HET NOTARIÈEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD IEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EH OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. BOOMVENDITIE IEITEIIEISIIIZEI 12 Werkmanshuizen, Uit ter hand te koopen 5000 Hoppepersen 1045 Plantsoenen PiÉfto 8» Eita Boomec BQSGKTAILLIEN BUITEfUiANDSCtf JflEUfflS. NIEUWS UIT BEIiGIE. Grooten keus van Fantaisie-Postkaarten voor Nieuwjaar ter drukkerij dezer. Taillie- en Plantsoenbosch Eene belangrijke statistiek. ZONDAG 5 Januari igo8. Vierde Jaar. N 6. den Notaris PEED, No taris CA SSJEES ANNONCEN Den drukregel 40 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste Taps, Bollingen en lierïiergkermlssen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 s binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Dinsdag 7 Januari 1908, om 3 ure namiddag, Definitieve Toewij zing Gemeente Rousbrugge-Haringhe. Aanslag met de geldtelling. KANTOOR VAN DEN Deurwaarder BOUTEN, ZEER SCHOONE EViaandag 6 Januari 1908, (Driekoningsdag) om 12 uren stipt 's middagfe, te LEYSELE, 152 koopen harde Olmen, Esschen, Wilgen, Eiken, Populieren, Hollanders en Klemmers, TE POPERINGHE. Vrijdag 17 Januari 1908, INSTEL en Vrijdag 31 Januari 1908, OVERSLAG VAN TWEE SCHOONE Winkelhuis, Herberg en fc&OOO Doornhutten aan ge- nadigen prijs bij August Cordenier, landbouwer, te Watou-Abeele. Notaris BOUCQUEY TE POPERINGHE Maandag 6 Januari 1908, Driekoningdag,) Openbare Ver/looping en SPARREBONDELS. WESTVLETEREN. Vergadering ter herberg «HET JAGERSHOF. II. Vrijdag 17 Januari 1908, Openbare Verkooping EN 12 h. 14 a. TAILLIE, TE CROMBEKE. Tijd van betaling mits borg. Notaris VANCAYZEELE, TE RENINGHELST, Maandag 20 Januari 1908, A. Om 12 ure 's middags, te WEQTOUTKE, van langstammige en zware 88. Aanstonds daarna, van Abeelen en Eiken Boomen Tijd van betaling mits goede borg. Notaris BA CQ ÜAER T, TE POPERINGHE. Windmolens J. Beheyt=Adriaen, Poper. Openbare Verhooping ten verzoeke der Burgerlijke Godshuizen van Poperinghe. Op Vrijdag S0 Januari 1908, om 2 ure nanoen te Poperinghe, in het Re- geeringshötei Plantsoenen en Boomen Watou en Poperinghe. Nieuwjaarwensch. V. L. in 1905 in 1906 in 1904 in 1905 en in 1906 Algemeen Overzicht. Postzegel en glimlach. premiën. worden ingelijfd mm Het rechtannoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. wgm STUDIE VAN TE ROUSBRUGGE. ter herberg Het Blauwhuis ter dorp plaats van Haringhe, VAN 1 Eene schoone partie BSoim Sarnli langs den steenweg van Rousbrugge naar Haringhe, bekend bij kadaster sectie B, nummer 469c groot 43 aren 60 cent. Ingesteld 2900 frs. 'i I Eene partie Zaailand, groot 83 aren 60 cent., bekend hij kadaster sectie A, nummer 902a. Maar ingesteld 3ooo frs. 3/ Eene partie Zaailand, groot 81 aren 40 cent., bekend bij kadaster sectie A, nummer 901a. Maar ingesteld 285o frs. 4/Eene Schuur met Wagenkot om afgebroken te worden. Maar ingesteld 200 frs. TE VEURNE. wijken »De Sleutels»Abeeleen Kruis je ter hofsteden Arthur Van Lerberghe, de kinders Jooren, Camille Vandenberghe en Achille Butaye, van van rond en hoven de 2 meters omtrek. De vergadering in de Lelie bij Henri Jansseune. STUDIE VAN DEN telkens om 1 ure namiddag, te Poperinghe, op de Groote Markt, ter herberg A la Fabrique, gehouden door Charles Vande- voorde, gelegen in de Priesterstraat, nr 32 en langs de Elverdinghe-steenweg dicht aan de statie van den ijzerenweg, langs eene nieuwe straat, verbindende de Elver- dinghe- en Ypersteenwegen. 