Kroniek van Banneux MISSIENIEUWS Economische Vraagstukken Wijding van een Grot in het Sanatorium St-Hesbald (DeLovie) Poperinge DERTIENDE CONGRES voor Verpleegkunde en Sociale Geneeskunde te leper. Hevige Brand te Haringe (Roesbrugge) KATHOLIEKE UNIVERSITEIT SCHRIKKELIJK ONGELUK Kroniek van Beauraing Wat zal de Sociaal-Economische Orfa van morgen zijn MEVR. VANDENDRIESSCHE ENGELAND TEGEN JAPAN VOOR HET BEHOED DER BRITSCH-INDISCHE MARKTEN De economische onderhandelingen, die er op dit oogenblik tusschen Engeland en Japan gevoerd worden, ten einde het Britsch-Indisch-Japansche handelsver drag te redden, bieden een geschikte gelegenheid om de aparte plaats, die Ja pan in het wereldhuishouden inneemt, nogmaals van naderbij te beschouwen. Sedert den oorlog is de Japanse he nij verheid er geweldig op vooruitgegaan. De lndustrieele bedrijvigheid is er tot een toppunt gestegen. Japan overrompelt de wereld en alle landen lijden onder de vernietigende mededinging der Japansche goederen. Wie zal het gelooven dat de Belgische glasnijverheid het in Europa niet langer halen kan tegen de Japansche mededin ging? En toch is het zoo. Om een ander treffend voorbeeld aan te halen: Gaat een speelgoedwinkel binnen en doet er uw keus. Ge zult dra ondervinden dat het made in Germany voor wat prijs en kwaliteit betreft, ver ten achter blijft tegen het made in Japan Dit feiten wekken begrijpelijkerwijze de verwondering. Zou Westelijk Europa het dan in afzienbaren tijd moeten afleggen tegen Japan, dat over eenige tientallen Jaren zoo goed als onbekend was? En welke zijn de redenen van onze minderheid tegenover dit kleine land dat niet eens rijk is aan grondstoffen? Alleen kolen, koper, suiker en kunstmatige zijden brengt het in voldoende mate voort om in eigen nooden te voorzien. De andere grond stoffen betrekt het uit het buitenland. De jaarlijksche invoer bedraagt een to tale som van ongeveer twee milliard 250 millioen yen, waarvan ruim de helft aan den aankoop van grondstoffen besteed wordt. Japan is de grootste voortbrenger van katoenwaren niettegenstaande het 90 van het verbruikte katoen invoert. Weliswaar vindt Japan al hetgeen het noodig heeft voor den goeden gang van zijn fabrieken in de onmiddellijke buurt. Indië en Australië zijn niet ver af. Ten minste de vervoerkosten zijn niet zoo hoog als voor Engeland. Dit is natuurlijk een voordeel. Verder heeft de yen 60 van zijn goudwaarde verloren tegen 30 voor het Engelsch pond. Dit is een twee de voordeel. Ze zijn echter volstrekt onvoldoende om de overheersching van de Japansche goe deren tot op de Europeesche handels markten te verklaren. Japan bezit nog een ander voordeel. Het beschikt over een uit zonderlijk goedkoope arbeidskracht. In doorsnee verdient een Japansch arbeider het vierde van een gemiddeld Europeesch loon. Aan dit verschil dankt Japan zijn voordeelige positie tegenover Europa. In het Juni-nummer van de Revue Economique Internationale verschenen er desaangaande verbluffende cijfers. Zoo zijn er in de Japansche nijverheid meer vrouwen dan mannen werkzaam. In de textiel-nijverheid, de bijzonderste van de Japansche economie, zijn er op een to taal van 900.000 werkkrachten door die nijverheid gebezigd ongeveer 750.000 vrou wen, hetzij 82 Indien men nu nagaat dat een Japansche vrouw in de textiel nijverheid hoogstens twee frank vijftig daags verdient dan is het gemakkelijk te begrijpen waaraan de Japansche textiel- goederen het te danken hebben dat ze de Engelsche stoffen tot op de Engelsche markten een doodende mededinging ko men aandoen. Het is dan ook niet te verwonderen dat er sinds verschillende jaren een bitslgen strijd gevoerd wordt tusschen Engeland en Japan voor het behoud van de Britsch- Indische markten, die een ontzaglijke be volking, op ruim 300.000.000 menschen ge schat, te bevoorraden hebben. Die strijd werd reeds over jaren inge zet. Het begon door de overrompeling der Britsch-Indische markten met Japansche katoenwaren, aan een prijs die voor de Engelschen alle mededinging uitsloot. Het Indisch gouvernement, op aandringen van de nijveraars van Lancashire, hieven nieuwe toltarieven op de Japansche goe deren. Het was echter weinig gebaat. De strijd hield aan tot dat in April 1.1. het Indisch gouvernement andermaal de tol tarieven met 10 verhoogde en het Britsch-Indisch-Japansche Handelsver drag voor Oktober e. k. opzegde. Gelijk we hooger zegden zijn er op dit oogenblik te Londen onderhandelingen gaande om tot een nieuw handelsakkoord te geraken. Japan weert zich heftig en dat is te verstaan. Indië is zijn beste uit- voermarkt. Maar Engeland laat zich niet doen. Van dag tot dag wordt het stelli ger dat de besprekingen niets zullen uit halen. De genomen maatregel is ongetwijfeld ln het voordeel van Engeland, maar of hij ook in het voordeel van Indië is lijkt hoogst onwaarschijnlijk. Japan is immers ook een