/BELLE BRASSERIE BUITENMNDSGJ1 filEUfflS. NIEUWS UIT BEIrGIE. De blijde intrede onzer Vorsten. Vondels Jephta GEWESTELIJK Eucharistisch Congres, Huldebetoog te IVlerckem. APOTH EEK - D ROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Inhuldiging te Stavele Dubbele moord te Rumbeke. Hulde aan Zeer Eerw. Heer Deken De Bo. Wetensweerdigheden. HOPPE. 2 of 3 flesschen Tlicobroma van 3 fr. Be proeft om overtuigd te zijn. BURGERSTANDEN VAN Op Zondag 18 Oogst 1912. EERSTEN TAP, HERBERGKERM/SSEN Xe Verhollen Feesten en Vermakelijkheden. Terstond te ]>acliten Xe Koop Excellente Position. A o taris FR A FYS, eene SCHOONE HOFSTEDE Dinsdag 20 Augustus 1912, TE THOUROl'T, zoowel over slaping als over het overvloedig hollandsch ontbijt dat erons opgediend werd. Aan vrienden en kennissen die naar Ant werpen gaan, raden wij dit vlaamsch gast hof ten zeerste aan; 't is op 20 stappen van de Middens atie. De Maandag fing voorbij met wandelen. De eene naar de aven waar de »Elisabeth-ville» uit Congo en het engelsch oorlogschip Gloucester toe kwamen; andere naar den dierentuin naar de kathedraal om er de versieringen te be wonderen gereed gemaakt tegen donderdag onze vorsten moesten er de hoogmis bijwonen gecelebreerd door Mgr Mercier. Om 4 1/2 ure, vonden wij elkander terug aan de statie en 't was met zekere inwendige spijt dat wij in den trein stapten om Pope- ringhewaarts terug te keeren. Besluit dezer Feesten. Het huldebetoon, dat de Vlamingen te Antwerpen aan den grooten schrijver heb ben gebracht, heeft nieuw vuur gestort in den boezem van zoovele Vlaamsche strijders, die riu met meer moed dan ooit zullen kampen voor de rechten hunner taal. Wij moeten inderdaad onze taal liefhebben zooals Conscience ze beminde, liefde en moed putten in de geschiedenis om ons volk te doen opklimmen omdat het beter de zotme zou zien. De vernederende toestand der Vlamingen mag niet langer duren. De ge leerden moeten hunne wetenschap aan iiet volk kunnen mededeelen, en zulks kan maar in eigen taal. Slechts een middel bestaat er, dat ons zal laten leven, zooals andere volkeren, en dat is: een Vlaamsche Hoogeschool. De Koning, vergezeld door de Koningin en hunne drie kinderen, kwamen woensuag morgen om 9 1/2 ure te Antwerpen toe. De breeae laan rechtover de statie verdween letterlijk onder het groen der praalpoorten en versieringen en de duizende wimpels en vlaggen. Volk was er bij stroomen toegeko men. Geheel den dag ging voorbij in officiee- le ontvangsten en overal op den doortocht werden onze vorsten luidruchtig en liefderijk toegejuicht. Het slecht weder van donderdag belette alle feesten. Ontvangsten werden gedaan, de koning bezocht de vier vreemde oorlog schepen die hem naar Antwerpen waren komen begroeten en 's namiddags dfed de stoet eene korte tocht om voor den koning voorbij te trekken, doch dit geschiedde zon der veel orde en in piassenden regen. Heden zondag gaat de stoet voor 't laatst uit. LEEST ONS MENGELWERK I>e BOEItEf\Km.IG een der schoonste werken van Hendrik Conscience. Vorige nummers zijn nog te krijgen ten onzen bureele. Abonnementprijs van nu tot einde 't jaar In Stad Herbergiers fr. 0,35. Bijzondere 0,70. Buiten Stad 0,90 Buitenland 1,90. In Turkije hebben schrikkelijke aard bevingen plaats gehad. Volgens de betrouw baarste opgaven beloopt het getal slachtof fers 1800 dooden en 3000 gekwetsten. 50.000 Inwoners zijn zonder dak. Een kerel van 16 jaar oud, werd deze week ter dood veroordeeld om zijne tante, een lamme vrouw die te Parijs woonde, vermoord te hebben vooraleer ze te bestelen. Bij een tempeest zijn in Spanje 14 booten vergaan en 119 personen verdronken Men spreekt ernstig van vredesonder handelingen tusschen Italië en Turkije, uit gaande van deze laatste. In Haiti sprong eene poeierfabriek dicht bij het paleis van den president, die gedood werd. Behalve hem, werden 400 personen gedood of gekwetst, De burgeroorlog duurt nog immer voort in Mexiko. In Spanje, het land der heete zomers, heeft men dit jaar nog geen enkelen waar lijk warmen dag gehad. Donderdag is te Parijs de beroemde fransche toondichter Massenet, schielijk overleden hij was 70 jaar oud. Aan de algemeene vergadering der duitsche katholieken, donderdag te Aken gehouden, namen 30.000 leden deel. -- De pest op Java houdt nog maar steeds aan er komen nog dagelijks nieuwe geval len voor. Eerste Opvoering in België van Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Thieltsch studentengild, wordt op 2e September te 2.30 uur, in de prachtige feestzaal van 't Gildhof te Thielt, een van Vondels meesterwerken opgevoerd. Namen als die van Mevrouw Wensma- Klaasen en van den Heer Anton Verheyen (bekend om