1)12 Instclpreiuië. Alle inlichtingen te bekomen ten kan tore van boveng'enoemden Notaris. STUDIE VAN DEN om 1 ure namiddagten verzoeke van M' de Baron Goffinet, VAN verdeeld in koopen gelegen in de St. Six te bosschen te om 2 ure namiddag, ter herberg 't Jagershof ten verzoeke van M. de Baron Goffinet, VAN Voor de aanwijzingen der beide koopen zich te begeven bij den boschwachter Louis VanLierde. STUDIE VAN DEN Openbare Verkooping ten verzoeke der Kerkfabriek van 't A rm- bestuur van Westoutre 1° Op de partie bosch de Kattetong, langst de Schomminkelstraat, alwaar de venditie zal beginnen. 2° Op de partie bosch 't Pluimelstbij d'hofstede Rouseu, en 3° Op de partie bosch 't Piessteentje bij den Sulferberg, hebbende tot 2 meters 75 cent. omtrek. Vergadering aan den voet van koop 1, in 't bosch de Kattetong. ter herberg 't Wethuis, te Westoutre, 1 heel. 98 aren 05 cent. en 2 koopen Staande te WESTOUTRE, op een bosch bij d'hofstede van Mr Alois Dauchy, Pope- ringhekassie. De liefhebbers zijn verzocht beide laatste koopen boomen op voorhand na te zien. HuishoudstersOpent de oogen indien gij goeden koffie wilt maken, eischt de chocorei der Trappisten Vincart-Silly Weigert namaaksels. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen STUDIE VAN DEN VAN gelegen ter gemeenten Voor nadere inlichtingen zie de plakbrieven. 'tls Nieuwjaar. Beste Popringhnaren Het oud jaar is zijn garen kwijt En 't nieuw, het jongste van de jaren, Begint zijn loopbaan door den tijd. Elk stipje volgt een stipje nader En zoo, met eentje lieenegader. Geraakt de bol van een gerold. En eens met ons is 't uitgehold 'Wie is het die u schenkt de jaren f Wie is het die ze u meet en geeft En rollen doet gelijk de baren Der zee die zwalpend de aarde omzwe.eft 't Is God die ginds van uit den hoogen In zijn oneindig alvermogen U, Schepsel van zijn milde hand, Bestemt tot 't Hemelsch Vaderland Dit jaar weze u van. God gezegend. Het brenge u wat zijn goedheid weet, Wanneer zij u al mild befegent Gelijk zij steeds voor braven deed! 't Weze alles u, 't zij vreugde of smerte 't Zij wel of wee, voor ziele en herte Een gratie zoet, een Godsgeschenk, Dat u met 's Hemels liefde drenk' Zoo moog dit jaar u zalig wezen Een van die jaren, rectit-gezeid, Die door God zelve u uitgelezen Verkozen zijn voor de eeuwigheid Kloek aan danDoor de zee van 't leven Vaar blij naar God, 't zij u gegeven Opdat gij eens landt in 't oord van vreè Ter eeuwig zalig havensteê. In den loop van het verleden jaar, schre ven wij onder dezen titel een artikel waarin wij het wederzijdsch verbruik van het soda nitraat en het ammoniaksulfaat vergeleken in 1903-1904, volgens den Journal des Sociétés Agricoles du Brabarit-Hainaut en wij bestatigden dat het verbruik van het sodanitraat in een jaar met 34,684 kwinta len, 't zij 3,468,400 kgr. verminderd terwijl dit van het ammoniaksulfaat met 19,307 kwintalen, 'tzij 1,930,700 kgr. gestegen was. Wij voegden er bij dat de chronieker van voornoemd blad deze cijfers van eenen com- mentaris deed opvolgen waarin hij de ver mindering van het sodanitraat verbruik in 1904 toeschreef aan de duurte van dit voortbrengsel, aan de vermindering aan de uitgestrektheid