goed klient van Indië. Sinds de onderteekening van het Britsch-Indisch- Japansche Handelsverdrag, in het jaar 1905, kocht Japan in Indië voor een totaal bedrag van 5 milliard yen terwijl het er slechts voor 2,5 milliard yen verkocht. De handelsbalans sluit dus in het voordeel van Indië. Die maatregel is genomen onder den druk van de Engelsche textielfabrikanten. Lancashire wordt van dag tot dag meer en meer in zijn bestaan bedreigd. Langen tijd geloofden de Engelschen dat ze de Japansche mededinging zouden klein krij gen door de kwaliteit van hun goederen. Dit is niet gebeurd. Integendeel. De Ja pansche katoenwaren kunnen de verge lijking met de beste Engelsche producten doorstaan. Ze zijn daarbij de helft goed- kooper. In zulke omstandigheden den strijd voortzetten ware ongerijmd. Daar bij de Engelsche productie slonk ziender- oogen. De werkloosheid vermeerderde. In 1932 voerde Engeland 2197 millioen yard katoenwaren uit, Japan echter 2500 mil lioen yard. Indien Engeland de Britsch- Indische markten wilde behouden moest het iets anders opgevonden wprden. En bet handelsakkoord werd opgezegd. Zoo ver staan de zaken op dit oogen blik. Is er dan geen overeenkomst moge lijk? Indien de onderhandelingen door Indië gevoerd werden zeker. Immers In dië verkoopt zijn katoen aan Japan en Japan levert aan Indië goedkoope ka toenwaren. Zoo is het goed, te meer daar de koopkracht van de Indische bevol king niet hoog is. Maar het is Engeland dat de onder handelingen voert... en zoolang de loonen in Japan niet op gelijken voet met de Europeesche landen worden gezet is er van overeenkomst geen spraak. De deloyale mededingingvanwege Japan treft Engeland niet alleen in zijn belangen op de Britsch-Indische markten. In Engeland zelf doet ze zich fel gevoelen. De Daily Express gaf daarvan een smakelijk voorbeeld. Een redacteur van genoemd blad, die er het fijne wou van weten, bracht een bezoek aan zes Londensche warenhuizen en kocht er acht verschillende artikels, telkens een van Engelsche oorsprong naast een gelijkend van Japanschen oor sprong. Daarna maakte hij zijn reke ning... en de uitkomst was effenaf ver bluffend. Voor de Engelsche artikels had hij 1 pond en 6 shilling betaald, voor de Japansche enkel 11 shilling. Niettegen staande de Japansche goederen inkom- rechten betaalden waren ze nog 60 goedkooper dan de Engelsche. Het laat zich gewillig verstaan dat zulke feiten, wanneer ze aan de ooren van het betalend publiek komen, Indruk maken. De Engelsche vrijhandelsgeest verliest dan ook zijn laatste voorstanders. Zelfs Lloyd George, de kampioen van den vrijhandel, is naar de tegenpartij over- geloopen. We mogen er ons aan verwachten dat Engeland zijn handelspolitiek met Japan grondig zal wijzigen... en zoolang Japan de loonen zijner arbeiders niet verhoogd kunnen we daar weinig tegen inbrengen. Het gaat niet op, dat de nieuwe lan den, dank aan de uitbating van hun In landsche bevolking wiens nooden met die der Europeesche arbeiders niet te verge lijken zijn, ons in ons eigen grenzen een oneerlijke mededinging komen aandoen. K. M- Op Donderdag 24 Oogst heeft het Sa natorium van Poperinge eens te meer een schoonen dag beleefd, de wijding van een grot van Lourdes door zijne Excellentie Mgr Lamiroy. Na het huis van God waar ze troost en sterkte vinden bij Jesus is een grot van Lourdes de meest aantrekkelijke plaats voor lijdenden om hun nood te klagen bij hun goddelijke moeder. Een schoone en sierlijke grot zou het zijn die in de Lovie zou prijken. Ze rijst omhoog op een zeer stemmige plaats, op een eilandje van het groote park. Ze telt 7.50 in de hoogte en 20 meter in de breedte, een echt monu mentale grot gebouwd door Mr Nachte- gaele, aannemer te Diksmuide. De opko mende groene plantage van jeugdige hoo rnen versterkt nog door tegenstellingen de bruine sepia tinten en blauwe rotsuitslag van de grot. De plechtigheid der inwijding werd voorbereid door een driedaagsche oefe ning, O. L. Vrouw ter eere. Eerwaarde Pater Paulus, der Paters Minderbroeders van Diksmuide, hield de sermoenen. Zijn diepe liefde voor Maria deelde hij mede aan zijn talrijke toehoorders; met warm te van gemoed en overtuigend woord deed hij iedereen in het Sanatorium verlangen naar den 24 Oogst, dag die voor allen een echte feestdag wezen zou. Een heilige Communiemis zette den dag ln. In dich ten groep kwamen de zieken met diepe godsvrucht hun Jesus ontvangen. Men voelde het aan, een feeststemming beziel de allen. Te 9 uur solemneele mis niet assistentie, gecelebreerd door E. Heer Pil, aalmoezenier van het Sanatorium. Na het Evangelie wakkerde E. P. Paulus allen nog eens aan tot vurig betrouwen in de H. Maagd, voorspreekster van alle menschen, voorspreekster vooral voor hen die in nood zijn en die met betrouwen tot haar komen. 