zijn optreden in de Lucifersrol gedurende Royaards triomphale omreis) staan borg voor de degelijkheid der opvoe ring. De prijzen der plaatsen zijn zoo laag mo gelijk gesteld om aan alle kunstliefhebbers de gelegenheid te geven Vondels meester- werk te genieten; eene genummerde plaats kost 2.50, de tweede plaats 1.50 fr. Bestelt onmiddelijk de kaarten bij J. Lannoo-Maesdruliker-uit gever, Thielt TE YPER, op 24 en 25 Augusti 1912. Nog eene week scheidt ons van het Con gres, en alles geeft de zekerheid dat hel allerprachtigst gelukken zal De inschrij vingen op de sectievergaderingen zijn bui tengewoon talrijk, dit laat verhopen dat de bespreking van de aangeduide verslagen <1p beste vruchten zullen voortbrengen. De deelneming iu stad zal algemeen zijn, van nu af is men ten allen kante aan het berei den van de versieringen der huisgevels en straten Het werk wordt op praktische wij ze afgelegd door de 4 parochiale comiteiten druk bezig is met de algemeene schikkingen voor alle plechtigheden en voor de luister- li.ike sluitingsprocessie. Het plaatselijk Comiteit laat aan al de deelnemende parochièen den tekst geworden van hymnen die kunnen in den stoet gezon gen worden alsook van de lofzangen dte, vóór en na de laatste benedictie, op de Leet zullen uitgevoerd worden Het ware te wenschen dat op elke parochie die lofzan gen door de deelnemenden zouden aange leerd worden. Wij verhopen ook dat, tot het opluisteren van den zegetocht, men alle beschikbare flambeeuwen zal medebrengen. Wat de schikkingen van den stoet betreft, ie deelnemende maatschappijen mogen ge- 1 ust zijn dat zij in tijds alle noodige inlich tingen zullen ontvangen om het vormen van den stoel. Het Plaatselijk Comiteit. In Poperinghe wordt een algemeene oproep gedaan om het Eucharistisch Congres te gaart bijwonen. '1 Is te hopen dat alle ka tholieken hieraan zullen beantwoorden. Ons katholiek stadsmuziek zal ook deze Lesten gaan opluisteren. Volgend schrijven kwam ons toe Volgens wij vernemen begeeft de doodver- ceten jongelingskring onzer stut zich ook naar het Congres van Yper. De jongelingen die begeeren mede te gaan boeven slechts hunnen naam op te geven aan den E. H Bestuurder. Voor 0.30 fr zullen zij een kaartje krijgen, dank de toelage verleen door den H. Bestuurder en een ander weldoener. God zij dank er is hier toch nog iemand die de jonge jeugd te hulpe komt... Men zou waarlijk beginnen te denken dat de Jonge lingskring van hoogerhand verlaten wordt., er is nooit iemand die een woordeken zegt of een bezoek aflegt... Wat zal er later ge worden van die jongelingen die nu niet we ten waar dat de kring staat. Te Roeselare en Thielt gaat het er anders; daar wordt gewrocht en den uitslag heeft men kunnen bestatigen op 2" Juni. 't Ware te hopen dat men hier ook wat meer de belangen der kristene jeugd zou inzien, want 't zijn toch deze die later den strijd zullen moeten voeren voor Kerk en Vaderland. Dat men dit niet vergete Cliieorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. De huklebetooning aan onze heeren gekozenen Struye, Maes en Baron de Conlnck de Mercken, van Zondag 11" Oogst laatst mag waarlijk plechtig ge noemd worden. Zij Is onder alle opzichten we! gelukt en droeg de algemeene goedkeuring en tevredenheid weg. Duizende en nog duizende menschen vervulden het lieve dorp tot laat in den avond. Een gunstig weder bevoordeeligde het feest dat om 1 ure 30 aan vang nam. De stoet met zijne 78 nummers was grootsch en indrukwekkend de muziekkorpsen van Merckem, Cortemarck, Vladsloo, Eessen, Isenberghe, Thourout, Dixmude, Couckelaere, Beerst, Keyem, Handzaente en Oostende verwekten overal geestdrift door hunne opwekkende pas-redoublés. De Jonge Wachten door hunne gezangen, veelvuldige dansen en boertige sprongen deelden eene bijzondere geestig heid en welgevallen mede zelfs aan de onver- schiiligsten. De bloemenwagen, Fransje van den heer notaris Delahave en Marie-Jeanne van den heer Dehaene voerende en door twee witte geiten van den Merckem- schen Geitenbond getrokken, was bekoorlijk en schoon om te stelen. Bravo Notaris En nu de Veloclub. De pracht der versiering der velos beschrijven kan niemand. Onder het wijs beleid van den heer Balduck was eene zinnebeeldige voor stelling ontstaan. De nationale kleuren werden ver beeld door velos in schuiten gemaakteerst eene zwarte gevoerd door Michel Balduck, dan eene gele door Georges Pillaert bestuurd, daarop volgde eene roode waarop Charles Devrière het bevel had en ein delijk eene vierde geleid door Jozef Balduck en die de drie kleuren te samen bevatte. De masten der schuiten droegen opschriften die zinspeelden op de Katholieke Regeering, op den voorspoed