Advokaat Hilaire Lahaye Hilaire Laitaye siemmen op 2 April 19391 Hitier terug naar de Politiek van het voldongen feit. Een Gevoel van Ontspanning. Waakzaamheid aan onze grenzen is het oogenblik van het Neenzeggen gekomen 19 JAAR. NUMMER 13. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS Na een korte Vredes-tusschenpoos. Zijn we oven t hoogtepunt van de crisis heen ONDER NUMMER 3 WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 26 MAART 1939. m POPERINGHE ABONNEMENTEN jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummer» 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. AANKONDIGINGEN De po8tabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- buree] dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Per leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De geweldige spanning, die over de heel wereld opgerezen was in Septem ber j.l. was geluwd. De velen, die in de macht van het Groot-Duitsche Rijk een werkelijken factor voor den we reldvrede zagen, volgden met belang- stelling, de nieuwe politiek, die door Hitier gevoerd werd, een politiek, die ernaar streefde, dien wereldvrede te steunen. Te Munchen zelf nog werd met N. Chamberlain een accoord tusschen Duitschland en Engeland gesloten, dat de internationale betrekkingen op over leg deed berusten, von Ribbentrop trok een paar maanden later naar Pa rijs en onderteekende er met Bonnet een soortgelijk document. En zelfs de opwinding, die Italië uitlokte met zijn onverwachte eischen tegenover Frankrijk, was niet in staat, het algemeen vertrouwen te schokken, dat, door de toenadering tusschen Londen-Parijs-Berlijn eenerzijds en Londen-Rome anderzijds, men tot een regeling van die kwestie zou kun nen komen. Men betrouwde er vooral op, dat men aan de politiek van het voldon gen feit van Hitier een einde had zien komen, tot nu juist een week geleden, wederom met diezelfde bliksemsnel heid van optreden, de Fuhrer heel de wereld opnieuw voor een uiting van zijn tot hiertoe steeds gevolgde poli tieke lijn, stelde. Wanneer nu heel de wereld door dat voorval zoo diep geschokt is, dan is het niet zoozeer met hoeveel spijt we dit misschien moeten vaststellen om het lot van de Tsjechen en de Slo- waken, als wel, om het verbreken van de nieuw ingezette politiek. Van de korte tusschenpoos van de Vredespoli tiek zijn we terug in die van het vol dongen feit aangeland. En in dat verband herinneren we ons een artikel, dat Winston Churchill, de Britsche staatsnjan, onlangs in een Britsch weekblad afkondigde. Men weet hoezeer Churchill vijandig staat tegenover den Duitschen leider. In dat artikel nochtans maakte Churchill een vergelijking tusschen Napoleon en Ad. Hitier. Eerst zette hij uiteen, dat er geen vergelijking tusschen beiden te maken is, wat de omringende omstandigheden betreft. Napoleon genoot de aureool van de legende. Hij moest door de te genwoordigheid van geest en de sterkte van zijn karakter, door het nauwkeu rig schatten van feiten en menschen, met eigen lippen de beslissingen nemen gezeten op zijn paard te midden van zijn manschappen. Dit legendarische ontbreekt aan Hit- Ier. Maar anderzijds beschikt hij over nieuwe machten snelle verplaatsing, een uitgebreide pers, het middel, om groote massa's bijeen te brengen, te legraaf, telefoon, radio. Wat Churchill wel van hem zegt is, dat hij, wanneer alle keizers koningen en generaals van Duitschland en van Oostenrijk mislukt zijn, hij zijn land van den ondergang tot de leidende po sitie in Europa gebracht heeft. Zijn plaats in de geschiedenis, gaat de Britsche staatsman voort, hangt er van af, of die verwezenlijking leiden zal tot een breeden en duurzamen vre de, of tot een algemeene ramp. En dan komt zijn eigenlijke verge lijking, met de vraag of Hitier de ver gissingen van Napoleon bedrijven zal Daarbij spreekt Churchill over Spanje en over Rusland, die mede den val van Napoleon bewerkten. De hoofdzaak echter van Napoleon s einde vindt hij in iets anders Napoleon heeft onge twijfeld gedacht na zijn eerste over winningen, dat indien hij zijn oude methodes op groote schaal moest toe passen, hij komen zou tot de verwe zenlijking van zijn droomen. Churchill besluit dan De vraag is steeds hangende, of de vreemde fi guur, die door persoonlijke kracht en door de zorgelooze apathie van de een maal