's Namiddags begon er heel wat leven te komen in het Sanatorium, alhoewel het feest in intlemen kring zou gevierd wor den. De Sanatoriumbewoners hadden er aan gehouden zelf de versiering op zich te nemen, en haastig ging het heen en weer om een laatste hand te leggen aan verslering van Kapel, wegen en grot. De versiering was sober en decoratief, een bewijs van goeden en sm&akvollen kunst zin bij die edelmoedige medewerkers. Om vijf uur begon de plechtigheid: Zijne Ex cellentie Mgr Lamiroy werd ontvangen op het perron door Zeer Eerweerde Heer Vervaecke, Deken van Poperinge en door Zeer Eerweerde Heer Pil, aalmoezenier. Stoetsgewijze, al zingen en bidden, trok gansch het Sanatorium naar de grot, het kruis voorop. De zusters, Mgr met de geestelijkheid en de genoodigden sloten den stoet. Met veel vurigheid werd er ge beden en geestelijke liederen gezongen. On derweg en later aan de grot zorgden zeer ijverige fotografen ervoor die schoone momenten vast te leggen in beelden. Aan de grot gekomen zong Mgr de wijdings formule, waarna Eerw. P. Paulus een ge- legenheidspreek hield. In gloedvolle be woordingen gaf hij eerst als verwelkoming van zijne Excellentie een commentaar op de leuze van Mgr in caritate Xiin de liefde van Christus. Daarna wakkerde hij met heldere stem alle Sanatoriumbewo ners aan om met onuitputbaar betrouwen dikwijls tot Maria te gaan, tot de Moeder Gods die altijd bereid Is dezen te helpen die bij Haar komen. Allen waren diep be wogen door zijn woorden. Zijne Excellen tie nam alsdan het woord om met veel Innigheid zijn kinderen aan te wakkeren om bij de Ingewijde grot vurige gebeden te komen storten. Vervolgens keerde men stoetsgewijze terug naar het perron van het kasteel, waar Mgr alle aanwezigen zijn zegen gaf. Na de ceremonieën had een lunch plaats, waar Eerweerde Heer Pil, aalmoe zenier, Monseigneur bedankte voor zijn liefde voor de Sanatoriumbewoners, liefde eens te meer bewezen door zijn komst naar het verre Poperinge. Monseigneur dankte op zijn beurt Eerw. Heer Pil voor zijn Ijver aan den dag gelegd in het Sa natorium, en toonde aan welke waarde moet gehecht aan de daden van naasten liefde. Namens de Commissie dankte M. Bekaert, Voorzitter, Monseigneur en de Eerwaarde Zusters die het Sanatorium bedienen en zette een heildronk in ter eere van M. Sierens, doktrr van het Sa natorium, om zijn onvermoeibare toewij ding voor zijn patiënten. Het was een heuglijke dag, met genoe gen herdacht, door allen die aanweizg wa ren. In stille eenzaamheid kan iedereen nu bidden gaan met eindeloos betrouwen bij het beeld van de Moeder Gods in de nieuwe grot. SPECTATOR. GOUDEN JUEILÉ DER ECHTELINGEN A. ïSEWILDE-DEVROE TE PERVIJZE DE O. L. VROUWE GROT IN HET ST IDESBALD SANATORIUiM IN T PARK DER LCVU Vrijdag toskcmenc'a, 8 September, O. L. Vrouwdag, hebb-n de Echtelingen A. De- wilde-Devroe het geluk hun gouden jubilé van 50 jaar gelukkig en gezegend huwelijk te vieren, 't Zijn brave en deugdzame lie den, door-christelijk en van iedereen ge acht en bemind. August Dewildé werd geboren te Pervijze den 12 Augustus 1854; Sophie Devxoe te Eoltshoucke den 19 Mei 1862. Ze trouwden te Veurne in Ste Wal- burga vóór E. H. Pastor Verhaeghe, den 22 Mel 1883, voor wien ook Sophietje Wilde zooals men ze neemt in den loop hare Eerste-Communie deed. 't Was 's morgens vroeg onder de Mis van O. L. Vrouw (Meimaand) en Sophietje wsec nog zoo schoon te vertellen, dat Pas- I tor Verhaeghe onder de Mis zulk een schoon sermoentje deed over O. L. Vrouw. I Sophietje kwam dan naar het vader lijk huls Dewllde, aan de 5 Huizen, waar beide sedert dien altijd woonden, ja, zelfs binst den oorlog. 26 Jaar lang hebben ze vader's moeder bij hen gehad, zorgvuldig bezorgd en onderhouden. Ze wrochten en klawierden en betrouwden sterk op God... en wonnen kinderen, en 't ging, Goddank, altijd, zonder openbare hulp. Ze telden blijde èn ook droevige dagen. God zegende hun huwelijk met 9 kin deren. JULES, hun oudste, sneuvelde voor het Vaderland onder den oorlog. ELI SA, hunne eerste Elisa, en KA- MIEL stierven jong.. MARIA kwijnde en stierf ook onder den oorlog. ELZA is tegenwoordig Zuster Anastasia te Moeskroen, bij de Zusters van Liefde. RENÉ, een forsche, onverschrikbare ke rel, trouwde Prudence 'T Jaeckx en laat een kind Albert na. Het was René, die den 24 Januari 1923, om 11 uur, terwijl iedereen angstig aanstaarde, het haantje boven op het kruis van den toren te Per- vijze plaatste. Het kruis Is 3,40 m. hoog; de bal heeft 0,40 m. doorsnede en het haantje is 0 40 m. breed en 0,65 m. hoog. Als alles effen en klaar was trakteerde ondernemer Edm. Daveloose, van Helst, ziin beide werklieden met eene goede Het ls een prachtige grot, 7,50 m. hoog op 20 m. breed, werk van Mijnheer A. Nachtegaele, aannemer te Diksmuide. iBiesasBSisaaaascai'ssasaBSBCflszsfasaBas&assaarssss&Jzsssisua Te leper werd Zaterdag 28 en Zondag 27 Oogst het XIII" Congres voor Verpleeg kunde en Sociale