der suikerbeetenteelt gewijd en aan het steeds grooter aanzien welk het ammoniaksulfaat bij de lanbouwers geniet. En hij voegde er bij dit laatste produkt kan veel diensten bewijzen aan dezen welken behoorlijk zijne aanwending beredeneeren. De landbouwers hebben er belang bij het ammoniaksulfaat niet te verwaarloo- zen dus doende, bereiken zij het lofwaar- dig doel den prijs der stikstofmesten te regelen Sedert, bestatigen wij in De landbode van 23 November laatst leden, dat het ver bruik van het sodanitraat voort vermindert, terwijl dit van het ammoniaksulfaat van jaar tot jaar vermeerdert. Inderdaad, de ver bruikte hoeveelheden dezer twee meststoffen waren, voor het Sodanitraal /Jnjmoniaksulfaat 83,043,100 kgr. 11,638,300 kgr. 80,289,900 kgr. 15,419,100 kgr. 't zij eene vermindering, ten nadeele van het sodanitraat, van 2,753,200 kgr. en eene ver meerdering ten voordeele van het ammoni- i aksulfaat, van 3,779,800 kgr. Van 1903 tot 1906, is het verbruik van het ammoniaksulfaat meer dan verdubbeld van 6,686,600 kgr. dat het in 1903 was, bereikte het 15,419,100 kgr. in 1906, 'tzij eene ver meerdering van 8,732,500 kgr. in slechts 3 jaren. Altijd volgens voornoemde blad, verbruikte de Belgische landbouw, per 100 verbouwde hectaren 492 kgr. 661 kgr. 873 kgr. anjmoniaksulfaat. Deze cijfers kunnen niet anders dan alle echte laudbouwvrienden verheugen wi herhaalden en herhalen nog, dat de eerste zorg der landbouwers moet zijn profijtig te •bemesten, en dat het bijgevolg in zijn belang is, in vervanging van sodanitraat, aminoni- 'aksulfaat te gebruiken, zooals dit thans al de vooruitstrevende landbouwers doen. JaN. DE SIOB» 1993'. Omstreeks half-februari begonnen de spe culanten reeds zaken te doen in hop 1907 doch zulke handel hangt altijd af van 't be raamde overschot der voorgaande hopoog sten, en van 't vooruitzicht op den wasdom der planten. Dan kwoteerde men Aalst 57,50 - 60 fr., en Poperinghe 55 frank. Deze prijzen bleven min of meer standhoudend tot net einde der meimaand, toen in Engeland en in België de hopluizen te voorschijn kwa men. Insektenplaag en koud weder verwekten vrees van gedeeltelijk misval van 't gewas zoo steeg de prijs voor Aalst tot 67',50 en oor Poperinghe tot 60 fr.. op 29 mei. Doch die prijs verkoöping duurde maar enkele da gen de hop sloeg weêrom 10 fr. af, om met 26 juni op nieuw op te gaan, altijd omdat bet weder ongunstig was. Den 17' juli stond Aalst aan 62,50 - 65 fr., Poperinghe echter 55 fr. Intusschen hadden de planten zich regel matig ontwikkeld de boeren hadden over al onverpoosd den zwarten roeldauw bestre den eenige regenbuien hadden de hommel hoven besprengeld.Van alle kanten kwamen er tijdingen dat. de hop merkelijk meer ging opbrengen dan men eerst verwacht had. Welk was het natuurlijk gevolg daarvan Van den 7 augustus af, reeds afslag Aalst daalt op 47,50 fr. en Poperinghe op 42.50 fr. Dewijl er uit Amerika en Duitschland tij ding kwam dat de hopoogst aldaar bijzonder goed gelukt was, zonken de marktprijzen langzamerhand, om gedurende de maand October op gemiddel 43 fr. voor Aalst, en 42 voor Poperinghe te staan. Sedert Allerheiligen is die toestand niet verbeterd de uitvoer naar Engeland trekt niet. Amerika heeft de Londensche markt overrompeld met goede producten, die aan lage prijzen afgezet worden. De Belgische brouwers