 35, 25, 20, 18, 15, 10 en 2 st. van 5 fr te.verl. onder de niet winnende. Inleg 2.50 per man. In schrijving van 2 tot 3 ure. Suikerbakkersgast, 2 jaar op stiel geweest zijnde, bij Camille Vet hack, Kleine markt, Poperinghe. Trouwe knechtkunnende peerden gelei den, bij Remi Moncnrey-Sansen, Veur nestraat, Poperinghe. eid, kunnende melken, seffens, bij Mê- dard Vermeulen, Wateringstraat, Pope ringhe. Zaalittiiiit iH'iiiei', zoekt eenige groote en kleine kapitalen op eerste klasse hypotheek te plaatsen. S. P. D., Agence Star, Sirooiestraat, 22, Brussel. Passleibakkersgast reeds op stiel geweest zijnde, 16-18 jaar, bij Henri Maes, Yper- straat, 28, Poperinghe. Meid, 25 tot 35 jaar, bij Salomé René, hotel St Eloi, Abeele. Terstond te pachten Herberg-afspanning - De Zwaan te St fi ve ie. goed gelegen op den hoek der markt, dienstig voor allen handel. Alle inlichtingen bij M. Bonte te Stavelo. De herberg De Vlaamsche Rhetorica bij de Statie, te Poperinghe, met stalling n land, dienstig voor aiie bedrijf. Zich te wenden 80, Diksmuidestraat, Yper. Goede occasie-gasmotor van 4 peerden kracht in werking te zien bij Pierre Al laeys Zonen, Werktuigkundige, Priester- straat., Poperinghe. Beurs Belg. 3 p.c. i s. 3 p. c. 2 s. 3 p. c. Annuit. 4 '/t 3 p.c. Gem.kred.4i/, 4P- c. 3 p. c.'öi 3 p.c.'68 Buurtsp. 3p.c. Anderl. 1907 Antwerp. 1887 Antwerp. 1903 Brussel 1902 Brussel 1905 van Brussel, 1 Augusti. Brussel-Zeeh. 67 5o Elsene 1908 Mechelen i885 73.10 7373 75 30 75 c>5 10460 815o 8175 100 124 975o 7630 82 ?o 8273 8250 81 73 8625 865o 70— 7025 1897 Gent 1896 Luik i833 Luik 1897 Luik 1905 6673 Oostencle /qS 62 73 63 - 10375 67 72 Sch.aarb.1894 Schaarb.1897 6. 5o Verviersi873 1 o3 1 Doornik 1874 Congoleening 7325 6.75 o325 735o

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 2