Geneeskunde gehouden. Deze stad werd dit jaar daartoe uitgeko zen omdat 1933 de 500" verjaring bracht der geboorte van den beroemden Ieper- schen heelkundige Jehan Yperman. Na een maaltijd, waarop de voorzitter, prof. Frans Daels, een telegram voorlas van minister Carton de Wiart, die be loofde zooveel mogelijk met de wenschen rekening te zullen houden, welke zullen uitgebracht worden, had de openingsver- gadering plaats in den Schouwburg. DE OPENINGSVERGADERING Prof. Frans Daels was omringd door de heeren Dr Guldentops, ondervoorzit ter; Vander Ghote, burgemeester van leper; Dr Valère Smits; Mevr. Simoens; Dr Billiau; Dr Verbeke en Dr De Co- ninck, leden van het plaatselijk comiteit. De voorzitter verklaarde het congres geopend en heette de congressisten wel kom, waaronder afgevaardigden uit Ne derland, Vlaanderen en Wallonië. OPLEIDING DER VERPLEEGSTERS Prof. Daels bracht een hulde aan de voorzitters van de vorige congressen en wees verder op de vereischten in de op leiding van de verpleegsters en de vroed vrouwen, bij wie verstand, werkkracht, en roeping een harmonieus geheel moe ten vormen. Een strenge keus is noodig onder de Candida ten; maar het examen volstaat niet; zeer gewichtig is daarbij een proeftijd ln elke vroedvrouwen- en in elke verpleegstersschool. Een euvel van vele scholen is dat deze te veel aan theorie doen en niet voldoende de per soonlijkheid van de leerlingen ontwikke len; een andere grove vergissing is dat er echt geneeskundig in de plaats van verpleegkundig onderwijs wordt gege ven. VOOR DE ZWAKZINNIGE KINDEREN OP HET PLATTELAND Mevr. Crutzen, uit Brussel, handelde over de rol van de verpleegster in de hulp aan zwakzinnige personen, vooral op het platteland. De verpleegster-be zoekster mag zich niet uitsluitend bezig houden met de zuigelingen, maar moet ook aan de oudere broertjes en zusjes haar aandacht geven. Allicht zou zij vroegtijdig tegen oorzaken van zwakzin nigheid kunnen ingrijpen. ONTVANGST TEN STADHUIZE Daarop volgde een ontvangst ten stad- huize, waar burgemeester Vander Gho te, omringd van verscheidene Schepe nen en raadsleden, een hulde bracht aan de hooge verdiensten van prof. Daels. Prof. Daels antwoordde dankend en herinnerde aan de reuzenfiguur Jehan Yperman. DE VERDERE WERKZAAMHEDEN Na de ontvangst ten stadhuize werden de werkzaamheden van het congres voort gezet met drie lezingen. Mej. Coppitters, verpleegster, Antwerpen, handelde over het toedienen van medicamenten door verpleegsters in den ziekenhuisdienst, ln de raadplegingen, ln de private praxis, in de wijkverpleging. Mej. Rombouts, vroed vrouw, Antwerpen, sprak over het toe dienen van medicamenten door vroed vrouwen, en Zuster Schutte, uit Utrecht, belichtte het vraagstuk van het stand punt uit der verpleegsters. En na de bespreking dezer voordrach ten werden door het Congres enkele wen schen aangenomen. KUNSTAVOND Om half negen werden de congresleden in den Stadsschouwburg vergast op een kunstavond, getiteld Vlaamsch Levens- schoon en uitgevoerd door den Blauw- voetbond uit Rumbeke. Benevens de con gressisten, woonden nog talrijke Vlaam- sohe famlliën uit leper dit origineel feest bij. Ook de heer burgemeester Vander Ghote had op de eerste rij, onder de le den van het congresbestuur, plaats ge nomen. Dr De Conlnck, secretaris van het plaatselijk comiteit, stelde den turnbond aan het publiek voor en prees de toewij ding zijner leden, allen eenvoudige Jon gens en meisjes, die zich na de dagtaak oefenen en gezond Vlaamsch werk ver richten, naar lichaam en geest. DE DAG VAN ZONDAG Zondag voormiddag dan werden de werkzaamheden van het congres herno men, en de voorzitter stelde de vergade ring voor aan den heer Carton de Wiart, minister van Volksgezondheid, een dank- telegram te sturen, wat eenparig werd toegejuicht. Op deze voormiddagvergadering hoor de men verder uiteenzettingen van Mej. Voeten, verpleegster te Antwerpen, die beschouwingen voorlegde naar aanleiding van het Internationaal congres voor Zie kenverpleging te Parijs en te Brussel, ter wijl Mej. Pinteion, van Brugge, handelde over het internationaal vroedvrouwencon gres te Gent. Dr Karei Van den Acker, hoofdgenees- hser van het Guislain-gesticht te Gent, hield daarop een zeer aandachtig beluis terde lezing over de oorzaken en eerste symptomen der zwakzinnigheid. Daarop volgde een lezing van Dr O. Van den Bosch, geneesheer der afdeelin- gen voor abnormalen te Geel, over de be handeling van zwakzinnigheid. Dr Elaut van Gent, had het voor de vergadering dan over den toestand van het Tijdschrift voor Verpleegkunde. Al hoewel die toestand bevredigd is, diende er sterk aangedrongen op een grooter abonnentenaantal. Dr Elaut werd met algemeene stem men, daarop tot voorzitter voor het vol gend jaar aangeduid. Tot slot dezer zitting sprak Mej. Ad. Van Kerckhove, bestuurster der provin ciale verpleegstersschool voor