des lands, op de vatbare verbeteringen des volks en op 't geluk onzer heeren gekozenen. De heer Balduck haalt eere van zijn werk. Bravo Koster De verschiliige groepen meisjes met de namen der gekozenen, met de verbeelding van 't vrij onderwijs en van 't 28-jarig katholiek bestier, wierpen eenen verleidenden toon van aangename frischheid en be valligheid onder de toejuichende menigte. Bravo Dok tor die deze prachtige groepen uitgedacht had. De verheerlijking van België door tien maagden voorgedragen genoot veel bijval. Bij 't verschijnen der heeren gekozenen was 't een oorverdoovend geluid van gelukwenschen, bravoge roep en handgeklapzij beklommen het verhoóg dat met verzorgden smaak opgetooid, op de markt opge timmerd was. Hier bij het doortrekken van den stoet, wierden zij door de muzleken met een geestig deuntje begroet. De veloclub ook kwam daar die heeren, die tev ens Eere-Voorzitters van den club zijn, met kunst rijke verzen door den heer J. Bouciqué opgesteld, vereeren. Na het aflezen der verzen ontstond er eene stroo ming onder het volk er wierd plaats geruimd voor drie mooi opgesmukte meisjes die het verhoog be klommen mej. Yvonne Leuridan bood den heer Maes, mej. Marie Bouciqué den heer Struye en mej. Elisabeth Vandemoortele den heer Baron de Coninck de Merckem eenen sierlijken bloemtuil aan. De verschiliige koncerten, en bijzonderlijk dit van de accordéonisten van Oostende hadden veel aanhoor ders en bewonderaars en aan bravo's ontbrak het niet. Het feestmaal vereenigde ruim 160 personen aan de lekkere spijzen en de keurige dranken werd herte- lijk bescheed gedaan. De heer notaris Baert, voorzit ter van 't kieskomiteit van Dixmude, richtte een heil dronk aan Z. H. den Paus, aan HH. MM. den Koning en de Koningin en aan HH. KK. HH. de Koninklijke telgen. Zijne gloeiende rede werd rechtstaande aan hoord en geestdriftig toegejuicht. Andere heildronken, de onderwerpen te lang om te melden, werden uitge sproken, in dichterlijke taal door onzen beminden burgemeester Baron de Coninck de Merckem, met vloeiende woorden door den heer Buysschaert, voor zitter van 't feestcomiteit. De E. H. Deken van Dixmude liet ook zijne wel sprekendheid hooren. Senator Struye toonde ons in eene wel doordachte rede dat hij onze rijke vlaamsche taal machtig is. Senator Vanderheyde boeide de alge meene aandacht met eene meesterlijke voordracht. De heer volksvertegenwoordiger Maes bedankte in gloedvolle taal alle aanwezigen, de voorvechters der katholieke partij, de baanbrekers der volksvrijheden, de steunpilaren der godsdienst. Hij bedankte de ont werpers van hel feest, de eere-voorzitters Baron Guy de Coninck de Merckem en E. H. De Jonckheere, de hoofdleden de heeren Balduck, Bouciqué en Coene, de onder-voorzitters L. Vandemoortele en A. Dela- haye, die zelfs hun eten laten staan om alies na te zien en 't welgelukken van het feest te verzekeren. Hij prees en loofde den schrijver C. Capelle die dag en nacht gereed is voor alle nuttige instellingen en altijd op de bres staat tot verdediging van het goede. Hij sprak den lof van den heer Buysschaert, de volks gezinde voorzitter der feest, die tijd en geld opoffert voor alie goede ontwerpen, die overal te vinden is waar het spant in zake van orde en opbeuring, 't Is de rechte man op de rechte plaats. Die prachtige redevoeringen werden veelvuldig onderbroken door blijde toejuichingen en hevig hand geklap. Maar nu komt den heer Theuninck het woord vragen voor eenen nedcrigen voorvechter. Als de generaals gesproken hebben, zegt hij, laat toe dat een kaporaal ook een woordje zegge en zoo kwam het dat de heer Develter van Eessen, in machtige taal over de groote belangen der katholieke partij handelde en uitschijnen deed, vrat de werkers gedaan hadden en nog moeten doen. Hij steunde vooral op het nut der inrichting van Jonge Wachten ja, 't is doodnoo- dig de jongelingenschaar onder bet vaandel des rechts, des geloofs te vereenigen, opdat de hoop onzer toe komst niet overrompeld weze door het socialisme, opdat zij moedige verdedigers worden onzer instellin gen en later overtuigde katholieke stemmers Wat nu Twee beeldschoone meisjes, de doch tertjes van den heer Vandemoortele komen in de zaal, geladen niet eenen wonderschoonen bloemtuilzij richten zich tot den heer Buysschaert en in naam der ingezetenen van Merckem bieden zij hem den ruiker aan, als innig dankbewijs voor zijne weergaiooze op offering ten voordeele der gemeente. Aangedaan door dit vleiende bewijs van dank, om helst hij de lieve juffer en daarna haar zusterke dat juist zijn petekind is. Om 8 1 '2 uren wordt een allerprachtigst vuurwerk opgestoken. De algemeene verlichting is