zegevierende democratieën, tot het hoogtepunt van het modern Euro pa, opgevoerd is, profijt zal trekken uit de lessen van het verleden Dit artikel paste zoozeer in 't kader van het gebeuren der laatste week, dat we het hebben aangehaald. Hitier scheen wel degelijk rekening gehouden te hebben met de lessen van het verleden en was te Munchen van politiek veranderd, zooals wij hiervoor hebben aangetoond. Thans is hij echter terug vervallen in zijn vroegere manier van optreden gebruik maken van de een of andere aanleiding, om de wereld voor voldongen feit te stellen. Wat zien we als onmiddellijk ge volg De staatslieden, die hun ver schillende bevolkingen konden doen berusten in de nieuwe wereldpolitiek, voelden, dat zij dezen keer een an dere houding aan te nemen hadden. Zelfs de Britsche Eerste Minister die zijn politiek doorheen al de hinderpa len van de oppositie wist door te voe ren, heeft te Birmingham een anderen toon moeten laten hooren, een toon, die zooals iedereen weet, hem het ver zwakte gezag terug geschonken heeft. Wat de verschillende vroegere toe passingen van de politiek van het voldongen feit niet hebben kunnen verwezenlijken schijnt thans te zullen gebeuren. De verschillende democra tieën weigeren de wettelijkheid van Hitler's optreden te erkennen en men spreekt van een conferentie, waarbij zij haar politiek zullen inschakelen in een solidaire werking. Anderzijds heeft Goering den Fuh rer bij zijn triomfantelijken terugkeer te Berlijn toegeroepen Het Duit- sche volk legt den eed af uw reusach tig werk te behouden De posities zijn thans veel scherper afgeteekend, dan zij vroeger reeds wa ren. Men kan aannemen, dat thans het oogenblik is aangekomen, waarop men vroeger reeds dikwerf gesproken heeft en waarbij men den Fuhrer toeroepen zou Neen Niet verder meer Er is nog steeds hoop, dat al het ge beuren niet ontaarden zal in een gewa pend conflict, maar dan zal ook de Duitsche politiek moeten veranderen. Tot nu toe kon men nog verklaringen aannemen voor het optreden, vermits er in Centraal-Europa en stellig in Tsje- cho-Slowakije groote fouten begaan zijn, in de laatste twintig jaar. Het erg ste, wat nu echter is gebeurd, is dat het vertrouwen, dat opnieuw ontlook, weer geschokt is. Laat ons hopen, dat er een internationale regeling gevonden worde, die het herstellen moge. W. Als 't een waarheid als een koe is, dat de kracht en vooral de driestheid van Duitschland en bijgevolg het oorlogsgevaar hun oorsprong vin den in de zwakheid van Frankrijk en van Engeland, dan spreekt het vanzelf dat deze kracht en deze driestheid moeten afnemen en dus ook het ge vaar voor een oorlog naarmate de twee groote Westelijke democratieën zich machtiger toonen en vaster be sloten om Europa voor een algemeene onderjukking te redden. En het gevoel, dat vandaag over- heerscht, op 't oogenblik, dat de pre sident der Fransche Republiek of juister heel het Fransche volk de hartstochtelijk gefeeste gast van het Engelsche is, is er zeker wel een van ontspanning. De 26' van deze maand dus he den Zondag werd aangekondigd als deze voor het hoogtepunt van de span ning. Op dien dag zou Mussolini met zijn eischen voor den dag komen en velen vreesden dat deze zoowat in den Hitler-strijd gesteld zouden zijn. Maar zelfs zij die dat duchtten, hadden nog de hoop, dat er ten slotte een accoord getroffen zou kunnen worden. En nu zou men zeggen, dat we reeds op weg naar zulk een accoord zijn, waardoor dan de voor heden Zondag verwachtte crisis alsnog zou kunnen worden bezworen. Zóóveel is daarvan nu wel te geloo- van, dat de vastberaden eensgezind heid, waarmee het Fransche volk zich aan de dictatuur van Daladier heeft on derworpen, aan Mussolini geen reden zal geven om zijn eischen scherper te stellen. Als Hitier, kan hij er nu absoluut ze ker van zijn, dat hij aan de Republiek geen nederlaag zal kunnen toebrengen als Duitschland aan Tsjecho-SIowakije, dat wil zeggen geen nederlaag zonder ervoor gevochten te hebben. Maar langs den anderen kant mogen we wel gelooven, dat Frankrijk te spre ken zal zijn over toegevingen aan Ita lië, die het niet als nederlagen beschou wen zou, maar als offers aan het su perieure belang van den wereldvrede en waardoor het zich dus eerder ver heft dan vernedert. Zooals dan door de drie toegevin gen, die steeds als het minimum