in 't algemeen koopen maar naar gelang van hun noodwendigheden, zonder genoegzaam tusschen de soorten van hop on derscheid te stellen. Zoo kwoteert men nu de Aalstersche hop, door den band, 38 tot 40 fr., en de Poperingsche 27 tot 30 frank. Wie kent de eerste verzamelaar of kollek- tionnair van postzegels Wij niet Maar zeker is het dat de man, op over- grooten bijval kan roemen, en als wij eens te weten komen wie hij geweest is, dan krijgt hij voorzeker het prachtigste stand beeld der wereld. De menschen zijn zonderling? Voor een stukje papier van eenen duim groot, dat tot niets meer goed is en volstrekt niet kunstig bewerkt is, geeft men vijftig, honderd, duizend, ja vele duizenden franks Hoe machtig toch de mode is En 't schoonste van al, om veel waarde te krijgen moeten die stukjes papier waardeloos zijn 'tis maar als ze gestempeld zijn geweest dat ze in den postzegel-handel kunnen komen. 't Gebeurt ook dat het juist die postzegels zijn, die wegens eene fout of eene onvol maaktheid aigekeu rd werden en ingetrokken die het meest gezocht worden. Ze zijn immers de zeldzaamste Maar vindt gij daar niets in dat strijdig is tegen het gezond verstand De onvolmaaktheid eri de misvorming zouden toch nooit mogen hopen op hooge onderscheiding. Tien, twintig, dertig duizend franks voor een ontkleurd papiertje van eenen duim groot Voorzeker, de vreugde welke de lief heb bers gevoelen bij het beschouwen van die papieren vierkantjes moet groot zijn. Maap hoevele schoone dingen zouden zij niet kunnen beschouwen voor dien prijs De gure winter is daar. Hoevelen zouden zij er niet kunnen geluk kig maken, met nu en dan eens de waarde van eenen ouden ouden postzegel te bezigen om een arm huisgezin uitden nood te helpen! We weten het wel, er zijn liefhebbers van postzegels die daaraan niet te kort blijven, en men kan er roemrijke aanwijzen die ook onvermoeibare weldoeners der menschheid zijn. Maar we denken toch, ondanks alles, aan al het nuttelooze geld dat aan beuzelarijen besteed wordt, in een tijdperk dat zoovele ongelukkigen lijden en we zouden wenschen dat na de verzamelaars van oude uurwerken, snuifdoozen, waaiers, plakbrieven, postze gels, oude schoenen en oude kroeten van schilderijen, er ook vele lieden mochten ge vonden woren die er op uit zijn de glimlach jes te verzamelen van arme lieden, alsook hunne woorden van dank en hunne vreug dedronken oogslagen. Verzamelaar van vreugdelach welken schooneu tijtel en welke zoete bezigheid. Het is waar, men kan geen glimlach in eene vitrien plaatsen, noch in een album steken, maar dat doet toch meer deugd aan het hart dan al de postzegels der negerland jes te zamen. Men vergete het niet nu dat het winter is. Fransche Minister schielijk overleden. M. Guyot-Dessaigne, de fransche minister van rechtswezen, is dins dag morgend schielijk overleden. De Senaat had juist gestemd, dat zijne li- kwidatie der kloostergoederen door eene speciale kommissie zou nagezien worden, toen hij, dezaal verlatend, neerzakteen stierf. Hij was geboren den 26 December 1833. Sedert 25 October 1906 was hij minister van rechtswezen Sn Marokko.Het officieel blad van Frankrijk kondigt een presidentieel besluit af, waarbij generaal Drude, bevelhebber van Casa-Blanca, die om gezondheidsreden zijnen post ip Marokko verlaten moet, en naar Frankrijk terugkeert, bevorderd