wonderwel gelukt tot elks voldoening. En nu een woord van dank aan de maatschap pijen van allen aard die door hunne bijtredingen deel neming een bewijs van genegenheid gaven aan de heeren gekozenen van ons arrondissement. Een woord van dank aan de overgroote menigte volks dat ons feest bezocht. Een woord van dank aan allen die eenigszins mede- hielpen tot 't opluisteren van de betooging. Een woord van dank aan de inrichters die sedert verscheidene weken, dag en nacht ieverden tot het welgelukken van 't feest. Een woord van dank aan de geestelijke en wettelijke overheid dïe ons overal steunde en met alle middels bijstond. Een woord van dank aan God die de sluizen des hemels sloot om met schoon weder ook mede te werken aan önze plechtige huidebetooning. van den Eerw. Heer Pastor Vermeersch. Dinsdag had of liever moest hier de plech tige inhuldiging plaats hebben van den Eerw. Heer Vermeet sch, als pastor dor parochie. De parochianen, allen eens en welgezind waren sedert 14 dagen aan 'l bloemen en kransen maken om het feest veel pracht bij te zetten een feestlied werd de schoolkin deren aangeleerd en moest door 230 zangers uitgevoerd worden nieuwe prachtige groe pen waren door de milde tusschenkomst der parochianen aangekocht om den processie stoet te versieren en alles beloofde om ter best te zijn, maar., het weder? Van 's morgens vroeg ging het aan 't re genen Wel waren huizen bebloemd en met opschriften versierd, praalpoorten waren opgetimmerd, doch alies werd door den regen in flarden en lokken veranderd. Op eenen stoet vormen moest men niet denken. De fiere gepinte peerden en de schoone met bloemen getooide velos met muziek aan 't hoofd gingen den Eerw. Heer Pastor te gemoet en geleidden hem naar de kerk. Vol was er niet veelallen stonden beteu terd malkaar aan te zien De tegenslag was ook wel spijtig alles zoowel geschikt en alles zoo slecht afgeloopen. Toen de genoodigden in de feestzaal wa ren om het banket bij te wonen, hield de regen op. 's Namiddags kon de E. H. Pastor en zijn gevolg een rondeken doen om de versiering na te gaan en de opschriften te lezen, waar van wij terloops er eenige opnamen, .die wij uit overvloed van bijdragen moeten ver schuiven tot aanstaande week. Het vuurwerk kon 's avonds afgeschoten worden en was zeer prachtig. Nauwelijks echter was het gedaan of de regen erbegon en verplichtte iedereen zich naar huis te spoeden. Vol ijver besloten de inrichters van het feest, den st iet op Donderdag namiddag, O. L. V. Hemelvaart te doen uitgaan, maar opnieuw sloeg het weder tegen. De stoet werd tcch gevormd de hemel wagen werd gepint, met zingende kinderen bezet en naar de kerk gevoerd. In de kerk deed de stoet de processie en daar ook wer den de aangeleerde feestliederen met veel bijval uitgevoerd. De E. H. Pastor drukte over den ijver zijner parochianen zijne hoogste tevreden heid uit en bedankte hertelijk al de ieve-, rige inrichters. De Poperinghenaar biedt den Eerw. Heer Pastor van Stavele ook zijne beste heilwenschett aan. Eene schrikkelijke misdaad die hier eene wel te verstaane opschudding verwekt heeft, gebeurde hier zondag avond. René Vancoillie, 47 jaar, landbouwer, eD zijne vrouw, Marie Waignein, 42 jaar, ou ders van acht kinderen, waarvan het oudste 13 jaar en het jongste 10 maanden oud is. bewonen in de gemeente alhier, gnhucht Beythem, wijk het Vosken, eene allerschoon ste hofstede, gelegen op een honderd meters van den steenweg van Meenen naar Roese lare. Zondag namiddag, rond 8 ure, was Van collie in de gebuurte, in de herberg Het Vosken alwaar het herbergkermis was en was er gebleven tot rond 9 ure 30 's avonds. Alsdan was hij naar zijne woning gegaan en, thuis komende, bemerkte hij dat een venster was opgeschoven. Hij ging langs achter, waar hij gewoonlijk binnen kwam, en aan den gevel zijner woning zag hij in den donker iets ten gronde liggen en bemerkte dan dat het eene vrouw in nacht gewaad was. Haar willende oprechten her- Kende hij Gesarina Devogelaere, 25 jaar oud, die bij hem sedert een tiental jaren in woont als dienstmeid. Zij was gansch be bloed en gaf geen teeken van leven meer Verschrikt liep hij de geburen verwittigen. Hij kwam dan in zijne woning binnen. Een ijselijk schouwspel trof zijne blikken. In de keuken lag zijne vrouw, Marie Waignein, op naren rug uitgestrekt. Haar aangezicht was met messteken doorkerfd en de keel afgesneden. Die wonde was afgrijselijk om 'ien. Het parket van Kortrijk is Maandag na middag te Rumbeke afgestapt. De magistra ten begaven zich onmiddelijk naar het ge hucht Beythem in de hoeve Van Coillie. In den omtrek van het pachthof stond eene overtalrijke menigte nieuwsgierigen, die