Oost-Vlaan- deren, een warm pleidooi voor de sociale opvoeding van de verpleegsters. DE SLOTZITTING De slotzitting van het congres had ten half drie 's namiddags plaats. Prof. Daels gaf er eerst lezing van enke le wenschen, die nog aan het congres wer den voorgelegd, en die vervolgens werden aangenomen. En deze feestzitting besloot dan op waardige wijze dit hoogstbelangrijk con gres, met een feestrede over Jehan Yper man, welke rede werd gehouden door Prof. J. Vandevelde, uit Gent. BIJ het uitgaan uit den schouwburg wachtten autocars op de deelnemers aan het congres, om hen een uitstap aan zee te laten doen. IBBBBBBBBB3EBS9B3B2S9lft2G3!I?l9 Gebruikt Chicorei Wyppelier-Taffin, 't is de beste. IEB&EBBEBBaB3B3BZi39BS3iBBBB3 IN FRANSCH MAROKKO groots pinte ln den café Het Front bij Lazari-e, op de gezondheid van den koenen klimmer René. Doch René, la ter schipper geworden, viel den 10 Okto ber 1930 van zijn schip te Nieuwpoort, geraakte er onder en... eilaas! verdronk. ELISA, de tweede Elisa., is getrouwd met Rochus Verhaeven, woont te Pervljze en heèft zes lieve en prettige kinderen. FLAVTE, geboren in 1902, was lange, lange jaren ziek en leed aan eene wreede teering; verjaten van alle dokters, ging zij met betrouwen naar Lourdes, O. L. Vrouw, en werd er mirakuleus genezen in 't water van de bron den 6 Juni 1925. Toen ze genezen wederkwam, 't was een zegetocht door de parochie naar de kerk, waar een plechtig Te Deum werd gezon gen. 2Je bekwam te Brugge haar diploma van ziekenverpleegster en vroedvrouw, en is tegenwoordig Overste van 't Moeder huis te Roeselare. ALBÉRIC, de jongste, geboren ln 1906, is nog thuis b'i vader en moeder. August Dewilde ls klein gebruiker. Vóór 4 jaar, toen ik langs daar eens voorbij kwam, lag hun ezel verstelpt ln den gracht en ze moesten achter 't peerd van de gebuurs om den ezel eruit te trekken. Sophietje mocht het niet weten, omdat zie te veel zoude verschieten. Sedertdien zijn ze van ezelboeren, peerdeboeren ge worden Qod zegene die brave echtelingen en schenke ze hier nog lange jaren. August ls een getrouw lid van onzen H. Hartebond. Sophietje is ook niet ten achteren, verre van daar, en ze heeft ook nog eene groote dankbare devotie tot O. L. Vrouw van Lourdes, en 'k ben zeker dat Vrijdag O. L. Vrouw en 't H. Hart van Sophietje wel een koppel schoone, groote keef sen zullen krijgen. Om 9 uur is de plechtige Jubelmis met Te Deum; daarna ontvangst op het ge meentehuls en dan in auto en zegetocht naar de 5 Hulzen. De vaandels zullen wapperen aan al de huizen, want iedereen wil meê vieren met August en Sophietje Wilde. «aBaE&s3SBBE!3B£3sgESiSfl23ES!50BB£2;azjBS£a3:3:i3aaB2as33BSEBas De Pompiers van Poperinge bestrijden den brand; twee Pompiers zijn licht gekwetst. Op Zaterdag 26 Oogst, rond 2 té uur in den namiddag, brak brand uit op de hofstede van H. Jozef Vandaele-D'Hondt, gelegen nabij 't Haandekotte Haringe. Het vuur werd eerst opgemerkt aan de schuur staande rechts de hofstede. Spoe dig nam de brand een groote cirkelvor mige uitbreiding en in een tiental minu ten, gedreven door de wind die ln de richting der middengebouwen waaide, stond geheel de hofstede met alle aan- hoorigheden in brand. De woonstede, bel de schuren, het bakkot, de koel- en kal verstallen, het paardenstal, het hennekot, de zwijnenstallen, een houtstapel, alles stond weldra in lichte laaie. Twee schelven, een met tarwe en een met haver, samsflj.2.000 schoven, vatten weldra ook vuur. De pompiers van Roesbrugge werden verwittigd; ze waren spoedig ter plaatse, maar onmachtig met hunne handpomp tegen den grooten vuürkolk. De Inwoners, toegeloopen geburen en werklieden, niettegenstaande de rasse uit breiding van den brand, haalden uit het hof al wat mogelijk was. Het kindje der bewoners werd uit de vlammen gered als mede enkele meubelen, maar veel gerief bleef in de vlammen. In de schuur was een met hooi beladen wagen die men er moest Inlaten. Enkele zwijnen kwamen ook om in de vlam men en puinen. Het juiste getal ln ons onbekend. Om beter het vuur te kunnen bestrijden werden de pompiers van Poperinge ver wittigd en verzocht om hulp, zulks rond 3 u. Aldra luidde de noodklok te Pope ringe en twintig minuten na de eerste verwittiging waren de pompiers van Po peringe reeds ter plaatse en vatten moe dig den strijd aan. Alle gebouwen waren echter reeds bijna totaal verwoest en men kon alleen nog het vuur uitdooven en de schelven blusschen en opentrekken om er nog van te redden wat mogelijk was. De pompiers van Poperinge verdienen allen lof voor hunne spoedige en kranige tusschenkomst. De pompier Techel' Achlel, van Poperin ge, die met zijné lans het vuur bestreed, kreeg een deel van de steenplaat op hem en werd aan zijde en beeuen gekwetst. De pompier André Yperman, tijdens de reddingswerken, sloeg een voet om. Laat in den avond was het vuur om zeggens uitgedoofd en konden de pompiers van Poperinge huiswaarts keeren. De gebouwen en inboedel zijn grooteïl- deels verzekerd maar de twee mijten niet. De ooi-zaak van den brand is onbekend. DE PUINEN DER AFGEBRANDE HOFSTEDE EN BIJGEBOUWEN. IZ^2ai£QSaS3BBaaBBlS3E93a2«SCSEBaS3asaBBSa33a!S!SBBBSaB3B3aB DE KOERS VOOR BEGINNELINGEN TE lEPE.