wordt tot den rang van kominandeur der orde van het eerlegioen. De Fransche minister van oorlog benoem de generaal d'Aumade, bevelhebber der 69e brigade voetvolk te La Rochelle, tot opperbevelhebber der troepen te Casa-Blanca. Generaal d'Aumade zal dezer dagen naar Marokko vertrekken. Renfort-troepen zijn naar Casa-Blanca gezonden met het oog op den aanval welken de Franschen ontworpen hebben tegen de Kasbah van Mediounah. Bevel is gezonden geworden aan generaal d'Aumade dé Kasbah van Mediounah te bezetten. Nog voor de aankomst van den nieuwen bevelhebber der fransche troepen te Casa Blanca, generaal d'Aumade, zijn de vijande lijkheden reeds herbegonnen. Woensdag morgend ten 11 1)2 ure hebben de fransche troepen het dorp der Mediounahs ingenomen; een spahi werd gedood en drie scherpschut ters gekwetst. De verliezen der marokkanen zijn nog niet gekend. Mexiko. Drama in een renperk. Uit Mexiko wordt gemeld dat aldaar, in een renperk voor stierengevechten, een vreese lijk drama heeft plaats gehad. De Spaansche matador Minuto nam deel aan eene corrida met zijnen broeder Motévéas banderillo van zijne cuadrilla. Deze plantte een paar bafiderillos in den eersten stier, doch werd door hem getroffen, op grooten afstand weggeslingerd en moest stervend buiten de arena gebracht worden. Minuto» had dit vreeselijk tooneel bijge woond, zonder het lichaam van zijnen broe der te kunnen vergezellen, want het was hij die den stier moest dood-en. Eene dolzinnige razernij maakte zich van hem meester. Hij liep op den stier toe en stak hem dood. Hij ijlde alsdan naar zijnen broeder toe, die, bij zijne aankomst, juist den laatsten adem uitblies. Het publiek was zeer ontroerd door dit drama. verkeerde in de Schaalstraat, en er aan 't bollen was met een kasseisteen en andere zotte toeren uitgemeten had, werd door de politie aangehouden en in den amigo opge sloten. - In 7 water. -•— Drie jongelingen van stad, Cyrille en Julien Theeten en Emile Clè- re waren zondag namiddag op den vervro ren put van M. P. Debandt, gelegen tusschen de Grombeke- en Watoustraat, toen het ijs op eens begaf en-alle drie in 't water vielen. Zij konden malkaar helpen en gelukten er aizoo in uit den put te geraken. Zondag nacht STADSNIEUWS. Schoone winst.Te beginnen met 1908 geeft de Brandverzekering van Poperinghe aan tyare verzekerden van het eerste jaar tien* ten honderd afsla;; op de Bericht aan de marktkramers, landbouwersenz. Voortaan zal op het politiebureel van stad en door de collecteurs die op de marktdagen dienst doen, alle vreemd kopergeld geweigerd worden. Dronkenschap.Zekere Gaston S..., die Zondag avond in staat van dronkenschap Herbergiers opgelet na 12 ure, heeft de politie de baas eener herberg gelegen langs de Proven-kalsiede en verscheidene personen die er nog aan wezig waren, in overtreding genomen. Toen de politie in de herberg binnendrong was een jongeling bezig met de planeet slaan om de toekomst te voorspellen aan een zijner makkers. Hij had zeker niet kunnen voorspellen dat de politie zoo nabij was Onderzoek overeen diefstal. In een onzer laatste nummers verzochten wij den persoon die in 't begin van oogst 11. twee kruisbeelden verloren had langs de Vlamer- tinghe kalsiede of deze ontstolen geweest was. er kennis van te geven aan de politie onzer stad. M. Deprettere porcelein-hande- laar