door de gendarmen op afstand gehouden werd. De substituut en de onderzoeksrechter deden de wettelijke bestatigingen. Bij hunne aankomst lagen de twee lijken nog op de zelfde plaats en in de houding waarin zij ondekt werden Het lijk der meid was met een laken overdekt. Het regende geheel den namiddag. Het lijk van het meisje was doorweekt door den regen. De magistraten deden de lijken naar het godshuis van Rum beke dragen, waar de wetsdokter M. Peel Dinsdag de lijkschouwing deed. Dins lag m'orgend is het parket nogmaals afgestapt. Hun 011 lerzoek hepft echter tot hiertoe niet het minst spoor der daders doen ontdekken. De magistraten hebben Maandag namid dag de kinderen der vermoorde vrouw Van Coillie ondervaagd. De arme kleinen Konden niets zeggen. Alleen het 13-jarig dochtertje zegt, dat het gerucht gehoord heeft in de keuken en in den koer. Het meisje heeft ook den hond hooren blaffen Zij dacht dat een peerd in den stal zich losgerukt had en dat itaar vader en de knechten moeite hadden om het dier te bedwingen. Het kind had zich verder om niets bekommerd en was te rug in slaap gevallen. Wat later werd zij gewekt door het geroep van haren vader. De lijkdienst der twee slachtoffers had Zaterdag morgend te Rumbeke plaats. Geen aanhoudingen Het onderzoek schijnt te bewijzen dat een kerel binnen de hofstede gegaan is maar dat een ander de wacht hield. Algemeen denkt men dat de moorde naars mannen der streek moeten zijn die gingen om te stelen, en, zich herkend ziende, gemoord hebben. Cliieorei Van Tieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. MI t?TQ 's meer aan bevelen tegen H i D 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, OPVOLCEK: MI. ^OTHS;»AME, Groote Markt. 18 POPERINGHE ♦twwnhiwmwmijiimiiiwimw 11 iifcuwiiiinotiwumwuniii mam». Reeds van in Januari herinnerden wij aaD de geachte lezers van De Poperinghenaar dat het in September 1912 den 25" verjaar dag is der plechtige wijding van het graf toeken van Z E. H Deken De Bo zaliger, op 't kerkhof van Poperinghe. In datzelfde nummer schetsten wij Je schoone forsten die ter dier gelegenheid plaats hadden en ingericht waren door de l'avidsfonds afdeeling. Wij wenschten deze te zien herleven en ook eene feest tot stand te zien komen om dien verjaardag waardig ie vieren. Van het eerste zijn alle pogingen vruchteloos gebleven, maar ziet men de heropbeuring niet van die schoone letter kundige vergadering, nogtans is er toch wel middel een feest in te ricliten om den lieven en eerbiedweerdigen volksdichter te huldi gen. Er zijn zoovele vlaamschgezinde harten die verlangen hulde te brengen aan den uit stekenden geleerde, schrijver en dichter. En nu dat, gansch Belgie - en met recht - zijn Conscience viert, waarom zou West- laanderen, waarom zou Poperinghe zijn De Bo niet vieren Met rasse schreden gaan 'wij er naartoe alles zou welhaast moeten op touw gezet worden, of maakt men misschien reeds in 't stil gereedschap «Zooveel te beter 1 Herin neren wij nog dat op 28 September 1887 bij 't sluiten der feesten een wensch uitgedrukt wierd Dat Hij leve en blijve leven, De Bo, in onze vlaamsche gedacbienis en dat Hij wordt nagedaan Zeker ja, vlaamsch moet men zijn van hart en zin Geen gebaar of theatervlamingen, maar vlaamsche werkers Eenvoudigheid en waarheid in de taal en hij bijzonderlijk die voor't volk wil spreken of schrijven moet vol geloof en christenzin zijn, tot voorbeeld nemen Hem die de oorsprong is van al wat schoon en waar is Van dat flauw, enkel gevoelige niet Hooger, christelijker, om te veredelen en te verheffen Zoo deed De Bo Hulde moet hem gebracht zijn De Bo moet gevierd worden Zelfs, ik vrage mij afde straat,, waar Deken De Bo gewoond, geleefd en gewerkt heeft, de straat waar hij gestorven is, zou zij niet mogen zijn naam dragen Alle ware Vlamingen zouden moeten het hunne bijbrengen om dit feest te doen geluk ken. Eenieder zoude moeten medewerken tot het bereiken van dit doel. 't Zou eet) feest zijn van erkentenis aan den wijzen leeraar, een feest van eerbied aan den ievervollen priester en eene welverdiende hulde aan den grooten vlaamschen taalgeleerde en dichter. In een woord eene ware vlaamsche feeste A Gedenk Den heil'gen wetjk Van al wat u onjriijgt. Weest trouw aan uw verleden, Blijf steeds uw vlaamschen oorsprong waard Wees vlaamsch van hart en vlaamsc!) van aard. Wees vlaarpscl} in uwe spraak en vlaaiqsch in uwe zeden Uw roenj en uw geluk vindt ge op diet; weg alleen. Met al de Ijeerlijkheid der dagep van voorljeên Stadsnieuws. Wij herinneren nog eens dat op naam- looze brieven niet wordt geantwoord en dat naamlouze bijdragen niet worden op genomen. De Iloppepluk zal in sommige hoeven