^ Zondr.g laatst betwist, werd gewonnen door Vanderstracten van Moorslede. Goed inrichting en hard betwiste koers.— Hier de overwinnaar bij de aafikomst. SBBSBaSQaSSiSaaaaiBBSBiafeBSlBBBBaf EBaa3BBBBBaUË)BBBBBü3BEaSBHB TE LEUVEN Dit ls een groep Marokkannsche Ka- bylen. Vani tusschen de zandheuvels be stoken zij de Fransche troepen en vor men overal talrijke nesten die aanvallen en spoorloos verdwijnen om op een ander vwdokene plaats van het gebergte en tusschen de heuvels wederom op te dui ken voor een nieuwe aanval. Vanaf Maandag 18 September tot 21 Oktober aanstaande (Zaterdagen en Zon dagen uitgenomen), kunnen de jongelin gen, die van af Oktober a. s. de lessen der Universiteit wenschen te volgen, hun ne Inschrijving nemen in de Unlverslteits- Hallen, Kraekenstraat, 4, van 10 tot 12 uur en van 15 tot 16 uur. Zij worden verzocht geen huurcontract voor kwartier te onderteekenen zonder voorafgaande toelating, overeenkomstig artikel 21 van het Algemeen Reglement der Universiteit. De studenten die bij burgers hun In trek nemen, moeten, vooraleer een ka mer te huren, aan den Onder-Rektor der Universiteit den naam, het beroep en het adres (straat en nummer) der personen, bij wie zij wenschen ln te wonen, op geven. Na 10 November worden de kasten van de insohrljving of van de opneming op de lijsten verdubbeld voor degenen die zich zonder wettige reden te laat aan melden. Na dien zelfden datum en zon der dezelfde wettige reden, worden de studenten die tijdens een fes vorige schooljaren ingeschreven waren, niet meer op de lijsten, opgenomen. IBBBBSBBBBBflBBBBBBaBBBBBBBBB SPEELKAARTEN ten bnreele dezer. IN HET WERKHUIS VAN DEN SPOORWEG TE IEPER SCHRIKKELIJKE DOOD VAN EEN WERKMAN Woensdag voormiddag, 3h-8, voerde men ln de locomotievenstelplaats der statie leper herstellingen uit aan den IJzeren petroleumvergaarbak, die leeggepompt en gereinigd was. Paswerker Verbeke Achlel werkte van binnen in den bak met een oxygeentoe- stel. Op zeker oogenblik, rond 10 Vj uur, heeft een autogeencntploffing zich voor gedaan en de ongelukkige werkman, on middellijk door de brandende gassen om ringd, is levend opgebrand, zonder dat er ook eeng mddiiel was om hem uit den brandenden ketel te redden. Eerst na een half uur, nadat men ge poogd had met zand en water het vuur te blusschen, is men erin gelukt zijn ver koold lijk uit te halen, liggend in den hoek van den ketel, tegen den wand. Verbeke Achiet, geboren te Torhout in 1886, wonende Dikkebuschsteenweg, ge huwd en vader van 2 kinderen, was een buitengewoon bekwaam vakman, zeer ge acht van zijne oversten en werkmakkers. Dit zoo gruwelijk en eigenaardig on geluk heeft heel wat beroering verwekt. Het parket werd verwittigd en stelde een onderzoek in. STEEDS OVERGROOTE VOLKSTOELOOP Steeds blijven de bedevaarders te Beau raing toestroomen. Zondag l.L werd het totaal bedevaarders geschat op 50.000 menschen. 48 Treinen hadden talrijke groepen aangebracht. Ook een dankbe- devaart uit Koekelare was er, met de twee genezenen der gemeente: Malvina Plysson en Elisabeth Depoorter. Buiten de talrijke Belgen waren de Nederlanders er sterk vertegenwoordigd. HOOG BEZOEK In den loop dezer week kwamen ver scheidene kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders bidden vóór de grot te Beauraing, o. m. een bisschop uit Nederland en één uit Vendée (Frankrijk). Deze laatste wil een bedevaart Inrichten van zijn bisdom naar Beauraing. Dinsdag namiddag kwam Mgr Meulen- berg, bisschop van Holar (IJsland) het Rozenhoedje bidden vóór de grot in ge zelschap van Gilberte Degelmbre. NAAR LOURDES Albert, Gilbert en Feroande Voisin, zijn met hunne moeder op dit oogenblik in bedevaartreis naar Lourdes en naar Li- sieux. Typisch is het feit dat met deze bedevaart naar Lourdes Mevrouw Voi6ln, thans een belofte vervult welke zij jaren geleden aflegde. Intusschen bidden An- drée en Gilberte Degeimbre eiken avond als altijd nabij de plaats der verschij ningen. EEN BEELD IN DEN BOOM DER VERSCHIJNINGEN Tegen 29 November, verjaardag van de eerste verschijning aan de kinderen, zal een door de Benedictijnenabdij van Ma- redsous uitgevoerd beeld (zoo trouw mo gelijk naar de beschrijving der kiiiderenl, ïn den meidoorn der verschijningen wor den geplaats, op de plaats zelve waar de kinderen de verschijning zagen. GENEZINGEN M. Jan Nobbenhuis leed sedert 6 jaar aan hevige pijnen ln zijn linker knie. Het been stond stijf en de man kon slechts met groote moeite gaan. Hij kwam de 5 Augustus op bedevaart te Beauraing en bij den terugkeer stelde hij eene