te Rousselaere die hier wekelijks met eene kar naar de markt komt, had dit ver nomen en verklaarde aan den heer politie- kommissaris dat hij op gezegd tijdstip twee kruisbeelden gestolen werd uit eene mand die onder zijn rijtuig hing. Dit gebeurde op den weg van Poperinghe naar Yper. Men had de twee kruisbeelden in 't water der vestigen gevonden te Yper, maar een aan gehouden kerel die zegde ze gevonden te heb ben had verklaard ze aan een leurder van Yper verkocht te hebben.Uit vrees, had deze ze waarschijnlijk in het water geworpen. M. Deprettere heeft ze erkend als deze die men hem gestolen heeft. De dader is gekend en een onderzoek is ingericht om te weten wie ze in 't water geworpen heeft. VrouwenkrakeelMaandag had in de Pottestraat een hevige twist plaats tus schen twee meisjes, zekere E. D. en G. C. I). werd met het baar rondgesleurd en kwam er nog al deerlijk toegetakkeld van af. Arm gebroken. Jufvr. Cambron, landbouwster te Watou had donderdag hare peerden in leening gegeven en daar zij bij M. Jules Vancayseele, beenhouwer te Pope ringhe, een zoger moest leveren, had zij met den muil van den landbouwer Derycke, haren neet' naar de stad gezonden om de levering te doen. Gekomen in de St Michiel- straat, bij het slachtstal van den beenhou wer, begon de muil wat rond te springen. Cambron nam het kordeel vast, maar door het geweld brak het en de muil liep voort. De wed. Matton die juist voorbijkwam, wilde in een huisje binnenvluchten doch zij werd omvergeworpen. De kar stuikte dan in de ruiten van een suikerwinkeltje ge houden door de wed. Decoster-Vankemmel, zoodanig dat de ruiten gebroken werden. Men gelukte er dan in den muil stil te hou den. Vrouw Matton werd in een naburig huis binnengedregen. Een bijgeroepen ge neesheer bestatigde dat zij een arm gebroken was en deed haar naar liet gasthuis over brengen. Gevonden. Er is gevonden geweest vrijdag morgend rond 10 ure in de Gasthuis straat, eene lederen vrouweslaffer voor den linkervoet. Die hem verloren heeft mag hem komen terughalen ten bureele van De Pope- ringhenaar. Crombeke. Door 7 ijs gevallen. Zondag morgend waren eenige jonge gasten aan 't slieëren op den wal der 'hofstede be woond door de weduwe Carton, toen eens klaps liet ijs kraakte onder de voeten van Julien Deroo en deze tot aan den hals in het water viel. Gelukkig voor hem hadden zijne makkers hei gebeurde gezien zij konnen Deroo uit het water trekken zoo'dat hij er met een koud bad van afkwam. Gevecht Sedert eenigen tijd was Henri Maes, peerdengeleider op de hofstede van Camille Kestelyn, gewaar dat er van tijd tot tijd iets verdween uit het paardenstal en hij had er een dezer dagen Achille Gbeeraert knecht ter zelfder hofstede, zien uitkomen. Maes miek zijn beklag aan den pachter en verzocht deze aan iedereen te verbieden nog in het peerdenstal binnen te gaan. Gheeraert aanzag dit als eene beleediging en de twee dienstknechten gerochten donderdag mor gend daarover in twist. Van woorden kwam het tot daden en weldra gerochten de man nen handgemeen. Gheeraert werd met een bezemsteel een gat in liet hoofd geslagen en was ook een stuk vel kwijt aan de hand. Hij- liep seffens naar Rousbrugge om de gendar men te verwittigen terwijl Maes van zijne kant deze reeds verwittigd had per telefoon.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1