donderdag aanstaande, doch meest overal maandag 26 dezer beginnen. De hop is wat verachterd door het ongunstig weder, doch, als er nu niets meer opkomt, zal men nog nooit zulke overvloedige opbrengst gehad hebben. Ouders, zorgt voor uwe kinders, geduren de den hoppepluk; zendtze niet te ver alleen, bijzonderlijk 's avonds. Duivenschutters opgelet! Sedert eenige dagen zijn de laffe duivenschutters rond onze stad wederom aan 't plegen van buiine onmenschelijke... liefhebberij Verscheidene klachten zijn bij de gendar merie neergelegd en van onzen kant zullen wij, duivenliefhebbers, geen moeite sparen om die kerels te ontdekken en loon naai werken te doen geworden. Hier een staaltje van de straf die zij daar voor kunnen ondergaan Korten tijd gele den had een pachter uit 't Henegouwsche het ongelukkig gedacht een geweerschot te los sen naar eenige duiven die op zijn land te kezen zaten. Het schot was doeltreffend, want drie duiven bleven ter plaatse. Dit kwam hem nogthans duur te staan want de rechtbank veroordeelde hem daarvoor tot 200 franken boete, 2 maanden kot voor waardelijk en 80 franken schadevergoeding aan den eigenaar der duiven. Dit was niet heel naar 't gedacht van den boer-schutter want hij ging in beroep. Daar wierd hij heel eenvoudig zijne vorige straf fen bekt achligd. Erge val. Op de markt is men aan 't afbreken van het huis bewoond door Ivo Derynck. Emery Halfmaerten, 20 jaar, die daar zaterdag aan 't werk was en bezig met eene balk los te maken, viel opeens op den rug en het hoofd op de straatsteenen van eene hoogse 3 m. 60. De jongen bleef be weeg loos liggen en had eene gapende wonde aan het hoofd. Men liep seffens om priester en geneesheer en de E. H. Deken kwam den gekwetste het H. Oliesel toedienen. Na ter plaatse de eerste zorgen ontvangen te heb ben droeg men hem naar het gasthuis. Donderdag is de jongen voor de eerste maal tot bezinning gekomen. Zonder tegen slag hoopt de geneesheer hem te redden. Gewond. Tijdens een krakeel zon dag avond tusschen eenige jongelingen in de Noordstraat, werd een hunner op de straat- borduur geworpen waardoor hij eene erge wonde boven het oog bekwam. Een begin van brand onstond dinsdag om 12 ure in de bakkerij van H Rabau, in de Vlamingstraat. Vuur was ontstaan aan de zoldering boven den oven. De brandklok gaf het alarmsignaal, maar toen de pompiers terplaais kwamen, was alles reeds gebluscht. Er is slechts geringe schade. Eenige dronkaards, rondloopers die reeds naar den hoppepluk gekomen zijn, werden in den loop der week opgesloten.' Drenkeling Maandag rond 12 1)2 ure reed Sylvain Reheyt, Veurne.straat, per velo langs den vischput, toen hij opeens in 't water plofte met de velo mede. Vastge haakt aan zijn rijwiel, kon hij niet los en zou voorzeker in de modder verzonken zijn zonder de moedige tusschei komst van Mau rice Cappoen, kleermaker in stad, die er met veel moeite in gelukte den drenkeling uit het water te trekken. Mocht dit menige al te roekelooze rijders tot wat meer voorzichtigheid aansporen. KuninglielMi. De liederavond die de Vlaamsche Vrienden van Poperinghe hier heden zondag komen geven, belooft veel bijval te genieten, te oordeelen naar het getal verkochte kaarten. Daar het lokaal der school tnaar klein is, zullen twee zittin gen gegeven worden de eerste om 3 ure, de tweede om 6 1,2 ure, dit ook om aan ie dereen de gelegenheid te geven te komen. Locre. De instelling van den E. H Devoghelaere als pastor der gemeente heeft hier plaats op woensdag dezer week. Het weiiijnt dat liefhebbers van goeden kotfie over van vreugde zijn sedert zij cliieo rei der Trappisten gebruiken van Vin i-art-Silly. Dépöt bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen Wilton. Verbeteringen. Dinsdag om 2 ure namiddag had alhier de inhuldiging plaats van den nieuwen orgel, in onze kerk geplaatst. Veel volk was er op toegekomen en waaronder zelfs verschiliige liefhebbers van omliggende gemeenten De orgel werd gehouden door M Louis Vanhoutte, orga nist in St Maartens te Yper. '1 Programma wrrd Ojirecht mooi afgewerkt en duurde een heel uur. Een tweede onderpastor is hier ook reeds benoemd, het is de Eerw. Heer Maes en op den toren is eene nieuwe klok en al het oude in regel gezet. Wel! Heel wel!... Nog enkel een vierden onderwijzer te kort!... Wanneer komt hij Auto aangehouden. Woensdag na middag kwam een auto afgereden op De Warande» Frankrijkwaarts. De tolbedien den, die lont moesten geroken hebben, had den bij Henri Ganne's een grooten wagen over de kalsiede geplaatst om alle doorgang af te snijden. Een klein plaatsje bleef over en de auto voerder dacht langs daar weg te kunnen en den wagen met den auto weg te duwen ongelukkiglijk reed hij den dijk in. De inzit tenden konnen vluchten. De auto was gela den met 3500 pond tabak. U cslilcicrcii. Voor de geiten- kweekers wordt hier heden Zondag om 3 ure, eene algemeene vergadering gehouden met voordracht door H. Dequeker van Bix- schote. Burgers en werklieden zoowel mannen als vrouwen worden dringend verzocht te genwoordig te zijn. Laffe dieven. Bij brave oude werk lieden aan. 