echte verbetering vast, welke geleidelijk toe nam, zoodat hij twee dagen later reeds eenige wandelingen kon ondernemen zon der behulp van zijn stok. M. Nobbenhuis die sedert 32 jaar koster was, had wegens zijne kwaal, zijne bediening moeten vaar wel zeggen. Volgend geval, gebeurd op 3 Augustus laatst, werd nu pas kenbaar gemaakt: Op dien dag was er te Beauraing eene bedevaart uit Broechem. Onder dezen be vond zich de echtgenoote Joanna Smets- Van Brecht. Die vrouw was sedert Nieuw jaar half lam en kon zich nog slechts voortbewegen bij middel van krukken. Daags na de bedevaart, rond 8 uur van den morgen, voelde de vrouw dat ze hare krukken niet meer noodig had en sedert dan deed zij het zonder. Den 16 Augus tus is vrouw Smets terug naar Beauraing geweest, waar zij uit dank hare krukken gelaten heeft. VROUW VAN GENT GENEZEN Over enkele maanden viel vrouw De Poerik-Van Acker, uit Gent, bij het schu ren van haar keuken en brak zich een been boven den enkel. Sedert was het been erg gezwollen en de vrouw leed groote pijnen en kon niet meer gaan noch staan. De dokter was niet hij mach te nog moed te geven aan de ongeluk- Van een buurvrouw kreeg zij een beetje water om te drinken en aan het been te doen. Een kwart na het gebruiken van het water stond de vrouw onbewust op en bleef plots gansoh onthutst dat zij midden den keuken rond kon gaan, en het been genezen was. Sedert is het been gensdh ontzwollen en kan de vrouw flink marcheeren. Wachten wij dus hierom ook nog het oordeel der Kerk af. EEN ONGELOOVIGE GENEZEN Wij vernemen uit Banneux dat zich aldaar een zeer wonderbare genezing heeft voorgedaan, deze week. Een Spanjaard, die verklaarde onge- loovig en anarchist te zijn, en met het vertrouwen zijner vrouw in O. L. Vrouw der Armen den spot dreef, werd plots genezen van lamheid ln den rechterarm. De omstandigheden van die genezing zijn oprecht merkwaardig. Te voet uit Spanje naar Banneux. Benito Per.egri Garcio beweerde een ge kend anarchist van Barcelona te zijn. Gedurende de politieke onlusten heeft hij deelgenomen aan de opstanden en aan de kerkplunderingen. Een jaar en half geleden had de man erge brandwonden opgeloopen aan den rechterarm, tengevolge van een ontplof fing ln de stookplaats eener fabriek. Vol ledige verlamming van den arm en van de hand was er het gevolg van. De na gelen waren hem ln het vleesch gedron gen: hij kon de hand niet openen en de pijnen waren ondragelijk. De vrouw van den arbeider, afkomstig van Dolhain (prov. Luik), had door haar ouders en door Spaansche bladen kennis gekregen van de wondere gebeurtenissen te Banneux. Zij zelve was zeer christelijk en bad sedert vijf jaar voor de bekeering van haar echtgenoot. Zij sprak met hem over het vertrouwen dat zij stelde ln O. L. Vrouw der Armen en traohtte hem te overhalen naax Banneux te reizen. Penegri, in den beginne, spotte met haar. Eindelijk, daar zijn pijnen steeds toenamen en de geneesheeren onmachtig waren, stemde hij er in toe met zijn vrouw naar Belgie te komen. Onbemiddeld zijnde, konden zij de reis kosten niet betalen. Zij besloten dan ook de verre reis te voet af te leggen. Den 4 Juli verlieten zij dan Barcelona en stapten aan gedurende twee lange maanden! Te Banneux aangekomen. Dinsdag 22 Oogst landden zij eindelijk in het genade-oord aan. Benlto spotte meer dan ooit. Zijn vrouw raadde hem aan een emmer gezegend water van de bron tot bij het kapelleken te dragen. En terwijl zij zelve en al de aanwezige bedevaarders vurig O. L. Vrouw om hulp smeekten, dompelde de ongeloo- ■vige zijn zieken arm in den emmer water gedurende een tiental minuten. Intus schen ging hij al maar door met grijns lachen en spotten!! En toch genezen! En zie, plots voelde hij dat zijn arm opniêuw kon bewegen. Hij trok hem om hoog uit het water, en riep lulde: Bidt! Ik ben genezen! De man was zoo bleek als een lijk en kon ternauwernood zijn aandoening mees ter worden. De arm was gansch normaal geworden en hij kon de hand openen en toeplooien zonder de geringste moeite. Een aanwezige dokter uit Mechelen onderzocht hem korten tijd daarna en Dr Heuse uit Nessonvaux deed het onder zoek 's avonds. Beiden bekenden dat dit geval van genezing buitengewoon wonder baar is. Men wacht op de getuigschriften van de Verzekeringsmaatschappij te Barce lona, en op de radlogiaphieën ln Spanje genomen, om zich uit te spreken over het bovennatuurlijke van dit geval. De ontroering van den begunstigde was werkelijk niet te beschrijven! De man heeft den ganschen dag bij de kapel gebeden en 's anderendaags woon de hij het H. Misoffer bij ln de kerk van Banneux. Met de gezondheid heeft de arme man dus het geloof weergevonden. Zijn gene zing ls dan ook volledig aan ziel en li chaam. Men kan den gemoedstoestand beseffen zijner echtgenoote die zóó schitterend haar groot geloof en haar onwankelbaar vertrouwen zag beloond worden. Op