van Italie's eischen genoemd worden Me dezeggingschap voor Italië in het be heer van het Suez-kanaal,medezegging schap ook in zooniet afstand van den Franschen spoorweg van Djiboeti naar Addis-Abeba, en uitbreiding van de rechten der talrijke Italiaansche be volking in het Fransche protectoraat van Tunisie. De Matin van Parijs meende te kunnen verzekeren, dat de regee ring te Rome niet vijandig zou staan tegenover de gedachte aan een beschei den en snelle onderhandeling, met het doel het terrein te effenen voor een gematigde voldoening van zijn verlan gens maar de berichtgever uit Rome voegde erbij, dat het initiatief daartoe van elders komen moest. Hieruit is klaar genoeg te verstaan, dat Mussolini gaarne voorstellen van Parijs-uit verwacht, maar zelf niet den schijn van aanvrager of aanbieder op zich wil nemen. Doch zonder zeiven den schijn te lebben, alsof zij naar Canossa zouden gaan, kunnen de Fransche regeerders den Duce ook dezen boetegang wel sparen. Alleen de uitslag telt hier en, tunnen ze aan Italië een voldoening schenken, die geen haar op Frankrijks roofd krenkt, maar in alle geval een deuk in de as Berlijn-Rome zou betee- cenen, dan zullen ze reeds mogen zeg gen, dat ze een overwinning hebben Dehaald. De schoonste die op 't oogenblik door iedere regeering te behalen is de overwinning, zonder schade voor de nationale eer, niet IN, maar OP den oorlog Er wordt op 't oogenblik weer druk gesproken over het beginsel der col- ectieve veiligheid, waarop feitelijk de Volkenbond gebouwd was en dat in dezen Bond-zelf zoo jammerlijk failliet is gegaan. Zulks wil dan zeggen dat onder al de nog democratische staten in Europa een nieuw pact zou worden aangegaan, crachtens hetwelk hij die het voorwerp van een niet uitgelokten aanval wezen zou, door al de andere met de wapens zou worden bijgestaan. Met het voorbeeld van het failliet in den Volkenbond voor oogen, zal men echter goed doen, met een dergelijke nieuwe proef uiterst voorzichtig te zijn. Bovenal dient vermeden, dat haar, op welke manier dan ook, door de lan den die buiten dit pact blijven zouden, eenige schijn maar van vijandige be doeling zou kunnen toegeschreven zijn. ...Wat bijvoorbeeld al 't geval zou kunnen zijn ingeval van een al te enge solidariteit tusschen de democratische landen van het Westen met Soviet-Rus- land. Men behoeft hier geen oogenblik te vergeten, dat Rusland een even onver zoenlijke vijand van de democratische regiemen is als Duitschland en dat het aan een oorlog tegen Duitschland slechts meedoen zou om er zijn eigen belang en ...zijn eigen expansiepolitiek door te dienen. En nog erger dat de aanvaarding van Ruslands hulp, voor 't geval van een oorlog met Duitschland en met Italië, aan deze landen allicht het voor wendsel zou kunnen bezorgen om tot een aanval over te gaan, die dan als een voorbehoedmiddel tegen de over rompeling van Europa door het bols jewisme zou worden voorgesteld. Een alliantie onder al de staten, die het democratisch beginsel huldigen en dan met Engeland, Frankrijk en Amerika aan 't hoofd niets kan meer bevordelijk voor den vrede zijn. Maar geen fout, die als een partijkiezen voor het communisme in dezes strijd tegen het fascisme zou kunnen worden uitgelegd en uitgebuit Mocht het ooit wat al minder en minder zeker is toch eens tot een treffen tusschen de fascistische mach ten van Centraal-Europa en de demo cratieën van het Westen komen, dan zullen de Russen er zeiven over oor- deelen, welke hun houding moet zijn, en het gevaar waarin een gebeurlijke overwinning van Duitschland henzel- ven brengen zou, zou hun dan vanzelf wel hun v/apens tegen het reeds zoo ver naar hen toegedrongen Reich doen keeren en hun aan de Westelijke mo gendheden dus vanzelf ook een hulp doen verleenen, waarvoor dezen hun niets beloofd zouden hebben, noch zich bij voorbaat reeds met het bolsjewisme gecompromitteerd. Zooals de zaken thans staan, behoeft niemand te gelooven, dat de toon van Hitler-zelf, zijn ministers en zijn pers, de ware stemming onder het Duitsche volk weergeven zou. Hoe weinig haar ook meegedeeld wordt over de reacties, welke de jong ste onbloedige triomfen van hun Fuhrer in de buitenwereld wekken, toch moet het wel tot de massa van het Duitsche volk doordringen, dat een j oorlog thans een nog veel verschrikke lijker