't kapelhof werd Zaterdag laatst door onbekenden 60 fr. gestolen. Vergiftigd.Een meisje der gemeen te L V..., poogde donderdag morgon zich te zelfmoorden met in den biechtstoel der kerk een fleschje vergift uit te drinken. Men droeg het seffens naar de sakristij om te ver zorgen. Het meisje, dat krankzinnig is, was inwendig erg verbrand, niettemin zal men het kunnen redden. Brand. Op onze gemeente is al weer brand ontstaan op het gehucht Den Eik». Daar staan tegen elkaar twee werk manshuizen bewoond door Henri en Louis Dewulf. Vrijdag, rond 5 ure namiddag, was men vuur gewaar in een. der twee en wel dra deelden de vlammen zich voort. Eenige meubels van 't eene huisje konnen gered worden en verders brandde alles af. Een der inwoners was er zoodanig door aangedaan dat hij zich wilde verdrinken de toeschou wers moesten hem tot bedaren brengen. Een 50 tal konijnen zijn ook in de vlammen om gekomen. Chicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in '1 gebruik. lloogstaile. Onweder. Binst het onweder dat zondag' nogmaals over onze streek uitbrak zijn er twee beesten dood- gebliksemd in de weide van Camiel Decroo. In andere gemeenten zijn insgelijks onge lukken gebeurd, door het vuur des hemels veroorzaakt, onder andere te Noot dschote en -Eggewaarts-Capelle, waar de bliksem brand stichtte. Koeselare. Een man overreden. Zaterdag avond geleidde C. Vansteenlandt, werkman bij M. F. Dhaene. peerdenkoop- man, eene kar langs de Mandellaan. Op eens verschrikte het peerd en ging de hol. De ge leider die op de kar zat, werd door liet schokken ten gronde geworpen, met het ongelukkig gevolg dat een wiel hem het hoofd verpletterde. Het slachtoffer was op den slag dood. Veiirne. Auto ongeluk. De auto mobiel van den heer Van Belle, handelaar te Duinkerke, botste op de baan van Veur- ne tegen een boom en kantelde om. Me vrouw weduwe Van Belle werd gedood Van Belle, zoon, werd een been gebroken. Twee andere reizigers ontkwamen het zon der eenig letsel. Vooraleer op reis te gaan verdoken de eebtgenooten Ver... te Yper hun spaarpen ningen, al papieren weerden, in den oven der stoof. Maandag morgen aanstaken de kinders de stoof en alles brandde op. Volgens de laatste verslagen der op zichters-veeartsen, is de muil- en pootplaag thans in Belgie gansch verdwenen. Te Iseghem had zondag een groot feest plaats ter eere van Odiei Defraeye overwin naar der ronde van Frankrijk. Stoet, be staande uit al de sjtortkringen der streek, banket, enz. S»dert zijne overwinning in de ronde van Frankrijk kreeg Defraeye zeven liuwe- 1 ijksaanvragen met geld erbij! Hol weer. Terwij] in West-Europa de koude zich reeds doet gevoelen, is het te St-Petersburg, de hoofdstad van Rusland, stikkend heet. In het kanton Prades in Frankrijk, is er zooveel sneeuw gevallen dat bij menschen- geheugen men nooit zoo iets gezien heeft op dezen tijd van 't jaar. In die steek, waar het gewoonlijk zoo heet als in Afrika, is het nu zeer koud. BRUSSEL, 14 Augusti. Markt vast. Aalst be schikbare waar 180 fr., nieuw gewas 87 1/2-90 fr.; Poperinghe (stad) beschikbare waar 160- 165 fr., nieuw gewas 85-87 1/2 fr. POPERINGHE, 16 Augusti. Markt vast. In cul tuur biedt men voor stadshop 85 tot 90 fr., voor parochiehop 80 tot 85 fr. De berichten uit Duitschland melden dat de hop min of meer lijdt van het koud weder en van den regen, en de pluktijd wei zal verachterd zijn. In Engeland klaagt men ook, alhoewel men middelmatige opbrengst verwacht. SPORT. De Ronde van België. 4° RitNamen-La Louvière. -1. Lauwers, 2. Cas- siers, 3. Gauthy, 4. Sellier, 5. Vandamme. 5" Rit: La Louvière-Oostende. 1. Masson, 2. Haidon, 3. Pregardien, 4. D'Hondt, 6. Lauwers. 6° RitOostende-Aalst. 34 Rijders vertrekken in den regen die geheel de koers aanhoudt. Uitslag 1. Méchant, 2. Masson, 3. Sellier, 4. Pregardien, 5. Lauwers. Algemeene rangschikking 1. Lauwers, 19 punten 2. Pregardien, 41 p.; 3. Masson, 44 p.; 4. Haidon. Te Oostende in een bokswedstrijd werd Zaterdag de bokser Roca doodgeslagen. Te Brussel moest de 24-urenkoers tengevolge het slechte weder opgeschorst worden. Een goed en gelukkig Huwelijk kun<en de jo- go meisj s blij de gemoet, zien als zij kloek en wel te pas zijn, blozen en een gezond uitzicht toonen. Dit verschaft ons zeker het gebruik yan Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LI80TTE. POPERINGHE, van 11 tot 18 Augustus. Geboorten.185. Suzanne Devinck, d. v. Prosper en Blanche Decan. 