Zaterdag 16 en Zondag 17 Septeai. ber wordt er te Kortrijk een Congres houden van het Algemeen Christelijk: Ver. bond van Werkgevers. Dit Verbond groepeert niet alleen Werk gevers in den nauwen zin van het woord, doch al degenen, die met de leiding vau zaken en bedrijven zijn belast: nijveraars, groothandelaars, aarmemers, ingénieurs, bouwmeesters, financiers, beheerders, zelf standige bestuurders van ondernemingen en die de. leiding van hun eigen bedrijf, en de algemeene bedrijfsleiding willen ge. grondvest zien op de gezonde princiepen van de Katholieke zedenleer. Het Algemeen Christelijk Verbond van Werkgevers ls niet op te vatten als af. zonderlijke standgroepeering ln den zin van Middenstand, Boeren- en Werklieden. Stand, het staat buiten alle partijpolitiek, heeft geen eigen politieke vertegenwoor- digers, geen algemeen politiek programma, doch wil zijn invloed doen gelden ln alle sociaal-economische aangelegenheden, ook daar waar de politiek er over te beslissen heeft, om er de stem van den werkgever en de stem van den Katholieken werkge- ver te laten hooren. Het Algemeen Christelijk Verbond van Werkgevers is ook niet een strijdmachten, noch tegen de neutrale bedrijfsgroepee- ringen, noch tegen de werkliedensyndica- ten. Ons streven ls voorbereiden en be werken, hetgeen de huidige crisis zoo scherp eisoht: de samenwerking van alls standen, van bedrijfsleiders en arbeiders, van burgers en boeren, van kapitaal en arbeid, op de grondvesten der christelijke rechtvaardigheid en naastenliefde, om ds orde en den vrede en den welstand voor allen in de maatschappij te verzekeren, Eén alleen kan dat niet, één groepee ring, één land, één werelddéél zelfs kan niet alleen de economische en sociale orde herstéllen doch allen moeten daartoe meewerken en ledereen behoort zijn eigen verantwoordelijkheid op te nemen en te dragenvooral de Katholieken vooral de Katholieke leiders in het economisch le ven vooral de bedrijfsleiders, die door hunne ontwikkeling en hunne positie de gedachtenstrooming kunnen helpen vor men ln Katholieken zin. De toestand en:,de gebeurtenissen in vele landen toonen, dat wij op een keerpunt staan voor de herinrichting van de maat- schappij en aanpassing aan nieuwe nood wendigheden. Zullen wij Katholieken, wij Katholieke Werkgevers lamlendig toezie# en klagen achterna? Wat zal de sociaal-economische ord« van morgen zijn? zoo luidt het zeer ac tueel onderwerp van het Congres del Christelijke Werkgevers. Wie verlangt deel te nemen of inlichtin gen in te winnen, schrijve naar het Alge- meen Sekr-etariaat van A. C. V. W., Meir, 24 te Antwerpen qf naar E. H. Van Over- beke, Diocesaan Proost en Sekretaris del Christelijke Werkgevers, afdeeling West- Vlaanderen, Markesteenweg, 48, Kortrijk Volgende maal geven wij het volledi| programma. llBBBBBBBBaaSGSBSSBaSBBBBBBl TANDARTS Diksmuidestraat, 49 - IEPER. Specialiteit van vervolmaakte en ge waarborgde gebitten. Vermakingen? va# alle stukken van andere herkomst. Con sultaties alle dagen der week, van 9 tol 12 uur en van 2 tot 5 uur. Kl?w 4BBflBBBBBB9B3EBHBE33SBBBB9ai In één jaar van Juni 1932 tot Juni 1933 is het aantal Christenen ln Roean- da van 69.000 tot 95.000 gestegen. GIJ kent Roeianda, dit grondgebied dal na den oorlog aan Belgisch Congo werd gehecht. Wij mogen zeggen: Heel Eoe- anda wordt Christen Maar wie zal voor die tienduizenden Christenen zorg dragen? Sedert Juli zijn ln Roeanda17 Inlandsche priesters. Toe komend jaar, als 't God belieft komen er nog 4 bij en in den loop der drie volgende jaren hoopt men er nog 15 te kunnen wijden. Zoo breidt onze Moederkerk ,ziph uit. Zulke vooruitgang wordt mogelijk doof de hulp va» onze Christenen die het Sint Petrus' Liefdewerk steunen, tot vprmtij van inlandsche Geestelijken. IBBBBBBBBBBBBBBBBREBBBB1BBE3 MODERNE «AMAZONEN» Dit zijn twee gezusters die, tijdens d« staking der melkboeren in den Staat New-York voort de melk hunner hoeve naar de stad voerden,. De woedende melk boeren die ln staking waren hielden de auto der twee gezusters staan, goten de kruiken melk al over hoofd, hals en rug der twee gezusters langs de straat en keerden den auto met de wielen ln dl lucht. Met behulp van een garagedienst kon den de kletsnatte gezusters zonder melk noch geld huiswaarts keeren. Maar reeds den volgenden dag waren zij met hunne melk weder op weg, leder voorzien van qgn repetitiegeweer en vast besloten bij dé eerste hindernis van hun wapens gebruik, te maken. Hunne vast beradenheid' boezemde de stakende melk boeren ontzag in en de twee gezuster» doen thans ongehinderd hunne melk- ronde. Amerika is alleszins een aardig land. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBiaailf DE NIEUWE HAAR MODE? In haar laatste film heeft filmster Greta Garbo haar -éc vol' met haartooi als liierboven. er de nieuwe mode?

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 2