bezoeking voor haar zou zijn dan deze van 1914-18 geweest is, en al het enthousiasme waarmee zij Hitier, na zijn veroveringstochten inhaalt, z< stellig in het niet verzinken bij de ver voering, waarmee zij den man begroe ten zou, die Duitschland-zelf voor goed ditmaal, van het oorlogsspook zou be vrijden. Zelfs al zou deze man wéér Cham berlain of Daladier heeten. Of... Mussolini. R. ALLE NOODIGE MAATREGELEN ZIJN GETROFFEN. Ook in het vooruitzicht van een ver ergering van de Europeesche krisis. De internationale spanning die zoo veel onrust veroorzaakt, neemt den eenen dag toe en den anderen dag af, en in alle Europeesche landen blijft men zich zeer bezorgd toonen om den toestand, die aanzet tot de grootste waakzaamheid. België ontsnapt geenszins aan de op winding, welke de ontwikkeling van de internationale gebeurtenissen de laatste dagen heeft teweeg gebracht. Het is mogelijk dat het ergste thans weer al eens achter den rug ligt. In de militaire kringen te Brussel houdt men echter nog steeds rekening met een mogelijke verergering van de Europeesche krisis. Een onvoorzichtig heid welke zware gevolgen na zich kan sleuren is soms gauw begaan. Schielijk kan de spanning zoodanig opgedreven worden, dat een uitbarsting evengauw dreigend oprijst. Men verwacht nu voor Zondag, dat Mussolini officieel de Italiaansche ei schen tegen Frankrijk zal stellen. De Duce rekent daarbij op den steun van den Fuhrer. Het zal misschien aan nieu we bedreigingen niet ontbreken. Het oude Europa is wellicht niet genoeg beproefd en geschokt, terwijl de vol ken nochtans van ganscher hart snak ken naar rust en niets dan vrede be trachten. Noodgedwongen heeft België maat regelen te nemen betreffende zijn vei ligheid en de militaire leiding is daar dan ook druk mee bezig. Men dient voorbereid te zijn op alle gebeurlijk heden ten einde geen verrassing van kwaden aard te moeten duchten. Naar in de bevoegde middens wordt verze kerd, is een plan vastgelegd, waarvan de uitvoering in den kortst mogelijken tijd zal geschieden. Voor het oogenblik is de eigenlijke grenswacht nog niet versterkt, maar toch is men in de grensstreken volop aan den arbeid bij het nazien en verbe teren van de versperringen en de ver dedigingswerken. Waar zulks noodig wordt, blijven andere militaire maat regelen niet uit. Eerste Kandidaat voor de Kamers. Een jongen uit de keikopstreek. Een Liberaal voorman, Vlaamschgezinde Volksjongen, maar Belg. HILAIRE, de vierde zoon van wijlen Nestor LAHAYE, een man, die gedurende 1 8 opeenvolgende jaren als Burgemeester van de Stad Poperinge verkozen werd. Nestor LAHAYE, een Volksvriend waarvan men na zijn dood terecht heeft gezegd Hij was de sympathiekste figuur en meest beminde Burge meester van West-Vlaanderen HILAIRE volgt de stappen van zijn beminden Vader Men mag hem een toonbeeld van verdraagzaamheid noemen. Kristen van geloof, kleeft hij als eerste princiep aan alle eerbiedwaardige meeningen op godsdienstig, philosoof en moreel gebied dienen geëerbiedigt te worden. Hij studeerde aan het St. Stanislas College te Poperinge, aan het St. Lodewijks Gesticht te Brussel, aan de Rijks Universiteit te Gent. Over enkele maanden vestigde hij zich te leper. Pas aldaar aangeland, wordt hij als Liberaal Gemeenteraadslid van de Stad leper verkozen. Hij wordt doordien het jongste Gemeenteraadslid van Belgie. Hilaire LAHAYE is niet van Róeselare en woont niet te Roeselare, zooals Mijnheer Deman Neen hij is geboortig van Poperinge, een kind uit de streek; en hij woont te leper. Hij wacht niet tot het volk tot hem komt, Neen, hij gaat tot het volk Zijn Zitdagen houdt hij aldoor gansch het Arrondissement. In iedere gemeente kan men hem spreken. Zijn dienstvaardigheid kent geen weerga HILAIRE is de waardige Zoon en opvolger van deze die eens is geweest de populaire Nestor van 't Zwynland de Burgemeester van Poperinge. Van Hilaire, en voornamelijk van Hilaire, Mag men zeggen, Hij diende zijn volkGISTEREN Hij dient zijn volkHEDEN Hij zal zijn volk dienenMORGEN IN DE TOEKOMST EN ALTIJD. HILAIRE moet naar de Kamers Met behulp van zijn jeugdige krachten, zal hij te Brussel de belangen van ons Arrondissement hardnekkig weten te verdedigen. KIEZERS, schenkt hem Uw vertrouwen en daarom OP 2 APRIL, EEN ENKELEN DOP

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1