186. Gilbert De Leger, z. v. Maximllien en Margarita Pilays. 187. Augusta Cos- sey, d. v. Achille en Juliana Decaesteker.188. Maria Lebbe, d. v. Charles en Maria Laconte. 189. Louis Deneire, z. v.| Aimé en Helena Vanuxem. 190. Joseph Caenen, z. v. Henri en Ida Lclieur, 191. Maria Bruneel, d. v. Emile en Evelina Marrey. 192. Godfried Notredame, z. v. Jozef en Maria Van Eeckhoutte. Overlijdens. 125. Coulier Elisabeth, 38 jaar, ongehuwd, zonder beroep, overleden te Cuerne. 126. Couwet Bertha, 5 maanden, Westoutrestraat. 127. Lazoore Leonie, 64 jaar, zonder beroep, we duwe van Decoker Aloïse, Duinkerkestraat. Huwelijksbelofte. Hector Croo, postbediende te Poperinghe met Julma Devioo, zonder beroep te Oostvleteren. Huwelijken.43. Remi Logie, 27 jaar, handwerker met Magdalena Gadeyne, 20 jaar, landwerkster, bei de te Poperinghe.44. Alfons Goudenhooft, 21 jaar, aardewerker met Felicie Derycke, 20 jaar, kantwerk ster, beide te Poperinghe.45. Victor Deroo, 21 jaar, landbouwer met Maria Gesquiere, 23 Jaar, zonder beroep, beide te Poperinghe. 1 In Sle Cecilia, bij Modest Geldhof, Veurnestraat. In Mint Six Holen, bij de Wed. Dewancker, St Sixstraat. Schoon Schaap (geg. d. Jnlien Messiaext), it Au Jetui BSari, bij Nestor Verschaeve, Casselstraat. Schoon Konijn 4 Iu O. II. Stoompje, bij Emile Demey, Ons tleeren's Bosch. De Programmen of kaarten van Fees ten ten Bureele van De Poperinghenaar» gedrukt, worden gratis hier ingelascht. GAAIBOLLINGEN. Poperinghe. Op Zondag 18 Oogst, in de Lelie, bij Hector Benoot. 50 fr. Prijzen; inleg 65 cent. voor 2 bollen. Crombeke. Op Zondag 8 September, in de Hooge Zaag, bij Désiré Wylleman. 50 fr. Prijzen inleg 65 cent. voor 2 bollen. GROOTE BAANBOLLING. Rousbrugge. Op Zondag 1 September. 150 Fr. Prijzen verdeeld als volgt50 fr.- 30 - 20 - 15 - 10 - 6 - 5 - 4 en 10 fr. te verlo ten onder de niet winnende pelotons. Men vraagt Bakkersknecht, seffens gevraagd, bij Ca- mille Vancayseele-BossaertViamer- tinghe. Meisje om het Strijken te leeren wordt gevraagd in stad. Int. ten onzen bureele. Te pachten herberg »In de Poet-denmarkt» op de Peerdenmarkt te Poperinghe. In lichtingen bij Justin Callens-Beck, Priester straat, Poperinghe. Te Abeele, herberg De Zon», dienende tot scheerwinkel, en 3 vierendeel land. Voor verdere inlichtingen zich te bevra- bij den brouwer Petyt, te Abeele. De welgekende Herberg »De Kruisstraat», te Proven, met hof en zaailand. Voor voorwaarden zich te begeven ter brouwerij Feys-Callewaert, te Rousbrugge. Herberg-bakkerij, Au lion de Flandre, met zaailand, gelegen te Be veren-Oost - cappelhoek, bij 't belgisch tolkantoor. Zich te wenden bij J. Lelieur. Camerlynck, brouwer. Herberg Het Firmament met schoone overdekte gaaiboltra peerdenstal en uit weg gelegen langs de Elverdingsche kal- sijde. Zich te wenden bij M" We Auguste Rom- metis brouwerij, Groote markt, Poperinghe. Groote en kleine Kar, dienstig om melk naar de uitwegen der hofsteden te voe ren 1 Velo trois fusils met nieuwe ban den en chambres-a-airs, Bascule kunnende 200 kilos wegen. InI. ten onzen bureele. Goede kloeke Machienom tabakte kerven, met 10 stalen messen, bij Benoit Garcy, Bellestraat, bij den Havermuis, Poperinghe. Door sterfgeval, te koop bij de Wed. Aloise Vancayseele-Sohier, landbouwster, Re- ninglielst, stoommachien, (locomobiel), 7 peerden kracht in goeden staat. Ook nog; x olledig maal dersg er ief met 1 koppel stee- nen, een cylinder of graanbreker en een dorscher, dit alles zoo goed als nieuw. Al aan voordeelige voorwaarden. Breack-omnibus en Karre-voiture in goeden staat te koop bij All'. Vallauys, Au petit Paris, Poperinghe. Schoonen Ilerbrrgtoog met nieuwe bier- pomp. Voor inlichtingen zich te wenden ten onzen bureele. :'.X J.!:»:,, - A VIMHti: avec grande facilité de Payement Ien pleine activité. Superbe installation, fktvec nombreux Cafés, obligés en location; située dans une importante ville ittdus jtrielle flainande. - On mettrait au courant ou s'associerait. F.cr ire ;'i i M. Jean De Vestele, Notaire a Bruges STUDIE VAN DEN te BRUGGE, Spanjaardstraat, n. 14. Openbare Verknoping van mót Allerbeste WEIDEN, groot 21 Ha. 53 a. 35 ca., (e It I-Al/ltKA-<»p-ileti~Yxer, langs de steenweg naar Loo, verpacht lot S0 September 1913 mits 27Oh frs boven de lasten, aan Carniel Butaye-De Pyper. XOESLAG om 3 ure zeer stipt namiddag, in DEN KARP EL, op de Markt. Verdeeld in 12 koopen. Slechts ingesteld te zamen 52.Q9Q frs.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2